Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vzgoja otrok


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
2556 komentarjev na to temo

#51 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. oktober 2003, 09:22

Rachek - to je pa kar kul slisat (pa tudi sama mislim, da so zdajsnje generacije otrok bolj 'pametne', prizemljene in vse kot smo bili mi... bolj jih zanimajo vrednote, bolj so resni, zanima jih prihodnost itd)...

Astra - zoprno je zato, ker je point v biti dosleden... Zato cimmanj grozit pac prej, ce potem ne izpolnemo tega...
Ce si rekla, da v petek ne sme, naj pac en petek ne sme in se tega drzis..
Da pa bi vse petke skenslala, pa se mi zdi kruto.. Pa tudi - kaj je zdaj? :eek:
Zakaj se mladi ne bi zabavali?
Tudi oni morajo postaviti svoje meje - kot si jih ti, smo jih mi...
Malo se uposteva pac starse, kaksen nasvet se ti poklopi in izkaze, da je zlata vreden, enih pravil pa se preprosto ne drzis... x:o)x x;)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#52 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. oktober 2003, 09:26

p.s. POmembno je, da so pravila karseda elasticna; ker ce jih zabetoniras, nimas operativnega prostora... nic ne mores...
Pa se - ti si ji ze pustila, da hodi ven...
Ni kul 'iti nazaj', da naenkrat lahko manj kot je prejsnje obdobje...
Ce je ze hodila v petek ven, kaj bi ji zdaj nenadoma zategnila tole.... a ves....

Jaz bi ravnala tako - ne SAMO ta petek, in tudi ne VSE petke... Jaz bi se dogovarjala kar lepo sproti...
Ker tudi - ce obljubis, moras obljubo drzati.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#53 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 6. oktober 2003, 09:56

Jah, imeti pubertetnico...ni mačji kašelj x^x . Poskušaš po najboljših močeh in nikoli ne veš, če je to dobro.

Pri nas so pravila jasna..."ven" lahko gre v petek in soboto, v kolikor šolske zadeva opravlja v mejah zastavljenega in tudi ostalo (likanje brez opominjanja, pospravljena soba...).
Če "naredi" napako... (ji spodleti po njeni krivdi) sledi kazen...o kateri več ni debate. Je samo po sebi umevna.
En dan - petek ali sobota ostaja doma. Ni več...dileme. V drugem letniku, ko je začela "hoditi" ven, si je še dovolila "prekrške" - podaljšala je uro...sedaj se to več ne dogaja. Ni več sankcij. Pravila so ji prišla v kri.
Obstajajo izjeme, kot pravi Marsa...dober koncert...Posodi mi jurja, je imela izredno podajšan izhod do 2.30, pa je bila doma ob 1.00 uri. Če se ob 9. zečer zmenijo, da grejo v MB v Štuka, ne morem pričakovati, da bo doma ob 1.00 ... pravila se spotoma prilagajajo, vendar ne vsak teden.

Letošnje šolsko leto pa opažam, da tudi ko ima dovoljen izhod - ostane doma. Dobi obisk...in gledajo TV, pečejo kokice...

Je pa res, VEDNO ko je ZUNAJ jo pričakam, počakam...želim jo videti in ji želim dati občutek, da bom tam...karkoli bo...bom tam. Če bo čutila potrebo, me poklicati...me pokliče. Velikokrat me pokliče s koncerta in mi zavrti kak komad.

Nekoč sem dobila komad od MI2 - Samo tebete imam... :2src: dober občutek x:Dx :palec:


Umetnost je biti dobra mama prijateljica...

#54 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 6. oktober 2003, 12:40

Astra, tole sem jaz začela doživljat pri Dašinih trinajstih... zgleda, da je bolj 'hitra' pri prehajanju skoz puberteto x;)x , ker kakor jo je hitro začelo vrtet, jo je hitro tudi spustilo... sicer sem o tem že dosti napisala... zaupanje je ključno in takoj zatem še zaupanje x:Dx ... v glavnem: kakor sem bila deležna raznih 'strokovnih nasvetov in pokroviteljstva' že od njenega rojstva, ko ji nisem težila s tem, da mora ravno zdaj spat in ravno zdaj jest in ravno zdaj bit pokonci itd... in kasneje, ko sva se (pri njenih dveh letih) pred drugimi pogovarjali: "Bi šla z mano na sprehod? Bi raje jedla špinačo in pire krompir ali ti pripravim mlečni riž?" ... <_< :wacko: ... c-c, kaj dela Mateja! Tale otrok ji bo čez glavo zrasel, potem bo pa imela... :o|o: x!x ... in, ko so gledali mojo hči, ko je pri 13 nosila majčke z napisom "evil", bulerje in živo rdeče pobarvane lase, je vsem pisalo na facah: "SMO TI REKLI!!!" Skratka: ko mi je sporočila (hehe, Daša me že od nekdaj samo obvesti "Tole imam namen narediti."), da bo zdaj hodila plesat v Lipo, nisem rekla "Ne, premlada si še za to!", pač pa "Kul jaz sem tudi vedno rada plesala! Lepo se bova dogovorili o vsem in, če se bova obe držali dogovora, ne bo problema." prvič in drugič sem dežurala in bila malo :sori: , toda niti enkrat samkrat ni izrabila mojega zaupanja ali naredila drugače, kot sva se zmenili. No, mislim, da je šla takole plesat ob petkih kakšnih petkrat, potem pa mi je povedala, da jo je že minilo, ker ji ni všeč tista gužva in, ker je tam vse zakajeno...
Je pa res, da za takle odnos se je dobro najprej sam s samo zmenit in razčistit... ker vse skupaj se hitro sfiži, če se sam ne držiš dogovora, če nisi sposoben nekaj izpeljat do konca in, če je strah prevelik...

x:)x x;)x

#55 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 6. oktober 2003, 13:33

Thx...ampak, saj ni point v tem...da ji jaz ne dovolim...mislim, da sva doslej okol tega kr dobro "furali"... x^x
Recimo...letos je bila sama v Franciji...v poletni šoli...in sem ji podpisala..izhod do 1h...v smislu...če že gre...naj uživa...in se zabava...ne bom ji zdaj omejevala neke ure...
Problem je...da se mi je ZLAGALA...in da sama predlaga kazen...ki se men zdi hujša od te...kar predlagam jaz...ukrepati pa MORAM...drgač.. xrolleyesx

Če kaj nisem...nisem "zabetonirana"...kvečjemu premalo dosledna... :xx!:

Eh...saj bijem bitko z vsemi...posebej babicami in dedki... xrolleyesx ...ki mi kar naprej očitajo... :xx!: :xx!:
Tut mala pravi...mami, sreča, da imam tebe...s tabo se da vsaj poment...ati bi me tko al tko zaprl v kletko...in me držal za rokco... x:Dx x:Dx
Ma nič...danes grem na govorilne ure...pa bova potem..zvečer dorekli...kako in kaj...

x^x

Astra
Per aspera ad astra

#56 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. oktober 2003, 13:43

... Če kaj nisem...nisem "zabetonirana"...kvečjemu premalo dosledna... :xx!: ...

x:Ix :8): xrolleyesx :o|o: - jaz tudi zelo tezko.... je pa to zelo pomembno, med najpomembnejsimi 'vzgojnimi prijemi'...
Zlagala - to je res zoprno... finta je tudi v Zakaj? - ce imata sicer zaupen odnos...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#57 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 6. oktober 2003, 13:44

Vsa skrb, vsako razmšljanje, besedni dvoboji, dogovarjanja, postavljanja mej...je popolačano,
ko na govorilnih besedah poslušaš besede hvale o svojem otroku.

Čeprav sama vem oceniti svoja otroka...se vedno nekje vprašam, sem objektivna???

In ko od drugih poslušam lepe besede in besede hvale...potem sem res... x:Dx x:Dx x:Dx

Nekoč sem prišla domov s prve govorilne ure za sina in sem možu rekla: "Kar topila sem se" (nisem vedela da mulc prisluškoval x;)x x^x )... in mali me sedaj vedno pričaka z besedami..."A se sedaj nisi topila?")


Da bi Astra bila danes deležna samih lepih besed! :palec:

#58 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 6. oktober 2003, 14:32

Poznam več primerkov "prenašanja staršev naokoli", v dveh takih ekstremnih je bil problem pri starših. Z eno pa sem celo bil skupaj x:Dx . V obeh pa je problem bil v tem, da starši nenehno negirajo naravne potrebe najstnikov (še posebej najstnic, se razume, stereotipna vzgoja :o|o: ) in potem dobijo pač takšen odgovor nazaj(ki je za moje pojme popolnoma legitimen, ker gre za zanikanje popolnoma naravnih potreb - druženje, ljubezenska razmerja in v končni faxi tudi seksa).

Laganje res ni vredu ... ja ... jaz sem se velikokrat zlagal svojim staršem, pa še marsikaj drugega sem naredil ... tudi 3je komadi so me spravili na tla in brcali v mene - zaradi ničesar - v soboto zjutraj ob 4ih po gimnazijadi na Štuku. Pa sem še vedno tukaj. x;)x

Hja, valda da je je napizdla ... v tem obdobju hormončki delajo pune ... mladostniki imajo full tako potrebo po indetifikaciji z prijatelji in valjda je šla tja, kamor so šle kolegice. Dajte 15-letnicam kr lobotomijo naredit, pa bo mir, a ne x;)x :sori: .

V onem drugem ekstremnem primeru (na začetku omenjenih dveh) pa bo moral nekdo nekomu dat tik pred 18im roj. dnevom lobotomijo delat. :V: Al kaj ... ne vem ... xnckrivx

Vnaprej sorry astra, če te v mojem pisanju kaj moti, nisem imel namena posploševati in držim pesti, da bosta zgledno uredili medsebojne odnose. x:Dx

#59 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 6. oktober 2003, 15:09

Ne, ne Rachek..čist kul si napisal... x^x
Saj sem podobno razmišljala...ZAKAJ...se je zlagala...ker je želela iti tja...jaz pa ji nisem dovolila...
Ergo...morala bi ji dovoliti...že od začetka...pa mi ne bi lagala x?x
Veš...pred začetkom šole...je bil doma dogovor...prvi mesec na ŠTUK ne...potem pa bomo videli...
In...zdaj pač moram vztrajati... xrolleyesx ...ker mislim...da meja mora biti...in pika...če smo se tako dogovorili...
kaj pa naj naredim...dovolim ji vse...kar si zmisli...pa mi potem ne bo lagala...al kako..
Ti lahko kr povem njeno...najnovejšo pogruntavščino... xrolleyesx
Tri prijateljice...bi šle zdaj, čez te prve počitnice...v DUBAI.. :eek: :eek: x?x
Pa smo nardil kompromis...in gre z gimnazijci za 3 dni v Prago... x^x
Tako, da ne ti men o lobotomiji... x:Dx x:Dx x:Dx

x;)x

Astra
Per aspera ad astra

#60 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 6. oktober 2003, 16:10

Mi ne da miru...tole razmišljanje o omejitvah... :xx!:

Torej..jaz ne dovolim discoteke...otrok se zato zlaže...in gre...
Nimam denarja za teniske...ki jih imajo vse prijateljice...jih ukrade...

itd, itd...

Saj je tud naš lajf...poln omejitev...nekatere izmed njih ok, druge neumne do skrajnosti...
Recimo...omejitev prometa na 50...sredi noči... xrolleyesx
če te lovijo na radar..si kaznovan...pa če se ti zdi še tako neumno...

Ah...pa saj je še toliko tega...sam za primer sem dala...

Ne vem...očitno bi morala samo ukrepati...po svojih najboljših močeh...jaz pa o tem tolk razmišljam..
verjetno...se s tem toliko ukvarjam zato...ker sem sama imela tako restriktivno vzgojo...da je nobenemu ne privoščim...in hočem sama čim dalj od tega..po drugi strani pa se bojim...da bom pretiravala...ker na konc koncev so še vedno "odraščajoči"...

Astra
Per aspera ad astra

#61 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 6. oktober 2003, 16:37

Tako, da ne ti men o lobotomiji... x:Dx  x:Dx  x:Dx

x:Dx x:Dx x:px x:Ix x:Dx

#62 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 6. oktober 2003, 19:40

Ja, Astra, tudi meni se zdi zelo pomembno, da vemo, do kod MI lahko gremo... kaj zmoremo dopustiti, oziroma, kaj se nam zdi primerno, da dopustimo in kaj ne. Potem pa je naša odgovornost, da se tega vedno držimo, ker sicer vse skupaj nima takega učinka, kot bi ga želeli, pač pa ravno nasprotnega. Iz lastne izkušnje (in kakor spremljam izkušnje drugih po svetu) pa ti lahko povem, da se otroci zelo zrelo in odgovorno odzovejo, če jim ponudiš pogovor in IZBIRO. Vem, da vse to terja veliko več pozornosti in drugačnega ukvarjanja (tudi meni bi včasih prav pasalo, da bi preprosto rekla "Ne in pika!", pa kaj, ko ti otroci ne padajo na to in pričakujejo vsaj smiselno obrazložitev, za kaj si se tako odločil). Včasih se je prav težko domislit izbire. Ko recimo že vnaprej veš, kaj bi še zmogel prenesti, otrok pa ima v glavi čisto nekaj drugega. kako zdaj to ponuditi otroku, da bo doživel kot izbiro, za katero se v dogovoru s teboj odloča? Hmmm... današnji otroci pač želijo več in pri tem imajo precej bolj močno voljo, kot smo jo imeli mi. Je pa še nekaj, kar sem v člankih večkrat poudarila zaradi tega, da bi nam, strašem, olajšala tele situacije - Indigo otroci nimajo vcepljenega občutka krivde in kazen ne deluje tako, kot je delovala pri nas. To je kar koristno vedeti, da zadeve ne bi postajale mučne in prenapete in še kaj. Očitno je treba poiskati drugačne poti...


:vio: x:)x

#63 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. oktober 2003, 19:50

... Iz lastne izkušnje (in kakor spremljam izkušnje drugih po svetu) pa ti lahko povem, da se otroci zelo zrelo in odgovorno odzovejo, če jim ponudiš pogovor in IZBIRO.

x^x :palec:
Pravzaprav pa se lahko podpisem kar pod cel tvoj post.

Dobro razmisljas - tudi jaz razmisljam na tak nacin in tudi jaz skusam takole furati v lajfu - ne cudi me, da imas dbest odnose s svojo hcerko. x:)x
Tudi jaz gradim vse ali najvec na zaupanju. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#64 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 6. oktober 2003, 19:59

Mateja...tnx.. x:Xx x^x

Sem pravkar prišla na LNF...da se " spočijem"...Popoldan sem se odločila...da ne bom zganjala avtoritete...zaradi avtoritete same...
Prav fino je bilo..zdaj...po dolgem času se je čist odprla...in sva se marsikaj pogovorili...čist poštena sem bila...in ji povedala...kaj me muči...tut opisala svoje strahove...pa tut ona povedala...kako in kaj...

Tako...zdi se mi...da je bilo koristno...lekcija za vse...

x8Dx :palec:

Astra
Per aspera ad astra

#65 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 6. oktober 2003, 20:00

Bom kr po Marsino: d'best, Matea! :palec: x:Dx

#66 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 6. oktober 2003, 20:48

Kako fino...je, da obstaja LNF... :palec:
Malo prebereš...kako razmišljajo drugi...malo si sam vzameš čas za razmislek...in... xideax

x^x

Astra
Per aspera ad astra

#67 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 6. oktober 2003, 20:51

:palec: xyesx :detelca:

#68 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 6. oktober 2003, 21:08

..a pa mora it vsak vikend ven. naj gre vsak drug vikend ven ....(jest še tok nism šeu)
Ah je že prepozno ,se je že zagledala v kerga,no... x:Dx

#69 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 22. oktober 2003, 19:22

PICTURE GOD

A Kindergarten teacher was observing her classroom of children while they
were drawing. She would occasionally walk around to see each child's work.

As she got to one little girl who was working diligently, she asked what the
drawing was.

The girl replied, "I'm drawing God."

The teacher paused and said, "But no one knows what God looks like."

Without missing a beat, or looking up from her drawing, the girl replied,
"They will in a minute."

via Kristin (kryon.com)



:vio: xsrcx :vio:

#70 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 22. oktober 2003, 19:53

Moja starejša še zaenkrat ne hodi ven. Poleti je lahko, zdaj pa ne.
Ta ideja za izbiro ful drži.
In tudi tisto o elastičnosti se strinajm. In prilagajanja pravil sproti.

Ma - mojster moraš biti se mi zdi. Ter ne pozabiti, kako je bilo, ko si bil sam v tistih letih. x^x

Jaz imam zdaj čisto drug problem - z mlajšo.
Vsake toliko zapade v jok - pa v šoli, ker jo kdo ujezi, pa doma..ali pa nam kar reče:Saj vem, kakšni ste. M.(starejšo) imate rajši kot mene :C:
In jok in stok - sicer je res, da poskuša s temi fintami takrat, kadar ne doseže česa. Z izsiljevanjem recimo.
Ali zadnjič - sredi trgovine...A M. pa je lahko dobila teniske in škorničke? Jaz pa samo gležnarje???? In jok takoj.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#71 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 23. oktober 2003, 08:47

Puberteta... :o|o:
Mi se tudi pocasi selimo sem, v to poglavje nasega lajfa...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#72 El Nino

El Nino
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 745

Objavljeno: 23. oktober 2003, 09:18

Haha, sicer jaz nisem še nobenga otroka vzgojil.... ampak si predstavljam da obstaja prva dilema, al ga spraviš v svet z dobrimi geni (mlad) al ga spraviš na svet z dobro vzgojo. (malo manj mlajši...) recimo gledam moje starše, jaz sem prvi ki se je rodil, ful dobri geni, zanič vzgoja.. khm dokaj svobodna presvobodna zato sem malo preveč egoističen, drugi dečko luka, 7 let kasneje, vse vejo že kako stvar teče pri meni, .......

Sicer pa ta rek mi je ful všeč, "Vzgoja se začne 20 let pred rojstvom." (20 let pred mojim rojstvom so bili moji starši stari 1 leto.... ej, cel kažin..)...

Sicer pa sam sem za možnostjo omejene izbire vedno dve možnosti a ne več kot dve, da ali ne, tako so stvari preproste, pravila se spreminjajo s soglasjem obeh strani, če maš več otrok, morajo biti kar se da enakovredna, vzgajati moraš s trdo roko, mehkimi besedami, najbolj pomembno pa je da vedno in povsod daješ svojemu otroku vedeti da ga imaš rad, da je dober, ipd, ga spodbujat.
:D Rad bi se z vami družil tudi v živo, povejte mi če se kdaj mudite v moji okolici LJ, Moste.

#73 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 28. januar 2004, 07:43

Tukaj je moč najti kar nekaj uporabnih informacij o Indigcih :vio: xsrcx

#74 Helena

Helena
  • D član
  • Št. objav: 1 180

Objavljeno: 28. januar 2004, 08:01

Jabolko ne pade daleč od drevesa,
razen če stoji v bregu.
Starši s svojimi dejanji dajejo zgled otroku
in Mateja x:)x rada bi dejala,
da je tvoj način pravi v mojih očeh
saj moraš po mojem mnenju vseskozi otroka tretirati kot
odraslo osebo vredno vsega spoštovanja in zaupanja.

Helena


#75 skwo

skwo
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 430

Objavljeno: 28. januar 2004, 08:11

Jaz imam zdaj čisto drug problem - z mlajšo.
Vsake toliko zapade v jok - pa v šoli, ker jo kdo ujezi, pa doma..ali pa nam kar reče:Saj vem, kakšni ste. M.(starejšo) imate rajši kot mene :C: 

:8): Ja,to je pa :vragec: !Ponavadi so take težave s starejšim otrokom-sindrom starejšega otroka.Pa se pogovorite že pred nakupom kaj kdo potrebuje....?




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0