Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

slikce


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
76 komentarjev na to temo

#51 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 7. april 2008, 08:03

Mehurčki v t.i. mavričnih ipd obsidianih so resnično majhni. V ostalih so lahko tudi veliko večji - v Dramljah, v bližini nahajališča ahatnih geod, smo tako našli prozorne zelene do 2kg kose obsidiana. Seveda smo takoj pomislili na nekakšen odpadek iz neke steklarne, vendar je glede na ogromne vključke kristobalita in na vsebnost vlage cca 0,5% verjeten samo obsidian, pol centimetra velikim plinskim mehurčkom navkljub (ref. A.Rečnik - Nahajališča...). No, zelena barva stekla je že malo čudna, najnaravnejša je modra;


Pred leti sem iz Pohorja dobil "akvamarin" v matriksu. Videlo ga je nekaj geologov in so vsi po vrsti mislili, da gre resnično za akvamarin - v resnici pa je šlo za glažuto. Sila nenavadna se mi zdi najdba prozornega obsidiana v Sloveniji, saj gre za takšno redkost, da ga n sejmih preprosto ne videvam (mimogrede - rekel bi, da je moč ločiti mehurček v steklu od mehurčka v obsidianu). Iz tvojega pisanja pa sklepam, da si bil pri najdbi zraven. Ali je primerek kdo analiziral? Če gre dejansko za obsidian, ali je mogoč nakup?
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#52 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 7. april 2008, 08:34

V bistvu je berile težje določevati kot se zdi - Be namreč preiskovalne metode ne zaznajo, le Si in Al (deluje na elemente težje od kisika). Na oko je pa to stvar interpretacije. Jaki geologi... kaj pa trdota za začetek pa to - vsaj na flaši od pira bi lahko kdo poskusil.

Po moje na sejmih ni prozornega obsidiana ker ni zanimiv - če je obdelan, so vsi prepričani da je fake, če pa je surov je pa grd. Pač kos stekla... prodajajo pa se primerki iz Liparskih, ki so ali črni ali pasastni sivo-črni, ki tudi vsebujejo 1-2 mm velike mehurčke, v črnih okrogle in v črno-sivih razpotegnjene oblike.

Mehurčke bi lahko ločil po sestavi plinov, ki so noter. Ker pa to ni tako enostavno, je mehurček samo mehurček. Navsezadnje je skoraj vse današnje steklo brez mehurčkov, ne vez zakaj tega pri fejkih ne znajo naredit... Mogoče zaradi ulivanja namesto brušenja...

Primerek je bil dejansko analiziran, tako smo tudi dobili vsebnost vode v njem. Narejenih je bilo več vzorcev na dveh različnih ustanovah, s "slepimi probami".

Ne. Zdaj je tam avtocesta.

#53 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 7. april 2008, 08:56

Jaki geologi... kaj pa trdota za začetek pa to - vsaj na flaši od pira bi lahko kdo poskusil.


Šlo je le za mnenje "na oko". Primerek sem prinesel pokazat Herlecu, potem pa sva šla sedet k Ferentu. In mimo je pač prišlo ene par njegovih kolegov, pa jih je malo podražil, kaj naj bi primerek bil (izgledal je tako akvamarinsko, da bi bolj že težko).
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#54 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 7. april 2008, 09:05

Po moje na sejmih ni prozornega obsidiana ker ni zanimiv - če je obdelan, so vsi prepričani da je fake, če pa je surov je pa grd. Pač kos stekla... prodajajo pa se primerki iz Liparskih, ki so ali črni ali pasastni sivo-črni, ki tudi vsebujejo 1-2 mm velike mehurčke, v črnih okrogle in v črno-sivih razpotegnjene oblike.


Vidiš, po drugi strani pa je npr. apaška solza, ki je le rahlo transparenten obsidian, iskana k 100 mater.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#55 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 7. april 2008, 09:08

Vidiš, po drugi strani pa je npr. apaška solza, ki je le rahlo transparenten obsidian, iskana k 100 mater.


Stvar dobre reklame...

#56 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 7. april 2008, 19:05

V ostalih so lahko tudi veliko večji - v Dramljah, v bližini nahajališča ahatnih geod, smo tako našli prozorne zelene do 2kg kose obsidiana. Seveda smo takoj pomislili na nekakšen odpadek iz neke steklarne, vendar je glede na ogromne vključke kristobalita in na vsebnost vlage cca 0,5% verjeten samo obsidian, pol centimetra velikim plinskim mehurčkom navkljub (ref. A.Rečnik - Nahajališča...).


Enkrat mi je Rečnik omenil, da je -on in ostali mulci, v otroštvu tam v Drameljskem grabnu našli zelene obsidiane, vendar ne prozorne. To je rekel, ko sem mu prinesel eno zeleno zadevo iz dolomitov....

xegox
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#57 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 13. april 2008, 14:27

Enkrat mi je Rečnik omenil, da je -on in ostali mulci, v otroštvu tam v Drameljskem grabnu našli zelene obsidiane, vendar ne prozorne. To je rekel, ko sem mu prinesel eno zeleno zadevo iz dolomitov....

xegox


Mičo, boš tole kaj komentiral? Res me zanima, ali je šlo za prozorne, oziroma prosojne obsidiane, ali ne.

la
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#58 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 14. april 2008, 05:09

Ja, v soboto sem dobil frišne društvene novice prijateljev mineralov ..itd,,,kjer piše članek Dava Preisingerja- po sledeh obsidiana v okolici celja...Tam, kjer je opisal Aleksander- v potoku Pešnica ni našel nič, je pa imel srečo z nečakinjinim možem, ki mu je povedal, da je kot otrok v Hudičevem grabnu- za Celjskim gradom našel kos obsidiana in ga Preisingerju tudi pokazal in podaril. Ni pa podal opisa obsidiana..žal...Ztem možakarjem sta prebrskala okolico tistega grabna in nista našla nič podobnega...V knjigi pa Aleksander res piše o najdbi sverlo do temnozelenega obsidijana- naj bi bil pa nekje primerljiv z tistim mojim koščkom, ki sem ti ga pokazal pred dvema letome, če se spomniš- moj je neprozoren in svetlo zelen.....Rečnik je dejal, da je takih -telenih v svetu relativno malo- nahajališč...toliko lahko sam povem o tem...

xegox :palec:

Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#59 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 14. april 2008, 06:19

V knjigi pa Aleksander res piše o najdbi sverlo do temnozelenega obsidijana- naj bi bil pa nekje primerljiv z tistim mojim koščkom, ki sem ti ga pokazal pred dvema letome, če se spomniš- moj je neprozoren in svetlo zelen.....Rečnik je dejal, da je takih -telenih v svetu relativno malo- nahajališč...toliko lahko sam povem o tem...

xegox :palec:

Matjaž


Seveda se spomnim. Za tisti tvoj kos sem bil že takrat mnenja, da gre za obsidian. Za štos ga daj enkrat Urošu, da ga pogleda v labu.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#60 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 14. april 2008, 18:42

Seveda se spomnim. Za tisti tvoj kos sem bil že takrat mnenja, da gre za obsidian. Za štos ga daj enkrat Urošu, da ga pogleda v labu.


Sem mu že zdavnaj dal en kos pa saj veš kako gre z njim - treba bo malce tel. zatežit. Drugače je pa makroskopsko ocenil , da je obsidian, prav tako Aleksander, pa se mi zdi, da tudi Žorž...vendar je tako, da brez vsebnosti vode, je malce težje- kaj pa vem....Ja, ti si takoj dejal, da gre za obsidian-se spomnim.

lepo bodi
Matjaž
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#61 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 15. april 2008, 10:53

Mičo, boš tole kaj komentiral? Res me zanima, ali je šlo za prozorne, oziroma prosojne obsidiane, ali ne.


Bolj prosojni kot prozorni (če zakompliciram: prozorni so, ko se vidi skozi njih, prosojni pa, ko skozi njih prehaja svetloba, vidimo vključke po celotnem kosu (tudi debelejšem), če ga postavimo pred vir svetlobe).

Seveda se spomnim. Za tisti tvoj kos sem bil že takrat mnenja, da gre za obsidian. Za štos ga daj enkrat Urošu, da ga pogleda v labu.


Niti ne vem, kaj bi lahko pogledali na njemu v laboratoriju na faksu... rentgen na njemu ne bo deloval, mogoče zbrusek, s katerim bi poiskal OHA (Obsidian Hydration Analysis), samo če je primerek "svež" tudi tega ne bo. Ga bo potrebno kar zdrobit in kam drugam poslat...

#62 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 24. april 2008, 08:32

Jaz pa včeraj dobila tole. Iz Afganistana so spešeli zame :2src: gospodič naročili safir. Upam, da ga niso nategnili..
Samo fotka je bolj tako tako..slikana z mobilcem, fotkiča smo posodili :vio:

tale je mogoče malo boljša :o|o:

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#63 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 25. april 2008, 08:47

:2src: tako lepo :2src:

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#64 RiKu3M

RiKu3M
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 10. maj 2008, 20:16

No nimam slikce ampak me zanima, če kdo ve za kak drug ime za kamen Tyrkenit?Najdem samo češke strani, tko da sklepam, da obstaja še kak drug ime.
Lp!

#65 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. maj 2008, 21:29

No nimam slikce ampak me zanima, če kdo ve za kak drug ime za kamen Tyrkenit?Najdem samo češke strani, tko da sklepam, da obstaja še kak drug ime.
Lp!


Gre za modro pobarvani hovlit ali magnezit.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#66 kri-stal

kri-stal
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 35

Objavljeno: 26. marec 2013, 19:33

No to pa je nekaj mojih kristalov, mam tudi verižice z obeski Selenita če kdo zainteresiran 4€ komad

 

580430_4348720370086_259625367_n.jpg

 

483837_4348725610217_994814190_n.jpg

 

 

526850_4304346900777_1787657847_n.jpg

 

 

A niso srčkani :P



#67 Gost_Jeti_*

Gost_Jeti_*
  • Gost

Objavljeno: 27. marec 2013, 14:19

so, ja ... in kaj je tisto rdeče-rjavo ... t'ko vidim icon26.gif ... na pet popoldne wink.png



#68 kri-stal

kri-stal
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 35

Objavljeno: 27. marec 2013, 16:23

rdeče rjavi na pet popoldne je rdeči jasper, prav tako je rdeči jasper na enajst dopoldne :D

 

Pa verižice dam po 3€ če se vzame nad 10 komadov...  cena je svetovna glede na to da je Selenit eden najboljših kristalov sploh..



#69 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 28. marec 2013, 11:24

so, ja ... in kaj je tisto rdeče-rjavo ... t'ko vidim icon26.gif ... na pet popoldne wink.png

Videti je kot jaspis.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#70 Gost_Jeti_*

Gost_Jeti_*
  • Gost

Objavljeno: 28. marec 2013, 11:25

rdeče rjavi na pet popoldne je rdeči jasper, prav tako je rdeči jasper na enajst dopoldne biggrin.png

 

da je Selenit eden najboljših kristalov sploh..

 hvala za pojasnilo icon_smile_wink.gif

 

 zakaj pa ... doma imam enega zbrušenega ... zgleda, kot milo icon_smile_clown.gif 

kaj o njegovi uporabi, prosim



#71 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 28. marec 2013, 11:25

*aja, nisem videla kri-stalovega komentarja (sem prišla sam izbrisat spam wink.png).
Najbrž je jasper pač itak jaspis (prvič slišim za tako poimenovanje sicer)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#72 kri-stal

kri-stal
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 35

Objavljeno: 28. marec 2013, 16:49

hahaha pardon komej zdaj vidim da sem jasper napiso hahaha :P

 

Seveda sem mislo jaspis, kje sem ta ER pobrav mi še ni jasno, ampak tako je če ne gledaš pa razmišljaš kaj pišeš...

 

 

Jaspis - Rdeči

Kamen ozemljitve


Rdeči jaspis prinaša v telo vedrino, osvobaja nemirnega duha stisk in tesnobe. Pomaga očistiti čustva, podpreti voljo in doseči zastavljene cilje. Ponovno prinaša toplino in prijaznost v srce.
Njegova moč se aktivira preko korenske čakre, zato je odličen kristal, da se ozemljite in da okrepite kvalitete energij ostalih aktivnih kristalov. 
Duhovno očiščuje nadise, energijske kanale in akupunkturne točke meridianov, kar pripomore k odprtosti nadaljnega razvoja in uspešnega zdravljenja. Učinkovito pomaga zdraviti preobremenjeno dušo od starih ran, zato je še posebej pripo-

ročljivo za regresoterapevte, da ga vključijo pri svojem delu v terapijo.

Tu sem to vkrado (besedilo namreč) http://www.kristal-e...znam.php?id=4#J

 

 

Se še enkrat oproščam za šlampasto poimenovanje...



#73 Silica

Silica
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 135

Objavljeno: 28. marec 2013, 23:03

Mene pa je od vseh videnih najbolj pritegnil hematit. Tak lep črno-srebrni-kovinski videz... prav moral je iti z mano, ko sem ga zagledala wink.png

Se pa nič ne ukvarjam z njim, da bi ga čistila in tako... ga pa dam včasih na sonce.

 

hematite.jpg


Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.


#74 kri-stal

kri-stal
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 35

Objavljeno: 29. marec 2013, 14:52

Sej če ga daš na sonce je že dovolj... V vodo ga ne dajaj ker vsebuje ogromno železa...

 

Če maš kaj kamenih strel ga lahko daš med njih, ga bodo super napolnile in očistile...

 

Drugače pa zelo lepi so tile hematiti, tudi zelo uporabni!



#75 kri-stal

kri-stal
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 35

Objavljeno: 1. april 2013, 21:01

Če kdo rabi kaj iz selenita lahko meni reče, cene v sloveniji ga ziher ne dobite, mam kake 3-4 kile, pa delam obeske vun pa palčke... Krodel ne delam ker mi je škoda material vstran metat...

 

nekaj lepotcev od tega vikenda... tista špica ko je po dolžini je zakon, mam jo kar cele ure v rokah hehe, se že na davč čuti kak močna koncentracija energije gre skozi špico selenita... pa stolpi so tui fenomenalni :P 

Pa še obdelovati je taki odlični občutek, kar te potegne, sploh ne razmišlaš o ničemer samo se *špilaš*

 

69486_4368408662281_202901535_n.jpg






Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0