Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

NLP - terapija ali manipulacija?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
71 komentarjev na to temo

#51 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 22:22

Je pa neomejen. In mi smo le njegovi zavestni delčki. Z njim hkrati eno in različno. Če ga iz ljubezni naklonjeno služimo smo izpolnjeni. Če hočmo uživat po svoje, nam njegova maya (materialna energija) to omogoč in dobimo subtilno in fizično telo v raznoraznih oblikah in rojstvo, trojne nadloge, bolezen, začasne, problematične, neizpolnjujoče odnose, strah, ostarelost, smrt, ponovno rojstvo... Izbira je naša. Jz sm oboje že izkusu tko da zase vem kaj hočem, z ostalimi pa delim izkušnje in jih vzpodbujam v tej smeri. Eni sprejmejo, eni ne. Eni pol mal kasnej. Pa ni nujno, da prek mene.



#52 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 22:26

kaj čmo, vsak podleže nečemu, nekateri bejbam, drugi politikom, tretji religiji, četrti pa kaj pa vem ..... wink.png

mogoče pa nam kreator še kaj novega naštima tongue.png

 

Ja, dokler nočmo njega, podležemo njegovi mayi, v raznoraznih oblikah.



#53 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 1. november 2013, 22:27

ne padam jaz na te bluze, to je za tebe ki si pač sprejel ta bluz

pišeš marsikaj smiselnega, sam preveč je zadeva enosmerna, vsaj za mene..



#54 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 22:30

Ko si žejen hočeš pit. In če misliš, da se boš lahko odžejal v fatamorganski vodi, maš svobodno voljo, da sprobaš. Lahko pa sprejmeš tudi kozarec prave vode in se odžejaš. Pol veš kaj je kaj in to deliš tudi z drugimi. Ko sami sprobajo, tudi oni vejo kaj je kaj.



#55 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 22:33

ne padam jaz na te bluze, to je za tebe ki si pač sprejel ta bluz

pišeš marsikaj smiselnega, sam preveč je zadeva enosmerna, vsaj za mene..

 

Ok, pol pa pač nabiri take in drugačne izkušnje še naprej, pa ti bo eventuelno jasn. Kreator nas ma vse rad in nam vsem le izpolnjuje naše želje. 



#56 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 1. november 2013, 22:34

jaz imam svoj bluz in mi je malo mar kak ga bom delil z drugimi

vsak naj se na trudi sam brez prisile in vsiljevanja nečesa kar ne more razumeti ali noče dojeti...

 

mečeš energijo tam kjer nima smisla....



#57 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 22:36

jaz imam svoj bluz in mi je malo mar kak ga bom delil z drugimi

vsak naj se na trudi sam brez prisile in vsiljevanja nečesa kar ne more razumeti ali noče dojeti...

 

mečeš energijo tam kjer nima smisla....

 

Ok.



#58 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 1. november 2013, 23:02

Glede programiranja je pa tko, da neki lohk spremeniš, sam nisi pa edini in neodvisni programer. Noben od nas ne more ustavt bolezni, ostarelosti, smrti, rojstva ... časa... jeze, strahu, pohlepa... Mi smo v filmu te materialne eksistence in lahko le neki malga vplivamo na dogajanje, ampak ne absolutno... ne mormo spremenit narave stalno se spreminjajoče, gibajoče materialne energije... kar je samorazodeto. Tega se lohk odrešiš le če se zaveš kdo v resnic si in se dvigneš nad ta film, oddideš ven. Pol si lohk v večni statiki ali pa v odnosu z Bogom in njegovimi osebnimi spremljevalci v Njegovem filmu, kar je edino kar te lahko res dokončno izpolni. Vabljeni.  

 

Malo se zapletaš v svoje bajke...zdaj se pa odloči ali je eno ali drugo al pa pravilno pretolmači...ne pa da je prva izjava kontraindiktorna drugi...tongue.png

 

Po svoji volji se mi je razodel, ker sem ga služu pod vodstvom njegovega dragega spremljevalca. Po svoji milosti mi je odprl oči mojega pravega jaza, ki je onkraj mojega subtilnega in fizičnega materialnega telesa, ki sem se jih takrat iz pravega sebe hkrati zavedal. Jaz nisem ne ženska, ne moški, ko sem v atmi (pravem jazu) in sem večni služabnik Šri Krišne. Je tolk lep da se ne da povedat. Onkraj vseh možnih pričakovanj, predstav, dosedanjih izkušenj. Neki čiz druzga. Onkraj uma. Ki se ga takrat tud zavedaš. Sijoč. Nasmejan. Ko ga iz sebe po njegovi energiji, privlačnosti, vodstvu služiš izključno za njegovo zadovoljstvo, dobiš tako srečo od znotri, v sebi, ki se ne more primerjat z ničemer drugim in ki te lahko popolnoma izpolni. To je bil začetek, v l. 2000. 

 

Skratka dobil si neko vizijo na astralu...bil si pod vplivom slepil...in pretolmačil si pač čez tista slepila...Vsak učenec na duhovni poti dobiva ovakve ili onakve namige oz. kao občasna doživetja...Zakaj, vzroki so lahko različni- dvom, vzpodbuda, predajanje znanja, itd...tongue.png biggrin.png

 

 

So pa natančne potrditve tudi v avtentičnih svetih spisih. In pogovarjal sem se z realiziranimi osebami, ki imajo kontrolo nad subtilnim in fizičnim telesom (kar lahko vsak tudi osebno preveri).

 

Trditev z rdečo ne drži...neka ti bude, recimo da drži kao 1%...OK2.gif  

 

Razen če ti pod pojem "realizirane" osebe razumeš učence na duhovni poti...kar pa spet ni v skladu s tvojimi bajkami o realiziranih osebah...biggrin.png

 

In ko boš naslednjič pričal z "realiziranimi" osebami al pa Krišno naj te malo poučijo o pravem notranjemu pomenu bajk in pod kakšnimi slepili si...In kar je še najbolj pomembno naj ti razložijo zakaj tvoj pristop pričanja duhovnih bajk ni glih najboljši...Kaj pa če Krišna noče, da povsod težiš s temi bajkami in se malo bolj prilagodiš zemeljskemu načinu bivanja (kazalo, naslov teme, ipd)...biggrin.png 


Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#59 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 23:02

Razlika je med pravim mano, drugimi živimi bitji, med Bogom, med njegovimi osebnimi spremljevalci, med materialno energijo (in znotri nje subtilno in fizično), čeprav je vse povezan in hkrati eno in različno. In tko kot npr. nekdo, ki gleda skozi očala z rdečimi stekli vidi mleko kot da je rdeče, čeprav v resnic ni (je pa subjektivno za njega v tisti fazi), tko tudi mi vidimo resnico vsega kar je glede na naš trenutni odnos do nje. Razlika je seveda tudi v prijetnosti, ki jo občutimo. Ko v sebi občutiš večjo srečo ko prideš v stik s srečnejšim in če mu ne postaneš zavisten, ampak ga sprejmeš, lahko postopoma vidiš resnico tako kakršna je in končno dosežeš izpolnitev svojga srca, po čemer si vedno hrepenel. Je pa to vse seveda čist prostovoljno, svobodno. Brez svobodne volje, svobode izbire, prava ljubezen ni mogoča in brez prave ljubezni ni izpolnitve srca. 



#60 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 1. november 2013, 23:05

Razlika je med pravim mano, drugimi živimi bitji, med Bogom, med njegovimi osebnimi spremljevalci, med materialno energijo (in znotri nje subtilno in fizično), čeprav je vse povezan in hkrati eno in različno. In tko kot npr. nekdo, ki gleda skozi očala z rdečimi stekli vidi mleko kot da je rdeče, čeprav v resnic ni (je pa za nas subjektivno v tisti fazi), tko tudi mi vidimo resnico vsega kar je glede na naš trenutni odnos do nje. Razlika je seveda tudi v prijetnosti, ki jo občutimo. Ko v sebi občutiš večjo srečo ko prideš v stik s srečnejšim in če mu ne postaneš zavisten, ampak ga sprejmeš lahko postopoma vidiš resnico tako kakršna je in končno dosežeš izpolnitev svojga srca, po čemer si vedno hrepenel. Je pa to vse seveda čist prostovoljno, svobodno. Brez svobodne volje, svobode izbire, prava ljubezen ni mogoča in brez prave ljubezni ni izpolnitve srca. 

 

v branju tvojih postov se vidi da vsiljuješ svojo voljo....malo se zamisli wink.png  wink.png



#61 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 23:13

Malo se zapletaš v svoje bajke...zdaj se pa odloči ali je eno ali drugo al pa pravilno pretolmači...ne pa da je prva izjava kontraindiktorna drugi...tongue.png

 

Ne morš spremenit, da se materialno telo ne bo staralo in uničlo - 1 izjava. Lahko se zaveš, da nisi svoje telo in se odrešiš njegovega vpliva - 2. izjava.

 

Point je bil, da se ne morš rešit smrti tako da poskušaš naredit telo neuničljivo, ampak da se zaveš, da se pravi ti sploh nikol nisi rodil niti nikol ne boš umru. Boš pa zapustu telo. In da nismo edini programerji, ker na nekatere stvari ne mormo vplivat, npr. na staranje in uničenje materialnega telesa. 

 

Skratka dobil si neko vizijo na astralu...bil si pod vplivom slepil...in pretolmačil si pač čez tista slepila...Vsak učenec na duhovni poti dobiva ovakve ili onakve namige oz. kao občasna doživetja...Zakaj, vzroki so lahko različni- dvom, vzpodbuda, predajanje znanja, itd...tongue.png biggrin.png

 

 

 

Trditev z rdečo ne drži...neka ti bude, recimo da drži kao 1%...OK2.gif  

 

Razen če ti pod pojem "realizirane" osebe razumeš učence na duhovni poti...kar pa spet ni v skladu s tvojimi bajkami o realiziranih osebah...biggrin.png

 

In ko boš naslednjič pričal z "realiziranimi" osebami al pa Krišno naj te malo poučijo o pravem notranjemu pomenu bajk in pod kakšnimi slepili si...In kar je še najbolj pomembno naj ti razložijo zakaj tvoj pristop pričanja duhovnih bajk ni glih najboljši...Kaj pa če Krišna noče, da povsod težiš s temi bajkami in se malo bolj prilagodiš zemeljskemu načinu bivanja (kazalo, naslov teme, ipd)...biggrin.png 

 

Ok. Zate je trenutno to tako. 



#62 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 23:18

v branju tvojih postov se vidi da vsiljuješ svojo voljo....malo se zamisli wink.png  wink.png

 

Ja pol sem očitno manipulator in pol niti nisem tolk zgrešil teme, ampak jo praktično obogatil, z lastnim primerom, za lažje razumevanje.

 

mgd - terapija ali manipulacija? manipulacija. 



#63 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 1. november 2013, 23:34

Aja, pa razodetje je prišlo čist nepričakovano. Vsako. Onkraj moje kontrole. Čist njegova volja. In vsakič pozitivno presenečenje. Ko čutiš, da je to najboljš kar je lohk in si čiz izpolnjen in da boljš sploh ne more bit, ampak naslednjič je še boljš in spet isti filing, da je to najboljš kokr je lohk... In spet in spet... in ni konca, je neomejen, živ, ampak hkrati čiz definitiven, kdo je on, kdo smo mi, kaj je materija. 



#64 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 1. november 2013, 23:45

Ne morš spremenit, da se materialno telo ne bo staralo in uničlo - 1 izjava. Lahko se zaveš, da nisi svoje telo in se odrešiš njegovega vpliva - 2. izjava.

 

Point je bil, da se ne morš rešit smrti tako da poskušaš naredit telo neuničljivo, ampak da se zaveš, da se pravi ti sploh nikol nisi rodil niti nikol ne boš umru. Boš pa zapustu telo. In da nismo edini programerji, ker na nekatere stvari ne mormo vplivat, npr. na staranje in uničenje materialnega telesa. 

 

Smrt ni bila z rdečo...a tudi fizičnih barv ne ločiš več...a si že čist odzemljen...a vidiš samo astralne barve...tongue.png

 

Staranje se lahko zaustavi...materialno telo se pa lahko razprši v svetlobo, ampak te trikove lahko izvajajo samo tisti, ki so že zaključili zemeljsko šolanje al pa zaključujejo in so tega sposobni...skratka kao neke vrste "vnebovzetje" oz. "dematerializacija"...Duša lahko programira svoja vozila, torej lahko vpliva tudi na fizične procese...Še 1x si dokazal da samo površinsko (večinoma teoretično) poznaš odnos med Bogom in dušo in moč duše...tongue.png

 

A malo selektivno prebiraš duhovne bajke (kar je v skladu s tvojo miselnostjo)...ker take bajke so tudi po svetih bukvicah...tongue.png O praksi pa nima izgubljat besed, ker si samo še 1x dokazal, da pričaš večinoma samo tisto kar si prebral, brez da bi vsaj malo preveril ali se pozanimal kaj je na stvari. Mogoče se pa tega še niste učili v zemeljski šoli al ti pa določena praksa kar pošteno šepa...tongue.png biggrin.png

 

Raje si preberi bajke o prvih dveh rasah na planetu Zemlji...se niso ne rojeval, ne umiral, ker so imeli subtilno telo, niso imeli fizičnega. Tako da jim tudi ogenj, mraz in ostali fizični vplivi niso škodovali...šlo se je samo za transformacijo ali prehajanje...Sigurno so ti "realizirane" osebe omenile take čisto preproste osnove o ljudski evoluciji oz. involuciji...brez tega nema razumevanja učne snovi v višjih razredih zemeljske šole...biggrin.png


Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#65 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 2. november 2013, 08:13

Skratka dobil si neko vizijo na astralu...bil si pod vplivom slepil...in pretolmačil si pač čez tista slepila...Vsak učenec na duhovni poti dobiva ovakve ili onakve namige oz. kao občasna doživetja...Zakaj, vzroki so lahko različni- dvom, vzpodbuda, predajanje znanja, itd...tongue.png biggrin.png

 

Ni blo na astralu, tist je neki druzga. Tam te premika, paralizira, straši itd., pri transcendentalnem pa pride jasno zavedanje iz sebe, ob katerem se zavedaš tudi svojega astralnega telesa in ki pomiri in daje pozitivno zadovoljstvo.



#66 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 2. november 2013, 08:28

Smrt ni bila z rdečo...a tudi fizičnih barv ne ločiš več...a si že čist odzemljen...a vidiš samo astralne barve...tongue.png

 

Staranje se lahko zaustavi...materialno telo se pa lahko razprši v svetlobo, ampak te trikove lahko izvajajo samo tisti, ki so že zaključili zemeljsko šolanje al pa zaključujejo in so tega sposobni...skratka kao neke vrste "vnebovzetje" oz. "dematerializacija"...Duša lahko programira svoja vozila, torej lahko vpliva tudi na fizične procese...Še 1x si dokazal da samo površinsko (večinoma teoretično) poznaš odnos med Bogom in dušo in moč duše...tongue.png

 

A malo selektivno prebiraš duhovne bajke (kar je v skladu s tvojo miselnostjo)...ker take bajke so tudi po svetih bukvicah...tongue.png O praksi pa nima izgubljat besed, ker si samo še 1x dokazal, da pričaš večinoma samo tisto kar si prebral, brez da bi vsaj malo preveril ali se pozanimal kaj je na stvari. Mogoče se pa tega še niste učili v zemeljski šoli al ti pa določena praksa kar pošteno šepa...tongue.png biggrin.png

 

Raje si preberi bajke o prvih dveh rasah na planetu Zemlji...se niso ne rojeval, ne umiral, ker so imeli subtilno telo, niso imeli fizičnega. Tako da jim tudi ogenj, mraz in ostali fizični vplivi niso škodovali...šlo se je samo za transformacijo ali prehajanje...Sigurno so ti "realizirane" osebe omenile take čisto preproste osnove o ljudski evoluciji oz. involuciji...brez tega nema razumevanja učne snovi v višjih razredih zemeljske šole...biggrin.png

 

Na določene spremembe svojega fizičnega in subtilnega telesa seveda lahko vplivaš s svojo karmo (aktivnostjo), ampak ne morš pa spremenit njune večne narave, da sta materialna energija, ki ima svoje zakone postavljene od Boga, ne od nas. Zato ne morš ustavt časa, ne morš ustavt ostarelosti in uničenja (razgraditve na elemente) fizičnega telesa, niti stalnega fluidnega spreminjanja subtilnega telesa. Lahko pa se zaveš kdo si v resnici in prideš izpod njihovega vpliva.



#67 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 2. november 2013, 11:20

Ni blo na astralu, tist je neki druzga. Tam te premika, paralizira, straši itd., pri transcendentalnem pa pride jasno zavedanje iz sebe, ob katerem se zavedaš tudi svojega astralnega telesa in ki pomiri in daje pozitivno zadovoljstvo.

 

In ti pričaš neke bajke o duši, nadzoru subtilnega telesa, ipd...v bistvu pa še osnovnih zakonitostih astrala in kako ga ločit od ostalih ne poznaš...Paraliza in vse ostalo je odvisno koliko ima človek pod kontrolo astralni nosilec in razščiščene strahove oz. čustvene podzavestne vzorce na kratko povedano...

 

Točnost tvoje trditve  (citata) 30-35%...biggrin.png 

 

Na določene spremembe svojega fizičnega in subtilnega telesa seveda lahko vplivaš s svojo karmo (aktivnostjo), ampak ne morš pa spremenit njune večne narave, da sta materialna energija, ki ima svoje zakone postavljene od Boga, ne od nas. Zato ne morš ustavt časa, ne morš ustavt ostarelosti in uničenja (razgraditve na elemente) fizičnega telesa, niti stalnega fluidnega spreminjanja subtilnega telesa. Lahko pa se zaveš kdo si v resnici in prideš izpod njihovega vpliva.

 

Raje preberi kakšno fajn bajko o temu...tongue.png

 

Točnost trditev...20-25%...biggrin.png


Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#68 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 2. november 2013, 13:08

In ti pričaš neke bajke o duši, nadzoru subtilnega telesa, ipd...v bistvu pa še osnovnih zakonitostih astrala in kako ga ločit od ostalih ne poznaš...Paraliza in vse ostalo je odvisno koliko ima človek pod kontrolo astralni nosilec in razščiščene strahove oz. čustvene podzavestne vzorce na kratko povedano...

 

Točnost tvoje trditve  (citata) 30-35%...biggrin.png 

 

 

Raje preberi kakšno fajn bajko o temu...tongue.png

 

Točnost trditev...20-25%...biggrin.png

 

Ja, 100% imaš prav, glede na tvoje trenutno dojemanje.

 

Da se vrnim na temo. Preprogramiranje na boljš je dobr. Da ugotoviš da si programer je dobr. Da ugotoviš, da nisi edini in absolutni programer je dobr. Ko se po odprti preverbi zaveš, da absolutni programer bolje ve in se predaš njegovi volji, je najboljš. 



#69 unis

unis
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 728

Objavljeno: 2. november 2013, 14:41

Živjo klapa, sem malo preletel debato na teh 4 straneh, pa sendam moja dva centa iz moje perspektive NLP v poslih s katerimi pač financiram tuzemeljsko življenje.
Na živce mi gredo NLP praktiki. Od tega nisem z nikomer javno debatiral, ampak je tista megla razumevanja o kateri vsi vemo, a nihče ne govori.
Kot 1. november, ko večina klape gre na pokopališče zaradi tega, ker bodo tam tudi sosedje. In vedo, da če jih ne bo, potem bodo ljudje govorili..
Ali pa kot igranje kart. Blackjack, poker..Slišal si za ljudi, ki štejejo karte..alora moraš biti pripravljen, da boš imel nasprotnika, ki bo uporabil vse znane veščine, za pridobit prednost.
Kaj ima 1. november, karte in NLP skupnega?

Moj pogled :

Sem na sestanku. Konferenčna miza, 6 ljudi + govornik. Spremljaš mimiko vseh prisotnih, najdeš tiste, ki nimajo pojma o čem se govori, saj samo kimajo v prazno in potrjujejo indice govornika.
Premakneš pisalo in oseba zraven tebe tudi premakne pisalo. Prekrižaš noge, premik ostalih v sosledju s tvojimi premiki.
Mirrowing. Kakorkoli. Situacija. Jaz vem, kaj ti veš, da ti misliš, da jaz vem. NLP izgubi moč, ko se dve duši gledata v oči in razumeta igro teles. Sedaj smo pa zopet pri projektni dokumentaciji in odločitvi o podpisu ali odstopu.
Vedno več ljudi v Sloveniji stavi v poslovnem svetu na NLP.

Potrebuješ NLP za programiranje lastnih vzorcev, ne da bi s tem posegal v voljo drugih? ( Oziroma, da se znaš zaščititi pred drugimi )

Just do it. Preživi čim več časa v nelagodju in samo delaj, kar moraš narediti. Občutek, ki sledi, sledi tvojemu razmišljanju, ki ti govori, da nisi sposoben/ne znaš etc..
Prelom razmišljanja, ko začneš dodajati tem tvojim odgovorom, tvoje pozitivne besede..in jim seveda ne verjameš..
NLP
Navadna Lupina Postaneš.

Seveda pomaga..ampak odpre vprašanja na katere odgovorov nimaš.
Pa sem majster u tistem tapkanju EFT. Mogoče sem sam jzt čuden, k sm na seb ugotovil, da nč ne pomaga. Še zmerm je tist strah, ku prvič.
Debatiranje o podzavesti/vzorcih pa mi je osebno vedno vzelo čas in nič dodane vrednosti prineslo v mojih dejanjih. Samo razmišljal in odmislil mesece, leta življenja.

Just do it.

 


protestno masturbira na marsino sliko.

#70 KoryuBudo

KoryuBudo
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 277

Objavljeno: 24. april 2014, 11:01

Prvič sem se z nevro-lingvističnim programiranjem (NLP) srečala pred približno 12 leti, ko sem delala v neki privatni izobraževalni firmi. Lastnik in direktor je bil NLP-jevec in je zaposlenim pedagogom in učiteljem omogočil udeležbo osnovnega seminarja NLP. Meni se je to takoj zdela skrajno problematična zadeva in s stališča etike tudi zelo zelo vprašljiva. Hkrati sem bila tudi presenečena, kako so vodje popolnoma zaobšli temeljna etična vprašanja, ki so se meni takoj začela postavljati: (ne)dopustnost vstopanja in vplivanja na človekovo mentalno in čustveno polje, sploh zavestnega vmešavanja, ne da bi človeku to eksplicitno pojasnili, kaj in zakaj to počnemo (npr. pomoč pri zamenjavi in opustitvih samodestruktivnih miselnih vzorcev)? NLP seminarji in treningi se izvajajo ne le v terapevtske namene, ampak tudi za vodenje ljudi, v marketingu ... skratka popolnoma odkrito in legitimno se uči tehnik manipulacije ljudi v lastno korist, hkrati pa se NLP predstavlja kot terapevtska tehnika v pomoč ljudem. Ali je manipulativna tehnika lahko dolgoročno in globinsko uspešna terapija? kaj je pravzaprav zdravljenje in harmonija? Ali lahko to zreduciramo na neke zaželjene vzorce vedenja in izražanja čustev? Jaz v to sicer dvomim, me pa zanima, če kdo kaj bolj pozna NLP in njene pozitivne in negativne plati.

Za pokušino link, kjer je predstavljen (nekritično) NLP:

http://www.nlp-bank....techniques.html

http://www.nlpi.si/

 

 

 

NLP temelji na precejšnjem številu nadvse vprašljivih temeljih, saj gre za zelo mešan in na trenutke precej ne transparenten nabor najrazličnejših veščin iz področja medosebne komunikacije in osebnega razvoja ter določenih znanj iz različnih smeri psihoterapije. Celoten sistem, kakršnega sta ustvarila Richard Bandler in John Grinder, v 70-ih letih 20. stoletja, temelji na zelo ne jasni in pomanjkljivo dodelani doktrini, zaradi česar se NLP tudi uvršča med psevdoznanosti.

 

NLP kot sistem posamezniku primarno ponuja določene osnovne veščine in znanja iz naslova manipulacije in samo-manipulacije; pri čemer prvo predstavlja kot osnovne veščine izboljšanja posameznikovih komunikacijskih veščin ter drugo kot psihoterapijo. Osebno ne trdim, da R. Bandler in J. Grinder nista osnovala njunega sistema NLP na določenih stvarnih in objektivnih veščinah in znanjih, temveč želim zgolj opozoriti na spornost metodologije njunega dela pri osnovanju NLP. Na tem mestu se mi zdi tudi pomembno, da omenim, da je Richard Bandler diplomiral iz filozofije in gestalt psihologije na kalifornijski univerzi. Medtem ko je John Grinder prvo diplomiral iz gestalt psihologije, na kar je bil določen čas zaposlen kot stotnik v okviru US Special Forces, iz katerih se je kasneje zaposlil pri National Security Agency (NSA) ter po zaključenem službovanju pri NSA doktoriral iz jezikoslovja, na kalifornijski univerzi; v kasnejšem obdobju pa je primarno deloval kot svetovalec na področju managementa. 

 

V kolikor upoštevamo izobrazbo obeh ustanoviteljev nevro-lingvističnega programiranja lahko dobimo prve osnovne informacije na čem NLP temelji. NLP se primarno opira na znanja in učenja gestalt psihologije, katere so v precejšnji meri ovrgla kasnejša spoznanja, znanja in učenja Jungove analitične psihologije. Na drugi strani pa je gestalt psihologija že na njenem samem začetku, ko se je prvič pojavila leta 1890, nasprotovala spoznanjem, znanjem in učenjem individualne psihologije, katero je leta 1870 ustanovil Alfred Adler, kakor je tudi nasprotovala psihoanalitični psihologiji, katero je leta 1895 ustanovil Sigmund Freud. Temeljna razlika med gestalt psihologijo in individualno psihologijo leži v tem, da gestalt psihologija za razliko od individualne psihologije resno zanemarja in podcenjuje pomen jaza kot enega izmed temeljnih sestavnih delov človekove psihe. Na drugi leži temeljna razlika med gestalt psihologijo in psihoanalitično psihologijo v tem, da gestalt psihologija resno zanemarja in podcenjuje pomen podzavesti. Medtem ko leži temeljna razlika med gestalt psihologijo in Jungovo analitično psihologijo v tem, da gestalt psihologija resno zanemarja in podcenjuje pomene: sebstva, univerzalno nezavednega, kolektivno nezavednega, arhetipov, inflacijo jaza (rojstvo jaza - zavedanja; oziroma odcepitev/odtujitev jaza od sebstva) in deflacijo jaza (ponovno združenje jaza s sebstvom). Gestalt psihologija primarno preučuje zavest in zavestne psihične procese v celoti ločeno od podzavesti in podzavestnih psihičnih procesov, iz katerih slednji tudi izhajajo. Zaradi česar so Jungova analitična psihologija in ostale kasnejše smeri psihologije (razvojna psihologija, evolucijska psihologija, transakcijska analiza...) v veliki večini ovrgle večino temeljnih spoznanj in učenj gestalt psihologije. Na tem mestu bi želel tudi izpostaviti, da so med posameznimi šolami psihologije zelo močno zastopana in izražena notranja medsebojna nasprotovanja, kar niti ni presenetljivo, v kolikor upoštevamo, da psihologija sodi med mlajše zahodne vede. Prav tako pa bi tudi želel omeniti, da sem osebno najbolj naklonjen Jungovi analitični psihologiji, razvojni psihologiji, psihologiji jaza, evolucijski psihologiji ter v manjši meri tudi transakcijski analizi.

 

Kot sem že predhodno omenil je NLP primarno osnovan na spoznanjih in učenjih gestalt psihologije, kar niti ni presenetljivo, v kolikor upoštevamo, da sta oba ustanovitelja NLP-ja študirala v 60-ih letih 20. stoletja. V času, ko se je Jungova analitična psihologija šele uspela resneje uveljaviti, medtem ko so se razvojna psihologija, transakcijska analiza in evolucijska psihologija šele začele uveljavljati - vse tri šole so začele obstajati šele v 50-ih letih 20. stoletja. Psihologija jaza pa se je prvič resno uveljavila šele v 80-ih letih 20. stoletja. 

 

Problem nevro-lingvističnega programiranja se prvenstveno nahaja že v njegovem primarnem namenu, zaradi katerega sta ga njegova ustanovitelja ustvarila; primarno je bil zamišljen kot dodatno orodje korporativnega managementa ter upravljanja s človeškimi viri. Zaradi česar je tudi postal v zelo kratkem času nadvse priljubljena oblika izobraževanj vodstvenih kadrov v gospodarstvu. Njegov drugi problem se nahaja v tem, da sta njegova ustanovitelja težila h kar se da preprostemu sistemu, ki bi bil primeren kot nekakšno hitro izobraževanje za čim širši krog ljudi; kar je vsekakor prispevalo k njegovi zgodnji tržni uspešnosti. Tretji njegov problem predstavlja dejstvo, da sta njegova ustanovitelja v ospredje izpostavila predvsem določeno večje število osnovnih manipulativnih veščin, ki izvirajo iz zelo različnih sistemov, katere predstavljata na precej ne transparenten način. V kasnejšem obdobju sta vanj vključila tudi določena spoznanja in učenja psihologije jaza. Pri čemer pa sta se nadvse izogibala spoznanjem in učenjem Jungove analitične psihologije, razvojne psihologije, transakcijske analize in evolucijske psihologije; navkljub dejstvu, da psihologija jaza izvira iz slednjih štirih in se nanje tudi nadvse močno opira.

 

Celotna doktrina nevro-lingvističnega programiranja temelji na predajanju osnovnih manipulativnih veščin, pri čemer izkorišča nevednost širše laične družbe v zvezi z osnovnimi zakonitostmi in principi delovanja človekovega uma in psihe. NLP spretno vodi posameznika med koncepti nezavednega delovanja človekovega uma, ne da bi mu na kakršen koli način kakor koli podrobneje predstavil osnove delovanja nezavednih umskih in psihičnih procesov. Uspešnost njegovih tehnik in učenj, pa je premo-sorazmerno odvisna od naslovnikovega nepoznavanja osnov delovanja umskih in psihičnih procesov. Saj vse njegove tehnike in učenja temeljijo na tem, da naslovnik nima izoblikovanih primernih obrambnih mehanizmov na področju njegove zaznave, zavesti in zavednega dela jaza - ega; kar je lastno večini ljudi, ki niso seznanjeni z osnovami delovanja človekovega uma in psihe.

 

NLP je tako v osnovi namenjen kot nekakšen začetni sistem posameznikovega spoznavanja osnov delovanja človekovega uma in psihe, zaradi česar v določeni meri vsekakor ponuja določene uporabne veščine in učenja iz omenjenega področja. V kolikor posameznik želi spoznati kakršna koli resna znanja in učenja v zvezi z osnovami delovanja umskih in psihičnih procesov, pa se mora lotiti spoznavanja bodisi ene izmed šol zahodne psihologije bodisi ene izmed tradicionalnih vzhodnih ved, ki tovrstnih znanj in učenj ne podajajo na osnovi populističnega pristopa in metodologije dela.

 

V sklopu svojih predavanj, v okviru mojega programa poenotenja uma in telesa (Shin Shin Toitsu), pogostokrat izpostavljam nevarnosti, ki prežijo na posameznika, ki se odloči s prakticiranjem tako ne transparentnih sistemov kot je to NLP. Kajti resno spoznavanje osnov delovanja človekovega uma in psihe zahteva tako spoznavanje in razumevanje precejšnjega obsega znanj in učenj iz področja delovanja uma in psihe kot tudi da se tovrstna znanja in učenja predstavi na čim bolj transparenten način; v kolikor ne želimo zgolj zavajati posameznika. Zaradi česar je ključnega pomena, da se posamezniku prvo podrobno predstavi posamezne temeljne sestavne dele psihe: sebstvo, podzavest, zavest, zaznava, intuicija in jaz ter njihove namene. Kakor tudi primarna temeljna orodja posameznih temeljnih sestavnih delov psihe in njihove namene ter njihove osnovne medsebojne interakcije, razmerja in ravnovesja. Pri čemer se mora posamezniku dovoliti, da pride do lastnega (subjektivnega) razumevanja tovrstnih znanj in učen,j na osnovi našega aktivnega spodbujanja njegovega dvoma. Kakršno koli poučevanje ali seznanjanje nekoga z določenimi znanji, učenji ali veščinami, ki ne temelji na aktivnem spodbujanju posameznikovega dvoma, ni nič drugega kot zgolj manipulativna oblika indoktrinacije in je kot takšno lahko nadvse škodljivo za posameznika.

 

 

 

Lep pozdrav,

KoryuBudo



#71 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 27. april 2014, 09:52

KoryuBudo, hvala za to poglobljeno in celostno pojasnilo!icon1_thumbup.gif  Tudi jaz sem zaznala NLP v tem smislu, kot si opisal, vendar imam premalo vpogleda v celotno področje psihologije, da bi NLP lahko sama ovrednotila na ta način.  



#72 vinko3

vinko3
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 106

Objavljeno: 26. maj 2014, 20:13

NLP razumem kot skupek orodij. Nekateri pišete kako strašen je ta NLP češ da bi bil kaj več kot orodje. Jah, tudi z motiko se da ubit človeka, ampak to ni glih namembnost. :) Tko da... zgolj še eno od orodji, ki jo pa nekdo, ki se stvari posveti in do potankosti zaobvlada in morda skombinira se s kaksno modaliteto lahko naredi tudi kaj pozativnega.

 

Sicer pa, če se ne motim, se je vse razvilo iz modeliranja "človeške odličnost" na vseh življenskih področjih.

 

Moja 0,02 €

 

smile.png


Until you know that who you are is empty and meaningless, you dont know anything. 





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0