Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kamnine -kje v Sloveniji se nahajajo


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
51 komentarjev na to temo

#26 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. december 2007, 21:00

uhh, shizim na serpentin, mam tok lepga!!!! xokx
tak..... magicen, PRElep! :2src:

v bistvu najbl maram take kamne glih (take nekak skor 'soft' x:px, kot voda recimo, barve soche in taksno, poleg 'brezbarvnih' pa takih.... recimo opal mi je tud nad, med top 5, vsaj!)...
pa zeleni kalcit recimo! xokx :2src:
ko sem tam prodajala, je bil mesce neopazhen (se je kar 'skril' x:)x)... potem pa ga naenkrat *zagledam*, shiznem, se ufuram, nakar (in sem seveda prav vedla, pac sem mu nekak dala energijo interesa pa tega) - je zginil - pac en ga je kupil.
sam je bil pa tok lep! :love:
upam da unmu tok gud dela kot bi men! x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#27 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 8. december 2007, 21:33

Iz serpentina??? :ermm: xrolleyesx Ja kaj je pa to spet zaeno čudo? x:Ix x:o)x

Sem šla še malo brskat pa sem našla še nekaj:
Seznam mineralov in njihova nahajališča na Slovenskem


Serpentin je kamnina, ki nastaja metamorfno s preoblikovanjem magnezijevih silikatov - npr. olivina, ki ga najdeš na Goričkem. Nisem ravno doma v nahajališčih, a verjetno so bila (ali so še) takšna nahajališča npr. olivina tudi okoli Ljutomera in so se potem preoblikovala v serpentin. Serpentinov je več vrst (antigorit, hrizotil, lizardit). Če je čist in rumenozeleno obarvan, mu pravimo dragi serpentin. Včasih ta preobrazba iz olivina v serpentin ni dokončna - mamo nekaj vmes med olivinom in serpentinom. Takšne kose prodajajo pod trgovskim menom kanadski žad, čeprav seveda z žadom nimajo nič skupnega.


uhh, shizim na serpentin, mam tok lepga!!!! xokx
tak..... magicen, PRElep! :2src:

Jst tud. Sm čist prfuknjen na lizardit. Eden mojih najljubšik kamnov.

v bistvu najbl maram take kamne glih (take nekak skor 'soft' x:px, kot voda recimo, barve soche in taksno, poleg 'brezbarvnih' pa takih.... recimo opal mi je tud nad, med top 5, vsaj!)...
pa zeleni kalcit recimo! xokx :2src:
ko sem tam prodajala, je bil mesce neopazhen (se je kar 'skril' x:)x)... potem pa ga naenkrat *zagledam*, shiznem, se ufuram, nakar (in sem seveda prav vedla, pac sem mu nekak dala energijo interesa pa tega) - je zginil - pac en ga je kupil.
sam je bil pa tok lep! :love:
upam da unmu tok gud dela kot bi men! x:)x


http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#28 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 8. december 2007, 21:50

a dej, hecn, k je tak v bistvu nezhen. x:)x :palec:
no ja, sej... :vio:
sej zame tud nekak ni 'tipicno'

aha, zato tud na olivin shizim. xDDx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#29 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 9. december 2007, 10:23

Ja, sam kot kresilo (npr. v puškah) so pa vseeno uporabljali flint. Od tu tudi izraz flinta. x:o)x

lalala


Bo povsem držalo -kamnini, ki ji v angleščini pravijo flint -pravimo pri nas KRESILNIK -je črna ali siva mastna in trdna konkrecija roženca iz kalcedona, nepravilne ali ledvičaste oblike- navadno v kredi.

Da ne bomo več o tem- tole kar je povdarjeno -je vzeto iz geološkega leksikona /let.1996/
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#30 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 9. december 2007, 11:20

Serpentin je kamnina, ki nastaja metamorfno s preoblikovanjem magnezijevih silikatov - npr. olivina, ki ga najdeš na Goričkem. Nisem ravno doma v nahajališčih, a verjetno so bila (ali so še) takšna nahajališča npr. olivina tudi okoli Ljutomera in so se potem preoblikovala v serpentin. Serpentinov je več vrst (antigorit, hrizotil, lizardit). Če je čist in rumenozeleno obarvan, mu pravimo dragi serpentin. Včasih ta preobrazba iz olivina v serpentin ni dokončna - mamo nekaj vmes med olivinom in serpentinom. Takšne kose prodajajo pod trgovskim menom kanadski žad, čeprav seveda z žadom nimajo nič skupnega.


Majčkeno ste zašli -kamnina je serpentinit, ki je sestavjen iz serpentina / v glavnem -antigorita, redkeje hrizotila/ , vsebuje pa še piroksene -/pri nas v glavnem avgit,/ olivina,amfibolov, včasih tudi sljude, lojevca. Je pa nastala iz ultrabazičnih kamnin- v glavnem iz peridotita, v kateri je bistven mineral idiomorfen olivin ,ki pogosto prehaja v serpentin ali pa amfibolita ter gabra.
Eden od peridotitov je tudi harzburgit, kjer je poleg spremenjenega /ali tudi ne/ olivina v kamnini tudi bronzit /piroksen/ . V glanem so serpentiniti pri nas na J.pohorju -med spodnjim tokom Bistrice/ bistriški vindgar/ in v zahodni smeri proti Tinjski gori. Temu pasu se tudi reče serpentinitni pas. Lepe Harzburgite sem našel v sp. delu vidgarja, kjer je v bližini tudi zapuščen kamnolom serpentinita. Harzburgit je zanimiv , ker je temno-zelen do črn- lepo pa so vidni dokaj veliki bronziti/ lepi rombični pirokseni bronaste barve./

Drugače pa je na Goričko prišel olivin v bazaltnih tufih , ki so prišli iz vulkana pri Gleichenbergu. Vejetno se bi ga dalo še kje najti. Sam sem v izkopu /opuščenem kamnolomu/ tufa pri Goričkem našel na vrhu 7 kg čudovit kos steklastega črnega bazalta. V Sloveniji je to bolj redko, ker pri nas na Smrekovcu se je izločal andezit, ne bazalt...
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#31 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 10. december 2007, 06:45

kresilni kamen...

kresilnik ...a to je tud v vžigalnikih xDDx

Drugače pa ...ja ko udariš skupaj tadva kamna ...se naredi iskra.
Samo sama sem vidla tud že bolj rumenkastega... :inocent: v potoku najdla....zanimivo :vio:


Seveda strelka -je že tadej napisal- kremen se lepo kreše- iskre namreč ..saj roženec je v bistvu ime za kamnine , ki so sestavljene iz drobno zrnatega opala, kalcedona -kriptokristalični amorfni kremen in kremena- vse skupaj je Si O2 -torej silicijev dioksid- kremen. Gre v bistvu za kristalizacijo- v kakšnih pogojih -temperaturnih,pod kakšnimi pritiski- seveda je v glavnem to vezano na čas kristalizacije in tako se dobijo različne oblike kremena. Kar nastaja nahitro, zanesljivo ni kamena strela....

Tisto v potoku- kremen ima lahko različne vključke, to sama veš - in če je bil rumen -je skoraj gotovo limonitiziran zaradi oksidacije. Površinsko...Seveda so pa tudi roženci lahko rdečkasti, zelenkasti, rumenkasti itd....Tam sem podal le definicijo iz leksikona, nič več...
fajn se imej
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#32 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 12. december 2007, 00:20

kresilnik ...a to je tud v vžigalnikih xDDx


V vžigalnikih je tole

#33 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. december 2007, 13:42

Vžig s kresilnim kamnom: pri tem načinu vžiga petelin, ki ima v čeljustih vpeto
ploščico kremena in ga potiska napeta vzmet, ob pritisku na sprožilec udari s
kremenom ob jekleni pokrov ponvice. Ob udarcu se ukrešejo iskre žarečih delcev
jekla, hkrati pa se pokrov odmakne s ponvice, da iskre lahko vžgejo smodnik v njej,
plamen pa se skozi luknjico v steni cevi prenese na polnitev smodnika. Mehanizem je
manj zanesljiv in počasnejši od kolesnega, vendar pa je bila njegova izdelava
enostavnejša in cenejša, zato se je uporabljal celih 200 let. Večina današnjih
sprednjač se izdeluje in jih lahko kupite opremljene tudi s tem vžigalnim mehanizmom.
Uporabljajo se tako za lov kot tudi za tekmovanja. Streljanje z njimi je zahtevno, ker se
iskre ukrešejo le, če je mehanizem brezhibno uravnan, kremen oster, pokrov pravilno
kaljen in kanal za prenos plamena prehoden. Med drugim potrebujete še zelo droben
ponvični smodnik, orožje pa je zelo občutljivo za vlago in čas od sproženja do strela je
dolg. :wOOt: :wOOt: :wOOt:

ni dala žilca miru...meni eto ZA NOSOROGA x:Dx


Hvala strelka. Ne vem sicer, kam meriš, a v tekstu lahko besedo kremen mirno zamenjaš za flint.
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#34 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 13. december 2007, 11:12

ponavdi mimo... xDD

jp ..flintstones--če iščeš po netu ti ven vrže kremen x:)x


pozdravljena strelka...seveda kremen- kriptokristalno obliko kremena -kot smo že ene parkrat napisali...
sicer pa -http://en.wikipedia.org/wiki/Flint

xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#35 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 13. december 2007, 15:09

No bom pa napisal še nekaj malega o granitu v Sloveniji. Mnogokrat slišimo, da se v Sloveniji nahaja granit na Pohorju- pa ni tako. Kamnina iz katere se izdelujejo tako imenovane kamnite- granitne kocke za tlakovanje je granodiorit, ki je pa resnično doma na Pohorju.
Granit pri nas prihaja v Slovenijo nekje iz Avstrije / Železnokapelski masiv/ med Peco in Koprivno na zahodu in poteka južno od Črne na Koroškem ter preko Javorja in Topolščice skoraj do Šoštanja na jugovzhodu. Prevladuje biotitni granit, čeprav je še nekaj vrst.

Granodiorit pa obsega centralno pohorje , skupaj s predornino dacitom sestavlja kar večji del pohorja. Ti dve kamnini pripadata vsaka svoji lastni skupini magmatskih kamnin. Ločita se tako po mineralni sestavi, kot tudi seveda kemijski.
Tako - na Pohorju granita ni.
Če pa koga zanima bolj podrobno / sestava, najlepša nahajališča itd.../ bom napisal tudi o tem. Naš granit je v bistvu / po Meti Dobnikar/ sienogranit..in je zelo lep- predvsem s rapakivi strukturo, ki se nahaja na Čofatijevem vrhu nad dolino Tople.

Toliko za enkrat
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#36 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 14. december 2007, 16:24

Leta nazaj je znanec imel večji kos granita pri glavi.

Rekel je, da spi odlično glede na prej.

Potem ga je umaknil, ker je verjel nekomu, kateri mu je rekel, da granit "akumulira in seva več radioaktivnosti" v odnosu na druge kamnine...

Je kaj na temu?

LP

#37 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 15. december 2007, 00:19

Granit ima praviloma povečano "naravno ozadje" zaradi svojega nastanka. Ampak nič izven naravne porazdelitve...

#38 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 15. december 2007, 05:44

Leta nazaj je znanec imel večji kos granita pri glavi.

Rekel je, da spi odlično glede na prej.

Potem ga je umaknil, ker je verjel nekomu, kateri mu je rekel, da granit "akumulira in seva več radioaktivnosti" v odnosu na druge kamnine...

Je kaj na temu?

LP


Pojma nimam ..sam jih sicer nimam v spalnici...ne vidim razloga za to, da bi seval kaj več od drugih kamnin....Prevladujejo kremen in K-glinenci /ortoklaz,mikroklin / pa Zg./kisli/ plagioklazi -albit, oligoklaz ...kako pa tole vpliva, res ne bi vedel ...-ostalih mineralov je le še nekje 5-10 %-sljude,amfiboli,sr.plagioklazi,pirokseni.....
Kaj je mičo mislil z - glede na povečano "naravno ozadje"-pa spet nimam pojma....
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#39 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 15. december 2007, 22:40

Naj povem, da je bila danes 1. konferenca kristalov v Sloveniji v Trzicu.

#40 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 16. december 2007, 15:54

veliko koristnega in zanimivega :)
dobro kosilo in sprejem, skratka zelo pohvalno.
vec o tem bo predvajano na portalu studia 12
ki so snemali vsa predavanja.

#41 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 16. december 2007, 20:45

Kaj je mičo mislil z - glede na povečano "naravno ozadje"-pa spet nimam pojma....


Kaj, a nisi rekel, da si predelal vso literaturo za geologijo iz faksa?

Drugače pa, ja, ima povečane vsebnosti urana in zaradi tega tudi povečano "sevanje" [...many rocks and soils, especially those containing granite, are more radioactive than most ...]. Ma dajte si sami prebrat, če koga res zanima... GRANITE

#42 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 17. december 2007, 02:05

Thanks:

Natural Radiation

"Granite is a normal, geological, source of radiation in the natural environment. Granite contains around 10 to 20 parts per million of uranium. By contrast, more mafic rocks such as tonalite, gabbro or diorite have 1 to 5 ppm uranium, and limestones and sedimentary rocks usually have equally low amounts.

Many large granite plutons are the sources for palaeochannel-hosted or roll front uranium ore deposits, where the uranium washes into the sediments from the granite uplands and associated, often highly radioactive, pegmatites.

In buildings constructed primarily from natural granite, it is possible to be exposed to approximately 200 mrems per year.[5]

Granite could be considered a potential natural radiological hazard as, for instance, villages located over granite may be susceptible to higher doses of radiation than other communites.[6] Cellars and basements sunk into soils formed over or from particularly uraniferous granites can become a trap for radon gas, which is heavier than air.

However, in the majority of cases, although granite is a significant source of natural radiation as compared to other rocks it is not often an acute health threat or significant risk factor. Various resources from national geological survey organisations are accessible online to assist in assessing the risk factors in granite country and design rules relating, in particular, to preventing accumulation of radon gas in enclosed basements and dwellings."


LP

#43 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 23. december 2007, 16:23

Hoj Tantra -iz katerega vira pa je tole ?

xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#44 tantra

tantra
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 320

Objavljeno: 23. december 2007, 17:19

Mičo; post pred menoj je dal tale link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Granite

Gledaš pod: Natural Radiation

#45 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 23. december 2007, 17:49

Mičo; post pred menoj je dal tale link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Granite

Gledaš pod: Natural Radiation


Aha- veš -je pa nekaj zanimivo- stopnja radiacije je en od načinov določanja starosti kamnin-/glede na stopnjo vsebnosti oziroma razpadanja radioaktivnih elementov/ to bi še šlo, po drugi strani je pa glede urana zanimivo, da se na Žirovskem vrhu, kjer je bil rudnik urana -ta nahaja v gredenskih peščenjakih in večinoma kremenovih konglomeratih. Na splošno se nahaja tudi v petgmatitih, samo na področju izkopavanja urana na Slovenskem -jih ni .Se pa na splošno res nahaja v granitu-je pa še ena stvar- ena od metod je tudi uran-torij -svinčeva metoda, kjer se ravno tako določa starost kamnine . Pri razpadu izotopov urana nastane svinec. Mežica in rudnik svinca so pa v neposredni bližini migmatitskega pasu, v katerem se pri nas najde granit. Mislim pa ,da človeku kakšna skalca v bajti ne more škodit.
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#46 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 23. december 2007, 18:03

Kaj, a nisi rekel, da si predelal vso literaturo za geologijo iz faksa?

Drugače pa, ja, ima povečane vsebnosti urana in zaradi tega tudi povečano "sevanje" [...many rocks and soils, especially those containing granite, are more radioactive than most ...]. Ma dajte si sami prebrat, če koga res zanima... GRANITE


Ja Mičo, se opravičujem- verjemi- ta tvoj post in link sem videl šele danes....Če ne -bi prej dojel za kaj gre....
No ja- nikoli ni prepozno, pravijo..
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#47 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 23. december 2007, 19:59

Ja -pa še nekaj je zanimivo -na karti naravne radioaktivnosti Slovenije -talne -je daleč največ radioaktivnosti na jugu in jugozahodu Slovenije, kjer prevladujejo sedimenti in ne magmatske kamnine. Jih tam namreč sploh ni . Žal pa ne morem dati povezave- je predolga zadeva- ne sprejme tlele. Tako, da bi očitno bil bolj nevaren kakšen dolomitek ali pa apnenec , kot pa granit-vsaj kar se našega ozemlja tiče.
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#48 Mičo

Mičo
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 74

Objavljeno: 24. december 2007, 09:23

Žirovski je sedimentnega nastanka e.g. rečni nanosi, v katerih je potekla "redukcijska celica" ob tem pa je prišlo do koncentracije bakra inu tudi urana. Mislim, da tudi v linku piše: "sedimentna nahajališča itd. imajo pogosto izvor v granitu..." Drugače pa si o žirovskem preberi več v nahajališčih tipa "red beds" - peščenjakih - čeprav je oruden samo zeleni del... hec, ne?

No, pegmatiti imajo ponavadi povečano vsebnost urana zato ker so diferenciati od granita. Mežica pa žal nima čist nobene veze z uranom, ima pa s PAL-om... preglej v Geologiji izpotopne analize Pb...

Metoda določanja z uran-torijem ni isto kot uran-svinec... razlike so predvsem v tem, kaj meriš: "materinske" ali "hčerinske" produkte razpada (nimam pojma kako se tole reče v slovenščini). KEr sem len, bom rajši dal link:
uran - thorij
uran - svinec

#49 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 25. december 2007, 07:21

Žirovski je sedimentnega nastanka e.g. rečni nanosi, v katerih je potekla "redukcijska celica" ob tem pa je prišlo do koncentracije bakra inu tudi urana. Mislim, da tudi v linku piše: "sedimentna nahajališča itd. imajo pogosto izvor v granitu..." Drugače pa si o žirovskem preberi več v nahajališčih tipa "red beds" - peščenjakih - čeprav je oruden samo zeleni del... hec, ne?

S tem se povsem strinjam -sem že zgpraj napisal , da so sedimenti. V odložene klastične sedimente je podtalnica prinašala uran. Poleg urana so tam še pirit, galenit, sfalerit. halkopirit ...Po čem bi pa ti sklepal , da je tole izvor v granitu ??


No, pegmatiti imajo ponavadi povečano vsebnost urana zato ker so diferenciati od granita. Mežica pa žal nima čist nobene veze z uranom, ima pa s PAL-om... preglej v Geologiji izpotopne analize Pb...

Nikjer nisem trdil, da je je mežiški svinec uranovega izvora. Podal sem le dejstvo- kje se nahaja- za mežiške analize pa žal ne vem ...me ni pač zanimalo. Seveda pa obstaja tudi svinec, ki ni radioaktivnega izvora -204 Pb.

Metoda določanja z uran-torijem ni isto kot uran-svinec... razlike so predvsem v tem, kaj meriš: "materinske" ali "hčerinske" produkte razpada (nimam pojma kako se tole reče v slovenščini). KEr sem len, bom rajši dal link:
uran - thorij
uran - svinec

Ja, seveda imaš prav - je uran svinčeva metoda/ v bistvu iz dveh različnih uranovih izotopov-torej dve metodi/
pa še torij-svinčeva metoda. Bo držalo- tole wikipedio se mi pa res ne ljubi brati...Sicer je pa tole vse podano od - koga ??Pa sicer nima nobene zveze- sam sem pač mnenja, da tale naš granitek človeku ne škodi kaj prida...Za bolj ziher bi moral pa kakšen tel. zavrtet, pa nima smisla, je nepomembno.
fajn bodi pa vesel božiček

xegox :palec:


Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

#50 Matjaž Bogdan

Matjaž Bogdan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 742

Objavljeno: 25. december 2007, 08:06

Zdaj bom pa malce opisal čizlakit. Pravilno bi se reklo globočnina gabrske skupine -torej gabro. Čizlakit spada med normalne gabre in se nahaja višje po dolini Oplotnice , malce naprej od vasi Cezlak, kjer je velik kamnolom granodiorita, ki ga predvsem uporabljajo za izdelavo kock za tlakovanje. No malce naprej /500m/ pa se pojavi čizlakit kot leča v granodioritu. Tam je bil nekoč kamnolom, ki pa je sedaj povsem opuščen in zaraščen. Čizlakit je v bistvu dobil ime po kraju Cezlak. Je čudovita kamnina od svetlo do temnozelene barve. Je zelo redka magmatska kamnina in zato še posebej pomembna .Meni osebno je najlepša kamnina poleg sienitporfirjev rapakivi struktura/ pri nas.
Kamnina je v glavnem sestavljena iz avgita/ piroksen/ -svetlozelena barve in rogovače /amfibol/ , ki je lahko temnozelena do črna. Primesi so še bazični plagioklazi- andezin-labradorit, malo kremena- ksenomorfna zrna ter v sledovih- biotit, titanit, apatit, epidot ,kalcit, klorit, pirit...
Skratka -zelo lepa kamnina- najdemo jo pa le na tem kraju ...Zelo posrečeni so tudi kosi z belimi aplitnimi žilami...
Drugače se pa gabro/ drugačne sestave-več amfibolov kot piroksenov-magnezijska-aktinolna rogovača !// nahaja tudi v Železnokapeljskem sienogranitnem masivu, o katerem sem govoril pri granitih/zahodno od Mežice/ . Je pa precej drugačnega videza/ makroskopsko/ -ni tako lep kot čizlakit. Barva je precej odvisna od stopnje strosti rogovače- če je starejša, je rjava , mlajša pa zelena.Ker pa je rogovača v tem gabru bistven mineral, je s tem pogojen tudi izgled kamnine.
Toliko za božič- vsem vse najlepše :palec:
xegox :palec:
Moja spletna stran
http://www.teate-reiki.com/


Moji knjigi

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0