Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kabala


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
157 komentarjev na to temo

#51 Hinko_Gnito

Hinko_Gnito
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 11. marec 2005, 17:14

Končno en, ki se spozna na kabalo iz prve roke in ne iz stroke...
Me pa nekaj zanima, Kabalist. Si že slišal za Kolomonov žegn?

Moja teza je, da gre za sprevrnjeno obliko kabale, ki je postala nekaterim koaj pismeni posameznikom konec sr. veka in na začetku novega všeč in so jo začeli prakticirat. Me pa zanima tvoje mnenje.

Drugače pa sem o Kabali istega mnenja kot sloviti judovski filozof Brauch Spinoza.

#52 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 13. marec 2005, 11:46

Si že slišal za Kolomonov žegn?

Za ta "žegn" še nisem uspel slišati. Morebiti misliš Solomonov pečat? Prav imaš... v srednjem veku so kabalo zapopadli mnogi zahodni hermetisti in jo oddaljili od njenega izvora - židovskega mističnega telesa. Celo v židovskem svetu je v Kabali toliko balasta, da te kap ob pogledu na goro virov. Kot se je izrazil moj učitelj Kabale: "V hišo Kabale so vsa ta stoletja, tisočletja samo nosili, a nikoli ničesar pospravili." Prava zabava s Kabalo se začne, ko imaš pri roki okoli 6000 starohebrejskih in aramejskih besed, zbranih iz množice različnih virov. Trenutno aktualni zahodni hermetiki, okultisti, čarovniki ipd. razpolagajo s Kabalo, ki je to samo po imenu, gre za numerologijo in osnovne simbolne sisteme, ki so precej starega datuma. A to ni Kabala, temveč zahodni okultni hermetizem, ki je delujoč duhovni sistem z rezultati, a zahteva izredno izurjenega učitelja ter stabilno osebnost.
Kabala, kakršno sam prakticiram, nima z zahodnim okultizmom nič kaj veliko skupnega. Na moji spletni strani so stvari (sicer telegrafsko in vsled tega nepopolno) razložene.
Kabala Ognja Življenja.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#53 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. marec 2005, 11:59

<{POST_SNAPBACK}> "V hišo Kabale so vsa ta stoletja, tisočletja samo nosili, a nikoli ničesar pospravili."

:palec:

... sem si sla tud sajt ogledat, kar kul, bom sla enkrat podrobneje chekirat. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#54 Natasha

Natasha
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 045

Objavljeno: 30. junij 2005, 11:05

No tko, pred dnevi sem dobila knjigo OSNOVE KABALE... in počasi sem jo začela "študirati".... Nimam še mnenja, ker pravzaprav niti ne razumem o čem se gre.... Bom pa prebrala tele vaše poste in ko vsaj približno osvojim knjigo, podam še svoje mnenje!


Ne morš verjet: NA LUNCI NAJDEŠ VSE!!!!!! :palec:

:2src:
Nataša

Če vam ne uspe prvič, vam gre v povprečju tako kot drugim.
M. H. Alderson

#55 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 30. junij 2005, 12:04

ker pravzaprav niti ne razumem o čem se gre

Kabala je v osnovi silno enostavna. Ta knjiga od Will Parfitta ima nekaj nedoslednosti, saj temelji na Telemitski kabali, ki izhaja iz mešanice hermetizma, okultizma in srednjeveške kabale, katero pa je židovska Kabala presegla že pred 300 leti. Ta kabala (pisano z malo) je samo del celovitega sistema, a za resnejše delo je potreben celovit kabalistični sistem brez tujih primesi. A za pridobitev osnovnega okusa je dobra. Za praviu učinek je treba napisano v tej knjigi nadgraditi z novejšimi avtorji, ki sledijo novejšim tokovom. Vsakdo lahko začne spraševati op Kabali šele, ko vsaj približno zapopade osnove. A verjemi, prava Kabala je v osnovi silno enostavna. Večji del je vgrajen v tvoje nezavedno, samo obuditi moraš.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#56 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 16. julij 2005, 12:17

Kabalist, vprašal bi te nekaj glede rdečih zapestnic, ki jih nosijo kabalisti.
Prebral, sem, da naj bi odganjale neko zlobno oko...bi lahko prosim kaj več povedal o tem? Kaj naj bi to zlobno oko bilo, in kako da je ravno rdeča zapestnica varovalka?
hvala...
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#57 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 17. julij 2005, 08:39

Te rdeče zapestnice nosijo samo pripadniki nekaterih vej judaizma (med kabalisti tega ni). Gre za ostalino starih časov. Dandanašnji nobena šola, ki deluje javno, ne omenja več teh zapestnic. Čudno, da si sploh naletel na to. Tradiciji, katero sam poznam, tega nikoli ni poznala.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#58 emanuel

emanuel
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 710

Objavljeno: 17. julij 2005, 08:57

<{POST_SNAPBACK}>Te rdeče zapestnice nosijo samo pripadniki nekaterih vej judaizma (med kabalisti tega ni). Gre za ostalino starih časov. Dandanašnji nobena šola, ki deluje javno, ne omenja več teh zapestnic. Čudno, da si sploh naletel na to. Tradiciji, katero sam poznam, tega nikoli ni poznala.


Pa te zapestnice so ful in. Vsi zvezdniki, ki se ukvarjajo s kabalo, kar je zadne čase zlo moderna, jih nosjo (Madona pa to). Sploh ni res, da nobena šola kabale, ki deluje javno, ne upotablja teh zapestnic. Mal ber Slovenske novice x:Dx pa drug rumen tisk.
Prišel bo čas, ko bodo ljudje spoznali,
da je samo ena čreda, in samo en pastir.

#59 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 17. julij 2005, 10:51

Emanuel, obstaja možnost, da rumeni tisk preveč posplošuje, in označuje za kabalo, kar v resnici sploh ni. Torej meče vse v isti koš. V pravi kabali pa teh zapestnic mogoče res ni...
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#60 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 17. julij 2005, 11:04

Emanuel, obstaja možnost, da rumeni tisk preveč posplošuje, in označuje za kabalo, kar v resnici sploh ni. Torej meče vse v isti koš. V pravi kabali pa teh zapestnic mogoče res ni...

Tako je.

Pa te zapestnice so ful in. Vsi zvezdniki, ki se ukvarjajo s kabalo, kar je zadne čase zlo moderna


Madonna in podobni "kabalisti", ki o pravi tradiciji nimajo kaj veliko pojma (imajo pač splošno znanje, kakršno se dobi v knjigah zahodnih avtorjev, ki večinoma nimajo stika z izvorno tradicijo), niti nimajo volje do tega, saj je potreben precejšenj napor se prebiti skozi množico podatkov. Madonna je itak prej bila slednica joge in mogoče še česa in njeno navdušenje ni čisto v skladu z njenim naporom, da se prodre v srž kabale. Židovske šole so precej skeptične do njenih poskusov (ne zaradi ljubosumja, temveč zaradi vsebine tega, čemur Madonna reče "kabala"). Tudi joga pri nas je nekaj drugega, kot joga svetih mož Indije.
Te zapestnice so pač interpretacijo jermenov, a v rumenem tisku so podane precej posplošene predstave. Deklarirati se za kabalista in biti kabalist je bistvena razlika.
Lurijanci, Hasidi, Toledci (imena povzemam po izvoru šole) se s temi zapestnicami ne kitijo.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#61 emanuel

emanuel
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 710

Objavljeno: 17. julij 2005, 13:06

<{POST_SNAPBACK}>Emanuel, obstaja možnost, da rumeni tisk preveč posplošuje, in označuje za kabalo, kar v resnici sploh ni. Torej meče vse v isti koš. V pravi kabali pa teh  zapestnic mogoče res ni...


Sevede rumeni tisk posplošuje x:o)x . Zato pa je rumeni tisk. Ampak, kdo pa določa, kje je meja med Kabalo in "kabalo"? A ne gre zgolj za boljše in slabše razumevanje, kjer se ne da potegnt jasne meje? In če je za zvezdnike to modna muha, al ne bi mogli bit saj njihovi "mojstri" mal bol resni.
Prišel bo čas, ko bodo ljudje spoznali,
da je samo ena čreda, in samo en pastir.

#62 emanuel

emanuel
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 710

Objavljeno: 17. julij 2005, 13:12

<{POST_SNAPBACK}> Madonna je itak prej bila slednica joge in mogoče še česa in njeno navdušenje ni čisto v skladu z njenim naporom, da se prodre v srž kabale. Židovske šole so precej skeptične do njenih poskusov (ne zaradi ljubosumja, temveč zaradi vsebine tega, čemur Madonna reče "kabala").


Ampak po svoje pa se mi zdi, da nekaterim krogom paše, da se popularizira kabala, pa čeprav v mal bol potrošniški formi. Madoni menda svetuje en judovski rabin. Kje pa je meja med judovsko vero in kabalo?
Prišel bo čas, ko bodo ljudje spoznali,
da je samo ena čreda, in samo en pastir.

#63 freaky girl

freaky girl
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 113

Objavljeno: 30. avgust 2005, 11:45

kabala je najboljša xDDx xDDx xDDx xDDx xDDx

#64 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 30. avgust 2005, 14:32

Kje pa je meja med judovsko vero in kabalo?

Razlika je ogromna. Kabala je sistem intepretacije sveta in pot osebnostnega razvoja, a Judaizem je religija. Kabala Judovstvo in Krščanstvo si delijo iste temelje. Samo del Krščanstva, posebno novodobne protestantske sekte so namesto poti rasti stopili na pot omejevanja, hipokrizije, satanizma, nasilnega fundamentalzma (G. W. Bush & Co.) in trpljenja. Judaizme se je na drugi strani takisto preveč razcepil in politično angažiral, a Kabala znotraj judaizma je silno zapleten in neučinkovit sistem.

kabala je najboljša

Ve enem od odgovorov trdiš, da ne verjameš v obstoj Boga. To nekako ne gre skupaj. Vsak kabalist in kabalistka je trdno prepričan o božji navzočnosti. Ves duhovni sistem temelji na tem. Zanikanje Boga in se iti Kabalo vodi v strah, ošabnost, aroganco in se sprevrže v precej nerodne psihične motnje. Zgodovina je polna psihotikov, ki so ob kabalističnih vajah kričali "Deus est homo" in to dobesedno verjeli. Draga prijateljica, Kabala zahteva jasno usmerjen kompas - le ta je vedno obrnjen proti Bogu. Bog je vse v vsem in to dejstvo kabalisti uporabimo za svoj razvoj.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#65 Samson23

Samson23
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 173

Objavljeno: 31. avgust 2005, 16:23

Kabalist, katera je po tvojem najprimernejsa knjiga za pridobiti neke osnovne informacije o Kabali? Do sedaj sem prisel s kabalo v stik le preko Franza Bardona, ki me je blago receno fasciniral. Temu pa ti pravis kabala in Kabala. Torej katera bi bila najprimernejsa knjiga za pridobiti osnovne informacije o sistemu prave izvorne Kabale?
You can't be a real country unless you have a beer and an airline. It helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer.
Frank Zappa

#66 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 2. september 2005, 10:59

Precej kvalitetne so knjige Zev Ben Simona Halevija (v SLO prevedena in bogato ilustrirana Kabala - Skrivnost skritega vedenja). Nadalje je za malce resnejše delo potreben kakšen slovar (napr. Hebrejsko - Slovenski in Aramejsko-Slovenski slovar) ter seveda viri na internetu (napr. moja spletna stran: o Kabali). pri knjigah bodi pozoren na to, da so od avtorjev, ki izhajajo iz židovske linije znanja. Zahodni avtorji so v kabalo zmešali množico tujih tradicij in precej spremenili osnovni simbolni sistem. Kabala od Bardona ni Kabala, temveč okultno-hermetični sistem, ki samo uporablja del kabalističnih simbolov. Tako je z večino zahodnih "kabalistov", ki istočasno govorijo o pranajami, sefirah, alefbetu, Zeusu in čakrah. Saj veš, mešanje pijače vedno škodi...
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#67 cashy

cashy
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 855

Objavljeno: 12. oktober 2005, 11:20

sem prebral, da sta se Ashton Kutcher in Demi More poročila s kabalističnim obredom. Me zanima, po čem se loči od katoliškega obreda...
ne vpraš me nič, ker nič ne vem...

#68 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 12. oktober 2005, 16:35

Kabalistični obred... to je samo modna muha. V praksi kaj takšnega ne obstaja. Verjetno ju je poročil kakšen rabi, ki je mogoče tudi pripadnik katere od kabalističnih šol. V ZDA je veliko Hasidov in hasidizem je najmlajša javna kabalistična šola, saj je stara komaj slabih 300 let. Pravim javna, ker so kasnejše smeri tradicije delovale (in večinoma še delujejo) v bolj zasebnih krogih. Kabalistična poroka je bolj ali manj tržna kategorija modnih kapric. Ker je Madonna rekla, da je kabalistka in so to rekli še nekateri zvezdniki, je dobila kabala malce medijske pozornosti, svojih 5 minut nepotrebne slave. Pri zvednikih gre za kaprico. Pred časom so bili vsi jogiji (Madonna, Sting...). Ne vem, v čem se jim je joga zamerila? Saj je lahko joga tako udobna in zabavna...
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#69 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 20. oktober 2005, 12:24

Joj, kak me včas z'nese.
Kok sem včas podobn Kabalcu v rčeh, kjer bi hotel biti drgačn. :sori:
Ne bi pa vedel, kaj ima pri tem Kabala.
To mor bit neki globiga, bolj osnovnga. xrolleyesx
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#70 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 24. oktober 2005, 22:12

Sicer ne vem natančno, kaj si želel povedati oz. komentirati. Kabala je toliko globoka, kolikor imaš volje se poglobiti. Velik problem je že nabava ustreznih virov. Ako ti to uspe, je naslednja težave stik s tradicijo učenja. Tega je toliko, a ko iščeš konkretno stvar, se zaplete. Saj so tečaji in predavanja recimo v Londonu. To je samo za občutek, zgolj vonj po pečenki, ne pa pečenka. Potrebno je ločiti Judaizem kot religijo in Kabalo, kot duhovnost. Judaizem je religija s svojimi običaji, kateri sicer koreninijo v kabalistični misli, ni pa to Kabala. Judaizem je danes razparceliran na množico ločin, od katerih so nekatere fanatično militantne.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#71 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 25. oktober 2005, 07:58

Sicer ne vem natančno, kaj si želel povedati oz. komentirati.

V Kabali lahko najdeš vsak odgovor.
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#72 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 25. oktober 2005, 09:37

Kabala ne daje odgovora, temveč ti ga pomaga najti. Najbrž nobena duhovna smer ni čarobna paličica.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#73 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 25. oktober 2005, 11:06

V Kabali lahko najdeš vsak odgovor.

Popravek: Naj ti Kabala pomaga najti odgovor.
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#74 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 25. oktober 2005, 13:36

Nekako tako...
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#75 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 2. november 2005, 01:08

Ali je Kabala ustno ali pisno izročilo? V katero zgodovinsko obdobje spada in kakšen pomen ima pri njej srednji vek?

LP
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0