Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Rastline v naravi pomebne za čebele


  • Prijavi se, če želiš komentirati
204 komentarjev na to temo

#176 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. januar 2004, 10:34

Edino mislim, da razen na primorskem po sloveniji ne uspeva, ker je toploljuben submediteranski grm. :sori:
Facelijo pa itak mislim sejati med drevesi češenj in marelic, ki jih imam na zemljišču zasajene...  :8):

Submediteranskega rastja ne poznam posebej dobro.
Če boš facelijo sejal med sadno dreje, potem zelo pazi, s čim boš škropil! Da ne bo kakega sistemičnega insekticida ...

#177 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 27. januar 2004, 13:05

Marelic z insekticidi ne škropim, pri češnjah pa (nujno zlo) uporabljam proti češnjevi muhi kontaktne insekticide - enkrat letno.

#178 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. januar 2004, 13:24

Za češnjevo muho se napadenost spremlja z rumenimi lepljivimi ploščami, kjer vidiš, če je dejansko potrebno škropiti. Včasih ni treba, ampak roko na srce, večinoma je kar treba. Sicer so tisti črvički v vloženih češnjah mal nagravžni x:Dx x:px :vragec:

#179 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 27. januar 2004, 15:38

Ja no, saj spadam med osveščene (ne onesveščene x;)x ) sadjarje in seveda rabim lovilne plošče, ampak ker je češenj veliko, se vedno tudi veliko muh ujame nanje. Uporaba teh plošč je tudi pogoj za vključitev v integrirano pridelavo, kamor sem tudi vključen. Edino lani mi v desetih letih ni bilo treba škropiti, ker je pozeba vse vzela... :xx!: :V:
Kar se pa črvov v kompotu tiče... Goste lepo v mraku povabiš na teraso in jim postrežeš... kompot iz domačih češenj vedno pohvalijo... x;)x x:Dx :xx!:
Na žalost pa potrošniki večinoma ne pomislijo, da če je češnja za črva dobra, ni nič narobe z njo... x:Dx

#180 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 27. januar 2004, 19:00

Se iskreno oproščam ampak a bi mi kdo razložil kaj sploh je "EVODIJA" in kolk hitr začne ratslina sploh funkcionirat x;)x x^x x:Dx

#181 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 27. januar 2004, 21:20

Evodija (Euodia daniellii) je drevesce, ki je bilo k nam prinešeno menda s Kitajske ali Koreje. Spada v družino rutičevk, kamor sodijo tudi agrumi (pomaranče, limone). Ne zraste visoko, kakih pet do šest metrov največkrat. Je listopadno drevo s pernatimi - jesenu podobnimi listi. Beli cvetovi so združeni v socvetja. Pravijo ji čebelje drevo, ker nudi čebelam v brezpašni dobi kar nekaj nektarja in tudi peloda. Evodija ima rada rodovitna, dobro odcedna tla in sončno mesto. x8Dx
Sam z njo kakih posebnih izkušenj še nimam, ker moje (stare so 1 - 5 let) še niso cvetele. Sodelavec, ki mi jih je podaril, pa pravi da imajo čebele na njih kar precej opravka. Njegove so stare kakih 15 let. x:)x

#182 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 28. januar 2004, 15:02

Možno je sicer, da gre za vrsto Euodia hupehensis, ampak se nisem nikoli posebej posvetil temu

#183 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 29. januar 2004, 19:18

Za Markota: Jaz sem na 520 m nad morjem akacijo pa bi sadil na 550m, torej višina ne sme biti problem. Čeprav sedaj študiram, ali bi posadil evodijo ali akacijo. Pisal si, da imaš semena akacije veliko. Jaz sem ga nabral poleti na Lošinju kjer je bila akacija, pa ne vem ali se splača na to računat ali se obrnat na domačo. Tu pri nas je zemlja dokaj skopa, tla so apnenčasta, je to primerno sploh za evodijo?
Muha ne mara lenuha.

#184 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 30. januar 2004, 08:50

V bistvu bi ti seme akacije lahko nabral, če ne bi bilo snega, ker ga je dovolj po tleh. Trenutno nimam nič nabranega, morda pa bi ti lahko poslal nekaj drugega. Za akacijo pa bo treba počakati do prve odjuge. Če boš nasadil akacijo samo pazi, ne je dajat preveč na severno stran in ne preveč na prepih, ker na takih lokacijah vsaj pri meni slabo medi. Lahko poskusiš tudi s tisto z Lošinja, če ne drugega, bo zanimivo opaovati, kdaj bo cvetela in če bo kak efekt od nje.
Izbira med evodijo in akacijo je povsem tvoja, sam veš, kdaj ti bolj manjka paše, spomladi ali poleti. Zemlja, ki si jo opisal pa morda ni najbolj po volji evodiji, ampak rastline so trdožive in so se sposobne prilagoditi marsičemu. Akacija pa po drugi strani raste skoraj vsepovsod, je pravi plevel. K nam je pri prišla kot roba, iz katere bo hitro zrastlo kolje za vinograd, zdaj je je pa vsepovsod dost.

#185 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 30. januar 2004, 13:40

Kar se tiče češenj in črvičkov...če maš to za domačo rabo se boš črvičkov znebil tako da češnje namočiš v vodo...črvi prilezejo na plano in se utopijo...tko da ne bodo pol plaval v kozarcu ko bodo češnje vložene!

Probej pa boš vidu da je res....če pa ne prleze ven se pa pač že v česnji utopi in tam tudi ostane....kar ne veš (oz. vidš v tem primeru) pa ne boli ane:) sicer pa raj pojem kšnga črva k poln špricajna!!!

#186 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 30. januar 2004, 14:31

Točn tko! (priznajmo: oboje je :xx!: )

#187 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 30. januar 2004, 16:15

A je kdo že povonjal kdaj solato in ostale zadeve v supermarketih, od tam so črvi hitro pobegnili. In to naj bi mi jedli x?x

#188 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 7. marec 2004, 18:31

Če je kdo na danes na TV SLO pogledal teletekst in rubriko vreme bo nekje na šesti strani videl x:Dx x:Dx nadvse genialno napoved x:Dx x:Dx

ZARADI PADAVIN JE MOŽNOST OBČUTLJIVOSTI NA CVETNI PRAH IZKLJUČENA

Gledam čez okno in mi je nametalo že 25 cm snega :vragec: :vragec: :vragec:

Ja res ne bo težav s cvetnim prahom danes in vsaj jutri x;)x x^x x^x x^x

#189 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 16. marec 2004, 09:52

NAJ MEDI :V: :V: :V:

http://www.cebelarsk...hrusev_ozig.htm

27. ČLEN OPREDELJUJE POGOJE ČEBELARJEV :V: :V: :V:

#190 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. marec 2004, 20:15

tole se bo še spreminjalo brez skrbi :xx!: :xx!:

#191 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 19. marec 2004, 20:25

Marko, kako je kaj vzklila oz. že zrasla evodija? Jaz sem jo sejal v korito, pa nič kaj obetavno ne izgleda... :o|o:
Muha ne mara lenuha.

#192 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 20. marec 2004, 21:05

Ja, veš da je. Samo traja malo. Prve pridejo ven po kakih desetih dneh, ostale pa lahko tudi po 25. Meni jih trenutno uspeva mislim da 8. Jih bo treba že presadit vsako v svoj lonček, samo nimam cajta, ker sem med tedni v Ljubljani, doma med vikendi je pa zdajle noro velik dela, ko se je tisto belo govno od snega pobralo. :vragec: :vragec: :vragec:
Dons sem bil npr že ob sedmih v vinogradu in kolil, dve uri pavze okoli poldneva, pol obrezovanje breskev do petih, pol ure pavze pa do 20.45 pripravljanje materiala za pokrove za LR panje. Norišnica. Jutri spet rezanje breskev dopoldne. Pol pa dokončati eno internetno stran popoldne in napisati še nekaj za službo.
Mimogrede, en vikend bom šel malo okoli po Bohorju, Planini pri Sevnici, Kozjanskem. Ti si nekje bol tam doma?
Aja, a bi še potreboval seme akacije? Enkrat sem ga nekaj nabiral. Lahko ti pošljem še seme amorfe.

#193 drago1

drago1
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 21. marec 2004, 21:06

Marko, interesira me seme amorfe in kje uspeva,ali rabi kakšno posebno klimo(kupim)
NAJ MEDI :detelca: :detelca: :detelca: :detelca: :detelca:

#194 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 22. marec 2004, 09:44

V soboto sem v Celju. Seme ti lahko tudi dam, če mi v petek zvečer pošlješ sms na 031 303 337, da ne bi slučajno pozabil.
Sicer pa je amorfa dokaj trdoživa. Včasih os jo uporabljali za fiksiranje brežin pri avtocestah in železnicah. Potem pa se je zelo hitro razširila-kot plevel p Primorski in Dalmaciji. Mislim, da ni preveč "aklih" , če sem jo videl tudi nekje pri Pivki, ki je en tak hecen kraj, kar se tiče podnebja.
Sporoči, če potrebuješ.

#195 drago1

drago1
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 22. marec 2004, 13:29

Ok,Marko nisem pa 100% prepričan ali bom v Celju ker jaz delam štiri izmene (nočne, sobote, nedelje,praznike). Če se uspem zamenjati ali pa dobit dopust se vidimo, poslal Ti bom sms.
NAj medi :palec:

#196 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 22. marec 2004, 15:11

Hja, jaz sem doma še malo naprej od tu kjer boš hodil oz. proti severu, kakih 18km severno od Celja. Če boš hodil kaj tu si dobrodošel.

Seme akacije sem dobil, tako da ga imam. Vseeno hvala. Če imaš kaj viška semena amorfe bi pa prosil. Kupim. Če boš v soboto v Celju pol se pa tak lahko vidimo in tudi amorfo bi se dalo izmenjat x?x x?x
Muha ne mara lenuha.

#197 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. marec 2004, 17:05

Hej fantje tole je že komerciala in sodi v male oglase x:Dx x:Dx x:Dx saj ne mislim resno...

#198 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 23. marec 2004, 11:41

Si bom dal v opomnik in bom vzel seme s sabo. Menda se bomo kaj videli, če ne drugje se najdemo pri Boštjanovi stojnici. Mogoče po predavanjih.

#199 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 23. marec 2004, 18:57

Ja točno tam se dobimo oziroma bo Boštjan poklical mene, če me bo kdo hotel za kako besedo x:Dx

#200 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 2. april 2004, 18:43

Ostalo je še nekaj semena amorfe. Dobite ga lahko pri Boštjanu Gromu. Pod zasebno lahko pošljem številko njegovega mobilnega telefona, pa se zmenite.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0