Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Medica


  • Prijavi se, če želiš komentirati
168 komentarjev na to temo

#51 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 30. julij 2003, 08:44

Hm, človek se kar zamisli ...

pa še - mislim - zadnje vprašanje glede izdelave likerja; destilirana voda. A tista s Petrola (na embalaži piše za likalnike, hladilnike ... )?! A je ta za uporabo v živilstvu in če ni, katera je in kje se kupi?

#52 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. julij 2003, 13:43

Ja navadna voda kupljena pri petrolu ali polnilnicah destilirane vode. Destilirana zato, ( lahko daš navadno) ampak navadna se bo pri nizkih temperaturah zmotila oziroma liker postane moten zato destilirana, tudi žganje rečijo tako, če je vol% alkohola previsok!?

#53 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 30. julij 2003, 17:05

Super! :palec:
Zdaj šibam domov in akcija ... x:Dx

#54 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. julij 2003, 18:49

Sam, da ne boš preveč sprobaval x:px x:Dx :palec:

#55 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 30. julij 2003, 19:22

A se da kej na probo dubit x:Dx x;)x x^x :palec:

#56 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. julij 2003, 19:25

Ja sem tudi jaz mislo vprašat, če kaj dobimo vsaj za žur na jesen x?x x?x :onfire: po žuro pa xnckrivx

#57 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 31. julij 2003, 08:00

Da ne boš kaj zamutil in namesto vode antifriz not usul - preberi etiketo najprej - meni se je nekoč mudilo in sem ene tri litre dizla u bencinarja ulil dok nisem poštekal :V:

#58 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 31. julij 2003, 08:59

Za probat ne bo problema. Samo da zadeva dozori, to pa bo čez dober mesec. Medtem pa bom še malce eksperimentiral (na drugih "vzorcih") z dodatkom propolisa ... ker me je tak liker dobesedno fasciniral.
Bolj kot liker, ki sem ga probal predvčerajšnjim, ko sem se odpravil po hruševo žganje. Žganje in med sta že bila v redu, ampak stvar je bila tako močna, da se (skoraj) ni dala piti. :eek:
Je že res, da je treba delati tudi z vodo :palec: .

#59 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. julij 2003, 14:29

Ja logično, če uporabiš žganje z vol% alkohola od 48-50 ne more to biti liker, likerji imajo vol% alkohola nekje do 30 ali še manj 22-26 je tako x?x
Dobiti moraš nekje 24% alkohola in potem je stvar nekje ta prava, meda tolko, da ni presladko saj bo šlo brez skrbi :palec:
Tole kar si probal se ti je po poskusu še na ušesa skadilo kaj x:Dx x:Dx x:Dx

#60 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 1. avgust 2003, 10:40

Tudi pomislil nisem, da je lahko zadeva tako močna, he...he... x:Dx
Še tisti, zame fascinantni liker z dodatkom propolisa, ni bil tako močan, čeprav ga avtor ni blažil z dodajanjem vode.
No, so mu pa čebelarji - pokuševalci - sugerirali, naj ga v prihodnje le nekoliko omili. Še zlasti čebelarke so bile tega mnenja x:Ix
Upam, da ga dobim kakšen deci, pa vam ga pošljem na strokovno oceno ... :palec:

#61 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 8. oktober 2003, 18:50

Hej Miro kaj je sedaj z tvojim likerjem, a bo kaj za probat :vragec:

#62 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 16. oktober 2003, 11:05

Hojla! Konec dopusta, pa sejmov v tujini , sedaj bo spet več časa za kakšno pisano besedo na tem forumu. Medeni liker je finito, se že prodaja, čeprav moji kupci medu niso bog ve kakšni pivci, ampak nekaj steklenic mi je pa le uspelo plasirati. Prepričan sem - tako pravijo tudi znanci - da bo z medico bolje. Občutek imam, da je ljudem bližje vino kot žganje, da slednjega niso "vajeni". No, saj je tudi z mano tako. Kozarec vina ob kosilu, šilce pa res poredko, pa čeprav je not tudi med.
Seveda bo za probat, Danilo!. :palec:
Naslednji teden, ko se vrnem z podaljšanega vikenda se dogovoriva.

#63 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. oktober 2003, 17:25

Uh sem že mislil, da si se na oni svet preselil, ko je vse tak zamrlo tu na Lunci heee...pa vidim, da si aktiven še :palec:

#64 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 22. oktober 2003, 10:33

Vsega se je nabralo in skozi filter gredo samo tiste najbolj nujne stvari, se pravi služba. Uf...
No, tudi za čebelce je bilo treba še poskrbeti, pa še ena vprašanja glede čebelarjenja v prihodnje sem reševal - predvsem okoli gradnje novega čebelnjaka. Malce sem klicaril okoli in se zanimal glede nabave ustreznega gradbenega materiala... So pa cene takšne, da te kap. Valovita pločevina, ustrezno izolirana, za postavitev čebelnjaka dimenzij 7 x 3 m, s streho in delom, cena med 800 in 900 Prešerni. Vse isto, ampak iz lesa; predračune še čakam. Madonca, sem razmišljal, koliko nakladnih panjev nabavim za ceno hiške .... edino to me muči, ker ne vem, kolikšna je dejanska življenjska doba nakladnih ... A veš, ko sem ti omenil, da mi je cilj 200 panjev; četudi jih pod streho spravim 100, jih naslednjih 100 zaradi prostora ne bom mogel; v tem primeru so najverjetneje nakladni ustrezna rešitev...
V glavnem, vse stane too much in prav fajn bi bilo dobiti kakšna sredstva od ljube nam naše države. A misliš, da kaj bo?

#65 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. oktober 2003, 15:26

Hja zoprno ja veš boljše je malo sezidat pa je manj denar od države ehhh ne vem ne morem ti vlit preveč upanja :V:

#66 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 23. oktober 2003, 08:59

Z zidavo ne bo nič in sicer iz dveh razlogov; prvi je ta, da imam in bom imel čebele na travniku/pašniku, kjer daleč naokoli ne stoji noben objekt in bi ta zadeva preveč "bodla" v oči, drugi pa ta, da imam zemljo najeto in se lahko zgodi, da se bom še kdaj kam selil - v primeru lesene konstrukcije oz. čebelnjaka, kjer bi vse "prišravfal" in ne zabil, je selitev neproblematična.
Ja, do denarja je pa res problem priti; mislim seveda na državo, ki naj bi vendarle pomagala. :inocent:
Zanima me, kako je s statusom kmeta; kdo je pravzaprav kmet, kdo ureja status kmeta, kaj to pomeni za npr. dobiti kakšno subvencijo ipd? :palec:

#67 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 23. oktober 2003, 17:56

Ja torej se res moraš malo drugače organizirat. Jaz na tvojem mestu nebi postavljal stacionarni čebelnjak ampak bi raje kupil že v te namene predelan prevozni čebelnjak. Kaj takega dobiš za 60-100 prešernov tolk zraven, da porihtaš pa imaš. Jasno ne rabiš registrirat, če ne boš vozil je pa mobilno. V kolikor se kaj zaplete pa zmeri imaš šanso za premik panjev in čebelnjaka vse ob enem.
Tole je bistveno boljša in cenejša varianta kot postavitev čebelnjaka vsaj po mojih izkušnjah, ki jih imam.

Status kmeta je pa mal zakompliciran kajti moraš imeti ne vem kolo zemlje in katasterski dohodek je pomemben kar ti nikakor ne moreš, ker si že SP ali imaš d.o.o in padeš ven. status kmeta ima samo tisti kateremu je to edini vir dohotka in preživetja!
Baje sedaj celo zemlje ne moreš podedovat, če ne živiš na gospodarstvu oziroma kar neke tečaje rabiš al kaj vem se ne spuščam v to, ker je zemlja tu en (oprosti) kurc vredna ......

#68 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 24. oktober 2003, 11:23

Danilo, ideja je na mestu. :palec: Prevozni čebelnjak (verjetno si mislil kakšen kamion z naloženimi panji - cca 60 panjev) ni slaba rešitev, še sploh če začne kdo kaj zafrkavat -enota je mobilna in občinski odlok ti ne more do živega. Ja, pa še ceneje je vse skupaj, mater, a veš, da postanem kar živčen, če pomislim, da moraš za čebelnjak odšteti cca 500-600 Prešernov... Samo to še moram premleti, kako spraviti kamion na stojišče; se pravi, čaka me še cesta (sedaj imam recimo temu nekakšen kolovoz, ki pa ni ravno trasa za težek kamion....) Pa še v hribu je parcela, tako da je vožnja kar zafrknjena. Ja, pa vočnja po travi je zaj...., sem s karavanom to že probal - ven oz. gor po hribu me je vlekel sosed s traktorjem. :sori:
Za nakladne ti pa itak ne morejo komplicirat? Ali pač? Ja, ideja se mi zdi resnično zelo o.k., bom razmišljal tudi v tej smeri.

Glede statusa kmeta, mislim da moraš imeti 1 ha zemlje? Glede dohodka; če bi imel recimo 200 panjev in pustil službo, bi to verjetno ne bil problem. V firmi itak nisem zaposlen, iz tega naslova nimam stalnih prihodkov.... Potemtakem bi bil lahko kmet / čebelar, če sploh kdo v SLO ve, kdo je to - ČEBELAR.

He, he.... ne samo zemlja, tudi kaj širše je vredno en k..... Kje so sedak kulaki, kolhozi ipd, pa da vidimo, koliko je vreden tisti, ki svojo zemljo ljubi ... x:Dx

#69 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 24. oktober 2003, 12:46

Ja točno tako za 500-600 Prešernov boš dobil že kar lep tovornjak z panji vred in od tega je lahko polovico naseljeno hee...to ti razlagam.
saj tud mi vozimo po slabih cestah, tovornjaka moraš obvezno porihtat preden ga naseliš zavore in vse ostalo...v hrib in dol po hribu ni frke edeni nagibi so lahko problem drugače pa se zadeva kar pelje OK!? Nabavljam digitalca in drug konec tedna ga dobim ti lahko potem kaj več poslikam in pošljem kako to izgleda vse skup.
Nakladni je isto, če se kdo pritoži in doseže odlok moraš umaknit le-te pa je še veselje selit hi...

Ja tak nekje je za status kmeta samo ne vem, če ni neka finta z dohodkom predpisano je kolk moraš met ah saj ne vem točno!?
Zemljo ljubijo le še N......... nihče se ne vleče zanjo in men bo ostalo neki hektarjev po mami uhhhhh....le kaj bom z njo????

#70 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 25. oktober 2003, 16:08

Danilo in Miro, pozdravljena. Upam, da tisti n... ne pomeni tistega kar mislim. Ob teh cenah za napravo čebelnjaka verjamem, da marsikdo pomisli tudi na nakladne panje.
Danilo, a kupuješ digitalca. A bi se malo pogovorili še na to temo-morda bi odprli še kako novo temo v zunanjem delu foruma, morda ima še kdo s foruma kake izkušnje?

#71 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. oktober 2003, 20:22

Ja Marko kot agronomu ti je težko verjet in brat pomeni res ''Norci'' samo žal je to tak! Od zemlje kmet ne bo obogatel, pišem za hribovskega kmeta z 2-5 hektarji zemlje itd...itd...kar ne požre divjat tisto suša in toča škoda besed.
Jasno kmetijski pospeševalci ( ne jemlji to kot zlonamerno) in nekaj členov verige jo najbolje odnese od kmetijstva v SLO. Poglej si samo aferco o koruzi, za kakšno ceno in kako bi jo kmetje dobili SRAMOTAAA in to taka, da dol padeš ehhh..pustimo to, ker sem jaz kmetovanje opustil že pred leti zemlja je zarasla in je goz neki pa obdelujejo sosedje tolko, da se ne zaraste in sedaj še ti hočejo odnehat uh....

Kar se digitalca tiče zarad mene lahko odpreš novo temo, sam sicer nisem kupil tisto kar bi hotel ampak glih tolko, da mam za nujne zadeve. Vzel sem Minolto E 323 z akuji in polnilcem ter dodano 128 Mb kartico za 230€ vse skup. To dobim naslednji konc tedna iz Nemčije cena je jasno z odštetim Mwst drugač bi blo malce več!?

#72 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. oktober 2003, 09:31

Hm, jaz sicer mislim, da bo tudi država spremenila odnos do kmetijstva, samo hoče videt, kdo ma resne namene, kdo bi pa kar malo pacal in špekuliral, kako bo prodal zemljo nekomu za vikend. Stvar je po mojem takšna, da država še čaka na propad kakih 20-30 tisoč kmetij.

Glede digitalca, a si ga kaj probal, si si mogoče od koga sposodil, na podlagi česa si se odločil za ta model? Ko dobiš, boš malo slikal in pokazal, kako kvaliteto da od sebe. :palec:

#73 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 26. oktober 2003, 10:51

Državi je za kmetijstvo tolko kot za lanski sneg, razen tega mi kmetij sploh nimamo to so kmetijiceeee ali bolje rečeno dodatna dejavnost poleg službe. Če hočeš kmetovat moraš bit zaposlen da imaš za nafto, umetno, in ves ostali reprodukcijski materila. A misliš, da bo današnja generacija tolk neumna, da denar meče v to, NI ŠANS! Kot drugo v službi hočejo spčitega, 100% pripravljenega človeka in ne utrujenega zdelanega itd..itd...ni več kot nekoč, da si ostal doma kadar si hotel sedaj je to zelo zajebano po domače rečeno!

Ja odločil sem se glede cena-zmogljivost.Minolta E323 zmore 3.2 Megapixla, ima 3× optični zoom ( 36-108 mm), 4× digitalni zoom, ki je itak brezpredmeten, makro od 11 cm, video in avdio posnetki do konca možnosti kartice. Podpira kartice tipa SD in MMC, ima zraven USB in video prikop! Priložena je pa jasno samo 16Mb kartica hee...
Cena je bila tako ugodna, ker praznuje trgovina 100 letnico obstoja in hčerka od moje sestre živi tam blizu pa sem jo angažiral, da mi to nabavi. Sedaj pridejo za 1 november domov in mi to prinese.
Spominska kartica 128Mb panasonic (high speed 2 mb/sec) stane normalno 69€ ( to je nekje slabih 17.000 SIT) sedaj je stala samo 59€ ( to je slabih 14.000) cene so z davkom.....
Jasno, ko zadevo dobim bom naredil neki amaterskih posnetkov in ti zapečem naCD pa pošljem potem boš pa videl kako in kaj. Lahko probam od najnižje do najvišje kvalitete tudi sam se bom učil, ker o fotografiranju nimam pojma hee...se učim!

#74 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 26. oktober 2003, 11:04

Marko prilagma nekaj tehničnih podatkov o Minolti E323 samo je nemško upam boš vedel za kaj gre, da se ne ubadam z prevodom!

#75 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. oktober 2003, 12:18

O digitalcu sem spraševal zato, ker trenutno tudi sam iščem enega, samo imam nekako v mislih canon a70/80, ki sta sicer nekoliko dražja, ampak od lastnikov slišim le lepe besede. Samo ko sem šel probat v mediamarkt mi je fotoaparat deloval nekako majhen. To je sicer lahko prednost, samo jaz imam nekoliko nemirno roko (ker premalo pijem x:Dx ) in bi mi ustrezalo nekaj večjega ali vsaj težjega. Bom pa tud jaz kupoval v Avstriji in pobral Mwst. nazaj, ker bo tako za petino ceneje kot pri nas.
Glede nemščine pa, ja skor vsak dan je boljš, samo kako tile Avstrijci grdo govorijo.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0