Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Obnova starih čebelnjakov


  • Prijavi se, če želiš komentirati
22 komentarjev na to temo

#1 berni

berni
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 21. maj 2003, 08:19

lep pozdrav vsem. Sem čebelar začetnik, letos sem pri mami od punce "prevzel" čebelnjak z 20 panji od tega so trije naseljeni. Pri čebeljarjenju me uvaja in mi pomaga znanec ki je že dolgo čebelar.
Tu pa bi rad izvedel kaj več o obnovi starih panjev, razkuževanju, zaščitnih premazih, barvanju... Šest panjev je starih cca 70 let bi jih pa zelo rad ohranil, ker so ročno delo starega očeta moje punce in imajo tako še "sentimentalno vrednost". V knjigi od čebele do medu sem bral o razkuževanju z lugom. Kje se ta lužni kamen dobi in ali lug uniči tudi lesnega črva? Je potem potrebno panj vseeno ožgati? Naj notranjost panja pokitam in premažem ter s čim? Oz. ali naj ga po razkuženju in ožiganju le pobrusim?...

#2 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 21. maj 2003, 18:47

Ja ''Berni'' star panj je ta prvo treba pogledati, če je obnova smiselna V kolikor ni bilo v njih družin obolelih za ''kugo'' potem se splača lotiti tega, če le ni preveč načeto od zoba časa :palec: nadalje jaz ti priporočam ( če ni blo kuge) samo čiščenje in obžiganje z plinskim gorilnikom, kitanje in barvanje. Da se ne boš lotil barvanja znotraj tega ne počet. za zunaj lahko uporabiš ( pročelja tesarol barvo ) kajti premazi na vodno osnovi verjetno za tak star les ne pridejo v poštev mogoče pa, tega ne vem x!x x?x
Razkuževanje z lugom se izvaja v primeru, če je prišlo do okužbe z kugo drugače pa tudi obžge se še kajti nobeno ni 100% odločitev je tvoja, za vsa nadaljnja vprašanja smio ti na voljo!?

#3 berni

berni
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 25. maj 2003, 20:26

Danilo, hvala za informacije. Vse kaže, da enih par panjev res ne bom obnavljal saj so precej načeti. z ostalimi se bom pa poigral čez zimo. Sedaj sem obnovil dva, če bom imel kak roj, da ga bom imel kam spravit oz. če bom naredil novo družino. Vseeno prosim, če imaš kakšne izkušnje ali informacije o uničenju lesnega črva, pa da ni nevarno za čebele. Ali bi bilo ok. če jih uničim s kakšnim insekticidnim premazom pa panj potem pustim dolgo časa prezračevat. Pa še to. V teh panjih bom nabral kar nekaj propolisa, ki pa je stal v teh praznih panjih tudi več let (celo do 10) in nimam občutka oz. namena ga uporabit za lastno uporabo pa sem mislil, če bi ga raztopil (v vodi?? ali v alkoholu??) ter z njim namazal oz. pošprical panje pred naselitvijo. Ali je to smiselno? Hvala še 1x za odgovor in se priporočam. Andrej oz. berni

#4 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. maj 2003, 20:31

Andrej kar se tiče insekticidov jih jaz nikoli nisem uporabil in ti ne priporočam. nekatere zadeve so kar hude in za čebele to ne bo dobro. Panje klepo očisti, postruži in obžgi, zunaj pobarvaj, ko boš panje naselil bodo čebele počistile in črvov ne bo samo kar je do sedaj načeto je pač tak :V:
PŠropolis je topen edino v alkoholu voda ga ne topi, za stare panje je to nesmiselno delat, to kar pišeš se uporablja za nove panje, da jih čebele raje vzamejo za svoje!? :palec:
V kolikor te še kaj zanima pa na dan z besedo.... x^x

#5 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 27. maj 2003, 11:56

Se strinjam z napisanim s strani Danila. Sam sem 15 let stare panje dobro očistil, znotraj ožgal z plinskim gorilnikom, zunaj pa 3x prebarval (predhodno očistil, pobrusil, v kolikor je bilo potrebno še pokital) z kvalitetno barvo (emajl; dva nanosa barve na - OBVEZNO! - temeljno emajl barvo. V kolikor hočeš imeti par let mir pred novim barvanjem ti priporočam barvo kakšnega tujega proizvajalca (tudi naši niso slabi, vendar pa razlika vseeno je - lastne izkušnje).
Aha, pred nanosom temeljne barve sem panje (samo zunaj!) zaščitil še z ustreznim insekticidom zoper lesnega črva. Po cca. 14 dnevih od zadnjega barvanja sem v panje uspešno vselil čebele.

Lp, Miro

#6 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 27. maj 2003, 20:51

Upam tole gre z prilogo pa priporočam udeležbo x:Dx

#7 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 23. julij 2003, 08:03

Belinka ima dobre stvari - na bazi H20, posebej za panje. Preizkusil in lahko rečem, da je zadeva kar solidna. So pa vsekakor boljše (obstojnejše ... ) barve pod blagovno znamko TIGER.

#8 Rene

Rene
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 8

Objavljeno: 27. december 2003, 01:21

Hoj, sem mladi čebelar, ki je letos prvič zazimil svojih šest AŽ panjev in upa na naklonjenost zimskih bogov.

Imam vprašanje glede obnove dotrajanega čebelnjaka. In sicer, KDAJ barvati, kakšen je postopek, in predvsem, kam takrat s čebelami ...

Ko sem jih želel prebarvati pozno jeseni, mi je nek čebelar rekel NE, to se ne dela zdaj.
Zanima me, kdaj naj se lotim prenove in zakaj takrat.

Hvala!

#9 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 27. december 2003, 08:01

Pobarvaj jih nekje v janurju, če bo ugodno vreme ali pa v februarju. Vsekakor takrat, ko čebele ne letijo. Panje prvo mal pobrusiš spredaj in potem pobarvaš. Izberi ugodno vreme, ko čebele ne letijo in je dovolj ''toplo'' da boš lahko delal. Vsekakor je to zoprno delo kajti mal zebe v prste...
če še kaj ni jasno pa izvoli...

#10 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. december 2003, 09:04

Nekaj dobrih razlogov ti je povedal že Danilo, sam bi dodal še enega. A si kdaj videl, kako delujejo lepljivi lovilci za muhe? Podoben učinek ima barva lahko na čebele, ki se lahko kar zalepijo nanjo, sploh oljne so lahko neprijetne. Zdajle, ko se bo malo ogrelo, kar veselo čopič v roke! :palec:

#11 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 27. december 2003, 14:15

Pa kakšno rožco pa medvedka gor nariši x;)x x^x x:Dx

In veliko veselja x:px x:Dx x:Ix

#12 Rene

Rene
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 8

Objavljeno: 29. december 2003, 01:12

Hvala!

Ima še kdo konkreten predlog za barvo?
Razmišljal sem o oranžni, rumeni in zeleni.

Glede vrste barve pa tudi ne vem kako. Koliko plasti, katero znamko ... Ima kdo kako preferenco?
Nasmehi imajo bumerang učinek! :)
www.kalidej.net/mitja

#13 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. december 2003, 06:45

Barva je pač tvoja izbira in ni obvezujoča, rdečo čebele ne vidijo oziroma vidijo kot črno tudi sam imam rdečo pa ni problem skratka barve z tem se sploh ne obremenjuj, izberi tiste, ki so ti najljubše!

Vrsta barv, če so panji novi potem lahko uporabiš kaj na vodni osnovi za stare pa uporabi tesarol barve saj bodo te kljubovale vremenskim neprilikam. Za nove pa lahk malo bolj nežne samo treba vsako leto obnovit kajti te na vodni osnovi so dost manj vzdržljive.

Jaz imam vse prednje sttrani obdelane z tesarolom......torej veselo barvanje!

#14 Rene

Rene
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 8

Objavljeno: 29. december 2003, 11:17

Hvala za odgovore, a ker so to moje prve čebelice, skušam biti karseda previden in nadaljujem z vprašanji. :sori:

Torej, čebele januarja spijo svoj podhlajen spanec, po mojem znanju (beri majhnem) pa jih takrat ni dobro preveč razburjati. Kako se bodo torej odzvale, ko bom vklopil brusilko :O: in privlekel macolo za zabijanje žebljev. x^x Jim lahko škodim?

Ok, bom brusil ročno, a vendar, ne bo zelo tiho. Je res pametno prenavljati panj, medtem ko so notr?

Dedek, čebelar stare šole, je bil izjemno previden, pa se je jezil, če je kdo na primer zabijal žebelj nekaj metrov stran ... Spet nek drug čebelar, ki ga poznam, se vedno glasno pogovarja in razbija po čebeljnjaku.

Kakšno je vaše mnenje?
Nasmehi imajo bumerang učinek! :)
www.kalidej.net/mitja

#15 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. december 2003, 13:27

Ja dobro, če so panji tolk zdelani, da rabiš elektro brusilko ali pa brener, da sesuješ stare sloje barve potem se tega treba lotit, ko je panj prazen in seveda v delavnici.
Take panje sem jaz dal v remont in to tako, da sem prestavljal v dva že obdelana in urejena. Kot pravijo tak kak se koze jebeje jedna po jedna razumeš???
V kolikor hočeš samo pročelja pobarvat se tega lahko lotiš v januraju sploh, če je kak izletni dan, takrat kar zabijaj in brusi sam mrežo pa rokavice ne pozabi x:Dx x:Dx x:Dx drugače :C: :C: :C:
V kolikor je zelo mrzlo se tega ne lotevaj razumeš, ker boš sesul gručo!?

#16 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 29. december 2003, 18:58

Fajn! Primerjava koz s čebelami je pa res enkratna x:Dx :palec: x:Dx :palec: x;)x x^x x;)x x^x

#17 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. december 2003, 20:08

Tale primerjava prid še kje v poštev z enim dodatkom, tista koza ki ostane nejebena je zate se pove upam ne zameriš x:Dx x:Dx x:o)x

#18 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 29. december 2003, 20:30

Si bom napisal gor na čebelnjak ko ga bom scimpral skupaj x:px x;)x x^x .

Konec koncev imamo glede na uvožene kletvice zdaleč najbolj tažmohtne pregovore, mimogrede poleg čebel tu in čebellnjaka ki ni moj imam tu kjer živim namesto koz 10 ovc. x:Dx x:Dx x:Dx :vragec: :vragec: :vragec:

Nekaj čisto resno, če človek pogleda malce naokoli bo videl kup skednjev in kozolcev ne bi bilo slabo če kdorkoli potrebuje material za gradnjo gre enostavno vprašat lastnika, če mu dovoli odpeljat vse skupaj. x?x x?x x?x

Konec koncev so zapuščeni skednji in kozolci posledica nerešenih dedovanj ali pa nasledniki nimajo interesa vse skupaj vzdrževat in obnavljat. Hrastovi in kostanjevi tramovi iz katerih so ponavadi te konstrukcije so pa trajni več kot sto let le da so na suhem. x;)x x;)x x;)x x;)x x;)x

#19 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. december 2003, 20:59

Evo pravi kapitalist si in čist tako razmišljaš heee...sam čim več zastonj dobit, da potem lažje kasiraš pametno ni kej :palec: :palec: :palec:

te ''zapuščine'' so posledica tudi mačehovskega odnosa države do kmetov in kmetovanja ali pa naj napišem kmetavzov???
To je ena velikaaaa jeba, ko moraš v službo hodit, da za popravilo stroja denar maš in seveda, da lahko nafto kupiš. Kurčevo kmetovanje je to veš en velik SHITT... :xx!: :xx!:

#20 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 29. december 2003, 21:22

V Podpeči pri Ljubljani sta dva proizvajalca apna na star način - kar pomeni da kurijo na drva. Ta dva modela skurita letno cca 100 starih kozolcev in skednjev (hrast. kostanj). Ko sem bil nekoč tam pri njih sta mi povedala, da jih ljudje sami kličejo če hočeta odpeljati ves "ta ničvreden" les.

Toliko o sodobnem kmetijstvu.

x:)x x;)x x^x

#21 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. december 2003, 10:30

Hej JJ pa to je samoumevno nikoli ni nesreče, problema ali težave, da nebi kdo mastno se lahk okoristil!? Poglej nekomu pogori bajta pa spet zaslužijo tiisti, ki nazaj gradijo itd...tud od tega ničvrednega lesa je lepa korist :eek:

#22 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 30. december 2003, 17:33

Štos je bil v tem da tem dvema modelloma vsepovprek ležijo tramovi in smo šli vprašat če se da kaj dobizt ali kupit ker smo želeli scimprati manjšo barako za čebele. Trikrat lahko ugibaš kakšen odgovor smo dobili - skoraj nam ga je hotel prodat kot nov svež žagan les.

:vragec: :vragec: :vragec:

#23 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. december 2003, 18:45

Slaba starategija nikoli spraševat :xx!: zmerah vskočit ko se ponuja x:px x:Dx x:Dx takarat je cena ničelna je tako???
Ponudba povpraševanje je cena JJ pa ti si nek SP kva zdej to neko neumnosti delaš???




999 :vragec:




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0