Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Vrtičkanje


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
1029 komentarjev na to temo

#126 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 528

Objavljeno: 12. maj 2014, 08:41

em119.gif em119.gif

 

 Ma si prav predstavljam, kaj bi se zgodilo če bi je veter odnesel, v tovrstna ptičevja nevešče poglede lovskih družin...

 

kaka trofeja bi to bla, recimo pri nas na dalenjskem..


prenos.jpg


#127 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 12. maj 2014, 08:45

a koruzo? sem mislila, da je mal pozno zdej koruzo sejat, a se ne seje to jeseni? zgleda, da ne.

 

ja, pri nas je brnelo v čet, pet in sob. enkrat balirke za pokošeno seno (za moje pojme je bila trava premalo suha, sicer pa kaj jaz vem), pol so se pa s plugi in branami zapodili.

 

pozabila povedat, da smo bezeg in koprive nabrali, prvo rundo za čaj že posušili. Ampka glavnina bezga bo zdele, zdele - to pa za sirup.


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#128 silver

silver
  • Zlati član
  • Št. objav: 1 244

Objavljeno: 12. maj 2014, 08:55

Koruzo se sadi okrog 1. Maja. Samo tile kmetje, ki imajo posejano ljulko, izkoristijo parcelo tako, da ljulko posilirajo in takoj zatem koruzo noter. Je mal pozno, ampak zato sadijo malo bolj zgodnje sorte...tako, da dozori do jeseni. Trava za baliranje 1. Kosnje pa ne sme bit suha, samo uvela. V bistvu je to ena vrsta travne silaze... . Sodobno kmetijstvo, pa tko. Eno kosnjo na leto tako pridobijo...ker jaz re imo zacnem kosit okrog 25.maja. Letos zna bit malo prej, ker je vse bolj zgodaj. Kosim pa 2 x , tretjic samo za zeleno. Tile, tasodobni pa kosijo 3 x do 4x .

#129 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 12. maj 2014, 09:12

Uf, bili delovni, da smo za medaljo; no, sej eno je dragi včeraj dobil - za 3. mesto v inline hokeju biggrin.png

 

torej, v sob.oplela do konca (hb sing.gif ), poflancala paradajze (vol.srce, pelate, češnjev), paprike (rd in ru), melancane, pokosili z obema kosilnicama (samohodna+nitka), pobrala preostale polže, nastavila nove pasti. Včeraj sem posula z zdrobljenimi jajčn.lupinami - proti polžem in moram rečt, da zadeva deluje (ravno tako bakrene žičke). Ob sobotah pridelamo največ jajčnih lupin, potem je procedura; jajčne lupine prevret, odstranit skuhan beljak, posušit (kar običajno traja en dan) in nato v možnarju zdrobit. Potem ročno posujem okoli vsake rastline in polži se res izogibajo party.gif

vsekakor kombinacija letošnjega leta proti polžem (k jih res ni tok ogromnoooo kot lansko leto, jih je pa še vedno veliko - morost pač):

No. 1: pobiranje polžev

No. 2: polžje pivske pasti (zakopani lončki s pivom)

No. 3: zdrobljene jajčne lupine

 

skrajni ukrep bi bila še bakrena žička okoli vsake sadike - če bi bila invazija polžev.

Nekatere vrtnice imajo zdej manj uši - pa ne zaradi nevihte, temveč zaradi pikapolonic - pri nas je invazija pikapolonic ylflower.gif

požrejo vse uške, še dobro, ker še zmer nismo pošprical s koprivo (čeprav je škropivo že narejeno). Bom(o) - kad tad gotovo laugh.png

 

aja, pa kmetje so pokosili dobro tretjino travnikov pred napovedano ohladitvijo. Nekateri so že v trdi temi (okoli 23h) orali/ drugi branali z lučjo ohmy.png kaj za boga milega se pa zdej sadi?

o!

saj to bi pa prišlo tudi zame v poštev!!

hvala cookie!!

 

jaz pa tko: 

v soboto zvečer šla peš do svakinje (500m) po eko sadikce. vzela vse živo. zanimivo bo, k obo iz nekaterih sadik nekaj zraslo - iz tistih, za katere nobena od naju ne ve, kaj so :D

in ker se  vedno zaklepetam in to pot ni bilo drugače, in ker naj bi v nedeljo padalo, sem šla že v mraku sadit.

moja hči je bila pa tko pridna, da je že prej zalila vrt, ampak ne samo tam, kjer sem ji rekla, da je posajeno, ampak kar celega :D

tko da sem v razmočeno zemljo vtikala sadikce, bila vsa blatna, vtaknila neke polomljene količke iz merkurja (lani niso bili polomljeni, ampak se je v nekem poletnem viharju trampolin prevrnil na te kole in jih ukrivil (saj sem jih hotela nazaj uravnati, a so hudiči popokali, tko da zdaj so vsi ukrivljeni na vrhu - ma je bila že preveč tema, da bi jih vsaj postrojila nekak smiselno, da bi bile vse krivine v eno smer, bi mogoče zgledalo še mal oumetniško, tko pa "zija" vsak ukrivek v svoj ostran, ma ko polomljene k****), dobro nima veze, da bi le kaj zraslo in se navilo okoli teh k****v. :D


If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#130 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 12. maj 2014, 09:35

Koruzo se sadi okrog 1. Maja. Samo tile kmetje, ki imajo posejano ljulko, izkoristijo parcelo tako, da ljulko posilirajo in takoj zatem koruzo noter. Je mal pozno, ampak zato sadijo malo bolj zgodnje sorte...tako, da dozori do jeseni. Trava za baliranje 1. Kosnje pa ne sme bit suha, samo uvela. V bistvu je to ena vrsta travne silaze... . Sodobno kmetijstvo, pa tko. Eno kosnjo na leto tako pridobijo...ker jaz re imo zacnem kosit okrog 25.maja. Letos zna bit malo prej, ker je vse bolj zgodaj. Kosim pa 2 x , tretjic samo za zeleno. Tile, tasodobni pa kosijo 3 x do 4x .

a to je ta trava - ljuljka - sem šla prav gledat, kako zgleda. ko neka čudna trava. Ja, to so kosili in za moje pojme prehitro zbalirali . no, zdej vem zakaj. Silažno zgleda tole vse skupi ja; upam, da ne futrajo tega kravam, si ne predstavljam skisano travo kravi dat, mislm, sej tak mleko sploh ni za ljudi?!?

Pa tale kmet, k je ljuljkal, za tega vem, da tut herbicide šprica - ker tam ne raste nič plevela (razen kamilic en cajt, pol pa tut to zamre) med koruzo. Sam čudno je, da koruzo sadi skor vsako leto na isti plac - ne vem, če je kdaj kaka njiva njegova bila eno leto brez nasajene koruze.


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#131 silver

silver
  • Zlati član
  • Št. objav: 1 244

Objavljeno: 12. maj 2014, 09:46

Ljulka spominja na mlado zito...visoka, ostri listi. Ima izjemno visok donos/ha in takole zgodaj pokosena vsebuje veliko beljakovin. Zato jo pokladajo prav kravam . Skrpijo jo ne, vsaj treba jo ni ... ker je posejana zelo na gosto, tsko da plevel niti nima casa in prostora vzklit.
Koruzo pa skropijo skoraj vsi ... v zacetni fazi po vzniku...proti plevelom. Sodobno kmetijstvo je zal gojenje monokultur...

Zdej pa tud jest sibam ... :)

#132 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 12. maj 2014, 10:06

To sem tudi jaz bila ta vikend čist presenečena .. v bistvu v telih plastičnih balah .. ni suho seno .. to fermentira noter?  No ja, sicer .. saj konc koncev s fermentacijo nič narobe, samo nekak si nisem nikoli tako predstavljala ..

 

Kmet, ki nam kosi gor nad Tolminom, se je letos izjemno potrudil in pokosil čist, čist blizu ob vseh škarpah ... še nkoli tako.  verjetno z razlogom, ker sva par mesecev nazaj privlekla en kup sadik borovnic, malin, robid in ostalega grmičevja in tud povedala, da sva nasadila tole ob škarpe dry.png  mal jezna, ampak OK, večinoma so preživele, letos pač ne bo še nič, smo pa zdaj še debele palice zabili pol metra pred vsako sadiko .. Če mu tole uspe 'ne videt', pol bo kar očitno, da se trudi ne videt.

 

Pa nekako sem optimistično pričakovala, da bodo že kar lešniki na letošnjih sadikah :P Pa so grmički 30 centi veliki, tko da .. bo treba še malo čakat.

 

Doma smo pa ujeli prve sekunde neurja, I. uspel zadnji trenutek pospravit improviziran rastlinjak, preden ga je scefralo na kosce .. In juhej, so ratline dobile konkreten šok po moje - iz rastlinjaka na 5*C čez noč ..


WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#133 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 12. maj 2014, 10:25

okej, bom pa sem napisala; pri nas je pa prevrnilo ogrodje za Razbojnikovo hišo. Jbg, je treba zgodaj začet bajte za otroke postavljat:

 

torej imeli smo leseno konstrukcijo, vse v waservago poravnano, strani neba, cesta, veter,...pol pa en tobogan vse podre.

Je kupil tavelik tobogan, pa smo ga samo prislonili na konstrukcijo, da se ve, kje je kaj, ko je pa veter začel zavijat, sva ga pa položila na travo, med tramove. Pa je bil zgleda veter premočan, dvignil tobogan s tal, z leseno konstrukcijo vred in vse prevrnil - tramovi so hb celi, mal je edino zvilo kovinske kotnike - ma nič tazga, kar se ne bi dal popravit.

 

vrt, s prebivalci vred, je pa cel yes.gif


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#134 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:07

http://www.goodshome...ld-herb-spiral/

 

zelo intenzivno razmišljam, da bi si naredila nekaj takega. na način, kot je prikazan v video posnetku. Sicer sem samo ga preletela, se bo treba poglobit. nisem čist vidla, ali je dal tudi zemljo not - razen nekaj malega... saj pravim, študijsko gradivo za čez poletje.


If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#135 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 528

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:11

Vsaka vam čast, kaka znanost je to...

 

icon1_thumbup.gif


prenos.jpg


#136 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:13

ker sem naivno bitje, nisem zaznala sarkazem v tvoji objavi, samo sem pa zadnje čase paranoična, tko da, vse je možno.


If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#137 Pico Della Mirandola

Pico Della Mirandola
  • Lunatik
  • Št. objav: 7 528

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:18

ker sem naivno bitje, nisem zaznala sarkazem v tvoji objavi, samo sem pa zadnje čase paranoična, tko da, vse je možno.

 predsodkom je treba reči stop, draga moja!

Nobenega sarkazma ni bilo, pa tudi sicer, kako bi si lahk drznil sarkazmirati o stvareh o katerih očitno najmanjšega pojma nimam. ergo, če bi imel svoj vrt, bi lahk  na njemu prideloval samo polže, če jih ne bi poprej vrane zmasakrirale...

Nič od tega ne poznam ne kdaj se seje, ne kaj gre  s čim, ne kako se to zaščiti ne kdaj se pobira...

 

ama baš ništa...

 

Tko da me to kr nazaj bremza k pomislim, da bi kdaj imel kak svoj vrt pa njivo..


prenos.jpg


#138 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:19

http://www.goodshome...ld-herb-spiral/

 

zelo intenzivno razmišljam, da bi si naredila nekaj takega. na način, kot je prikazan v video posnetku. Sicer sem samo ga preletela, se bo treba poglobit. nisem čist vidla, ali je dal tudi zemljo not - razen nekaj malega... saj pravim, študijsko gradivo za čez poletje.

O tem smo govorili pred tremi leti laugh.png ...mislim , da je bil tale link :

http://permakulturaz...eliscnaspirala/



#139 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:31

 ohmy.png kaj za boga milega se pa zdej sadi?

Mi recimo, smo včeraj sadili krompir -  do petih popoldan, deževalo k icon1_bomb.gif , malo višje snežilo, pa se nismo dal  icon_smile_evil.gif (nekdo se je zakalkuliral pri nabavi semenskega krompirja).....icon20.gif 



#140 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 12. maj 2014, 12:53

Enja hvala!
Bom pregledala.
Pico tud jaz sem bolj ko ne laik. Ampak brat znam pa posnemat (zna se opica) tud. Sem si mislila ob tvoji izjavi ves matr sej res ni tezko kamne v spirali nalozit pa fliknt not tadeve. Ampak je treba k temu projektu natancni pristopit ( vsaj jaz) in si odgovorit na vprasanja od tega kje bo ta spirala, kaks material rabim in koliko, katere rastline bodo na tistem koncu uspevale in konc koncev kok bo to stalo. Ampak se ze veselim tega dela. Svojevestna meditacija je delo z rokami. Vceraj sem 2 uei pred neurjem zlagala kamne pod stopnice. En zraven drugega. Pozabila na otroka, vecerjo, celo na pralni stroj
If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#141 enja

enja
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 225

Objavljeno: 14. maj 2014, 20:48

Ceres  wizard.gif  saj bo....in mimogrede, pikapolonice so koristne - papajo uši icon17.gif 

 

In preštela sem, letos bomo pridelali  crossfingers.gif  20 češenj....so še majhne, zelene...Danes sem prebrala, da vsak cvet na drevesu potrebuje 20-40 listov...krivopecelj in carjevič fino cvetita..očitno bom morala poščipati nekaj plodov....hruške so pa uboge...



#142 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 14. maj 2014, 21:32

Fižol sem posadila že 11 dni nazaj, pa zvonilo je v Cerkvi tudi takrat, pa še ni zunaj. Sploh ne vem, če bo. icon1_blush.gif

 

Solato pokokali ptiči. ohmy.png

 

Kumare preč od mraza, plundre in vetra. icon22.gif

 

Paprike, paradajzi švoh. CRY.gif

 

Kifličarja nikjer. icon1_cry.gif

 

Jaz se tega več ne grem. Gojim samo še listne uši, pikapolonice in koloradske hrošče. 

Fižol ziher bo! Sedaj je mraz, zato ne gre nikamor.

V bistvu bo vse bolje, ko se zopet otopli.

 

Meni v toči (ok, sodri) še en paradižnik (prelomljen), ostali malo tako tako, izgubili nekaj listov, isto paprika. Fižol je malo naluknjan, pa rdeča pesa ... Ena bučka je povsem razštelana, več listov ji je šlo, ampak morda pa se vseeno opomore.

ŠE čebula je polomljena.

Uši na blitvi ...

Ne vem pa, kaj so skoraj vse rastline (paradižnik, čebula ...) dobile neke svetle lise? Morda celo od udarcev sodre?

 

Sem pa pošpricala z rmanovim čajem (kao da je dobro po poškodbah. Kao :) )


... Say what you mean
And mean what you say ...

#143 cipcipilonika

cipcipilonika
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 120

Objavljeno: 15. maj 2014, 05:38

Fižol sem posadila že 11 dni nazaj, pa zvonilo je v Cerkvi tudi takrat, pa še ni zunaj. Sploh ne vem, če bo. icon1_blush.gif

 

Solato pokokali ptiči. ohmy.png

 

Kumare preč od mraza, plundre in vetra. icon22.gif

 

Paprike, paradajzi švoh. CRY.gif

 

Kifličarja nikjer. icon1_cry.gif

 

Jaz se tega več ne grem. Gojim samo še listne uši, pikapolonice in koloradske hrošče. 

ceres, ne!!!!!!!!!! yawn.gif

nikar ne obupaj, dekle!! flowers.gif

 

to res je preizkušnja zate velika,yes.gif

ampak sem prepričana, da boš urihtala vrtiček, kot se šika!!!love3.gif

 

če tvoj karakter je trpežen, linktongue.gif

vrtič ti bo hvaležen!yinyang.gif

 

zato le urno, grde misli proč,sorcerer.gif

pa otimizem prileti ti na pomoč!fish.gif

 

lej, drugi teden lepo vreme se obeta,clover.gif

priložnost nova  za vsa pridna, vrtičkarska dekleta.jestera.gif

 

glede na tvoj dvoriščni raj,ylflower.gif

veliko si sposobna,OK2.gif

tko da vzami svoje jamranje nazaj,sssh.gif

ker taka slika ti res ni podobna!!!!scratchchin.gif

 

in boš videla - ko pride poletje,  rainbow.gif

čas bo za sadove tvojega truda žetje!!!!   heartpump.gif


If the sun shines in your soul, what does it matter if it rains outside.

#144 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 15. maj 2014, 07:48

jah, zdele prosperirajo sam plevel in polži bucktooth1.gif

rastje (razen solate, ki ljubi hladne dni, vročina jo žene v cvet) se je ustavilo, je mrazzz, ampka hudega pa ni yes.gif

 

vse bo wizard.gif

 

sam polže pobirajte in pasti dnevno nastavljajte, men so zdej hudiči sadiko peteršilja do štibl oglodal.


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#145 Aeval

Aeval
  • Lunatik
  • Št. objav: 2 784

Objavljeno: 15. maj 2014, 09:30

Sem enkrat (lani, predlani?) že vprašala, pa potem pozabila - kdaj lahko na prosto presadim čebulnice, ki so v loncu in so odcvetele? Ko listje ovene? Prej? Ko je povsem suho?


... Say what you mean
And mean what you say ...

#146 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 15. maj 2014, 09:47

ko so men odcvetele mini narcise, sem jih dala na prosto, nisem nič čakala, da ovene. Ti kar na prosto posadi, glej na dan za cvet (ali vsaj za presajanjanje - še do jutri, 16.5. do 21h)


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#147 butl

butl
  • D član
  • Št. objav: 4 671

Objavljeno: 15. maj 2014, 11:22

Sem enkrat (lani, predlani?) že vprašala, pa potem pozabila - kdaj lahko na prosto presadim čebulnice, ki so v loncu in so odcvetele? Ko listje ovene? Prej? Ko je povsem suho?

 

Ker so v loncu, kadar češ.


Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš

#148 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 15. maj 2014, 13:37

za jankovega prijatelja, ki mu živce parajo voluharji: http://www.dominvrt....ske-vrtove.html


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´

#149 silver

silver
  • Zlati član
  • Št. objav: 1 244

Objavljeno: 16. maj 2014, 05:15

Za Cookie ... slikovna uganka biggrin.png

 



#150 Cookie

Cookie
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 884

Objavljeno: 16. maj 2014, 07:37

o jebela, pa ne, da je to tvoje?!?

Profesionalen pristop - ni ne polžev, ne zajce, ne koz, ne srnjadi :)

 

kaj pa je posajeno? solata, grah, stročji?

neky zelenega, to bo zihr laugh.png

 

ylflower.gif


You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.
»Grem naprej.
Kjer ni poti, ustvarim pot.
Usmerjam tok svojega življenja,
tako kot duša v meni hoče.«
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0