Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Meditacija


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
518 komentarjev na to temo

#51 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 16. november 2007, 06:23

hvala Tinka in Matjaž!
Tinka, si me potolažla- če je ratalo teb, lahko pa tud men. Še bom poskušala.(!) Jezit me je začelo le, ker smo ta srečanja plačevali- in moje drnjohanje se je vleklo že v drugo leto. pa sem sama sebe nagnala domov xnckrivx doma lahko spim brezplačno. (no, pustmo položnice in to).
Vendar pa ves čas na tiho sumim, da se dogaja nek takšnega kot pravi Matjaž. Občutek imam, da je med meditacijo moj mental (glava, ego...) tisti, ki izklopi gumb. Veliki pomembni Jaz se preprosto boji tega, da ne bi bil več absolutni vladar v hši.

Nisem mislil ravno tako-ali pa. Hotel sem reči, da so v tvoji podzavesti stvari, ki si jih enostavno ne upaš / strah / ozavestiti.Ker so "varno " shranjene v tvoji podzavesti in je zaenkrat to ustrezno tvojemu delovanju, Ni pa mus, da bo tako še vnaprej. Tvoj um , oziroma delovanje navzven je tako in tako pogojeno z vsem kar nosiš globoko v sebi.To je ene vrste obrambni mehanizem, vendar je enkrat steklenica polna ,,pride do krize ....V bistvu je racionalno ozaveščat zadeve, ki te omejujejo v vsakdanjem življenju- strahovi, čudne reakcije..itd....Sam sem mnenja, da po podzavesti prekopavat brez razloga- ni preveč pametno. Rešuj tisto, kar je aktualno, pereče, boleče ali kakorkoli že-moteče...Zdaj -poglej- človek lahko nekako dela / izenačena akrivnost leve in desne polovice možganov- raconalnost in intuicija/ zavestno na podzavestni ravni nekje v središču alfa stanja- to je okoli 10 Hz...pri meditaciji greš navadno še globje, torej ne moreš več uplivati na potek filma tvoje podzavestne predstave...Zato se marsikdo poglobi še globje/ uide/ direkt v spanje, kjer zavestno ne sprejema nič več...V bistvu sem govoril o tem. Pa tole je nekje splošno mnenje / tudi večine psihologov- psihoterapevtov/ , da je pojava spanja -recimo med izvajami avtogenega treninga -enostavna manifestacija bega- umaknjenosti - ker zavest ne more več kontrolirati dogajanja- torej zbriše v spanje...tam je pa tako in tako ni več...


Dobro pa ve, da bi se njegova vlada sesula takoj, ko bi prišlo do demokratičnih volitev x;)x Poleti sem bila na slikanju avre in bila opzorjena na velik oblak energije (al česa) okrog glave. V sebi nosim ogromno količino znanja, mi je bilo razloženo, ki si ga ne upam uporabljati..(kar dolgoročno škoduje tudi zdravju, jasno.) Možno? In če, lotiti se meditacije na Tinkin način, al iti preprosto na lobotomijo?... uh, sem se razpisala. pardon. Lepo meditiranje vsem! :sleeping:


Mislim, da bi morala nadaljevati, morda individualno ali pa z nekom, ki bo poskrbel, da boš možgansko na pravem mestu. Pri skupinskih vodenih meditacijah je tole bolj tako- težko izvedljivo. Sicer pa se čez čas tudi to spremeni...tudi sam sem/ se mi dozdeva/ na začetku marsikdaj zaspal- zdaj pa ostanem natanko tam , kjer hočem tisti čas..pride sčasoma..tudi to .
fajn bodi
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#52 vranja

vranja
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 516

Objavljeno: 16. november 2007, 08:17

fajn bodi
xegox :palec:

ti tudi in
xloveyx obilna hvala!!!
Objavljena slika

#53 bjk

bjk
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 22. november 2007, 00:02

MEDITACIJA NA NOTRANJO SVETLOBO IN NOTRANJI ZVOK

Vabimo vas na predavanje z naslovom: Potovanje na krilih svetlobe in zvoka.

Kdaj in kje:

Četrtek, 29. november 2007, ob 19. uri
Duhovno središče Šambala, Koroška c. 99; Maribor

Ponedeljek, 3. december 2007, ob 19. uri
Nekdanja upravna zgradba Kovinotehne, Mariborska 7, Celje

Sreda, 5. december 2007, ob 19.00 uri
Meditacijski center, Slomškova ul. 7, Ljubljana

Vstop prost.

Predavateljica: Viktorija Kos

Internetni naslov: http://www.santmat.si
Email: info@santmat.si

Sant Mat (Sveta pot) je najstarejša in najenostavnejša pot, kako spoznati samega sebe kot dušo in se zliti s prvotnim Izvorom vsega obstoječega. Temelj te duhovne poti, ki je stara toliko kot človeštvo, je meditacija na notranjo Svetlobo in notranji Zvok (usmerjanje pozornosti na ustvarjalno energijo v nas, ki prežema in vzdržuje celotno vesolje) in etično življenje. Na nivoju uma in intelekta človek ne more vzpostaviti stika s to energijo, toda resnični duhovni Učitelj, ki se je zedinil z notranjim Zvočnim tokom, nas lahko poveže s tem ustvarjalnim počelom v nas. S tem se začne naše potovanje k Izvoru iz katerega izhajamo.

Sant Baljit Singh, sedanji Učitelj duhovne poti Sant Mat, vzpostavi vez med človekovo dušo in Izvorom vsega obstoječega.

#54 vranja

vranja
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 516

Objavljeno: 22. november 2007, 21:17

MEDITACIJA NA NOTRANJO SVETLOBO IN NOTRANJI ZVOK

Vabimo vas na predavanje z naslovom: Potovanje na krilih svetlobe in zvoka.

Kdaj in kje:

Četrtek, 29. november 2007, ob 19. uri
Duhovno središče Šambala, Koroška c. 99; Maribor

Ponedeljek, 3. december 2007, ob 19. uri
Nekdanja upravna zgradba Kovinotehne, Mariborska 7, Celje

Sreda, 5. december 2007, ob 19.00 uri
Meditacijski center, Slomškova ul. 7, Ljubljana

Vstop prost.

Predavateljica: Viktorija Kos

Internetni naslov: http://www.santmat.si
Email: info@santmat.si

Sant Mat (Sveta pot) je najstarejša in najenostavnejša pot, kako spoznati samega sebe kot dušo in se zliti s prvotnim Izvorom vsega obstoječega. Temelj te duhovne poti, ki je stara toliko kot človeštvo, je meditacija na notranjo Svetlobo in notranji Zvok (usmerjanje pozornosti na ustvarjalno energijo v nas, ki prežema in vzdržuje celotno vesolje) in etično življenje. Na nivoju uma in intelekta človek ne more vzpostaviti stika s to energijo, toda resnični duhovni Učitelj, ki se je zedinil z notranjim Zvočnim tokom, nas lahko poveže s tem ustvarjalnim počelom v nas. S tem se začne naše potovanje k Izvoru iz katerega izhajamo.

Sant Baljit Singh, sedanji Učitelj duhovne poti Sant Mat, vzpostavi vez med človekovo dušo in Izvorom vsega obstoječega.

:sleeping:
Objavljena slika

#55 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 22. november 2007, 23:10

x:Dx
smotka!
a potem ti gre boljse...? x;)x
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#56 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 24. november 2007, 09:08

Globje ne gre

http://www.ednevnik....rgya&e_id=43718


slo-tech debata:

http://slo-tech.com/...m...297&mesto=0

#57 miza

miza
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 4

Objavljeno: 3. december 2007, 21:26

živjo!

mene je začela zanimati meditacija, tako da če ima kdo za predlagat katero knjigo naj preberem, bi bila zelo hvaležna.

želim vam lep večer še naprej!

#58 Antoninus

Antoninus
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 207

Objavljeno: 3. december 2007, 21:32

živjo!

mene je začela zanimati meditacija, tako da če ima kdo za predlagat katero knjigo naj preberem, bi bila zelo hvaležna.

želim vam lep večer še naprej!

Rajši pojdi kar meditirat, drugače se lahko zabereš pa na meditacijo kar pozabiš. x;)x

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.


#59 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 3. december 2007, 23:18

Miza,

meditativnih praks - različnih je veliko...

Ena od mnogih:

http://www.ednevnik....rgya&e_id=28723

LP

#60 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 4. december 2007, 12:23

Kako ustaviti tok misli?

Ne bom delal reklamo za nobeno tehniko, duhovno pot ipd. Dal bom enega od možnih odgovorov.
Tok misli je kot reka. Ustaviš ga lahko samo tako, da zmanjka vode. Ko reke ni več, ni več njenega toka. A tukaj je caka! Kako ustaviti dotok?
Najprej ... ne se s tem ukvarjati. resnično. Ne se mučiti z vprašanjem, kako ustaviti tok, saj ga tako ne moreš ustaviti.
Najprej zgolj opazuj misli. Pusti jim, da pridejo in gredo. Spoznaj miselni tok. Ne moreš verjeti, kako hitro se miselni hrup stiša.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#61 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 14. december 2007, 13:35

Binaural Epsilon, Lambda Meditacija

(! binaural sounds: any music)

flac format

Epsilon Meditation-under 0.5Hz

http://uploaded.to/?id=b06nhv


Lambda-200 Hz Meditation

http://uploaded.to/?id=14ae01


! Use stereo headphones.


Types of BrainWaves: Types of BrainWaves:

http://www.hypnosis-...brain-wave.html


Source: ariom.ru

http://64.233.179.10...&am...l=en&sa=N

#62 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 14. december 2007, 14:53

Pri skupinskih vodenih meditacijah je tole bolj tako- težko izvedljivo.

Mogoče lahko doam še nekaj.
Obstaja pa tudi tehnika, kjer je skupinsko delo nujnost. Temu se reče dinamika skupine. V njej je tisti, ki vodi, zgolj usmerjevalec. Pred leti sem vodil takšno skupino in ljudje so dosegli izjemne rezultate (eden se je odvadil kajenja trave in še kaj močnejšega, drugi je prenehal piti, a vsi so precej napredovali). Ima pa ta metoda precejšnje zahteve in od 10 udeležencev(-k) dva nista mogla zdržati do konca.
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#63 *wena

*wena
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 23. december 2007, 19:50

pozdravljeni!

pretekle dni so bile zares zelo stresne in imela sem občutek tesnobe v glavi in duši. meditiram kar pogosto, vendar se mi še nikoli ni zgodilo, da bi med meditacijo začutila neznosno bolečino v ramenih in prsnem košu. občutek je bil grozen, kot da bi me srkalo skupaj....sprva so se pojavile mravljince na grlu, nato pa vse močnejše bolečine v predelu prsnega koša in ramenskega obroča. zaradi bolečine sem prenehala z meditacijo, vendar se je vse skupaj umirilo šele čez nekaj časa.

bojim se, da bi se to ponovno zgodilo......ima kdo iste izkušnje? xrolleyesx

To temo je popravil/a *wena: 23. december 2007, 19:51

''Ne lovite življenja le za rep, uživajte ga!'' (Angelsko sporočilo)

#64 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 23. december 2007, 20:14

Mogoče lahko doam še nekaj.
Obstaja pa tudi tehnika, kjer je skupinsko delo nujnost. Temu se reče dinamika skupine. V njej je tisti, ki vodi, zgolj usmerjevalec. Pred leti sem vodil takšno skupino in ljudje so dosegli izjemne rezultate (eden se je odvadil kajenja trave in še kaj močnejšega, drugi je prenehal piti, a vsi so precej napredovali). Ima pa ta metoda precejšnje zahteve in od 10 udeležencev(-k) dva nista mogla zdržati do konca.


Ja, bo držalo -samo pri splošnih /najpogosteje / vodenih meditacijah, ki se večinoma izvajajo pri nas ne gre za to .
Drugače pa seveda obstaja -pa ne samo ena. Sam to ne mešam s temi, ki se večinoma izvajajo ....
xegox :palec:

pozdravljeni!

pretekle dni so bile zares zelo stresne in imela sem občutek tesnobe v glavi in duši. meditiram kar pogosto, vendar se mi še nikoli ni zgodilo, da bi med meditacijo začutila neznosno bolečino v ramenih in prsnem košu. občutek je bil grozen, kot da bi me srkalo skupaj....sprva so se pojavile mravljince na grlu, nato pa vse močnejše bolečine v predelu prsnega koša in ramenskega obroča. zaradi bolečine sem prenehala z meditacijo, vendar se je vse skupaj umirilo šele čez nekaj časa.

bojim se, da bi se to ponovno zgodilo......ima kdo iste izkušnje? xrolleyesx


Raje ne bi ugibal, da te ne bi zmedel- sam pa s natanko takimi simptomi nimam izkušenj, pač pa se lahko pojavijo tudi kakšne manifestacije .Zdaj -jaz bi ti svetoval, da spet meditiraš in iz lastne prakse vidiš...in se ravnaš po tem...
Lahko bi ti tukaj šlogal ne vem kakšne energetske blokade, negativnosti itd...ma ne obremenjuj se s tem- prisluhni sami sebi ..pa ne se bat ...ne bo nič narobe. Tudi kar se tiče dihanja- se vključi avtonomno živčevje in dihaš dalje.
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#65 Prabha

Prabha
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 722

Objavljeno: 24. december 2007, 08:46

pozdravljeni!

pretekle dni so bile zares zelo stresne in imela sem občutek tesnobe v glavi in duši. meditiram kar pogosto, vendar se mi še nikoli ni zgodilo, da bi med meditacijo začutila neznosno bolečino v ramenih in prsnem košu. občutek je bil grozen, kot da bi me srkalo skupaj....sprva so se pojavile mravljince na grlu, nato pa vse močnejše bolečine v predelu prsnega koša in ramenskega obroča. zaradi bolečine sem prenehala z meditacijo, vendar se je vse skupaj umirilo šele čez nekaj časa.

bojim se, da bi se to ponovno zgodilo......ima kdo iste izkušnje? xrolleyesx


Glavno je,da se ne zatakneš v ta dogodek.Kot je prišel tako naj tudi gre,ne ga ustavljat,vleči nazaj.Pač nekaj se je hotelo odblokirati,mogoče se tudi nekaj je,kdo ve,...važno,da se ne sekiraš in NE DAJAŠ POZORNOST TEMU,predvsem,da se ne ustrašiš in raziskuješ kaj je to bilo.Odgovor imaš vedno v sebi in ko boš pripravljena zanj,ga boš tudi dobila,mirno,s sprejemanjem,z zaupanjem vase.Ponavadi je to tak čisto navaden pojav,ko se pojavi,kadar neka bolečina hoče ven,energija se odblokira,kar se pojavi tudi fizično.Ponavadi je zablokiran prsni koš znak žalosti,ki je VERJETNO potlačena,ali pa samo zdaj hoče ven,zdaj si tako MOČNA,da jo lahko sprejmeš.
Meni je na začetku stika s seboj,z globjim delom teme v sebi pomagal najbolj ples,bobni,izražanje telesa.Prvo sem morala deblokirat telo (še zdaj),potem pa so se počasi odkrivale notranje fine plasti.
Zelo je pomemben stik s samim sabo.Kakršnakoli meditacija je,sploh ni važno,važno je to da to tebi res leži,če ne,si pač najdi metodo,ki tebi odgovarja.
UŽivaj med prazniki in veliko svetlobe in ljubezni ti želim!!!!! :palec: :2src:

#66 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 24. december 2007, 20:06

Sproščanje srca:
1.) Ležanje na hrbtu, držanje rok proti nebu - stropu več minut.
Si predstavljat - občutit glavo kot odprto in sproščeno.
Prsni koš, timus, srce kot odprte, prijetno tople in sproščene.
Nato preklop v relaksacijo, meditacijo...
2.) Pomaga tudi počasno izvajanje boksanja s senco z gibanjem v vse smeri,
izvajanje karate udarcev na easy - sprostitveno (za borce)
3.) Koristi tudi afirmacija - samosugestija: "Mir v meni. Mir v Srcu".
4.) Topel čaj z medom (kako grozdje,...) po Mantak Chii pomaga sprostit napetosti v predelu srca.
5.) Solo ples kot dinamična relaksacija, meditacija je lahko v korist pri sproščanju napetosti...

#67 Kabalist

Kabalist
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 279

Objavljeno: 27. december 2007, 15:09

tehnik meditacij je toliko, da jih najbrž ni nihče preštel. Ampak meditacija sama zase ni nekaj posebnega. Dobro jo je združiti še s kakšnimi priboljški (telesno držo, ambientom, dihanjem ipd.)
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.

#68 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 21. januar 2008, 10:18

Binaural Beats Sound Relaxation, Meditation,Mantras, ... - Brainwaves Entrainment Music (Relaxation, Meditation)
http://www.esnips.co...TRAINMENT-MUSIC
Za polni učinek se uporablja stereo slušalke. Lahko se posluša tudi brez.
Bitrate je za binaural beats sound music bolj ubog. Dela pa. )

#69 Lori

Lori
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 8

Objavljeno: 6. oktober 2008, 12:13

živjo!

mene je začela zanimati meditacija, tako da če ima kdo za predlagat katero knjigo naj preberem, bi bila zelo hvaležna.

želim vam lep večer še naprej!



Priporočam knjigo Meditacija - meditativne tehnike, ki so jih razvili mojstri meditacije (avtor Luis S. R. Vas, Založba Cangura).
Super je opisan razvoj različnih meditativnih tehnik znanih mojstrov, spremljajoče filozofije in modre misli, pričevanja učencev. Sigurno boš našla kaj, kar bo ustrezalo tvojemu dojemanju. Seveda je praksa tukaj ključna, ampak nekaj znanja je pa tudi potrebno, da te usmeri na pravo pot.

Za začetek pa priporočam šikantazo (= zgolj sedenje), ki je zavedanje, da smo prisotni, opuščanje in dopuščanje; z njo ne poskušamo doseči nekega stanja zavesti, ne poskušamo doseči ničesar in ne poskušamo ne doseči ničesar. Misli ne potlačimo ali zatremo, jih le opazujemo, prepoznamo, sprejmemo in pustimo, da gredo mimo. Milsim, da mora vsak najprej spoznati sebe, preden lahko začne delati na sebi.

Srečno na novi poti spoznavanja :)

#70 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 6. oktober 2008, 14:59

Mimogrede,
Tudi brez sedenja, skozi aktivnosti se da b.p. ohranjevat & vzdrževat stanje "Zdajšnosti".

#71 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 8. oktober 2008, 05:58

Priporočam knjigo Meditacija - meditativne tehnike, ki so jih razvili mojstri meditacije (avtor Luis S. R. Vas, Založba Cangura).
Super je opisan razvoj različnih meditativnih tehnik znanih mojstrov, spremljajoče filozofije in modre misli, pričevanja učencev. Sigurno boš našla kaj, kar bo ustrezalo tvojemu dojemanju. Seveda je praksa tukaj ključna, ampak nekaj znanja je pa tudi potrebno, da te usmeri na pravo pot.


Ja, bi se tudi sam strinjal, čeprav je veliko bolj pomembno iskati svojo pot, ker ni dosti univrzalnih pravil in resnic.


Za začetek pa priporočam šikantazo (= zgolj sedenje), ki je zavedanje, da smo prisotni, opuščanje in dopuščanje; z njo ne poskušamo doseči nekega stanja zavesti, ne poskušamo doseči ničesar in ne poskušamo ne doseči ničesar. Misli ne potlačimo ali zatremo, jih le opazujemo, prepoznamo, sprejmemo in pustimo, da gredo mimo. Milsim, da mora vsak najprej spoznati sebe, preden lahko začne delati na sebi.

Srečno na novi poti spoznavanja :)


Nekaj mi tukaj ni čisto jasno -kako sploh lahko spoznaš sebe, če ne delaš na sebi?? Preko česa- knjižnih modrostnih povezav ?? Mislim da ne.
Te meditacije, ki so jih napisali mojstri, kot si dejala, je vse v redu, le da mislim, da mora meditacijo vsak razvijati svojo, oziroma spontano , ki mu je pisana v dušo. V bistvu , ki izhaja iz posameznikove duše.
Opisanih in raznih vodenih meditacij je cela gora, meni osebno ene odgovarjajo, ene pa ne- predvsem mi ne pašejo vodene...Individualen pristop meditaciji, tako menim, je tisti resnični vpogled v svojo notranjost. Kaj ti pomaga vizualizacija ne vem katere barve in priklica okolja, če nimaš občutenja in spoznanja, kaj se dogaja v tebi. To je kot slepo slediti nečemu, kar v bistvu ne razumeš in doživljaš praktično iluzijo, potem pa pogruntaš, da še ta ni tvoja, temveč je sugerirana .

lepo bodi

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#72 mayan

mayan
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 999

Objavljeno: 8. oktober 2008, 10:19

Te meditacije sem enkrat že objavila nekje; prepisane so iz knjige "Kdo si - 101 način kako vidimo sebe" ;)


JOGI (telesni tip)

»Ta izkušnja lahko zazori med dvema vdihoma.
Ko pride sapa noter (vdih) in tip preden se obrne (izdih) – dobrotljivost.«

Sede v sproščenem lotosovem položaju dihajte naravno in kot ponavadi Zavedajte se vsakega vdiha in izdiha. Obstaja delček sekunde, v katerem prenehate dihati – vrzel. Niti ne spremljajte vdiha niti se ne premikajte pred njim, samo pomikajte se z njim.
Zavest in dihanje postaneta eno. Nenadoma se boste zavedali vrzeli, v kateri ni sape. V tej vrzeli je naenkrat dobrotljivost- prebujenje, preblisk, satori. Toda ne pričakujte uspehov čez noč. Pravijo, da je Buda potreboval trinjast življenj, da je dosegel razsvetljenje. Kljub temu pa ne obupajte - uporabljal je prav to metodo!


ASKET (telesni tip)

"Občuti bolečino - nežno opazuj njeno središče - blažena praznina!"

Milarepa se je vrsto le ukvarjal s Tum-mojem, prebujanjem notranjega ognja za ogrevanje telesa v gorah pri temperaturah pod lediščem. Naslednja tehnika je starodavna meditacija, zelo podobna tisti, ki jo je uporabljala Milarepova sekta Kargjitpas.

Izvirna tehnika navaja, naj si "prebodemo del z nektarjem napolnjenega telesa in nežno vstopimo skozi prebodeno mesto". Vendar ni potrebe, da bi bili tako agresivni do svojega telesa. Če določen čas sedimo v meditaciji, ponavadi nastopi trenutek, ko se zavemo bolečine v sklepih ali hrbtnih mišicah. Bodite pozorni, od kod bolečina prihaja. Bolj ko se boste osredotočali na ta del telesa, bolj boste opažali, kako se bolečina krepi, obenem pa se boleče območje krči. Usmerite vso pozornost na skrčujočo se točko in nenadoma bo izginila, preplavila vas bosta blaženost in občutek obstoja. Logika, ki se skriva za to metodo, je, da se z opazovanjem prenehamo istovetiti z bolečino. Ko začneš vstopati v bolečino, kot od zelo daleč, se razenotiš z njo in dosežeš notranjo tišino. Občutek se probrazi v opazovanje, zaradi katerega se preneha istovetenje s telesom, zato se zavedamo samo obstoja.


DERVIŠ (telesni tip)

"Blagoslovljeno Eno, ko so čuti vsrkani v srcu, sezi v središče lotosa."

Ta vrteča meditacije je samo za tiste, ki so telesno - in čutno - usmerjeni. To je sredstvo, da se znebite glave; med plesom plesalec postane ples.
Med vrtenjem se ta meditacija zgodi naravno. Glava izgine, ko odkrijete, da se je doživljanje osrediščilo v srcu. Energija in pozornost vrtavca se iz srca premakneta v popek, središčno točko biti. Najbolje je uporabljati ohlapna oblačila in imeli bose noge in gol popek. Za začetek prekrižajte roke z levo dlanjo na desni rami in z desno dlanjo na levi rami. V ta položaj se vrnite, če vas obideta vrtoglavica ali slabost. Premikajte se v smeri, ki se vam zdi pravilna. Če se vrtite v nasprotni semri urnega, s kratkimi prestopi obračajte levo stopalo, z desnim pa se poganjajte. Dvignite desno roko z dlanjo navzgor, kot da bi skozi telo usmerjali energijo. Razelektrite se tako, sa spustite lepo roko; dlan je obrnjena navzdol. (Če se vrtite v smeri urnega kazalca, delajte ravno narobe.) Oči imejte odprte, a ne glejte v določeno točko, temveč pustite, da bo vse, kar vidite, zabrisano in tekoče, kot ena sama črta. Najprej se vrtite počasi, po prvih petnajstih minutah, ko se boste počutili stabilno in udobno, pa povečajte hitrost. Pustite, da vas ples prevzame, dokler ne postanete vrtinec energije z nemo pričo v središču. Na določeni točki se boste tako hitro vrteli, da bo telo samo padlo. Kar pustite. Ne poskušajte nadzorovati, kdaj ali kako se to zgodi. Pristali boste mehko in tla bodo ublažila padec. Prekobalite se na trebuh in pustite, da se vaš goli popek dotika tal. V tem položaju ostanite vsaj petnajst minut.


ČASTILEC (čutni tip)

"Častite se."

Častimo vedno nekaj ali nekoga zunaj nas. To je vdaja drugemu, vdaja iz ljubezni, molitve in predanosti. Raztapljanje svoje istovetnosti v drugo je preobrazba. Ko vstopite v predmet svojega čaščenja, jaz, um in njegov lažni občutek sebe izginejo.
Predmet je nepomemben. Lahko je bog, roža ali ljubljena oseba. Ni pomembno, ali je kar koli od tega vredno vaše ljubezni. Čaščenje je način življenja. Zahteva pa popolno zaupanje v življenje, štiriindvajset ur na dan. Toda pot čaščenja je najvišja svoboda.


MOLIVEC (čutni tip)

"Predstavljajte si duha, ki je hkrati v vas in okoli vas, dokler vse vesolje ne postane duh."

To je preprosta molitev brez besed. Najbolje jo je opravljati zvečer pred spanjem. Lahko jo opravljate v svoji sobi ali pa v toplem vremenu na prostem pod zvezdami, sami.

Zaprite oči in si predstavljajte široko reko duhovne sile, ki teče okoli vas. Začnite jo čutiti tudi v svojem telesu. Dovolite telesu, da se ziba, trza in se stresa. To bo znamenje, da je vaša domišljija začela delovati. Ne skušajte tega razumsko odgnati. Samo dopustite, da se dogaja. Občutite, da se ves prostor okoli vas dematerializira in postaja čista energija in duh. Postopno tudi vaše telo postaja samo energija in se staplja z energijo okoli vas. To je sicer samo domišljija, vendar je tudi začetek razgrajevanja vaših ustaljenih vzorcev gledanja na svet. Nadaljujte, dokler ne boste začeli čutiti, da je ves obstoj nematerialen, da so samo tokovi oceanske energije, v katerih izginjate in se stapljate z energijo, ki je bog, popolnost vsega, kar obstaja. Na tej točki se rodi resnična molitev.

To molitveno stanje se bo nadaljevalo tudi v spanju. Če boste s to vajo nadaljevali vsaj tri mesece, boste začenjali čutiti, da je ves obstoj v resnici nematerialen - samo valovi oceanske energije, v katerih izginjate in se stapljate. In ta energija je bog, popolnost vsega, kar je. Molitev je rojena v blaženosti raztopitve, ko ustaljen in navidez trdni jaz izhlapeva in pušča za seboj samo molitev v vetru.


LJUBIMEC (čutni tip)

"Ljubeče glejte nek predmet. Ne odmaknite pogleda drugam. Tu, sredi predmeta - blagoslov."

Izberite predmet, ki se vam zdi lep. To je lahko ljubljena oseba, roža ali kaj drugega, kar vam je pri srcu. Glejte ga in se povsem prepustite - postanite odsotni, ko vnašate vse več ljubezni v svoj pogled. Dopustite, da kar koli ste izbrali, postane središče vaše ljubezni. Nenadoma boste pozabili nase in ostal bo samo predmet - in takrat se zgodi blagoslov. Predmet izgine in ostane samo zavest. Ker ste vskani v drugem, se dvigne blaženost, in zavest, enačena z vašim jazom, vašim lastnim občutkom biti, se začne odmikati od vas.


MODREC FILOZOF (mišljenjski tip)

"Kadar vaš razum tava, znotraj ali zunaj, prav v tem prostoru,... to."

To je idelana meditacija za filozofski tip, v katerem se razkriva priča.
Obstajata dva načina razmišljanja. Svojo pozornost lahko bodisi usmerite na misli same, kot da bi bile oblaki na poletnem nebu, ali pa se osredotočite na nebo za oblaki - na samo zavestnost.
Kadar vam razum odtava, ga ne poskušajte ustaviti. Pustite mislim, da privrejo na plan. Samo zavedajte se, da se zbirajo, letijo mimo, pozornost pa usmerite na zavest, ki je priča mislim. To lahko naredite kadarkoli.
In preprosto je. Nobena strogost, nobene dihalne tehnike niso potrebne. Kar koli počnete, se zavedajte svojih misli samih, tistega, ki misli. To je osnova zenovskih šol nenadnega razsvetljenja. Preskok pozornosti z misli na pričo, ki opazuje prehajanje misli, je vedno nenaden. To ni postopen proces. Tu je, zdaj, trenutek, ko se miselni tok spremeni - in z njim pride razsvetljenje, vpogled v resničnost stanja. To je tisti TO na koncu opisa meditacije. Zato bodite budni pri vsem svojem početju. Svojo osredotočenost preusmerite s stvari na samo misel, z objekta na subjekt, in vedeli boste, kdo ste v resnici.


SI DRZNETE POGLEDATI RESNICI V OČI? (mišljenjski tip)

"Tako imenovano vesolje se zdi kot žonglerstvo, kot slikarska razstava. Da bi bil srečen, tako tudi glej nanj."

Tibetanski mistik Atiša je predstavljal enako meditacijo v drugačni obliki: "Z vsemi pojavi ravnaj kot s sanjami." Izberite, kar bolj usterza vaši naravi. Sporočilo obeh je, da sveta in njegovih dejanj ne smemo jemati preveč resno. Zakon obstoja pravi, da resnejši ko postajaš, stvarnejši in težavnejši je svet. Čim bolj se enačimo z "Luknjičavo potjo", tem bolj imamo občutek, da bredemo skozi gost sirup. Pri tem se človek hitro utrudi. Toda stvari, ki se en dan zdijo pomembne in resne, so naslednji dan že pozabljene. Ljubezen pride in gre, spori nastajajo in se rešujejo. Življenje je nenehen tok in nič ne traja. Na Vzhodu imajo celo vesolje za nič več kot božjo igro.

Glejte na svet, kot bi bil sen - mitsko prizorišče za dramatično dogajanje. Resnično si predstavljajte, da sanjate vse dogodke, ki vas obdajajo. Ohranite ta odnos ves dan in začeli se boste počutiti lažje in bolj veselo; ugotovili boste, da med vami in dogodki okoli vas nastaja razdalja. Postali boste priča na hribu, ki opazuje potek dogodkov spodaj, kot bi bili del slavnostne povorke. V zadnjem delu meditacije, preden zaspite, si predstavljajte, da se boste v sanjah zbudili. To ponavadi zahteva nekaj časa in vztrajnosti, toda prišel bo trenutek, ko se boste zbudili, medtem ko boste še naprej spali. Z izkustvom budnih sanj - ko se v sanjah prebudite, vendar veste, da še vedno spite v postelji - boste okusili to, kar opisujejo mistiki.


STE RAZCEPLJENI ALI CELI? (mišljenjski tip)

Tehnike za utišanje razuma, s čimer omogočimo nemi priči, da se zbudi, so najprimernejše za mišljenjske tipe. Ta meditacija je ena od priljubljenih meditacij Bude Gautame. Je različica prvih štirih dihalnih od Šivovih sto dvanajstih. Pravijo, da s tem sredstvom doseže razsvetljenje več ljudi kot s katerim koli drugim. Meditacijo lahko opravimo na tri načine. Izberite tistega, ki se vam zdi najudobnejši za vas. Meditacije lahko opravljate samostojno ali pa združite 20 minut hoje s 45 minutami sedenja ali dihanja.

1. Tiho sedite v sproščenem položaju in opazujte svoje dihanje. Začutite, kako se trebuh ob vsakem vdihu in izdihu dviga in spušča. Vso pozornost umerite na trebuh. Postopno boste ugotovili, da razum postaja tišji. Pustite mislim, da prihajajo in gredo, vednar se ne enačite z njimi - samo opazujte dviganje in spuščanje trebuha.

2. Počasi hodite, bodisi na prostem ali v stanovanju, vso pozornost usmerite v stopala. Zadržujte pogled na tleh in na premikajočih se nogah. Če kaj pritegne vašo pozornost, posvetite temu svojo polno zavedanje in krenite naprej, ko začne zavedanje plahneti. Ponovno se osredotočite na stopala. Hodite 20 do 30 minut.

3. Vso pozornost usmerite na vdihavanje in izdihavanje zraka skozi nosnice - vse drugo ni pomembno. Razum se umiri in nema priča se zbudi.
~THE LESSON IS ALWAYS LOVE.~

#73 Lori

Lori
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 8

Objavljeno: 8. oktober 2008, 10:57

Nekaj mi tukaj ni čisto jasno -kako sploh lahko spoznaš sebe, če ne delaš na sebi?? Preko česa- knjižnih modrostnih povezav ?? Mislim da ne.
Te meditacije, ki so jih napisali mojstri, kot si dejala, je vse v redu, le da mislim, da mora meditacijo vsak razvijati svojo, oziroma spontano , ki mu je pisana v dušo. V bistvu , ki izhaja iz posameznikove duše.
Opisanih in raznih vodenih meditacij je cela gora, meni osebno ene odgovarjajo, ene pa ne- predvsem mi ne pašejo vodene...Individualen pristop meditaciji, tako menim, je tisti resnični vpogled v svojo notranjost. Kaj ti pomaga vizualizacija ne vem katere barve in priklica okolja, če nimaš občutenja in spoznanja, kaj se dogaja v tebi. To je kot slepo slediti nečemu, kar v bistvu ne razumeš in doživljaš praktično iluzijo, potem pa pogruntaš, da še ta ni tvoja, temveč je sugerirana .

lepo bodi

Matjaž


Pozdravljen, Matjaž :)

Mislim, da nisi razumel, kaj sem hotela povedati. Poskušala sem dati nasvet glede na prvi post - kako začeti z meditacijo. To da moraš najprej sebe spoznati, se je nanašalo na šikantazo kot začetno tehniko meditacije, kjer prepuščamo mislim, da same prihajajo in odhajajo. In če človek teh misli ne odvrača kot v vsakdanjem življenju, ko se hitro zamotimo s čem drugim, ampak jih sprejme in si jih ogleda, se lahko marsikaj nauči o sebi. To pa je temelj za nadaljnje delo na sebi.

Strinjam se s tabo, da mora meditacija priti spontano, na način, ki posameznikovi duši ustreza. A če smo iskreni, večina ljudi ne ve niti, kako bi začela in zato kmalu odneha. Zato pa mi je tako všeč Luis S. R. Vas in njegova knjiga, ker ponuja veliko različnih metod, s pomočjo katerih posameznik lahko začne svojo pot, in nobene si avtor ni izmislil, ampak je to preizkušena modrost in znanje mnogih učenjakov in mnogih stoletij, ki pa naj bo seveda dopolnilo naši praksi.

Če lahko pripomnim samo še nekaj; duhovnosti brez znanja so (bili) deležni le redki mistiki. Naj bo znanje prenašano iz roda v rod, preko učitelja ali knjig, nekaj moramo vseeno vedeti, preden se spustimo v duhovnost, sicer postane ritual prazen. Razumem tvoj odpor proti knjigam, ker marsikatera le izkorišča vzhodnjaške termine za prodajanje praznega niča, a da bi lahko odkrili tisto, ki nam ustreza in lahko pomaga, zopet potrebujemo - vsaj nekaj - znanja.

Vse dobro! :)

To temo je popravil/a Lori: 8. oktober 2008, 11:00


#74 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 9. oktober 2008, 05:33

Pozdravljen, Matjaž :)

Če lahko pripomnim samo še nekaj; duhovnosti brez znanja so (bili) deležni le redki mistiki. Naj bo znanje prenašano iz roda v rod, preko učitelja ali knjig, nekaj moramo vseeno vedeti, preden se spustimo v duhovnost, sicer postane ritual prazen. Razumem tvoj odpor proti knjigam, ker marsikatera le izkorišča vzhodnjaške termine za prodajanje praznega niča, a da bi lahko odkrili tisto, ki nam ustreza in lahko pomaga, zopet potrebujemo - vsaj nekaj - znanja.

Vse dobro! :)


Seveda Lori, prav imaš glede teoretičnega usmerjevanja in znanja. Sam sem hotel le povedat glede meditacij, da ti ko enkrat uspe prehod v meditativno stanje , ne potrebuješ nikakršnih vodil in navodil ter vodnikov, ker si sam sebi vodnik- tvoj notranji jaz in ta nikakor ni nekaj splošnega, ker naša bit je po svoje del enosti, po drugi plati pa unikatna- pri dojemanju -sprejemanju in doživljanju ter tudi reakcijah. Hotel sem reči, da ni nekih strogo postavljenih pravil pri meditacijah / ki jih mnogo meditacij sugerira/, ker je to stvar osebnosti.

Tamle pa vsekakor nimaš prav- zanesljivo nisem nasprotnik knjig, ravno nasprotno- ogromno sem prebral, berem in seveda tudi še bom. Kaj pa ven potegnem , je pa seveda moja osebna presoja. Nekaj ustreza mojemu / dokaj , pa zanesljivo ne dokončno izdelanemu konceptu- ker se pač vedno učimo-tudi skozi sebe same /, nekaj pa tudi ne ustreza. Hotel sem reči, da nekje se posameznik najde, nekje pa ne. Toda to je le start, vse ostalo je v posameznikovih rokah / beri- recimo duši/ in v odvisnosti od notranjih kvalitet je odvisno -po kateri poti greš.
Zanesljivo pa dam zelo veliko na stare mojstre in modrece, vendar se mi ravno pri meditacijah to ne zdi umestno. Razen seveda osnovnih navodil- kaj boš pa doživela, je pa povsem v tvoji subjektivni domeni.

Lepo bodi
Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#75 TUATARA

TUATARA
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 12. oktober 2008, 18:02

Hoj,
mene pa zanima naslednje... zadnjič se mi je med meditacijo zgodilo, da sem občutila močno svetlobo, kot da bi me nekdo zaslepil z reflektorjem. Vstopila je skozi kronsko čakro in mi oblila celo telo... pa oblila ni pravilen izraz... bolj prestrelila, ker se je vse zgodilo zelo hitro... in bila je zelo bleščeča. In zdaj me zanima, če ima, je imel kdo izmed vas podobne izkušnje in kakšne so bile posledice? Mene je malce prestrašilo, ker se mi je ista stvar ponovila, pa nisem meditirala.
Hvala lepa, za vse odgovore. x:)x
Lp
Zahvaljujem se za miren, harmonični um. Zahvaljujem se za dušni mir. Zahvaljujem se za zdravje. Zahvaljujem se za ljubezen.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0