Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Turkiz


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
19 komentarjev na to temo

#1 loncek1

loncek1
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 201

Objavljeno: 23. junij 2004, 22:42

:inocent: Ali kdo pozna in kašne so lastnosti le tega? xrolleyesx

#2 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 23. junij 2004, 23:50

Tibetanski turkiz je seveda le trgovsko ime, za katerega pa še nisem slišal. Dejstvo pa je, da tu ni treba biti kaj preveč pameten. Turkizi so ali modrikasti (če imajo večjo vsebnost bakra) ali pa zelenkasti (bakra je manj, železa pa več). Turkizi, ki prihajajo iz tistega konca (Kitajska...) so običajno zelenkasti (v juvelirstvu manj cenjeni).

Za oba velja splošna simbolika in lastnosti, specifične pizdarije pa so naslednje:

Zelenkasti turkizi: delujejo razstrupljajoče, programiramo ga za pridobivanje materialnih dobrin.

Modrikasti turkizi: pospešujejo tvorbo rdečih krvnih telesc in transport kisika v krvi, uporabljani so v ljubezenski magiji.

Turkizi vsebujejo veliko vode, zato so zelo dovzetni na okoliške vibracije (spontano se programirajo z energijami, katerim so izpostavljeni). Če jih nosiš kot nakit, previdno - zelo so občutljivi na kreme. Ratajo umazano zeleni in tega enkol več ne spucaš.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#3 Buddha

Buddha
  • Brez statusa
  • Št. objav: 3 845

Objavljeno: 24. junij 2004, 00:40

Za oba velja splošna simbolika in lastnosti, specifične pizdarije pa so naslednje:
Zelenkasti turkizi: delujejo razstrupljajoče, programiramo ga za pridobivanje materialnih dobrin.

Modrikasti turkizi: pospešujejo tvorbo rdečih krvnih telesc in transport kisika v krvi, uporabljani so v ljubezenski magiji.

:vio: x:)x :8):
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve

#4 aiwa

aiwa
  • Lunatik
  • Št. objav: 11 494

Objavljeno: 24. december 2004, 06:37

lohk ga maš tud kot talismanček a ne? no če rabm mal sreče si dam te uhančke gor x;)x x:)x
spet se mi je na bolš poslabšal

#5 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 24. december 2004, 06:48

Mhm :8):
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#6 aiwa

aiwa
  • Lunatik
  • Št. objav: 11 494

Objavljeno: 8. marec 2005, 10:26

ful so mi všeč za nosit... so mi taki lahkotni... pa fuuulll jih vsi opazijo. meni niso bili tako opazni. zelo rada jih nosim x;)x x:)x xrosex
spet se mi je na bolš poslabšal

#7 atlanta

atlanta
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 9

Objavljeno: 1. marec 2006, 19:08

Ojla!

Dobila sem lep tirkiz oblikovan v želvico. Prebrala sem že nekje da je to zaščitni kamen in da ob nevarnosti spremeni barvo. A ima kdo podrobnejše informcije? Je pa (moj) zelo lepe zeleno modre barve s črnimi "flekci" noter.

#8 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 1. marec 2006, 21:30

Ma kaj ni turkiz? xcivx

#9 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 1. marec 2006, 21:39

TURKIZ
Triklinski CuAl6[(OH)2 | PO4]4 . 4H2O
Pogoste primesi: Ca, Cr, Fe, Mn, S
Trdota: 5–6
Gostota: 2,6–2,8 g/cm3
Element: voda-zrak

Nastaja pretežno v suhih predelih, običajno pa je masiven, ledvičast ali natečen (stalaktiten). Zaradi prisotnosti bakra je modre barve, primesi železa pa turkiz obarvajo v manj cenjenih zelenih različkih, tako da naletimo tudi na modrikasto zelene ali zelene turkize. Največkrat je neprosojen, slabo izraženega školjkastega loma in voščenega sijaja, a jasno pleohroičen. Ovlažen s HCl da moder plamen; po žarjenju je topljiv v HCl. Turkiz je zelo občutljiv na maščobe; če ga nosimo kot nakit, postane ob stiku s kremami umazano zelen. Barva je občutljiva tudi na alkohol v raznih parfumih. Brusijo ga v kabošone, na trgu pa naletimo tudi na turkizne kameje.

Izvor imena: Ime je dobil po Turčiji. Od tu so ga prinesli najprej v Nemčijo, nato pa še Francijo, kjer je dobil ime Pierre turquoise (turški kamen).

Nahajališča: V sinajski puščavi na Bližnjem vzhodu so ga kopali že pred 6000 leti. Danes prihajajo najlepši turkizi iz Irana, kjer ga kopljejo že 3000 let, pomembna nahajališča pa so zlasti v ZDA, Tibetu, Mehiki, Čilu, Tanzaniji in Avstraliji.

Možnosti zamenjave: Podobna mu je hrizokola, od katere je trši, od variscita pa ga včasih zanesljivo ločimo le s kemijsko analizo.

Ponaredki: Na trgu je relativno mnogo obarvanega magnezita in howlita, ki ju prodajajo kot turkiz; omočeni s solno kislino se tovrstni ponaredki razbarvajo. Naletimo tudi na umetne turkize, ki pri razenju z razžarjeno iglo zadišijo po smoli, pa tudi raza je jasno vidna. Na enak način prepoznamo tudi primerke, izdelane iz mešanice smole in turkiznega prahu. Sintetični turkiz težko ločimo od pravega. Ker je turkiz zelo porozen, ga včasih impregnirajo s plastiko.

Tradicionalna uporaba: V starih srednjeameriških kulturah so ga povezovali s Soncem in ognjem. Azteški bog ognja je bil Xiuhtecuhtli, kar pomeni gospodar turkizov. Poleg tega so imeli boga vojne Huitzilopochtlija za vladarja turkizov. V povezavi turkizov z energijskim elementom ognja ne vidim nobene logike, saj ga poleg vode, ki je vezana v mineralu, sestavljata še aluminij in baker, ki jima ne vlada element ogenj, mineral pa je običajno drobnozrnat, kar izključuje tudi povezavo z ognjem kot posledico določene kristalizacije.
Na Srednjem vzhodu so iz turkizov oblikovali kroglice, ki naj bi imele splošno zaščitno moč, zlasti pa je veljalo prepričanje, da ščitijo konja in jezdeca, zato je turkiz v 13. stoletju postal amulet jezdecev. Amuleti so bili običajno kombinirani z zlatom. Nošen za vratom naj bi zdravil zlatenico in vplival na hitrejše celjenje ran.
Včasih so verjeli, da mora biti podarjen in ne kupljen, če želimo, da nam bo prinesel srečo, odganjal sovraštvo in prepire. Iz preteklih časov imamo precej pričevanj o odzivnosti turkiza; lastniki so bili prepričani, da je lepše barve, če imajo do njega dober odnos, marsikdo pa je doživljal turkiz kot živo bitje. To lahko pripišemo prisotnosti vode v mineralu. Ta zlahka prevzame nase vibracije, katerim je mineral izpostavljen. Zaradi tovrstne odzivnosti je bila med ljudmi živa vera, da omogoča napredek dobrim in je sovražnik nemorale zlih. S spremembo barve oziroma izgubo sijaja naj bi opozarjal lastnika pred bližajočo nevarnostjo. Sijaj naj bi izgubil tudi takrat, kadar ga je nosil kdo, ki je bil brezupno bolan. Programirali so ga za pridobitev materialnih dobrin in naklonjenost določene osebe.

Uporaba danes: Turkiz uporabljamo proti hiperaktivnosti ščitnice, zdravi pa tudi pljuča. Njegova nežna energija raztaplja blokade, tako da ga polagamo na boleča mesta. Učinkovit je tudi pri glavobolih. Eliksir iz turkiza deluje proti psihični izčrpanosti, vročici, pomirja želodec, krepi vid, pospešuje rast, nevtralizira pretirano kislost telesa in ga razstruplja. Lahko pa blaži tudi nekatere simptome, katerih vzrok je pomanjkanje bakra in fosforja v telesu: slabokrvnost, nastajanje ledvičnih kamnov, težave s hrbtenico, motnje v centralnem živčnem sistemu, nagnjenje k revmatizmu, motnje v okušanju …
Simbolizira radodarnost, iskrenost in naklonjenost, daje pa nam občutek, da smo kreatorji lastne sreče.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#10 atlanta

atlanta
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 9

Objavljeno: 8. marec 2006, 11:55

Ma kaj ni turkiz? xcivx


Ojla!

Hvala nosorog za odgovor. Vsa zmeda je nastala iz tega ko sem v ahatu kupila ta kamenček ker mi je bil pač všeč. Prodajalka mi je zraven dala listek z imenom in kratkim opisom. Na listku piše TIRKIZ. Doma imam knjigo Minerali, zdravje, duhovnost: Tadej Pretner pa sem iskala noter in našla samo Turkiz in mi ni bilo jasno ali je to to ali kaj drugega. Tako da Tirkiz je očitno turkiz? xrolleyesx

Drugače pa je tu slikica mojega kamenčka:
Objavljena slika

#11 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 8. marec 2006, 13:52

Ojla!

Hvala nosorog za odgovor. Vsa zmeda je nastala iz tega ko sem v ahatu kupila ta kamenček ker mi je bil pač všeč. Prodajalka mi je zraven dala listek z imenom in kratkim opisom. Na listku piše TIRKIZ. Doma imam knjigo Minerali, zdravje, duhovnost: Tadej Pretner pa sem iskala noter in našla samo Turkiz in mi ni bilo jasno ali je to to ali kaj drugega. Tako da Tirkiz je očitno turkiz? xrolleyesx

Drugače pa je tu slikica mojega kamenčka:
Objavljena slika


Na slikci sicer ni prav nič podoben turkizu, sam verjetno so barve mal "zlagane".
Ahat se pa že toliko časa ukvarja s kamni, da bi sedaj pa res že lahko vedeli, da je turkiz in ne tirkiz.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#12 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 9. marec 2006, 18:58

Danes sem šla mimo Ahata in so imeli namesto turkiza res napisano tirkiz in to v izložbi. Sigurno so imeli nekaj časa nazaj napisano turkiz, ker se spomnim. Kaj jih je sedaj prijelo, da so napisali tirkiz nimam pojma.

#13 //mirage

//mirage
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 620

Objavljeno: 16. januar 2012, 16:00

No... da potegnem temo iz naftalina...

Rada bi kupila nekaj iz turkiza, ampak nisem poznavalec in nocem kupiti necesa, ki je totalni ponaredek...

Ogledane imam naslednje stvari:
1
2
3

Torej, ali so to stvari iz pravega turkiza?

byrdpixelbyfruitkait-d4l.png


#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. januar 2012, 10:05

ne vem, težko rečem...
za prvega mislim da morda ni pravi, za tretjega pa da je skoraj gotovo.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. januar 2012, 15:52

aja, ne, to ni nujno da je tako, v bistvu sem pozabila poudarit, da sem laik.
Nisem znalac, se pravi to ni ziher. x:)x
ampak na uč in po filingu.

Včasih se je tu dosti nudilo linke na kakšne take sajte (recimo na Nosorogovega), zdaj pa ne vidim tega... ampak gotovo kaj takega obstaja, take strani bolj pro, pa mogoče bolje da se tam povpraša, ko morda tud kak stručko sodeluje.

(ne glede na vse pa je tudi stručkotom težje zatrdno govort zgolj po taki fotkici... ga je le treba vidt, potežkat itd. x:)x morda bi bil lahko tudi 2. pravi)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#16 //mirage

//mirage
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 620

Objavljeno: 17. januar 2012, 22:23

Tnx za odgovor :)
Tretji tudi meni deluje se najbolj naraven...

No, kar se tice druge slike, je napisan, da je ta turkiz rekonstruiran (ali nekaj podobnega)... Ali kdo ve, ce to spremeni njegove lastnosti?

byrdpixelbyfruitkait-d4l.png


#17 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. januar 2012, 23:08

ne vem, kaj to pomeni v tem primeru, ampak mislim da bi lahko pomenilo da gre pač za prodnik oz. v tem smislu 'obdelan' kamen (obdelava da se drgnejo med sabo, večja količina njih, pa pridejo potem taki gladki ovalčki).
Mislim da bi znal bit sam to in v tem primeru se struktura nič ne spremeni.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#18 //mirage

//mirage
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 620

Objavljeno: 18. januar 2012, 01:58

:vragec: Sem nasla, kaj pomeni reconstructed... -> The other imitation is the ‘Reconstructed Turquoise’. The name is misleading as it does not have any turquoise in it but is made from a mixture of powdered minerals and dye bonded with plastic or epoxy resin.

Torej umeten turkiz :o|o:

byrdpixelbyfruitkait-d4l.png


#19 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. januar 2012, 09:38

aha, sej, ne vem zakaj nisem tud jaz šla preprosto si pogledat prevoda. x:o)x xDDx

ahm, reconstructed... no sej lohk bi seveda pomenilo tudi to... samo je kar lukavo postavljeno.
jasno ne morejo napisat: fake. xDDx

no glavno da smo razjasnili.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#20 mayita

mayita
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 335

Objavljeno: 15. april 2012, 13:48

prvi turkiz izgleda pravi drugi ni tretji pa tudi izgleda pravi pri turkizu lahko z ognjem probate ali je pravi ali ponaredek.turkiz nikoli ni prosojen- drugače pa jaz imam veliko turkiznih obeskov kamenškov iz katerih ti naredim kar želiš so ma iz himalaya prineseni in ne dobavljeni so pa bolj zelenkasti.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0