Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Naravni porod


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
100 komentarjev na to temo

#1 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 25. oktober 2009, 13:51

Zdravje naših otrok: Naravni porod - ker je dober za otroka

(25:00) Ko se otrok rodi, je porod v porodnišnici zanj in za mater lahko travmatična izkušnja. Pri naravnem porodu imata porodnica in otrok dovolj priložnosti, da se uskladita z naravnim ritmom poroda in s tem jima je prihranjen nepotreben stres in bolečine. Prispevek govori tudi o tem kakšna je vloga babice pri porodu in pripravah nanj ter kakšne naj bi bile najboljše okoliščine ob rojstvu, da bi otrok čim bolje prenesel bolečo izkušnjo.

Naravni porod


(31:56) Porod je naravni proces in ne operacija. Mnogo žensk ne ve, da obstaja tudi druga pot rojevanja, nasprotna običajnemu, visoko medikaliziranemu porodu, pri katerem je nosečnica prepuščena standardiziranemu procesu in postopkom. Ženska bi morala biti avtonomna in aktivna ves čas poroda. Prvi korak je dobra informiranost.

Priprava na naravni porod - 1. del

(26:02) Nosečnost je nekaj lepega, nekaj naravnega. Ob tem pa je poglavitno, da nosečnica poskrbi tudi zase. Petra Mihalek Novak, dr. med., zdravnica in voditeljica priprave na naravni porod z nami podeli nekaj napotkov za pripravo na porod. Priprava na porod je večplastna in tako zajema informiranje, pripravo fizičnega telesa in psihe, prehrano med in po porodu, rojevanje, materinstvo, dojenje, različne tehnike vizualizacije, dihanja sproščanja in meditacije, podelitev osebne izkušnje in izkušenj drugih mamic ter babic itn. Kako se lahko soočimo s preporodnim strahom? Kakšna je primernost in pomembnost predporodnih preiskav? Alternative medicinskemu spodbujanju rojstva. Porod v vodo, pokončni in ležeči položaj rojevanja...

Priprava na naravni porod - 2. del

(14:07) Kako naravni porod vpliva na otroka? Kaj se dogaja takoj po naravnem porodu in kako poskrbeti za otroka? Kako postopati v primeru nedonošenosti? Kakšno naj bo vzdušje v okolju poroda? Kakšne so izkušnje in občutki mamice in nosečnice Saše Bohorč? Nekaj vaj iz prakse Petre Mihalek Novak, dr. med., zdravnice in voditeljice priprave na naravni porod.

Objavljena slika



#2 Tonks

Tonks
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 160

Objavljeno: 25. oktober 2009, 15:24

kaj vse free-ja ne zanima x:)x

sicer ima pa glede naravnosti prav, priporočam; se da v naših porodnišnicah zdilat vsaj kolikor toliko naravne pogoje (me je lani to dilanje z osebjem veliko bolj skrbelo kot porod sam); tako da je eno ravnovesje med varnostjo in med naravnostjo
gore so fajn

#3 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 26. oktober 2009, 00:08

Pa saj ne morem verjeti - moški odpre tole temo.
A boste rodili pri vas? x:Dx
(sicer pa sem jaz nekje že na dolgo in široko opisala svoje porode x8Dx ) in ne bi več. Hvala.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#4 Minnie

Minnie
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 956

Objavljeno: 26. oktober 2009, 15:38

Pa saj ne morem verjeti - moški odpre tole temo.
A boste rodili pri vas? x:Dx


Opravičujem se za odklon od teme. Kaj čudi če moški odpre temo o porodu? Lepo je videti da se zanima. Opažam da je free mnogostranska oseba. To je pohvalno. B)

#5 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 27. oktober 2009, 15:18

x:)x :palec: thanks. riba itaq.

#6 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 27. oktober 2009, 22:39

Evo par izkušenj: prvi porod v porodnišnici, fajt z babco, ki mi je šla neznosno na živce :vragec: , ker me ni pa ni hotla pustit pri miru in mi je dopovedovala, kako naj diham, pa kako naj bom obrnjena - kar naprej nekaj, pa nisem smela stokat, vmes me je pa še mal nadirala, na konc mi je pa hotla dat še oksitocin, čeprav sem imela svoje popadke čist OK (se je izkazal, da se je bližal konc njene izmene in je hotla zadevo čimprej dat ad acta), ko sem se uprla, je bil pa tak problem, da je šla po svojo kolegico, no, pa je otrok le prišel na svet, še preden je cirkus z babco prišel do finala x:Dx , skratka več težav z babco kot s porodom. Drugi porod spet v porodnišnici (čeprav sem hotla rodit doma, pa se nekak ni izšlo, je bilo par tednov prezgodaj), slabi dve urci, čist kul - babca je bla pametna, pa se je dal zment, naj me čimbolj pri miru pusti. In me je pustila, je imela polne roke dela z drugimi in je bila videt prav zadovoljna z mano. Me je prišla sam vsake tolk časa mal pogledat, prav prijazna in uvidevna je bla. Popolnoma naravno in najbrž tud varno - če bi šlo kaj narobe, je bla pomoč takoj pri roki. Lepa izkušnja (pa saj je bla prva tud, tista babca pač ni bila ravno nevemkakšen faktor v primerjavi z veličino dogodka samega rojstva otroka). Tretji porod doma - nenačrtovano, zgodilo se je pač, par popadkov in mala je bila na svetu. Brez babce, sama s prijateljico, ki je "slučajno" takrat prespala pri meni doma. Rojstvo ravno ob sončnem vzhodu. Takoj po porodu sem vstala, se umila in stopila na teraso. Stala sem na terasi tistega avgustovskega jutra in s hčerkico v naročju gledala ogromno sončno kroglo, ki je lezla izza obzorja. Najgloblje doživetje.

#7 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 27. oktober 2009, 22:50

Evo par izkušenj: prvi porod v porodnišnici, fajt z babco, ki mi je šla neznosno na živce :vragec: , ker me ni pa ni hotla pustit pri miru in mi je dopovedovala, kako naj diham, pa kako naj bom obrnjena - kar naprej nekaj, pa nisem smela stokat, vmes me je pa še mal nadirala, na konc mi je pa hotla dat še oksitocin, čeprav sem imela svoje popadke čist OK (se je izkazal, da se je bližal konc njene izmene in je hotla zadevo čimprej dat ad acta), ko sem se uprla, je bil pa tak problem, da je šla po svojo kolegico, no, pa je otrok le prišel na svet, še preden je cirkus z babco prišel do finala x:Dx , skratka več težav z babco kot s porodom. Drugi porod spet v porodnišnici (čeprav sem hotla rodit doma, pa se nekak ni izšlo, je bilo par tednov prezgodaj), slabi dve urci, čist kul - babca je bla pametna, pa se je dal zment, naj me čimbolj pri miru pusti. In me je pustila, je imela polne roke dela z drugimi in je bila videt prav zadovoljna z mano. Me je prišla sam vsake tolk časa mal pogledat, prav prijazna in uvidevna je bla. Popolnoma naravno in najbrž tud varno - če bi šlo kaj narobe, je bla pomoč takoj pri roki. Lepa izkušnja (pa saj je bla prva tud, tista babca pač ni bila ravno nevemkakšen faktor v primerjavi z veličino dogodka samega rojstva otroka). Tretji porod doma - nenačrtovano, zgodilo se je pač, par popadkov in mala je bila na svetu. Brez babce, sama s prijateljico, ki je "slučajno" takrat prespala pri meni doma. Rojstvo ravno ob sončnem vzhodu. Takoj po porodu sem vstala, se umila in stopila na teraso. Stala sem na terasi tistega avgustovskega jutra in s hčerkico v naročju gledala ogromno sončno kroglo, ki je lezla izza obzorja. Najgloblje doživetje.

no kul... :palec:
pol pa ne bom rodil. nima smisla. je sončni uzhod pogledat, predn se gre spat precej globlje dožiwetje x:px x:Dx
btw... čestitke useen za otročke x:)x
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#8 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 27. oktober 2009, 23:19

no kul... :palec:
pol pa ne bom rodil. nima smisla. je sončni uzhod pogledat, predn se gre spat precej globlje dožiwetje x:px x:Dx



Pa ja, pametna moška beseda! :palec: Kateri moški pri zdravi pameti bi se pa matral, zato da na konc vidi en sončni vzhod z enim malim kričačem v naročju, ki ti ne pusti, da bi šel pol v miru spat. Te stvari zadenejo sam ženske x:Dx . Zato je pa bolš, da gre moški na lov s svojo lovsko bando, upleni bizona, ugleda sončni vzhod in v transu pade v postlo, tačas naj pa ženska v miru rodi!

#9 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 28. oktober 2009, 06:18

Pa ja, pametna moška beseda! :palec: Kateri moški pri zdravi pameti bi se pa matral, zato da na konc vidi en sončni vzhod z enim malim kričačem v naročju, ki ti ne pusti, da bi šel pol v miru spat. Te stvari zadenejo sam ženske x:Dx . Zato je pa bolš, da gre moški na lov s svojo lovsko bando, upleni bizona, ugleda sončni vzhod in v transu pade v postlo, tačas naj pa ženska v miru rodi!

če janko neb meu kože kt bizon, bi loh še pomislu, da se kle mal posplošuje, zlo hitr in seweda čist prawilno zaključuje. :palec:
o cinizmu pa niti sledu :eek: x:Dx

janko bi le kak pir uplenil x:Dx


rajš kt bizona x^x
pa ti? kuko si sploh drzneš gledat sončni vzhod, brez da si ponoč rodila :vragec:
al pa usaj delala na tem x:px x:Dx
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#10 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 28. oktober 2009, 08:21

Opravičujem se za odklon od teme. Kaj čudi če moški odpre temo o porodu? Lepo je videti da se zanima. Opažam da je free mnogostranska oseba. To je pohvalno. B)

Zato, ker se free tudi goreče zavzema za vložke, katere naj ženska uporablja.
Meni se zdi nadležno, če smo že pri mnenjih.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#11 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 28. oktober 2009, 10:36

pa ko je Nat xsrcx glih omenila one vložke x:px upam, da si svojo tudi razsvetlil s tem in da te pridno uboga :zoro:
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#12 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 28. oktober 2009, 11:47

x:Dx Je pa tudi res, da pa če je ženska noseča - ni devet mesecev nobenega kreganja okoli vložkov. Prišparaš v tem času, pa še zemlje ne onesnažuješ. x:Dx x:Dx
(danes sem žleht x;)x )
Rodiš pa te že nekak.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#13 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 28. oktober 2009, 13:29

Rodiš pa te že nekak.

x:o)x x:Dx

Men pa ni nadlezno, samo malo me je presenetilo, potem prec zatem pa spet ne tolk. Ja, riba. x;)x

Sem seveda za naravni porod, vendar sumim, da je to zdaj vse zelo drugace, kot ko so itak ze od vedno zenske rojevale 'naravno' in tako dalje. x:)x

je pa v enih primerih tako (recimo v mojem), da ce se se tako zavzemas za naravni porod in hoces recimo rodit na tak nacin, da lahko kaka okoliscinica povzroci, da si nazadnje neskoncno hvalezen, da imas moznost in priloznost rodit v (dobri v celo svetovnem merilu) porodnisnici. x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#14 cosma

cosma
  • D član
  • Št. objav: 5 694

Objavljeno: 28. oktober 2009, 22:31

x:Dx Je pa tudi res, da pa če je ženska noseča - ni devet mesecev nobenega kreganja okoli vložkov. Prišparaš v tem času, pa še zemlje ne onesnažuješ. x:Dx x:Dx
(danes sem žleht x;)x )
Rodiš pa te že nekak.


ah prišparaš :madpro: po porodu pa dvojno dozo porabiš xrosex

Iknee :palec: za naravni porod xsrcx in najlepši sončni zahod.

Petro poznam in ima že 5 otročkov xsrcx in je totalno not v naravnih porodih, daje navdih mnogim ženskam.
Mene to ni nekako prepričalo, da bi poskusila prvič doma, ko greš 3 ali 4 pa se ti zdi, da obvladaš in valjda veš kdaj se gre zares, bi šla v to z zelo izkušeno babico. Kot pravi Nataly, rodiš pa že nekak....ko si tam itaq nimaš druge izbire.

Slovenke in Hrvatice hodijo v velikem številu rojevat v Avstrijo v babiške hiše. Tudi pri nas so se trudili, da bi imeli eno tako hišo vendar so po drugi strani pri nas zelo togi glede vsega tega in verjetno je še kar nekaj časa ne bomo imeli.

Jaz sem se odločila za bolnišnično varijanto in babica je bila super tako, da bi šla še enkrat. Malo kemije so mi dali, da sem lažje prestala in še 1x bi jo brez razmišljanja uporabila, ker nisem pristaš bolečine no matter kako veličasten dogodek je to vse skupaj.

Drugače pa ima ljubljanska porodnišnica zelo malo posluha za karkoli drugačnega od ustaljenega....vse je možno vendar, ko pa želiš realizirati ni mogoče. Pravijo da imajo premalo osebja.
Jas te mam tak rada
I am feeling very olympic today
Is time the only thing you are waiting for?
Ni nujno, da si nor, da pišeš tukaj - pomaga pa!

Old friends pass away, new friends appear. It is just like the days. An old day passes, a new day arrives. The important thing is to make it meaningful: a meaningful friend - or a meaningful day.
Dalai Lama
Majhne usluge prijateljstva so tisočkrat vrednejše kot bleščeča darila, s katerimi nas poniža nečimernost darovalca. (Goethe)

#15 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 30. oktober 2009, 20:53

No, glede na to, da sem teme odprl jaz, (pa cetudi ne) ti ni nujno brat ali komentirat, ce ti je nadlezno, da se o tem pogovarjam(o) tudi tipi. simpl.
In kot sem ze povedal: dost zalostno je da se tip ukvarja s takimi "okolosicinami" ker je mnogim zenskam v praksi vseeno kaj si vtikujejo (skodljivi vlozki itn) in kako rodijo. V praksi pomeni, da so ocitno zadovoljne s tem kar je in kar se nudi. Ker ce ne bi bile bi temu naproti tudi kaj ze storile.
No, razlogi so seveda razlicni.
Lahko bi v pretiravanju rekel celo to, da ocitno je potrebna moska energija, da se o tem sploh kaj pogovarja, kaj sele kaj tudi stori oziroma ukrene da bo bolje in bolje zdravo "vse" to skupaj.

In ko sem ravno pri zdravju... ce bi imel otroka, bi zelel da se rodi zdravo, cimbolje, kvalitetno. In kaj bi v tem primeru z mojo partnerico poceli pa mi vsekakor tudi NI vseeno. Se posebej po tem kar sem dozivel v rojstvu sam. In edino primerno se mi zdi, da se o tem pogovarja cim vec ljudi, ker je zadeva bolj resna kot se v resnici zdi. In zenska ki se te resnosti kakor odgovornosti zaveda je se kako vesela da se njen tip zanima zato kako bo njej in njenemu otroku in kaj si mesecno vtikuje ali podlaga.

In naposled se mi zdi nadlezno da zenske pri nas uporabljajo recimo vlozke Always.
(Bajdvej, ki so na Svedskem za prodajo menda prepovedani zaradi skodljivosti, pri nas pa se jih veselo reklamira kot kao super vlozki; dejansko pa je njihova vpojnost tako minimalna da te postane strah).

Aja, kej se pa gorece zavzemam? :vio:
No, po tanovem se pa res odkar smo videli kaksno sranje so Always. x8Dx Sicer pa to spada v drugo temo, kljub temu da ima tudi s porodom veze.

Skoda je tut, da ne znas kaj pametnega povedat raj, kot pa da te moti(m). Namrec veliko je tega kar je vredno pozornosti in predvsem spremembe. Ampak kaj bi se sikirali za druge, ce smo sami ze "mimo" ane.

Razviti svet vsako leto za ličila porabi 18 milijard dolarjev. Za meterinsko zdravstveno varstvo bi potrebovali 12 [url="http://"http://www.youtube.com/watch?v=WSFqgIdVgUw""]milijard[/url] dolarjev.

Zato, ker se free tudi goreče zavzema za vložke, katere naj ženska uporablja.
Meni se zdi nadležno, če smo že pri mnenjih.



#16 Tonks

Tonks
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 160

Objavljeno: 31. oktober 2009, 07:19

....v glavnem mene po porodi najbolj čeljusti bolele x:o)x


Freeju potem priporočam knjigo Modrost rojevanja (lahko tudi jaz posodim, sam trenutno imam izposojeno). Ta prvi del je sicer mal predolg (nisem brala) v ta drugem je pa dost napotkov kako na lep naćin "izsilit" čimbolj naraven porod v nenaravnih razmerah kot je porodišnica. Babica, ki je knjigo napisala omenja, da bi ravno čeljustne mišice morale bit sproščene. Tako da jaz poskušala pet Canta in no llores. Je bilo kar hitro konec (1.5 ure v porodni) brez kakšnihkoli dodatkov. Sem bila itak sama tam. So mi pa takoj potem dovolili obiske (od mame in od tamale od bratove punce). In otrok je bil tak že na videz neproblematičen (štartal s 4 kilcami). Nimam slabih spominov, po drugi strani mi je pa kar fajn, da sem že čez 40 in da mi najbrž ne bo treba it več skoz to. Z babico sva se hecale, da na vsakih 40 let enga otroka, Tako da ta drug pri 80.
gore so fajn

#17 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 31. oktober 2009, 12:30

Aha, enga vnucka bi mela pri 80-tih xDDx

#18 Tonks

Tonks
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 160

Objavljeno: 31. oktober 2009, 12:41

Aha, enga vnucka bi mela pri 80-tih xDDx

ne vnučka bi pa že prej, pri 60-tih x:)x
gore so fajn

#19 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 31. oktober 2009, 14:42

pravnucka :inocent: x:o)x

#20 Helena

Helena
  • D član
  • Št. objav: 1 180

Objavljeno: 2. november 2009, 08:35

In ko sem ravno pri zdravju... ce bi imel otroka, bi zelel da se rodi zdravo, cimbolje, kvalitetno. In kaj bi v tem primeru z mojo partnerico poceli pa mi vsekakor tudi NI vseeno.


xokx

Helena


#21 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 2. november 2009, 08:52

Eh free x:Dx ti si pač en velik idealist.
Kot so ti že ženske povedale - otrok se rodi, ko se pač rodi in četudi boš si ti želel vse super odlično pet, bo na koncu tako, kot bo otrok želel. ali hitro ven, ali pa dolgo in počasi. (ampak, saj tebe ne bo bolelo a ne?)
vedno bolj sem tudi prepričana, da vsaka skrajnost škodi in hvala bogi za našega strelca :vio:
upam samo, da bo tvoja partnerica dovolj močna, da se postavi zase, ko bo čas, ker sicer ma, da se ji zmeša. ali pa je takšna oseba, ki ji tole godi..mah briga me.
zakaj naj o tem ne rečem več? ker sem se odločila, da ne bom imela več otrok. Kar se tiče let, bi še verjetno komot, ampak oni zgoraj na devetem oblaku, se je v moje dobro odločil, da bom koliko toliko solidna mama takrat, če bom deco imela v mladih letih. In evo ga. zdaj bi se lahko že o vnukih menila, pa so deca rekli, najprej šola x:Xx

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#22 Boudika

Boudika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 020

Objavljeno: 2. november 2009, 10:49

Naravni porod, alternativne oblike poroda, nemedikaliziran porod - kako je s tem v Sloveniji? Se mi zdi, da ni toliko problem v premajhni informiranosti žensk (informacij je ogromno, tudi v Šoli za starše povedo marsikaj), ampak v mentaliteti zdravstvenega osebja. Pa spet odvisno, katera porodnišnica, pa katerega zdravnika pa babico dobiš. Ljubljanska porodnišnica npr. na zunaj oglašuje, kaj vse je na voljo pri porodu, pa v Šoli za starše tudi dobiš občutek, da ima porodnica ogromno izbire. Predavajo babice, ki se zavedajo npr., koliko je nepotrebnih raztrganin pri ženskah zaradi forsiranja rojevanja leže. Že pri samem ogledu porodnišnice nato dobimo ciničnega porodničarja, ki reče, da se sicer kaj da zmenit. ampak kaj mislijo porodnice - da bo njihov otrok znal več tujih jezikov, če bodo rojevale v pokončnem položaju? V porodni sobi nato izpade kot da osebje še nikoli ni slišalo, da bi ženska rojevala na kakšen drug način kot na porodni postelji. In tako naprej... Nekaj se mi je uspelo zdilat, tako da sem vsaj del poroda preživela v skladu s svojimi potrebami, je bilo pa tudi nekaj nepotrebnih posegov, ki se jim nisem uspela izogniti.

Večkrat sem brala razlage osebja, da so porodnišnice odprte za želje porodnic in alternativne oblike poroda (vprašanje, kaj imajo pri tem v mislih), ampak da so ženske tiste, ki želijo klasičen, medikaliziran porod. Mislim, da gre za goli izgovor. Veliko udobneje je žensko prilagoditi sebi kot pa prisluhniti njenim potrebam.

Sicer se mi zdi pojem naravni porod oz. definicija 'rojevati tako, kot so nekoč', malo zavajajoča. Danes imamo na voljo visoko tehnologijo, vrhunsko opremo, ultrazvoke, presejalne teste, CTG, možnost operativnih posegov, če gre kaj narobe.
In super, da nam je to na voljo. Glede marsičesa smo na boljšem (seveda pa je cena nadzor nad telesom ženske). Tudi ni zagotovila, da je nemedikaliziran porod nestresen in neboleč, je pa problem, če ženska nima možnosti odločanja, kakšno vrsto poroda želi. Se mi zdi tudi problem, da v sistemu, kakršnega imajo naše porodnišnice, se it neko naravnost, je utopija. Tu je en kup stresnih dejavnikov (birokracija, pomanjkanje zasebnosti, možnost menjave ekipe pri porodu, odvisnost od dobre volje in naravnanosti posamezne babice in zdravnika, itd). Ženska je lahko še tako dobro informirana, ampak ko trči na en tog sistem, je pravljice o naravnosti precej hitro konec.

V okviru slovenskih porodnišnic (s to mentaliteto, ki vlada trenutno v zdravstvu) vidim jaz bolj malo priložnosti za prakticiranje naravnosti. Več možnosti vidim v odpiranju porodnih centrov (ki bi sledili tej ideji), za katere se že nekaj časa zavzema določena skupina ljudi. Ali pa možnost porodov doma, ki bi jim prisostvovala izkušena babica (tako kot na Nizozemskem). Samo se bojim, da je do takrat še dolga pot. Meni pa za naslednji porod ostane boj s sistemom :wOOt:.

Aja, je pa en velik napredek (poleg izboljšanega medicinskega znanja) v primerjavi z nekoč: vse več moških je opora partnerki pri porodu, kar je krasna izkušnja. No, sicer so to marsikatera ljudstva pred nami že poznala, nismo nič novega izumili.

#23 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 2. november 2009, 13:06

Ce sm idelaist ni s tem nic narobe. Vseeno bolje kot nekdo ki si masi usesa.

Tvoja preprostost v obliki poenostavljenosti pa zal kaze na neinteligentnost in nepoznavanje.

Kaj pa je skrajnost po tvoje? To, da tip pise na forumu o naravnem rojstvu!? x:o)x
Ocitno se ti porodi kakrsni se izvajajo danes ne zdijo skrajni. Tako tudi ne razrez presredka, polozaj rojevanja, okolje itn. Po temtakem se vprasam, al se ti dejansko res jebe kako zenske rojevajo in kaksne posledice imajo s tem tudi otroci, al pa res tolk prevec casa zivis v rovtah.
Neobcutljivost se naposled veckrat izraza z zatiskanjem oci in temu da se ljudi oznaci za nerealne idealiste. In resnicno me preseneca da celo nekatere zenske zivite se vedno v srednjem veku.
Po tvoje torej ni potrebno v celotnem obstojecem sistemu rojevanja nicesar spremeniti, ker otrok itaq pade ven ko se odloci xrolleyesx svasta x:o)x

Kar se tice moje partnerice ali odnosa se ne rabis vmesevat kot branjevka zeljna zgodbic zaradi pomanjkanja lastne obcutljivosti.

Ni stvar v prevec ali premalo odgovornosti, ali premalo ali prevec obcutljivosti, ker je vsak primer zase edinstven. Kljub temu pa so tukaj dejstva, ki jih navajajo tudi v prispevekih nevedenih zgoraj. In ta pac niso zanemarljiva, kljub temu da mislis, da so idealisticna.
Oziroma lahko bi rekel tudi: Svoboda, mir, itn, v tem svetu in sistemu, na tej stopnji zavesti niso samoumevni, zanje se je treba potruditi in si jih tudi izboriti. To kar je tebi samoumevno ni nujno samoumevno tudi drugim.

Aha, zdej ko ne bos mela vec otrok, pa je itaq vseeno ane. x:o)x
Sicer pa, badminton!!
Ali kako je ze Forest Gump rekel: "Life is like a box of chocolate, you never now what you gone a get".

Eh free x:Dx ti si pač en velik idealist.
Kot so ti že ženske povedale - otrok se rodi, ko se pač rodi in četudi boš si ti želel vse super odlično pet, bo na koncu tako, kot bo otrok želel. ali hitro ven, ali pa dolgo in počasi. (ampak, saj tebe ne bo bolelo a ne?)
vedno bolj sem tudi prepričana, da vsaka skrajnost škodi in hvala bogi za našega strelca :vio:
upam samo, da bo tvoja partnerica dovolj močna, da se postavi zase, ko bo čas, ker sicer ma, da se ji zmeša. ali pa je takšna oseba, ki ji tole godi..mah briga me.
zakaj naj o tem ne rečem več? ker sem se odločila, da ne bom imela več otrok. Kar se tiče let, bi še verjetno komot, ampak oni zgoraj na devetem oblaku, se je v moje dobro odločil, da bom koliko toliko solidna mama takrat, če bom deco imela v mladih letih. In evo ga. zdaj bi se lahko že o vnukih menila, pa so deca rekli, najprej šola x:Xx



#24 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 2. november 2009, 13:14

Boudika fajn si napisala :vio: :palec: super da pises izkusnje!

Jaz bi rekel da gre za oboje. Mislim da se vedno zenske premalo vedo o vsem tem. Se vedno je premalo zavesti, sicer bi po moje spremembe ze sledile. Zavest pa ni zgolj vedenje o tem, temvec je njen namen, da se izraza tudi skozi konkretna dejanja v tem svetu.

Res nismo nic novega izumili in to tudi verjetno ni namen. temvec je vse skupaj zgolj odziv, zbujanje zavesti in ukrepanje tudi na tem podrocju. Na podlagi zavedanja se skozi celotni obstoj medicina in zdravstvo spreminjata.
Mnogo znanja in nacinov, ki jih takrat nismo dovolj razumeli, pa smo ljudje pozabili oz. jih ljudje ne poznajo vec. Koliko nasih starsev pojma ni imelo da obstaja drugacna moznost rojevanja. Pred desetletji se o tem sploh ni govorilo, kaj sele da bi zenska imela toliko zavesti in poguma da bi zdravniku upala ugovarjati zaradi nehumanega pocetja.
(Kvazi) humanizem kot orodje za manipuliranje mnozic v rokah "humanisticnih" organizacij. Dejansko pa represija.
In taksne posledice neznanja se spreminjajo, saj z znanjen in zavedanjem najveckrat raste tudi pogum ter mocnejsa teznja po spremembi okostenelih in manj primernih sistemov.
In to NI idealizem, temvec dejstvo razvoja clovestva.

Naravni porod, alternativne oblike poroda, nemedikaliziran porod - kako je s tem v Sloveniji? Se mi zdi, da ni toliko problem v premajhni informiranosti žensk (informacij je ogromno, tudi v Šoli za starše povedo marsikaj), ampak v mentaliteti zdravstvenega osebja. Pa spet odvisno, katera porodnišnica, pa katerega zdravnika pa babico dobiš. Ljubljanska porodnišnica npr. na zunaj oglašuje, kaj vse je na voljo pri porodu, pa v Šoli za starše tudi dobiš občutek, da ima porodnica ogromno izbire. Predavajo babice, ki se zavedajo npr., koliko je nepotrebnih raztrganin pri ženskah zaradi forsiranja rojevanja leže. Že pri samem ogledu porodnišnice nato dobimo ciničnega porodničarja, ki reče, da se sicer kaj da zmenit. ampak kaj mislijo porodnice - da bo njihov otrok znal več tujih jezikov, če bodo rojevale v pokončnem položaju? V porodni sobi nato izpade kot da osebje še nikoli ni slišalo, da bi ženska rojevala na kakšen drug način kot na porodni postelji. In tako naprej... Nekaj se mi je uspelo zdilat, tako da sem vsaj del poroda preživela v skladu s svojimi potrebami, je bilo pa tudi nekaj nepotrebnih posegov, ki se jim nisem uspela izogniti.

Večkrat sem brala razlage osebja, da so porodnišnice odprte za želje porodnic in alternativne oblike poroda (vprašanje, kaj imajo pri tem v mislih), ampak da so ženske tiste, ki želijo klasičen, medikaliziran porod. Mislim, da gre za goli izgovor. Veliko udobneje je žensko prilagoditi sebi kot pa prisluhniti njenim potrebam.

Sicer se mi zdi pojem naravni porod oz. definicija 'rojevati tako, kot so nekoč', malo zavajajoča. Danes imamo na voljo visoko tehnologijo, vrhunsko opremo, ultrazvoke, presejalne teste, CTG, možnost operativnih posegov, če gre kaj narobe.
In super, da nam je to na voljo. Glede marsičesa smo na boljšem (seveda pa je cena nadzor nad telesom ženske). Tudi ni zagotovila, da je nemedikaliziran porod nestresen in neboleč, je pa problem, če ženska nima možnosti odločanja, kakšno vrsto poroda želi. Se mi zdi tudi problem, da v sistemu, kakršnega imajo naše porodnišnice, se it neko naravnost, je utopija. Tu je en kup stresnih dejavnikov (birokracija, pomanjkanje zasebnosti, možnost menjave ekipe pri porodu, odvisnost od dobre volje in naravnanosti posamezne babice in zdravnika, itd). Ženska je lahko še tako dobro informirana, ampak ko trči na en tog sistem, je pravljice o naravnosti precej hitro konec.

V okviru slovenskih porodnišnic (s to mentaliteto, ki vlada trenutno v zdravstvu) vidim jaz bolj malo priložnosti za prakticiranje naravnosti. Več možnosti vidim v odpiranju porodnih centrov (ki bi sledili tej ideji), za katere se že nekaj časa zavzema določena skupina ljudi. Ali pa možnost porodov doma, ki bi jim prisostvovala izkušena babica (tako kot na Nizozemskem). Samo se bojim, da je do takrat še dolga pot. Meni pa za naslednji porod ostane boj s sistemom :wOOt: .

Aja, je pa en velik napredek (poleg izboljšanega medicinskega znanja) v primerjavi z nekoč: vse več moških je opora partnerki pri porodu, kar je krasna izkušnja. No, sicer so to marsikatera ljudstva pred nami že poznala, nismo nič novega izumili.



#25 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 2. november 2009, 13:28

Hvala ljubi free.

To, da si ti odprl tole temo - je vsaj tako neumestno, kot če bi jaz odprla temo: Prostata ali pa Zatekanje levega moda.

Na ostalo se mi niti ne da odgovarjat, kaj vse si nakracal - očitno polna luna dela že vnaprej - samo mimogrede še tole. Kadar so bolečine neznosne (in ti kot moški o tem ne moreš vedeti, ker pač nimate takšnega bolečinskega praga), se hudo rado zgodi, da ženska zavrne otroka. To je hipna reakcija - in ženske in otroke preganje celi lajf.
In zakaj sem torej raje, da se zgodi porod v bolnišnici - zato, ker je trilijon stvari, ki lahko gredo narobe in se lahko zgodi, da sekunde štejejo.
In to je vse, kar imam tule za povedat.


Vidim, da teme Prostata ne morem več odpreti, sem žal prepozna x8Dx
še vedno pa mi Moda ostanejo x:px

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0