Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Smisel življenja


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
373 komentarjev na to temo

#51 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 10. november 2003, 15:27

Nimbus...
Kako to mislis, da ljubis filozofijo? Kaj v bistvu ljubis?
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#52 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 10. november 2003, 15:44

Kaj pomeni, če nekaj ljubiš? To pomeni, da tisto rad imaš, se s tistim rad ukvarjaš itd. No, jaz ljubim filozofijo. Pa ne tko, da bi spal z njo x;)x Sej, veš, knjige in to. Rad imam takšne texte, ker ti pokažaje več plati ene zadeve in ti ne povejo npr. ta je ta prava (ker nihče ne ve, katera je taprava). Odločitev je tvoja. Gre za interpretacijo...
Sem bil bolj jasen x?x
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

#53 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 10. november 2003, 15:49

:vragec:


hmmmm.....nimbus...
dej tole o interpretaciji pa odlochitvi she z druge plati osvetlit... x:Dx x;)x



666 zlobijeu....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#54 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 10. november 2003, 15:53

x:Dx x:Dx x:Dx
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

#55 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 11. november 2003, 07:57

Ja sej to je logicno, da resnice pac ni.. oziroma je za vsakega resnicno nekaj drugega.
Filozofija pomeni logicno sklepanje.. brez logike ni filozofije.. Z logiko pa ni resnice. Torej je filozofija docela umska zadeve.. in z njo si ne mores nic pomagati. Obstaja kot ovira.. Je v bistvu produkt obupa uma. Ko um neki hoce vedeti in uporablja logiko.. in ko cez nekaj let se kar ni odgovora.. zacne mutit.. ker se ne more sprijaznit s tem, da je slo toliko in toliko let v nic.
Filozofija je nepriznano razocaranje.. nad samim seboj. Potem ustvaris filozofijo..
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#56 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 11. november 2003, 08:22

Tudi jaz sem pred kratkim razmišljala na to temo malo z drugačnega vidika. In sicer sem imela v mislih, da avtor napiše neko knjigo in želi eno zadevo povedati, mi pa vsak po svoje dojamemo njegovo sporočilo, verjetno najdemo v delih tudi kaj takega, kar avtor sploh ni imel povedati.... V povezavi s tem sem pomislila tudi na slovenski jezik - književnost, na vse tiste razlage Cankarja, Prešerna in ostale družbe... Kaj je pomenila luč...., kdo pa ve, če je res to, kar se uči želel sporočiti ? :eek: :inocent:

#57 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 11. november 2003, 08:45

Ja sej to je logicno, da resnice pac ni.. oziroma je za vsakega resnicno nekaj drugega.
Filozofija pomeni logicno sklepanje.. brez logike ni filozofije.. Z logiko pa ni resnice. Torej je filozofija docela umska zadeve.. in z njo si ne mores nic pomagati. Obstaja kot ovira.. Je v bistvu produkt obupa uma. Ko um neki hoce vedeti in uporablja logiko.. in ko cez nekaj let se kar ni odgovora.. zacne mutit.. ker se ne more sprijaznit s tem, da je slo toliko in toliko let v nic.
Filozofija je nepriznano razocaranje.. nad samim seboj. Potem ustvaris filozofijo..


Hja, se strinjam, da sta si filozofija in logika tesno medsebojno povezani... z drugim delom se pa ne strinjam. Sej logika je konec koncev domena ljudi in jih loči od živali. To je tista naša lastnost, ki nas dviga nad ostalimi živimi bitji. Nekako čutim kam pes taco moli in če se motim me popravi. Lej, nima vsak svoje vere, obstaja velika večina ljudi, ki še niso začutili tisto višjo bližino, zatorej v njej ne najdejo tako zlahka odgovore, kot oni drugi, ki jim je bilo le to dano oz. so se do takega stanja sami dokopali. Zatorej je povsem umestno, da uporabljaš za svoj obstoj tiste pripomočke, ki jih imaš. In če je to logika, je potemtakem logika tista, ki te pelje skozi življenje, ki je pa itak sestavljeno iz toliko poglavij, da se tudi osebnost njena zmožnost doumevanja sveta tekom življenja spreminja. Torej logika danes, vera jutri.
In ko pišeš, da je filozofija produkt obupa uma... tu si ga pa res pihnil. Tu te v bistvu sploh ne razumem, kaj si hotel povedati. Filozofija je produkt radovednosti, ki te sili da si skušaš določene pojme razjasniti in jih ne jemlješ kot same sebi umevne. Lej, jaz sem mlad in filozofija je moj hobi... nasploh debate, različna mnenja in to... In mi je pri tej mladosti dokaj jasno, da tiste višjega smilsa ni in da ga mora najti vsak za. Vsaj za zdaj. In verjemi, moj um ni obupal saj je prišel do pomembne ugotovitve. Namreč, da absolutnega smila NI. Ti si smiseln nekako (to veš ti), jaz tudi, verjemi in vsi ostali tudi. Vendar vsak po svoje. Lahko bi zanikal svoj um, sprejel kakšno fanatično vero in se razstrelil pred tvojim dvoriščem. Izgovor: vodil me je sam bog. Je to opravičilo? Je to odgovorno dejanje?
Lažje se biti slep in živeti v slepoti. Ampak to je dano samo nekaterim.
Pa lep pozdrav...
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

#58 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 11. november 2003, 08:56

kdo pa ve, če je res to, kar se uči želel sporočiti ?


Ce vzames za primer sveto pismo.. je slo danasnje ucenje v totalno zablodo.. glede na to, kar je pisec prvotno zelel sporociti.
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#59 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 11. november 2003, 09:16

Nimbus
Logika je nekaj kar te loci od zivali.. Res je.. In sicer te loci tako, da te naredi nizjega od zivali. Ker logiko se da zelo razlicno uporabljati. Kadar obstaja logika.. zelo tezko obstaja zaupnaje.. spostovanje, ljubezen.. Te stvari, so totalno nelogicne.
Kako bi z logiko zaupal nekomu, ki ga ne poznas? Kako bi z logiko ljubil nekoga, ki ge prvic vidis.. ali pa nekoga, ki te je razjezil? Ceprav to ni mozno.. ampak pustimo to..

Si v gozdu.. lacen si.. ujames zival in se nahranis. Hvalezen si tej zivali.. in to je dejanje, ki nima nic skupnega z logiko.. je preprosto zivljenje..
Logika pa pravi, da je potrebno gojiti zivali.. in jih na veliko klati.. ceprav je ostale hrane dovolj. Logicno je, da gres v Mercator po meso.. Res te je logika locila od zivali.. ampak zal si nizje..
Zakaj si tako casti pohlepen.. da mislis, da moras biti locen od zivali, drevesa ali kamna? Vse je iz istega vira.. in tja se vraca.. Samo narava drevesa je drugacna od narave cloveka. Narava zivali je drugacna od narave cloveka. Narava virusa je drugacna od narave cloveka.. Vsak pocne svoj namen.. in nic ni loceno.
Clovek ima pac v svoji naravi tudi opcijo svobodne volje.. ampak se vedno je v vecini primerov nezavesten. Samo v situacijah, ki presegajo um in logiko, se pojavi zavest.

Logika danes, vera jutri.. Oboje je obup uma. Vera v religiskega boga je strah ali obup. Vera kot zaupanje.. kot verjeti v sebe.. pa je druga vera.. Tista vera.. do katere prides skozi logiko pa je umska vera.. in um je vedno dvom.. Filozofija je vedno dvom.

Posledica radovednosti je iskanje.. In zate, ki beres ze sfilozofirane stvari, je filozofija res radovednost.. Za filozofa.. pa je filozofiranje obup.. Se ti zdi da zdele malo filozofirava? x:px

Absulutni smisel je.. samo bolje je, da v to ne verjames... ker potem to postane zapor.. zato so ustavrili lazno resnico, da ni absolutnega smisla. Bolje je tako, da ga ni.. ker ga tako prej najdes.
Opravicilo, da je nekoga bog vodil.. in podobno po mojem ni dano nekaterim.. ampak je to umska izbira nekaterih.
Izbira pa je itak dvorezna.
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#60 nimbus

nimbus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 548

Objavljeno: 11. november 2003, 09:38

Sej ne, da bi se šel besedno igro, ampak tu neki ne štima:

Si v gozdu.. lacen si.. ujames zival in se nahranis. Hvalezen si tej zivali.. in to je dejanje, ki nima nic skupnega z logiko.. je preprosto zivljenje..

Naj ti pojasnim logiko. Si v gozdu - dejstvo. Aha si lačen. Kaj moraš narediti, da ne boš več lačen. Dobro, meni je logično da ujamem žival in se nahranim. Lahko bi jedel tudi plodove. Nema veze. Ampak tu JE logika. Lahko jih tudi enepar zmolil, ampak verjemi... ne bi pomagalo.

Zakaj si tako casti pohlepen.. da mislis, da moras biti locen od zivali, drevesa ali kamna? Vse je iz istega vira.. in tja se vraca.. Samo narava drevesa je drugacna od narave cloveka. Narava zivali je drugacna od narave cloveka. Narava virusa je drugacna od narave cloveka.. Vsak pocne svoj namen.. in nic ni loceno.

Hja to lastnost si mi kratko in malo podtaknil. To me spominja na tiste debate o ženski enakopravnosti. Lahko smo enakopravni a nikoli enaki. Dejstvo je, da se razlikujemo.

Opravicilo, da je nekoga bog vodil.. in podobno po mojem ni dano nekaterim.. ampak je to umska izbira nekaterih.

Umska izbira?

Absulutni smisel je.. samo bolje je, da v to ne verjames... ker potem to postane zapor.. zato so ustavrili lazno resnico, da ni absolutnega smisla. Bolje je tako, da ga ni.. ker ga tako prej najdes.

Kako to veš?

Se ti zdi da zdele malo filozofirava?

Itak x;)x
Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!
Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.
Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

#61 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 11. november 2003, 10:34

Nic ti nisem podtaknil... x:)x Sem hotel, da mogoce vidis, da ni locenosti.. Locenost je vzrok vseh tezav.

"Kako ves?" To le logicno vprasanje.. Zaupanje pa je nad-logiko.

Zdja pa tega ne vzeti dobesedno.. ker logicno ne bova prisal nikamor. V bistvu jaz govorim in menim ravno nasprotno, kot sem zdaj napisal.. v resnici.
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#62 mushi

mushi
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 376

Objavljeno: 11. november 2003, 12:36

maksimalno dober se imet do smrti........
Mushi

#63 vanja

vanja
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 777

Objavljeno: 11. november 2003, 14:00

Moj smisel je biti zadovoljen s seboj kadarkoli, zdi se mi, da je potem tako vse O.K. (sicer pa ni vedno tako)


LP!

#64 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 2. januar 2004, 00:17

Če je po zaslugi nekega človeka
na svetu nekoliko več ljubezni in dobrote,
nekoliko več svetlobe in resnice,
je njegovo življenje imelo smisel.

(Alfred Delp)


#65 powerslave

powerslave
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 78

Objavljeno: 2. januar 2004, 02:44



BISERJI ENIH IZMED MOJSTROV

"All paths lead to unreality"

"All you need is awareness of being - not as a verbal statement but as an ever present fact"

"You should understand this clearly -
If one thinks that one is the body, one becomes a slave of mind and suffers accordingly"

"Be wakeful to that state which is prior to the sprouting of words"

"Real meditation is to abide in this sense of being"

"You have a mountain of concepts and words. To get rid of these, you use other concepts.
When you throw out all the concepts, including your primary concept, then whatever is, IS"

"All this spirituality is only for understanding your true nature"

"Unless you realise your true nature, there will be no peace for you"

"Finally, you have to understand that the principle which you are using to talk, to move about
and operate in this world, is not you"

"My silence sings - my emptiness is full" ~ Sri Nisargadatta Maharaj


*******************************************************************************


(1.)
"Living is Life's only purpose"

"Under the right teacher the disciple learns to learn, not to remember and obey"

"That you are, you know. What you are, you don't know. Find out what you are"

"Be earnest and you will not fail to break the bonds of inattention and imagination"

"Find the spark of life that weaves the tissues of the body and be with it. It is the only reality the body has"

"You are looking for the cause of what you are not"

"Be conscious of yourself, watch your mind, give it your full attention -
What you are (at present) is the result of inattention and what you will become, will be the fruit of attention"

"Inattention obscures, attention clarifies"

"Awareness and matter are the active and passive aspects of pure being"

"You can skip all the preparation and go straight to the ultimate search within"

"The mind craves for formulations and definitions, always eager to squeeze reality into verbal shape"

"Be aware of being conscious and seek the source of consciousness - that is all"

"The shifting fortunes of your ego determine your values"

"You give reality to concepts, while concepts are distortions of reality"

"Reality makes the present so vital, so different from past and future - which are only mental"

"Accepting experiences as the truth, it gets more and more involved"

"Cease looking for reality in a dream and wake up"

"If you demote the life principle to mere self-identification with the body, then the life principle is not given the
status which enables it to unfold itself. It is depends entirely on you"

"Right here, right now, drop your identity with the body and sit still - drop also the identity with the name"

"Those who really understand will abide in themselves"

"The one who understands the transiency of 'all things' is eternal"

"Merely parroting the opinions of others, that is not knowledge (Immediate Knowing)"

"You may adopt any concept that will make you happy but remember that it is still only a concept"

"If the dynamic, manifest principle does not get caught up in the concept, then it has no 'birth' and no 'death"

"At the highest level, in reality, nothing is. At the wordly level, everything is"

"A doubt has arisen and you are trying to find a solution but who is it who has this doubt?
Find out for yourself"

"If you continue in the realm of intellect, you will become entangled and lost in more and more concepts"

"The riddle of spirituality cannot be solved by your intellect"

"Investigate yourself; this is the purpose of your being"

"What you hear must enter you like an arrow and hit something deep within you"


(2.)
If you hold onto your pride or ego, you will drown.

One who has been performing rituals to gain spiritual knowledge has wasted his life.

All worldy affairs are managed by the intellect.

An ignorant one binds himself with his own concepts.

The realized have said that the Self is unbound.

Awareness exists in sleep but it is not noticed. The air in this room is invisible - but it still exists.

When perception arose, concepts of space, time and object were (seemingly ) created.

As is your conviction ( I am the body - I am the Self ), so will be your experience.

By giving up 'I know and I don't know' , one attains the natural state.

Advaita, without duality, means you are alone, there is none else.

The one who conceives is without any form.

Do not waste your time getting involved in others' affairs.

Never harbor hatred in the mind.

Truth is without any distinction.

When duality ends, there is no sin or merit.

Do not be concerned about anything. One has to act without pride of knowledge.

Your birth will be in vain if you do not utilize it for understanding Reality.

If one tries to 'see' IT, it will recede.

You have to seize the trophy yourself.


(3.)
"For long has the seeker traveled without a Guru, in search of Truth. But there is no one to show him the destination.
Aeons pass thus in fruitless travel, while Truth is close at hand".

"We build a temple and in that we install an idol of God, and we believe that the idol has some power"

"Only a fool worships an idol"

"It is not possible to come to a decision only on the strength of your opinion".

"It is the hand that lifts and one says "I lift" - it is the eye that sees and one says "I see" - It is the nose that smells
and one says "I smell" - Who is this ego arrogatting "I"?"

"One ought to live with an open and clear mind without retaining irrelavant thoughts"

"Don't try to look through someone else's eyes"

"One who gives us trouble, liberates us from the ego of the body"

"The burden of the desire to take revenge falls on the mind and the result is only misery"

"Fear creates misery"

"All these gross bodies are actually living temples"

"One should be alert within oneself"

"If you do not get rid of the conviction that 'it is impossible to get rid of doubt', you will lobour mindlessly"

"Some want to realise the Final Reality by rituals and various other techniques by punishing the body"

"You have to recognise the one who has no delusion" (externally at first - teacher - then in yourself - Ed.)

"There is not a single being without awareness"

"Futher, there is no creature that worries and frets like a human being"

"Truth cannot be avoided. It cannot be distorted or changed in any way"

"Actually, there is no bondage"

"Duality is due to two 'entities' - the 'seer' and the 'seen".



meditation liberation

#66 umetnica

umetnica
  • D član
  • Št. objav: 1 314

Objavljeno: 2. januar 2004, 11:26

naše življenje je podobno potovanju sonca.
v najtemnejšem trenutku noči je obljuba dnevne svetlobe.


uvodnik londonskega times - a z dne 24. 12. 1984
P. S. le kaj je hotel umetnik s tem povedat

#67 Almira

Almira
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 295

Objavljeno: 2. januar 2004, 11:43

To si pa lepo povedala... xsrcx
"Stopaj po sledi mavrice,
Stopaj za zvoki pesmi
in vsepovsod te bo obdajala lepota.
Po sledi mavrice vodi pot
Iz najbolj goste megle."

#68 umetnica

umetnica
  • D član
  • Št. objav: 1 314

Objavljeno: 2. januar 2004, 11:46

thx x;)x x:Dx

sem imela mal sreče - pa sem zbrskala nekje
P. S. le kaj je hotel umetnik s tem povedat

#69 Almira

Almira
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 295

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:27

Oh..ja, smisel življenja..Mislim, da vsi na tem svetu iščejo odgovor na to vprašanje. Težko je. In nekateri imajo odgovore, ki pa samo njim kaj pomaga ali to so samo njihovi cilji...in mogoče so zato tudi bolj veseli... :inocent: hm... Mogoče imajo prav s tem, da so "našli" (svoj) smisel življenja...Ali?
"Stopaj po sledi mavrice,
Stopaj za zvoki pesmi
in vsepovsod te bo obdajala lepota.
Po sledi mavrice vodi pot
Iz najbolj goste megle."

#70 umetnica

umetnica
  • D član
  • Št. objav: 1 314

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:31

Oh..ja, smisel življenja..Mislim, da vsi na tem svetu iščejo odgovor na to vprašanje. Težko je. In nekateri imajo odgovore, ki pa samo njim kaj pomaga ali to so samo njihovi cilji...in mogoče so zato tudi bolj veseli... :inocent:  hm... Mogoče imajo prav s tem, da so "našli" (svoj) smisel življenja...Ali?

mogoče pa to samo VEDO, pa tega NE ČUTIJO in NE ŽIVIJO x;)x
P. S. le kaj je hotel umetnik s tem povedat

#71 Almira

Almira
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 295

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:34

Ampak moraš met nek cilj, smisel, za kar se splača živet... Ali :inocent: ?
"Stopaj po sledi mavrice,
Stopaj za zvoki pesmi
in vsepovsod te bo obdajala lepota.
Po sledi mavrice vodi pot
Iz najbolj goste megle."

#72 umetnica

umetnica
  • D član
  • Št. objav: 1 314

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:38

Almira, po mojem mnenju je piont v tem, da v sebi iščeš cilje,
da poslušaš in začutiš sebe, .... in temu potem slediš.
prilagajanje tega okolici oz. vpletanje tega v okolje, kjer živiš
pa je stvar kompromisov med teboj in okolico :inocent:
P. S. le kaj je hotel umetnik s tem povedat

#73 Almira

Almira
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 295

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:39

Ja...težko je... A bo že nekak! x:)x
"Stopaj po sledi mavrice,
Stopaj za zvoki pesmi
in vsepovsod te bo obdajala lepota.
Po sledi mavrice vodi pot
Iz najbolj goste megle."

#74 umetnica

umetnica
  • D član
  • Št. objav: 1 314

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:40

Ja...težko je... A bo že nekak!  x:)x

:palec:
P. S. le kaj je hotel umetnik s tem povedat

#75 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 2. januar 2004, 13:48

Almira, moraš biti bolj odločna x!x :palec:


Dobra volja, pol življenja hrani. x;)x




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0