Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Obstoj čebele - prezivetje človeka!?


  • Prijavi se, če želiš komentirati
87 komentarjev na to temo

#1 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:15

Objavljena slika
Obstoj čebele - izumrtje človeka!?
(04:06) Boštjan Noč, predsednik Zveze čebelarjev Slovenije o obstoju kranjske (sive) čebele. - 6. čebelarski praznik na Brdu pri Lukovici. Ali se nam bliža ekološka katastrofa, izumrtje kranjske (sive) čebele? Kaj bi posledično izumrtje čebel pomenilo za človeka? Ukrepati je potrebno sedaj, TAKOJ.

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:20

Res katastrofa! Grozljivo!
In namest da bi ble nas ponos, saj ze iz casov jamskega cloveka so obstajale!!!!
Tu pa smo bili med vodilnimi na sirsem koncu po tradiciji cebelarstva (v samem vrhu).
Grozljivo, da se nam tole pred nosom dogaja in se je ze (preveckrat) dogajalo! :V:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:34

[ Ukrepati je potrebno sedaj, TAKOJ.


Ja, sam, kva pa?

:sori:
Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:42

Jp....

cudn da niso bolj delal na tem, glede na to da se je ze dogajalo.... ker bi se lohk kej naucil iz tega --> kako v bodoce preprecit....

sama mam premal znanja d abi lohk provajdala kake ideje za resitve, sam se bo res treba ornk lotit....
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:49

tkole je: jst sumim na špricanje; bom povedala zakaj; prejšn tedn sm se vsak dan mal vozila s kolesom, tudi po LJ okolici. In čist vsak qrtz na traktorju, je mel namontirano šprico, še vpričo mene so veselo šprical (pa ne, da sm jst nek faktor), pa ne sam po ogrščici, tut po žitu (pšenica, rž), tak da ne mi lapat da špricanje in pogin čebel ni v premosorazmerju.
O vrtičkarjih zdele ne bom nič rekla, k nism letos še nobenga zalotla :vio:

btw, tut Biokill vsebuje strup za čebele :xx!:
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#6 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:53

Zdej, če mobitel zjebe čebelino orientacijo, pol bo kriza. Ne verjamem, da bo tle kdorkol kadarkol kej naredu.

Kar se pa uporabe kemikalij tiče na počez, sem pa tud pesimist.

Kva pa lohk jst nardim?

Moj vrt in travnik nista tretirana s kemijo. No ja, za eno čebelo bo že, če bo našla pot nazaj v panj, ker mujota nosm s seboj.

:sori:
Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. maj 2008, 10:59

jp, a ne, kok enih dejavnikov.
valjda, Cookie, sej spricanje je najbrz prvo na kar se pomisli (pa saj a niso ble ze cele afere?)...

potem pa se vse taksnole, ja, kar pravi(s) Butl... k sploh pomislis ne.....

ampak ja: vsak ce pr seb poskrbi (da ne bo svinjal s strupi po vrtovih in travnikih...), bo 3/4 narejenega. x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 19. maj 2008, 11:07

seveda špricanje, za slovensko kmetijstvo vitalne količine čebel so bile ubite, ker so dolenjski kmetje špricali njive podnevi, v času opraševanja.

nekaj, kar je jasno vsakemu, ki goji karkoli, tudi če imaš samo 5 vrtnic v lončku je pa to, da se šprica zgodaj zjutraj ali zvečer pred mrakom, ko čebele niso aktivne :xx!:
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#9 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 19. maj 2008, 11:20

Jaz sumim celo na načrtni poboj čebel. :sori:
Possible—but highly unlikely.

#10 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 19. maj 2008, 11:25

zakaj?
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#11 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. maj 2008, 11:40

ja. Zakaj? Bi si kdo zelel to oz. kdo bi lohk imel kej od tega in kako, zakaj, cemu??
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#12 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 19. maj 2008, 14:40

Kot prvo prenehat uporabljat PESTICIDE in FITOFARMACEVTSKA SREDSTVA!
pomeni tudi malo manj kamot zivljenje in malo manj meska itn x;)x predvsem pa bo kmalu tudi tiskovna konferenca z ministrstvom za kmetijstvo kot pravi tudi v intervjuju, saj je zadeva RESNICNO alarmantna! Pomeni, da morajo tudi in predvsem na vladni osnovi uvesti konkretne jasne in stroge ukrepe!
Ob tem vsem pa to NE bo dovolj, poembno je tudi OSVESCATI vse KMETE, govoriti o tem, uciti itn... da pac nacin ki ga nekateri imajo oz. ga uporabljajo za pridelavo hrane NI primeren! OB tem pa niso tukaj samo kmetje, temvec tudi VRTICKARJI!
to je to!
ce pa so krivi tudi mobiteli pa bog nam pomagaj... ce bo treba ukinemo tudi te! itaq

ob vsem pa zakoni niso dovolj! potreben je tudi odlocen NADZOR izvajanja zakona!
verjetno pa tudi dosti dost idosti vecja podpora in moznosti za EKOLOSKE pridelovalce hrane, saj ti po zakonu NE smejo uporabljati sredstev naprav integralnemu kmetijstvu ki jih lahko!

TOREJ: NUJEN prehod v cimvecji meri na ekolosko kmetijstvo in to SEDAJ! obenem pa prepreciti uporabo vseh skodljivih substanc, ki moreibiti skodijo cebelam in seveda s tem tudi cloveku ter ostalim bitjem... (cebele so namrec se posebej obcutljive in so eden od najboljsih indikatorjev onesnazenega okolja) ! :vio: :palec:
morda nam pomaga obilica dezja, da spere vso svinjarijo iz polj, zemklhe itn.... morda morda upajmo!!!

tretja zadeva pa smo mi in nas nacin zivljenja! POTROSNISTVO ne unicuje le nas sami, temvec tudi vse zivo okoli nas!
Potrebno bo se bolj zategniti pasove... a obenem ne boste verjeli jih bomo s tem tudi odteginili na drugih podrocjih!! in tega dne se lahko se posebno veselimo! :vio: povezovanja cloveka v cloveku koristnih dejavnostih!

Ja, sam, kva pa?

:sori:



#13 Alan_New

Alan_New
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 580

Objavljeno: 19. maj 2008, 15:46

zakaj?


ja. Zakaj? Bi si kdo zelel to oz. kdo bi lohk imel kej od tega in kako, zakaj, cemu??

Kaj vem, zakaj. xnckrivx Ta sum se opira "zgolj" na prijateljevo pripovedovanje in njegovo sklepanje o enih zadevah, ki pa se mi zdi zelo verjetno. Po drugi strani pa je lahko vse skupaj "samo" malomarnost in splošna nespoštljivost do vsega življenja.
Possible—but highly unlikely.

#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. maj 2008, 18:05

Hmm, OK, tvoja asociacija, teza, whatever... sam men se to zdi blazno cudn...
cebele??? zakaj na vsem svetu bi pa lohk TE koga motle (ob tem da pac skrbijo tudi za x procentov hrane prebivalstva? - tako da je ze s tega vidika, nenazadnje,... nespametno... al kaksno)...
mislim - k se sploh ne zavedamo, kaj je MED! - kaj mamo!
halo!

ne vem, no....
nisem prevec nagnjena k raznim *teoriajm teorij zarot po defoltu*, po drugi strani pa sem ob vsej svoji *prodornosti* vcasih neverjetno naivna... al kaksna...

tko da vcas ko bodisi pridobim vec znanja/sirsega vpogleda, bodisi dobim kak *preblisk*, pa mi je pol nekak *vse* jasno oz. se poklopi kaj kam.
sam tle se mi ne more, v glavnem. x:o)x x:)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 21. maj 2008, 09:15

Naš sosed ima čebele in imel pogin lani. Pravi, da mu nihče ni nič pomagal, ker pač mali čebelar, da je popolnoma prepuščen samemu sebi.

Mislim, da je freejeva ideja o popolni prepovedi pesticidov in fitofarmacevtskih sredstev v redu - ampak utopična.
Ne poznam ga kandidata, ki bi par hektarsko njivo šel okopavat, imunski sistem rastlin je tako slab, da vsaka sprememba vremena povzroči bolezen. Plesen kakšna je še najmanj kaj se zgodi.
Skratka - takšnole gospodarstvo zahteva ohoho več truda in dela, ki ga v našem načinu življenja skorajda nemogoče doseči.
Verjetno pa tole pomeni propad načina življenja, kot ga poznamo zdaj.

Sama sem vedno nagnjena k iskanju rešitev, ne pa razvijati teorije v onemoglost. Fino je, da če se že škropi - in v glavnem se pač mora - kateri vinogradkamo pač vemo zakaj - da se tole opravi pozno popoldan - že za samo rastlino bolje, da ne doživi šoka prehudega in tudi čebele so že na odhodu. da vsaj ne škropijo v času cvetenja, če pa že morajo, da se tole opravi spet zvečer.

Nepojemljivo pa je, če so res mobilci krivi za izgubo smeri - sva s čebelarjem našim poklepetala tudi o tem in samo skomigne z rameni. Možno je...
Ker potem ni rešitve. Nihče se ne bo odpovedal mobilcu.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#16 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. maj 2008, 10:32

Obstoj čebele - izumrtje človeka!? - 2. del
(05:25) Franc Prezelj, čebelarski mojster iz Kamnika. Sodobni svet ne mara čebel! Zakaj je čebel vedno manj in čebelarstvo vedno težje? Pohlep po denarju kemične in farmacevtske industrije povzroča naravi in čebelam škodo. Želja po denarju nam prinaša škodo. Čebele odmirajo zaradi uporabe nenaravnih sredstev. Ali obstajajo rešitve za izboljšanje čebelarstva?




#17 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 21. maj 2008, 10:51

hmm....v bistvu zelo dolg prispevek, kjer ni nihče uspel povedat nič novega ali najti kakršenkoli primeren predlog ali ponudil rešitev.

skratka: ubijamo vse okrog sebe in s tem izumiramo. :sori:
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#18 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. maj 2008, 10:54

aha...se strinjam.
verjetno je slo bolj za mnenje cebelarja. On resitev ne vidi. GGovori ap o potrosnistvu in sodobnem nacinu zivljenja kot razlogu za sedanje stanje. Pomeni, da na resitve vseeno napelje.
kakor sem razumel, govori o tem, da naj bi farmacija in kemicna industrija prenehali z uporabo nekih sredstev...
v prvem prispevku z predsednikom cebelearske zveze, pa govori o tem, da potekako uspesni pogovori z ministrstvom za kmetijstvo. kako uspesni se ne vemo.

prispevek je dolg 5 minut, a to je dolgo? :inocent:
obenem pa: kaksni so tvoji predlogi?

#19 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 21. maj 2008, 10:55

tole s popoldanskim/večernim špricanjem...strup je strup; zažre se v rastlino, oz. jo tako ovije, da šele po določenem času (karenca) postane manj/neškodljiv. Eni strupi so pa na svetlobo občutljivi in prej na sončni svetlobi razpadejo...čebela pride na rastlino, pošpricano s strupom prejšnjega dne se glih tko zastrupi xcivx

pa večina teh strupov je strupenih za vodne organizme, tak da..
You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#20 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 21. maj 2008, 10:59

Konkretnih predlogov nimam, seveda ne...če bi jih imela, bi že davno povedala!

Seveda bi bilo idealno ukinit vsa sredstva, ki so nenaravna (iluzorno) ali pa vsaj uporabljat ta sredstva kot jih je treba (skrbno in premišljeno).

Sem pričakovala od čebelarja, ki to dela 30+ let, da bi imel bolj konkretne ideje kot to, da je življenje podivjalo in da nas bo pohlep pogubil...
mislim: saj je vse lepo in prav, intervjuvat te ljudi, ampak iskreno: nič novega ni povedal, ne prvi ne drugi, pa še zelo dolgo je trajalo. Prijazno do njih,
ampak brez novic, skratka.

Zelo pa upam, da se bodo dogovorili na ministrstvu, ker tam so ljudje, ki bi morali vedet, kaj je prav in kaj ne.
In čebelarji očitno tudi sodijo tja, ker vedo, kaj je treba (tisti, ki vedo). Naj se jih zaboga posluša!!!

na TVju (nacionalki in komercilki) pa pač to omenjajo, ko je alarm, čez 2 dni pa je spet drug alarm nekje in tako gre to dalje... :o|o:
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#21 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. maj 2008, 11:31

ja, toda ti izhajas iz sebe! morda je komu drugemu vseeno kaj povedal kajne! x;)x
vsi pa ne razmisljajo kot ti pa jaz, sicer situacija ne bi bila taksna kot je.
sicer pa se strinjma s teboj... ce se samo govori, se ne pomeni, da se je to dovolj tudi v praksi.
dejstvo pa je, da bi se brez govorjenja in informiranja se tezje premaknili.

#22 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 21. maj 2008, 11:34

Da, moji komentarji izhajajo iz mene. xrolleyesx
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#23 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 21. maj 2008, 12:53

ja free...saj se razumeva...meni se samo ne da očitnih stvari izpostavljat vsakič...da je moje mnenje pač, vse kar pišem itd....in se vedno zavedam, da so drugi tu, ali kjerkoli, ki morda imajo kaj od tega itd...samo govorim pač zase...
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#24 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. maj 2008, 13:13

no, morda se nisem najbolj primerno izrazil... pravim, da govoris o tvojem dojemanju; kar ni receno, da je isto drugim.
morda s tem, ko vidimo razlog, vidimo tudi resitve.
sicer pa se teboj strinjam.


hmm....v bistvu zelo dolg prispevek, kjer ni nihče uspel povedat nič novega ali najti kakršenkoli primeren predlog ali ponudil rešitev.

skratka: ubijamo vse okrog sebe in s tem izumiramo. :sori:


da. :vio:
predvsem tudi mene kakor verjamem da vecino zanimajo resitve!
kaj storiti sedaj!? Kako naprej? Glede na to, da ima clovek znanja veliko, verjamem, da se resitve lahko posicejo. Druga zadeva pa je, koliko je clovek voljan resitvam iti naproti in jih upostevati v svojih (vsakdanjih) odlocitvah !?

Kaj mislis, kako se soociti s tem vprasanjem?

ja free...saj se razumeva...meni se samo ne da očitnih stvari izpostavljat vsakič...da je moje mnenje pač, vse kar pišem itd....in se vedno zavedam, da so drugi tu, ali kjerkoli, ki morda imajo kaj od tega itd...samo govorim pač zase...



#25 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 21. maj 2008, 13:31

aja... glede resitev se tole:

ni samo 1 dejavnik tisti, ki unicuje cebele in cebelarstvo!
Gre za kompleksnost odnosa cloveka do samega sebe in okolice (narave).
Tako pridemo do tega, se vse zacne pri nas samem. Da brezglavo zivljenje kjer brezvestno zivimo pelje do tega kar se dogaja.
Da je in bo potrebno vnesti v zivljenje zavest o samemu sebi, odnosu do samega sebe in s tem okolja. Razumevanje samega sebe je kljuc do razumevanja okolice. Ucimo se tudi obratno.
Pomeni, ko bom dovolj umirjen, ponotranjen, subtilen itn.. bom verjetno lahko razumel tisto kar sedaj razumeljno ni. Bo moja pozornost postala cujeca in bistrejsa.
Kljub temu pa je to dolg proces, ki smo mu prica v rasti clovestva.

V tem casu nam lahko pomaga zdrava pamet, manj pozresnosti in socutje, ki pa so v koncni meri tudi posledica razumevanja. In pravijo, da je potrebno ukrepati SEDAJ!

Kaj pa to pomeni (ukrepati SEDAJ) prakticno:
najprej vnesti v vsakodnevno zivljeje primeren odnos do okolja: ekoloska osvescenost, izobrazevanje in posledicno povezovanje s podobno mislecimi osebami, manjsa poraba elektrike, kupovanje biolosko pridelanih zivil in podpiraje eko-kmetijstva, uporaba energije iz obnovljivih virov, razmislek o nasem kupovanju potrebnih, manj potrebnih in nepotrebnih dobrin, tudi to, koga podpiramo ko kupujemo izdelek ali zivila... itn.
Ekoloska osvescenost pomeni tudi to, da imamo odnos do narave prisoten v nasih vsakodnevnih dejanjih, mislih. Obenem pa ne samo to, temvec tudi orientiranost in skrb po ohranjanju, varovanju lastnega imetja, kakor tujega imetja. To izhaja iz ljubezni do samega sebe, posledicno odgovornosti do sebe in s tem do okolice.
Na nivojih kot je politika, kot eden izmed kljucnih dejavnikov tega procesa, pa verjetno podpora in izbira tistih ljudi, ki podpirajo zgornje razmisljanje.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0