Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Veganstvo


  • Prijavi se, če želiš komentirati
* * * * - 1 x ocenjeno
1257 komentarjev na to temo

#76 mayita

mayita
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 335

Objavljeno: 3. januar 2012, 09:49

Niso vsi vegiji tako "vsiljivi" in ne limajo vsi fotk in filmčkov... Kakorkoli že, naslov teme je Veganstvo. In ti pol prideš sem težit, da zakaj se v tej temi linka nekaj v zvezi v živalmi xrolleyesx pejd pa v temo Vesoljni dnevnik jamrat, da kaj tam kr neki pisarijo o tem, kaj se jim je zgodilo čez dan; pa v temi Šala dneva kr z nekimi vici težijo... ma svašta no.
Vse skupaj je pis of kejk - nekdo je mnenja, da ni potrebno jesti živali za življenje. Pa da se da tudi brez "stranskih proizvodov". In da imajo živali tudi svoje pravice, in da mučenje in izkoriščanje ni dobro ne za žival ne za človeka. Kje je problem? Ti takšno prepričanje in ravnanje kakorkoli škoduje? Se bojiš, da boš ostala brez mesa?
Če boste pri vegijih iskali (samo) napake, jih boste zagotovo našli. Ker se pač ne da živet tako, da nikoli ne škoduješ nobenemu živemu bitju. Se pa lahko potrudiš, da to škodo zmanjšaš. Edini način, da se ti ne da ničesar očitati je ta, da nimaš nobenih idealov, da se za nič ne postaviš, da ti je vse ok. V nasprotnem primeru bodo pa kar naprej kazali s prstom nate.



sej zato sem pa prišla gor sem mislila da je kaj napisano o tem, je pa sama contra reklama mesa,mleka kako je vse ne zdravo. Vi tukaj trosite laži.primerjate kotracijske kampe s farmam zdaj. dej mal se bolj pol saj potrudite in se poglobite.in popanje neki mučenj živali. zelo malo je napisano kaj pametnega o veganstvu. mene zanima vse ne maram pa ekstremistov,ki niso niti toliko da se malo razgledajo okoli.
kontracijski tabori še obstajajo kjer so notri ljudje ampak za to vam ni mar.
dejte pol odpreti temo z naslovom stop s pobijanjem živali, ne pa veganstvo.
Vi se obnašate kot neka sekta svoje otroke silite v nekaj kar niti malo ni dobro za njih in mislite da ste boljši od drugih.
res ne vem kaj ima veganstvo z mučenjem živali

#77 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 3. januar 2012, 11:12

sej zato sem pa prišla gor sem mislila da je kaj napisano o tem, je pa sama contra reklama mesa,mleka kako je vse ne zdravo. Vi tukaj trosite laži.primerjate kotracijske kampe s farmam zdaj. dej mal se bolj pol saj potrudite in se poglobite.in popanje neki mučenj živali. zelo malo je napisano kaj pametnega o veganstvu. mene zanima vse ne maram pa ekstremistov,ki niso niti toliko da se malo razgledajo okoli.
kontracijski tabori še obstajajo kjer so notri ljudje ampak za to vam ni mar.
dejte pol odpreti temo z naslovom stop s pobijanjem živali, ne pa veganstvo.
Vi se obnašate kot neka sekta svoje otroke silite v nekaj kar niti malo ni dobro za njih in mislite da ste boljši od drugih.
res ne vem kaj ima veganstvo z mučenjem živali


:palec: :palec:

#78 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 3. januar 2012, 11:25

Kakor sem jaz skapiral...na kratko povedano...veganstvo ni samo vegi prehranjevanje, ampak je to kao lifestyle...kar pomeni da se med vegane lahko včasih prišteva tudi vegije ki papcajo jajca, sir, mleko...odvisno kakšno definicijo se vzame...Objavljena slika

Če vzamem definicijo o prehrani in lifestyleu potem je pravih veganov bolj malo...če vzamem malo bolj ohlapno definicijo s kakšnimi bolj zmernimi vegiji potem se zna številka povečati...itd...Objavljena slika

Vsaka stran ima včasih tudi kakšne ekstremiste, ki še zdaleč ne predstavljajo večine...znajo pa mediji to izkoristit tako kot jim paše...mogoče je pa sin oz. bivši free kakšen ekstremni zagovornik za osvoboditev živali...Objavljena slika

Sicer je pa za mene ovakav ali onakav vegi vse isti šmorn...za mene so vegiji al pa vegani pač ljudje, ki ne papcajo mesa kar se prehrane tiče...vse ostalo so pa neki detajli, ki so si jih pač nekateri zmislili, da stvari še malo bolj zakomplicirajo...Objavljena slika

In ker je sprememba prehrane ponavadi povezana tudi z načinom mišljenja in čustvovanja se mi zdi logično, da imajo nekateri obični vegiji tudi določen delež takega lifestyla kot ga pripisujejo veganom...Teoretično se lahko prištevajo med vegane, čeprav imajo sami raje naziv vegi...pač stvar terminologije in statistike...Objavljena slika

In naše bakice so delale potico iz jajc in medu...in mene so učili da se mora tradicija nadaljevat...zato me prav boli đo al se nekdo prišteva med mesožderce, presnojedce, lakto vegije, frutarijance, vegane....pomembno je da se dobro jede zlasti za praznike...Objavljena slika

Ne vem pa zakaj Wikipedia govori o vegetarijanstvu kot dieti...bi morali malo popravit...dieta namreč ni glih dober izraz...Objavljena slika

Vegetarijanstvo - Wikipedija, prosta enciklopedija

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#79 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 15:17

Tole je tema Veganstvo in ne vegetarijanstvo. Če razlike ne ločiš, se mi zdi smiselno da se o tem pozanimaš in spoznaš vsaj osnove tega čemur je tema namenjena. Oziroma se vsaj potrudiš prebrati to kar je bilo že napisano.

Kar se tiče vsiljivosti je odvisno kako jo kdo razume. Če govorimo o družinskem zakoniku ali politiki ali receptih itn, se prav tako lahko opredelimo do tistih ki v neki temi komentirajo, da so vsiljivci. Pa se seveda ne, saj je to forum, katerega namen je prav to, da se o različnih vsebinah razpravlja. V tem torej ni ničesar vsiljivega. Še posebej ne, ker ima določena vsebina svojo določeno temo, kot je tudi ta. V kolikor pa bi recimo s promoviranjem veganstva ali česarkoli drugega vskakovali v različne teme ki določeni vsebini niso namenjene, pa bi bilo to lahko vsiljivo početje.


Glede na tvoj odziv tukaj, lahko preprosto zaključim, da imaš probleme z določeno vsebino oz. si nestrpna do drugačnega mišljenja. Podobne reakcije kot so tvoje, so pravzaprav že utečen in logičen odziv.
"Kot da..." je tvoj film o drugih ali pa o sami sebi.

Očitno te moti objavljanje slikic in filmčkov z določeno vsebino. Očitno te moti tudi, da nekdo razmišlja kot razmišlja, saj to tudi jasno oznanjaš.
In naposled, v kolikor nekdo sebe želi prepričati da za svoje delovanje počne nekaj dobrega - (kot navajaš) - kaj je v tem narobe? In bistveno vprašanje - zakaj to tebe moti?


Dejstvo: Nekateri ljudje SO odvisni od samega sebe. Živijo v celoti samo-oskrbno in hkrati z viškom energije oskrbujejo tudi druge.
Večina ljudi in tako posameznik je kot lahko vidimo vedno manj samooskrben v tem svetu; je pa zato vedno več povezovanja ljudi v človeku, živalim in okolju dobre projekte. Tako na lokalnih kot širše družbenih ravneh, kar je zelo vzpodbudno. Več kot polovica oz. 60% svetovnega prebivalstva pa že biva v mestih in ne več podeželju.

Ta grozodejstva kot navajaš (torej priznavaš da so grozodejstva), se pojavljajo v največji meri zaradi brezbrižnosti človeka, in tega da se ni sposoben dvignit nad utečene postopke prehranjevanja oz. bivanja. Preprosto. Vse ob svojem času. Potrebujemo znanje, moč, voljo, ljubezen. Vse je že tu, kdor želi, hoče dobi.

Za lastno preživetje mnogi ljudje ne potrebujemo živali v smislu, da bi se morali z njimi prehranjevati. Jih pa potrebujemo za sobivanje in smo od njih zelo odvisni (npr. čebele in drugi opraševalci rastlin).

Kar se tiče ljudi ki so odvisni za preživetje od živali je to nekaj drugega kot je preživetje človeka v mestu ali celo v večinskem delu Slovenije, ki ima največ megamarketov na prebivalca v EU in je hkrati prehransko najmanj samo-oskrbna v celotni Evropski Uniji. O razliki med bivanjem sem pisal v predhodnih objavah.
Če se deloma ponovim: Afričanu ki poseduje zgolj eno kozo, s katero mlekom mora nahraniti celotno družino, ne bi bilo etično, moralno ali kako drugače oporekati njegov odnos in izkoriščanje živali. Pravzaprav celo obratno. Človek ki je za preživetje odvisen od živali, nikoli ne ravna z njo grdo. Obraten pa je odnos sodobnega človeka, ki je praktično v celoti razvrednotil, razčlovečil in pohabil human odnos do večine živali, ki so postale nič več kot taboriščnik v Auschwitzu, Treblinki, Mathausnu itn, in celo slabše kot to.
(Video je blazno nasilen. Sam sem ga gledal samo malo: http://www.dailymoti...animals_animals)
V temi sem že večkrat poudaril da je prehrana človeka odvisna od socialno-družbenih, ekonomskih, versko-religioznih in drugih okoliščin. Spremembe kot edina stalnica, pa se dogajajo na vseh nivojih bivanja!

Tvojega zadnjega odstavka o kokoših in mučenih živali nisem razumel?


zakj so vsi vegetarjanci tako vsiljivi vsi zaćnejo popati vse te slikice in filmčke kot da sebe hočejo prepričati da za svoje žrtvovanje delajo nekaj dobrega.poglejte dokler ne bo sam človek odvisen samo od samega sebe pol se bodo ta grozodejstva skozi pojavljala.pojdi živet na farmo imej pač toliko živali kot jih pač rabiš za preživetje sam jih futraj sam skrbi za njih pa bo. če ljudje v puščavi ne bi jedli mesa bi bolj težko preživeli.

zakaj so pa živali tako mučene prej je pa zato ker imajo mučene živali pred smrtjo po smrti drugačen pomen. že v svetem pismu piše. da zsdušena kokoš da učinek zadetosti.


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#80 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 15:44

katera ona?

sej zato pa obstaja tudi ekološko pridelana soja in obstajajo certifikati. Nakup neekološko pridelane soje pripomore k sekanju deževnega gozda. - Predvsem prašičereja v EU in uvoz neekološko pridelane soje iz južne amerike v EU za hrano prašičev in govedi, pa pripomore k sekanju deževnega gozda.
Nakup ekološko pridelane soje pa podpira razvoj ekološkega kmetijstva, ki je kot tako tudi trajnostno naravnano.

Odvisno kje. kaj "folk" ve ni za podcenjevati, pa tudi precenjevati ne. Odvisno kje in kaj. Internet je skoraj vsakomur dostopen.

Kozmetike ki ni testirana na živalih, ki ima dobre certifikate, je veganska in iz ekoloških sestavin je vedno več. Nam slovencem kot ekonomsko in tržno dokaj razvitemu narodu, je ta lahko dostopna. Skratka izbire bolj zdrave in okolju ter živalim bolj prijazne kozmetike niti ni več tako malo.


ona uporablja mnogo krem sej zato se mi zdi tako neumno, je pa toliko soje na en in drugačen način full da ima zaradi tega verjetno celulit pa ni debela.folk ne ve da je večina soje uvožena iz amerike tam jo pa genetsko spreminjajo.


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#81 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 3. januar 2012, 16:13

Pomen besede dieta.



Kako si upaš širit krivo vero, ki je v nasprotju s SSKJ...tisto sveto bukvico so namreč sestavljali učeni duhovniki (strokovnjaki iz različnih področij)...Objavljena slika

diéta -e ž (ẹ̑) 1. posebna, predpisana prehrana, zlasti za bolnike: držati se diete; predpisati dieto; diabetična dieta; mlečna, neslana dieta; shujševalna dieta; ima strogo dieto; žarg. jetrna dieta za bolne na jetrih 2. zastar. znesek, ki ga dobi uslužbenec za vsak dan službenega potovanja; dnevnica: plačevati diete; poslanske diete

Pa še iz medicinsklega slovarja...Objavljena slika

http://lsm1.amebis.s...px?pPogoj=dieta


Eno težko vprašanje...ali sta te dve živalci vegana...Objavljena slika Objavljena slika

Spaghetti Night.wmv - YouTube

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#82 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 3. januar 2012, 16:19

Eno težko vprašanje...ali sta te dve živalci vegana...Objavljena slika Objavljena slika

Spaghetti Night.wmv - YouTube

xDDx :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#83 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 16:41

o čem? koliko pa si do sedaj v temi napisanega zares prebrala? Namreč zato potrebuješ vsaj uro ali več. Meni izgleda da ne ravno dosti.

A to je laž, da se primerja nekatere farme živali s koncentracijskimi taborišči? No, mogoče zate je. Zame pa pač ni. Kot vidim jaz, je to kruta realnost. Nekatere podane video vsebine temu tudi jasno pričajo.

Kaj mi počnemo in kaj si mislimo, je tvoje zaključevanje in pač tvoj filmi. Že to, da daješ vse prisotne oz. in vegane v isti koš mišljenja, govori dovolj o tvojem nezrelem zaključevanju.
Mogoče te je smiselno spomnit, da je branje teme izključno tvoja oseba volja. V kolikor ti ne ustreza, je preprosto lahko ne bereš.
Kakšen naslov teme kdo izbere je izključno njegova volja. Naslov teme "veganstvo" je namenoma zelo splošen. Tako je tema seveda odprta za vse kar se tiče veganstva. V kolikor se ti zdi vsebina objav s strani tistih ki so v temi objavljali pomanjkljiva, ti nihče ne brani, da informacije ki jih želiš poiščeš drugje. Hkrati pa v temi ni bilo in verjetno ne bo pisanja zgolj o ubijanju živali. Skozi tvojo nestrpnost lahko ponovno vidno, da objav te teme sploh nisi brala.

Praviš da ne maraš ekstremizmov. "V ekstremizmu sta bistvena vzrok in posledica."-jst
Mislim da podani videi dovolj jasno in razločno govorijo o človeškem ekstremizmu. Če meniš da človekov odnos do živali v večini ni ekstremen in da so zgoraj podane številke o poboju živali, ki jih človek letno pobije za svojo prehrano in to predvsem v razvitem svetu, potem ne vem več s kom se pogovarjam.
Brez zamere, toda ne vem sicer kako komu deluje logični del možganov, ampak tako veliko število živali je možno pobiti zgolj sistemsko. Žal tako kot so to počeli nacisti v koncentracijskih taboriščih. Tako, da čuteče bitje z dušo postane izključno potrošni material, ki ga je potrebno čim hitreje vzrediti s čim manj stroški, mu nabildat maso in ga drago prodati. Hkrati iz njega izvleči čim več njegovih tekočin (mleko).

Če se ti zdi ne-ekstremno to, da človek (ki ima na volj vso drugo hrano) umetno oplojuje krave izključno z namenom, da ima krava mleko in kravi telička takoj po rojstvu vzame, potem se nima smisla pogovarjat, ker zame taka debata pade na nivo, kot bi z nekom razpravljal ali je sužnje-lastništvo, pretepanje, zapiranje, itn, ljudi etično in normalno ali ne.

In tako se kot družba kljub iluzijam posameznikov pač še vedno nahajamo na nivoju, kjer se pogovarjamo o primernosti tako banalnih okoliščin. Žal, a vseeno nujno potrebna faza razvoja.
Pravzaprav živimo v zelo zanimivem času. Času, kjer z dvigom zavedanja padajo tisočletne samoumevnosti na vseh nivoji bivanja človeka. Razveseljivo. - Naj vam bo to v vzpodbudo! :)


sej zato sem pa prišla gor sem mislila da je kaj napisano o tem, je pa sama contra reklama mesa,mleka kako je vse ne zdravo. Vi tukaj trosite laži.primerjate kotracijske kampe s farmam zdaj. dej mal se bolj pol saj potrudite in se poglobite.in popanje neki mučenj živali. zelo malo je napisano kaj pametnega o veganstvu. mene zanima vse ne maram pa ekstremistov,ki niso niti toliko da se malo razgledajo okoli.
kontracijski tabori še obstajajo kjer so notri ljudje ampak za to vam ni mar.
dejte pol odpreti temo z naslovom stop s pobijanjem živali, ne pa veganstvo.
Vi se obnašate kot neka sekta svoje otroke silite v nekaj kar niti malo ni dobro za njih in mislite da ste boljši od drugih.
res ne vem kaj ima veganstvo z mučenjem živali


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#84 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 18:58

Tvoj opis se mi zdi na momente precej površen. Si se bolj malo poglabljal in ne dojel bistva. čeprav sem že veliko napisal do sedaj.

Lifestyle je posledica razumevanja.
Smisel veganstva ima izključno korenine v vzroku in posledicah oz. zavedanju. Tako kot ga ima vegetarijanstvo.
Če te vprašam zakaj si vegetarijanec ali boš znal odgovoriti? Predvidevam da ja. In ko enkrat izveš in veš, da je vegetarijanstvo prav tako močno odgovorno za neprimeren odnos do živali - in če ti je to bil eden od poglavitnih razlogov zakaj si postal vegetarijanec, potem je logično, da nisi več vegetarijanec, temveč postaneš vegan. V kolikor pa so tvoji razlogi za vegetarijanstvo bili izključno v prid tvojemu lastnemu zdravju, ne pa tudi zaradi odnosa do živali, je zadeva druga. Potem je žal razdalja med tvojim razumevanjem in mojim precejšnja.

Seveda lahko govorimo tudi o vegetarijancih, ki se prehranjujejo izključno s hrano živalskega izvora ki prihaja iz ekoloških kmetij in od tam, kjer dovolj primerno ravnajo z živalmi. Dvomim pa, da je takih vegetarijancev v mestih in sodobnem svetu veliko.
Preprosto povedano - prepad je v tem, da se nekomu (vegetarijancu) zdi sprejemljivo to, kako je nek mlečni proizvod prišel na trgovinsko polico in kakšne posledice bo z nakupom tega povzročil, nekomu drugemu (veganu) pa pač ne.
V kolikor se prvi ne zaveda kakšne so posledice njegovega nakupa pomeni, da o zadevi nima dovolj zavedanja oz. da ni dovolj osveščen.

Posledica razumevanja je torej v nenasilju nad živalmi, ki se v potrošniški družbi kaže tudi kot določen lifestyle. Zavedanje prinaša odgovornost in težnjo k temu, da pričnemo svojo vsakodnevno aktivnost prilagajati temu zavedanju. Pomeni, da stremimo k temu, da zmanjšamo svoj škodljiv vpliv na živali in okolje ter posledično ljudi.

Tako da niti ne. - Ljudi ki jedo omenjene živalske proizvede se NE razume kot vegane temveč kot vegatarijance.
V vplivu na živali je v več okoliščinah večja razlika med vegetarijancem in veganom, kot vegetarijancem in mesojedcem.
Koncentracijska taborišča živali niso samo zaradi mesa, temveč tudi mlečnih proizvodov.

Veganov je vedno več. Logično sosledje razvoja. Pred 60 leti je bilo malo vegetarijancev. Dandanes je malo veganov in precejšnje število vegetarijancev. Več je tudi presnojedcev. Več je tudi ljudi, ki želijo ekološko pridelano hrano. Ponudba se prilagaja povpraševanju.
So pa definicije še najmanj pomembne. Dosti bolj pomembno je, da je sedaj nasploh termin vegetarijanstvo praktično precej bolje sprejet in se temu zato primerni tudi odzivi v potrošništvu. Torej bistvena je globalna zavest o tem. Ko se preseže kritična masa, ta postavi situacijo v okvirje ki so prilagojeni (novemu) zavedanju. Kot se je to zgodilo v primeru sužnje-lastništva. Kot sem že večkrat napisal v tej temi je bistveno zavedanje tega, kaj z našimi dejanji ustvarjamo - torej vzroki in posledice. Ko se bo večina ljudi opredelila, da je sedanji odnos človeka do živali grozljiv in nesprejemljiv, bomo temu preprosto naredili konec. Tako kot smo v večini s sužnje-lastništvom.

Tule so pač eni od podatkov ki se jih dobi na netu. http://www.raw-food-...egetarians.html
Številke so pomoje vseeno nerealne, še posebej če vzamemo v zakup to, da so bila kitajska, indija, azija itn, stoletja zelo nerazvite dežele, kjer se je večinski delež prebivalcev prehranjeval vegetarijansko in vegansko. Predvsem zato, ker drugega niso imeli. (Beri veliko kitajsko študijo). Še bolj pomembno pa je to, da je bil delež nevegetarijanske in neveganske hrane med revnim prebivalstvom vedno bil zanemarljiv. Hrana živalskega izvora je bila torej "luksuz". Sodobni človek pa žival razvrednotil kot bitje in jo nasilno oplojuje da dobi mleko in meso.


Mogoče, mogoče... x;)x

Seveda, vegetarijanstvo ti je isti šmorn kot veganstvo, ker razlike ne razumeš, ker nisi razumel bistva veganizma. Bistvene pa so posledice enega ali drugega načina prehranjevanja. - Te si spregledal.

Niti ne. Tvoje teorije si prilagodil samemu sebi. A dejansko temu pač ni povsem tako. Tudi vsejedci, mesojedci ali katerikoli prehranski režimi se srečujejo v različnih okoliščinah, pa jih teoretično ne moremo dajati skupaj. Na primer ekotorijanci so tudi mesojedci, a uživajo izključno hrano pridelano lokalno in ekološko. To pa še ne pomeni da so blizu veganizmu. Tudi nekateri mesojedci kupujejo meso, mlečne izdelke, jajca, ki so izključna pridelana v Sloveniji, pri kmetu in pa ekološko s certifikatom, pa njihova izbira ni blizu veganizmu.


Verjamem da te boli đo. Tradicije so pač različne. Ene bolj, druge manj smiselne. Veliko je bilo že takšnih, ki smo jih kot ljudje sčasoma opustili, ker smo dojeli da niso preveč smiselne. Recimo v Kanadi so petarde prepovedane, v Indoneziji pa jih množično uporabljajo, ker naj bi odganjale zlobnega duha. Španci so v tradiciji pobijali bika v arenah. Hvala bogu je take nesmiselne tradicije končno konec.

Wikipedia je portal, kjer praktično vsak lahko napiše kar želi. Tako to je realnost informacij in zanašanje na te pod vprašajem. Odvisno pač koliko realne so.
Zato da vidimo kaj se dogaja ne potrebujemo wikipedie, temveč zgolj logično razmišljanje in sploh razmišljanje o tem kaj se dogaja in kako se dogaja ter kako okoliščine potekajo da je tako kot je. A to pač zahteva malo manj prepuščanja in več angažiranja.
lp


Kakor sem jaz skapiral...na kratko povedano...veganstvo ni samo vegi prehranjevanje, ampak je to kao lifestyle...kar pomeni da se med vegane lahko včasih prišteva tudi vegije ki papcajo jajca, sir, mleko...odvisno kakšno definicijo se vzame...Objavljena slika

Če vzamem definicijo o prehrani in lifestyleu potem je pravih veganov bolj malo...če vzamem malo bolj ohlapno definicijo s kakšnimi bolj zmernimi vegiji potem se zna številka povečati...itd...Objavljena slika

Vsaka stran ima včasih tudi kakšne ekstremiste, ki še zdaleč ne predstavljajo večine...znajo pa mediji to izkoristit tako kot jim paše...mogoče je pa sin oz. bivši free kakšen ekstremni zagovornik za osvoboditev živali...Objavljena slika

Sicer je pa za mene ovakav ali onakav vegi vse isti šmorn...za mene so vegiji al pa vegani pač ljudje, ki ne papcajo mesa kar se prehrane tiče...vse ostalo so pa neki detajli, ki so si jih pač nekateri zmislili, da stvari še malo bolj zakomplicirajo...Objavljena slika

In ker je sprememba prehrane ponavadi povezana tudi z načinom mišljenja in čustvovanja se mi zdi logično, da imajo nekateri obični vegiji tudi določen delež takega lifestyla kot ga pripisujejo veganom...Teoretično se lahko prištevajo med vegane, čeprav imajo sami raje naziv vegi...pač stvar terminologije in statistike...Objavljena slika

In naše bakice so delale potico iz jajc in medu...in mene so učili da se mora tradicija nadaljevat...zato me prav boli đo al se nekdo prišteva med mesožderce, presnojedce, lakto vegije, frutarijance, vegane....pomembno je da se dobro jede zlasti za praznike...Objavljena slika

Ne vem pa zakaj Wikipedia govori o vegetarijanstvu kot dieti...bi morali malo popravit...dieta namreč ni glih dober izraz...Objavljena slika

Vegetarijanstvo - Wikipedija, prosta enciklopedija


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#85 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 3. januar 2012, 19:37

Tvoj opis se mi zdi na momente precej površen. Si se bolj malo poglabljal in ne dojel bistva. čeprav sem že veliko napisal do sedaj.

Lifestyle je posledica razumevanja.
Smisel veganstva ima izključno korenine v vzroku in posledicah oz. zavedanju. Tako kot ga ima vegetarijanstvo............

.........Seveda, vegetarijanstvo ti je isti šmorn kot veganstvo, ker razlike ne razumeš, ker nisi razumel bistva veganizma. Bistvene pa so posledice enega ali drugega načina prehranjevanja. - Te si spregledal..........


Jap, res je površen opis...ne vem pa kako si kar zaključil da ne razumem....lahko se delam da ne razumem, lahko da res ne razumem, se mi ne da ukvarjat s tem, lahko je pa čist nekaj četrtega...Kaj pa če razumem neke druge vidike tega, ki jih ti še nisi dojel in ne razumem tega kar ti govoriš...skratka ne sodit prehitro, treba je biti odprt za različne možnosti in kompromise...Objavljena slika

Če je veganstvo lifestyle zakaj govoriš samo o nasilju nad živalmi...Objavljena slika Zakaj ne bi še malo povedal o nasilju nad planetom, rastlincami in ljudmi- raznorazne kemikalije, pesticidi, škropiva, genetska manipulacija, itd...živali namreč predstavljajo samo določen delež vseh...Objavljena slika

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#86 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 21:49

Kako: na podlagi tvojega posploševanja, tega da si začel metat veganstvo in vegetarijanstvo v isti koš predvsem na podlagi lifestyle in stičnih točk; češ da je isti šmorn eno ali drugo. Zato. Torej ti ne bi posploševal kot si, če bi razumel. Zato takšno zaključevanje.

Kakšna je razlika v odnosu do živali med vegetarijancem in mesojedcem in kakšne posledice prinaša eno in drugo?
Kakšna je razlika v odnosu do živali med vegetarijancem in veganom in kakšne posledice prinaša eno in drugo?
- odgovori si na ti vprašanji in boš morda razumel zakaj vegan! Vse drugo je bilo tukaj jasno in razločno napisano, samo čas si je potrebno vzeti, si prebrati in se malce poglobiti v napisano, če ti je to v interesu seveda.
Če pa si se prišel sem zgolj zajb., kar imaš seveda vso pravico, pa tudi prav. Očitno pa temu ni tako, sicer ne bi reagiral kot si.

Veselilo bi me, da podaš (druge) vidike, ki jih morda nisem dojel? Namreč tudi to je eden od vzrokov zakaj sem temo odprl, da se kaj naučim. Med pojasnjevanjem drugim se učim tudi sam in se hkrati učim iz komentarjev drugih. Verjamem tudi, da bi še koga drugega zanimalo kakšne vidike imaš v mislih glede veganizma?


Odgovor sem ti napisal v prejšnji objavi, pa ga nisi dojel. Lifestyle je posledica ne vzrok. Če govorim s teboj o lifestylu hkrati pa nisi razumel vzroka, ne bi imelo veliko smisla kajne.
Si pa lifestyle omenil ti, in se s teboj strinjam da veganstvo ni samo to kar jemo, temveč gre v osnovi za precej več. Bistveni so vzroki, zavedaje zakaj nekdo postane vegetarijanec, vegan, presnojedec, pranojedec, itn.


Na tem forumu sem o nasilju nad planetom, kemikalijah, pesticidih itn., najverjetneje pisal največ. In četudi ne, še vedno precej več kot ti. Tema tudi ni namenjena temu, da poudarjamo druge stvari kot veganstvo. Hkrati ne bi bilo fer do bralca ki ga zanima veganstvo, da mešamo "jabuke in hruške", saj se tako vsebina in namen razvrednoti.

Seveda, živali predstavljajo samo del tega, ki pa je znaten. Živinoreja je ob transportu tudi največji povzročitelj toplogrednih plinov, ter glavni vzrok za sekanje deževnega gozda.
Če bi se spremenil človekov odnos do živali, bi se tudi do mnogočega drugega. Kot si tudi sam navajal čutnost itn. V kolikor bi se spremenil odnos do živali, bi ne bilo več koncentracijskih taborišč z živalmi, najverjetneje pa tudi nobenih drugih več ali podobnega. - To poriva v samo jedro veganizma = nenasilje.

Ponovno te vprašam: zakaj si vegetarijanec in ne mesojedec? - Zaradi zdravja, zaradi živali, zaradi česa drugega, vsega naštetega? Kaj je in je bil tvoj glavni motiv, da si postal vegetarijanec?
- Ko si odgovoriš na ti vprašanji se lahko vprašaš, kaj ima tvoj motiv skupnega z veganstvom in koliko bolj se veganstvo približuje temu, kar je bil in je tvoj bistven motiv da si vegetarijanec.
Morda pa si boš celo dovolil prebrati in poglobiti se v dosedanje objave.

lp

Jap, res je površen opis...ne vem pa kako si kar zaključil da ne razumem....lahko se delam da ne razumem, lahko da res ne razumem, se mi ne da ukvarjat s tem, lahko je pa čist nekaj četrtega...Kaj pa če razumem neke druge vidike tega, ki jih ti še nisi dojel in ne razumem tega kar ti govoriš...skratka ne sodit prehitro, treba je biti odprt za različne možnosti in kompromise...Objavljena slika

Če je veganstvo lifestyle zakaj govoriš samo o nasilju nad živalmi...Objavljena slika Zakaj ne bi še malo povedal o nasilju nad planetom, rastlincami in ljudmi- raznorazne kemikalije, pesticidi, škropiva, genetska manipulacija, itd...živali namreč predstavljajo samo določen delež vseh...Objavljena slika


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#87 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 21:58

Moj glavni preskok je bil v tem, da sem dojel, da sem bil kot vegetarijanec (20 let), pravzaprav skoraj enako soodgovoren za trpljenje živali kot mesojedci. Ko sem dojel, da zato da imamo na trgovinskih policah mleko in mlečne izdelke prav tako trpijo živali. Preprosto tako. A včasih so preproste stvari tako zelo težko razumljive, ker imamo premalo znanja.
Ta preskok pa je bil nadgradnja mojih vzrokov za vegetarijanstvo.

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#88 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 22:04

Da ne bo pomote, govorim o večini mlečnih proizvodov.

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#89 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 3. januar 2012, 22:15

Spoznavanja pa so se nato vrstila. Vedno več prihaja znanja o tem kaj se zares dogaja z živalmi. Kako človek v industriji živinoreje v večini dela z živalmi. Vedno več prihaja informacij, ki govorijo v prid veganstvu.

Why vegan

Moj glavni preskok je bil v tem, da sem dojel, da sem bil kot vegetarijanec (20 let), pravzaprav skoraj enako soodgovoren za trpljenje živali kot mesojedci. Ko sem dojel, da zato da imamo na trgovinskih policah mleko in mlečne izdelke prav tako trpijo živali. Preprosto tako. A včasih so preproste stvari tako zelo težko razumljive, ker imamo premalo znanja.
Ta preskok pa je bil nadgradnja mojih vzrokov za vegetarijanstvo.


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#90 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 3. januar 2012, 23:09

E sine a se ti ne zdi da se preveč nagibaš v eno skrajnost...Jaz sem pa uradno vsejedec, čeprav nisem mesa papcal že ne vem koliko let...In če me že sprašuješ o motivu...v bistvu ni bilo nobenega glavnega motiva, ampak se je kar zgodilo...mogoče je bila pa višja sila...a še nisi slišal da telo najbolj ve kaj je v določenem času najbolje za človečka, samo prisluhnit mu je treba...nič se ne da prešaltevat na silo...Objavljena slika

In ja...na LNF si napisal dosti o kemikalijah in teh stvareh...ampak ali si dojel poanto vsega tega...glede na to kakšne govoriš tukaj je to res pod vprašajem...Objavljena slika

Pa se vrnimo veganom...tist kar so že nekateri drugi izpostavili na začetku...katera prevozna sredstva uporabljajo- eko zadevce ali na nafto, plin, elektriko... kako pridobivajo energijo , kako se ogrevajo- premog, jedrska elektrarna, HE...kaj pa computerji in moderni aparati...za to so potrebne tudi neke redke kovine, ki povzročajo določeno škodo okolju...ali uporabljajo kakšne umetne materiale ala PVC, PP, PE, itd...Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

Moderni človek zelo težko danes preživi ne da bi povzročil vsaj malo škode okolju ali živim bitjem...zato se mi zdi po eni strani propaganda o veganstvu prav malo smešna (če se sešteje še vse druge detajle v lifeu)...površinsko gledano zna pa biti koristna, da malo predrami določen krog ljudi...Objavljena slika

Govoriti o neki soodgovornosti glede kupovanja mleka, je podobno kot govoriti o neki soodgovornosti do uničevanja planeta, ker se človek pozimi greje z energijo iz JE Krško...a si kdaj pomislil, da nekateri ljudje preprosto nimajo izbire al pa dovolj finančnih sredstev in kupijo tisto kar je na voljo ali pa najceneje...Danes zaenkrat še ne gre brez ti. kolateralne škode...

Mogoče si pa res kakšen izmed redkih amišev, ki ne uporabljajo nobene moderne tehnike in se obenem še prehranjujejo vegansko...samo potem tudi compa ne bi uporabljal...Objavljena slika

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#91 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 3. januar 2012, 23:35

Kakšna je razlika v odnosu do živali med vegetarijancem in mesojedcem in kakšne posledice prinaša eno in drugo?
Kakšna je razlika v odnosu do živali med vegetarijancem in veganom in kakšne posledice prinaša eno in drugo?
- odgovori si na ti vprašanji in boš morda razumel zakaj vegan!.........

Si pa lifestyle omenil ti, in se s teboj strinjam da veganstvo ni samo to kar jemo, temveč gre v osnovi za precej več. Bistveni so vzroki, zavedaje zakaj nekdo postane vegetarijanec, vegan, presnojedec, pranojedec, itn..........


V kolikor bi se spremenil odnos do živali, bi ne bilo več koncentracijskih taborišč z živalmi, najverjetneje pa tudi nobenih drugih več ali podobnega. - To poriva v samo jedro veganizma = nenasilje..........


Sorry ta vprašanja so pa pretežka za mene...med vegijem in mesojedcem za moje pojme obstaja par razlik kar se posledic tiče...so pa seveda tudi izjeme...Za vegije in vegane je pa linija še tanjša...tukaj se pa pride do tega vprašanja kar si izpostavil zakaj je nekdo postal to za kar se pač ima...posledice bodo namreč premosorazmerne vzrokom...

Hm, odnos do živali je samo del problema...meni se bolj zdi problem potrošniških navad, hitrega tempa življenja, stresa, finančnega sistema in še kaj...če bi ljudje jedli meso 2-3x na teden v majhnih količinah bi bilo bolj malo tega kar omenjaš...

Deževni gozd pa krčijo zaradi kakovostnega lesa, pridelovanja soje in pridelkov ki jih potem uporabljajo kot biogorivo in deloma tudi za živinorejo...in kaj je še bolj banalna stvar kot to z živalmi...da kmetje prodajajo določene poljščine kot biogorivo ker je višja odkupna cena, na svetovnem trgu pa se potem te iste poljščine drastično zvišajo in povzročajo lakoto v revnih državah. Tako da za moje pojme to z živalmi ni glavni problem, ampak je samo delček poleg vsega ostalega...

Poleg določenih državnih inštitucij igra eno izmed glavnih vlog tudi potrošnik...če ne bi kupoval poceni al pa take in drugačne robe, bi se trgovine slej ko prej prilagodile njegovim navadam...

Ne vem pa kaj ima molzenje krave po načinu naših bakic skupnega s soodgovornostjo in mučenjem živali...kar se kakovosti in pridelovanja mleka in mlečnih izdelkov tiče smo mi dosti na boljšem kot pa v nekaterih zahodnih državah...je še zmeraj bolj naravno kot pa umetno...zaenkrat...odvisno kateri konec SLO se gleda in katere kmetije...Objavljena slika

Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#92 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 20:10

Pogovor o nošenju krzna v Dobro jutro:
http://tvslo.si/pred...ava2.124961978/

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#93 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 4. januar 2012, 20:40

Kaj ima krzno z veganstvom ?
Veganstvo- način prehranjevanja.....x:px

#94 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 21:43

Pozdravljeni Brezo
Nisem tvoj sine.
Zame je skrajno izkoriščanje živali na način kot se to danes počne. Če zate ni, mi je žal da ni.

Povsem se strinjam s teboj. Nekateri ob željah telesu poznamo tudi vzroke za njegove želje. Ne razumem pa, kaj je v tem smešnega?

Kako argumentiraš da pointa nisem dojel?

Očitno nisi bral ali pa dojel nisi. - Poglej si kaj je napisala Britches na prejšnji strani, citiram:
"Če boste pri vegijih iskali (samo) napake, jih boste zagotovo našli. Ker se pač ne da živet tako, da nikoli ne škoduješ nobenemu živemu bitju. Se pa lahko potrudiš, da to škodo zmanjšaš" - Ali je to zate nerazumljivo?
Še bolj očitno pa je da tudi mojih objav nisi bral, ker sem o istem že pisal na prvih dveh straneh.

Kar ti s tvojo objavo sporočaš je tole:
Če nisi 100% popoln v ne-škodovanju okolju (vključno do ljudi, živali, narave), potem nima smisla truditi se škodovati čim manj.

Zatorej ker nek vegan morda ni 100% v celoti vegan, ampak morda 95%, se mu očitna njegovo "pomankljivost". To je zate očitno tudi zadosten razlog, da nekdo ne postane vegan oziroma se nadaljuje z izkoriščanjem živali.
Ali se torej zavedaš kaj sporočaš in kako preusmerjaš pogovor v iskanje nepopolnosti? Ali se zavedaš zakaj to počneš?

Ekološki vidik veganstva. Očitno spet nisi prebral, da je ravno živinoreja ob transportu NAJVEČJI krivec za podnebne spremembe in je prav živinoreja največji krivec za sekanje deževnega gozda! Če tega ne verjameš, si podatke najdi na spletu. Tule že tretjič v temi prilagam povezavo na video: Ekomatika 5: Veliki evropski grabež zemljišč
V videu posebej poudarja, da smo za sekanje deževnega gozda močno krivi Evropejci, ki z GSO sojo hranimo nekatere naše vzrejne živali.

"Ena tretina obdelovalnih površin zemlje zaseda krma za živali in agrogoriva. Evropska unija (EU) letno uporablja več kot 16 milijonov hektarjev kmetijskih zemljišč izven svojega območja za krmljenje svojih čred in za pogon vozil. To območje je enako seštevku vseh kmetijskih zemljišč v Nemčiji in na Madžarskem. Pridelava soje je eden glavnih povzročiteljev izsekavanja gozda v Južni Ameriki in je povezana z obsežnim uničevanjem okolja, s povečano porabo pesticidov, z nasiljem in zlorabo človekovih pravic lokalnih skupnosti in kmetov, ter z naraščanjem negotovosti glede dostopnosti hrane. Ker je Evropa glavni uvoznik soje iz Južne Amerike, ima ključno vlogo pri ekspanziji soje. Deforestacija je kriva za približno 18% izpustov toplogrednih plinov (TGP) na svetu – več kot znašajo celotni izpusti TGP v EU. Evropska unija je s svojo visoko porabo zemljišč na prebivalca in s svojo odvisnostjo od uvoza krme odgovorna za zviševanje globalnih cen hrane."
To pa jasno kaže na to, da živimo v globalizmu, kjer se vedno bolj kaže, da imajo vse naše aktivnosti in še posebej potrošniške svoje posledice.
Naj dodatno povem, da v kolikor podpiramo južno ameriškega kmeta ki proizvaja ekološko pridelano sojo, vpliv na okolje ni slab, temveč obratno kot je povedala Ana Marija Slabe iz ITR.


Seveda in tudi nihče ne trdi drugače. Znanje in podatki o posledicah živinoreje povedo toliko, da je vsakomur ki podatke pozna razumljivo, da v kolikor bi zmanjšali masovno sistemsko proizvodnjo izkoriščanja živali, bi lahko nahranili še vsaj nekajkrat več ljudi kot sedaj.
Da o posledicah okolju niti ne govorim. Recimo onesnažena podtalnica, metan, (beri prve dve strani), o tem kako izčrpani so oceani - veš koliko ljudi je dejansko odvisno od uživanja rib in morskih sadežev, pa jih ne morejo več uživati in dobesedno stradajo. Zato ker smo razviti, ki bi lahko živeli predvsem od rastlinskih pridelkov, hočemo uživati še ribe, meso in še mnogočega v ogromnih količinah. Problem torej še zdaleč ni tako ozek kot se mnogim zdi. Gre predvsem za mero in način. Za ravnotežje, o čemer sem že pisal v tej temi. Tisto kar nam je bilo samoumevno pač ni samoumevno. To spoznanje tudi z veganstvom prihaja na dan.
Še več: Na kongresu o ekološkem kmetijstvu ki je pred leti potekal v južni Franciji, so podali podatke ki govorijo o tem, da bi z ekološko pridelano hrano lahko nahranili vse prebivalce tega sveta in več.


Če bi razumel ti ne bi bilo smešno. Meni izkoriščanje živali kot se danes dogaja pač ni smešno.


Seveda sem razmišljal in tudi o tem pisal v tej temi, ki je očitno sploh nisi bral.
Človeku ki je vesel da sploh dobi prehranski paket pri RK, ne moremo oporekati naj bo vegan kajne. Lahko so misli, da med tem ko se mi preseravamo o tem kaj je primerno jesti zaradi posledic, ki jih z izbiro ustvarjamo, je on vesel, če ima sploh kaj jesti. Več sem pisal na moji FB zidu.
Gre pa za sistemske zadeve. V kolikor bi več energije vlagali v proizvodnjo ne živalske hrane, bi bila ta cenejša in tudi lažje dostopna vsem ljudem. Podobno kot je sedaj v primeru ekološko pridelane hrane. V kolikor pa z lastnim nakupovanjem še naprej podpiramo koncentracijska taborišča in nehumano izkoriščanje živali, pa pripomoremo k vzdrževanju in širitvi teh. Zato je vsako leto poklanih oz. ubitih na milijarde živali.
Preprosto. Tisti ki so revni ponavadi ne uživajo veliko živalske hrane, ker je niti ne morejo. Odkar se razvija Azija, so razmere še dosti hujše kot nekoč, ko smo bili največji ubijalci živali predvsem v ZDA in EU.
Tako da ja, se strinjam, govoriti o soodgovornosti glede kupovanja mleka, je podobno kot govoriti o neki soodgovornosti do uničevanja planeta.

V knjigi Večna Treblinka govori o sistemih ubijanja živali, kjer klanje živali poteka po normativih. Na minuto točno določeno število živali, podobno kot drugje za tekočim trakom. Govori tudi o ljudeh ki so zaposleni v takih klavnicah.

- In na tem mestu se mi poraja vprašanje za vse ne-vegane: Ali bi delali v klavnici in umetno oplajali kravo samo zato da postane breja in dobi mleko, in ji nato, ko bi rodila odvzeli telička?
Za tiste ki ne veste: Krava nima vedno mleka, temveč takrat ko je breja. Tudi po tem je lahko sklepati, da je tisto mleko namenjeno teličku in ne človeku. Eventuelno, če ima krava višek mleka, človek pa drugega nima za jesti, je morda smiselno, da si na lep in predvsem do krave prijazen in hvaležen način vzame nekaj mleka zase, da lahko preživi.


Ne vem sicer od kje ti takšni filmi, toda kot lahko vidiš računalnik veliko uporabljam in to že veliko let. Nisem popoln v svojem odnosu do okolja. Je pa moj ekološki odtis glede nato da avtomobila nimam, da živiva na 35 m2, se vozim z LPP, da kolikor toliko varčujem z vodo, ogrevanjem, se trudim kupovati (kolikor pač lahko) predvsem ekološko pridelano hrano, in še v mnogočem, manjši kot večine slovencev, ki povprečno ustvarimo 10 ton CO2 na osebo, kar je mnogo preveč! In smo slovenci kljub dosti nižjemu BDP približno enaki ostalim EU državam v višini okoljskega odtisa. In za tiste ki ne veste, je okoljski odtis postal tudi uradna merska enota. Ob lasten vzgledu, pa ozaveščam o pomembnosti trajnostnega bivanja bolj ali manj tudi druge ljudi.

Torej Brezo... preberi si vsaj to kar pišem in smo napisali.
Nihče ti noče nič. Nikomur ne pravim kaj mora jesti in kako mora jesti. Tebe samega vleče pisati sem. Jaz pa pišem v temo ker menim, da je veganstvo zanimivo, dobro, smiselno, ter si želim da bi sporočilo ki ga prinaša našlo razumevanje pri čim več ljudeh. Torej da bi se spremenil odnos človeka do živali, in predvsem da ukinemo koncentracijska taborišča! - Če te to moti, menim, da je smiselno da se vprašaš zakaj.
To je vse.
lp


E sine a se ti ne zdi da se preveč nagibaš v eno skrajnost...Jaz sem pa uradno vsejedec, čeprav nisem mesa papcal že ne vem koliko let...In če me že sprašuješ o motivu...v bistvu ni bilo nobenega glavnega motiva, ampak se je kar zgodilo...mogoče je bila pa višja sila...a še nisi slišal da telo najbolj ve kaj je v določenem času najbolje za človečka, samo prisluhnit mu je treba...nič se ne da prešaltevat na silo...Objavljena slika

In ja...na LNF si napisal dosti o kemikalijah in teh stvareh...ampak ali si dojel poanto vsega tega...glede na to kakšne govoriš tukaj je to res pod vprašajem...Objavljena slika

Pa se vrnimo veganom...tist kar so že nekateri drugi izpostavili na začetku...katera prevozna sredstva uporabljajo- eko zadevce ali na nafto, plin, elektriko... kako pridobivajo energijo , kako se ogrevajo- premog, jedrska elektrarna, HE...kaj pa computerji in moderni aparati...za to so potrebne tudi neke redke kovine, ki povzročajo določeno škodo okolju...ali uporabljajo kakšne umetne materiale ala PVC, PP, PE, itd...Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

Moderni človek zelo težko danes preživi ne da bi povzročil vsaj malo škode okolju ali živim bitjem...zato se mi zdi po eni strani propaganda o veganstvu prav malo smešna (če se sešteje še vse druge detajle v lifeu)...površinsko gledano zna pa biti koristna, da malo predrami določen krog ljudi...Objavljena slika

Govoriti o neki soodgovornosti glede kupovanja mleka, je podobno kot govoriti o neki soodgovornosti do uničevanja planeta, ker se človek pozimi greje z energijo iz JE Krško...a si kdaj pomislil, da nekateri ljudje preprosto nimajo izbire al pa dovolj finančnih sredstev in kupijo tisto kar je na voljo ali pa najceneje...Danes zaenkrat še ne gre brez ti. kolateralne škode...

Mogoče si pa res kakšen izmed redkih amišev, ki ne uporabljajo nobene moderne tehnike in se obenem še prehranjujejo vegansko...samo potem tudi compa ne bi uporabljal...Objavljena slika


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#95 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 22:34

Da.

Strinjam vsekakor. Je samo del vprašanja, ki pa je po moje znaten in zelo pomemben. Še posebej kar se tiče zdravja ljudi, zdravstva itn, ki postaja ob ekoloških problemih eden od pomembnejših problemov sodobnega človeka, saj ima vedno več ljudi resne zdravstvene težave.
Da. Potrošništvo. To pa je tisto kar si že sam omenil - lifestyle.
Bolj ekološki način razmišljanja prodira povsod. Pred leti so mnogi o njem govorili kot o modni muhi. Tudi tukaj na forumu. Danes postaja realnost in ena od vodilnih ekonomsko-gospodarskih vej. Praktično prihodnost. Vse gre v tej smeri. Logično je, da bo morala iti tudi prehranska industrija. In če želi iti prehranska industrija v smeri trajnostnega razvoja, se bo moral spremeniti odnos do živali! Ne moremo spuščati v podtalnico odplake živali in hkrati govoriti o ekološkem napredku. Prav tako ne moremo iztrebljati oceanov z lovom na morske živali in govoriti o trajnosten razvoju. Prav tako ne moremo govoriti o krmi za živali, ki je polna pesticidov, hormonov ter umetnih snovi, če želimo govoriti o zdravem okolju. Enako je z gradnjo, energijo, transportom itn. In ker je vse zelo povezano, je edino logično in v sosledju to, da bomo morali spremeniti odnos do živali, če se hočemo kot družba razvijati trajnostno in tako okolju, živalim ter samemu sebi prijazno.

Tako je torej odnos do živali zelo povezan z bivanjem človeka.

Kot sem že navajal. Za krmo živali porabimo ogromno hrane in kmetijskih površin. Na teh bi lahko pridelali hrane dovolj za mnogo več ljudi kot sedaj.

Seveda. O potrošništvu sem kar nekaj pisal v temi ekologija. In prav pozameznika in njegovo izbiro sem v tej temi večkrat najbolj poudaril kot bistvo. Se citiram:
Gre za zavedanje o tem kaj izbiramo in kakšne posledice ustvarjamo v izbiri določenega živila!
Tako je izbira določenega prehranskega načina ali zgolj določenega živila, posledica zavedanja posledic določene izbire.
Fleksibilnost znotraj izbire, pa je smiselna v toliko, da je prilagojena dejanskim potrebam posameznika in okoliščinam v katerih se nahaja.

Pomeni, da v kolikor človek pač nima primerne prehranske izbire in lahko izbira zgolj hrano živalskega izvora, je logično da bo izbral to, saj mora preživeti. In ker pač temu v našem svetu ni tako, saj imamo izbire več kot dovolj, je po moje smiselno, da posegamo po hrani ne-živalskega izvora.

Kaj ima skupnega.. odvisno kako s kravo ravnajo. V večini je mleko ki se kupi v trgovinah od krav, s katerimi ne ravnajo primerno.
Če pa ima oseba doma kravo za katero resnično dobro skrbi, je ne oplaja umetno, ji ne krati svetlobe, izbire hrane, izbire gibanja itn.. (kar verjetno ne obstaja), pa v tem, da nekdo ima kravo kot prijatelja ne vidim nič slabega.


* Mislim da moram še enkrat povedat, ker po moje mnogo ljudi niti ne ve:
Krava nima mleka vedno. Krava ni bitje, ki proizvaja mleko kar tako iz nič, samo zato da ga lahko človek na silo izmolze. Največkrat z aparati brez obzira na kravo, ki ji takšno početje morda ne ugaja.
Mleko ima krava samo takrat, ko je breja in ima telička. Če krava postane breja po naravni poti, pomeni da se srečata krava in bik in bik kravo oplodi. Podobno kot je z vsemi ali večina živalskimi vrstami in ljudmi.
- V tem ne vidim nič spornega, ker je to izključno njihova pravica. V kolikor pa si človek žival lasti in jo umetno oplodi oziroma jo konstantno oplojuje kot se to ponavadi počne, pa to zame ni več etično, moralno, primerno. Temveč je nasilje nad drugimi živimi bitji, ki prav tako čutijo, mislijo, imajo dušo, občutke, oči, so sposobne empatije, nežnosti, podpore, vzpodbude, negovanja, pomoči, itn.

- In tako pridemo do bistvenih razlik med vegetarijanci in vegani.
Mnogo vegatarijancev se oslanja (kot sem se tudi jaz) na to, da ne uživa mesa zaradi živali, ker se ga pridobiva na krut način. Hkrati pa smo ali sem kot vegetarijanec pozabljal na to, da tudi mlečni proizvodi prihajajo do nas na neprimeren način. In kar je najbolj drastično banalno, da sem šele lansko leto spoznal to, da krava mleka nima vedno. Temveč je to v večini umetno sprožen proces s strani človeka.
In da sem šele na podlagi drugih veganov, ki so mi tovrstne informacije podali spoznal, da so (smo bili) tudi vegetarijanci v veliki meri odgovorni za izkoriščanje živali na ne-human in neprimeren način, ter da so verjetno enako soodgovorni za obstoj koncentracijskih taborišč z živalmi kot je večina mesojedcev sodobnega razvitega sveta.



Sorry ta vprašanja so pa pretežka za mene...med vegijem in mesojedcem za moje pojme obstaja par razlik kar se posledic tiče...so pa seveda tudi izjeme...Za vegije in vegane je pa linija še tanjša...tukaj se pa pride do tega vprašanja kar si izpostavil zakaj je nekdo postal to za kar se pač ima...posledice bodo namreč premosorazmerne vzrokom...

Hm, odnos do živali je samo del problema...meni se bolj zdi problem potrošniških navad, hitrega tempa življenja, stresa, finančnega sistema in še kaj...če bi ljudje jedli meso 2-3x na teden v majhnih količinah bi bilo bolj malo tega kar omenjaš...

Deževni gozd pa krčijo zaradi kakovostnega lesa, pridelovanja soje in pridelkov ki jih potem uporabljajo kot biogorivo in deloma tudi za živinorejo...in kaj je še bolj banalna stvar kot to z živalmi...da kmetje prodajajo določene poljščine kot biogorivo ker je višja odkupna cena, na svetovnem trgu pa se potem te iste poljščine drastično zvišajo in povzročajo lakoto v revnih državah. Tako da za moje pojme to z živalmi ni glavni problem, ampak je samo delček poleg vsega ostalega...

Poleg določenih državnih inštitucij igra eno izmed glavnih vlog tudi potrošnik...če ne bi kupoval poceni al pa take in drugačne robe, bi se trgovine slej ko prej prilagodile njegovim navadam...

Ne vem pa kaj ima molzenje krave po načinu naših bakic skupnega s soodgovornostjo in mučenjem živali...kar se kakovosti in pridelovanja mleka in mlečnih izdelkov tiče smo mi dosti na boljšem kot pa v nekaterih zahodnih državah...je še zmeraj bolj naravno kot pa umetno...zaenkrat...odvisno kateri konec SLO se gleda in katere kmetije...Objavljena slika


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#96 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 22:40

Seveda pa je najlažje zavedanje o grozodejstvih vreči "čez rame", ga zanikati, ter se še naprej prepuščati vodenemu življenju s strani multinacionalk in tradicij, ki so že zdavnaj preživete.

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#97 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 22:45

Boljše vprašanje je, kaj ima "ozaveščen" človek v sodobnem svetu, mestu, razvitem kraju z avto-cestami, transportom, tovarnami, polji, industrijsko konopljo in drugimi industrijskimi rastlinami, ter ob polnih trgovinah različnih materialov med katerimi so tudi okolju prijazni, s krznom živali, katerim je bil odstranjen na silo in so zato morale umreti nasilne smrti!?

Kaj ima krzno z veganstvom ?
Veganstvo- način prehranjevanja.....x:px


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#98 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 23:04

http://www.veganstvo.net/

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#99 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 23:08

Pravice živali vs. dobrobit živali (Animal rights vs. Animal welfare)

Danes se pojavljajo razna gibanja, ki promovirajo “dobrobit” živali – boljše življenjske pogoje, “human” zakol in podobno. Vendar pa si ta gibanja prizadevajo za regulacijo izkoriščanja in ne za njegovo odpravo: živali še vedno smatrajo za lastnino – ekonomski objekt – , katerih uporaba oz. izkoriščanje ni moralno sporna; na ta račun jim odrekajo najosnovnejše pravice, ki jim pripadajo.
Rešitev torej ni v kupovanju ekološkega mleka in jajc ter v drugačnemu načinu usmrtitve, saj je humano izkoriščanje samo po sebi nesmisel: humani umor (kot tudi zakol), humano posilstvo (kot tudi osemenitev živali) in humana ugrabitev otroka (kot tudi oddvojitev telička od krave) ne obstajajo. Edini izhod iz te paradigme je zavračanje miselnosti, ki živalim dodeljuje status lastnine in jim ne priznava statusa živega bitja z lastnimi interesi in inherentno (lastno notranjo) vrednostjo.


vir >

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#100 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 4. januar 2012, 23:24

- To je velik preskok v miselnosti človeka!

Zakoreninjena milijon letna paradigma o pravici lastninjenja živali, je s tem na začetku konca te paradigme, ki si smo jo sami ustvarili zaradi pogojev bivanja in neznanja oz. spusta v nezavedno.
Prehod iz gozda, mrzlega severa kjer smo edinole lahko preživeli s pomočjo toplote in maščobe živali ter ognja, se z razvojem človeka in tehnologije lahko počasi konča. In končal se tudi bo.
Živali so nam brezkompromisno posredno in neposredno "služile" skozi celotno zgodovino človeštva in nam še vedno.
- Nekateri ljudje, ki je od živali še vedno odvisni za preživetje se te vrednosti zavedajo, imajo do živali temu primeren odnos. Tisti, ki živimo v mestih in živali praktično nikoli ne vidimo, niti ne vemo od kje prihaja mleko, meso itn, se te vrednosti ne zavedamo dovolj. Privilegij je, da smo na tem planetu imeli možnost obstati prav na račun mnogih živali, kar dandanes še vedno velja.

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0