Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Dodajanje matic


  • Prijavi se, če želiš komentirati
85 komentarjev na to temo

#26 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 11. avgust 2003, 16:20

Sem slišal za tovrstne probleme; med, okužen s sporami hude gnilobe.... pri enem našem čebelarju (v društvu, ampak daleč, daleč stran) so to odkrili v medu. Sledila je zapora, k temu pa še dodaten strah, da se bolezen ne bi razširila. Ne, ni se za igrat.

Madonca, glede plač pa ni kaj za dodati. Totalno sr..., tako da ti želim, da greš čimprej na svoje. O tem že nekaj časa razmišljam tudi sam, zato toliko sprašujem o raznih načinih ... Ja, denar kot investicija je vedno problem. Sam rešujem stvari tako, da kupujem čimbolj poceni opremo - ravno ta vikend sem bil na Štajerskem in kupil 14 kom. 10 S AŽ starih cca. 12 let po 2.500 SIT. Ko bi vedel prej, bi jih vzel vseh 30. Pa še pobarvani in ožgani so bili - pa kompletni, kar je porava redkost. V LJ bi jih plačal vsaj 6.000 za komad.

Zbiram, nabiram...kot čebele (skoraj) he, he ... Ampak do 200 -tice je pa še kar daleč Verjetno bom vzel še kakšen puf, za nov čebelnjak, stare panje ....kasneje bom moral še kupiti kaj za prevoz.

Kaj pa subvencije za čebelarje? Se najdeš not?

#27 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 11. avgust 2003, 19:15

Ravno zardi tega je nakup starih poceni panjev velik rizik kajti spore hude gnilobe preživijo v medu, propolisu itd..do 100 let. Samo obžiganje in razjuevanje z lugom ni 100% zato se je tega kar za bat. Če že kje to kupuješ povprašaj prj v okolici, če ni bilo kuge v bližini ali celo tam z tem se ni za igrat!?

Ja saj tudi meni manjka še 120 gospodarnih do 200 stotice samno dokler sem vezan na službo ne zmorem več kot to kar imam.

Misliš na kaka nepovratna sredsva???

#28 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 12. avgust 2003, 07:28

Ja, v mislih sem imel nepovratna sredstva. A jih ostali v kmetijstvu ne dobivajo?

#29 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. avgust 2003, 14:09

Ja samo je tu en križ z tem in malokdo uspe :V: Kot prvo rabiš vso dokumentacijo potem 50% lastenega keša in oni ti dajo ostanek sebveda nekaj kot nepovratno nekaj pa kot ''ugoden kredit'' :xx!:
čar vsega je moraš izbrati izvajalca ta pa ti pobere ogromno keša. V kolikor bi delal sam ( kot jaz, ker sem gradbenega faha) bi lahko ogromno prvarčeval žal pa tu ne gre, če investiraš za 5 miljonov je bolje delat sam, ker boš sam to izpeljal za 3 miljone in ne rabiš gore papiracij in prošenj itd... :O:

#30 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 13. avgust 2003, 07:35

Takšne in podobne zgodbe sem že slišal. Lipa naša, nam je tako prijazna! :xx!:
Imaš prav – za takšen keš si postavim hangar ne pa čebelnjak. Sploh, če bi delal sam. No, pri meni te variante ni, ker nisem stroka, je pa tast iz pravega testa. Za čebelnjak za 48 panjev (5 x 3,5 m) mi je dal predračun za 300 prešerenov. Mislim, da to ni veliko?!

Sem pa pri znancu videl čebelnjak za 80 panjev, ki pa ni iz lesa, ampak iz neke vrste pleha (stene niso ravne, so kot harmonika), ki je tudi izoliran. Mislim, da je to še cenejša varianta kot pa les. x:Dx

Zidal pa ne vem če bi. Nekaj časa sem celo razmišljal o gradnji brunarice – vikend/čebelnjak, ampak je drago, pa še s čebelami »živet« je včasih le malce prehuda …

Investicija za 3 miljončke; kaj vse bi pa nabavil za ta keš?

#31 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 13. avgust 2003, 16:17

No jaz sem napisal tak okvirno kaj in kako to izgleda. jaz bi rabil še kakih 50 panjev pa nekaj plemenilčkov in še neke malenkosti pa je!?
Jaz imam zidan čebelnjak in je ceneje kot pa lsen, les je drag seveda pa sam sem ga postavilz družinsko delovno silo čeprav potem vsi jamrajo, ko teba zagrabit za lopato :xx!:

#32 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 14. avgust 2003, 07:32

Les je lep ampak drag. V končni fazi je pa itak vseeno, važno je, da se naše male prijateljice v svojem domu dobro počutijo, pa da le-ta ne kazi okolice. Videl sem že čebelnjake, ki bi si prej zaslužili ime ropotarnica.
He, he, sem zadnjič videl eno kovinsko konstrukcijo, čez pa napeto platno. Kakšnih 70m/2. In pomislil, madonca, tole bi pa bilo za mojo aviacijo ... x:Dx

#33 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 14. avgust 2003, 15:49

Ne vem mogoče sem malo preveč perfekcionist ampak hočem kolko tolko urejene zadeve, kakšno ropotarnico res ne maram in ni glih odlika čebelarja!
Kovinska konstrukcija ja samo potem oblečena z lesom ali krivljeno pločevino ali kaj podobno platno ne vem, če je glih ta pravo x?x

#34 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 18. avgust 2003, 09:32

Pri meni poleg estetike šteje tudi denar - sem namreč za čimvečjo racionalizacijo in če je to kovina ni "blema". Važno je, da je stvar na oko lepa, da ne "bode" v oči, predvsem pa mora biti v stilu "best buy". Siser pa ravnokar zbiram predračune, na podlagi česar se bom tudi dokončno odločil.
V kolikor bi pa delal zase oz familijo, bi definitivno zbral les ... :palec:

P.S.
Sedanji čebelnjak je iz kovine, toplotno in zvočno izolirane in reči moram, da je kar v redu. Edino, kar morda malce moti je visoka temperatura znotraj ...

#35 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 18. avgust 2003, 10:18

...koliko mraza prenesejo cebele, je odvisno v katerem pasu so, kje najdlje v Eu obstajajo? ...

#36 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 18. avgust 2003, 16:03

Čebele prenesejo tudi 14 dni mraza dpo -40 brez težav sedaj pa za dleje časa ne vem, to je bil test sem nekje bral. temperatura v gruči pade nižje ( pri naši kranjici) pri Italjanki ne, ker ta zalega čez celo zimo, pokuri pa neprimerno več hrane!?
Mislim, da v Kanadi so nekoč vzrejali čeele JUG za SEVER, ker so družine sesuli pred zimo zaradi ekstremnih temperatur pa so raje kupili na spomlad nazaj, ker je bilo ceneje, kako pa je dandanes pa ne vem!?

#37 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 18. avgust 2003, 17:34

x^x

#38 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 19. avgust 2003, 07:08

Na predavanju F. Marolta na temo Čebelarjenje v S Ameriki in Kanadi je bilo rečeno, da se čebelarjem na navedenem teritoriju ne splača prezimljati čebel. Nove čebele si vsako leto - spomladi nabavijo v Califirniji. Te čebele jim njihovi j bratje "dostavijo" v "embalaži" iz stioroporja.
Kruto, za nas, ki smo na svoje muhce močno čustveno vezani, za tamkajšnje čebelarje pa samo eno izmed mnogih racionalnih opravil ...

#39 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 19. avgust 2003, 19:10

Točno tako za njih je to pač poslovno pametna odločitev katera je cenejša kot pa prezimovat kruto a kaj moreš???

#40 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 20. avgust 2003, 08:32

Ja, tam gre za drugačno filozofijo, vse je popolnoma drugačnih dimenzij ... če se samo spomnim, s kakšnimi šleperji vozijo okoli čebele in kakšne obrate /točilnice in polnilnice/ imajo ... Pa da ne pozabim nepreglednih kmetijskih površin .... Hmm!

Zanima me, ali je sedaj še čas, da bi dvignil živalnost kakšne družine, ali je bolje, da na to pozabim in jo raje dodam ... Namreč, dve družinci, v 5 S AŽ sta zaradi poznega dodajanja matice bolj švoh.... Sicer matica kar solidno zalega, vendar pa se bojim, da se morda ne bo izšlo ... (dodal bi še kakšen sat pokrite zalege ... pa tudi hrano jima dodajam vsak drugi dan).

P.S.
Kako narediti dober propolis (postopek)?

#41 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 20. avgust 2003, 15:06

Ja komot dodaš sat zalege, da se moč družinice vspostavi na normalo. dodaj polegajočo zalego ta bo pripomogla k večji živalnosti.
Pazi, da ne boš preveč ulival kajti blokiral boš matico, bi rekel vsak drug dan po 2 deci!

Ja sedaj pa propolis, recepturo dobiš na Apimondiji, po testiranju na moji stojnici in seveda treba bo pijačo plačat kajti sedaj si dobil oziroma izvedel preveč ''zastonj'' x;)x x:Dx :palec:
Vse nekaj stane torej bo kupčija x?x x:)x

#42 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 21. avgust 2003, 07:28

Deal! :palec:
Bral sem, da bosta za časa Apimondie aktualni dve lokaciji - v sklopu Cankarjevega doma prva in druga, v parku Zvezda, kjer bo možno kupiti večino SLO izdelkov iz medu. A že veš kje boš lociran?

#43 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 21. avgust 2003, 16:00

Seveda v parku kjer bodo vse stojnice tam me najdeš in lahko tudio kaj kupiš x:px x:Dx

#44 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 22. avgust 2003, 10:24

Seveda se bom oglasil in tudi kaj kupil :palec:
Tale sejem bo prava popestritev dogajanja v LJ, pa še ljudje se bodo lahko seznanili z vsemi izdelki, ki jih ponuja čebelarstvo. Pa upam da bodo cene primerne, se pravi ne prepoceni! :palec:

#45 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. avgust 2003, 14:27

Cene bodo realne in upam ne bo kaj narobe se potem vidimo in spoznamo tam, samo predstavit se bo treba oreng drugače se ne bom vseh spomnil. Zmenjen sem z ogromno ljudmi tak, da ne vem, če bom vse porajtal....

#46 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 25. avgust 2003, 11:29

:palec: x:Dx

#47 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. avgust 2003, 08:34

No pa smo se videli in spoznali, ne z vsemi lunetki z nekaterimi pa :palec: :palec:

#48 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 31. avgust 2003, 15:55

Danilo, meni je kar malo žal, da nisem prišel kaj pogledat v sredo, ko sem sicer bil v Ljubljani, a nisem imel časa. Upam, da si se imel dobro na morju.

Mislil sem ti povedati, da sem zadovoljen z maticama, sta kar pridni. One s številko pet so ob dotoku približno 1,5 kg raztopine na dan celo zgradile dve satnici, si morš mislit. Moje niso ravno nagnjene k tolikšni gradnji, tako da so tvoje kar zanimiv dodatek.
:palec:

#49 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. avgust 2003, 16:06

Tudi meni je žal, da je obisk članov tega luninega neta in tudi Yahoo-ja bil tako slab. Pričakoval sem malo večje zanimanje, da se spoznamo a sem se uštel no ja pa ni važno kar je pač je!

Kar se tiče matic in gradnja satja je tudi to od potencionalnih lasnosti v genetski verigi. To so leta dela, da z ustreznimi pozornostmi dobiš take matice. Malo več težav boš imel z krotenjem rojenja naslednje leto žal pa nekaj kar bi imelo vse dobre lasnosti ni.
NE obstaja perfktna ženska in tudi matica ne želim ti obilo uspeha še naprej z mojima maticama!

#50 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 31. avgust 2003, 18:59

hja, se daje maticam tudi kakšno ime........? 'morda po domačiji.....kraju....




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0