Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Orpiment


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
2 komentarjev na to temo

#1 Smaragd56

Smaragd56
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 2. marec 2011, 18:30

Lep pozdrav!

Pred kratkim sem kupil mineral Orpiment Kalcit - rudnik Quiruvilca iz Peruja. Kupil sem ga zato, ker je vizualno tako lep, da me je očaral.

Vendar pa po podrobnejši analizi kaj to sploh je, sem prebral, da gre za lepo kombinacijo kalcita preko orpimenta, ki je oranžne do zlate barve. Orpimentu pa škoduje svetloba, zato lahko le-ta čez čas razpade v prah. Zato mora biti mineral v temi.

Tu nastane problem. Če je v zaprti škatlici v popolni temi izgubi vso svojo lepoto in čar. Lep izgleda samo, če je vsaj malo na umetni svetlobi (ne na sončni). Če gre za razpad Orpimenta v kratkem času, potem je tako shranjevanje upravičeno. Če pa grre za razpad Orpimenta v naslednjih 10 letih je pa brez veze da je v popolni temi.

Mi lahko prosim kdo od vas strokovnjakov kaj svetuje, kaj naj naredim, kako naj shranjujem ta zelo redki mineral?

Smaragd 56

Priponke (datoteke)


To temo je popravil/a Smaragd56: 2. marec 2011, 18:32


#2 Smaragd56

Smaragd56
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 7. marec 2011, 17:40

Mogoče je vprašanje res nekoliko zahtevno, vendar skušam razvozljati to uganko. Spraševal sem vse naokrog, dokler se ni oglasil moj prijatelj Giovanni iz Genove in mi pojasnil:
Citiram:

Remember that the realgar usually deteriorate in orpiment but Orpiment is more stable.


Hm, iz tega sledi, da sta realgar in orpiment v tesni povezavi, kjer naj bi bil realgar ponavadi bolj občutljiv kot orpiment. Lahko da je to res, lahko pa da ni? Še vedno se pojavlja vprašanje koliko časa vzdrži Orpiment?

Ja nič, počakati bo treba na sejem mineralov, ki naj bi bil predvidoma 25 ali 26 marca na GR.


Lepo se imejte, se vidimo!

Smaragd56



#3 Smaragd56

Smaragd56
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 2. april 2011, 05:52

Orpiment in realgar sta v tesni povezavi. Dokazano je, da je realgar bolj občutljiv na svetlobo kot orpiment.

Oba je potrebno shranjevati v zaprti škatlici na suhem, ne smeta pridi za dalj časa v neposredni stik z soncem in ne smeta biti obsijana z močnimi reflektorji.

Toda nista to edina minerala, ki sta občutljiva na svetlobo. Tu so še:
Ametist
Apatit
Argentit
Bromargirit
Klorargirit
Cinnabar
Citrin
Crocoit
Fluorit
Hiddenit
Kunzit
Miargyrit
Morion
Orpiment
Proustit
Pirargirit
Realgar
Rožnati kremen
Stephanit
Topaz
Vivianit

Inesit
Srebro
Vanadinit


pa še kakšen bi se našel..

Ste bili na Collecti na GR? Da bo stvar zaključena, naj dodam še realgar iz moje zbirke.

Smaragd56

Priponke (datoteke)


To temo je popravil/a Smaragd56: 2. april 2011, 05:54





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0