Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Panj


  • Prijavi se, če želiš komentirati
110 komentarjev na to temo

#51 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 16. december 2003, 22:48

MIRO -STREHO SEM TAKO ALI TAKO MISLIL NAREDITI ENOKAPNO VENDAR NEKAKO V TEM STILU, KER MI JE VŠEČ

DANILO -S HUDIČEM RES NI DOBRO SKLEPAT POSLE , POPIT KAKŠEN KOZARČEK MEDICE PA JE SUPER HEEE x;)x
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#52 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 17. december 2003, 06:25

Ja sam vsen je za pazit tud pri pizju x:Dx x:o)x

#53 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 6. januar 2004, 21:10

Baj obstaja nek pitalnik s tekočo hrano ki ga montiraš na zunanjo stran žrela in potem spelješ cevko skozi žrelo pod satje. Toliko da začneš nekje konec marca rajcat matico in čebele. Jaz kaj takega nisem videl baje pa imajo to nekje v Kranjski gori. A ma kdo kakšen načrt ali ve kako zadevščina zgleda in funkcionira. x?x x?x x?x

#54 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 7. januar 2004, 06:23

Ja v enem čebelarju pred leti je blo to opisano sam ne vem treba iskat, če imaš cajt jaz ga nimam. Po mojih izkušnjah to nič ne hasni ali pa tako malo, da ni vredno omembe...

#55 Senior

Senior
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 1. marec 2004, 12:20

Pzdravljeni vsi!
Sem čisto nov tukaj na forumu. Po letih sicer nisem ravno mlad, po čebelarskem stažu pa sem še novorojenček. Trenutno intenzivno spremljam teme na forumu, pa tudi nekaj zadnjih letnikov Slovenskega čebelarja sem dal skozi v zadnjih 14 dnevih.
In tako sem našel tudi članek, ki govori o krmljenju čebel pri žrelu. Članek je bil objavljen v 6. številko Slovenskega čebelarja v letu 1997, na straneh 172 in 173. Avtor članka je g. Janez Gregori.

#56 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 1. marec 2004, 13:11

pozdravljen in dobrodošel. x:)x vsak je star koliko se počuti in dosti nas je tukaj na forumu , kateri smo novorojenčki . AMPAK imamo tudi dobre varuške in vzgojitelje, ne bom poimensko našteval, da ne bi katerega preskočil x:Dx , vendar ni straha, če bo vsak upošteval njihovo šolo se bo srečno končalo.
in ČIM MANJ se učit na svojih napakah. Hvala za informacijo ! :palec:
LP.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#57 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. marec 2004, 15:37

Hja lastna šola je sicer najdražja se pa človek največ nauči x:Dx x:Dx torej dobrodošlica še enemu novincu :palec:

#58 Senior

Senior
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 1. marec 2004, 17:07

Hvala za dobrodošlico :8):
Nekaj male (drage) šole tudi že imam .... izpred nekaj let, predvsem pa od lani, ko sem očitno pošteno "zamočil" in izgubil edini dve, lani kupljeni družini. Kar sram me je to povedati. Ampak letos nameravam znova, pa ne samo s srcem, tudi z glavo. Pa dobrega mentorja si moram najti tu v bližini.

Imam pa kar takoj tudi eno vprašanje, če mi hoče kdo odgovoriti. Lani jeseni, po zdravljenju s Hemovar-jem (trikrat, vsakokrat po navodilih proizvajalca), je v enem panju nenadoma kar zmanjkalo čebel. Ostalo jih je le še prgišče, sati pa polni medu. Kaj bi lahko bilo vzrok temu in ali lahko ta med uporabim pri spomladanskem krmljenju oz. ga po potrebi dodajam npr. narejencem ?
Hvala za morebiten odgovor! xDDx

#59 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. marec 2004, 20:21

No vsi delmo napake in naj te nikar ne bo sram, elitni čebelarji so izgubili od 30-70% svojih družin tak, da ne skrbi glede tega.

Sate z medom lahko uporabiš napšrej tudi ostale prazne sate lahko glede tega ni problema. Mogoče bi rabil podatek kako si krmil in ali so bile družine na obeh etažah, imaš v LR ali AŽ panjih???
Imam eno teorijo zakaj je prišlo do tega ampak 3× dimljenje je premalo tudi tu mi opiši kako si dimil, škroil ali karkoli si delal pa ti bom lažje analiziral kaj je šlo narobe...

#60 Senior

Senior
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 1. marec 2004, 20:55

Družina je bila še v obeh etažah AŽ panja. Krmil sem s sladkorno raztopino tam nekje okoli 2:3. Kot rečeno, zdravil sem s Hemovar kapljicami, po 6 kapljic na listič, trikrat, v razmiku 7 dni. Natopljen listič sem zažgal in ga dal v panj zadaj, ob pitalnik. Sem se pa zmeraj bal, da se bo kaj vžgalo, zato sem, ko sem računal, da je listič že dogorel, vratca odprl, pogledal če se ni kaj vžgalo, nato pa vratca zopet zaprl.
Ali sem morda predoziral ? Naš veterinar mi je dejal, da je s Hemovar kapljicami marsikdo ravnal natanko po navodilih, pa se je izkazalo, da je bila doza premočna.

#61 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. marec 2004, 21:04

Ja bi rekel, da si delal vse pravilno razen kdaj si začel krmit in kakšne količine si uporabljal? Jaz se lotim krmljenja in zdravljenja po kostanjevi paši ( ko iztočim med) takrat začnem. Krmim vsak drug dan vendar začnem z redkejšo raztopino 1:2 in gostoto povečujem na koncu. Ne dajem večje količine kot 0,4 litra vsak drug dan. Dimim podobno kot ti vendar uporabim 5 kapljic edino na 12 satarje 6 kapljic samo dvomim, da je bilo z tem kaj narobe. 3× je premalo si spremljal odpad, kolko je padalo po 24 urah? Po moje si prehitro družine zabasal z hrano kar pomeni, da ni bilo placa za zalego, mogoče še matica, ki hitro stiska zaleganje na jesen in seveda ostale so ti samo stare čebele, ki so trenutno padle in mladic za v zimo ni bilo. Priporočam, da slediš ( upam lahko uporablja ti) mojim navodilom v čebelarju, če se jih boš držal nimaš kaj zgrešit in mora vse it kot se šika.

Take težave kot pišeš so imeli kar nekateri in verjetnoi je vzrok tudi v kakih zastrupitvah. Poznam nekatere in so res pedantni ampak ostala je le peščica čebel. Pri meni je samo en panj bil z podobnimi težavami in sem ga konec novembra ob plinjenju z aerosolom zaprl saj je bil tarča ropa v njem pa le peščica čebel kot opisuješ hmmm...

#62 Senior

Senior
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 2. marec 2004, 15:10

Mislim da si kar zadel s svojo diagnozo. Res sem jih dobesedno basal s hrano. Tvoje članke pa seveda berem in si jih tudi printam. Fejst hvala za prijazne nasvete. Pa saj te bom sigurno imel še kaj za vprašat. Kar se pa tikanja tiče, pa sploh ni problema, na netu smo tako vsi na ti.

#63 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 2. marec 2004, 16:39

Pri krmljenju treba zelo pazit, da družin ne zablokiramo kajti to pomeni njihov konec, vsi se učimo kar se čebel tiče.
Glede vprašanj ni problem sem na voljo vsem, če lahko kakorkoli pomagam, članke najdeš na oji spletni strani in si jih lahko kopiraš v kak urejevalnik besedil.

#64 AndrejR

AndrejR
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 16

Objavljeno: 12. marec 2004, 12:33

No danes je že malo topleje... in glede na to, da sem v torek za čebelnjakom nameril 1m in 10cm snega sem se pošteno namatral, da sem pred čebelnjakom kolikor toliko skidal pristajalno stezo.
Čebelnjak mojega predhodnika čebelarja Jožeta Sušnika(omembnega Bohinjskega čebelarja) je včeraj dokončno skup sedel :C: :V: (precej žalsten pogled). Upam, da bo spomladi tam zrasel nov čebelnjak... moja naloga je sedaj le še da navdušim katerega izmed Sušnikovih vnukov :palec: .

Uspel sem rešiti le še nekaj prašilčkov, ki so bili še v dokaj dobrem stanju xDDx. Zanima me, kako stavr obdelati... da matic ne bo motilo... ali je možno stvar premazati s kako stvarjo na vodni osnovi... al je najboljš, da vse temeljito sperem z lugom in mogoče ožgem z ognjem(letlampo). Včeraj sem očistil stekla - šipe.


Druga stvar je tehtnica za panj:
No odločil sem se, da po 10letih čebelarjenja nabavim tehtnico za panj... tako, da bom lahko opazoval donose.
Zanima me, kakšno tehtnico priporočate... in če imate kak pameten predlog, kako naj se zadeve lotim jaz. (Da ne bo predraga in pa čimbolj funkcionalna).

LP!
Andrej

#65 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. marec 2004, 17:20

Jaz bi vsekakor svetoval, da panje lepo pobrusite in ožgete ter nato pobarvate kajti to je najboljše.
Tehnico imam tudi jaz tako, ki je v panj montirana vendar sem kupil rabljeno. Cene tehnic so kar visoke tak, da bo najboljše verjetno Celje, si vse pogledat in predračune vzet pa se potem odločit!

#66 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 16. marec 2004, 01:53

KOD VIDIM DANILO SI PRECEJ ZAPOSLEN Z NASVETI. JAZ SEM TRENUTNO ZAPOSLEN Z SELITVIJO ČEBEL , TI PRAVIM KOD DA BI SE SAM SELIL.. HJA VEŠ TISTE PANJE ŠE NISEM UTEGNIL PORIHTAT IN TI JIH POSLAT. KAJ MISLIŠ , A BODO ČEBELE ŽE LAHKO KONEC MESECA. SEM GOVORIL Z GROMOM KER SEM MISLIL ČE BI LAHKO ON DOSTAVIL PANJE PA MI JE SVETOVAL DA BO ŠE PREMRZLO. SAM VEČ NE VEM KAJ JE PRAV.PA TUDI POŠTNINA JE K A R VELIKA ZA 4 PANJE. CCA 9000 SIT. KAJ NI KAKŠNA DRUGA MOŽNOST TRANSPORTA. MOGOČE PA OBSTAJAJO PANJI ALI KAJ PODOBNEGA IN STIROPORJA. NE VEM SAMO SPRAŠUJEM. NO OSTALE SO MI 4 DRUŽINE IN SE KAR DOBRO DRŽIJO IN ZALEGAJO. :palec: SAMO SE BOJIM DA BI ŠE KAJ PRIŠLO VMES. DA NE POZABIM S KOM PA JIH NAJ DODATNO HRANIM, JE BOLJŠE Z MEDOM V SATOVJU KATEREGA ŠE IMAM NA ZALOGI ALI Z SIRUPOM-CUKROM IN VODO 2/1 ALI 1/1. DAJ SVETUJ ŠE MENI PA BOVA SPILA KOZARČEK V CELJU. PRAVZAPRAV ALI GREŠ V CELJE PIT ALI KAJ , KOT VIDIM SE BOŠ MORAL SREČATI Z VSAKIM IZMED NAS. TO BO PA PRAVI :vragec: xcheersx :switz:
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#67 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. marec 2004, 16:18

Dvomim, da bo šlo konec meseca kajti sedaj se je vse zavlekloin jaz moram biti ziher, da je vse ok kajti enkrat sem že imel težave, ko je kupec na silo odpeljal potem pa jamral in težil.
Glede poštnine se pozanimaj še pri pošti slovenije so celo cenejši in tudi pri Intereuropi ali GLS dostavi pa primerjaj malo včasih so velike razlike.....žal ni kakih transportnih panjev obstaja za Lr neki kartonsi samo pri nas ne tak, da v tej smeri kar pozabi....

Krmi jih z tistimi medenimi sati drži se navodil, ki jih pišem pa se nimaš kaj bat lahko si siguren.....bomo pa v celju vse zapili klinc gleda se ga vsaj nacedimo, če drugo ne..... :palec: :palec: x:Dx

#68 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 16. marec 2004, 16:32

SUUPER ! TAKO SE GOVORI. :palec: JA MADONCA SMO ALI NISMO, KDOR NE PIJE NI SLOVENC.
KAR SE PA TIČE PANJEV SE NE SEKIRAT KER SE TUDI NIMAŠ ZAKAJ, JE
BILO SAMO VMESNO VPRAŠANJE. BOM ŽE ZRIHTAL DA JIH DOBIŠ x:Dx
VERJEMI DA MI TUDI PAŠE KER IMAM DOSTI DELA IN NE UTEGNEM , NO SAJ VEŠ KAKO GRE, KAR LAHKO NAREDIŠ JUTRI LAHKO TUDI POJUTRIŠNJEM, ITD..... P O M L A D , POMLAD, pomlad, [SIZE=1][FONT=Arial][FONT=Arial]
LP.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#69 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. marec 2004, 20:14

Eh ja sam tud jaz sem slab pivec malo medenaga ga srknem drugače pa sem na sokovih ti mi vsaj v glavo ne skočijo sem že drugače preveč agresivan x:Dx x:Dx x:Dx

Ja panje bom res rabil kajti, ko bo ugodno bom jaz to prestavil veš kak je to z tem imam skrbi dokler ni urejeno torej se mal zmigaj x:Dx :vragec:

#70 Zvone

Zvone
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 16. marec 2004, 21:52

Hojla vsem skupaj


Imam vprašanje, katero bo za vas mačji kašelj....kako naj prestavim čebelice iz AŽ panja v LR panj.

Dobil sem poln 7 sater jaz pa imam popolnoma prazne LR-e (brez rezervnega satovja, itd..) saj veste bez vsega-začetnik.
Trenutno imam panj doma, en dan - koliko časa naj pustim čebelice v njem in kakšen postopek predlagate??


Zvone


pa hvala!!!

#71 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. marec 2004, 22:02

Malo pofirbcaj na luni pred kratkim je o tem lepo opisal Marko Hrastelj JJ kako opravit ta postopek....

#72 Boris 2

Boris 2
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 43

Objavljeno: 17. marec 2004, 11:56

Lep pozdrav ! x:)x :palec:
Pri meni na primorskem je končno lepo otoplilo. Malo sem pogledaj, kaj se dogaja z čebelami v panju in opazil, da je precej satov zamufanih. Nekaj sem jih zamenjal z rezervnimi. Tudi spužve so bile prav mokre in sem jih dal posušit. Je mogoče prav, da imam postavljeno spužvo po celi odprtini ali bi bilo bolje, da imam z njo pokrit samo pitalnik, da je panj bolj zračen x?x
Tudi v panju, ki mi je šel po slabem so bile satnice zamufane in v panju je bilo precej vlažno. Ko sem dal satnice na sonce je iz nekaj luken pritekel vosek in se strdnu, tako da izgleda, kot da bi iz njega kukali debeli črvi. :xx!:
Bodo lahko to čebele same očistile ali je bolje, da sam dol spravim in bodo to one popravile x?x
Še to bi vprašal, če je dobro, da jim vstavim tudi kako nenarejeno satnico, da jo zgradijo x?x

#73 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 17. marec 2004, 21:14

Boris očitno ne upoštevaš nekateri stvari:
Panji oziroma AŽ panji morajo imeto zgornjo prezračevalno loputo čez zimo odprto, da vlaga oziroma kondens lahko izpareva. Pažni material mora biti tak, da vlaggo vpija ne pa, da po panju teče, tudi vpijajoč material še vedno ni 100% zanesljiv sploh pri močni druži kajti tamperaturna inverzija je večja....panj mora biti zapezen kot prikazuje slika spodaj....

Satje nedograjeno še sedaj ne sodi v panje, ko družine malo zaživijo in dobimo nekaj več mladic ter bo obilno cvetelo zunaj takrat to vstavi x!x
Vso satje bodo čebele očistile same, če so dovolj močne in zdrave, če pa niso pa jim zaman pomagaš ker ne bodo uispele nizti z tvojo pomočjo...

#74 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 17. marec 2004, 22:35

BORIS 2 - LEPO POZDRAVLJEN IN DOBRODOŠEL. VSI KATERI SO ALI SMO NA FORUMU SO BILI NEKOČ IN NEKATERI SMO ŠE ZDAJ ZAČETNIKI - SEM TUDI JAZ MED NJIMI. UBOGAJ NASVETE :palec: DANILOTA :palec: IN OSTALIH :palec: SAJ SO NAJZANESLIVEJŠI IN ČEBELE TI BODO HVALEŽNE. MENI SO TUKAJ DOSTI POMAGALI IN ŠE BODO SEVEDA , SE ME NE REŠIJO TAKO ZLAHKA, RAZEN DA ME IZKLOPIJO IZ FORUMA. SI SE VČLANIL V NAŠE ČEBELARSKO DRUŠTVO . VČLANI SE PA BOŠ DOBIL ŠE DRUGE KORISTNE INFORMACIJE. http://users.volja.net/cdkoper/ ALI obalno.cebelarsko.drustvo.koper@email.si LAHKO PA POŠLJEŠ PODATKE KAR NA MOJ EMAIL PA POHITI ČE BI HOTEL Z DRUŠTVOM 27.03.2004 V CELJE NA ČEBELARSKI SEJEM - DANILO ČASTI Z MEDICO xcheersx
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#75 Boris 2

Boris 2
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 43

Objavljeno: 18. marec 2004, 10:04

Prezračevalno loputo sem imel odprto ta spodnjo. :xx!: Včeraj sem dal spužvo samo še na pitalnik.
Popoldan sem malo bolj pogledal v panje. V enem panju, ki je bolj švoh sem vzel nekaj satnic z medom, ker so ga čez zimo bolj malo porable in sem dodal ostalim. Čez kako urco ko sem se vrnil sem opazil, da najmočnejši panj napadajo čebele, ne vem pa ali so bile moje. Pošprical sem jih malo z vodo in danes je vse v redu. :vio:
Ni mi pa jasno, da so se spravile na najmočnejši panj, ker je res precej močen. x?x
Boni, na sejem bom šel najverjetneje z avtom še z dvema prijateljema, ti pa itak pošljem email. x:)x




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0