Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kamnine -kje v Sloveniji se nahajajo


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
51 komentarjev na to temo

#1 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 5. december 2007, 05:39

Tole temo sem odprl, če je kdo morda ljubitelj ali zbiralec kamnin in si tukaj lahko izmenjujemo informacije. Pa tudi kamnine morda...sam precej hodim po sloveniji, jih zbiram, mlatim z macolo itd...
Tema pa sigurno paše tule, ker so / kot vemo/ kamnine sestavljene iz mineralov, tako da se pri iskanju kamnin lahko najde tudi kakšno lepo nahajališče mineralov.
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#2 Vilinčica

Vilinčica
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 435

Objavljeno: 5. december 2007, 16:33

Verjetno bi se dosti dobrih idej za kakšne "nabiralniške izlete" dalo najti v novi knjigi: "Nahajališča mineralov v Sloveniji".

Sicer pa jaz ponavadi kamorkoli grem že od majhnega pobiram zanimive kamne tko da imam doma že kar luštno zbirko x:Dx Še dobro da pobiram take manjše, sicer bi mi že zmanjkalo prostora v sobi x;)x

Sicer pa kakih "ta lepih" kristalov v naravi pri nas še nisem našla
"In spe nascendi." (Živim v upanju)

Latinski izrek



Objavljena slika

#3 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 6. december 2007, 07:27

Verjetno bi se dosti dobrih idej za kakšne "nabiralniške izlete" dalo najti v novi knjigi: "Nahajališča mineralov v Sloveniji".

Sicer pa jaz ponavadi kamorkoli grem že od majhnega pobiram zanimive kamne tko da imam doma že kar luštno zbirko x:Dx Še dobro da pobiram take manjše, sicer bi mi že zmanjkalo prostora v sobi x;)x

Sicer pa kakih "ta lepih" kristalov v naravi pri nas še nisem našla


Tole misliš verjetno od Sašota Rečnika...če hočeš po tistem kaj najti, moraš imeti pa veliko terenskih izkušenj...Je pa čudovita knjiga-vsebinsko in estetsko.
Je pa še ena izšla lani novembra -Mineralna bogastva slovenije- cca 50 avtorjev...
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#4 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 6. december 2007, 18:12

V Cirkovcah ali nekje tam se nahaja muzej Vilija Podgorška, drugače profesorja na II. gimnaziji Maribor..

Sicer pa, on zagotovo ve kje je kaj, tako da njega vprašat..


Ja, v Dragonji vasi pri Cirkovcih je ta njegov muzej ....To je zasebni /odprt/ muzej njegove zbirke mineralov in fosilov...Z kamninami je pa tako- tole je zelo vprašljivo -če ga vprašaš- , brez teoretične in praktične podlage od podatkov ne boš imel nič- edino, če gre s teboj ....verjetno pa nima časa za kaj takega
xegox :palec:

Pri kamninah ni problem, da jih nabiraš- treba je tudi /verjetno/ vedeti- kaj in kje iščeš ter primarno- sistematizacija -da sploh veš , kaj si prinesel domov...
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#5 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 6. december 2007, 21:43

"Rečnikovo" knjigo Nahajališča mineralov v Sloveniji je napisalo 34 avtorjev, muzejsko Scopolio pod naslovom Mineralna bogastva Slovenije pa 53. Sam kakšnih xrolleyesx

#6 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 7. december 2007, 06:28

"Rečnikovo" knjigo Nahajališča mineralov v Sloveniji je napisalo 34 avtorjev, muzejsko Scopolio pod naslovom Mineralna bogastva Slovenije pa 53. Sam kakšnih xrolleyesx


Zdaj , če bi bil že natančen- avtorjev je natanko 29 pri Rečniku..
Kaj te pa moti pri avtorjih Scopolie??? Sam sem sploh vesel, da kaj izzide pri nas, saj sam veš kakšna revščina je na tem področju. Jaz imam večina knjig naročenih iz Zda, pa V.B. , pa fotokopije starejših Grafenauerjevih učbenikov, pa ostalih ...V slovenščini imaš pa - Minerali-Vidic, Mikuž, pa Svet mineralov od Vidriha, pa Kremen -Žorž, Rečnik, potem pa še Svet dragih in okrasnih kamnov, pa Dragulji -pok. Razinger, pa neka mala knjigica od Duhovnika- Kamnine.
So če lokalne knjižice- Kamnine pohorja , pa Minerali občin oplotnica in Slovenska bistrica...Vse skupaj zelo, zelo malo...Tudi učno gradivo/ na geološkem oddelku NTF/ je zelo, zelo skromno...je pač matematika pomemnejša, pa vse ostalo ..itd....
aha- pa da ne bom tadejevih pozabil- predvsem - Mala enciklopedija zdravilnih kamnov, ki je tudi iz mineraloškega vidika kar pomembna pridobitev v Sloveniji- na tem področju.
Tak...Marsikdo bo dejal- saj imaš internet pa razne strani- ne vem , če lahko to bašemo v isti šmoren. V tej temi sem govoril o kamninah, o mineralnih združbah, o tem je pa tako in tako v Sloveniji -veliki nič.
fajn se imej
xegox
Aha- pa še vedno dajem primarno mesto -TERENU v povezavi z teorijo. Večina pa izvaja ali eno ali pa drugo ..in pol je vse skupaj -veliki vprašaj ??
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#7 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 7. december 2007, 08:21

A res, 29? Na začetku jih je bilo krepko več...

Kaj te pa moti pri avtorjih Scopolie???

Je boljš nič kot pa tako... ene par člankov, ki so jih vključili noter zajebe celo knjigo - če lahko temu rečemo članek. Čist konkretno so to npr Barit in kalcit na slovenski obali (447) ali pa seveda Žolta druščina z Boštanjevega griča... WTF?

#8 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 7. december 2007, 10:25

a Idrije nihce ni omenil se?
vcasih je blo dost jaspisa tam, k si ga lahko -kot obiskovalec - sam 'nabral'.

Ja, v Sloveniji mamo ful kalcita. Mi je vsec kalcit, zelo.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#9 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 7. december 2007, 10:31

a Idrije nihce ni omenil se?
vcasih je blo dost jaspisa tam, k si ga lahko -kot obiskovalec - sam 'nabral'.

Ja, v Sloveniji mamo ful kalcita. Mi je vsec kalcit, zelo.

Zelenega jaspisa (plazme) pa je bilo precej ob enem potoku med Dobrovo in Polhovim gradcem. En kolega iz Murske Sobote si ga je naložil celo avtomobilsko prikolico in ga vlekel prke dam. Verjel ali ne - prikolica je razpadla na domači ulici, nekaj deset metrov od cilja (domače hiše). Zdaj ma pa tist jaspis na dvorišču in ne ve, kwa bi z njim. Matr smo lde učasih hecni.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#10 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 7. december 2007, 10:39

x:Dx

a tko, pr Pohlovem gradcu......
ja sej, ma v Sloveniji mamo v bistvu dbest okolje, cesa vsega ne najdes tu! x^x

vcas si 'skor povsod' nasel kresilni kremen (Nosorog, kaksna pa je razlika oz. v cem je finta?)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#11 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 7. december 2007, 12:50

x:Dx

a tko, pr Pohlovem gradcu......
ja sej, ma v Sloveniji mamo v bistvu dbest okolje, cesa vsega ne najdes tu! x^x

vcas si 'skor povsod' nasel kresilni kremen (Nosorog, kaksna pa je razlika oz. v cem je finta?)


Ma kva pa vem. Ko sem bil majhen, smo kresilni kamen rekli navadnim belim kremenom (kremen se oblikuje, kakor se oblikuje, zaradi specifičnih pogojev rasti, zato je včasih debelozrtnat, drobnozrnat, lepo kristalen, da je ta oblika vidna navzven ...). Ampak men se zdi, da so za kresilo v kremenjačah (stare puške) uporabljali flint. To pa je vrsta kremenove kamnine. Drugač pa dobiš tiste iskre seveda tudi ob trenju čepo oblikovanih kamenih strel.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#12 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 7. december 2007, 16:38

A res, 29? Na začetku jih je bilo krepko več...
Je boljš nič kot pa tako... ene par člankov, ki so jih vključili noter zajebe celo knjigo - če lahko temu rečemo članek. Čist konkretno so to npr Barit in kalcit na slovenski obali (447) ali pa seveda Žolta druščina z Boštanjevega griča... WTF?


Ma daj -od cca 140 prispevkov najdeš par takih, ki ti niso všeč- pa kaj potem, celota je pa vsekakor cool..vsaj nekaj je -kaj pa imaš boljšega..??
xegox :palec:

Ma kva pa vem. Ko sem bil majhen, smo kresilni kamen rekli navadnim belim kremenom (kremen se oblikuje, kakor se oblikuje, zaradi specifičnih pogojev rasti, zato je včasih debelozrtnat, drobnozrnat, lepo kristalen, da je ta oblika vidna navzven ...). Ampak men se zdi, da so za kresilo v kremenjačah (stare puške) uporabljali flint. To pa je vrsta kremenove kamnine. Drugač pa dobiš tiste iskre seveda tudi ob trenju čepo oblikovanih kamenih strel.


bo orenk držalo....
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#13 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 7. december 2007, 16:42

:vragec:

pred kakim destletjem je zhorzh objavljal nahajalishcha v PROTEUS-u
drgach je pa na DAVCHI nahajalishche FLURITA
jako lepi kristali

zlomk....tralala
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#14 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 7. december 2007, 16:48

x:Dx

a tko, pr Pohlovem gradcu......
ja sej, ma v Sloveniji mamo v bistvu dbest okolje, cesa vsega ne najdes tu! x^x

vcas si 'skor povsod' nasel kresilni kremen (Nosorog, kaksna pa je razlika oz. v cem je finta?)


Slovenci bi tej sedimentni kamnini rekli roženčeve konkrecije- v kredi, večinoma/ gre v bistvu za kriptokristalno obliko kremena -kalcedon ...pa v manjši meri opal in kalcit.
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#15 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. december 2007, 11:14

Kok super tema, v bistvu! x:)x
k se ze skoz navdusujem nad tem, kako smo slovenci mineralno, rudninsko itd. bogati. x8Dx

Ma kva pa vem. Ko sem bil majhen, smo kresilni kamen rekli navadnim belim kremenom (kremen se oblikuje, kakor se oblikuje, zaradi specifičnih pogojev rasti, zato je včasih debelozrtnat, drobnozrnat, lepo kristalen, da je ta oblika vidna navzven ...).

aha ... to je blo ze zdavnaj, k sem tega dost po rokah valjala, pa sem mislila, da po spominu pac morda ni tok ziher, ampak struktura oz. ves videz je pa res bil najbl tak...

Ampak men se zdi, da so za kresilo v kremenjačah (stare puške) uporabljali flint. To pa je vrsta kremenove kamnine.

Hm, a to je to, sem mroda v kaki knjigi al bogve kje zasledila, pa nisem vedla, kaj je. x:)x

Drugač pa dobiš tiste iskre seveda tudi ob trenju čepo oblikovanih kamenih strel.

Hudo! xokx
Morm enkrat probat! xDDx
(*upam da ne zanetim kaksnih eksplozij al pozarov x:px)

Slovenci bi tej sedimentni kamnini rekli roženčeve konkrecije- v kredi, večinoma/ gre v bistvu za kriptokristalno obliko kremena -kalcedon ...pa v manjši meri opal in kalcit.
xegox :palec:

madonca! :eek: xDDx
jaz pa sem se se hotla pohecat zgoraj, k sem napisala, da cesa vsega nimamo, da mamo morda clo opal, kao (bi bil pac joke x:o)x xDDx)
a zato se tko 'zhelatinasto' sveti? x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#16 Ale'

Ale'
  • D član
  • Št. objav: 4 444

Objavljeno: 8. december 2007, 12:41

Kaj ko bi prilepili kakšno fotko (še posebej me zanimajo tej kresilni kamni)?
Tudi sama vedno odnesem kakšen kamen domov, pa ne prevelik ker nimam prostora.

Se mi pa niti ne sanja kateri kamen naj bi bil. Važno da me pritegne njegova energija.
Tudi reka Soča ima na nekaterih predelih pestro izbiro kamnov vseh barv.
Objavljena slika

#17 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. december 2007, 17:43

xokx sem vedla d abom zdle zihr slikce vidla!

x:Xx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#18 Ale'

Ale'
  • D član
  • Št. objav: 4 444

Objavljeno: 8. december 2007, 18:56

xDDx

Thanks strelka! xsrcx
Objavljena slika

#19 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 8. december 2007, 19:16

Kakor jaz vem je kresilni kamen-beli kremen.


Ja, sam kot kresilo (npr. v puškah) so pa vseeno uporabljali flint. Od tu tudi izraz flinta. x:o)x

lalala
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#20 Ale'

Ale'
  • D član
  • Št. objav: 4 444

Objavljeno: 8. december 2007, 19:25

nosko - - kako pa izgleda kresilni kamen (oz. flint), ko je še neobdelan?

Me zanima, če bi se slučajno kdaj izgubila v naravi, pa da bi morala zakurit ogenj... x:o)x x;)x
Objavljena slika

#21 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 8. december 2007, 19:51

nosko - - kako pa izgleda kresilni kamen (oz. flint), ko je še neobdelan?

Me zanima, če bi se slučajno kdaj izgubila v naravi, pa da bi morala zakurit ogenj... x:o)x x;)x


Doma mam enega čednega sivkastega. Flint je, kot smo omenili nekje zgoraj, vrsta roženca. Ta pa nastaja iz kremenice, ki prihaja iz prekristaljenih opaliziranih skeletov preprostih organizmov. Do neke mere je torej biogenega izvora, v njem pa sicer prevladuje drobnozrnati kremen. Lahko je bele, zelene, rjave, rdeče ali črne barve. Ob robovih je pogosto nekoliko prosojen. Na prelomu je steklenega, včasih pa tudi mastnega sijaja.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#22 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. december 2007, 20:05

včasih pa tudi mastnega sijaja.

xyesx dobr si rekel....

morm enkrat obiskat tvojo zakladnico. xDDx :8):
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#23 Ale'

Ale'
  • D član
  • Št. objav: 4 444

Objavljeno: 8. december 2007, 20:10

O hvala nosko - - zdaj mi je pa že malo bolj jasno.... x:)x

In ker se pridno učim sem takoj našla še tole:
Slovenska nahajališča primernih kamnin za izdelavo kamnitega orodja

Je tvoj podoben kateremu od teh na slikah?
Objavljena slika

#24 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 8. december 2007, 20:23

O hvala nosko - - zdaj mi je pa že malo bolj jasno.... x:)x

In ker se pridno učim sem takoj našla še tole:
Slovenska nahajališča primernih kamnin za izdelavo kamnitega orodja

Je tvoj podoben kateremu od teh na slikah?


Še najbolj podoben je tistemu, ki je levo od "pravega kresilnika". Super link. Drugač mi je pa par mesecov nazaj pokazala ena kolegica sekiro, narejeno iz serpentina - izkopali so jo pri gradnji hiše v okolici Ljutomera.

la
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#25 Ale'

Ale'
  • D član
  • Št. objav: 4 444

Objavljeno: 8. december 2007, 20:51

Iz serpentina??? :ermm: xrolleyesx Ja kaj je pa to spet zaeno čudo? x:Ix x:o)x

Sem šla še malo brskat pa sem našla še nekaj:
Seznam mineralov in njihova nahajališča na Slovenskem
Objavljena slika




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0