Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Naravna prehrana


  • Prijavi se, če želiš komentirati
* * * * * 1 x ocenjeno
178 komentarjev na to temo

#1 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 5. maj 2005, 12:42

Se kdo, ki to bere, trudi prehranjevati na kakršenkoli bolj zdrav način, z zdravo oz. čimbolj naravno prehrano? Kako mu to uspeva?

Dobrodošli komentarji in izkušnje glede zdravja, prehrane ter gibanja!

#2 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 6. maj 2005, 15:20

Je tu gori sploh kak veganec ali vegetarijanec (v pravem smislu besede)?:)

To temo je popravil/a Sebastjan: 6. maj 2005, 15:20


#3 Michelle

Michelle
  • D član
  • Št. objav: 10 200

Objavljeno: 6. maj 2005, 15:37

Ja nekaj jih/nas tudi tu obstaja.

Pa se ena zanimiva tema:

Makrobiotika
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#4 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2005, 16:05

<{POST_SNAPBACK}>Je tu gori sploh kak veganec ali vegetarijanec (v pravem smislu besede)?:)

Kakšen pa je vegetarijanec v pravem smislu besede :8):

#5 Samson23

Samson23
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 173

Objavljeno: 6. maj 2005, 16:48

Jaz sem pravi vegetarijanec...vse meso vedno zacinim z vegeto! x:Dx :vragec:
You can't be a real country unless you have a beer and an airline. It helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer.
Frank Zappa

#6 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 6. maj 2005, 18:10

<{POST_SNAPBACK}>Kakšen pa je vegetarijanec v pravem smislu besede :8):


Hja, tak da ne je živali. Eni se imajo za vegetarijance, pa še vedno jejo npr. ribe. To zame ni vegetarijanec.

Jaz zdaj še preizkušam različne načine prehranjevanja, doslej sem prebral:

Helmut Wandmaker: Hočeš biti zdrav? Proč s kuhinjskim loncem!, H&M Diamond: Zdravo živeti, Norman Walker: Zdrava prehrana in solate, Henry Bieler: Hrana je vaše najboljše zdravilo, pa marsikaj po internetu (forum Aloisa Kolarja, pa še in še). Aja, potem še tisto od D'adama - 4 vrste hrane za 4 krvne skupine. Makrobiotiki sploh nisem dal možnosti...

Človek je po vseh teh knjigah rahlo zmeden:) saj se med sabo nekatera mnenja precej razlikujejo. Mislim, da se zaenkrat ne bom odločil za noben ekstrem. Prehrano bi pa rad spremenil zaradi izboljšanja zdravja.

Zanimalo bi me torej mnenje vegetarijancev še posebej pa tistih bolj skrajnih oblik (veganci, presnarji...) zakaj so se odločili tako živeti? Kaj je bil razlog in koliko so pridobili s tem? Kakšen je njihov način življenja? Itd.

#7 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2005, 18:25

Kaj je pa tebe navedlo na spremenjen način prehranjevanja :8):

#8 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 6. maj 2005, 19:44

Nekaj zelo zoprnih zdravstvenih težav, s katerimi živim že cel lajf in sem jim končno za petami:)
Po eni strani sem se pa sprijaznil, da sem moral živeti z njimi, saj drugače ne bi izvedel marsikaj zanimivega in koristnega. Samo ko včasih zmanjka volje, to je najtežje.

#9 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 6. maj 2005, 19:50

Ni podatka, koliko je že dolg tvoj lajf, kaj pa te je, oziroma te teži :8):

#10 spelca

spelca
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 137

Objavljeno: 7. maj 2005, 03:08

<{POST_SNAPBACK}>Zanimalo bi me torej mnenje vegetarijancev še posebej pa tistih bolj skrajnih oblik (veganci, presnarji...) zakaj so se odločili tako živeti? Kaj je bil razlog in koliko so pridobili s tem? Kakšen je njihov način življenja? Itd.


razlogi zakaj ne jem mesa:

1. slabo zame -- vecina raziskav kaze da je vegetarjansko hranjenje bolj zdravo (raziskave ki tega ne potrjujejo so ponavadi placane s strani mesne industrije...)

2. slabo za zivali -- zivali, ki so rejene za hrano zivijo v strahotnih razmerah. Kokosi so nadrenjane v majhnih kletkah, tako da napadajo ena drugo. Svinja prezivi vse svoje zivljenje v tako majhnem zaboju, da se se obrniti ne more... in tako naprej.

3. slabo za okolje -- 30 kilogramov rastlinske hrane je potrebnih za en kilogram hrane. Se pravi, lahko na isti povrsini pridelas 30-krat vec vegetarijanske hrane. Oziroma, potrebujes 30-krat manj polj za nasititi isto kolicino ljudi. Odpadki pri gojenju zivali onesnazujejo okolje.

No, potem so pa se takale vprasanja:
Zakaj imamo radi zivali, ki so hisni ljubljenci, in mirno prenasamo mucenje drugih, ki se jim rece "meso"?
Zakaj je prav jesti prasice, ki so zelo inteligentne zivali, ni pa prav jesti psov?

#11 NATHY

NATHY
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 181

Objavljeno: 7. maj 2005, 05:12

jaz sicer nisem vegetarijanec, a jem zelo malo mesa. veliko pojem zelenjave, soje, kalčkov pire, ovsenih kosmičev, sojinih zrezkov. zakaj? pa sama ne vem. včasih mi pac meso ne disi. je pa res, da v nedeljo vedno pojem 1 zrezek, čez teden pa se meso izogibam. tako sem se začela prehranjevati, ko sem začela hujšati - 5 let nazaj. :frog:

#12 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 034

Objavljeno: 7. maj 2005, 07:25

Sama nisem pravi vege, ker občasno pojem kaj iz morja, drugače pa sem nehala meso jest, ker mi je zasmrdelo. Zdaj(po 7letih), pa razmišljam o tem na način, da pač poješ truplo, ki razpada v tvojem telesu.
Da si zmeden glede vseh knjig ti verjamem. Morda poskusiš kakšno varianto, pa boš videl kaj paše tvojemu telesu-meni npr. makrobiotika ne paše , čeprav so mi njena načela življenja in prehranjevanja zelo všeč. Najbolj mi odgovarja daimondova varianta-do 12h samo sadje, sokovi..., za kosilo solata, za večerjo pa OH, žitarice-kaj konkretnega...Lp xsrcx
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#13 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 7. maj 2005, 13:25

@sstane: moj lajf traja že skoraj 23 let, podrobno pa o mojih težavah zaenkrat ne bi spregovoril, saj sam točno ne vem, dohtarji pa še manj. Simptomi so sicer podobni kot pri alergijah in astmi (rinitis, in druge zoprne posledice le-tega...).

@spelca: Se strinjam s tabo!

@julijana: prosim odgovori na naslednje vprašanje:

Kako ste vegetarijanci in ostali natančni pri svoji prehrani (kvaliteta, kvantiteta), se kaj pozna pri fizičnih obremenitvah in ali ste imeli zaradi spremembe kakšne zdravstvene težave - npr. slabokrvnosti ali počutja?

Hvala vsem za odgovore!

#14 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 7. maj 2005, 14:04

...

To temo je popravil/a Sebastjan: 7. maj 2005, 14:04


#15 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 7. maj 2005, 20:38

sebastjan, prav je, da iščeš izkušnje drugih, ravnaj pa vedno tako, kot boš sam čutil.Telo samo ti mora povedat, kaj potrebuje in česa ne...
Ko je bil sin star dve leti, mi je v enem dnevu popil samo deci kakava in pojedel mehko kuhano jajce...in tako ves mesec.Kar sem mu ponudila poleg tega, je odklonil, če sem ga silila...je bruhal....pa sem bila prepričana, da mi bo umrl od lakote.In vsa obupana, sem povprašala za nasvet pediatra...in ta mi reče:"Ne skrbite! Otroci imajo prvobiten sistem samokontrole, pojedo točno tisto, kar potrebujejo...."

#16 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 034

Objavljeno: 7. maj 2005, 20:53

Enja-ti imaš pa THE BEST pediatra!
Sebastjan-sama nisem imela nobenih problemov, tudi med nosečnostjo ne.
Se strinjam s tem kar je napisala enja :palec: xsrcx
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#17 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 7. maj 2005, 21:01

<{POST_SNAPBACK}>razlogi zakaj ne jem mesa:

1. slabo zame -- vecina raziskav kaze da je vegetarjansko hranjenje bolj zdravo (raziskave ki tega ne potrjujejo so ponavadi placane s strani mesne industrije...)

2. slabo za zivali -- zivali, ki so rejene za hrano zivijo v strahotnih razmerah. Kokosi so nadrenjane v majhnih kletkah, tako da napadajo ena drugo. Svinja prezivi vse svoje zivljenje v tako majhnem zaboju, da se se obrniti ne more... in tako naprej.

3. slabo za okolje -- 30 kilogramov rastlinske hrane je potrebnih za en kilogram hrane. Se pravi, lahko na isti povrsini pridelas 30-krat vec vegetarijanske hrane. Oziroma, potrebujes 30-krat manj polj za nasititi isto kolicino ljudi. Odpadki pri gojenju zivali onesnazujejo okolje.

No, potem so pa se takale vprasanja:
Zakaj imamo radi zivali, ki so hisni ljubljenci, in mirno prenasamo mucenje drugih, ki se jim rece "meso"?
Zakaj je prav jesti prasice, ki so zelo inteligentne zivali, ni pa prav jesti psov?

:palec: :palec: Koncno jedrnato argumentirano mnenje!

Michelle, hvala za link. :palec:

ja, Sebastjan, zato nismo tolk navalili v to temo, ker jih imamo ze ene par --vegetarijanci, za vegetarijance itd.
Vtipkaj v iskalniku veg pa bos dobil vec tem, ce se ti da mal poiskat.

Tam je blo v glavnem velik tega, sam tud kreganja in tezhenja in vsega boga. :P

Kaj pa, ce bi se naucil prisluhnit sebi, kajti ze to, da obstaja tolk nacinov, ki OCITNO drzijo za stevilne druge tud, pomeni samo to, da ni za vsakega vse, da pa lohk VSAKDO najde sebi primerno zadevo. xyesx

Stane - kaj vrtas v cloveka in se konc koncev pravzaprav clo pretvarjas, v bistvu kao... ker itak bo na konc ne glede na diagnozo eno samo zdravilo - torej kaj pol opletati in vrtati da se clovek razgali, ce tega noce, sicer bi ze v zacetku napisal, kaksne tezave ima.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#18 julijana

julijana
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 034

Objavljeno: 7. maj 2005, 21:05

Ja, še to-dokler misliš, da moraš-ne veš , kaj bi izbral, ko pa čutiš, da želiš, pa dobiš odgovor-preprosto x:)x
fish is mute-fish knows everything-G.B.

#19 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 8. maj 2005, 10:46

Hvala za mnenja, ampak ponavadi težko ugtovim, kaj res želim... Itak moram še ene par knjig dobit, da jih preštudiram, jih preizkusiti in bomo pol videli.

#20 Michelle

Michelle
  • D član
  • Št. objav: 10 200

Objavljeno: 8. maj 2005, 11:26

Kako ste vegetarijanci in ostali natančni pri svoji prehrani (kvaliteta, kvantiteta), se kaj pozna pri fizičnih obremenitvah in ali ste imeli zaradi spremembe kakšne zdravstvene težave - npr. slabokrvnosti ali počutja?

Hvala vsem za odgovore!


No, jaz lahko odgovorim zase. Kot je enja rekla; definitivno moras poslusati svoje telo.
Jaz sem vedno pojedla zelo malo mesa, tako da prehod na vegetarijanstvo ni bil kak "big deal". Ko sem jedla meso, sem ga mogoce enkrat na teden, piscanca, ribe, purana...rdece meso zelo zelo redko.
Pocutje je boljse, definitivno. Ce ne bi bilo, bi se nekako prisilila jesti meso. Prevelikih fizicnih obremenitev nikoli nisem imela, ampak zdaj ko ogromno tecem, je vse normalno ( pozanimala sem se, kaj je pred tekom dobro jesti in tako dalje...zato ni problema). Kar se pa tice slabokrvnosti; grem na Parmovo 1-2krat na leto na kompletno kontrolo krvi in je vse v redu. Prvic sem imela malce premalo zeleza in holesterola, ampak se je to zdaj normaliziralo.

Lahko ti pa povem, da sem se kot vegeterjanka najprej zredila. Kar precej. Samo mislim, da je bil tu prej problem moje prenajedanje sladkarij x:o)x xrolleyesx
To se zdaj spet nekako lepo normalizira, jem pa za moje pojme kvalitetno hrano ( veliko sveze zelenjave, sadja, zitaric, strocnic, soje itd).

To MENI ustreza. Pocutim se dobro. Kaj pa tebi, ne bos pa prebral v nobeni knjigi ( pa naj ti govorijo kaj pase tvoji krvni skupini oziroma karkoli).
To moras najti sam. Men se zdi, da je brezveze, da gres v nek nov nacin prehranjevanja, ki ti totalno ne ustreza, ampak ga hvalijo v doloceni knjigi!

Srecno
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#21 Michelle

Michelle
  • D član
  • Št. objav: 10 200

Objavljeno: 8. maj 2005, 12:20

A si se posvetoval pri kaksnem zdravniku oziroma strokovnjaku za prehrano, kaj bi moral jest?
Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.

#22 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. maj 2005, 12:24

<{POST_SNAPBACK}>... Itak moram še ene par knjig dobit, da jih preštudiram, jih preizkusiti in bomo pol videli.

glej ga! xDDx x:o)x
a se hecas?
Glih pravim ti.

Loti se morda z nasprotne strani... SVOJE pac. xyesx

Dihaj, meditiraj, vpisi se na Jogo ali na SEBI primerno rekreacijo (da ne bos se tu najprej zastavil s kupom bukel xDDx x;)x), sprosti se (x!x)....
In se preprosto ravnaj po vodilu: rad imam in pase mi NATANCNO taksna hrana, ki jo uzivam. To si zmeditiraj in zafirmiraj v majnd, vcepi si tole kodico skratka...

zakaj pa ne bi se tega probal - recimo da je pa to *marsin way*. x;)x xDDx :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#23 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 8. maj 2005, 18:06

@Michelle, nič se nisem posvetoval pri zdravniku. Kakšno kri imam, bom pa v kratkem šel-kako sem mogel pozabit? Koliko pa pretečeš in kako pogosto? :inocent:

Tako je to - glede tega mojega zdravja sem po vseh letih že marsikaj probal, zato se zdaj oprijemam vsake bilke, se zalagam z informacijami, to mi je trenuten smisel, zaradi česar sem tud neučakan, nesproščen in pod stresom. Kako naj se pol sprostim?? :V: :sori: Spremembe so žal počasne in jaz si pravim "bo že". Če ne bi iskal, bi ostal na začetku.

Kako ste lahko vsi tko sproščeni? A vam gre tko dobr? x:Dx @Marsa, ti si tud ena faca x:Dx Probam ugotovit neka osnovna okvirna pravila, ostalo bi pa bolj po občutku.

#24 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. maj 2005, 18:33

<{POST_SNAPBACK}>Probam ugotovit neka osnovna okvirna pravila, ostalo bi pa bolj po občutku.

Ja, hm, na nek nacin imas prav, seveda...
sam na drugega pa ne... ker kaj pa je pomembnejse od tega, kar TI rabis (nekdo pa nekaj drugega rabi)...
Recimo eni avti so na dizel... in enako funkcionirajo... ce bi mu dal navadnega, ne bi blo ok - in obratno.

Torej, kar je za nekoga dbest, drugemu morda celo skodi.

jaz shizim na redkvice, nekomu so tumach. Evo. zakaj pol rabis knjige, ce ti telo pove?
Sam poslusat se je treba naucit sebe.

ce si pa ves zapackan, se pa tezje slisis... zato mora to potekati na vseh ravneh.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#25 Samson23

Samson23
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 173

Objavljeno: 8. maj 2005, 18:42

Tale debata je ze osnovi zgresena. A vi res se vedno verjamete v one-size-fits-all resitve???Mislim, da mora vsak sam pr sebi ugotovit kaj njegovemu telesu najbolj ustreza. Sam sem probal vegetarijansko prehrano par mesecev in sem se pocutil katastrofalno, pa da mi ne bi kdo s kakim razstrupljevanjem ven hodil... Medtem ko se po zauzitem zrezku pocutim fenomenalno. Poznam ljudi, ki meso in/ali mlecnih izdelkov ne prenesejo, ki meso/mlecne izdelke fenomalno prenasajo, ki ne prenesejo soje, ki se po soji pocutijo bolj zive(tirozin),ki ne prenesejo koscicastega sadja, ki jim da koscicasto sadje neverjeten power,ki ne prenesejo glutena, ki jim dajo zita za zajtrk speed-like efekt...
Najboljsi priblizek stanja se mi zdi d'Adamova prehrana za 4 krvne skupine, ki sicer se zdalec ni popolna, je pa dobra predvsem v tem, da priznava razlike in zmece vse "univerzalne teorije prehranjevanja" v kos. :palec:
You can't be a real country unless you have a beer and an airline. It helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer.
Frank Zappa




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0