Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Ce imamo svobodo...


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
29 komentarjev na to temo

#1 Tjazy

Tjazy
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 112

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

predstavljajmo si, da imamo toliko zeljeno svobodo v odnosih...tudi spolno gibanje nima omejitev...ali posledično ni nič narobe z tem, da imata potem partnerja potomce z dugimi osebami?Ali se vam zdi to izraz svobode?Ali je potrebno pri teh odnosih paziti-se zaščititi pred tem pojavom?Kaj je po vašem mnenju najbolje....
*** SVET JE NAREJEN PREPROSTO *** Tjazy

#2 jayi

jayi
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 4

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

ok.jayi je tjazy-jeva partnerica.Pomotoma sem odprla novo temo na njegovo ime.Sorry vsem, odgovarjate lahko meni...Hvala za vse misli...

jana

#3 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

O - haj, Jayi...
Dobrodošla!!!


Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#4 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

......ma ti si mi en nabrekli´ polinom

pokowc

#5 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

Tjazy in Jayi vidim, da sta zelo svobodomiselna, pri otrocih bi bil pa zelo previden, oni so zelo občutljivi in naša odgovornost je zelo velika, tako da si ne bi upal reči, da bi to bilo vredu.

Mogoče pa kje obstajajo kakšne razširjene familije v tem smislu, ne vem?

andrej

#6 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

quote:

predstavljajmo si, da imamo toliko zeljeno svobodo v odnosih...tudi spolno gibanje nima omejitev...ali posledično ni nič narobe z tem, da imata potem partnerja potomce z dugimi osebami?Ali se vam zdi to izraz svobode?Ali je potrebno pri teh odnosih paziti-se zaščititi pred tem pojavom?Kaj je po vašem mnenju najbolje....




Osebno se mi to ne zdi izraz svobode,morda kvečjemu povečana produkcija testosterona,... in kot je rekel Andrej:z otroci se ne zaj......,nije to žvaka.
Glej naprej, če se le da,...

#7 lunca

lunca
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 059

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

Strinjam se z Andrejem, ampak razumem,da nekateri odgovornosti ne prevzemajo, sploh pa ne zaradi drugih.Lahko pa je to karma?

#8 kumbi

kumbi
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

Ja zanimiva misel, Jayi! Daš kost za glodanje, sama pa ne poveš svojega mnenja.
Osebno mislim, da je zaščita prepotrebna, še posebej na začetku, ker konec koncev živimo v svetu, ki ni naklonjen takemu načinu življenja. Pri tem ima sama zanositev še najmanj opraviti s stvarjo ampak se brez ustrezne zaščite da prenašati marsikaj, tudi take bolezni, ki imajo zelo dolge inkubacijske dobe in po nekaj letih sploh ne boš vedela od kod si zadevo pravzaprav staknila.
Kolikor razumem žensko naravo si vsaka po določenem času zaželi otroka s človekom, ki ga ljubi. Pri monoganmih razmerjih je stvar jasna.... dva se dogovorita in se skupaj odločita.
Pri poligamnih razmerjih pa je p......! Menim, da je še najslabša KU-KU metoda, pri kateri tisti pr(a)vi partner ne ve, ali je otrok njegov ali ne.
Če se več ljudi medsebojno ljubi, se mi zdi prav, da se v naprej pogovorijo o teh zadevah, ker z otroci in njihovimi čustvi ter vzgojo pa ni več heca. Zakaj v naprej? Ker ženske potem, ko zanosite niste več racionalne v takih razmišljanjih, saj vas preplavijo hormoni in materinski nagon.
Prav tako nisem za to, da bi se otoci delali kar vsevprek, pa čeprav iz ljubezni, ker je danes treba pomisliti tudi na to, da je imeti otroka pravzaprav zelo drago in predvsem odgovorno, ter da otrok tudi če je plod ljubezni še ne bo živel od zraka!

Pač ne zivimo več v časih, ko smo bili še lovci in nabiralke, ter smo živeli po votlinah.

Zaščita obvezna!

#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

Strinjam se s Kumbijem (čeprav nisem čisto ziher, da se povsem strinjam z ženskimi "lastnostmi" oz. čustvenimi reakcijami, ki jih omenja).

Tudi jaz sem takega mnenja, da je -jasno- v takih primerih pa sploh - potrebna zaščita.
Sama ŽIVLJENJA ne jemljem tako zlahka, da bi neodgovorno spravljala na svet.
Res je, da je nekako v "ženski naravi" težnja in želja po biti mama - in tudi sama sem se prepričala v to, čeprav se nikoli nisem imela za posebno materinski tip človeka.
ZELO pomembno je, kaj delamo, ko so v naša življenja prepletena tudi življenja drugih, še posebej, če gre za otroke (...ranljivejše/slabotnejše).

Marsa

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Jaz iščem le eno - da bi izrazil tisto, kar hočem... In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem". Picasso

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 jayi

jayi
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 4

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

O.k.-vidim da je prav da se napiše kaj o tem mislim jaz. Naj povem, da tovrstnih izkušenj nimam ne jaz ne tjazy, tako, da je to le pomislek (posledični), ker že dalj časa obdelujemo temo Svoboda. Zanima me, kje natanko ima meje svoboda? Do kod seže pravzaprav svoboda in kje se koncuje? Seveda se strinjam z vsemi navedenimi odgovori o tem, kako potrebno je imeti vso zaščito (čeravno ne vem ali je najbolj naravna?-tabletke?), in kakšne vrste bolezni se staknejo na tak račun mi je tudi znano saj sem na to temo že kar dosti knjig in člankov predelala.
Zanima me le, ali je dopustno to v odnosu, kjer ni nič hudega, če si pač partner zaželi odnosa z drugo osebo, nekaj čuti do tiste osebe in tako dalje…morda se zgodi, da ima potem partner rad dva enako…ne vem…ali je to izraz svobodnega? Ali se pri tem morda zatakne in iz našega tako svobodnega odnosa med dvema ali štirimi dobimo nov vpogled, novo omejitev, ki bi jo bilo treba preseči? Ali ni to povsem naravno, da se pač zgodi, da ima človek več potomcev z različnimi partnerji.?Upam, da ne bom napačno razumljena, samo res bi rada malo podebatirala na to temo, ker nikjer nisem zasledila kaj več o tem, me pa zanima.Zzaenkrat niti pod razno sama ne razmišljam da bi šla v kaj takega….brez strahu !Nič takega nimam v planu, kar bi spremenilo naše mirno enolično življenje v tej prelepi deželi kjer se nahajamo.Še vedno ostaja vse pod kontrolo!čao*


jana

#11 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 25. julij 2002, 01:00

quote:

predstavljajmo si, da imamo toliko zeljeno svobodo v odnosih...tudi spolno gibanje nima omejitev...ali posledično ni nič narobe z tem, da imata potem partnerja potomce z dugimi osebami?Ali se vam zdi to izraz svobode?Ali je potrebno pri teh odnosih paziti-se zaščititi pred tem pojavom?Kaj je po vašem mnenju najbolje....


zanimiva tema :| ... meni
ja, najprej sem se spomnil na vest,
vest, ki bi morda lahko vspodbujala odgovornost do rojenih otrok?!
nekako se strinjam, da bi biv omenjen odnos-i svoboda; toda
zaradi odgovornosti bi se vprasal kaj bi bilo z rojenimi otroci?
'ce bi' ziveli na kaksnen otoku, kjer bi zdreves pobirali sadeze
in 'poceli kar se nam zljubi' bi omenjeno morda celo ustrezalo,
kakor verjetno se dogaja ponekod po svetu.
v tem svetu, nasem okolju, pa bi verjetno ravnal drugace kakor
navajas?! svoboda! verjetno zaznamo obcutek, ce kaj lahko
storimo, oz. cesar ne; torej v primeru pomembnih situacij (pa
ceprav nam morda v dolocenem trenutku ne izgledajo), morda
vsi dobimo informacijo-(intuicija), ce nekaj sprovedemo ali ne;
zatorej, ce so okoliscine podane za doloceno osebo, njegov
razvoj v navedenem primeru, lahko tista oseba omenjeno sprovede??
kar pa ni morda vsklajeno skom drugim ane :)
torej menim, da zadeva ni kakor nek ritualni praznik, brez
zavesti posameznika v vedenju 'zakaj', temvec, ce se zavedamo,
kaj pocnemo z navedenim postane zadeva morda posamezniku primerna.
uf... ma kako pa cem zdej to drugac povedat ... :)
ma kaj jas vem, ce si en clovk, k itak pritegne ksebi mnozice,
bo itak pritegnil tudi tiste, ki bodo za otroke skrebeli...
ce pa zacnem razmisljati z vidika vzgoje posameznega bitjeca,
pa pridejo na plano mnoge tiste besede o nujnosti prisotnosti obeh
starsev, bla bla bla... vse je res! toda res za dolocene posameznike
in ne za vse, pomoje.
ce nam nekaj trobi v glavo, da storimo, pa ceprav celi svet nam pravi,
da je napak, je lahko preiskusnja nase predanosti, menda; zatorej
kadar se postavljamo v pravila, norme, okvire, je verjetno primerno,
da pogledamo iza njih?? ane? torej, ce o necem razmisljamo, se morda
vprasamo zakaj o tistem razmisljamo, zakj se ustavljamo v doloceni
temi? iz kje izhaja ideja, pobuda, da nekaj zelimo, etc..?
Vcasih je morda vredu, da 0 ne razmisljamo, le storimo, storimo iz
nagiba! ker nam 'nekaj' tako veli. ker vcasih pa se je vklopilo
razmisljanje, pa 0 ni bilo storjeno, ali bilo storjeno drugace kakor
'naj bi bilo'. priceli so vklapljati razmisljanje, vklopiv se
je strah, vzorci, blokade... in na koncu 0 od vsega ali celo stala.
ja. vcasih pa ne :)
kaksen astrolog bi morda rekev, da imas kaj v vodnarju nekje... hehe,
kar te poriva v skupnost, 'alternativne' oblike zivljenja, v
skupnostih, eko-villages, ... kaj pa vem...
morda z razmisljanjem, iskanjem o zadevi prids do nekega spoznanja,
ki te popolje do povsem necesa drugega? ob tem spoznas sebe, uvidis
in zacnes pomagati otrokom tretjega sveta... pomoje najbolje ves ti.
in ker morda nekaj slutis, ves, ali hoces zvedeti, isces, sprasujes.
in ce bom se malo pisav bom se bolj zakomplicirav :/ :)

#12 andrej

andrej
  • D član
  • Št. objav: 696

Objavljeno: 26. julij 2002, 01:00

Kar nekaj sem še razmišljal o tem, pa sem prišel do zakjučka.

V temi zvestoba sem se spraševal kje je meja, za nekoga je že narobe, če se partner samo pogovarja z nekom drugim. No, moja meja je pa tule, pri otrocih se pa ne bi hecal.

Je pa še nekaj drugega res, tudi tole mejo ne bi zabetoniral. Še dobro se spomnim, kosva z sedaj ženo hodila eno leto je ona šla na nek seminar v Grčijo, in nazaj je prišla z enim spominom na nekega moškega, in polna je bila besed o njem. Na koncu jo je še obiskal, celo z Dunaja je prišel. Takrat sem kar norel. Danes pa se temu smejim, in na srečo so se mi te meje pomaknile močno navzgor, zato nikoli ničesar ne zabetoniram, kaj vem kaj me še prime.

andrej

#13 marta

marta
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 27

Objavljeno: 26. julij 2002, 01:00

Menim, da je to v naši zahodni kulturi nepojmljivo. Zato, ker se vsa etika in morala vrti okoli lastnine in je tudi pri otrocih zelo pomembno cigavi so. In je ljubezen izpeljana iz lastnine.
Ni pa to noben problem pri ljudstvih (plemenih), kjer so otroci plemensko bogastvo in so v vzgojo in odgovornost zanje vkljuceni vsi.

#14 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 26. julij 2002, 01:00

Misliš,Marta,dej mi povej za eno izmed takšnih plemen,zdi se mi da mora biti v takih skupnostih že zaradi samih življenskih razmer hierarhija prekleto dobro naštudirana,kdo kaj počne in kako bo prispeval svoj delež k skupnosti.
Glej naprej, če se le da,...

#15 kumbi

kumbi
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 26. julij 2002, 01:00

Kontarcepcija:
naravna ali umetna, še vedno mislim, da je to privilegij sodobne družbe!

#16 Kljuka

Kljuka
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 861

Objavljeno: 27. julij 2002, 01:00

Jery Springer Show!

Kljuka
Lep pozdrav!

Objavljena slika

#17 silvia

silvia
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 1

Objavljeno: 29. julij 2002, 01:00

Jaz se pa v celoti strinjam s Kumbijem. Mislim, da ce se že z nekom spustiš v intimno razmerje, tega cloveka na nek nacin spustiš v svoj custveni svet...
Tako si tudi verjetno pripravljen na morebitne posledice, ki jih takšno razmerje lahko prinese.
Je pa absolutno zašcita na prvem mestu.!

#18 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 6. avgust 2002, 01:00

Ponavadi spolno svobodo mečejo v koš, ki se imenuje razvrat. Iz zgodovine se lahko naučimo, da tam kjer vlada razvrat in kaos pride tudi do verskega in političnega fanatizma, ki to obsojajo. Potem zopet vojne proti poganom in heretikom. Mrtvih veliko in blabla, najbrž je spolna svoboda mogoča tam kjer je zelo malo moških kot je to bilo za časa Mohameda, ki je ustanovil Islam ali pa nekje v izoliranih krajih kot so Tibet. Ali pa sosednje pokrajine kjer vlada matriahat. V matriahatu je omogočeno da ima lahko vsak posameznik več potomcev z večimi partnerji. Na primer Jamajčani zaradi krute zgodovine suženjstva imajo prav tako svobodne zveze in otroke z večimi partnerji. Mislim pa da v naši sredini to ni mogoče. Poglejmo samo Nemčijo. Swingeraštvo. Podenj od podnja.

KL
Ja sam ka mali pao s lipe

#19 teja

teja
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 717

Objavljeno: 6. avgust 2002, 01:00

Silvia pozdravljena!
Ja, če se spustiš v intimen odnos, človeka spustiš k sebi. Ni nujni da vedno, z vso odgovornostjo. Pri otrocih je stvar res polemična. Če veš s katerim partnerjem, kaj če ne veš? Čeprav bi to v javnosti dvignilo veliko prahu, pa je koneckoncev to tudi stvar posameznih udeležencev. V moji okolici je doživel ogorčenje par, ki je varal svoja partnerja, brata in sestro. Se pravi brat je poročen z ženo, sestra z možem. In ta dva partnerja, sta sedaj skupaj. Sestra in brat pa sama. Otroci, bratranci in sestrične pa malo tu, malo tam.

Lep nasmejan dan ti želim

http://www.lunin.net...um/blog/mavlica


#20 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 9. avgust 2002, 01:00

tut jaz se Tuki ne bi hecal, ker še vedno nevem kaj je prav in kaj ne.
sem zlo previden.
nevem.
morda hočem imet nekaj kar je samo moje moje .
posejati seme je lahko, ampak tisto kar raste je treba sprejeti odgovorno. tukaj se moje razmišljanje zaostri.


pokowc

#21 Susi13

Susi13
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 119

Objavljeno: 9. avgust 2002, 01:00

Iz danega trenutka: definitivno zaščita!

Katerakoli odločitev v (danem) trenutku je "pravilna"... Izhodiščna točka. ;)

V sebi preseči omejitev in reči, da to sprejemaš, da s tem ni nič "narobe" - preseči ego. Odločiš se potem še vedno (lahko) po zdravi pameti. Pomisliš na posledice, ki jih bodo čutili otroci. To se mi zdi skoraj ključno. Nenavsezadnje je s tem nekako zaznamovano tudi njihovo Življenje, ne le naše.

Približno, okvirno,... tu nekje sem.

Suzana

*...trenutek, ko sem...*
*Ne bom se skrila za zaveso teme - povem Ti le, kar govori mi srce.*

#22 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 25. julij 2003, 09:19

Sem malo pokrskala po zaprašenih kotičkih in našla tole zanimivo temo. Jaz osebno sem bolj konservativne sorte, ko sem sem samo z enim, ker spolnost povezujem s predano ljubeznijo in to sem v vsakem trenutku zmožna čutiti samo do 1 osebe naenkrat. Me pa ne motijo nobene variante - varanja, razne izmenjave partnerjev,....vse dokler vsi udeleženi vedo, za kaj gre in se s katerokoli varianto strinjajo.

Kar se tiče pa otrok, se mi pa zdi, da je to velika odgovornost vsakogar, ki jih ima, da mu v bistvu pripravi popotnico za življenje in naj bi otroku nudil neko varnost, stabilnost in zatočišče v vseh razmerah in ne vem, koliko bi tak malce nenavaden način partnerstva nudil take možnosti.

Mislim, da ima vsak pravico delati kar želi in biti s komer želi, da pa imajo vsi otroci pravico do sreče in ker je sami v rosni mladosti ne znajo poiskati smo mi odgovorni zanje in jim jo mi nuditi.

x:px

#23 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 25. julij 2003, 09:24

Takole moram pohvalit. x^x
Kako me razveseli, ko kateri novejsi clan poda odgovor na ze obstojeco temo! :palec:
Prav razveselim se. Resnicno. x:)x

... seveda, Janja - Lev je navadno tak... ali bolje - tipicen Lev je taksenle... :)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#24 anaconda

anaconda
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 668

Objavljeno: 25. julij 2003, 09:32

če se že greš takšno svobodo, da seksaš vse na okrog, pol se naj sej pri kontracepciji mirka. Ker v vsem tem, je potem otrok tisti, ki je najbolj bogi.

Mene ne bi skrbelo, če bi imel moj partner dve, da mi naju imel enako rad, ampak, da bi njo imel raje od mene, ker pol se lahko hitro ukine ta svobodomiselnost.

Drugače sem jaz, za zvestobo. Če pa imaš že željo, k drugemu v zelje skakat, pa delaj to s kondomomo.
ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO

#25 El Nino

El Nino
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 745

Objavljeno: 26. julij 2003, 23:45

Več otrok kot narediš... večja je možnost, da tvoji geni preživijo v divjem svetu... in postanejo del evolucije, seveda greš lahko tudi drugo pot, boljše otroke kot narediš (tukaj bi lahko stala tudi beseda vzgojiš) ... večja je............. del evolucije. večina zbere srednjo pot, par otrok in pol se ubijajo z njimi do smrti... svoboda je čist sam stvar osebe
:D Rad bi se z vami družil tudi v živo, povejte mi če se kdaj mudite v moji okolici LJ, Moste.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0