Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Dodajanje matic


  • Prijavi se, če želiš komentirati
85 komentarjev na to temo

#1 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. julij 2003, 17:46

Letos že tretje leto uspešno ponavljam poiskus dodajanja matic, DIREKTNO z celim AŽ satom! Nekaj o tem na http://cebelarstvo-b...om/izkusnje.htm
Pred dvema dnevoma sem dodal tak sat z matico v 4 panje, enega 9 satarja, ki je bil brez matice 48 ur in tri 5 satarje, ki so bili brez matic 16 ur! Včeraj sem enega 5 satarja odprl pa so nekam hudo šumele in sem mislil, da se je zalomilo, danes sem pregledal vse 4 družine in vse matice so uspešno sprejete.
Torej prekinitve zaleganja tu ne bo in družine bi morale normalno zalaufat naprej.
Kakšne so vaše izkušnje pri dodajanju matic x?x

#2 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 30. julij 2003, 10:09

To, da ni prenehanja zaleganja je o.k. Sam na ta tvoj način (en sat) matic še nisem dodajal, bom pa poskusil, vendar v prihodnji sezoni. Zanima pa me, ali je dodajanje matice s samo enim satom dovolj? Namreč, sam dodajam matico z vsaj tremi sati, vendar samo do kresu. Po tem obdobju si tega nekako ne upam...

Še najraje pa dodajam matico samo (po kresu) , kar preko transportne matičnice oz. preko večje dodajalne matičnice (PVC mreža premera 15 do 20 cm). Preko slednje sem 5 matic dodal v nedeljo, tako da bom danes pogledal kako je ...

V kolikor dodajam matico samo, se držim preverjenih ugotovitev in sicer, da s sprejemom ni problema, če lahko čebele, ki so na matičnici z lahkoto odstranim z travo.

Je pa seveda pri tem problem, da se zaleganje poreneha.

#3 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. julij 2003, 15:28

Pazi, da ne bo pomote celi AŽ sat je z pokrito zalego, ker imam plememnilčke v veikosti AŽ sata. Matice že kar nekaj časa zalegajo v teh plemenilčih in so z drugega stojišča tak, da ni šans vrnitve čebel vse ostanejo v dodanem panju. Kot pišem je to tretje leto, da preizkušam to metodo. Včeraj sem enemu 5 satarju spet odstranil matico in danes bom pripeljal in dodal mlado na omenjeni način bom poročal čez 2-3 dni kaj se bo zgodilo :palec:

Jaz matice menjam šele ob takem času in cel mesec avgust, sedaj malo moram pohitet zaradi apimondije drugače pa se ne mudi. Sprejem je sedaj boljši, ker število trotov upada in jasno čebele se oprimejo vsega kar jim ponudiš.
Drug razlog je, da sedaj vidim kje upade številčnost, vsaka družina, ki ni več črno medišče-plodišče ji bom matico stisnil, ker pomeni njeno prehitro ponehanje zaleganja na jesen in potem pridejo šibke družine z zime!? Malce me sedaj moti, ker nisem imel na Pohorju tam so noči hladne in potem še lažje izločiš slabše matice.
PAZITI treba ta metoda ni uporabna za dodajanje pri trotovcih tam rabiš vsaj 4 satno rezervo in pri družinah, ki so zelo dolgo časa brez matice ( starterji in redniki) preizkušeno in jo takoj sesujejo!?

Drugače pa jaz matic ne menjavam na letnico ampak na opisano pozornost številčnosti, imam celo še enih par iz leta 2000 v gospodarnih panjih!

#4 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 31. julij 2003, 09:30

Ta metoda je za probat. Sam sem v zadnji rundi dodal 5 matic in pri tem ostal brez ene. Zadevo bom ponovil s pomočjo večje PVC dodajalne matičnice, kajti z njeno uporabo s sprejetjem ni problema. Čebele pod plastiko naredijo dobesedno rov, da lahko osvobodijo matico.

Zaradi suše tudi sam opažam dokajšnjo neaktivnost matic, vsaj letošnjih. Ostale delajo kar dobro, upam, da ne bo treba pomagat, da bo zunaj še vsaj nekaj za nabrat ... :sori:

Tudi jaz zamenjam matice "po potrebi". Dve imam celo iz leta 1999, pa delajo tako dobro, da bi jih najraje imel v panju za vedno. No, nekaj družin iz tega kolena sem že naredil, kajti ne zgodi se vedno, da v panju "vse klapa"....

Že zaradi cene matice je fajn, da ni "zguba" prevelika (mislim že na samo uspešnost pri dodajanju)....

#5 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. julij 2003, 14:37

Jaz se držim tereh metod, dodajanje prek celega AŽ sata, dodajanje z RD, če pa dodajam prek transportno dodajalne matičnice potem pa pustim družino 7 dni najmanj brez matice, ko pokrije zalego takrat dodam matico.
Cenovno ne vem mislim, da g. Pislak ima matice po 800 SIT torej strošek ni velik, če kupiš pri njem jaz ne dam za manj kot 1500 sedaj prej pa po 1800!?

Sedaj genetski potencial je pa sila zapleten, včasih iz družine, ki je res de best dobiš nekaj razočarajočega. Dober matičar more imeti še eno lastnost, ki jo pozabimo namreč potomke morajo biti vsaj tako dobre ali celo boljše. Čebele imajo prikrite lastnosti, ki jih ima le določena skupina, sedaj, da zadenemo tisto ličinko, ki je oplojena z tistim trotom in dobimo tako matico je ničelna ali 0,000000001%!
Prvo moramo vzrediti potomke, jih testirat in šele nato odbrat poskusit seveda velja samo odsvetujem, da za ''pleme'' vzameš res tist nadovprečno, nekje sredina je je po moje boljša :palec:

#6 Jernej Steničnik

Jernej Steničnik
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 13

Objavljeno: 31. julij 2003, 17:39

Jaz dodajam matice na dva načina, ali s satom, če menjam iz rezervne d. ali s transportno matičnico. Doslej je bilo dodajanje s satom vedno uspešno, dovolj matičinih zaščitnic jo dobro obrani. Na ta način gre brez da čakaš, da se čebele zavedo da ni več stare matice.Tudi s transportno matičnico sem imel do sedaj "krompir" x:Dx . Mnogo manj pa sem uspešen pri dodajanju v plemenilčke, zakaj tu ni tak sprejem x?x xnckrivx

#7 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. julij 2003, 19:08

Ja plenmenilček ti nebi smel povzročati težav sploh, če ga nasipaš, opiši postopek pa bomo videli kje je vzrok x?x

#8 Jernej Steničnik

Jernej Steničnik
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 13

Objavljeno: 31. julij 2003, 21:04

V plemenilček dam satiče, iz panja, ki si ga izberem ometem čebele iz sata zalege. Ometene čebele pošpricam z vodo, da ne odletijo. Vsujem jih v plemenilček, dodal sem jim matico v matičnici (matičnico še nisem odprl) in v pitalniku je pogača. To dam v hladno klet za nekaj časa, ker vse delam na istem stojišču. In upam, da jih ne bo večina po odprtju plemenilčka popihala v rojsten panj. Mogoče je vzrok neuspeha v prehitri dodaji matice. Po nekaj dneh odprem matičnico, da čebele pojedo pogačo in osvobode matico. Potem pa čakam in matice ni nikjer. Pogosto se zgodi, da tudi čebel ne ostane več v plemenilčku veliko. Sedaj pa še rop in roparice so mi včeraj v hipu spraznile plemenilček. Morda roparice ubijejo matico? Mimogrede, matico sem našel mrtvo v matičnici.
To je moja mini vzreja kjer se učim in probam spoznat vzrejo matic. Vse je lepo in prav do neoplojenih matic, potem, ko pa pride glavno, praha in plemenilčki pa se zalomi. :V: :xx!: xnckrivx x:((x :sad: :cry:

#9 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 1. avgust 2003, 10:35

Kdo bi si mislil, da se da dobiti matice po 800 sit?! Če bi to vedel že prej ... :sori:
Pa naslednjo sezono. Verjetno je vzrok za takšno ceno količina ali je kaj drugega x?x

Danilo, tvoj način dodajanja bom zagotovo probal. Zdi se mi smiselno, da matico pri dodajanju zaščitiš z "njenimi" čebelami, ampak kaj pa glede "prisilne" socializacije med čebelami. Ni nobenih problemov? (mislim na medsebojne boje) x?x

Ja, glede vzrejnega materiala je res tako, kot si zapisal. 100% ne moreš biti, da se bo natura predhodnika kazala še v prihodnjih rodovih. Moram pa reči, da so tudi potomke dobre, niso agresivne in dovolj prinesejo. Če primerjam matice, ki so dale te družine, z maticami, ki sem jih dobival preko društva zadnji dve leti, je razlika očitna. To mi je reklo tudi nekaj drugih čebelarjev, tako da sem malce v dvomih, ali imamo resnično dobrega dobavitelja.

Tukaj bi postavil še eno vprašanje; zakaj razlika v mirnosti čebel in matice v transportni matičnici pri različnih rejcih (pri kakšnem rejcu so zelo nemirne, non stop šumijo, pri drugem pa zelo, zelo mirne)?!

#10 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. avgust 2003, 12:59

Jernej nasipanje čebel v plemenilčke ni tak enostavno kot se zdi. Kot prvo tako početje na lastni lokaciji je zelo slabo kajti to lahko delaš z rojevimi čebelami drugače je to kilavo. Matica se pri takem nasipu ne sme zapirat ampak se po 12-24 urah spusti med čebele direktno!?
Poiskusi drugič tako x:)x x;)x

#11 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. avgust 2003, 13:06

Miro za 800 SIT bog ve kvaliteta ne more bit in tudi količina je tam velika, pa vsak ki mlečkari ima matice slabe kvalitete to je žal tako.
Pri meni je matica 1500 jaz za 800 tolarjev dobre matice ne morem vzredit pa karkoli bom delal in raje je ne bom vzrejal, če bodo slabe in pod ceno, kar dam dam za pošteno ceno in raje kaj pošenkam kot pa vse po isti mini ceni!

pri dodajnju čebel samo poškropiš z vodo in pršilko, če so boji potem je itak matica izgubljena, do sedaj se mi to ni zgodilo.

Prek društva imate dobivatelja za 800 SIT ali pa 1000 in kot sem pisal za to ceno ne moreš kaj bog ve dobrega pričakovat, malo denarja malo muzike in to je tak!? Kvantiteta in kvaliteta oboje skupaj ne gre in ni moč doseči!

Mirnost, selekcija ima pač čebele, ki so bolj agresivne zato se tako obnašajo tudi v kletki, lahko so že 5 dni zapakirane itd..dejavnikov je več!?

#12 Jernej Steničnik

Jernej Steničnik
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 13

Objavljeno: 1. avgust 2003, 18:44

A lahko roparice kako negativno vplivajo na sprejem matic x?x
Tole, da se da matico direkt med čebele mi je pa čisto novo. Kako pa da tu sprejmejo na tak način :eek: :eek: :eek:
Pa verjetno je primernejši čas za nasipavanje bolj kak junij kot pa sedaj.
Kaj pa pri plemenilčkih z zalego, ki je v satičih (Budjin plemenilnik) je tam treba dodat matico z matičnico x?x

#13 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. avgust 2003, 20:05

Roparice pridejo na svoj užitek, ker je družinica nevpeljana oziroma nevživljena. Izropajo celo družinice, kjer matica zalega ampak so pač slabši in je po njih. zavedati se moraš, da družina rabi vsaj 72 uri v hladnem in temnem prostoru, da se ''ujame'' ( matica pa mora biti že med njimi) drugače so čebele izgubljene!?
V kolikor delaš na suhe čebele potem matico 99% sprejmejo kajti nimajo drugega izhoda, ker ni zalege in nič samo, če so mlade čebele kake stare ne tiste jo bojo takoj ugonobile.
Sedaj je tak čas, da se z tem ni za zajebavat več, to se dela v maju začetek maja in do 20 junija po tem času več za taka čaranja ni primerno!?
Če narediš narejenčka z zalego, letega pustiš 5 dni brez matice in potem jo dodaš v matičnici ali pa direkno spustiš na sat pa tudi gre!
Lažje je obdržat čebele noter, če je satič zalege saj zalego ne pustijo zlepa, če pa nasuješ pa si sprosijo vstop nekam drugam tu pa vse pustijo.....

Priporočam ti, da drugo leto eno družino sustiš na roj in potem ta roj uporabiš za nasipanje plemenilčkov pa bodo čebele ostale, matico pa vržeš direkno noter med nasutjem v vsako enoto!

#14 zojko

zojko
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 23

Objavljeno: 1. avgust 2003, 22:16

x8Dx :sori: x8Dx
Lep pozdrav
Po daljšem času sem spet tu x8Dx -dopust-seveda zaslužen.
Prebiram pošto in se moram vključiti, saj ne vidim oziroma vsaj jaz večjih problemov z dodajanjem matic nisem imel, preoblem se pa pojavi kasneje, saj v 70% primerov ob dodajanju v roku enega tedna po pričetku zaleganja nove matice čebele povlečejo matičnjake in matico stisnejo v kot in jo nato preležejo.
Če matičnjake podereš natomatica normalno dela. Zakaj?

Pa še vrašanje za Danilota- letos se mi prvič pojavil problem ne vem če se bom prav izrazil -puhlih, oz. votlih jajčec- matica namrečzaleže jajčece vplemenilčku vendar jeto nekoliko večje in debelejše in če po 10 dneh pogledaš vidišda se jejčece ni razvilo v ličinko. Matica je prisotna. :O:

#15 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 3. avgust 2003, 18:55

Prvi del je jasen gre za neko napako v ciklusu valjenja matičnika ( pregretje, podhladitev, nepravilna starost ličinke ob presajanju) in z tem jo čebele prisilijo na zamenjavo.
Vsaka zamenjavo po srejetju je 99% vzrok v razvoju matice zato velja pozornost obrniti v času valjenja matičnikov na pravilno temperaturu in vlago.

Drugi del: nisem opazil, se zgodi, da se jajčena ne levijo in se enostavno ''posušijo'' vendar so normalne velikosti in je to vzrok v temperaturi oziroma mikroklimi v plemenilčku. V kolikor ni čebel dovolj, da to vzdržujejo potem gre narobe. Lahko pa imaš neko linijo z genskim defektom in potomke so take kot so zato povdarjam VEDNO, da je ena od glavnih lastnosti DOBREGA matičarja, da so potomke iste ali celo boljše!
Tako matico dodaj med čebele in zalego kjer je vse ok pa boš videl v čem je vzrok, če jo bodo prelegala ali kakorkoli menjale potem je nelkaj narobe bojim se, da ga nekje lomiš pri vzreji samo do sedaj nisi napisal postopka n zato ti naprej ne morem pomagat!

#16 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 4. avgust 2003, 10:00

Pislak ima matice po 1.000 oz po 1.200, če jih pošlje po pošti. V obeh variantah z nalepko, ki jamči kakovost Authentic Carniolan ...
Je pa ena zadeva (spet) zelo čudna; namreč v čebelarju, kjer ste navedeni rejci je pod seznamom dodan tekst, ki pravi, da je dogovorjena drobnoprodajna cena za matico 1.800 SIT ali več ... in da matice, ki se bodo prodajale pod to ceno niso v "garanciji" za kvaliteto ... No potem pa kupiš matico za prešerna, pa še nalepko ima?! Hmmm...?!

Danilo, imaš prav, da je cena sorazmerna kvaliteti. Vse matice, ki sem jih do sedaj kupil pri rejcu Bukovšku (Medvode pri LJ) so bile izredne. Mirnost, donosnost .... in ostalo, kar mora biti, da je čebelarjenje v užitek.

Ta vikend, ko sem preglejeval družine sem slednje tudi natančno opazoval. 90% mirnih, 10 % pa napade, še preden snameš mrežo ... Teh 10 % matic je sedaj že pokojnih. Res da sem to naredil z težkim srcem, ampak delo z njimi je bila pa že prava matra.... :sori:

#17 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 4. avgust 2003, 20:56

Ja me kar čudi kolko sem slišal je prodajal za 800 se pravi, da je večino prodal in bo dvignil ceno x:Dx
Je pa res kar pišeš celo lahko nam vzamejo dovoljenje za vzrejo pod omenjeno znamko, če so cenejše in, če se ne motim je bila ta cena 1800 za maj in junij kasneje pa 1600 jaz imam sedaj 1500 in je to minimum, ki ga lahko dam drugače ne grem delat. Tudi Dremelj ima nekje 1400 Grm menda pa 1200 saj ne vem točno ampak je tak kot je za malo denarja mal muzike!?
Nalepka je čist nekaj zase, matica pa tud, če bo ustrezala al pa ne je pa ocena čebelarja in seveda v kolikor bo pravilno postopal z njo. Včasih matico dodajo med peščico čebel in čakajo čudež, matica je kot dober GENERAL in tudi general brez vojske naj si bo še tako dober je poražen. Matica rabi optimalno število čebel določenih starosti, dober dotok hrane v panj šele nato pokaže kar zmere. Če tega v prvih 30 dneh po dodajanju v panju ni ta matica nikoli ne bo uspešne, ker ne bo razvila svojih jajčnih celic takrat, ko mora pozneje pa več ne more.
Tu je kar kup dejavnikov, ki jih treba iizpolniti za uspešno matico samo žal smo še preplitki in mislimo, da bo vse samo od sebe prišlo pa NE bo :V:

#18 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 5. avgust 2003, 08:27

Cena bi morala biti enotna, brez dvoma. Ker drugače je tisto, mislim vsebinsko, zapisano v čebelarju nekaj "kar tako" in meče "slabo luč" na vse rejce... :sori:

Za čebele in matico še posebej, si je potrebno vzeti čas (plus znanje, izkušnje....). Z opazovanjem se da velikokrat ogotoviti marsikaj koristnega, kar lahko uporabiš kdaj v prihodnosti.

To, kar si napisal, da morajo biti v panju pri dodajanju matice optimalni pogoji, zagotovo drži. Premalo čebel in premalo dotoka hrane je za sprejem in nadaljnji razvoj matice slaba popotnica in matica, pa četudi odlična, tega ne bo mogla pokazati/dokazati.

#19 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 5. avgust 2003, 17:59

Ja samo vsi tega ne vejo ali nočejo vedeti ali kaj vem.
CENE pa so tako pri medu kot pri maticah :xx!: kajti sami sebe uničujemo.....

#20 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 6. avgust 2003, 09:02

Drži .... S tem sami sebe tunkamo. Čebelarji se sploh ne zavedamo, da sami krojimo svojo usodo in da če hočemo perspektivno prohodnost, se je moramo lotiti drugače; z enotno ceno in konec. "Padalce", takšne in drugačne pa "prislit" da sodelujejo ...

Vse to je stvar širše "kulture" in "zaplankanost" bomo morali čimprej odvreči.

#21 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 6. avgust 2003, 15:31

Ja samo enim to dopovedat pa je nekaj česar je nemogoče :V: :O:

#22 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 7. avgust 2003, 08:26

Še kako dobro poznam to "vožnjo v enosmerno". Ne da se jih premaknit - tudi za milimeter ne.
Se spomnim, ko sta v enem Lj podjetju delala dva čebelarja. Namesto da bi se dogovorila in zaposlenim ponudila med po enotni ceni (lahko bi se dogovorila tudi to, kdo bo ponudil kakšno sorto) sta se začela obnašat netržno in medu nižat ceno. Na koncu sta pristala na neverjetnih 600 SIT. :V:
Ko sem enkrat ob priliki enega izmed njiju vprašal zakaj na koncu takšna cena, mi je med ostalim dejal, da je to še vedno več, kot pa če bi prodal v Medex. Halo! In ko to izvejo še drugi, si z prodajo na slabem izhodišču... :sori:

#23 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. avgust 2003, 18:45

Ja točno tako se to dogaja vojna v drugem pomenu in za vsako ceno uničiti nasprotnika.
V kolikor jaz računico povlečem je meni boljše med prodato Medexu za 500-600 SIT kot pa doma za 900 kajti ga ne morem čez 2 toni prodat in kot drugo cena flaše, pokrova, etikete in delo :O: :O: :O:
Nato stranka pride in kramlja po 2 uri pa še tisti čas računaj in potem še jamra, da je drago :xx!: tudi denar dobiš tu in tam tako pa celo vsoto pobereš in adijo x;)x x:Dx

#24 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 8. avgust 2003, 11:24

Natančno tako :palec:
Zato pa razmišljam v tej smeri da bi čebelarstvo razširil toliko, da bi "not" dobil vsaj dve toni. Sam za vozit mi ni, ampak, kaj češ, kar se mora ni teško ... he, he... x:Dx
Pa ko bi Medex odkupno dvignil na realnih 750 SIT ... pa ko bi se čebelarji dogovorili, da pod 1000 SIT ni medu, pa .... upam, da bo prihodnost res takšna x:)x

Mi je zadnjič en čebelar jamral, kako je s strankami; pridejo domov in hočejo žajbelj, ki ji ga nato "uvozi" - posebej zanje iz Hrvaške ... Spet drugič bi radi sivkin med?!!, tako da se tipu že kar meša. Med tem ko vozi čebele na pašo še laufa naokoli in nabavlja eksotiko ....

Ti verjetno nimaš nič žajbljevega medu?

#25 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 8. avgust 2003, 19:17

Hja tak je to jaz sem z ceno Medexa zadovoljen, če bi vsaj 3 tone pridelal z 80 družinami bi to bilo to in na tem delam sam :O:
Malce več kot bom dobil od Medexa jaz zaslužim BRUTO na firmi torej bi mi bilo boljše 200 družin imeti pa bi bil svoj gospod samo,. če me investicije nebi sesuvale!

Veš, da je zmeraj tako, da stranka hoče točno tisto kar nimaš in moraš uvažat vse drugo kar je rizik. Vsak med, ki ga noter pripelješ v svojo polnilnico je lahko težava kajti lahko je okužen z sporami hude gnilobe in bog ne daj, da to pride nekje do čebel. Pomovanje posode in vse to lahko pomeni dostop roparicam zato jaz tujega medu ne tržim.....

Žajbljev med imajo Hrvati v izobilju jaz ga nimam žal...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0