Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Petarde, pirotehnika


  • Prijavi se, če želiš komentirati
16 komentarjev na to temo

#1 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 20. december 2016, 16:52

Za začetek tole - http://www.24ur.com/...irotehnika.html

 

Tudi sam sem kot mulc metal petarde, pa streljal z slepimi naboji - za časa JLA jih je bilo lahko dobit.

Pozneje sem petarde tudi švercal iz Avstrije.

Dve leti sem tudi stanoval v blokovskem naselju kjer je bilo decembra, sploh pa na Sivestrovo kot na fronti.

Če se zdaj spomnim kaj vse sem počel, sem imel očitno hudičevo srečo da imam še vse okončine in oči.

Enkrat mi je petardo - tisto zeleno ki se je prižihala kot vžigalica . razneslo v roki, k sreči brez trajnih posledic.

Ta je bila zadnja ki sem jo prižgal.

 

To kar je na zgornjih slikah zaznamuje za celo življenje.

Invalid pri 14 letih, ko je pred njim še vse.

 

Petarde nisem prižgal že več kot 30 let.

Tudi nobene druge pirotehnike ne.

 

Kaj je tako privlačnega v tem?

Kaj sili ljudi, tako odrasle kot mladoletne da segajo po pirotehniki in jih od tega ne odvrnejo niti slike poškodb kakršne so na gornji sliki?

 

Pri meni je bilo bližina nevarnosti, tveganje, kljubovanje strahu pred poškodbo, postavljaštvo.

Predvsem to zadnje.

 

Mnenja?

 

 

 


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#2 Jeti 1

Jeti 1
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 297

Objavljeno: 20. december 2016, 17:20

za "pokanja" moraš biti tudi tak tip 

mene ni nikoli  privlačilo ...ok ... 10 minutni organiziran ognjemet še prenesem

za vse ostalo pa malo ponorim ... kot psi in mačke

 

takoj podpišem za prepoved vse pirotehnike

 

vse preveč je med nami agresije ... zakaj le ?



#3 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 20. december 2016, 18:09

Postavljaštvo tud. Je pa po mojem tud ena želja bit odrasu. Ker...odrasli streljajo, počnejo nevarne in neumne stvari...in so na to ponosni, in so drugi odrasli ponosni nanje, jih opevajo, delajo filme o njih /vojaki, reševalci sveta.../. Otrokom so odrasli vzor. Otroci posnemajo vzornike. Le kako jih ne bi, če so še odraslim vzor razni Hitlerji, Ramboti, Segali....

 

Takoj podpišem za popolno prepoved pirotehnike kadarkol.

 

icon25.gif 


Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#4 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 21. december 2016, 15:30

http://www.24ur.com/...irotehnika.html

 

Lep "ognjemet" na tržnici San Pablito.

Žal je zahteval 31 mrtvih in preko 70 ranjenih.

Do sedaj - precej ranjenih je v kritičnem stanju.

Tretjič na istem mestu - prej že leta 2005 in 2006.

Pa tržnice še vedno niso zaprli - biznis je očitno pomembnejši kot življenja.

 

Berite komentarje...  e010.gif


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#5 Damijan Ditner

Damijan Ditner
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 505

Objavljeno: 21. december 2016, 21:55

Kar se tiče našega 14 letnika, in tudi mnogih pred njim: Zdaj je odrasel. 

 

Kruto, vendar, žal resnično.

Na preteklost, nimamo vpliva, pa če si še tako želimo, in nam je še tako žal.

Lahko pa vplivamo na prihodnost, vsi skupaj, kot družba 

 

Legalna pot, za pridobitev orožnega lista, je dolga, in prav je tako, zaradi tega ,pri nas ni tako ,kot v ZDA (še ne).

Pot, do pirotehnike, bi morala biti še težja, še posebej, ker vemo, da bodo z njo rokovali mladoletniki.

 

Pirotehnika, če brez nje res ne gre, naj bo njena moč ( eksplozivna), res minimalna.

Enostavno ,določit varno jakost eksplozije, ki ne more povzročiti resnih poškodb.

Ker pa je glasnost poka ,odvisna od jakosti eksplozije, predlagam tistim, ki bi radi ZELO glasne poke, da počakajo do naslednje vojne.

 

Po njej, ne bodo imeli več želje po glasnem pokanju. 


Damijan D


#6 čebelica01

čebelica01
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 289

Objavljeno: 21. december 2016, 23:32

Hm, načeloma mene ne moti, če kdo meče petarde in ostale pirotehnične zadeve. Ampak, ne pod moje noge in okoli mojega doma.

 



#7 enapačtaka

enapačtaka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 392

Objavljeno: 22. december 2016, 13:18

Mene pa moti, da ima že vsaka hiša svoj privatni ognjemet. Prvega smo letos imeli pred dvema dnevoma. Kaj če bi za te razgreteže določili za to primeren prostor in dva ali tri termine in naj se napokajo. Da se to sme v strjenem naselju ni prav.


Dr. Dolittle je fantazijski lik.


#8 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 22. december 2016, 16:50

Kaj se je temu fantu pravzaprav zgodilo, s čim se je tako zelo poškodoval? Z dovoljeno ali s prepovedano pirotehniko?


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#9 Damijan Ditner

Damijan Ditner
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 505

Objavljeno: 22. december 2016, 17:59

Kaj se je temu fantu pravzaprav zgodilo, s čim se je tako zelo poškodoval? Z dovoljeno ali s prepovedano pirotehniko?

 

Z dovoljeno pirotehniko, se zagotovo ni mogel tako močno poškodovati, saj so poškodbe, podobne vojnim poškodbam.

 

Mislim da ga ni junaka ,ki bi takšno pirotehnično sredstvo, dal na trg. Legalno, ni šans.

 

Potem takem, bi lahko pokali, tudi z ročnimi granatami.


Damijan D


#10 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 23. december 2016, 16:18

http://www.24ur.com/...odbo-ocesa.html

 

En komentar - Naučite jih raje varne uporabe.  a040.gif

 

Varne uporabe petard NI. 

 

Starost - 13, 14 let.

Kaj delajo starši teh otrok?

Kje je njihova zavest in odgovornost?


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#11 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 23. december 2016, 16:27

Z dovoljeno pirotehniko, se zagotovo ni mogel tako močno poškodovati, saj so poškodbe, podobne vojnim poškodbam.

 

Mislim da ga ni junaka ,ki bi takšno pirotehnično sredstvo, dal na trg. Legalno, ni šans.

 

Potem takem, bi lahko pokali, tudi z ročnimi granatami.

Omenjen je bil topovski udar.

Tega na legalnem trgu ni.

Se je pa uporabljal v JLA za simulacijo eksplozij topovskih granat in ročnih bomb, odtod mu tudi ime.

Na črnem trgu se da dobit tako tok kot tudi drugih "ostankov" JLA.

 

Topovski udar na razdalji nekaj metrov ni nevaren, v nevarnosti je le sluh ker zadeva res močno poči.

Povsem drugače je pa če ga držiš v rokah.

V takem primeru tudi "piratka" lahko povzroči kar resne poškodbe.


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#12 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 27. december 2016, 17:27

http://www.24ur.com/...irotehnike.html

 

Opozorila očitno res ne zaležejo,

 

Med osebami, pri katerih je bila zasežena pirotehnika, pa je bil tudi mladoletnik, ki se je pred leti zaradi napačne uporabe pirotehnike huje poškodoval, a ga očitno nevarnost ni izučila.

 

K sreči bo kmalu konec.

Še kakšen dan po novem letu da popokajo kar niso uspeli med prazniki.

Aja, še pravoslavni Božič - 7. januar - in pravoslavno Novo leto - 14. januar.

Potem bo do decembra mir. nato pa spet lahko odpremo to temo.

 

Vesele praznike brez pirotehnike vam želi Alef  a045.gif

 

lovely-happy-new-year-gr.jpg


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#13 Silvija

Silvija
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 804

Objavljeno: 27. december 2016, 19:41

Cca dva tedna nazaj me je zjutraj na poti v službo pretresla ala "eksplozija". Ne znam presojat moči petard in podobnih zadev, lahko samo rečem, da sem se tako prestrašila, da sem obstala in še nekaj časa nisem dojela, kaj dogaja. Nato sem se prestrašeno ozirala po stavbah, češ, ali je mogoče, da so še stekla v oknih in da niso popokala...

 

Kot mlada mamica, s prvim otrokom, ki je bil star leto in kak mesec, pa je nekdo tik za nama, ampak res skoraj pod najine noge, vrgel "t.i." rafalno petardo. Navalila sem v lokal, iz katerega je priletela petarda, "mati medvedka" in naletela na "lokalnega machota", da ne rečem še kaj hujšega... Skratka, zagrozila sem mu, da ga bom prijavila, on pa grozil s prerezanimi gumami in še kaj... ohmy.png  Nakar rečem, aja, jz sem tebi petarde pod noge metala, ane... Na srečo prišel še mož, prej kot sem ga pričakovala in zgleda našel tapravi "besedni prijem" in sta zrihtala mano a mano. Skratka, bil je mir in razmerja postavljena na svoje mesto... Če je pa petarde nehal metat, ne verjamem, glih v mestu iz lokala pa zgleda ne več. Vsaj moja starša, tam stanujoča, nista več omenjala. 



#14 domoljubka

domoljubka
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 574

Objavljeno: 27. december 2016, 22:11

Pri nas v naselju letos zaenkrat precej manj tega pokanja ...

Pa vseeno odvijem na drugo stran, ko zagledam kakšen trop objestnih mulčkov v senci izza blokovskega okopa ...

Od tam je posebej luštno prestrašiti mimoidoče...sploh, če so polne vrečke iz trgovin v vsaki roki ...in nato z njimi od strahu poskakuješ...si kar predstavljam kaj jim dogaja ob pogledu na takšen prizor...icon1_blush.gif 

 

Ehhh ja ...Bog ga ved, če si kkšen res tkole ne zapopra...

 

Lotta.jpg
1798838_1591618301072682_192133173876540
10389122_902079719804434_398764677875173

...Tako kakor ima vsak glas barvo in višino ... ima vsaka tišina register in globino.
Tišina enega človeka se razlikuje od tišine drugega ... in ni enako zamolčati eno ime- kakor zamolčati drugo ime ... (R.J)

https://www.youtube.com/watch?v=BoZ28PHarzM


#15 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 28. december 2016, 06:33

Pri nas v naselju letos zaenkrat precej manj tega pokanja ...

Pa vseeno odvijem na drugo stran, ko zagledam kakšen trop objestnih mulčkov v senci izza blokovskega okopa ...

Od tam je posebej luštno prestrašiti mimoidoče...sploh, če so polne vrečke iz trgovin v vsaki roki ...in nato z njimi od strahu poskakuješ...si kar predstavljam kaj jim dogaja ob pogledu na takšen prizor...icon1_blush.gif

 

Ehhh ja ...Bog ga ved, če si kkšen res tkole ne zapopra...

 

Problem "nasvetov" s slik je da določeni osebki ne vedo točno kaj je guzica in kaj glava.

Oziroma pri njih ni bistvene razlike med njima... wink.png


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#16 alef

alef
  • Lunatik
  • Št. objav: 17 405

Objavljeno: 30. december 2016, 06:13

Primeri pravilne uporabe petard:

 

https://www.youtube....h?v=S0nZdsuFL_k

 

https://www.youtube....h?v=dN8gLJOUzPU

 

 

Itd... laugh.png

 

Ima još... biggrin.png icon1_thumbup.gif icon1_thumbup.gif


Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses


#17 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 30. december 2016, 16:22

Zakaj je zdej to smešno?

K bo pa pri nas enmu mulcu razneslo rit, bo pa spet joj zakaj, čemu, pa kje so njegovi starši.... Whatever_anim.gif


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0