Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Fanatičnost

fanatik fanatičnost dogma religija duhovnost dvom komunikacija spoštovanje

  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
157 komentarjev na to temo

#1 xyz

xyz
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 419

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:33

Dober dan, dragi luniki!
 
Kako se soočate s fanatičnostjo?
 
Duhovnih in pa religioznih prepričanj je vseh vrst...
od že dlje obstoječih religij, ki nam podajajo trditve z gorečo prepričanostjo
pa vse do novodobnih esoteričnih gibanj, v katerih se da zaslediti enaka nagnjenja.
 
Naj bo verovanje v pekel in poslednjo sodbo ali pa verovanje v reinkarnacijo;
vernik se bo vedno prilagajal svojemu prepričanju, kar je povsem razumljivo.
 
A na kateri točki vidite vernika kot fanatika?
Če se posveča svojemu prepričanju s popolno vdanostjo, ne glede na okoliščine?
Ko zanemarja in ignorira marsikatero protislovje v lastnem prepričanju...
protislovje, ki je zunanjemu opazovalcu očitno?
Ali takrat, ko vernik skuša širiti svoje prepričanje med ljudi?
Ko prične ljudem dopovedovati, da je njihov pogled ali njihovo prepričanje neveljavno?
Ko ignorira to, kar mu sočlovek komunicira in zgolj ponavlja vedno iste trditve,
katere pa naj bi moral taisti sočlovek enostavno sprejeti?
Morda šele takrat, ko vzame v roke meč ali strelno orožje 
in prične ljudi siliti v sprejemanje njegovih prepričanj; seveda v njihovo lastno dobro?
 
//////////////////////
 
Je komunikacija s fanatikom smiselna
oz.
je sploh možno, da se skozi komunikacijo v fanatiku zbudi vsaj delček samorefleksije?
Če ja, kako?
Kaj lahko pomaga fanatiku, da se zazre sam vase 
in dopusti dvomu, da mu pomaga do spoznanja, da je prav tako neveden, kot vsako drugo bitje...
neveden, kar se tiče absolutnih spoznanj in resnic?
 
Tu sem navedel zgolj par vprašanj, :D
kar se te tematike tiče... seveda je to polje dosti bolj obširno.


#2 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:40

Gledano realno;

 

kdor mora trdo delati za vsakdanji kruh, lastno streho nad glavo, da preživi svojo družino, mu zmanjka časa za fanatične blesarije.

 

Kdo so potem lahko potencialno podvrženi fanatizmu ?? scratchchin.gif



#3 mayan

mayan
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 999

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:45

Saj to je ena najtežjih stvari v življenju, spremeniti svoja prepričanja, biti pripravljen jih spremenjati... biti open minded.. Dokler dejansko ne zaznamo novega, se niti ne zavemo lastne okorelosti. Strah pred neznanim.. Vse razumsko so v bistvu naši miselni konstrukti..

 

"The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, and wiser people so full of doubts." 

Bertrand Russell

 

Navsezadnje je vprašanje, če je fantatik dejansko fanatik ali ga morebiti le mi tako doživljamo, na en in taisti način, ker sami nečesa ne spregledamo in smo tam ujeti. Spreminjat in želet spreminjat drugega je tud lahko fanatizem. Tud tu namreč velja malo tistega: It takes one to see one.. wink.png


~THE LESSON IS ALWAYS LOVE.~

#4 Beli lotos

Beli lotos
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 062

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:52

 
Je komunikacija s fanatikom smiselna
oz.
je sploh možno, da se skozi komunikacijo v fanatiku zbudi vsaj delček samorefleksije?
Če ja, kako?
Kaj lahko pomaga fanatiku, da se zazre sam vase 
in dopusti dvomu, da mu pomaga do spoznanja, da je prav tako neveden, kot vsako drugo bitje...
neveden, kar se tiče absolutnih spoznanj in resnic?
 
Tu sem navedel zgolj par vprašanj, biggrin.png
kar se te tematike tiče... seveda je to polje dosti bolj obširno.

 

Fanatika se dosti hitro spozna po pogovoru, v večini so za okilico neškodljivi razen da večina ne želi poslušati stalno istega lapanja in se raje umakne. Drugi način, da se fanatik zazre sam vase je način, da mu omajaš njegovo vero, kar pa je težko in tudi ne gre na lep način, dobesedno ga je potrebno sprovicirat, zjezit. Sam kaj ko je ponavadi obkrožen z drugimi fanatiki, h katerimi gre po posvet in ti ga potem hitro izolirajo od osebe, ki ga je sprovicirala.  To je nekak podobno, kot pri odvisnosti, kjer je potrebno celotno družbo zamenjat, če želiš uspeh. Se pa v tem primeru, fanatik umakne in imaš mir pred njim smile.png dokler pač tolče napej svoj fanatizem.


Vsak mora sam poiskati resnico. Sokrat


#5 Beli lotos

Beli lotos
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 062

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:55

Kdo so potem lahko potencialno podvrženi fanatizmu ?? scratchchin.gif

 

Labilne in nesamozavestne osebe.


Vsak mora sam poiskati resnico. Sokrat


#6 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 08:58

Fanatiki so razvajeni lenuhi, katerim v življenju ni bilo potrebno nikoli vzet kramp in lopato v roke, da bi si zgradili  lastno pot v svojem življenju.

amen



#7 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 703

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:01

Labilne in nesamozavestne osebe.

in močno umsko omejene, ki mislijo, da je kramp in lopata edino delo.

 

no, pa sej to je tut fanatizem-labilne osebe.


sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#8 Beli lotos

Beli lotos
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 062

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:05

Fanatiki so razvajeni lenuhi, katerim v življenju ni bilo potrebno nikoli vzet kramp in lopato v roke, da bi si zgradili  lastno pot v svojem življenju.

amen

 

Ni nujno, materialno so lahko zelo delovni, sploh krščani so velikokrat nagnjeni h kopičenju materialnih dobrin.



in močno umsko omejene, ki mislijo, da je kramp in lopata edino delo.

 

no, pa sej to je tut fanatizem-labilne osebe.

 

itak je več vrst fanatizmov, niso samo verski :)


Vsak mora sam poiskati resnico. Sokrat


#9 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:10

in močno umsko omejene, ki mislijo, da je kramp in lopata edino delo.

 

no, pa sej to je tut fanatizem-labilne osebe.

 

Ubožček, citiraj stavek do konca.

aja, sej si včeri pokazal, kolko te je v hlačah. wink.png



#10 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:10

Je komunikacija s fanatikom smiselna
oz.
je sploh možno, da se skozi komunikacijo v fanatiku zbudi vsaj delček samorefleksije?
Če ja, kako?
Kaj lahko pomaga fanatiku, da se zazre sam vase 
in dopusti dvomu, da mu pomaga do spoznanja, da je prav tako neveden, kot vsako drugo bitje...
neveden, kar se tiče absolutnih spoznanj in resnic?
 
Sočutje in potrpežljivost. 


#11 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 703

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:16

Saj to je ena najtežjih stvari v življenju, spremeniti svoja prepričanja, biti pripravljen jih spremenjati... 

 

ja sej to... sej si napisala spodi.

fanatik sploh ne vidi potrebe se spreminjat, ker je tko ziher, da ima prou.

pa sej konconcov tut ima prou-na svojem nivoju.

jeba je samo, če je moteč za okolco.

in je vrjeten res najbolje ga ignorirat. če seweda ni tko hud fanatik, da zalezuje ljudi in se jim usiljuje. po potrebi tut, če ve, da ga ne jebeš, al pa pod masko, da nekomu hoče samo dobr...



mgd, a si ti kdaj pomislil, samo pomislil, če mogoče nisi tut sam mal ene vrste fanatika?


sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#12 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:23

Kaj pravi SSKJ

 

  1.  fanátik  -a m (á) kdor je strastno, nestrpno zavzet za kaj, zlasti za kako idejo ali nazor; zagrizenec, prenapetež: bil je fanatik; brezobziren, pravifanatik; politični, verski fanatiki / ekspr., redko fanatik znanosti ♪
  2.      goréčnež  -a m (ẹ̑) nav. ekspr. kdor je zelo prizadeven, navdušen za kaj: skušal je pomiriti prevelike gorečneže; nacionalistični gorečneži; zaletavi gorečneži in fanatiki ♪

 

Iz tega se lahko predpostavlja...gorečnež je nekdo, ki nekaj pove zavzeto, ampak se tudi umakne, če mu damo vedeti, da nas ne zanima, da nas živcira, nismo te vere, itd...Seveda nas poskusi parkrat prepričati, ampak se tudi hitro umakne in da mir, če res vidi, da nam preveč stopi na živec...

 

Fanatik je pa nekdo, ki tupi eno in isto...tudi če mu damo vedeti, da ga imamo že poln k*** bo tupil svoje...so tudi bolj nevarni, ker za njih je njihova verzija edina pravilna, vse ostale so "krivoverske"...in zgodovina je polno primerov kaj to lahko povzroči...zlasti če hočejo spreminjat ustavo, zakone po svojih merilih...

 

Seveda pa pri obeh obstajajo "zmerni, srednji in težki" primeri...zmerni so čisto kul, taki celo uporabljajo lastno pamet, primerjajo argumente, ne verjamejo slepo, itd...S takimi je pogovor lahko konstruktiven. Pri ostalih dveh pa krivulja "konstruktivnosti" pada...

 

Gorečneža in fanatika bi lahko ločili tudi po temu, da se prvi ne bo vsiljeval, ne bo govoril svojega stališča ali omenjal svoje vere drugemu, če ga ta ne bo vprašal za to- recimo informativno. Lahko pa prakticira to v svojem lifeu. 

Fanatik bo pa začel (skušal) tupiti o svoji veri, pogledih drugim...podobno kot ulični prodajalci...in tudi če mu rečemo ne vem kaj, bo še vseeno tupil svoje, nam vsiljeval svoje poglede, itd...

 

Če recimo pogledamo mgd- ja potem bi se ga lahko takoj uvrstilo nekje med gorečneža in fanatika...Če sem jaz zmernemu krišnovcu rekel, da me nekaj ne zanima, se je ta takoj umaknil in me prepustil mojemu bluzenju. Po domače povedano, človeku je dal čas, da malo premisli in če ga kaj zanima, da mu je na voljo, da mu kaj pojasni...S takimi ni nobenega problema...Nekaj drugega pa je če človek pride malo turistično obiskat nek objekt (tempelj, cerkev, itd) in ga verniki takoj začnejo nekaj morit...In če dam primer krišnovcev- a mantraš 16 al koliko krogov na dan, a izvajaš bhakti jogo...bla bla bla...Ne, jaz sem turist, prišel sem gledat kipce, slikce, slušat muziko, ne mi morit...Pa ajde s takim tonom in psiho pogledom kot sem jaz to naredil, sem imel takoj mir...in večina se jih je tudi umaknila, ker je videla, da me prav boli đoko za vse rituale...so pa malo bolj utrujal drugim...Ampak ajde bodimo realni taki so bili bolj začetniki, tisti ki še sami pri sebi niso imeli poštimanih veliko zadev in so v tem duhovnem načinu videli rešilno bilko...Ostali, ki so imeli že malo poštimano, so bili bolj zmerni in je bil chatanje čisto simpatično...

 

Ne obstaja nobenih kriterijev kako jih ločiti...nekateremu bodo pač taki ljudje hitro stopili na živec, nekdo drug bo pa čisto imun in se jim bo lahko celo smejal...Se jih pa hitro prepozna ali res živijo tako kot pričajo...zlasti tisto o brezpogojni ljubezni do bližnjega...tudi vsiljevanje drugega mnenja brez dozvole je namreč "agresija; malce nasilen poseg v svobodno voljo drugega"- tehnično gledano. Nekaj drugega pa je, če se samo poda sporočilo pa čeprav po ovinkih in se potem drugemu prepusti kaj bo naredil s to informacijo...ali jo bo upošteval ali ne pa čeprav samo deloma...Seveda se lahko koristne informacije ponovi, samo ne prevečkrat v kratkem obdobju (par ur, dni)...za nekatere stvari mora tudi človek dozoret...biggrin.png


Life is like a game...play it...

myst1c.gif


#13 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:29

Fanatiki so razvajeni lenuhi, katerim v življenju ni bilo potrebno nikoli vzet kramp in lopato v roke, da bi si zgradili  lastno pot v svojem življenju.

amen

Nekateri fanatično vrtijo kramp in lopato, ker mislijo, da je to TISTO, kar jih bo v življenju izpolnilo. Ker jim to ne izpolni luknje v njihovem bitju (ker ne more, tako kot ne more alko, seks, čustvene drame, bogeci in guruji taki in drugačni...), ostajajo globoko v sebi jezni in frustrirani in ljubosumni, zato druge zmerjajo z lenuhi, razvajenci ipd.

Fanatiki so ranjeni ljudje, ki imajo v svojem bitju veliko bolečo praznino, strah, ki lahko meji že na paniko, to povzroča napetost v njih, ta pa je tista gonilna sila (=fanatizem), ki jih žene, da se nečemu posvečajo na tak pretiran, obsesiven način. Z obsojanjem zato le še povečuješ njihovo stisko in posledično fanatizem. Ne deluje. Deluje pa sočutje in potrpežljivost in tle se strinjam z mgdjem (čeprav mi njegovo ponujanje mantranja in privrženosti Krišni kot univerzalni recept za vse težave tudi sumljivo liči na fanatizem). Ampak spremenijo se največkrat šele potem, ko se jim nekaj v povezavi s fanatizmom temeljito zalomi in doživijo pristanek na trdih tleh. To je zanje tudi osebnostni polom in je lahko zelo hudo.  



#14 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:30

prebral vseh 10 komentarjev ... in ugotavljam ...

sami fanatiki tukaj .... laugh.png laugh.png laugh.png

 

Priznam, tudi jaz sem fanatik, fanatično zabijam čas na forumu, namesto da bi šel v morje rit namakat icon_smile_cool.gif



#15 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:35

Nekateri fanatično vrtijo kramp in lopato, ker mislijo, da je to TISTO, kar jih bo v življenju izpolnilo. Ker jim to ne izpolni luknje v njihovem bitju (ker ne more, tako kot ne more alko, seks, čustvene drame, bogeci in guruji taki in drugačni...), ostajajo globoko v sebi jezni in frustrirani in ljubosumni, zato druge zmerjajo z lenuhi, razvajenci ipd.

Fanatiki so ranjeni ljudje, ki imajo v svojem bitju veliko bolečo praznino, strah, ki lahko meji že na paniko, to povzroča napetost v njih, ta pa je tista gonilna sila (=fanatizem), ki jih žene, da se nečemu posvečajo na tak pretiran, obsesiven način. Z obsojanjem zato le še povečuješ njihovo stisko in posledično fanatizem. Ne deluje. Deluje pa sočutje in potrpežljivost in tle se strinjam z mgdjem. Ampak spremenijo se največkrat šele potem, ko se jim nekaj v povezavi s fanatizmom temeljito zalomi in doživijo pristanek na trdih tleh. To je zanje tudi osebnostni polom in je lahko zelo hudo.  

 

Če bi podrobno prebrala citat krampa in lopate, bi lahko skontala poanto.

 

Men se ne da besede zavijat v rožnati celofan  ROSE1.gif 



#16 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 703

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:42

Ubožček, citiraj stavek do konca.

aja, sej si včeri pokazal, kolko te je v hlačah. wink.png

 

sploh te nisem citiral... do zdajle.

in ja, učeri se res nisem izkazal-sam sebi. že dolgo namreč vem, da si nawaden energetski vampir, ki mu gre tako zelo slabo, da se mora posluževati prijemov, kot se jih ti. res ti mora bit hudo. in kljub temu, da to vem, sem useen poskusil čez to in imet normalno komunkacijo.

do ene mere.... ko sem odnehal. kot vampir pa se ne izneverjaš  in še kr bevskaš v boju za pozornost, samo moja ti pač ni na razpolago.


sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....

#17 mayan

mayan
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 999

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:45

Sem mal quote brala o fanatizmu. Zanimivo je, kar je Coehlo rekel:

 

“Fanaticism is the only way to put an end to the doubts that constantly trouble the human soul.”
― Paulo Coelho, The Zahir


~THE LESSON IS ALWAYS LOVE.~

#18 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:52

sploh te nisem citiral... do zdajle.

in ja, učeri se res nisem izkazal-sam sebi. že dolgo namreč vem, da si nawaden energetski vampir, ki mu gre tako zelo slabo, da se mora posluževati prijemov, kot se jih ti. res ti mora bit hudo. in kljub temu, da to vem, sem useen poskusil čez to in imet normalno komunkacijo.

do ene mere.... ko sem odnehal. kot vampir pa se ne izneverjaš  in še kr bevskaš v boju za pozornost, samo moja ti pač ni na razpolago.

 

 

in močno umsko omejene, ki mislijo, da je kramp in lopata edino delo.

 

no, pa sej to je tut fanatizem-labilne osebe.

 

 

sploh me ni citiral

 

pozabljat in se delat neumnega je vrlina tvojih postov wink.png



#19 Iknee

Iknee
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 807

Objavljeno: 30. julij 2013, 09:56

@Shamannamo : Saj ne pričakujem, da se bodo spremenili, nasprotno, ugotavljam, da je sprememba stvar njihove osebnostne dinamike. Ja, seveda se ljudje ves čas spreminjamo, najbolj postopno se spreminjajo tisti, ki niso fanatični, ki imajo dobro razvito samorefleksijo in ves čas sprejemajo povratne informacije iz okolja. Fanatiki to niso, značilnost fanatizma je ravno prekinjen "feedback" in odsotnost samorefleksije, zato terajo dalje, dokler se vse skupaj ne sesuje, šele takrat se odprejo spremembi.  Poskušati spreminjati kogarkoli, sploh pa fanatika, nima smisla, konec koncev je to tudi naduto, pa kdo sem jaz (ali kdorkoli drug), da bom spreminjala druge? Pa magari z zgledom.



#20 none

none
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 400

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:03

"The whole problem with the world is that fools and fanatics
are always so certain of themselves, and wiser people so full of
doubts." 

Bertrand Russell

 

Very true!!!!


dReAM

 

 

 


#21 mayan

mayan
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 1 999

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:03

Fajn, da si odprl tako temo, xyz, rada razmišljam o tem, hkrati pa se učim ne imeti izdelanih odgovorov..

 

Še še še... :lol:

 

Celostnost je v bistvu zaželena stvar.. ni treba da je fanatizem, če je dosežena po naravni poti...


~THE LESSON IS ALWAYS LOVE.~

#22 mgd

mgd
  • Lunatik
  • Št. objav: 4 667

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:12

mgd, a si ti kdaj pomislil, samo pomislil, če mogoče nisi tut sam mal ene vrste fanatika?

 

Ne sam pomislil, tudi direktno videl, občutil.



#23 gold

gold
  • Lunatik
  • Št. objav: 6 960

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:13

evo, sva že dva laugh.png



#24 none

none
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 400

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:13

Fanatičnost lahko tudi ekstremizem se mi zdi,

da sta že skoz celo zgodovino ena temelnjih problemov naše civilizacije.

Zato pa tudi imamo vsepovsod konflikte.

 

Smiselno ali ne smiselno argumentirat s tako osebo je čist vseeno,

vem samo, da se stališč ne da tako enostavno spreminjat,

vsaj ne zavestno.

 

Stupid, we are so stupid, vsi mislimo, da so naša stališča edino prav,

v bistvi so pa le delček možnosti...Sicer pa to kar velja za trdno je ekstrem.

Naši politiki so taki ekstremisti npr., vsaj v javnosti, delujejo tako...

 

No, to je predvsem domena glave in misli, ki se ukvarja z ekstremi in fanatizmi,

za človekov razvoj, predvidevam, jih je potrebno razumet in biti čim bolj nedefiniran,

oz. ne specifičen...Vse kar izključuje povzroča med nami neskončno dolgo verigo kompliciranih

konfliktov, ki nas vse povprek razžirajo...

 

Posebej pa bi rad izpostavil cerkev in druge podobne organizacije,

ki so temelnji "greh" in izvor fanatizma in segregacije človeka.


dReAM

 

 

 


#25 Brezo

Brezo
  • Lunatik
  • Št. objav: 8 159

Objavljeno: 30. julij 2013, 10:40

All religious fanaticism and fights will vanish, as soon as you grasp the Reality. Faith in God is based on genuine experience. Once we accept this, introspection starts and one is able to measure how far one has journeyed towards the goal or away from it. One will then realize that one is groping in the dark and dragging others into darkness as well. Only then will men give up factional hatred in the name of religious war on those professing different faiths. Those who revel in religious wars should be asked, “Have you seen God? Have you become aware of the Divine Atma? If not, what authority do you have to decry or deny this name of God? Are you, struggling in the darkness, attempting to draw me too into that darkness? Can a blind man lead another blind man along the road? That is an impossible task. Therefore, understand your Truth before you defame or deny mine.” biggrin.png 


Life is like a game...play it...

myst1c.gif






Prav tako označeno z eno ali več teh ključnih besed: fanatik, fanatičnost, dogma, religija, duhovnost, dvom, komunikacija, spoštovanje

Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0