Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vzgoja otrok


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
2556 komentarjev na to temo

#76 mari

mari
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 311

Objavljeno: 28. januar 2004, 13:33

prvič sem slišala za indigo otroke in ko sem brala vaše odgovore in članke na linkih, ki ste jih podali in ..
...guess what..... moj 4letnik ustreza vsem kriterijem....... x:Dx :palec: x:Dx :palec:

..in veste kaj še..... ponosna sem nanj! xDDx x;)x

ampak.... okolica tega ne sprejema tako, žal! neurado je "označen" kot hiperaktivnež, kot omenjeno kar pri nekaterih postih: zrasel ti bo čez glavo! Preveliko demokracije ni dobro! Avtoriteta je bistvo vzgoje!

yeah right!!! :xx!: :xx!: :xx!:

midva se ogromno pogovarjava, in če le lahko, mu dopuščam možnost izbire, npr: ali za večerjo želiš čokolino ali corn flakes? sladoled ali čokolada? modre ali rdeče superge? seveda če je še tretja možnost, jo bo našel in izkoristil, ampak če je v obojestranskih okvirih zakaj pa ne?!
nikoli ničesar ne naredi brez pojasnila, odgovor Zato! je popolnoma brezuspešen!

Zahteva ogromno moje energije, da mu sledim, oz. da mu omogočim razvoj v njemu lastni smeri...

so pa stvari, ki so obvezne in brezpogojne: moja služba, njegov vrtec, umivanje, ....

in pri vrtcu se zatakne: že tretje leto je v vrtcu in že tretje leto se vsak dan zjutraj odvija bitka: zakaj moram v vrtec? pošteno povedano odgovorov mi je zmanjkalo!
Na vsako moje vprašanje zakaj ne želi iti je enak njegov odgovor: meni je dolgočasno!
Pa sem bila pri vzgojiteljici, pa pravi, da se vedno vklopi v igro in se ne dolgočasi, da je najraje v knjižnem kotičku ali v kockah oz. pri živalih.
A mojemu malemu je še vedno dolgčas! Nekatere dneve vzame kakšno svojo igračo s seboj, pa gre malo lažje. Nikoli ne izsiljuje v stilu: pogrešam te, ne me puščati tu...... Vedno mi enostavno pove, da mu bo v vrtcu zopet dolgčas! In tej izjavi sledi izredno počasno oblačenje, pa umivanje zob v neskončnost,.. pa najedanje mojih živnčnih končičev....

včeraj zjutraj je preprosto rekel:"kako ste starši butasti, plačujete vrtec, kjer otroci sploh nočemo biti!"
na vprašanje kaj bi pa doma počel, čisto sam:" igral bi se s psom, ga počesal, peljal na sprehod, za malico imel banano in jogurt, šel počivat, pogledal kakšno risanko in čakal da prideš domov!"

In kaj sedaj? Iz vrtca ga ne morem vzeti, domačega varstva si ne morem privoščiti, zamenjava vrtca?

#77 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 28. januar 2004, 13:36

Ponavadi so take težave s starejšim otrokom-sindrom starejšega otroka.Pa se pogovorite že pred nakupom kaj kdo potrebuje...

x:Dx :palec:

#78 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 3. februar 2004, 17:01

http://www.pobuda-sola.info/index.htm

#79 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 4. februar 2004, 11:31

prvič sem slišala za indigo otroke in ko sem brala vaše odgovore in članke na linkih, ki ste jih podali in ..
...guess what..... moj 4letnik ustreza vsem kriterijem....... x:Dx  :palec:  x:Dx  :palec:

..in veste kaj še..... ponosna sem nanj!  xDDx  x;)x

ampak.... okolica tega ne sprejema tako, žal!  neurado je "označen" kot hiperaktivnež, kot omenjeno kar pri nekaterih postih: zrasel ti bo čez glavo! Preveliko demokracije ni dobro! Avtoriteta je bistvo vzgoje!

yeah right!!!  :xx!:  :xx!:  :xx!:

midva se ogromno pogovarjava, in če le lahko, mu dopuščam možnost izbire, npr: ali za večerjo želiš čokolino ali corn flakes?  sladoled ali čokolada? modre ali rdeče superge?    seveda če je še tretja možnost, jo bo našel in izkoristil, ampak če je v obojestranskih okvirih zakaj pa ne?!
nikoli ničesar ne naredi brez pojasnila, odgovor Zato! je popolnoma brezuspešen!

Zahteva ogromno moje energije, da mu sledim, oz. da mu omogočim razvoj v njemu lastni smeri...

so pa stvari, ki so obvezne in brezpogojne: moja služba, njegov vrtec, umivanje, ....

in pri vrtcu se zatakne: že tretje leto je v vrtcu in že tretje leto se vsak dan zjutraj odvija bitka: zakaj moram v vrtec? pošteno povedano odgovorov mi je zmanjkalo!
Na vsako moje vprašanje zakaj ne želi iti je enak njegov odgovor: meni je dolgočasno!
Pa sem bila pri vzgojiteljici, pa pravi, da se vedno vklopi v igro in se ne dolgočasi, da je najraje v knjižnem kotičku ali v kockah oz. pri živalih.
A mojemu  malemu je še vedno dolgčas! Nekatere dneve vzame kakšno svojo igračo s seboj, pa gre malo lažje. Nikoli ne izsiljuje v stilu: pogrešam te, ne me puščati tu...... Vedno mi enostavno pove, da mu bo v vrtcu zopet dolgčas! In tej izjavi sledi izredno počasno oblačenje, pa umivanje zob v neskončnost,.. pa najedanje mojih živnčnih končičev....

včeraj zjutraj je preprosto rekel:"kako ste starši butasti, plačujete vrtec, kjer otroci sploh nočemo biti!"
na vprašanje kaj bi pa doma počel, čisto sam:" igral bi se s psom, ga počesal, peljal na sprehod, za malico imel banano in jogurt, šel počivat, pogledal kakšno risanko in čakal da prideš domov!"

In kaj sedaj? Iz vrtca ga ne morem vzeti, domačega varstva si ne morem privoščiti, zamenjava vrtca?

Mari se strinjam, da je taka situacija grozna.

Mogoče se še najbolj obnese pozitivni pristop.
Ne samo do vrtca ampak do vsega.
Velikokrat mu povej kako je pogumen da hodi v vrtec.
Kako je že velik, da zmore biti v vrtcu pol dneva.
Kako ste nanj ponosni. Kako je pameten, da obvlada ves program v
vrtcu in da se dolgočasi zato ker je tako dober, da vse obvlada.
Pa mogoče mu nakaži, da lahko kaj pomaga tistim ki ne zmorejo.
Zraven pa vsak vikend poudarite kako ste pa sedaj lahko vsi doma
in kako je lepo.

To je lahko bolj dolgotrajen proces in rezultati niso takoj vidi,
včasih je potrebno govoriti take stvari kar mimo njih
četudi niso pozorni na to, ker v bistvu še kako slišijo vsako pohvalo
pa tudi kritiko.

Pomaga tudi, če pouarjamo kako so vzgojiteljice dobre in prijetne,
kako je lepo, da jih imajo v vrtcu tako radi, četudi ni vse stoprocentno
glede vzgojiteljic, ampak če jim damo starši veljavo potem jo imajo tudi v očeh otrok.

V našem vrtcu imajo tudi zelo dober program kako se starši vključujemo
v delo vrtca. Tako, da lahko kakšen dan preživiš z njimi,
za rojstni dan skupaj pripravimo v vrtcu zabavo,
tako, da se življenje v vrtcu bolj vključi v vsakodnevno življenje družine
in otroci potem lažje sprejemejo ločenost od staršev sai izgleda
vrtec tudi vsaj delček družinskega življenja.

Pri naši starejši hčerki se še obnese da vsak drugi vikend spi enkrat z
mami in enkrat z mano, to ji daje še posebej dober občutek.
Še posebej po rojstvu drugega otroka, ko se je počutila malo zapostavljena.

Predvsem pa je pomemben pozitiven odnos do vsega.
Pa še lažje jim bo v življenju, če se tega naučijo že v otroštvu.

#80 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 4. februar 2004, 11:36

O, Andrej! x:)x x8Dx :palec:
Lepo si tole podal.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#81 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 15. marec 2004, 06:50

Strogost in prisila sta nekaj hlapčevskega.
Zato menim, da z nasiljem nikoli ne moremo doseči tega,
kar lahko dosežemo z razumom, modrostjo in veščino.



Michel Montaigne

#82 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 15. marec 2004, 17:28

..jaa, ampak je treba pridet do tega,...vse kar naštevaš ..pa tut ,če postaneš zlo mlad starš x:Dx

#83 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 16. marec 2004, 00:24

Jaz pa imam težave s sinovim očetom - oziroma ne odobravam njegovega načina vzgoje. :xx!: Sam kaj pa lahko naredim? Nič! Doma je ena vzgoja, pri očetu pa druga. :sori:

Ta teden je ves teden sin pri očetu (na očetovo prošnjo, ker dokler sin še ni v šoli, si še lahko privošči take počitnice kadarkoli, jaz pa mu tudi ne branim, saj to ni tako pogosto).
Danes pa me ta moj ex pokliče in sprašuje, kam tamau lula doma. Povem mu, da v školjko. Pa pravi: "Pri nas pa hoče v tuš kabino! To ga je treba odvadit! Jaz sem mu rekel, da če bo še lulal v tuš, ga bom kaznoval tako, da en mesec ne bo prišel k meni!" Razložila sem mu, da se sinu to zdaj najbrž zdi zanimivo, ker sem mu jaz enkrat dovolila, da se je polulal v banjo, ko sem ga tuširala (da ga nisem mokrega dajala iz banje k školjki). On pa še naprej: "Tega se mora odvadit! Kaj se to pravi, da bo lulal v banjo! Ga bo treba kaznovat!" xrolleyesx Katastrofa... Za vsak drek bi ga kaznoval. Nič mu ne zna mirno povedati in mu obrazložiti...
Jaz sem bila seveda potem tiho in sem si mislila: saj če en mesec ne bo videl očeta ("za kazen"), mu najbrž ne bo nič škodilo, glede na to, kakšen je tastar... :xx!: Po eni strani še sreča, da ne živimo skupaj, ker bi bil sin najbrž že čisto zafrustriran! Jaz pa najbrž na psihijatriji.

No, zdaj mi je malo lažje, ko sem tole napisala. x:)x

#84 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 16. marec 2004, 06:52

Upam, da ti je sedaj lažje Tamara, ko si to napisala :palec:

"Ko imaš svoje otroke, razumeš dobroto staršev."

#85 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 16. marec 2004, 14:55

x!x xsrcx Jes!! Ne morem verjet, tema je ze popravljena!!! :2src: :2src: :2src:
(*sem jo ze enkrat, bogsigavedi kdaj! :vio:)
Ne bo mi treba zdajle 4 strani solat pedenat!!! :hepko:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#86 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. marec 2004, 10:35

Jaz pa imam težave s sinovim očetom - oziroma ne odobravam njegovega načina vzgoje.  :xx!: Sam kaj pa lahko naredim? Nič! Doma je ena vzgoja, pri očetu pa druga.  :sori:

Nič ti ne zavidam naslednjih 16 let! Ampak bo že šlo, bo, boš videla!
Povsem razumljivo se mi zdi, da sta si z bivšim prišla navzkriž tudi pri vzgoji otrok. Saj sta si sicer.
Tu sta vsaj dve skrajnosti - v eni mame maksimalno onemogočajo stike z očeti njihovih otrok, čeprav si verjetno to zelo želijo, in verjetno prav zato - v drugi pa se mame trudijo, da bi otroci le imeli stik tudi z očetom in so pripravljeni potrpeti in narediti marsikaj. :o|o: Včasih kar preveč...

Mislim, da neka pravila, vsaj ohlapna, bo pri selitvah otroka treba postavit. x!x In se ne pustiti izsiljevanju ...
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#87 Piko

Piko
  • D član
  • Št. objav: 2 943

Objavljeno: 17. marec 2004, 12:43

Tole temo sem v celoti pozorno prebral,
vsem najlepša hvala za vse krasne misli, še posebej pa Marsi, Marjetici, Andreju, Nataliji, Lemuriji in Sanjalici :palec: xsrcx :palec:

Meni je komunikacija z otroci na splošno lažja, ko se pogovarjam z njimi kot človekom (morda zamenjujemo to z odraslostjo) in - ko poiščem otroka v sebi.
:onfire:
In že večkrat sem bil poplačan, ker sem verjel njihovi Resnici in ne svoji... x:Dx
Računalnik ustvarja navidezno resničnost, človek resnično navideznost.

#88 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. marec 2004, 13:26

Tole temo sem v celoti pozorno prebral, ...

:8): :switz: x;)x :palec: x^x

Tamara, sory, ker sem te zignorirala, pa tamle se prisla navdusevat samo, zdajle vidim, kako je iz konteksta... x:Ix Nic prebrala, kar se je napisalo, skratka...
Nimas kaj, otroci pa so fleksibilni - postekal bo, da je pri tebi drugace kot pri ocetu. Tudi ce ima mimo fore, ga ima gotovo rad in verjetno je se kaj drugega v njunem odnosu, kot le tole tezenje.
Saj bos videla, ce tamali slej ko prej ne bo hotel vec k njemu, bos naprej razmisljala... sicer pa je kul za otroka, da ima to moznost, da se videva z ocetom (nekatere mame to onemogocajo, ocetje morajo ne vem kaj, da ga vidijo - svojega otroka... :sori:), ziher ima oce tudi kaksne pozitivne lastnosti, sicer itak ne bi bila z njim, kajti dvomim, da se clovek popolnoma spremeni in je bil prej kul, zdaj pa slab.
Niso vsi tako razviti in ne tako na visokem nivoju.
Morda pri njem obstaja nekaksen 'kompleks', ker imas ti avtoriteto, tebi bolj zaupa sin, pa je podzavestno nekoliko ljubosumen nate, pa se bolj kaze - kdo je gazda tu.
Bolj bos silila in uveljavljala svoj prav, slabse bo, po mojem... Morda mu tudi kdaj pritrdi, reci, da ga razumes, a da se tebi zdi.. in ne, da tako mora biti ali kaj takega... Morda se pocuti ogrozenega, pa potem vcasih kdo rata malce zleht.
Scasoma bo tudi tamali ga 'razorozil' s cim...

Saj se veliko odnosov krha tudi zaradi vzgoje. Normalno, da je v takem odnosu kvecjemu lahko se vec 'komplikacij'...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#89 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 17. marec 2004, 22:38

Ja, Marsa, dobro si poštekala situacijo. :palec:
Sicer mu jaz res ne vsiljujem svojega "prav", ker vem, da bi bilo še slabše. Navadno v takih primerih mirno povem svoje, potem pa sem tiho. Saj drugače ni možno, ker je tudi on Lev - potem si lahko predstavljaš, kako je to, ko imata 2 Leva svoj "prav"... x;)x Je pa tudi sin Lev, tako da ne vem, kako bo, ko bo malo večji... x:Dx x;)x
Ja, včasih se mi sin malo smili, ko vidim, kakšne vzgoje je deležen pri očetu. Ampak dokler gre vseeno rad k njemu, tudi vem, da se imata rada in da so tudi pozitivne stvari. Saj je res, da ni čisto vse pri njemu slabo - ni bilo in še vedno ni. Samo včasih, ko izbruhne tisti njegov težek del karakterja ven, me malo vrže dol zaradi sina - jaz ga hvalabogu itak ne vidim, ker je 15km stran.
Mah... - kot je rekel Piko: bo že šlo. x^x x:)x

#90 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. marec 2004, 17:37

3 Levi torej. V bistvu OK - tamali bo razvil svoje vrednote - ki pa bodo - malo od tebe in malo od njega.
Torej fino - res je potem tako - se mi je zdelo, da tako slab pa le ni...
Najboljsi 'pokazatelj' je sin. Dokler je on dbest, ne rabis skrbeti. xsrcx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#91 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. marec 2004, 17:40

***
Zdajle razmisiljam, kako kul, da si dala semle, Tamara...
namrec - sem iskala Astrino neko sceno tule... pa ne nasla, pa se spomnila, da je seveda potem v Dnevniku (kar je tudi OK, ker bi utegnili tudi tam iskati, ce bi bili iznajdljivi)..
Ampak je fino, da se niznejo semle te zadeve.
To je tu. Gor. Leta...
Bomo videli, hocem reci, celo lahko... x:)x :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#92 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 19. marec 2004, 15:25

Vzgoja, ki temelji zgolj na zahtevah in nasvetih,
ne pa na zgledih, je slaba vzgoja.


Jan Amos Komenski

#93 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 19. marec 2004, 20:59

..HMM, TUT POSNEMANJE ZGLEDA NI DOBR, HAA, reče se priporočamo tako zgledovanje po nečem x:Dx

#94 AirSim

AirSim
  • Vajenček
  • PipPipPip
  • Št. objav: 48

Objavljeno: 20. marec 2004, 01:57

Zelo zanimiva tema me je kar za par urc potegnila, da sem lahko vse prebrala z vsemi dodatki. Pa še par strani svojih misli sem si vmes napisala.

Za enkrat bom komentirala samo mari, ki je pred dvema meseca napisala, da ji otrok pravi, da mu je dolg čas v vrtcu, vzgojiteljice pa pravijo da se cist dobr vklopi.

Mari, sin je tebi rekel da hoce doma ostat, ker hoce biti zraven tebe! Probaj si kdaj vzeti en dan prosto in ga zjutraj preseneti, da mu ni treba iti v vrtec. Pa sobota in nedelja ne velja, ker je to ni nobena nagrada zanj.
Sej ti je andrej zelo lepo napisal ze takrat odgovor. Zanima me, ce ti je do zdaj uspelo ze kaj spremeniti, ce si tudi ti razmislila kje so razlogi zato da noče iti stran od tebe.


P.S.: Mislim, da nas tale tema uči tudi ogromno o nas samih!

P.P.S.: Vsak ZATO ima svoj ZAKAJ!!!
ZAKAJ, pa vejo samo otroci.
Vsak zakaj ima svoj zato.

#95 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 23. marec 2004, 12:00

Otrokova laž je delo vzgojiteljevih rok.


Jean J. Rousseau

#96 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 23. marec 2004, 14:59

AirSim - fino! :)
'Skoda', ker tudi sem nisi podala se vec svojih razmisljanj (ko pravis, da je tega za cele strani).
No, saj najbrz je to pomenilo, da se bos. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#97 AirSim

AirSim
  • Vajenček
  • PipPipPip
  • Št. objav: 48

Objavljeno: 23. marec 2004, 17:21

Hvala! x:Ix
Ja bi jih z veseljem objavila. Samo mislima da je res PREVEČ za v forum, ki je predvsem namenjen izmenjavi mnjenj. Pa tudi nekaj časa bo trajalo da bom jsto to pretipkala (in če se vmes zgodi še kakšen brainstorming, ne bo nikoli konca).
Aja, al pa če vsakič neki malega napišem... xideax
Vsak zakaj ima svoj zato.

#98 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 10. april 2004, 21:18

Človeka lahko vzgajaš, le če ga imaš rad. x:)x

#99 Vendula

Vendula
  • Nepogrešljivi
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 215

Objavljeno: 10. april 2004, 22:08

Človeka lahko vzgajaš, le če ga imaš rad. x:)x

Tud otrok uči tebe,če si ljubezen doma ne dobil.Jo pa čutiš pri otroku.Te prebudi in vodi naprej. xsrcx

#100 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 10. april 2004, 22:27

Se popolnoma strinjam Vendula s tvojim mnenjem, lepa misel x:Ix x:)x




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0