Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kreme in maže


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
111 komentarjev na to temo

#1 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 1. september 2004, 19:15

ne vem, če sem zdaj brcnila v temo. Nisem zasledila še podobne teme,( ali pa jih ne znam poiskati). Vendar me kljub vsemu zanimajo domači recepti za takšne ali drugačne zdravilne maže, tinkture ali sirupe.

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. september 2004, 14:00

Super, da si odprla, zelo primerno, ne, posebej odprte se nimamo.
Skoda ker nisi se sem postnila recepta, ki si ga potem objavila v netresku, ja tudi jaz veckrat uporabim cebelji vosek. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 6. september 2004, 17:37

Ekola, prvi recept za enostavno in zelo dobro mažo:

5 dkg čebeljega voska raztopimo na zelo blagem ognju (lahko kar v lončku, ker se vse zelo lepo opere). Odstavimo od ognja in dodamo cca 0,2 dcl dobrega olivnega olja in 0,5 dcl čistega soka netreska. Sok netreska dodajamo počasi in sproti mešamo, sicer se vosek hitro strdi, sok pa ostane na dnu. Najboljši pripomoček je ročni mešalnik (ne električni) ali navadna metlica za stepanje. Ko se masa ohladi, jo preložimo v manjše lončke in damo v hladilnik. Krema je odlična za vse vrste odrgnin, za občutljivo in vneto kožo ali pa zgolj za nego.
Moški, ki imajo občutljivo kožo jo lahko uporabijo namesto losijona za po britju. Sam čebelji vosek vsebuje veliko vitamina E, netresk pa, kot je že Marsa napisala, ima veliko zdravilnih učinkovin.

Še en recept, ki je še enostavnejši:

5 dkg čebeljega voska raztopimo na že opisan način, 1 dcl šentjaževega (ne vem, če sem prav napisala) olja. Šentjaževke namočimo v olivno olje, precedimo in dodamo vosku. To ni potrebno mešati, ker se olje enakomerno razporedi in nastane gladka krema.
Še vroče natočimo v lončke in ohlajeno hranimo v hladilniku. Primerna je za vse že zgoraj omenjene namene, je pa istočasno še čudovit balzam za ustnice in razpokane roke.

Oba recepta sta iz zakladnice stare mame. xsrcx

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. september 2004, 17:40

:palec:
Dbest! x^x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 Chandra

Chandra
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 537

Objavljeno: 6. september 2004, 18:24

Super! Bomo sprobali x^x

Aja, kje se lahko dobi ali kupi sok netreska? Kaj to sploh je? x:Ix x:Ix xrolleyesx

#6 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 6. september 2004, 18:34

Pejt v temo Netresk - tam sem objavila tudi fotko (nekje bolj spodaj, ker je naknadno, pa se ni dalo vec v 1, post dodajat).
To ga tko dobis.
Ce si iz LJ, ti jaz eno 'rozco' odstopim. :vio:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#7 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 7. september 2004, 12:42

Evo še eno zadevico, ki je ful preprosta, ampak odlična.

Šentjaževke (?) poznamo skorajda vsi. Letos so pri nas (620 m nadmorske višine) sicer že odcvetele, kje višje v gorah bi se jih pa mogoče dalo dobiti. Cvetove naberete, jih date v litrsko flašo ali v malo večji kozarec za vlaganje in nalijete toliko olja (najboljše je olivno), da cvetove prekrije. En do dva dni pustite na soncu, potem pa prenesite v temen in hladnejši prostor. Ko se olje obarva rdeče ga precedite in nalijete v čiste steklenice.
Olje je odlično za vse tipe kože, ekceme in praske. Odlično je za sončenje. Če ga uporabljate za ta namen, mu pred uporabo dodajte par kapljic limone. Nima zaščitnega faktorja, zato je najbolj primerno za šibkejše sončne žarke. Polt postane čudovito bronasta.

No tako, trije so že gor, poskusila se bom spomniti še kakšnega...upam pa, da bom tudi jaz izvedela kaj novega x:)x

#8 Beli Mag

Beli Mag
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 60

Objavljeno: 7. september 2004, 20:23

Šentjanževka niti slučajno ni dobra za sončenje, ker lahko povzroča kožnega raka. Spodbuja fotosenzitivnost...
Je pa odlična za po sončanju, to pa ne zanikam!

#9 dolci12

dolci12
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 249

Objavljeno: 8. september 2004, 06:13

hvala beli mag, si me rešil krive vere x:Dx

#10 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 13. september 2004, 17:32

Za sončenje je fino orehovo šentjanževo olje lahko pa dodaš še nekaj cvetnilh listov vrtnice.
Zelo lepo porjaviš. Glede šentjanževega olja, kot otroka so me veliko mazali s tem oljčkom, pa sva bila z bratom ko dva črnčka, je pa res da sva obadva bolj temne polti.

Sicer je pa zdaj itak sonce že tako močan , da ti včasih tudi kakšna dobra krema z zaščitnim faktorjem ne pomaga.

Bi pa vprašala za matirino dušico, kako bi se naredila kakšna dobra krema ali pa gel, ker to baje dobro pomaga pr različnih prehladih?

Pa za občutljivo kožo eno doma narejeno čistilno mleko:

1/2 kremnega mleka
2 žlici kamelic cvetkoc svežih ali posušenih

Vse skupaj segrevamo nad paro,pustimo da se namka dve uri, nato precedimo. Shranimo nato v hladilniku. porabimo pa to v enem tednu, ker se pokvari.

#11 Chandra

Chandra
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 537

Objavljeno: 14. september 2004, 11:03

Pejt v temo Netresk - tam sem objavila tudi fotko (nekje bolj spodaj, ker je naknadno, pa se ni dalo vec v 1, post dodajat).
To ga tko dobis.
Ce si iz LJ, ti jaz eno 'rozco' odstopim.  :vio:

Hvala Marsa za informacije. Žal nisem iz LJ, mogoče pa bova vseeno imeli kdaj priložnost, da dobim rožico x;)x Hvala!

#12 Chandra

Chandra
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 537

Objavljeno: 14. september 2004, 11:06

Oh, seveda poznam netresk, samo nisem vedela, da se tako imenuje, ker pri nas ga imenujemo kar "uhlek" x:Dx Kul, si ga bom vsadila.

#13 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. september 2004, 11:07

No, ja, saj se da zmenit, sam to po posti posiljat... :o|o: ... a ves...
Morda pa zdaj, ko ves tocno, da je to to, opazis kje, ga ima kaksna prijateljica, sorodnica, soseda ipd., pa si izprosis enega. :)
Sicer pa ce si sicer se kar blizu LJ, jaz se veliko okoli rolam, pa ce imam kaksno tako pot, lahko tudi kam priletim. :)

Drugace pa je precej podoben, po sestavi, socnosti in tudi ucinku - aloji. :)

p.s. ja, saj to sem mislia, da zdaj ko vidis, da je to to. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#14 Chandra

Chandra
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 537

Objavljeno: 14. september 2004, 13:16

Hvala Marsa! Dvomim, da bi ti do Celja prirolala x:Dx Ni panike, bom malo okol povprašala, saj ziher ga ima kdo. Vidim, da je zares dobra stvar.

#15 surya

surya
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 452

Objavljeno: 14. september 2004, 13:27

najboljši je sirup iz mladih smrekinih vršičko..okusen in zdrav x^x
DON'T PANIC

#16 Akvamarin

Akvamarin
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 128

Objavljeno: 22. september 2004, 15:25

Za sončenje je fino orehovo  šentjanževo olje lahko pa dodaš še nekaj cvetnilh listov vrtnice.

Menda ima orehovo olje celo faktor 2. Ampak nisem prepričan, tako da me ne držat za besedo.
Je pa v vsako tako olje dobro dodati tudi vitamin E (tokoferol). Jaz sem delal šentjanževo olje (brez vitamina E) in ga imel v hladilniku, pa se je vseeno tokaj hitro pokvarilo. Vitamin E pa to upočasni. Tokoferol se dobi v lekarni, samo ne vem, ali samo na recept. Včasih vem, da so imeli majcene ampule za masažo lasišča - upam, da me spomin ne vara.

#17 Akvamarin

Akvamarin
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 128

Objavljeno: 22. september 2004, 15:58

Pa še sirup proti kašlju:
Naberemo ozkolistni (suličasti) trpotec in ga narežemo.
V večji kozarec (2 l) položimo plast trpotca, plast sladkoraj, plast trpotca, plast sladkoraj...
Plasti sem delal cca 0.5 - 1 cm debele.
Postavi za kake 3 tedne na sonce. Vse skupaj se bo že po enem dnevu zelo posedlo.
Jaz sem občasno dodal malo prefiltrirane vode (ali pa prekuhane), da se je sladkor do konca stopil.
Potem se zadevo precedi in trpotec ožame skozi čisto krpo.
Sirup je dober tako proti kašlju (preskušeno na več osebah, vključno s triletno hčerko) in po okusu.

#18 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 22. september 2004, 16:00

Za sončenje je fino orehovo  šentjanževo olje lahko pa dodaš še nekaj cvetnilh listov vrtnice.

Menda ima orehovo olje celo faktor 2.

Cisto mogoce - kot vemo, nekoliko potemni, kar v bistvu ze pomeni to - zato pa tudi temnejse polti so lahko dlje na soncu, to pa je v bistvu faktor.

Naravni faktor ima olivno olje ze.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#19 krokodil

krokodil
  • D član
  • Št. objav: 2 868

Objavljeno: 22. september 2004, 16:02

In kaksen okus ima orehovo olje ?
Ga je ze kdo poskusil ?

#20 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 22. september 2004, 17:23

To olje, ki se uporablja za sončenje, pa celjenje ran so zeleni orehi- nezreli. Probala še nisem ..ampak okus morabiti trpek in grenak.



Da pa se šentjanževo olje ne pokvari, meni se še ni, tudi brez dodatka vitamina E, ki je recmo konzervans.
Imej ga vsaj 3-4 tedne na soncu, da res dobi tisto pravo rdečo barvo. Ko pa ga hraniš pa ga daj v temno stekleničko in na hladno. Vonj šentjanža te spravi v dobro voljo...no saj mene, ki mi prijetno diši. lahko pa vanj namočiš tudi arniko, pa je "rcnija" še boljša, pa še ne peče.

Pozdravček xsrcx

#21 Akvamarin

Akvamarin
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 128

Objavljeno: 22. september 2004, 20:16

In kaksen okus ima orehovo olje  ?
Ga je ze kdo poskusil ?

Orehovega olja še ne, orehov liker pa naredim skoraj vsako leto. In je dober. Tudi za želodčne težave.

#22 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 22. september 2004, 21:25

Ja pa še res je... :palec:

meni so enkrat povedali recept ..za želodec, da zelene orehe narežeš dodaš sladkor .. to delaš v plasteh in daš na sonce. Dobiš sirup. je to že kdo probral... pravijo da je to super za želodec.
Še nisem probala pa me zanima? po logiki bi to moralo biti čisto ok...pa še sladko!

Pozdravček xsrcx

#23 Akvamarin

Akvamarin
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 128

Objavljeno: 23. september 2004, 18:36

Ja pa še res je... :palec:

meni so enkrat povedali recept ..za želodec, da zelene orehe narežeš dodaš sladkor .. to delaš v plasteh in daš na sonce. Dobiš sirup. je to že kdo probral... pravijo da je to super za želodec.
Še nisem probala pa me zanima? po logiki bi to moralo biti čisto ok...pa še sladko!

Pozdravček xsrcx

x:px x:px x:px x:px
Njam, sliši se dobro. Sistem je enak kot pri trpotčevem sirupu, samo učinkovina je druga. Jaz sicer orehe namakam v šnopsu in potem iz tega delam liker. En štamperle je več kot dovolj za želodec. Glede na to, da je tvoja varianta s sladkorjem vsaj takole na uč precej bolj koncentrirana, ga je verjetno treba jemati po žlički. Kot vse dobre stvari x:)x
A ja, zelene orehe se pa menda nabira tam okoli začetka poletja. Naj bi bili najboljši. Ne vem zakaj.

#24 strelka02

strelka02
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 831

Objavljeno: 23. september 2004, 18:52

najbrž so takrat najbolj sočni :8):

No en receptek za liker, hm šnopc x8Dx

V 1 l žganja dodamo:

5 orehov
20 dag sladkorja
noževa konica kumine
nekaj celih klinčkov
cimet v kosu
1-2 celi lupini od pomaranče

vse skupaj imamo 2 meseca na soncu in pogosto premešamo



No ker pa je tema kremica...kozmetika , en tonik:

4. AROMATIČNI KISLI TONIK ZA OHRANITEV KOŽE
(posebej primeren za mastno kožo; tonik pa lahko uporabljajo tudi moški po britju)

Sestavine:
2 žlički kamiličnih cvetov
2 žlički rožmarinovih listov
2 žlički žajblja
2 žlički sivkinih cvetov
1 žlička narezanih nageljnovih žbic (klinčki)
1/2 l jabolčnega kisa
1/4 l rožne vode

Vse zeliščne setavine v plasteh naložimo v steklenico ali kozarec za vlaganje. Prelijemo z jabolčnim kisom, dobro zapremo in pustimo stati 2 tedna na soncu. Potem vse skupaj precedimo in ostanek stisnemo. Prilijemo rožno vodo. Tekočino nalijemo v steklenico, ki se dobro zapira in sharnimo na hladnem in temnem mestu.


pozdravček xsrcx

#25 shaya

shaya
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 80

Objavljeno: 12. februar 2005, 09:10

Kje pa kupujete čebelji vosek?




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0