Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kako do EKO elektrike?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
132 komentarjev na to temo

#1 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 5. marec 2009, 20:25

Smo imeli že kar debate glede te elektrike in elektrarn, mene pa zanima tole:

A je kdo že 'prešaltal' iz prejšnjega ponudnika na bolj 'eko' ponudnike elektrike, in kako?

Saj smo takrat par let nazaj dobili neke informacije in brošurice, pa se je to nekam založilo..
Na položnici Elektra Celje pa je tudi samo možnost za 'zeleno energijo', ki med drugim vključuje 'odlagališčni plin' - kako je pa to eko, mi pa ni jasno!!
Osebno se zelo trudim za delat čimmanj odpadkov, sežigalnic in podobnih traparij pa SPLOH ne podpiram!

Ali je kakšna druga možnost za res zeleno energijo, tako da ne rabim (implicitno) podpirati nukleark, proti katerim sem še bolj proti!

#2 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 5. marec 2009, 21:01

Pogodbo za zel le. je lastnica stanovanja kjer bivam poslala ze pred meseci. Na mojo pobudo seveda.
Ampak je ocitn ose niso priklopili. V bistvu se ravno zafrkavam s tem, ker je lastnica rekla, da je pogodbo poslala, na poloznici pa ne pise, da bi bila zel. eklektrika. :o|o:
Tako da!?

Seveda sem pred nekaj tedni ze pisal elektru; pa citiram del odgovorva:

"...sporočamo vam, da lahko preverite, če imate produkt Zelene oskrbe na vsaki akontaciji oziroma računu. Pri izračunu je izpisano, da gre za Zeleno oskrbo ali Osnovno oskrbo. V samem izračunu je tudi ločeno prikazana postavka zelena energija ter cena, ki znaša 0,01 EUR/kWh. Prispevek za Zeleno oskrbo je za 0,01 EUR večji od navadne oskrbe. Za vsako porabljeno kWh vam zaračunamo še ta prispevek.

S prispevkom za zeleno energijo izkažete svojo ekološko ozaveščenost in pomagate ohranjati čisto in zdravo okolje za prihodnost. Zbrana sredstva se zbirajo na računu podjetja Male hidroelektrarne Elektro Ljubljana d.o.o. in bodo namenjena za projekte vzdrževanja obstoječih in izgradnjo novih proizvodnih kapacitet okolju prijazne proizvodnje električne energije ter za pospeševanje racionalne rabe energije.

Prva, na tak način zbrana sredstva smo namenili za ureditev ribjih stez na območju hidroelektrarne"

Sem pa o tem pisal ze v temi Ekologija in okoljevarstvo, oz. podal povezave za zel. lektriko itn...

Kaj je zel. elektrika:
http://www.elektro-l...Zelena energija
Brošura- Zelena energija

Tukaj je obrazec in cenik:
Cene Zelene oskrbe so objavljene v dobaviteljevem veljavnem ceniku - katerega povezava NE deluje!
- Je pa primerjalni cenik med navadno in zeleno el. TUKAJ:
Cenik oskrbe z elektrilčno energijo z razredi porabe in pripadajoči faktorji cene energije
Dodatek za OVE: (EUR/kWh): 0,01 (Torej 0,01 EUR na kilovatno uro)!

Za naročilo izpolnite obrazec, za vsa dodatna vprašanja pa se obrnite na nas. Kontakti



#3 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 5. marec 2009, 21:21

Hvala! :)

/A v tisti dolgi temi... priznam, da nism čist vsega prebrala, sori... x:Ix )

No, vmes sm tud sama mal pogooglala - pozor: tudi na Elektro Celje ponujajo zelo podoben produkt kot tale Zelena energija Ljubljana: http://www.elektro-c...Zelena-energija

Kaj je zelena energija?
Je električna energija, ki je proizvedena iz obnovljivih energetskih virov oz. na okolju prijazen način. Proizvaja se v štirih lastnih malih hidroelektrarn naše hčerinske družbe MHE - ELPRO, podjetje za proizvodnjo in trženje električne energije, d.o.o. Poleg hidroenergije so okolju prijazni energetski viri še biomasa, bioplin, sončna energija, vetrna energija in podobno.


No, na naši položnici pa je ta 'in podobno' obrazložen kot (med drugim) odlagališčni plin (trenutno sicer le 0,30%, a kdo ve, kako bo s tem v prihodnje, ko bo 'zalaufala' sežigalnica?), plin iz komunalnih čistilnih naprav itd.
Tako da, js bi se pozanimala, kaj pri Elektro Ljubljana pomenijo tiste 3 pikice...

Našla sem še tole: http://www.modra-ene...fault.asp?id=51
Je pač energija iz hidroelektrarn - že v OŠ smo se učili, da velike hidroelektrarne tud niso najbolj eko, tk da...?

A obstaja še kaka 3. in boljša varianta? (A kdo ve?)

Pa koliko sploh to vse res pride do proizvajalcev oz. res koristi zeleni/eko energiji?
Tile REC - certifikati so po eni strani tud enmal sprenevedanje & način, kako 'izgledati lepo' za nekatera podjetja..
Po drugi strani pa, če bi vsi Slovenci šli na eko energijo (ne iz nukleark) bi pa mogoče to kaj signaliziralo 'tapametnim'?!

A se da kupit recimo solarno energijo direktno od Gorenjskih elektrarn? (recimo)
Al pa od kake male hidroelektrarne? (& s tem vlagat v njihov razvoj?)
Se mi zdi, da v tujini lahk kupijo specifično iz vetrne ali solarne ipd energije.. kar pač želijo na nek način 'sponzorirat'..

#4 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 5. marec 2009, 21:37

Seveda pa je zgleda menda za večje porabnike nuklearna energija cenejša (oz. so se pripravljeni 'dilat' z biznisi) http://www.alter.si/...504/an/0/page/0 - tako je vsaj blo leta 2007, ne vem, kako je zdaj.. Po moje jim je tud v interesu dobit si naročnike, grr...

Pol pa tisti, ki nimajo pomislekov in se jim gre sam za ceno... :(

#5 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 5. marec 2009, 22:14

Zanimivo tud to, kako so se GEN (nuklearka) v intervjuju v prilogi Nedeljskega dnevnika bahali, da pokrijejo 50% potreb Slovenije po elektriki, tule pa piše 30% (za 2007 - al so takrat še Hrvati meli delež?), da pa naj bi naraščalo...? Hm!
http://www.agen-rs.s...ype_informacij=

Pa tud tale brošura je zanimiva: http://www.agen-rs.s...birate_1087.pdf
"Postopek zamenjave dobavitelja traja od tri do največ sedem tednov od dneva, ko je popolna vloga prijavljena" (?)

Sam mi je pa hecno, kako je elektrika 'nujno potrebna' (?) Še nekaj desetletij nazaj je pa marsikje poznali niso..
Piše pa tudi, kje lahko uveljavljaš pravice ali dobiš pomoč..

Tudi zelo uporabno:

Seznam dobaviteljev električne energije - če klikneš nanje, ti pokaže kak delež kake energije imajo - piechart
Naziv Naslov Kraj Telefon
EKOWATT d.o.o. Vojkova cesta 63 Ljubljana +386 1 565 92 10
Elektro Celje, d.d. Vrunčeva 2a Celje 03 42 01 300
Elektro Gorenjska Ulica Mirka Vadnova 3a Kranj 04/20 83 207
Elektro Ljubljana, d.d. Slovenska cesta 58 Ljubljana 01 430 42 70
Elektro Maribor d.d. Vetrinjska ulica 2 Maribor 02 22 00 115
Elektro Primorska d.d. Erjavčeva 22 Nova Gorica 05 339 6700
GEN-I, d.o.o. Cesta 4. julija 42 Krško 05 33 84 910
HSE Koprska ulica 92 Ljubljana (01) 47 04 100
Petrol Energetika Koroška cesta 14 Ravne na Koroškem 02 870 6100

A to je pol to? ni baš neka huda izbira... Kaj pa te male elektrarne pa to?

Aha, tile so mi zanimivi: http://www.ekowatt.si/ - je še mal za preverit jih...
piše, da so 100% iz obnovljivih virov (ne pa mešano, tako kot vsi Elektro itd!)
Cena je mogoče mičkeno dražja (ni mi jasno, a je to enotna cena, al so pol še 'poceni' in 'dražja' varianta, tako kot pri Elektro?) - ampak če je res 100% iz obnovljivih virov, pol se splača.. Če bi le vsi šli v tole!! :)

treba še preverit konkretno kakšne vire imajo, a sam male hidroelektrarne ali še kaj oz. kaj! :)
mal mi je čudno, da tega ne najdem na njihovi strani.. al se spreminja, al kako? (če kdo najde, povejte!)
drgač se jih lahk pa tud pokliče al pa e-mail napiše.. sam bi blo še boljš 'uradno' verzijo najt..
(da ne bo spet kakih presenečenj na položnici...)
Sm pa skor zihr, da vsaj TE & JE nista zravn!! :)

#6 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 5. marec 2009, 22:53

Full vredu, ze gledam stran...

Vsi odjemalci električne energije si lahko po določbah Energetskega zakona sami izbirajo dobavitelja. Zakon spodbuja porabo zelene elektrike s tem, da daje pravico do nakupa zelene elektrike vsem porabnikom ob minimalnih stroških uporabe omrežja.
Gospodinjski odjemalci
Cena za Ekowatt Zeleno elektriko je neverjetno ugodna in enostavna. Povprečno gospodinjstvo bo za zeleno elektriko porabilo približno samo za eno kavo na teden več, kot sicer!



#7 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 5. marec 2009, 23:14

A obstaja še kaka 3. in boljša varianta? (A kdo ve?) Pa koliko sploh to vse res pride do proizvajalcev oz. res koristi zeleni/eko energiji?

dvomim, da prav razumem o cem gre debata.... .... :inocent: ampk naslov teme je: kko do EKO elektrike...? x:Dx

ena al ta tretja (mogoc stopetnajsta) varjatna... bi lahk bla anaerobna razgradnja odpadkov... pr njej se gre zato, da se zbirajo orgomne kolicine organskih odpadkov.... in pol se le-te pomesajo z "odpadnimi" vodami (rekami, jezeri,...) in se v vakumskih in temperaturno, pH in se kej stabiliziranih komorah pretakajo z crpalkami iz ene komore v drugo... vmes pa potecejo razne reakcije, kjer se ustvarjo izjemni pogoji za razvoj mikroorganizov, ki dobesedno razkrojijo odpadke in prestrezajo metan! kr je fajn! tekom razgradnje se pa tud mikroorganizmi razgradijo in na konc se dobi iz teh odpadkov tri stvari: bioplin, toplota pa gnoj(evka).... in zdj bioplin gre v elektriko al pa se porab kt pogonsko gorivo... toplota v ogrevanje, cesarkoli stanovanjskih his, rastlinjakov... gnojevka pa za bogatenje tal x:Dx
za primerjavo: na priblizno 1 tono odpadkov se na tak nacin proizvede 100-160 kubicnih metrov bioplina, kr je energetsko enako 65 - 95 litrom nafte!!!
na hitr je to to.... in tak nacin bi si pa ze skor lahk zasluzu besedo EKO nacin... k se porab odpadke, da se ne kopicijo na odlagaliscih za smeti, prestreza se metan, ki je toplogred plin, in dobi se elektriko ter clo toploto pa se gnojevko za povrh, da ni potrebno uporabljat umetnih gnojil in pesticidov!
in ja, ko sprasujes, kolk to dejansko pride do (ne proizvajalcev) ampk od proizvajalcev do potrosnikov pride, pride! x:Dx vse (elektrika, toplota)... res pa je da le v okviru nevem kolk 50 km... al pa 100 km gor... :inocent: in v SLO je zaenkt fuuul mal teh sistemov... drugje po svetu (danska, nemcija, anglija...) so velik bolj napredni, ampk lastnikom pomaga vse to financirat drzava, kr je tk nekak samoumevno...
tk, da ja... ta tretja varjanta je lahk gradnja teh sistemov... na vsakih magar nekaj km premera... aja, sam malkdo al pa nben ne razmislja o gradnji, vecina le o porabi... xcivx


Sam mi je pa hecno, kako je elektrika 'nujno potrebna' (?) Še nekaj desetletij nazaj je pa marsikje poznali niso..

hehehe... in tud se nekaj desetletij nazaj avti niso bli tak bum in nuja in marsikje jih niso poznal... podobno racunalnike, kaj sele internet...


uglavnem, narava in VSI ekosistemi so v xxxxx letih/desetlejtih/stoletjih/tisocletjih razvili izjemne obrambne in samocistilne sporobnosti... in zdj danasnja druzba hoce s to eko in zelenim in modrim posnemat samocistilno sposobnost narave... na racun potrosniske miselnosti prebivalstva, brez zatiranja naftnih lobijev in jp, cimvecjega zasluzka... :vragec:
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#8 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 5. marec 2009, 23:42

ja. fajn.

Kolk so taki sistemi za slo. primerni sploh? koliko je organskih odpadkov sploh itn, oziroma koliksni je vlozek energije za postavitev takih sistemov?
Se mi zdi, da bi to blo dobro za vecje industrijske obrate in kmetije z zivalmi.
Gospodinsjtva bi lahko imela hisne, stanovanjske kompostnike, taksne ki odpadno hrano spremenijo v energijo.

Predvsem pa bi moralo biti izvajanje zakonov o locevanju odpadkov ucinkovito!
Danes locuje odpadke procentualno malo ljudi, ali pa samo naktere odpadke, recimo papir ali pa morda se plastiko. V kosih az bio odapadke se najde vse vrste smeti. Brezvestno.

Zadnjic govorim z znanko, ki je zivela nekaj casa na Danskem. Pravi, da so nekatere okoliscine dosti drugacne. V hisi kjer je zivela je upravitelj do potankosti razlozil kako se locuje odpadke. Na vprasanje zakaj, je povedal, da si ne more privoscit da odpadke ne bi locevali, ker so kazni za nelocevanje menda tako zelo visoke!

Na Danskem bi se mnogi kamot vozili z avtom, pa se ne. Mnogi rajsi z biciklom.
Da bi kdo vozil pijan - ni sans! Pravi, da je to druzbeno zelo neeticno dejanje. Jim tudi na misel ne prede, da bi kdo vozil pijan, je sramota.
Zavest o nekaterih stvareh je pri njih dosti visja kot pri nas.


Morda bi se Slovenija res lahko ogrevala z lesom, kot pravi v videu!? Tega je 60% Slovenije.
Samo z prirastkom v gozdovih, bi zgradili vse kar zgradimo v Sloveniji samo lesom. Brez betona, jekla itn.. Kako bi bilo lepo, v se v lesu, ne pa te bolane stavbe iz jekal in betona :o|o:
Za izdelavo kubicnega metra plastike, se sprosti v ozracje 5.000 ton CO2, za jelko 15.000, za aluminij elo 25.000 ton CO2. Za les pa nic CO2, saj ga celo skladisci! Zato bi bilo dobro izdelovati izdelke, hise iz lesa, ker skladiscijo CO2.

Namesto biomase za kurjenje, ki je je skoda, bi izdelovali izdelke, hise, iz odpadnih materialom izdelave pa kurili.
Veliko bi dobili novih delovanih lokalnih mest, arhitektov, oblikovalcev in vsega kar je povezano z lesom, ki je najboljsi gradben material sploh.
S tem ko bi lokalno odprli vec delovnih mest, bi se manj ljudi vozilo v mesta, s tem bi se tudi transport in rast avtomobilizma v Sloveniji, ki je najvecji povzrociteljev CO2, zmanjseval. Spodbujal bi se tudi ekoturizem, lokalna pridelava in oskrba s hrano, vecja lokalna poselitev in manj v mestih, vecja ekoloska osvescenost in bolj zdrav nacin zivljenja.

#9 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 6. marec 2009, 01:29

Ojej, Kapica, js glih energije iz odpadkov nočem!! :(

Zato ker sem tud ful za bolj vestno ločevanje pa to.. pa delanje manj odpadkov v prvi vrsti.. čim maš ti velike sisteme, ki 'rabijo' odpadke, da lahko delujejo, postane ločevanje in zmanjševanje količine odpadkov druga prioriteta, al pa ponekod sploh odpade.. :(

Je pa menda 'anaerobic digestion' če govoriš o tem, še eden od boljših načinov, če že - se mi zdi, da tud Friends of Earth in nekateri drugi preferirajo to metodo in pa MBT, 'če že'... http://www.foe.co.uk...c_digestion.pdf
Najboljš je seveda delat čimmanj odpadkov!! pr nas doma nam je že uspelo kar precej zmanjšat - sosedi naredijo dve polni kanti, mi pa le 1 ali 2 vrečki.. največ pol kante.. je pa seveda to proces ozaveščanja..

Friends of the Earth in druge okoljevarstvene organizacije so ZELO proti temu, da se sežig odpadkov in elektrika, pridobljena na ta način, označuje za 'zeleno', ker je to zavajanje ljudi, saj veliko strupenih/rakotvornih plinov kot so dioksini in furani vseeno pride v zrak itd http://www.foe.co.uk...s_02052006.html - kar je po moje tudi tisti 'odlagališčni plin' kot ga omenjajo na položnici Elektro Celje

Drgač je pa debata bla kako kot potrošnik priti do 'eko' energije v Sloveniji.. Recimo, js hočem namest od nuklearke dobit oz. plačevat za eko elektriko, kaj lahko naredim, kakšna je izbira?

Če se pa razširi na eko proizvodnjo energije nasploh, pa nič zato - ali pa se začne posebna tema o tem? (mogoče še boljše?) Nekaj pa govorimo o tem že v Eko temi (tadolgi) - o vetrnicah itd. - lahk bi se pa odcepilo in naredilo posebno temo? :) To bi bla še najbolj super ideja!

Glede lesa - men ga je tud mal škoda sam za biomaso.. je pa odvisno od kvalitete lesa, za kaj ga lahko uporabiš.. Sigurno pa bi lahko bolj 'zakeširali' in mu dali večjo dodano vrednost že v Sloveniji, ne pa da recimo to storijo v tujini.. (nekaj časa se je zelo izvažalo slovenski les iz nekaterih predelov v tujino, ker so boljše plačali..) Lesene hiše se pa že tržijo, se mi zdi.. zdaj kolko so eko..(?) nekatere tudi, se mi zdi..

Kurjenje z lesom v starih pečeh pa je precej problematično - pri nas je DOSTI slabši zrak, kar spet vsi kurijo na drva (ker je ceneje) - ko so vsi kurili na olje, je bil boljši..
Imajo pa menda (nekatere) te nove peči za pelete že filtre.. Spet tržna niša, če bi našli izum, ki bi omogočal bolj eko uporabo starih peči na drva? (mogoče pa to že obstaja?)
/navsezadnje ni eko vse te peči stran zmetat, če še dobro delujejo-?)

Zelo fajn zveni tole na Danskem.. mislim, da bi bilo prav, da bi več ljudi v Sloveniji izvedelo, kako to deluje v tujini.. vedno je lažje, če rečeš, 'Tam pa tako delajo', kot če neko teorijo poskusiš predstavit..

#10 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 6. marec 2009, 02:01

Jp, fajn pises.
Zelo bi bilo dobro.
Pri nas se osvesca, a premalo!
Po solah delajo nevladne organizacije, razne skupine, nekateri bolj osvesceni ucitelji, razni krozki itn...
a tega tega je premalo. Predvsem premalo na visjih instancah v povezavi z gospodarstvom in ekonomijo! Tu je po moje glavni problem!
Tako, bi zgledovanje verjetno pripomoglo tudi v tej smeri.

Predstaviti teorijo najveckrat ni dovolj, potrebno jo je spraviti v parlament, ekonomsko ovrednotiti in utemeljiti! Sele potem morda kaj spravimo cez. To pa so preveckrat predolgi procesi.

..
Zelo fajn zveni tole na Danskem.. mislim, da bi bilo prav, da bi več ljudi v Sloveniji izvedelo, kako to deluje v tujini.. vedno je lažje, če rečeš, 'Tam pa tako delajo', kot če neko teorijo poskusiš predstavit..



#11 kapica

kapica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 019

Objavljeno: 6. marec 2009, 10:05

Ojej, Kapica, js glih energije iz odpadkov nočem!! :(

Zato ker sem tud ful za bolj vestno ločevanje pa to.. pa delanje manj odpadkov v prvi vrsti.. čim maš ti velike sisteme, ki 'rabijo' odpadke, da lahko delujejo, postane ločevanje in zmanjševanje količine odpadkov druga prioriteta, al pa ponekod sploh odpade.. :(

a na tak nacin se pa odpadki neb zmanjsal? dvomim, dab na ta nacin postalo locevanje in zmanjsevanje kolicine odpadkov druga prioriteta al pa sploh ne... kvecjemu obratno! :palec: organski odpadki bi se lepo uporabl..., anorganske pa lahk se vseen zmanjsujemo in locujemo...


Je pa menda 'anaerobic digestion' če govoriš o tem, še eden od boljših načinov,

Drgač je pa debata bla kako kot potrošnik priti do 'eko' energije v Sloveniji.. Recimo, js hočem namest od nuklearke dobit oz. plačevat za eko elektriko, kaj lahko naredim, kakšna je izbira?

:palec: jap pisem o tem... sam v slovenscini ne anglescini x:Dx aha... hvala, za razlago o cem debata... konkrteno vem, da mas v okolici Letusa ze zgrajen 1. tak sistem za anaerobno razgradnjo v slo... ampk kj zdej narest pa pojma nimam... x:Dx

Friends of the Earth in druge okoljevarstvene organizacije so ZELO proti temu, da se sežig odpadkov in elektrika, pridobljena na ta način, označuje za 'zeleno', ker je to zavajanje ljudi, saj veliko strupenih/rakotvornih plinov kot so dioksini in furani vseeno pride v zrak itd

na tak nacin? na kaksn nacin? anaerobna razgradnja nima nbene veze s sezigom...

ja. fajn.

Kolk so taki sistemi za slo. primerni sploh? koliko je organskih odpadkov sploh itn, oziroma koliksni je vlozek energije za postavitev takih sistemov?

zakaj pa neb bli primerni? :inocent: organskih odpadkov je velik.... prevec... 0 bat, da bi jih blo premal... x:Dx vlozek energije? odvisn od posameznika... po moje ful zivci nastradajo, ce se kdo odloc postavt tak sistem... poseb k rab se in se in se in se........ financ.... :o|o: ja, na danskem jim to fino laufa... in locevanje odpadkov in pridobivanje energije v obliki elektrike pa toplote... xsrcx

drugac pa free in Dancerka... :palec: :palec: :palec:
ßoDi ło K@r §i... DrUgih J€ ił@k z€ Pr€v€c !!!

life is a strange thing... just when you think you learned how to use it... it's gone...

#12 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 6. marec 2009, 14:33

Ej, Kapica - smo že trije, juhu!! :)

Tisti odstavek o sežigalnicah je bil posebej od anaerobne razgradnje, očitno nism dovolj poudarila, da sta to dve različni stvari.
Dejansko se dogaja, da tud sežig smeti označujejo za 'zeleno' in me to zelo jezi.. Je pa to seveda čisto druga stvar kot anaerobna razgradnja..

A tisto v bližini Letuša misliš na hlev, ko ima bioplin iz kravjih odpadkov pa to? a veš, da se do sedaj nism poglabljala v to tehnologijo preveč..

A ti veš kaj več? zanima me predvsem, a ob nastanku metana pride tudi do dioksina in podobnih plinov, pa če so anaerobne bakterije lahk nevarne ljudem? sej mogoče zveni mal hecno, ampak se mi zdi, da nazadnje, ko sm slišala o anaerobnih bakterijah, je blo to po televiziji in po netu, ko se je šlo za zelo nevarne okužbe (recimo po operacijah) v bolnišnici z bakterijami, ki 'jejo' človeka pri živem telesu... (?)
sej verjetno so to druge bakterije, mal bi žihr šla raziskat to zadevo...

Očitno obstajajo ful različne te bakterije (tako aerobne kot anaerobne) http://www.imi.si/st.....davanje 4.pdf - predavanje na strani Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Univerze v Ljubljani
Nekatere anaerobne zgleda tud povzročajo tetanus in botulizem, zanimivo.. (se prej nism tolk poglabljala, točno kaj so povzročitelji)
Zdej itak je npr za tetanus lahk problematičn en umazan žebelj, na katerega stopiš.. al pa ugriz psa ipd.
http://www.healthato..._infections.jsp Okej, tole je enmal 'scary' :) - kje vse so možne okužbe itd
Tole je tud zanimivo: http://www.merck.com...178/ch178a.html - zgleda, da jih nekaj normalno ma vsak, problem je, če je organizem oslabljen itd (npr po operaciji) - pa od mnogih jih je le nekaj problematičnih za ljudi

Bi blo pa zanimivo več zvedet o teh bakterijah, ki so pri anaerobni razgradnji drgač.. katere so, pa to..

Pa kaj je bolš, kompostiranje al ta anaerobna razgradnja? (sm zasledila, da je nekdo na netu reku, da naj bi bla anaerobna celo bolš kot kompostiranje, ker da manj smrdi, sam tam v okolici tistega hleva v Letušu če mimo pelješ dostikrat kr fajn smrdi..(?)

Moj ata ma stalno premal komposta za na vrt, pa stric mora kupovat umetna gnojila, ker nima dovolj komposta.. Po moje bi se dal iz tega tud biznis delat, sam če bi to bil res kvaliteten in čimbolj 'bio' kompost..
Saj mislim da Nemci tud že prodajajo tak kompost, sam kolk je zihr, če ne veš točno, kaj je v njem...?
(pa glede na to, kak nekateri tu pri nas 'ločujejo' organske odpadke..? :ermm: )
Po moje je najbolš varianta za posameznika, ki to lahko, da sam kompostira oz. 'požegna' vrt od znanca/soseda.. (čim so to velike mase, lažje pride do onesnaženja itd)

mislim, da so tud v svetu večinoma te anaerobne razgradnje bolj male.. (tako sem vsaj nekje brala)

http://apps1.eere.en...m/mytopic=30003 Tule kr zanimivo piše o tej anaerobni razgradnji, pa optimalne temperature itd
Problem je tud, če so pesticidi itd pr snoveh, ki grejo not, ker so pol še bolj koncentrirani v tistem, kar 'pride ven' (Wikipedia piše, da sploh problem, če industrijske odpadke dajali notr)

Wikipedia tud pravi, da je lahko H2S ko-produkt v bioplinu http://en.wikipedia....robic_digestion

Biogas may require treatment or 'scrubbing' to refine it for use as a fuel.[73] Hydrogen sulfide is a toxic product formed from sulfates in the feedstock and is released as a trace component of the biogas. National environmental enforcement agencies such as the US EPA or the English and Welsh Environment Agency put strict limits on the levels of gasses containing hydrogen sulfide, and if the levels of hydrogen sulfide in the gas are high, gas scrubbing and cleaning equipment (such as amine gas treating) will be needed to process the biogas to within regionally accepted levels.[74] An alternative method to this is by the addition of ferric chloride FeCl3 to the digestion tanks in order to inhibit hydrogen sulfide production.[75]


http://en.wikipedia....ydrogen_sulfide (se mi je zdelo znano! :) OŠ kemija, lol! - Aha, zgleda da mogoče zato smrad tm v okolici Letuša-? :))
Zdej ne vem, če je to vse res, kar tu piše (it's Wikipedia!) - bi blo še kje za preverit...

Safety
Hydrogen sulfide is a highly toxic and flammable gas. Being heavier than air, it tends to accumulate at the bottom of poorly ventilated spaces. Although very pungent at first, it quickly deadens the sense of smell, so potential victims may be unaware of its presence until it is too late. For more information see an MSDS.

Toxicity

Hydrogen sulfide is considered a broad-spectrum poison, meaning that it can poison several different systems in the body, although the nervous system is most affected. The toxicity of H2S is comparable with that of hydrogen cyanide. It forms a complex bond with iron in the mitochondrial cytochrome enzymes, thereby blocking oxygen from binding and stopping cellular respiration. Since hydrogen sulfide occurs naturally in the environment and the gut, enzymes exist in the body capable of detoxifying it by oxidation to (harmless) sulfate.[3] Hence, low levels of sulfide may be tolerated indefinitely.

At some threshold level, the oxidative enzymes will be overwhelmed. This threshold level is believed to average around 300-350 ppm. Many personal safety gas detectors, such as those used by utility, sewage and petrochemical workers, are set to alarm at as low as 5 to 10 ppm and to go into high alarm at 15 ppm.

An interesting diagnostic clue of extreme poisoning by H2S is the discoloration of copper coins in the pockets of the victim. Treatment involves immediate inhalation of amyl nitrite, injections of sodium nitrite, inhalation of pure oxygen, administration of bronchodilators to overcome eventual bronchospasm, and in some cases hyperbaric oxygen therapy (HBO). HBO therapy has anecdotal support and remains controversial.[4][5][6]

Exposure to lower concentrations can result in eye irritation, a sore throat and cough, nausea, shortness of breath, and fluid in the lungs. These symptoms usually go away in a few weeks. Long-term, low-level exposure may result in fatigue, loss of appetite, headaches, irritability, poor memory, and dizziness. Chronic exposures to low level H2S (around 2 ppm) has been implicated in increased miscarriage and reproductive health issues amongst Russian and Finnish wood pulp workers, but the reports hadn't (as of circa 1995) been replicated. Higher concentrations of 700-800 ppm tend to be fatal.

* 0.0047 ppm is the recognition threshold, the concentration at which 50% of humans can detect the characteristic odor of hydrogen sulfide [1], normally described as resembling "a rotten egg".
* 10-20 ppm is the borderline concentration for eye irritation.
* 50-100 ppm leads to eye damage.
* At 150-250 ppm the olfactory nerve is paralyzed after a few inhalations, and the sense of smell disappears, often together with awareness of danger,
* 320-530 ppm leads to pulmonary edema with the possibility of death.
* 530-1000 ppm causes strong stimulation of the central nervous system and rapid breathing, leading to loss of breathing;
o 800 ppm is the lethal concentration for 50% of humans for 5 minutes exposure(LC50).
* Concentrations over 1000 ppm cause immediate collapse with loss of breathing, even after inhalation of a single breath.

Hydrogen sulfide was used by the British as a chemical agent during World War One. It was not considered to be an ideal war gas, but while other gasses were in short supply it was used on two occasions in 1916.[7]

A series of suicide cases in Japan in which the victims killed themselves by producing toxic hydrogen sulfide fumes by mixing common household cleaning products have highlighted the danger posed by commonly used substances and prompted censorship of internet sites who posted advice for aspiring suicides.[8]


Hmm..?

Zdej, kaj pa pr kompostiranju nastane (a isto?) & a so enake koncentracije? oz. kje so višje/nižje..? Kaj se lažje meri? Pa kaj se da lažje filtrirat/nevtralizirat po potrebi, itd? hm!
& kaj je bolj strupeno, npr dioxin iz sežigalnic al H2S iz anaerobne? (se mi zdi, da vseen dioxin iz sežigalnic, pa tud zgleda, da ga je težje merit v manjših koncentracijah, zaenkrat?)

Many times we have seen environmental practices and procedures develop based more upon circumstances and immediate needs, than upon the best use of resources to address public health issues. At present, the dioxin analysis industry represents more a continuation of the status quo than a means to deal with real world human health and ecological issues. Although complete speciation of polychlorinated dibenzodioxins and dibenzofurans (PCDD/PCDFs) is very important to understand their generation and disposition, for routine monitoring of environmental media, alternative methods that provide an indication of toxicity at reasonably low detection limits and at low cost should be brought into mainstream use where appropriate.

http://www.biodetect...teratuur/80.php (sej je na strani od alternativnega ponudnika meritev, tk da bi blo za preverit še drugje, sam vseen - zanimivo, ne?)

uhh, se mi že mal vrti lol... :) u glavnem, treba še mal raziskovat, lol.. :)

#13 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 703

Objavljeno: 6. marec 2009, 14:53

Ali je kakšna druga možnost za res zeleno energijo, tako da ne rabim (implicitno) podpirati nukleark, proti katerim sem še bolj proti!


nam to všeč al ne... nuklearna energija je najbolj čista. če so seweda vsi varnostni ukrepi tko k je treba. ewentuelno bi ble pretočne hidroelektrarne še bolš, sam kaj, k bi blo štroma komej za vibratorje dost x:o)x
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#14 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 394

Objavljeno: 6. marec 2009, 15:54

Ena možnost "zelene" elektrike bi bila tudi domača vetrna elektrarna.
Tole bi zanlo biti zanimivo

Vertikalne(helix) vetrne elektrarne

Elektrarna na veter z vertikalnim(helix) rortorjem, majhne moči 2-5 kW, možna samogradnja.
Tu je pa seveda najprej na potezi zakonodaja - razna dovoljenja itd.

Zanimivo... :palec:

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#15 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 6. marec 2009, 21:22

Good point! :palec:
ja, ne vem kolk je sploh teh bio odpadkov? ? Pojma nimam.
Torej ce jih je malo, sistemi pa so dragi, bi morda bilo bolje lotit se drugacnih virov.
Morda vseeno bolje, da bolje sezigamo bio odpadke, kot ne oz. pustimo kot sedaj?

A ti tudi poznas kako na Danskem? Mene prou zanima kako so se in se lotevajo teh energetskih problemov na severu.

Hvala. :vio: x:Xx
Tut jst tvoje komentarje skor zmer rad preberem.

-
Moram pa obvestit o tem meni zanimivem dogodku, ki bo prihodnji teden in se ZELO in predvsem nanasa na to temo:
Konferenca učinkovite rabe energije za Slovenijo do 2030
http://www.slobiom-zveza.si/

Full obsezen program v katerem se bodo lotili vecine energetskih nacinov pridobivanja energije. Po moje bo zanimivo. x:)x


a na tak nacin se pa odpadki neb zmanjsal? dvomim, dab na ta nacin postalo locevanje in zmanjsevanje kolicine odpadkov druga prioriteta al pa sploh ne... kvecjemu obratno! :palec: organski odpadki bi se lepo uporabl..., anorganske pa lahk se vseen zmanjsujemo in locujemo...

zakaj pa neb bli primerni? :inocent: organskih odpadkov je velik.... prevec... 0 bat, da bi jih blo premal... x:Dx vlozek energije? odvisn od posameznika... po moje ful zivci nastradajo, ce se kdo odloc postavt tak sistem... poseb k rab se in se in se in se........ financ.... :o|o: ja, na danskem jim to fino laufa... in locevanje odpadkov in pridobivanje energije v obliki elektrike pa toplote... xsrcx

drugac pa free in Dancerka... :palec: :palec: :palec:



#16 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 6. marec 2009, 21:34

strelka007 :palec:
Za izgradnjo nove JE bi potrebovali cca. 20 let.
Za okvirno podobno ceno, bi postavili soncne kolektorje na 5% povrsin Slovenije (recimo na veliko zgradb) v 6 mesecih! Za isto kolicino energije. Dosti manjso porabo energije v prihodnosti itn, brez uranovih odpadkov itn, in predvsem moznost lastne oskrbe (pri JE je ni, ker smo odvisni od uvoza urana), ter ogromno novih delovnih mest.
Ekomatika 6: Sončne elektrarne, nove možnosti za bolj zeleno prihodnost

#17 tomazslo

tomazslo
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 039

Objavljeno: 6. marec 2009, 22:29

strelka007 :palec:
Za izgradnjo nove JE bi potrebovali cca. 20 let.
Za okvirno podobno ceno, bi postavili soncne kolektorje na 5% povrsin Slovenije (recimo na veliko zgradb) v 6 mesecih! Za isto kolicino energije. Dosti manjso porabo energije v prihodnosti itn, brez uranovih odpadkov itn, in predvsem moznost lastne oskrbe (pri JE je ni, ker smo odvisni od uvoza urana), ter ogromno novih delovnih mest.
Ekomatika 6: Sončne elektrarne, nove možnosti za bolj zeleno prihodnost


vse je res...čakamo na boljše finančne pogoje in uztrezno zakonodajo...sam to še manjka....

Smo robotki, ki imamo datodeko "duša" zato, da mislimo, da nismo robotki ...


#18 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 8. marec 2009, 19:00

Full dobr, pa se dobr link! :palec:
Nism pa se prebral tocno kako in kaj.

Ena možnost "zelene" elektrike bi bila tudi domača vetrna elektrarna.
Tole bi zanlo biti zanimivo

Vertikalne(helix) vetrne elektrarne

Elektrarna na veter z vertikalnim(helix) rortorjem, majhne moči 2-5 kW, možna samogradnja.
Tu je pa seveda najprej na potezi zakonodaja - razna dovoljenja itd.

Zanimivo... :palec:



#19 Dancerka

Dancerka
  • D član
  • Št. objav: 561

Objavljeno: 8. marec 2009, 23:52

Free, bio odpadkov je kr ful, vsaj tretjina vseh, ali ponekod tudi več http://www.finance.si/232527

Glede sežiga - sistem neurejenih odlagališč, kot je bil dosedaj, ni v redu - dostikrat pride do samovžiga odpadkov, ker so vmes biološki odpadki in nastaja metan, in to niti ni filtrirano ter gredo strupene snovi direkt v zrak, odpadne vode pa tudi večinoma niso bile urejene.
EU prepoveduje odlaganje določene količine bioloških odpadkov na odlagališča, zato 'tako kot do sedaj' itak ne sme biti. Kar pa nekateri jemljejo kot 'izgovor' za sežigalnice (!)

Sežigalnice po eni strani so 'kao' 'korak naprej', saj se dimne pline, ki nastajajo ob sežigu, filtrira. VENDAR pa noben filter ni 100%. Kaj se dogaja ob okvarah? Kako zanesljiva bodo merjenja škodljivih snovi v zraku, in kako sprotna? V Zasavju ima društvo Eko krog oz. domačini velike probleme, ker kadar so izpusti (iz TE in/ali Lafarge) preveliki, enostavno merilne naprave odpovejo. določenih stvari pa se sploh ne meri, in le poredko.

V Trstu so morali 2 od 3 blokov relativno nove sežigalnice zapreti zaradi prevelikega onesnaževanja z dioksini, čeprav se jih meri le 2x na leto (!) in so vnaprej opozorjeni, da jih bodo merili (in torej lahko prilagodijo, kaj bodo kurili oz. zmanjšajo količino problematičnih stvari itd)
http://us.oneworld.n...ary-incinerator

Zanimivo bi bilo videti testna merjenja sežigalnice v Celju - kakšni so bili izpusti itd - če je sploh kdo meril?
en kup sorodnikov in znancev iz Celja je imelo hujše zdravstvene težave letos, sploh pa to zimo. Pred kratkim sta 2 umrli za rakom.. ena tolk stara kot moja mama..

V primerjavi z energijo, ki je potrebna za nastanek novih stvari, je pridobljena energija ob sežigu tudi zelo majhna.
V primerjavi s stroški zdravljenja ljudi za rakom ali mentalnimi boleznimi, ki jih je že itak preveč (vplivi pa se seštevajo oz. potencirajo), pa..? a se to sploh da merit?
Še en fajn link: http://www.zofijini...._ustanovna.html (pa poglej si datum, kdaj je bilo to napisano! že nekaj let prej so bili članki v časopisju itd.!)

Prioriteta EU je jasna (ste meli tudi v eni od oddaj Studia 12 :)) 1.minimiziranje odpadkov 2. ponovna uporaba, šele nato: 3.recikliranje, in zelo zadaj (po moje zlobirano) 4. energija iz odpadkov ter 5. odlagališča (sploh taka neurejena in z mešanimi odpadki, kot so bla dosedaj) - so pa eni seveda lobirali za energijo iz odpadkov, da bi tud dobila subvencije itd - to so miljonski zneski v evrih, seveda.. Kaj pa zdravje ljudi?

& zakaj je Slovenija nekatere prej bolj stroge predpise za izpuste v zrak ob vstopu v EU naredila manj stroge? (so že takrat predvidevali večje onesnaževanje z manj kvalitetnimi filtri/sežigalnicami bolj poceni izdelave itd?)

aja, pa ne mešat sežigalnic in anaerobne razgradnje - to sta dve čisto različni zadevi. :) mislim, da je anaerobna razgradnja vseeno bolj sprejemljiva..

*
Glede konkretno tvoje situacije: Če je landlady dobila Zeleno energijo, bodite nekaj časa na njej, pa poročaj :)
kaj piše na položnici itd
Bi blo pa zanimivo malo preučit Ekowatt itd. Mogoče povabit kakega predstavnika v Studio 12? :)

Itak je pohvale vredno, da ste se odločili iti v zeleno energijo.. :palec:

Na Danskem ne poznam osebno nikogar, se je nanašalo na tvoj post :)

Če boš šel na tisto konferenco, pa poročaj!

me pa enmal zanimajo konkretno izpusti v zrak od kurilnic na biomaso, pa kaki filtri so predpisani (če so!), pa to.. se včasih iz kakšne kr 'fajn' ven kadi.. & kakšna so obvezna merjenja kvalitete zraka (če so?) pa kje je to ljudem dostopno za prebrat? (na internetu?)

Mislim, da je to v sloveniji še precej pomanjkljivo..
Recimo koliko lahko razberemo samo iz takega prikazovalnika? (če/kjer sploh takšen je!) http://www.te-tol.si..._path=2456,2860
Tudi zanimiv članek o kvaliteti zraka itd: http://www.mladina.s...bostjan_pihler/

Good point! :palec:
ja, ne vem kolk je sploh teh bio odpadkov? ? Pojma nimam.
Torej ce jih je malo, sistemi pa so dragi, bi morda bilo bolje lotit se drugacnih virov.
Morda vseeno bolje, da bolje sezigamo bio odpadke, kot ne oz. pustimo kot sedaj?

A ti tudi poznas kako na Danskem? Mene prou zanima kako so se in se lotevajo teh energetskih problemov na severu.

Hvala. :vio: x:Xx
Tut jst tvoje komentarje skor zmer rad preberem. - He he, a skor? :) A sm te že kdaj razjezila tud? :) ah, sej - nobody's perfect! :vio:

-
Moram pa obvestit o tem meni zanimivem dogodku, ki bo prihodnji teden in se ZELO in predvsem nanasa na to temo:
Konferenca učinkovite rabe energije za Slovenijo do 2030
http://www.slobiom-zveza.si/

Full obsezen program v katerem se bodo lotili vecine energetskih nacinov pridobivanja energije. Po moje bo zanimivo. x:)x



#20 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 9. marec 2009, 09:46

vse je res...čakamo na boljše finančne pogoje in uztrezno zakonodajo...sam to še manjka....


problemi so res predvsem finančne narave. sončne celice so res alfa in omega na tem področju ampak problem je v izdelavi, ker jih ne moreš delat doma na dvorišču temveč potrebuješ posebne naprave, ki so sposobne združit dva zelo tiny viny tanka sloja materiala skupaj in seveda pridelava čistosti materiala kot takega. in imajo tudi svojo življensko dobo. pri različnih vremenskih pogojih in s tem ko sonce nabija na njih se oba materiala drugače obnašata, naj bo pozitiv ali pa negativ, in s tem se slabša izkoriščenost. ampak po drugi strani pa vemo, da izhaja vsa vrednost stvari v bistvu iz naših glav in da je tako ravno sistem sam tisti, ki zavira praktično uporabo free energije. vlade bodo šle raje financirat nakup novega avtomobila, da bomo še naprej veselo srali in scali naokol, namesto, da bi pozabli na tiste smrdljive plehaste škatle in tiste miljarde investirale v solar cell production. v sami fazi bomo mogli naredit zasuk v naših glavah. imperatvi mora bit čim manj materiala. tko bodo stanovanja funkionalno opremljena, recimo knjige bomo brali iz kindla in ne bo treba nobenga drevesa posekat, greli se bomo tko kot že vedno samo na sonce ampak brez posrednikov, kruh ne bomo kupoval pri hoferju iz avstrije, ker ga je mogu do nas pripeljat tovornjak, ki je srau po cesti pol dneva za to, ampak ga bomo kupli pri sosedovem peki, itd. itd. vse to spada pod eko energijo. x;)x

xrainbowx
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

#21 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 9. marec 2009, 11:03

Moj sosed nabavil tole vetrnico. Ker pa je v totalnem sporu z drugo sosedo, ga ta j. in mu inšpekcijo in vse živo nagnala(tule bi bil primer za slovenceljstvo), tako, da je potreboval lokacijsko informacijo za spremembo zemljišča.
ker pa dedc bister, bo skeširal unijo, da bo iz statusa kmeta prešel v status pridelovalca energije - je na takšni legi doma, da ima stalen veter.
Zaenkrat je vetrnica še v horizontali - v petek so jo imeli v planu postaviti pokonci - tudi naš gospodič bi naj sodeloval zraven, pa je vreme zaj. Menda ima tale vetrnica okrog 250 kg.
Kako natančno bo delovala, bom poročala. kOlikor mi je jasno, so spodaj prisotni štirje akumulatorji.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#22 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 9. marec 2009, 11:42

Vetrne elektrarne
http://www.strojnist...pic.php?t=10562
http://www.strojnist...hp?mode=results

#23 Robida

Robida
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 203

Objavljeno: 9. marec 2009, 11:48

Moj sosed nabavil tole vetrnico. Ker pa je v totalnem sporu z drugo sosedo, ga ta j. in mu inšpekcijo in vse živo nagnala(tule bi bil primer za slovenceljstvo), tako, da je potreboval lokacijsko informacijo za spremembo zemljišča.
ker pa dedc bister, bo skeširal unijo, da bo iz statusa kmeta prešel v status pridelovalca energije - je na takšni legi doma, da ima stalen veter.
Zaenkrat je vetrnica še v horizontali - v petek so jo imeli v planu postaviti pokonci - tudi naš gospodič bi naj sodeloval zraven, pa je vreme zaj. Menda ima tale vetrnica okrog 250 kg.
Kako natančno bo delovala, bom poročala. kOlikor mi je jasno, so spodaj prisotni štirje akumulatorji.

No pa smo pri slovenski fovšiji pa žlehtnobi. :xx!:
Preteklost obstaja le v mislih in na način, za katerega se v mislih odločimo.
Živimo v sedanjem trenutku. Čutimo v sedanjem trenutku.
Doživljamo sedanji trenutek.
Kar počnemo v sedanjem trenutku, ustvarja temelje za jutrišnji dan.
Torej se odločimo v sedanjem trenutku. Jutri ne moremo storiti ničesar in tudi včeraj ne.
Samo danes lahko delujemo.
Pomembno je, kaj se odločimo misliti, verjeti in reči sedaj.

Luis L. Hay - Moč je v tebi

#24 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 9. marec 2009, 11:54

Vetrnica s toplotno črpalko
http://www.podsvojos...o...p;sk=t&sd=a

Vetrne elektrarne
http://www.strojnist...pic.php?t=10562
http://www.strojnist...hp?mode=results



#25 tomazslo

tomazslo
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 039

Objavljeno: 9. marec 2009, 11:55

Moj sosed nabavil tole vetrnico. Ker pa je v totalnem sporu z drugo sosedo, ga ta j. in mu inšpekcijo in vse živo nagnala(tule bi bil primer za slovenceljstvo), tako, da je potreboval lokacijsko informacijo za spremembo zemljišča.
ker pa dedc bister, bo skeširal unijo, da bo iz statusa kmeta prešel v status pridelovalca energije - je na takšni legi doma, da ima stalen veter.
Zaenkrat je vetrnica še v horizontali - v petek so jo imeli v planu postaviti pokonci - tudi naš gospodič bi naj sodeloval zraven, pa je vreme zaj. Menda ima tale vetrnica okrog 250 kg.
Kako natančno bo delovala, bom poročala. kOlikor mi je jasno, so spodaj prisotni štirje akumulatorji.


tudi moj sosed jo ma in ne dobi dovoljenja za postavitev.....največja ovira je agencija za nadzor zračnega prostora al nekaj tacga, kot mi je pravil. V glavnem že več kot leto jo ima za hišo razstavljeno v vodoravnem.

Smo robotki, ki imamo datodeko "duša" zato, da mislimo, da nismo robotki ...





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0