Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Samostojno "nabiranje" mineralov


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
82 komentarjev na to temo

#1 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 15. januar 2006, 19:11

Živjo!

Mene pa zanima, če kdo od vas ali pa če kdo pozna koga, ki sam išče minerale. Vem, da v Sloveniji nimamo kakšnih odmevnih vrst mineralov, kljub temu pa jih je kar nekaj vrst. Zanima me predvsem, kje se to "nabira"? Mogoče rudniki, kamnolomi... Če kdo koga pozna, ki se s tem ukvarja ali pa se s tem sam ukvarja naj mi prosim pove. Ali pa če bi me kdo vzel s sabo, ko jih bo šel iskat.
lp, Nadja

#2 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 15. januar 2006, 21:29

Živjo!

Mene pa zanima, če kdo od vas ali pa če kdo pozna koga, ki sam išče minerale. Vem, da v Sloveniji nimamo kakšnih odmevnih vrst mineralov, kljub temu pa jih je kar nekaj vrst. Zanima me predvsem, kje se to "nabira"? Mogoče rudniki, kamnolomi... Če kdo koga pozna, ki se s tem ukvarja ali pa se s tem sam ukvarja naj mi prosim pove. Ali pa če bi me kdo vzel s sabo, ko jih bo šel iskat.
lp, Nadja


Nekajkrat sem jih nabiral. V hribih nad Polhovim gradcom in na hribu Hrastnik, med Škofjo loko in Železniki sem nabiral kamene strele, pod Babinim zobom kalcit in jaspise ter galenit na Sitarjevcu. Aja, pa aragonit in kalcit na Jezerskem. Vsa nahajališča mineralov pri nas najdeš v knjigi R. Vidriha in V. Mikuža: Minerali na Slovenskem.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#3 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 15. januar 2006, 21:42

Hvala za informacije. Bom pogledala v knjigo. Kako pa zgleda to nabiranje. ali izkoplješ jamo, ali jih pobereš ob kakšnem useku ali kako drugače.

#4 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 15. januar 2006, 22:27

Hvala za informacije. Bom pogledala v knjigo. Kako pa zgleda to nabiranje. ali izkoplješ jamo, ali jih pobereš ob kakšnem useku ali kako drugače.


Kakor kje.
Na Svibnu tolčeš s kladivom kamne, na hribih nad Polhovim gradcem smo z železnimi štangami odmikali skale, na Hrastniku in pod Babjim zobom je blo treba kopat ...

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#5 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 16. januar 2006, 09:21

Kako pa je kaj z lastništvom zemlje. Predvidevam, da je treba najprej lastnike vprašat.

#6 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 16. januar 2006, 09:46

Kako pa je kaj z lastništvom zemlje. Predvidevam, da je treba najprej lastnike vprašat.


Nikjer nisem prišel v situacijo, da bi bilo treba razmišljati o lastnikih. Sploh je zanimivo na Hrastniku, kjer folk na veliko koplje - vidiš po narejenih jamah - pa še nisem slišal, da bi se kdo "spotaknil" ob to. Malo drugače je bilo le na Jezerskem, kjer sicer aragonit koplje podjetje Marmor iz Hotavelj. Tam sta v kontejnerju dva tipa, ki kaj delata le takrat, ko imata kakšno naročilo. Smo jih vprašali, kako in kaj, pa sta nam šla sama v hrib pokazat lepe kose in en kapnik, težek kakih 700 - 800 kg sta mi tudi s svojo mehanizacijo spravila v dolino.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#7 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 16. januar 2006, 10:42

in en kapnik, težek kakih 700 - 800 kg sta mi tudi s svojo mehanizacijo spravila v dolino.

lalala






:eek: xcivx
hudo ...! :palec:
in kaj pocnes s takim kapnikom potem?
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#8 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 16. januar 2006, 11:24

:eek: xcivx
hudo ...! :palec:
in kaj pocnes s takim kapnikom potem?


Same težave maš z njim.
Najprej ga s kamionom pripelješ, ko dežuje. Kamion ne more do brloga in kamen vržeš dol na hribu, kakih 60m nad brlogom. Ko je kamen dol, kamiondžija ugotovi, da se je vgreznil v travnik. Predlaga, da greš po traktor, on in še eden pa bosta medtem skotalila kapnik do hiše. Ko se vrneš s traktorjem, ugotoviš, da nista mogla kapnika niti premakniti. Traktorist potegne kamiondžijo ven, pol pa vsio začnemo kotalit kapnik proti hiši. Vse o.k., dokler kapnik ne "uide" po hribu navzdol. Hišo, hvala bogu, zgreši, stebre ograje pa polomi k šibice. Scagaš in pelješ moker in premražen folk na kosilo. Kapnik pol dve leti leži tam, nato ga z enim folkom premakneš nad prvo teraso hiše. Ko ga hočeš postaviti, ti spet uide na spodnjo teraso. Popizdiš. Kapnik spet stoji tam dve leti. Nato ga malo obtolčeš in ga nekega dne z vzvodi postaviš pokonci sam. Za to porabiš skoraj tri ure, pol se ga greš pa v dolino nasekat.
Da je mera polna, vsebuje naša deževnica ravno toliko kislin, da kapnik ni več lep.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#9 krokodil

krokodil
  • D član
  • Št. objav: 2 868

Objavljeno: 16. januar 2006, 11:26

Ti, da nisi kaj v sorodu s Sizifom, a ? xcivx

kamenaposla.com

#10 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 16. januar 2006, 11:34

x:Dx

se mi je zdelo, da ni bilo enostavno in da je imelo kaksen globji pomen, kot samo dekoracija .... x:px
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#11 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. januar 2006, 11:47

:vragec:

nauk zgodbe bi lahko bil sledech:
she falichnim simbolom leta shkodijo.... x:Dx x:Dx x:Dx

zlomk...tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#12 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 16. januar 2006, 12:39

Kaj ko bi se enkrat zmenil, pa bli šli skupinsko nekam iskat minerale.

#13 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 16. januar 2006, 18:39

x:Dx

se mi je zdelo, da ni bilo enostavno in da je imelo kaksen globji pomen, kot samo dekoracija .... x:px


Glede na to, da se je kapnik skotalil s hriba v dolino (v globino), ni bilo težko pogruntat, da je bil pomen golobji, al vrabčji ali globji al kwa ...
x:Dx x:Dx x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#14 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. januar 2006, 18:41

al kwa ...
x:Dx x:Dx x:Dx


:vragec:

zhabji... x:Dx

zlomk....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#15 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 16. januar 2006, 18:45

:lol: :lol: :lol:
... važn, da si se ga naseku...

:wOOt: ... se prav, montaža kapnika je bila cca. 5 let ...


Vodnar pač. Včasih smo, ko se je treba premaknit iz obstoječega stanja, prav neverjetno počasni.
x^x

Kaj ko bi se enkrat zmenil, pa bli šli skupinsko nekam iskat minerale.


Eden mora bit iniciativen. Saj veš; jst sm vodnar. Če boste čakal, da bom jaz kaj organiziru, so minerali še za nekaj let varni
x:Dx x:Dx x:Dx
Enako je blo, ko sva se - še z enim vodnarjem - spravljala lovit žabe. V ene petih letih, kolikor je trajalo najino planiranje, nama ni ratal it na žabe ...


lalala

(polž.d.o.o., podreužnicaagencijeumornooko.com)
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#16 Mana

Mana
  • D član
  • Št. objav: 1 857

Objavljeno: 16. januar 2006, 21:44

xsmx

kok sem se pa zdej narežala...res...

jaz bi šla tut kamne kam kopat...če se zmente sem čist IN
x;)x
Vsako jutro se v Afriki zbudi lev. Ve, da mora teči hitreje kot gazela, da jo ujame, sicer bo umrl od lakote.

Vsako jutro se v Afriki zbudi gazela. Ve, da mora teči hitreje kot lev, sicer bo ob življenje.

Ko se jutro za jutrom prebujaš, se ne sprašuj, ali si lev ali gazela, temveč začni teči.

afriški pregovor

#17 Todika

Todika
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 677

Objavljeno: 16. januar 2006, 21:52

Same težave maš z njim.
Najprej ga s kamionom pripelješ, ko dežuje. Kamion ne more do brloga in kamen vržeš dol na hribu, kakih 60m nad brlogom. Ko je kamen dol, kamiondžija ugotovi, da se je vgreznil v travnik. Predlaga, da greš po traktor, on in še eden pa bosta medtem skotalila kapnik do hiše. Ko se vrneš s traktorjem, ugotoviš, da nista mogla kapnika niti premakniti. Traktorist potegne kamiondžijo ven, pol pa vsio začnemo kotalit kapnik proti hiši. Vse o.k., dokler kapnik ne "uide" po hribu navzdol. Hišo, hvala bogu, zgreši, stebre ograje pa polomi k šibice. Scagaš in pelješ moker in premražen folk na kosilo. Kapnik pol dve leti leži tam, nato ga z enim folkom premakneš nad prvo teraso hiše. Ko ga hočeš postaviti, ti spet uide na spodnjo teraso. Popizdiš. Kapnik spet stoji tam dve leti. Nato ga malo obtolčeš in ga nekega dne z vzvodi postaviš pokonci sam. Za to porabiš skoraj tri ure, pol se ga greš pa v dolino nasekat.
Da je mera polna, vsebuje naša deževnica ravno toliko kislin, da kapnik ni več lep.

lalala

xsmx xsmx
joj tis tok hecn :wOOt:
KO OVDE NE POLUDI, TAJ NIJE NORMALAN....

Bora

#18 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 17. januar 2006, 09:24

Vodnar pač. Včasih smo, ko se je treba premaknit iz obstoječega stanja, prav neverjetno počasni.
x^x
Eden mora bit iniciativen. Saj veš; jst sm vodnar. Če boste čakal, da bom jaz kaj organiziru, so minerali še za nekaj let varni
x:Dx x:Dx x:Dx
Enako je blo, ko sva se - še z enim vodnarjem - spravljala lovit žabe. V ene petih letih, kolikor je trajalo najino planiranje, nama ni ratal it na žabe ...
lalala

(polž.d.o.o., podreužnicaagencijeumornooko.com)




x:Dx adejno ...
ej, ampak a nisi tudi lev? x;)x
jaz sem za, organiziranje in povezovanje pa... ni tak problem, ampak se rada na hitro zmenim in ce je to ok, pol ok.
ce ne pa drugic! tako da ce bo kooperacija, lahko jaz kaj pomagam nitke vlect, drugace pa bom sla kar do nosota sama s taprvim, ki ce zraven - in bo kar bo!
morda pocakamo malo da odmrzne svet, predno se spravimo kopat? aaa?
jaaaa?

xDDx
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#19 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 17. januar 2006, 09:54

x:Dx x:Dx kul štos x:)x Jaz tud pridem s krampom in lopato x:Dx x8Dx :palec:
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#20 Branko_G

Branko_G
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 146

Objavljeno: 17. januar 2006, 13:16

Dobro kopanje ni slabo kopanje. Grem zraven. Upam, da se ne boste spravili na kako pokopališče. :vragec:
Branko G

#21 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 17. januar 2006, 14:07

:vragec:

lohk zachnete pod mojo hrushko....ene 400 kil je zakopanih....pa she marsi uslugo nardite memgrede x:Dx x:Dx x:Dx

zlomk....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#22 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 17. januar 2006, 21:16

Jaz mam zdej doma knjigo Minerali na Slovenskem. Povejte, kateri mineral, bi šli radi iskat pa bom pogledala v knjigo kje so nahajališča. Meni je zelo zanimiv fluorit. Najdemo ga pa pod Blegošem, Potok, jama nad Vrhpoljem pri Vipavi. Drugače pa so veliko mineralov našli v litijskem rudniku, sam nevem, če bi nas noter spustili, oz. če je sploh še možen vstop v njega.

#23 Mana

Mana
  • D član
  • Št. objav: 1 857

Objavljeno: 17. januar 2006, 21:18

a v rudnik bi mogl it? :wOOt:
ja, to pa res marsikej spremeni...khm...bomo še vidl

itak pa zdej gotovo ni primeren čas...ali pač?
Vsako jutro se v Afriki zbudi lev. Ve, da mora teči hitreje kot gazela, da jo ujame, sicer bo umrl od lakote.

Vsako jutro se v Afriki zbudi gazela. Ve, da mora teči hitreje kot lev, sicer bo ob življenje.

Ko se jutro za jutrom prebujaš, se ne sprašuj, ali si lev ali gazela, temveč začni teči.

afriški pregovor

#24 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 17. januar 2006, 21:44

Jaz mam zdej doma knjigo Minerali na Slovenskem. Povejte, kateri mineral, bi šli radi iskat pa bom pogledala v knjigo kje so nahajališča. Meni je zelo zanimiv fluorit. Najdemo ga pa pod Blegošem, Potok, jama nad Vrhpoljem pri Vipavi. Drugače pa so veliko mineralov našli v litijskem rudniku, sam nevem, če bi nas noter spustili, oz. če je sploh še možen vstop v njega.


Kot bivši litijan seveda vem za posedli rov, kjer se da pridt v rudnik. Se je pa treba v začetku po štriku spustit. Glede na to, da je rudnik že 40 let zapuščen, je zadeva seveda nevarna.
Drugač so pa odkopali glavni izvozni rov - ko so v rudniku leta 1967 nehali delati, so ga namreč minirali. Vem, kdo ima ključe, a če se gre tam noter, so le goli rovi - nič od nič. Predlanskim sem bil notri.

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#25 korala

korala
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 18. januar 2006, 09:52

No v kakšne zapuščene rove se nebi spuščala. Jaz sem pa iz Zagorja, kjer so v rudniku tud našli minerale. Sicer je rudnik v zapiranju, zasipajo rove, nevem pa ali je še možen dodtop ali ne.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0