Moje zdravje

Članki in prispevki

JAPONSKA JOGA

Objavljeno: 14.1.2010
Avtor: Inštitut 108
JAPONSKA JOGA
Japonska joga
Japonska joga je pot dinamične meditacije. Vadba se osredotoča na razvoj koordinacije uma in telesa, na mirno stanje, ki ga vzdržujemo pri mirovanju in pri delovanju. Gre za urjenje v Kiju, univerzalni energiji, ki je pomemben koncept, saj prežema vso pojavnost in je temelj človekove skladnosti z univerzumom.
Prakso našega programa Japonska joga inspirira predvsem delo mojstra Tempuja Nakamure, ki se je posvečal raziskovanju metod dinamične meditacije in urjenja v notranji življenjski energiji. S svojim delom, ki ga je imenoval shin-shin-toitsu-do (pot poenotenja uma in telesa) je vplival na mnoge sisteme samorazvoja.
Vadba
Vadbo po programu Japonska joga lahko gojimo kot samostojno dejavnost, primerna pa je tudi kot dopolnilo drugim oblikam joge, treningu borilnih veščin in drugim športom ter disciplinam osebnostnega razvoja. Vadba vsebuje urjenje v naslednjih vsebinah:
Drža - Dobra drža spodbuja dinamično ravnotežje uma in telesa. Pravilna drža uporablja vse mišice telesa in se izogiba preobremenitvi mišičnih skupin.
Meditacija - Z razvojem pozornosti in koncentracije se naučimo jasno opazovati delovanje našega uma.
Dihanje - Dihanje je eden najbolj osnovnih telesnih procesov. Učimo popolno, sproščeno, globoko dihanje, ki ugodno vpliva na splošno zdravstveno stanje. Pozorna vadba dihanja poveča sposobnost uma, da pravilno vodi telo.
Vizualizacija in domišljija - Ker um vodi telo, uporaba vizualizacije in domišljije na pozitiven način izboljša naše urjenje in delovanje nasploh.
Umiritev in sprostitev - Skozi vadbo posameznik spozna moč umiritve in pravilne sprostitve, ki olajša izzive vsakdanjega življenja.
Raztezanje in gibalne vaje - Enostavne in lahkotne raztezne ter ritmične gibalne vaje vadimo z namenom raziskovanja in izkušnje umiritve in sprostitve v gibanju.
Pri vadbi uporabljamo vizualizacijske tehnike, meditacijo, dihanje, raztezanja in gibalne vaje, ki nam pokažejo, kako sta um in telo vzajemno povezana. Urjenje v Kiju temelji na dejstvu, da um vodi telo. Vadba razvija samozavest in disciplino, ki vodi v boljšo sprostitev in stabilnost. Z rahlimi potiski lahko preizkusimo učenčevo stabilnost pri različnih položajih in gibih. To so t.i. Ki testi, ki razkrivajo kakovost in globino fizične sprostitve in mentalne umiritve. Vsak test učencu pomaga razvijati zanesljivo sproščeno odzivnost, ki jo bo lahko s pridom uporabljal v vsakdanjih situacijah. Trening vsebuje položaje in gibanje, ki vplivajo na bolj pozitivno mentalno stanje, in hkrati razkrivajo, kako pozitiven pogled izboljša položaj in gibanje.
Oprema za vadbo
Uporabljamo trenirko ali podobno udobno oblačilo. Dolge hlače so obvezne, rokavi pa so lahko dolgi ali kratki. Obutve ne uporabljamo, razen nogavic, v primeru da ne želimo biti popolnoma bosi. Potrebujemo natikače oz. copate za vstop iz garderob v vadbeni prostor.
Izvajalec
Inštitut 108 je slovenski zavod za borilne, meditacijske in zdravilne veščine. S strokovnimi programi redne vadbe in tematskimi seminarji, ki temeljijo na učenju starodavnih in sodobnih znanj predvsem vzhodnjaških veščin, svojim učencem ob budnem očesu izkušenih učiteljev ponuja dejavnosti, ki vodijo k bolj zdravemu načinu življenja, umiritvi uma in razvoju skritih potencialov. Cilj vadbe ni samo pridobitev telesne kondicije ali razvoj fizičnih moči, temveč razumevanje zakonitosti, po katerih delujeta telo in um, ter kultivacija svoje notranje življenjske energije.
A. Kelšin

Preberi več
X
E-novice

Prijavi se na naše e-novice

Vpiši svoj email naslov in prejemaj obvestila o novostih in zanimivostih s področja osebne rasti, astrologije, duhovnosti ter zdravega načina življenja.