Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kristali in minerali


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
128 komentarjev na to temo

#51 ribica Katja

ribica Katja
  • D član
  • Št. objav: 2 491

Objavljeno: 27. marec 2004, 14:07

Aha, hvala, da si povedal kaj je kalcitni oprh. Moj ga nima, si pa ful predstavljam, kako bi to zgledalo! :2src: xDDx

Ma ja, majo pobarvane ahate, pa prej sploh vedla nisem, da v originalu niso modri.... x:Dx Mi je prodajalka povedala. In sem hotla met originalnega, zdej ga mam in mi je ful lepsi kot modri. x:)x Kako se sploh rece, ce ni popolnoma obrusen, ce je kamen v prerezu v bistvu....sej ne vem, ce ves, kaj hocem povedat... x?x Takega sem hotla met. x^x
What you resist, persists.
What you can't be with, won't let you be.

#52 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 28. marec 2004, 18:00

Bravo, nosorog, to je to. Je pa bil nek svinčev mineral. Cele noči sem preždel ob detektorju, ker podnevi se ni čulo nič in škrabal z iglo po kristalu. To je bilo, mislim, 55.
:palec:  :palec:  :palec:

Z zamudo, a vseen boljš, kot pa kamen v hrbet.
Stane, šlo je za sfalerit (cinkov sulfid). Je pa res, da ga ponavadi najdemo zraven svinčevih rudišč. xg:Dx xg:Dx xg:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#53 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 28. marec 2004, 18:04

Aha, hvala, da si povedal kaj je kalcitni oprh. Moj ga nima, si pa ful predstavljam, kako bi to zgledalo!  :2src:  xDDx

Ma ja, majo pobarvane ahate, pa prej sploh vedla nisem, da v originalu niso modri.... x:Dx Mi je prodajalka povedala. In sem hotla met originalnega, zdej ga mam in mi je ful lepsi kot modri. x:)x Kako se sploh rece, ce ni popolnoma obrusen, ce je kamen v prerezu v bistvu....sej ne vem, ce ves, kaj hocem povedat... x?x Takega sem hotla met. x^x

Ene par terminov mamo pr teh nesrečnih kristalih oz. mineralih.
Ti imaš verjetno v mislih "surov" kamen (kao od majke rođen - lalala).
Surove kamne potem pogosto peskajo v peskarskih bobnih. Ko ratajo lepo obli (kot kakšna bejba), jih potem pogosto še kemično obarvajo.
Surove kristale pa špogosto seveda tudi brusijo, (briljant, stopničasti brus ...).

lalalala :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#54 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2004, 20:02

Nosorog, kje si bil včeraj, smo jih brusili do noči x:Dx x:Dx :palec:

#55 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 28. marec 2004, 20:08

BTW - sva bili z Dašo včeraj v Škofji Loki in odnesli domov cca dve toni skalovja x:px :D xg:Dx

#56 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 28. marec 2004, 20:28

x:Dx .............. x:px
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#57 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 28. marec 2004, 21:28

BTW - sva bili z Dašo včeraj v Škofji Loki in odnesli domov cca dne toni skalovja  x:px  :D  xg:Dx

Še pred par leti bi naredil prav vse, da takšnegale sejma ne zamudim. Občutek imam, da imam kamnov doma preprosto preveč, tako, da se nekateri kamni verjetno počutijo zapostavljane. Mal me že tud za plac daje - nimam jih več kam dat (celo okenska polica na balkonu je polna). Če pa bi na sejem šel, bi zihr kupil cel kup stvari.
Hm, je blo že prav, da nisem šel v Š.L.


(Šifra: Lukavac sam ja)

Stane, visel sem v Radečah. En kup dela, iskanje vode ... Naslednjič ne bom zamočil. xg:Dx xg:Dx xg:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#58 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2004, 21:34

Jaz sem jo tudi iskal.
Po cvičku sem bil žejen kot Sahara x:Dx x:Dx x:Dx

#59 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 29. marec 2004, 06:46

x:Dx
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#60 MUCAMACA

MUCAMACA
  • D član
  • Št. objav: 1 056

Objavljeno: 29. marec 2004, 11:12

Hojla, jaz sem pa tudi bila na sejmu.
Kupila sem si kar nekaj "skalovja" med drugim en prekrasen zelen turkiz iz Kitajske (ali whatever). Me je takoj pritegnil in sedajle že dve noči počiva na moji nočni omarici.

MCMC x:Dx x:Dx x:Dx

#61 diamant

diamant
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 16

Objavljeno: 10. april 2004, 15:00

A je dovolj za delovanje kristalov da ležijo na nočni omarici ali na okenski polici?? Pa veš kdaj moraš katerega uporabljati in na kakšen način? :inocent:

#62 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 10. april 2004, 16:07

Žijo, fajno je,da je čimbljižje teb.

#63 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 11. april 2004, 00:14

Bu, brez veze :xmas:

#64 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. april 2004, 12:25

A je dovolj za delovanje kristalov da ležijo na nočni omarici ali na okenski polici?? Pa veš kdaj moraš katerega uporabljati in na kakšen način? :inocent:

Diamant!

Tvoja vprašanja so tako široko zastavljena, da bi lahko pisal in pisal, dolgih postov pa posledično nihče ne bere. Kristale uporabljamo na zelo različne načine in ustrezno programirani seveda delujejo tudi tedaj, kadar fizično niso z nami. Glede tega, kako čutimo., kdaj katerega ppotrebujemo, pa je to seveda odvisno od razvitosti intuicije; na to pa se da vplivati. :o|o: :o|o: :o|o:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#65 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. april 2004, 13:19

Znaš in ali upaš povedat, Nosorogos, kaj se v svetu najbolj prodaja ( kamen, mineral...) oz. kaj se največkrat ponareja; hvala

Kakšnih statističnih podatkov o tem, kaj se v svetu trenutno največ prodaja, nimam. Ko govoriva o ponaredkih ali "popravljanju", pa jih je največ med kamni, ki se prodajajo kot nakit oziroma so v nakit vdelani, zato se osredotočiva kar na nakit:

1. Dragi kamni:
Sem štejemo diamante, safirje, smaragde in rubine. Vse veliko ponarejajo.
- Diamanti:
a) pogosto z obsevanjem ali žarjenjem umetno obarvajo prave diamante (pogosto zaznamo razliko; naravni črni diamant je npr. zares črn, obsevani pa so temno zeleni).
B) Nekateri diamanti vsebujejo temne vključke. Te izvrtajo in odprtine zapolnijo.
c) Veliko je sintetičnih diamantov, velikokrat pa kot diamant prodajo tudi žarjeni cirkon, steklo, stroncijev titanat, YAG, beli safir itd.

- rubini in safirji
a) Pogosto so razpokani, zato jih naoljijo, da razpoke niso vidne
B) žarijo jih, da spremenijo barvo, včasih jim dodajo tudi različne spojine, ki dajo kamnom na površini lepo barvo in lesk
c) delajo sintetične
e) jih ponarejajo (obarvano steklo ...) ali pod tem imenom prodajajo druge kamne (rubin - pirop, rdeči spinel, rubelit ...; safir - modri spinel, indigolit, tanzanit, modri topaz...)

- smaragd
a) "popravljanje" kamnov z oljenjem
B) sintetični smaragdi (Gilson, Lechleitner, Chatam)
c) ponaredki, ki jih prodajajo pod imeni emerita, emeraldit, esmeralda. Pogosto je ponarejanje s steklom.

Ne bi imelo smisla delati analize tudi pri okrasnih kamnih. Recimo le to, da so najpogosteje ponarejani ali "popravljani" opali, jantar, turkiz, karneol, črni oniks, žad (namesto žadeita po visoki ceni prodajajo ceneni nefrit), sončev kamen, lunin kamen itd itd x:Dx x:Dx x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#66 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 12. april 2004, 14:22

mega, ej :8): :palec:

#67 Behemoth

Behemoth
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 293

Objavljeno: 18. april 2004, 09:22

hej x!x Mene nekaj zanima.Kaj mogoče kdo od vas ve koliko stane safir, indigo turmalin, lapis lazuli, morganit ali pa labradorit x?x
Je suis FÉROCE, FABULEUX ET PARFAIT!

If you have great passion, then you can do high fashion!

#68 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 18. april 2004, 10:10

hej x!x Mene nekaj zanima.Kaj mogoče kdo od vas ve koliko stane safir, indigo turmalin, lapis lazuli, morganit ali pa labradorit x?x

Cene so zelo odvisne od kvalitete. Vzemiva za primer safir. Lahko je prozoren, svetlomoder brez vključkov (tak je zelo drag), lahko pa pač ni prozoren ima kakšne vključke itd. Na sejmu v Munchnu sem npr pred leti dal za safir, težak okoli 150 g, le 100 DEM. Med modrimi safirji imaicer najvišjo ceno kašmirski (ti rudniki so zaprti od 1925, kopljejo pa jih še "na črno"). Enokaratni kamen stane cca 10.000 dolarjev, dvokaratni 15.000 dolarjev, večji pa dosegajo ceno do 60.000 dolarjev za karat (karat je 0,2 grama). Burmanski safirji so 25% cenejši od kašmirskih. Kar se tiče safirjev drugih barv, je najdražji oranžnorožnat, imenovan paparadža; karat je 6000 dolarjev).

Verjetno je bolje, da se pogovarjava o kamnih cenovno dostopne kvalitete. Iz tega razreda lahko mirno izločiva morganit, ki je tudi zelo drag. Za mezinec velik kristal, ki sem ga gledal predlani na sejmu v Bologni, ki ni bil po kvaliteti nič posegbnega, je imel ceno okoli dvesto naših tisočakov.

Pri indigo turmalinu moraš imeti malo sreče., Je kar cenjen. Pred tremi leti sem na sejmu mineralov na Vegovi (Ljubljana) za takšen turmalčin velikosti med 8 in 9 cm plačal 12 tisočakov.

Tudi pri lapisu cena zelo niha glede na kvaliteto. Najkvalitetnejšega prodajajo na grame, manj kvaliteten kos velikosti otroške pesti, pa 6te bo stal okoli pet tisočakov ali manj.

Labradorit je relativno poceni - razen najkvalitetnejših primerkov (spektrolit). Najdeš jih na vsakem sejmu. Ne kupi prvega, saj se cene med posameznimi trgovci zelo razlikujejo. :wOOt: :wOOt: :wOOt:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#69 Behemoth

Behemoth
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 293

Objavljeno: 18. april 2004, 12:25

Kaj poznaš kerga najcenejšega x?x Pa naj bo od naštetih ker si tretje oko aktiviram pa da si olajšam delo bi kar kristal uporabil xDDx
Je suis FÉROCE, FABULEUX ET PARFAIT!

If you have great passion, then you can do high fashion!

#70 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 18. april 2004, 13:01

Poišči lapis. Če ti Tržič ni predaleč, se oglasi na sejmu mineralov, ki bo tam drugi vikend v maju. x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#71 Behemoth

Behemoth
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 293

Objavljeno: 18. april 2004, 13:09

Ja je mi predaleč :C: Jaz sem doma v Ormožu.
Rszen če grem v Lj xDDx
Je suis FÉROCE, FABULEUX ET PARFAIT!

If you have great passion, then you can do high fashion!

#72 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 18. april 2004, 14:18

:eek: x?x nič mi ni bilo jasno... zagledam svoj avatar (ikonco), berem post ... xnckrivx ... potem pa poštekam, da ima Angell enak avatar ... sori Angell (dobrodošel tukaj :palec: ), ampak mi je le malo nenavadno... xrolleyesx :ermm:

#73 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 18. april 2004, 14:27

aha, sem jaz tud falila in mi ni blo najprej nič jasno.........pol pa vidla x8Dx
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#74 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 18. april 2004, 16:26

:eek:  x?x nič mi ni bilo jasno... zagledam svoj avatar (ikonco), berem post ... xnckrivx ... potem pa poštekam, da ima Angell enak avatar ... sori Angell (dobrodošel tukaj  :palec: ), ampak mi je le malo nenavadno...  xrolleyesx  :ermm:

Men tud prvi hip ni blo nič jasno. Pomislil sem že, da delaš pod krinko. x:Dx x:Dx x:Dx

Angell!

V Mariboru imaš tri trgovine Ahat, v Murski Soboti pa eno. Oba kraja sta ti nekoliko bližje, kot Ljubljana. x:Dx x:Dx x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#75 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 18. april 2004, 16:41

Pomislil sem že, da delaš pod krinko.

al pa, da sem že čist angelska postala vmes xcivx x:Dx

Angell, daj pliz, bodi tako prijazen, pa si izberi kakšno svojo varianto, OK? Saj verjamem, da se ti moja dopade, ampak tole ni no... če pa si res blazno želiš prav moje ikonce, pa ti jo morda poklonim... samo, še ne vem, kdaj x:px x;)x xDDx




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0