Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Koristni NASVETI za gospodinjstvo


  • Prijavi se, če želiš komentirati
* * * * * 1 x ocenjeno
825 komentarjev na to temo

#776 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 17. maj 2012, 11:55

fajn, uporabno. hvala :palec:

Mimogrede,


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#777 igipop85

igipop85
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 17. maj 2012, 22:24

jest priporočam carico filtr,enostavn varčn pa 20 let ga mas doma...

#778 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 20. maj 2012, 17:13

EKO - Več kot 70 praktičnih nasvetov in receptov za domača čistila - 1. izdaja
Prenesi brezplačno knjižico: http://bivalnougodje...a&id=3d066bde45

http://www.bivalnougodje.si

.

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#779 druidka

druidka
  • D član
  • Št. objav: 5 105

Objavljeno: 13. september 2012, 14:11

evo.

pralni prašek (suha oblika)

-100 g mila (naribanega)
-50 g sode bikarbone
-50 g pralne sode
vse skupaj premešamo in shranimo. doziramo 1 ali 2 veliki žlici
po želji tudi eterično olje

pralni prašek (tekoča oblika)

-100 g mila (naribanega)
-2/3 l vrele vode
-0,5 dlc kisa
-2 žlici sode bikarbone

vse skupaj premešaj. im mešaj, da se milo stopi. shranimo v plastično embalažo. večkrat premešamo.
po želji lahko dodamo eterično olje

mehčalec

-4 skodelice vode
-2 skodelici sode bikarbone
-2 skodelici kisa
-eterično olje (jaz sem doslej dala evkaliptus-noro diši)

aja, kis-gre za alkoholni kis

zadovoljna. tašča, odkar ji dala recept za prašek in mehčalec, kupljenega sploh ne uporablja več. mi ravno danes rekla, da ji zmanjkalo praška in ker imela slučajno doma še kupljenega, uporabila le-tega. pa ji je smrdel. tak da sploh ni bila zadovoljna z opranimi cotami.
... svet pripada tistim,
ki verjamejo v svoje sanje ...

#780 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. september 2012, 16:09

:palec: super, hvala. :)

(*saj to je že enkrat bilo nazaj na teh straneh oz. v tej temi, samo je fino take stvari sproti osveževat in nisem ziher, da je bil tudi recept za mehčalec [pač pa samo za prašek] - jaz sem tudi delala tako, namesto sode sem pa kdaj dodala mal soli...)

Vsake toliko zafuram kaj takega, pa potem spet nanese, da pridem na navadna pralna sredstva...
Npr. tudi oreščke sem par obdobij uporabljala, potem pa nehala iz parih razlogov... ne spomnim se točno, zakaj še, poleg tega da bele cote mal obarva oz. potem niso nikoli več bele..
ampak morda so bile pretrde al kaj.
Za čiščenje, pomivanje (recimo posode itd.) pa so se mi super obnesli. Sem imela kakšno flaškico naštimano pri koritu, da nisem vsega s praški pomivala...
Pa za lase sem jih oz. to tekočino uporabljala, ampak mislim da sem imela potem še bolj suhe al kaj je bilo, tako da sklepam, da so primernejši za bolj mastne.

Praški Luna se mi sicer niso dobro obnesli, pač pa mi je bil mehčalec všeč, samo zdaj tega ne delajo več.
Tako da tudi jaz zdaj ponavadi kupim Frosch (al kaj je, žabo ima gor - k ga je Aliana v Dnevniku danes omenila), mi je nekako še najboljš delal...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#781 druidka

druidka
  • D član
  • Št. objav: 5 105

Objavljeno: 13. september 2012, 19:28

jaz zdajle, ko razkužujem flaško, dodajam v vodo žlico alk. kisa vsakič .. me je zadnjič skoraj kap, ko sem prekuhala, dala posušit in potem prijela in je bilo kar hrapavo od kamna :o|o: s kisom je pa ok :palec:

pa soda bikarbona tudi fajn. jo uporabljam in ful zadovoljna. dam v flaško vodo in sodo, malce pustim in sperem

mi pa zadnjič sestra razlagala, da čistila hčerin bidonček s ščetko (pač ono ščetko za čiščenje flašk)in tamala to opazi, hitro odšiba ven iz kuhinje in reče: oči, veš, ne vem, če bi še pila iz bidona, mami ga čisti z wc ščetko x:Dx

aja, zdle pa dala posodo prat. in sem po stroju potresla s sodo, v posodico za detergent pa nalila alk. kis. da vidim, če bo učinkovalo. baje da naj bi xDDx

:palec: super, hvala. :)

x:)x

tudi jaz večkrat uporabim sol. sploh, kadar perem servete.

sicer pa tudi uporabljala pralne krogle. pa kaj vem, no. tam nekje stojijo zdaj x:Ix

sicer se mi pa zdita alk. kis in soda univerzalni zadevi x8Dx
... svet pripada tistim,
ki verjamejo v svoje sanje ...

#782 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. september 2012, 19:36

sicer se mi pa zdita alk. kis in soda univerzalni zadevi x8Dx

xyesx

zadnjič sem hotla spucat 'slušalko' od tuša, k je vse pršelo, k se je kamen nabral, pa mi nekako ni bilo do kakšnega močnega čistila (čeprav imam tud to na broju).
pol sem jo pa kar v kis namočila in je bila v nekaj urah popolnoma očiščena kamna. xokx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#783 Pinka

Pinka
  • D član
  • Št. objav: 3 716

Objavljeno: 14. september 2012, 08:11

xyesx

zadnjič sem hotla spucat 'slušalko' od tuša, k je vse pršelo, k se je kamen nabral, pa mi nekako ni bilo do kakšnega močnega čistila (čeprav imam tud to na broju).
pol sem jo pa kar v kis namočila in je bila v nekaj urah popolnoma očiščena kamna. xokx


Ja Marsa tista žabica gor je od Froscha :) sem tud jaz tega prej uporabljala.Zdej za mehčalec uporabljam alk. kis + eterično olje sivke ali bergamotke ipd. Večina pa sploh nič ne dodajam, ker mi trenutni prašek zelo lepo diši. Uporabljam Faks prašek (so mi vsi praški med nosečnostjo smrdeli, sam ta je bil kul in sem pol kr pr tem ostala). Ima res svež vonj :) Sicer bom tudi sama enkrat probala domačega narest, da vidim kako se obnesejo.

Drugače pa kuhinjo in kopalnico pucam sam še s sodabikarbono (v Eurospinu se dobi dost večja pakunga) + alk. kis ali pa tekočo citronko. Naredim neke vrste pasto in potem celo kopalnico s tem namažem. Sicer potem pustim kakšne pol ure ali več in sam sperem. Vse se trikrat bolj blešči kot prej od tistih agresivnih čistil. Sem s tem načinom čiščenja res ful zadovoljna. Pa še neprijetnih vonjev ni, kis se pa hitro razdiši. Objavljena slika
What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us. - Emerson

#784 Pinka

Pinka
  • D član
  • Št. objav: 3 716

Objavljeno: 14. september 2012, 08:16

evo.

pralni prašek (suha oblika)

-100 g mila (naribanega)
-50 g sode bikarbone
-50 g pralne sode
vse skupaj premešamo in shranimo. doziramo 1 ali 2 veliki žlici
po želji tudi eterično olje

pralni prašek (tekoča oblika)

-100 g mila (naribanega)
-2/3 l vrele vode
-0,5 dlc kisa
-2 žlici sode bikarbone

vse skupaj premešaj. im mešaj, da se milo stopi. shranimo v plastično embalažo. večkrat premešamo.
po želji lahko dodamo eterično olje

mehčalec

-4 skodelice vode
-2 skodelici sode bikarbone
-2 skodelici kisa
-eterično olje (jaz sem doslej dala evkaliptus-noro diši)

aja, kis-gre za alkoholni kis

zadovoljna. tašča, odkar ji dala recept za prašek in mehčalec, kupljenega sploh ne uporablja več. mi ravno danes rekla, da ji zmanjkalo praška in ker imela slučajno doma še kupljenega, uporabila le-tega. pa ji je smrdel. tak da sploh ni bila zadovoljna z opranimi cotami.


Hvala Druidka Objavljena slika bom probala enkrat prašek narest Objavljena slika

***

sem pa zdej še tole najdla na netu http://www.bodieko.s...ilo-za-oblacila je prov slikan postopek priprave Objavljena slika
What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us. - Emerson

#785 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 22. september 2012, 23:28

O temle sem se enkrat s sinom pogovarjala (upam, da bo videl tule), pa morda še komu pride prav:

http://www.hofer.si/...012-09-21-14-23
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#786 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 23. september 2012, 17:49

:palec:
kupim ko stari poide

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#787 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 23. september 2012, 17:53

V Hoferju imajo tedenske ponudbe, tko da če misliš, da ti bo prav prišlo, pojdi iskat tisti dan oz. teden, ko je ponudba. Ko razprodajo, ni več do naslednjič (cca pol leta).
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#788 vranja

vranja
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 516

Objavljeno: 25. september 2012, 06:25

Ne vem, če ste v tej temi že omenili, ker nisem brala od začetka..je pa škoda, da ne bi: namreč pepel. Jaz sem ga začela uporabljat za čiščenje počrnele šipe na kaminu, potem pa sem se spomnila, da ga je naša stara mama v časih, ko na policah trgovin razen Ceta in Vima ni blo za kupit nobenih čistil, redno uporabljala. Tako sem poskusila pri zamaščenih pekačih, ploščicah nad štedilnikom, pipah, emajlirani posodi (ali neemajlirani), pečici, pomivalnem koritu, karšnikoli maščobi, počrnelih posod od roštiljad... ma poskusite lahko pravzaprav na vsem takem kjer so ostala čistila odpovedala. Navodila za uporabo: odsluženo gobico za pomivanje posode (mokro), namočimo v pepel in pali :vio:. Jaz si včasih naredim kar pasto. V večjo posodico s pokrovom (super so ble tiste od Mobi kartic) zmešam pepel in malo vode, da je pasta gosta ampak še mazava. Učinkovito, eko in zastonj. Čisti praktično vse, razen slabe vesti x;)x. Povej naprej.
Objavljena slika

#789 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 25. september 2012, 07:08

:palec:

Pepel /lesni/ je fajn stvar, ja. Odličen je tud kt gnojilo.


xsrcx
Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#790 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 25. september 2012, 08:22

Pa pazite, da ne bo kdo po pomoti vzel pepel od tašče.. xcivx x:Dx x:Dx

#791 viyola

viyola
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 941

Objavljeno: 25. september 2012, 12:51

Pa pazite, da ne bo kdo po pomoti vzel pepel od tašče.. xcivx x:Dx x:Dx


Saj..tudi tašče so lahko kdaj koristne, ane? x:o)x

And in the end , it is not the years in your life that count. It is the life in your years. 


#792 vranja

vranja
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 516

Objavljeno: 25. september 2012, 23:07

Saj..tudi tašče so lahko kdaj koristne, ane? x:o)x

ma ja, sem pozabla bolj definirat: s pepelom od tašče je treba previdno! Ne čistite občutljivih površin kot so rostfrei pa inox in take stvari. Pač pa se odlično obnese pri vodnem kamnu, tistih groznih gomazečih animacijah iz risank za reklame o WC školjkah ter zamašenih odtokih. :2src: In uporabljajte zaščitna sredstva, za božjo voljo...x:o)x
Objavljena slika

#793 shanyah

shanyah
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 773

Objavljeno: 26. september 2012, 22:12

.. ko smo že pri milu, pa še malček zgodovine Objavljena slika

Najbolj znan primer odkritja mila je iz Italije.
Na griču Soap v Rimu so imeli žrtvenik, kjer so darovali živali v čast bogovom. Ker je bil to osrednji prostor za žrtvovanje živali je bilo pepela in odcejene maščobe v izobilju. Ob deževju je voda, ki je tekla s hriba, bila milnata in se lepo penila. Ženske so sčasoma ugotovile, da se v tej vodi zelo lepo pere. Ugotovili so, da je to zaradi maščobe, ki je tekla na pepel. Nastala je nova snov, ki je imela čudovit pralni učinek, in to snov so imenovali po hribu Soap. Vse, kar je povezano z milom, ima koren soap (saponini, sapun, saponifikacija itd...).

***********************************************************************************************
Out beyond ideas of wrongdoing and rightdoing, there is a field.
I'll meet you there.
When the soul lies down in that grass, the world is too full to talk about.
Ideas, language -even the phrase "each other"- doesn't make any sense.
(mevlana jelaluddin rumi - 13th century )


#794 druidka

druidka
  • D član
  • Št. objav: 5 105

Objavljeno: 28. september 2012, 16:44

skratka, se spravila naresti tudi detergent za pomivanje posode. ga sprobala in zadovoljna.

Strojno in ročno pranje posode:

Za domači pripravek potrebujemo:

-3 limone,

- 400 ml vode,

- 200 g soli in

- 100 ml belega kisa.

Limono narežemo na kolobarje in odstranimo koščice. Zmeljemo jih v mešalniku z dodatkom 50 ml vode. Dolgo mešamo, da preprečimo poznejše usedanje delcev v pomivalnem stroju. Zmes zlijemo v posodo, dodamo 350 ml vode, 100 ml kisa in 200g soli in kuhamo 10 minut. Zmes mešamo, da se ne sprime. Še vročo snov vlijemo v steklene posode in jih zapremo. Rok uporabe koncentrata je en mesec. Doziranje za pomivalni stroj je dve žlici (vir: http://www.zazdravje...amo.asp?art=474)
... svet pripada tistim,
ki verjamejo v svoje sanje ...

#795 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 28. september 2012, 17:15

:palec: Ali zadovoljivo deluje?

Na splošno gotavljam, da sam dostikrat sploh ne rabim pomivat z čistilom, voda se mi s klorom in vsem kar vsebuje, zdi dovolj agresivna da lahko z gobico počistim praktično vse, razen v kolikor je več maščobe. Ali pa z minimalno čistila. Glede na to, da pečem predvsem na kokosovni masti, tudi ta ni posebno oprijemljiva. Po spominu sodeč bi rekel, da je dosti težje čistiti maščobo živalskega izvora.
Prou fajn so takile receptiči.

Predvidevam, da se lahko doda tudi soda, eterično olje, grenivka namesto limone ali pomaranča?

ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#796 sin

sin
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 584

Objavljeno: 28. september 2012, 17:33

Mene pa zanima, ali imate izkušnje s sušilci perila??
Eni pravijo češ da ga ni fajn imet, ker full uničuje cunje? :inocent: Meni pa se vseeno zdi, da kakšen bolj kvaliteten ne bi bil odveč in da obleke ne bi dosti uničeval?
Namreč glede na to da smo morali kupiti že drugi razvlažilec in da tudi ta troši energijo, sušenje cunj pa zaseda veliko prostora, se vprašam, kaj je bolj smotrno, bolj trajnostno?
Res je tudi to, da ima tudi razvlažilec kakšno prednost, recimo da prostor segreva, ionizira in da se cunje posušijo postopoma, itn.

Vaše izkušnje?

pišuka, še zmer se nisem odločila za model sušilca perila. Uni za 700E in dalje mi nekak ne dišijo.
A se dobi kaj za 300-500E pa da bo sušil nadaljnih sto let b.p. :inocent:
Bosch stane, kaj pa kak Candy?
Miele, Elektrolux so top, temu primerna je cena.


ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!


#797 Pinka

Pinka
  • D član
  • Št. objav: 3 716

Objavljeno: 28. september 2012, 18:16

Sama imam izkušnje tako z razvlažilcem kot sušilcem. Res je, da se pri razvlažilcu malo hitreje sušijo cunje vendar smo mi zaradi vlage, ki nam vdira v stanovanje in rojstva hčerke kupili še sušilca. Bi pa rekla, da kr uniči cunje, sicer smo res veliko prali in s tem tudi sušili, ker je hčerka dosti bruhala itd. Brez sušilca bi rabila še dodatno zalogo oblek. So pa njene cunje res čist boge, še za Karitas niso (jih sploh ne bi nesla). Edin kar mi je res ful fajn so brisače, ker so na otip tako zelo mehke. Sicer ne vem, če bi vi kakšnem drugem primeru kupila sušilca. Verjetno ne.
What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us. - Emerson

#798 Pinka

Pinka
  • D član
  • Št. objav: 3 716

Objavljeno: 28. september 2012, 19:12

Mogoče kdo ve kako bi z domačim ali eko čistilom lahko dobro očistila tuš kabino? Sem že poskusla s citronko, pol s sodobikarbono + citronoko in s sodabikarbono + kisom pa so še vedno lise vodnega kamna.
What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us. - Emerson

#799 Pinka

Pinka
  • D član
  • Št. objav: 3 716

Objavljeno: 28. september 2012, 19:25

S čim pa čistiš? Sama imam najraje magične krpice, najcenejših 5 kom dobiš v Kiku. Tudi se mi zdi, da je zelo odvisno koliko je vodni kamen star, kar pa po mojem pri tebi ni problem, kolikor ge berem. Še najboljše pri teh krpah pa je, da jih lahko za (kot v reklamah) za popolno čistočo uporabljaš brez čistil.


Celotno kopalnico zdej čistim sam še s sodabikarbono + kis + citronka. A to ta Kik k majo tud cunje?
What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us. - Emerson

#800 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 28. september 2012, 19:48

Mogoče kdo ve kako bi z domačim ali eko čistilom lahko dobro očistila tuš kabino? Sem že poskusla s citronko, pol s sodobikarbono + citronoko in s sodabikarbono + kisom pa so še vedno lise vodnega kamna.


Poizkusi z zobno pasto :)




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0