Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

~ Kava ~


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
398 komentarjev na to temo

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Koliko casa se ze spravljam odpreti tole temo...
(potem pa je tudi Daisy namignila v "Cajih")....
Razmisljala sem tudi, kam naj jo pravzaprav postnem...
Logicno, da kao v Prehrano...
A spet ne tako zelo... Prav pasala bi tudi v Cvekarije... :~)

Koliko tehle obrednih uric smo ze preziveli v druzbi s kavo...
Kdor rad pije kavo, se bo strinjal, da ne gre samo za kofein oz. navado in razvado. Gre za veliko vec.
Gre za poseben obred - pitje kave... tako sem mislila nasloviti temo v Cvekarijah.. Pa sem se odlocila, da bo diseca v temle forumu...

Skratka - ali pijete kavo?
Ali jo pac pogoltnete, zlijete vase?
Ali jo pijete z uzitkom, morda posveceno? x;)x
Najraje sami?
V dvoje?
Troje in vec?

Crno, mocno?
Z mlekom? Brez?
S smetanco, morda?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Beseda kava izvira iz arabske besede quuah. Poznali so jo ze pol stoletja pred Kristusom, vendar je dolgo niso znali primerno oz. ustrezno pridelovati. Pocasi pa se je le razsirila tudi v Evropo, kjer pa se je sele v 18. stoletju uvedla kultura pitja kave, kakrsno priblizno poznamo danes.

Kavo razvrscajo v vec skupin, predvsem pa se razlikuje po nacinu prazenja. Tako poznamo mocno oz. veckrat prazeno, ki je najbolj grenka, srednje grenko in svetlo kavo... Slednja je brez kofeina - ki mu ga bodisi odvzamejo, bodisi pa zamenjajo z npr. cikorijo. Obstaja pa tudi instant kava - ki jo skuhajo oz. pripravijo po posebnem postopku.


Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Sama imam zelo rada kavo. Spijem povprecno 2-3 dnevno.
Rada jo imam mocno, precej grenko (s pol majhne zlicke rjavega sladkorja na skodelico), z malo mleka.
Kava mi ful dobro disi.

Poleg tega ima tudi obreden pomen.
Nikamor se nihce od naju ne odpravi, brez da bi zjutraj popila kavico. ;~))

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 daisy

daisy
  • D član
  • Št. objav: 889

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Jaz kave ne pijem več redno, zjutraj pijem zeleni čaj, čez dan včasih skuham eno kavo...
Si pa zelo rada privoščim kako dobro kavico, če grem v mesto ali v kak dober lokal. In sicer ekspresso, z malo mleka IN smetano, brez sladkorja. Zakaj z obojim? Ker smetano (z okusom po kavi mmmm .....) dobesedno pojem dol z žličko, kot desert. Potem pa popijem grenko kavo z mlekom (črne ne maram).
Doma skuham v glavnem Barcaffe, tudi Santano (Columbia...? whatever).

Rada bi si kupila kdaj dobro kavo v trgovini s kavami zraven CHA-ja, pa nimam pojma katero. Eno, ki bi bila "na " Barcaffe vižo.. Enkrat sem bila tam, pa prodajalec ni imel BLAGE VEZE o svojih kavah.. Rekla sem mu, da nimam pojma, da mi je sicer všeč okus Barkave naj mi eno podobno priporoča, pa je rekel, da on tudi nima pojma... Pa sem šla ven...

Mi kdo priporoča katero določeno vrsto iz trgovinice?


Daisy
Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dan razum, da ločimo med enim in drugim.

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Daisy x;)x x:)x

Jaz v glavnem pijem Barcafe - ena je prav specialna - ne spomnim se, kako se ji tocno rece, a mislim, da je v crni embalazi...
Ugotovili smo nekako, da je veliko boljsa ta, ki je vakuumsko pakirana (kot pa ona v 100g vreckah).
250 ali 500 - probaj..
Vendar tudi ni vedno enaka - vcasih je popolnoma premocno zgana..
A v glavnem je kar kul...

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 daisy

daisy
  • D član
  • Št. objav: 889

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Da ne pozabim na ledeno kavo!!
Recept za hitro ledeno kavo:
V visok kozarec daš čajno žlico dobrega Nescafea (recimo Nescaffe Gold..), tabletko sladila (se hitro raztopi), zmešaš z ZELO MALO (dve žlički..) vroče vode- toliko da se stopi, zaliješ z mrzlim mlekom iz hladilnika in ledena kava je nared.
Le še sladoled (vanilija, čokolada ali karamel...- ne paše vsak) in smetana , če je (bognedaj taplastična ampak "taprava" nesladkana)...
in to je to. Tik-tak. Zeloooo dobro x:Dx x:Dx x:)x x^x
Ne maram noter nobenh likerjev in podobnih stvari... samo kava, mleko in sladoled..


Daisy
Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dan razum, da ločimo med enim in drugim.

#6 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

To! x^x
Recepte, finte, raznoraznosti v tole temo! x8Dx

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#7 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

žal ,tukaj pa me ne boObjavljena slika


P°k0w<

#8 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. februar 2003, 01:00

Oh, Pokowc - bos bos... :vragec: x;)x :vragec:
Takorekoc si ze... x:Dx

Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#9 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 27. februar 2003, 01:00

Meni pa je najboljša MINAS - praži in polni jo Emonec, je pa v zlatem pakiranju z rdečim napisom. Jo priporočam tistim, ki imate radi "kremasto" kavo.

Tudi zame je pitje kave obred. Zgodaj zjutraj jo redkokdaj pijem, si jo pa redno privoščim okrog 12h, ko grem sama na pauzo - bela kava in časopis. x:px Popoldne ali zvečer pa spijem še kakšno ob klepetu s prijatelji-cami. x:)x Ni važno, ali je turška ali ekspres, vedno jo pa pijem z mlekom in cukrom, in to p-o-č-a-s-i. x;)x

Tamara

#10 mushi

mushi
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 376

Objavljeno: 4. marec 2003, 01:00

hm.. zanimivo. Jst mam pa čist drugačne izkušnje kar se Barkafe-ja tiče. In tud moja sredina, full maramo uno 100g pakiranje in full ne vakumskega pakiranja, žgana je menda preveč, pa tak zakopnel vonj. Skratka bljak. Čeprav logično ni, vakumsko pakirana bi verjentno mogla boljša bit, mogoč pa preveč arome not zadrži, pol nam pa smrdi, ne pa tudi po okusu.. kaj pa vem. Skratka barkafeja se držimo. Je pa tud Loka kava dobra. Pa neskaffe mam tud rada, pijem jo pa lahko 5 na dan, če smo se v kakem kafiču dobil, v službi obredno eno na dan, se pa lahko za čaj pregovorim, pa tko po kosilo pr starših.. ni pa nuje da jo moram pit. Včasih sem pila full sladko in z mlekom, me je na kakav spominjalo, zdej kakršna pač je po navadi črno in grenko. Ledena kava je tud njami.. s ta pravo družbo, poleti v kakšni senčki in na prostem.. šluk, šluk...
mushi
Mushi

#11 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 4. marec 2003, 01:00

:vragec:

hehe marsa me najdla x;)x

KAVA dve njajblgromozanski shalici grenkobe
(obred je pravkar v teku, bila je pach prepita noch),
takole pochasi kaki dve urici, jaz, kava in PC.
Dishenje z malo muzike v ozadju....

:vragec: ma vas neznansko rad

ORA, LEGE, LEGE, RELEGE, LABORA ET INVENIES
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#12 vanja

vanja
  • Vseprisotni
  • Št. objav: 777

Objavljeno: 7. marec 2003, 01:00

kavica....kako diši....

veliko skodelico (za čaj) s sladkorjem in obvezno s sladko smetano ali mlekom. Če je smetana, potem imam najraje tekočo smetano.

Ena skodelica na dan in najraje jo pijem v družbi svakinje, ki ima rada isti recept kot jaz in pametno žensko temo zraven, ni boljšega, tudi, če jo pijem sama mi tekne, piti jo moraš počasi in z ljubeznijo.

LP ! V! x:px x;)x

#13 Kronos

Kronos
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 10

Objavljeno: 18. marec 2003, 01:00

Marsičesa kar ne paše mojemu telesu sem se že odvadil.
Med te spada tudi kava. Če pa je toliko boljših in povrh vsega še bolj zdravih napitkov.

#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. marec 2003, 01:00

Hoj, Kronos - jasno, kakor komu pashe...

Ker pa vidim, da si zastavil nekoliko bolj z vidika zdravja, ti posiljam se link, kjer o kavi debatiramo s te plati:
Kava in zdravje


Marsa
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 Emilija

Emilija
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 62

Objavljeno: 27. marec 2003, 21:42

Tudi meni je kavica obred. Zjutraj spijeva z možem "podaljšano z mlekom", takrat je vrsta za kuhanje na meni, ob treh popoldne pa poseben užitek, ko kavico skuha mož in zraven pokadim eno cigareto, potem je to tisto sicer nezdravo, ampak zame ta pravo!

#16 klementina

klementina
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 3

Objavljeno: 1. april 2003, 02:01

Mmm...kava oz. še bolje kapučin, v kombinaciji z naravnim ambientom in toplim sončkom...ni lepšega, res ne!?

#17 TAYRA17

TAYRA17
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 53

Objavljeno: 18. april 2003, 21:43

Helou! Mene pa zanima, mislm da bodo to bolj vedli Primorci, katera je ena kava, ki je vakumsko pakirana, v srebrni pakngi, je bla pa kupljena v Italiji. Zato Primorci, če kej v I po kafe hodte, plis help mi! Ja pa s črnim je neki gor napisan.
Folk to je najboljša kava kar sm jih kdaj pila; pred 1nim letom- pa je še zdej ne morm pozabt. :)
"Kam gredo ptice umret?"

#18 MUCAMACA

MUCAMACA
  • D član
  • Št. objav: 1 056

Objavljeno: 19. april 2003, 22:32

:palec:
Evo se ene obozevalke kave. Spijem tri mega doze , najraje kar v ta velikih lonckih za caj.

:o :o

Pitje kave = cas, ki ga imam zase, po moznosti s kaksnim casopisom kje v blizini. Ce ni casopisa,potem pa pride prav tudi kaksen gostobesednez (Z ali M). :palec:


xsrcx xsrcx xsrcx MucaMaca

#19 aquarius

aquarius
  • D član
  • Št. objav: 1 035

Objavljeno: 10. junij 2003, 14:24

No pa da dodam še svoje zrno kavice.Sicer nisem oziroma nisem bil nek ljubitelj kave(vse so mi na nek način imele enak okus),..do nedavnega, ko mi je moja draga postregla z ETIOPSKO kavico skuhano v kafetieri x:px x:px x:px .Oooooooooodličnaaaaaaaaaaaa! Kupi se jo v starem delu Ljubljane,zraven čajnice je tudi kofetarnica.No, je malce dražja,ampak okus je ta pravi.
Glej naprej, če se le da,...

#20 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 10. junij 2003, 15:29

Kava...
Ko sem nehala kaditi, sem rekla...kava brez cigareta je kot seks brez moškega...
No, pa sem se navadila na kavo brez cigareta (tiso drugo še ne...).
Sedaj pa spet - po petih letih - v tandemu - kava in cigaret.
Barcafe seveda...

P.s.
Ko sva šla z možem na križarjenje po Nilu, sva si vzela s sabo domačo vodo in barcafe... (na ladiji stroga prepoved uporaba kakršnega koli aparata, ki bi "skuhal kavo") ampak midva sva kljub temu vsako jutro naredila obred...v sobi...barcafe....
(edini problem: preveč je dišalo iz sobe!) in sva morala potem uporabljati parfum za "uničenje čudovitih kavnih vonjav"

#21 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 10. junij 2003, 15:43

x:)x
Res je - kava tolk disi! :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#22 daisy

daisy
  • D član
  • Št. objav: 889

Objavljeno: 10. junij 2003, 22:53

Včasih si spenim mleko za na kavo- za cappucino , v posebnem lončku z mrežico in potem potresem povrh kakao ali naredim kako slikico čez "šablono"... tudi kakao se da tako pit... tole v lončku rata včasih bolj, včsaih manj... "klofaš" mlačno mleko in počakaš...

Pred dnevi pa mi je znanka povedala, da si je nabavila nek mini mikserček, s katrerim narediš peno- iz mleka, kakava, celo neskafe zmešaš da ima penico itd.... In da ga je kupila v Avstriji, ker tu pri nas je že enega prej, pa ni dobro delal, ker je bila špiralca preredka.....

No in sem se spomnila, da sem videla podobno stvar v Interšparu pri kavah- firme Fackelman (ali nekaj podobnega) . Ima eno samo "os" (kot palični mešalnik) in na koncu krogec, okrog krogca pa špiralo... Na baterije (2 minjonki AA)... Kupim (1.390 Sit), prinesem domov, vzamem visok kozarec, nalijem vanj kar mrzlo mleko iz hladilnika do polovice in vtaknem napravo noter, vklopim, jo malo premikam sem in tja po mleku in mešam z njo....... BOMBA! :palec:
V trenutku sem imela poln kozarec trde mlečne pene (skoraj kot beljak od jajc!).
SUPER ! ČE ima kdo rad kapučino, priporočam !!

Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dan razum, da ločimo med enim in drugim.

#23 anaconda

anaconda
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 668

Objavljeno: 11. junij 2003, 08:07

jaz sem čuden pijec kave. Doma jo nikoli ne pijem, sam če grem kam v gostilno, pa še takrat mora bit smetana gor x:Dx

tako da v resnici ne vem, ali pijem kavo zaradi kave ali zaradi smetane x;)x
ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO

#24 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 11. junij 2003, 09:09

jaz sem čuden pijec kave. Doma jo nikoli ne pijem, sam če grem kam v gostilno, pa še takrat mora bit smetana gor  x:Dx

tako da v resnici ne vem, ali pijem kavo zaradi kave ali zaradi smetane  x;)x

kava cool! :2src: :P x:Xx
ce jo pijem prepozno = :blink:
sicer pa jo ponavadi kupim v cafe point tursko pac.
sedaj pijem barcafe z lesniki x:Ix x:Xx
je, pa naucili so me, da je treba kavo zmesat se v hladno vodo in sele nato na kuhalnik.?

#25 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 11. junij 2003, 09:17

:vragec:


mmmmmm kavica



najprej jo mal naprzhish....pol pa prelijesh z vrelo vodko....njamiiiiii x^x


:vragec: je glih sred (druga shalca)
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0