Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Netresk


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
83 komentarjev na to temo

#26 LeilaniA

LeilaniA
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 353

Objavljeno: 23. avgust 2004, 08:34

Amis, sem nazaj z dopusta x8Dx
Pa hvala za odgovor :palec:
Love Doesn't Have To Hurt To Feel Good

#27 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 23. avgust 2004, 19:34

Prijateljica mi je pred nekaj dnevi podarila tole rastlinico. Je pa rekla, da netreska menda ni priporočljivo uporabljati takrat, ko cveti. A kdo ve, zakaj ne?

L.

Sicer se pa pri Netresku itak uporabljajo samo sveži listi x;)x .

#28 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 1. september 2004, 19:07

:eek: a tole je netresk?!
pa saj tega imamo/jo na primorksem na tone. smao mu none drugace recejo...se ne spomnim.

vis, vis.... x:Dx :palec:
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#29 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 1. september 2004, 19:50

pri nas se mu reče uhovnik.
Mimogrede, Marsa, pred parimi minutami sem (laik, kaj češ) odprla novo temo - kreme in maže, in v mislih sem imela glih neki tazga - torej v zvezi s kuhanjem in izdelavo krem.
Sicer pa, jaz vse kreme kuham na osnovi čebeljega voska. Vosek segreješ (cca 5 dkg), dodaš olivno olje (cca 1 dcl) in dodatek. V tem primeru bi to lahko bil sok netreska. Ko se to ohlaja je treba mešat, da se ob strjevanju voska ne izloči sok netreska (ali druge tekoče sestavine). Maža je super, prijetno diši, uporablja se jo za karkoli.
Lahko pa, če je soka veliko, naredimo kremo samo z voskom in sokom netreska, samo mešanje ob ohlajanju je intenzivnejše, da se ne naredijo grudice. Krema je v tem primeru bolj penasta, ampak ful dobra. Prvič se mi ni posrečilo, danes sem pa že prava mojstrica.

#30 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. september 2004, 14:02

Super da si napisala, sem ze tudi tam pokomentirala.
Ta je bila odprta prav specificno, sicer res da sem zacela z mazo, a sem hotela da se niza v temo vse kar je kul vedeti o netresku.
Tole pa je bolj splosno in pametno, da si odprla, samo skoda, da nisi (se) tja dala.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#31 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 18. september 2004, 20:04

hm kaj pa če bi za mažo namesto rastlinske masti uprabila olivno olje + liste natreska to kuhala nad paro vsaj 2 uri nato dodala čebelji vosek ...majčkeno ohladila in ulila v kozarček.

Hm takšen recept sem dobila (hvala Magec) in uporabila, ko sem delala ognjičevo mazilo in povem da je bilo super.

No ja, to je moj predlog mogoče bi bila maža še boljša? x:)x :eek:

Pozdravček x:)x xsrcx

#32 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. september 2004, 20:08

:palec: :palec: 100% bi bila, ful dobro da si nasla tole in dodala! x:)x x8Dx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#33 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 18. september 2004, 21:06

Tale natresk ima kar precej vode, zato je fajn,če vse skupaj kuhaš dalj časa kot dve uri, da voda izhlapi recimo 4-5 ur...
(sicer pa je že dolci 12, nekja podobnega napisala...nisem dobro prebrala :8): )

Pozdravček xsrcx

#34 shaya

shaya
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 80

Objavljeno: 12. februar 2005, 09:12

A mislite da se da iz natreska naredit tut tinktura? Kako ? xDDx

#35 shaya

shaya
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 80

Objavljeno: 12. februar 2005, 09:13

Ne vem če ste brali v drugi temi, ampak men so svetovali da si lahko natresk nalepm tudi na kožna znamenja. Tako kot bradavice-naj bi čez nekaj časa izginila....?

#36 VEČNOST

VEČNOST
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 234

Objavljeno: 12. februar 2005, 23:01

Iz netreska se da narediti tinktura, sama jo imam doma.
Iz listov netreska naredimo kašo in jo položimo na kurja očesa, starostne pege, bradavice.
Za bradavice, starostne pege, lišajih, tudi za sivo mreno pa se uporablja še krvavi mlečnik.

Zdravlje iz Božje lekarne avtorice Marie Treben je luštna knjigica o zdravilnih zeliščih.

#37 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 1. marec 2005, 18:40

Kaj pa direkt na sluznico?
najbrz ja, ce ga lohk das direkt na rano tudi...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#38 VEČNOST

VEČNOST
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 234

Objavljeno: 1. marec 2005, 19:20

<{POST_SNAPBACK}>Kaj pa direkt na sluznico?
najbrz ja, ce ga lohk das direkt na rano tudi...


Marsa, direktno na sluznico nisem sigurna ali je netresk priporočljiv. Morda bi kdo dodal kaj iz lastnih izkušenj.
Vem pa, da je za rane dobro šentjanževo olje, tudi kopeli iz navadnega slezenovca, čaj iz lakote (za čiščenje ran), narezan ali zmečkan trpotec. Toliko iz mojih dosedanjih izkušenj glede celjenja ran.

#39 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 1. marec 2005, 20:38

ja, saj nisem cist navdusena nad to idejo, tudi sama..
Hvala! x:)x :palec:
(ja, sem tud sama pomislila na sentjanzevko, sam je tolk... mastna... x:o)x x:Dx x:px)...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#40 Omeed

Omeed
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 38

Objavljeno: 3. marec 2005, 14:20

Obstaja tudi različica netreska, kjer ima rastlina okrogle liste namesto suličastih. Zadnjič sem jo videla pri vrtnarju. Pravijo, da ta nima istega učinka. Je to res?
What you are is God's gift to you. What you make of yourself is your gift to God.[FONT=Arial][SIZE=1][COLOR=purple]

#41 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 3. marec 2005, 21:25

Sama slišala da se uporablja navadni natresk torej špičasti listki pa mal rdečkasti na koncu.
Da bi ga direktno na rano položil . Nisem probala..samo zakaj pa ne ...saj če zarežeš pa vrhnjo stran odstraniš..je čisto sterilno torej ...ne vem zakaj ne. Ne vsebuje pa tudi nič takega da bi škodovalo. No to samo predvidevam izkušnje s tem nimam..uporaba direktno na rano..tako da. No če se urežeš ali . če se ti kaj ognoji...lahko uporabiš sveži listek netreska, direktno na rano. Mimo grede za to .. lahko na ranico položiš tudi list hermalike, prav tako odstraniš vrhnjo tanko plast..in uprabiš kot obliž. Zato pa lahko rečem ..brez skrbi lahko uporabiš...zelo hladilno deluje.

netresk zmečkani listi se lahko uporablja tudi za lažje opekline, pa če te kakšna žuželka piči....
prav tako za odstranje vanje bradavic in kurjih očes. Kurje oko za nekja časa pokrijemo z listi, da se koža zmehča. Nato pa z nogami v toplo vodo in kurje oko odstranit.
Liste sveže ali kašo listov kot obkladek polagamo tudi na otekline, ciste, ali bulice ki so nastale zaradi udarca itd

Kot info. Poparek natreska lahko tudi uporabimo kot čaj pri vnetju grla , bronhitisu, pa za zdravljenje kakšnih razjed v ustih..

Pozdravček xsrcx

Navadni natresk:

Objavljena slika

#42 renee

renee
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 8. avgust 2005, 08:31

Z netreski je pa takole ...


Tisto, kar imenujejo ušesnik / ušnik je samo eden od netreskov, Sempervivum tectorum. Je precej velik, tja do 15 cm in več premera, zelen z vijočnimi špicami na listih.

Tisti, ki je v Sloveniji zaščiten je Sempervivum juvanii, juvanov netresk, ki ga je mogoče kupiti pri nekaterih gojiteljih ...


Vse ostalo pa je ... ena sama zmenšnjava. Obstaja kar 3600 (ja, tritisoč šesto!) hibridov sempervivumov in jovibarb, v katerih so tudi mogoče zdravilne sestavine, vendar zaradi hibridizacije veliko manj kot v tectorumu ...

Sama imam okoli 100 različnih netreskov in jovibarb, kar tako, zato, ker so lepe rastline.

#43 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 8. avgust 2005, 10:00

Hvala :palec:

Pa še en zanimiv članek...

Netresk

Pa ena povezava..

Netrsek

Pozdravček xsrcx

#44 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. avgust 2005, 10:05

O, thanx za tele infote, Renee, in dobrodosla! :palec: :vio:

Tud teb hvala, Strelka! :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#45 Natasha

Natasha
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 045

Objavljeno: 19. november 2005, 00:22

Še mal zanimivosti

kopirano iz neta:

ČUVARKUĆA - Netresk

NAMENA
Svim ukućanima pomaže u usceljenju i duhovnom razvoju, štiti ih od štetnih energija i poboljšava međusobne odnose.

NAČIN DELOVANJA
Čuvarkuća deluje u prečniku od 20 metara i pričvršćuje se na zid neke od prostorija kuće ili stana.

ČUVARKUĆA:

Uspostavlja dobre odnose između članova porodice i tako čuva kuću;
Neutrališe štetne misli ukućana i drugih ljudi;
Neutrališe delovanje štetnih energija iz zemlje i kosmosa, tehničkih zračenja, promene vremena;
Postepeno uklanja štetne posledice stresova i negativnih misli i time pomaže u isceljenju bolesti;
Smiruje i stabilizuje nervni sistem;
Izvlači iz učmalosti i aktivira;
Povećava radnu sposobnost

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sinu trenutno zdravim kurje oko z netreskom. Tretji dan in že postaja rdeče... Zanimivo, kako koža popije vso tekočino iz rastlinice. Je zjutraj čist presušena kot herbarij
x;)x

Če vam ne uspe prvič, vam gre v povprečju tako kot drugim.
M. H. Alderson

#46 lia

lia
  • D član
  • Št. objav: 8 590

Objavljeno: 7. december 2005, 08:06

:inocent: a za ušesa rabiš?
....ŽIVLJENJE JE KOT OTROŠKA SRAJČKA, ZMERAJ PREKRATKO IN ZMERAJ USRANO....neznani avtor

#47 krokodil

krokodil
  • D član
  • Št. objav: 2 868

Objavljeno: 7. december 2005, 08:18

Jst sm si pa končno zrihtala Natresk... pol leta sem fehtala pa spominjala nanj... zdej ga pa mam... in kuj sm začela z prebiranjem o njem... sam sm pa neki ugotovila... moj natresk nima na koncu rdečkastih listov... je čist cel zelen... :wOOt: A POL NI TAPRAV... A NI ZDRAVILEN... :C:


Oba sta ok...netreski so razlicnih barv, za usesa so po moje vsi enako dobri.
( :att: samo ne si tiscati celega s koreninami vred v uho x8Dx )

Moja dva lepotca:
http://freeweb.siol....pg/netresk1.jpg
http://freeweb.siol....pg/netresk2.jpg
P.S. Eni dobijo rdeckasto barvo na koncu listov kasneje, eni nikoli.
Se en tak moj v dokaz, cisto zelen:
http://freeweb.siol....t/jpg/zelen.jpg

ukradenirastejoboljsepreverjenoveckrat.press

#48 krokodil

krokodil
  • D član
  • Št. objav: 2 868

Objavljeno: 7. december 2005, 08:38

nEtresk

#49 lia

lia
  • D član
  • Št. objav: 8 590

Objavljeno: 7. december 2005, 08:38

:eek: Pehta, ta je pa dobra, pa menda ne zarad Pehtine linije x:Dx x:Dx

*
za ušesa morš najprej zrihtat ledvice....potem pa tud ušesa ne bolijo več :palec:
....ŽIVLJENJE JE KOT OTROŠKA SRAJČKA, ZMERAJ PREKRATKO IN ZMERAJ USRANO....neznani avtor

#50 klarus

klarus
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 165

Objavljeno: 12. februar 2006, 15:53

ko sem malo pregledovala lunin net sen naletela na podatek, da pri bolečinah v ušesu priporočajo netresk.... ker lahko s to rastlinico naredimo več škode kot koristi sem se odločla, da pač dodam še razlago rastline zakaj in kako se uporablja :vio:

Navadni netresk

Rastlina: Navadni netresk ( Sempervivum tectorum L.)

Družina: tolstičnice

Navadni netresk je večletna rastlina. Iz drobne korenine zraste najprej rozeta mesnatih, lepo zelenih listov. Ti imajo na koncu bodičaste vršičke kostanjeve barve. Pozneje, sredi poletja pa požene iz sredine rozete do pol metra visoko olistano cvetno steblo. Na njem požene nekaj lepih rožnatoškrlatnih. zvezdastih cvetov. Posamezni cvetovi so dvospolni z razvito čašo in vencem. Iz njih se po oprašitvi razvije mešiček, ki se ob zrelosti razpoči. Cveti poleti od julija do septembra.

Rastišče:
Rastlina raste po gorskih pečinah, pa tudi po nižinah, kjer raste po strehah, zidovih in na skalnjakih. Nekdaj je bilo v navadi saditi navadni netresk po strehah, ker so ljudje mislili, da ščiti pred strelami. Rastlina je namreč zelo skromna in se zelo lahko prilagodi revnim in suhim tleh na strehah.

Droga:
Nabiramo lepe zelene, sočne liste.

Rastlinske učinkovine:
Navadni netresk vsebuje alkaloide, sluzi, smole, čreslovine, mravljično kislino, sadne kisline itd.

Učinkovanje in uporaba:
To rastlino danes uporablja le še ljudsko zdravilstvo. Zaradi obilice sluzi debele, mesnate liste uporabljamo za zdravljenje manjših opeklin, prask in ranic. Zunanje še danes priporočajo sok ali zmečkane liste kot zdravilo proti bradavicam, kurjim očem, razpokani koži, sončnim pegam, opeklinah. Ponekod kuhajo netreskove liste na čistem oljčnem olju in ko se to ohladi, precedijo in uporabljajo za preprečevanje razpokane kože, ozeblin in za zdravljenje vnetja zunanjega sluhovoda. Zato pravijo ponekod netresku tudi uhek.
Vendar je vnetje zunanjega sluhovoda zelo resno obolenje, iz katerega se lahko razvijejo nezaželene komplikacije. Zato zdravljenje bolnih ušes vedno prepustimo zdravniku. Z uporabo pripravkov iz navadnega netreska lahko zelo škodimo in pride zaradi prisotnih kislin tudi do poškodbe oziroma do predrtja bobniča. Kljub ljudskemu izročilu navadnega netreska pri bolečih ušesih nikoli ne uporabljajmo.

Ljudsko zdravilstvo priporoča čaj iz netreska pri težavah z mehurjem, pri slabi presnovi ter pri krčih v prebavilih, boleči menstruaciji itd. Po ljudskem izročilu je to hladilna pijača, ki hladi pri vročičnih in prehladnih boleznih.


Pripravki: tri do štiri sveže in zmečkane liste prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati toliko časa, da se tekočina ohladi. Nato precedimo in pijemo večkrat na dan po požirkih. Ljudsko zdravilstvo pa priporoča netreskove liste za pripravo kopeli. V ta namen naberemo 300 g listov, jih drobno sesekljamo in prelijemo z enim litrom vrele vode. Pustimo, da se nekoliko ohladi, nato pa precedimo in tekočino vlijemo v kad s toplo vodo. Kopel krepi kožo in jo tudi zdravi. Za odstranjevanje peg pa mesnate liste sesekljamo in iz njih iztisnemo sok. Z njim namažemo kožo večkrat na dan.
Iz listov lahko pripravljamo tudi tinkturo, tako da 100g listov sesekljamo in jih namočimo v 400 g alkohola. Dobro zaprto steklenico postavimo za 14 dni nekam na toplo. Nato precedimo in s tinkturo mažemo bradavice.
There is
One Mind,
One Truth,
One Source in the Universe,
and I AM ONE with ALL there is."




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0