Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Kruh


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
165 komentarjev na to temo

#1 Emilija

Emilija
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 62

Objavljeno: 18. april 2003, 20:27

Zanima me, kakšen kruh vam je najljubši. Ali mora biti vsak dan svež, če vam prejšnji dan ostane, ali ga vržete v kanto? Sama sem dolgo kupovala črn kruh. Vedno pa sem se čudila, zakaj je tako zelo črn, saj je vendar tudi črn pečen iz pšenice. Zato sem nekega dne poklicala pekarno in vprašala, zakaj je njihov kruh tako črn, pa sem dobila odgovor, da dodajo v testo nekaj kavinega ekstrakta. Seveda to ni škodljivo, ampak človek se vpraša, kakšne primesi vse dodajajo!
x^x . Pri nas sicer porabimo kruh do konca. Če ostaja, ga posušim in naredim drobtine, kruhove cmoke in podobno. Pa vi? x?x

#2 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 18. april 2003, 21:54

veš kteri, Koroški ma prav črni ,črni kruh..tegale mam za ceu teden. Lepo je zavit, primerno in skrbno negovan.Okus je malo kisel in slan, ampak Prijaaaaaaa :palec:
Drgač pa kupmo tukle vsak dan svežga. Nekateri imajo radi belega; to velja večinoma predusem za moško populacijo. Rad jem jutranje hrustljave žemlje.

O kruhu smo tut že pisaliiiiiiiiiiiiiiiiii :eek:

#3 bigm

bigm
  • D član
  • Št. objav: 907

Objavljeno: 19. april 2003, 11:28

Najbolj mi je všeč "jelenov kruh". Napol črn. V vrečki in v hladilniku ostane tudi 14 dni.

Kruh ima pri nas posebno, posvečeno mesto med živili. Če se kakšno drugo živilo pokvari, ga pač vržemo v smeti. Kruha nikoli. Če le postane pretrd, ga odnesemo za živali.
Naj vam bo vsak dan najlepši dan!

bigm

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. april 2003, 11:49

O, kaksna fina tema!! x^x x8Dx
Namrec - OBOZUJEM kruh.
Kruh ima neko globljo simboliko tudi.
Dishi.
VSE kruhe maram; naj bo rzen, koruzni, ajdov, crn, celo bel...
Vsak mi dishi.

Ce ni kruha doma, si vedno lacen, nekaj ti manjka.
Imam taka obdobja: nekaj casa smo nenehno kupovali le Sosedovega ali Stoletnega, Jelenov je zelo dober, potem kaksen crn domac...
Imam sreco, da me obdajajo ljudje, ki imajo smisel za peko in testo; moja mama pece izvrsten kruh (in potico in strudelj), tudi midva sva v krusni peci v enem od podnajemov si sama pekla kruh. Pa ne (samo) zato, ker bi se nama to dopadlo, ampak ker marsikdaj dobesedno niti za kruh nisva imela (najemnine v Ljubljani so drage, v vsem obdobju podnajema bi imela lahko ze stanovanje s tem cashem)... To je bil eden najboljsih kruhov.

Ce se le da, ga ne mecemo stran. POnavadi, cim opazim, da bi se kaj hotel susiti ali 'zadahniti' ali kaj, ga narezem (ali odrezem tiste dele na koncu) in dam posusit in potem prijateljici za sosedove zivali na kmetiji.
Mama pa ga tudi porabi za drobtine in celo jaz sem ga ze, ce sem jih slucajno rabila (vendar nekako zelo malo uporabljam drobtine, zelo malo zabeljam in podobno).

Smo pa tudi cmoke ze delali, pa, aja - ce mi slucajno ostane bel kruh, tak najbolj navaden, 'nezanimiv', nekako 'puhast' (ce si recimo kupil ob 18:55 in so imeli, ce sploh, samo se tega) - naredim 'shnite'. Nanje sem cisto pozabila, me pa zdaj tamali veckrat spomni, ker mu je to zelo gud. :vio:

Skratka: KRUH JE ZAKON!
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 19. april 2003, 15:37

:vragec:


plnozrnat
pa rzhen, tak mal kisu mora bit iz kumno not

njamiiiii


sam pol kislina dela svoje....tjah


:vragec: ma rad topuga
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#6 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 19. april 2003, 17:43

vauu KRUH...

KORENINA (čebulni kruh...definitivno najboljši)

ena korenina 315 SIT... :-)

Se mnjamamo...

#7 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 19. april 2003, 18:07

Jaz pa zadnje čase sploh ne kupujem več kruha. To pa zato, ker sem prej, ko sem imela vedno kruh doma, prišla sestradana domov in najprej posegla po kruhu z maslom, z medom, z marmelado, z eurokremom... Pol pa kg gor! :eek: :xx!:
Zdej pa jabolko, pomarančo... x:px x:)x (Bomo vidli, če bo kaj pomagalo. x;)x )

Nisem pa nikoli metala kruha stran. (Sicer pa skoraj ničesar ne mečem stran - razen včasih se zgodi, da na kako jed pozabim in se mi pokvari...) Star kruh pa sem navadno pomočla v razžvrkljano jajce in popekla v ponvi. (Marsa, a temu se reče "šnite"? Al je to kaj drugega? :8):)
Druga varianta pa je bila ta, da sem rezino kruha z obeh strani namazala z maslom ali margarino in popekla v toasterju. Tako dobi star kruh nazaj sočnost in je x:px MLJASK...

#8 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. april 2003, 19:43

Tamara - ja, te šnite sem mislila.. Samo je pa to res redilno... :inocent:
Res je to, kar pravis (priletis domov, pa hitro kos kruha, sele potem..."pravi obrok").
Po drugi strani pa ni nujno... Sam kruh morda niti ni toliko problematicen, ampak z vsemi siri, marmeladami etc (ker, vis, meni pa nic sladkega ne disi, in mi je recimo samo s sirom ali z maslom dober - ono pa komot se brez mene poje - marmelade, evrokreme etc.).

Pa tudi debelina kosov - saj vem, da se hecno slisi, a je res - kaksnega kruha se sploh ne da narezat na normalne pise!

Aja - tudi prepecenec imam zelo rada.
In, Sanjalica - tudi cebulni, olivni in vse. Kar vsak mi je dober. :vio:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#9 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 19. april 2003, 20:22

Ma nehite no, sem že začela štefnati po kuhinji, ker mi je kar vonj po kruhu iz tega foruma ven prilezel. A ne, kolk kruh lepo diši :P mam rada vse po vrsti, ampak tist ta pregrešen mlečni, ki ga spečem doma in ima lepo, hrustljavo, masleno skorljico...njami x^x

#10 MINI

MINI
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 86

Objavljeno: 19. april 2003, 20:51

Brez kruha mi ziveti ni x:)x

Pri nas smo kar precejsnji kruhojedci.
Najprej smo kupovali crn kruh =kvazi crn, saj je delan iz enakega tipa moke, le da dodajo barvilo in zgleda crn.

Smo pa pri prijateljih poskusili kruh, pecen v aparatu za mesenje in peko kruha in ga takoj nabavili se sami. Tko vsaj ves kaj je v kruhu, pa nobenih dodatkov za obstojnost, penast izgled ipd. Kupimo polnozrnato moko (upam, da ne kvazi), psenicno, rzeno, ajdovo (pirina je zal full draga) in kruh je ooodlicen :palec:
Njami.

#11 MINI

MINI
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 86

Objavljeno: 19. april 2003, 20:53

Tina,
pa imas tudi kaksne informacije o tem, kje bi se dalo kupit pravo polnozrnato moko, torej cim manj precisceno x?x

#12 Tina

Tina
  • D član
  • Št. objav: 2 142

Objavljeno: 20. april 2003, 07:49

Mini,
ta kruh, ki sem ga omenila lahko kupiš na glavni tržnici v Ljubljani, imajo pa tudi svojo prodajalno v Trzinu (ind. cona). Poleg hledčkov lahko kupiš tudi bombice, moko, piškote. Moko pa, kot sem že omenila zmeljejo sami v mlinskih kamnih, se pravi brez termične obdelave. Imenujejo pa se Mlin in pekarna Krejan.
Upam, da ti ta podatek kaj pomaga. :vio:
Objavljena slika

#13 Emilija

Emilija
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 62

Objavljeno: 25. april 2003, 23:25

Jaz kdaj pa kdaj tudi spečem kruh doma. Vanj dam več vrst moke in ovsene kosmiče, včasih pa tudi nekaj orehovih jedrcev.

#14 astya

astya
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 26. april 2003, 00:51

:palec: Kruh redi,zaradi kruha so nekateri preveč debeli,danes je kruha preveč in ga nekateri mečejo stran.

#15 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. april 2003, 10:35

To je v nekaterih primerih res...
A vprasanje je bilo, kaksen je nas odnos do kruha - kateri nam je vsec in vse...
To, kdo je debel in zaradi cesa, pa prepuscam njim samim.

Moi - 170/52...
NE mecemo stran kruha.
FUL ga pojemo.
Vsi trije smo suhi.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#16 astya

astya
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 37

Objavljeno: 26. april 2003, 12:52

No takole,mn noben kruh ni všeč,ker nobenega ne jem.

x:Dx x:Dx x:Dx

#17 MINI

MINI
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 86

Objavljeno: 26. april 2003, 17:42

Tina,
hvala ti za podatke!
Mi je "trzinski" kruh priporocila ze prodajalka v BTC trznici in se mi zdi, da gre za isto, ocitno znano in dobro pekarno?!
Sem jih hotela po telefonu vprasat, ce prodajajo moko in kaksno, pa jih v imeniku (pod nazivom, ki si ga navedla) nisem nasla. Pa tudi sicer se na Trzin prav nic ne spoznam in ne vem, ce bi se spravila tja x;)x

Astya,
slisis se zelo "nastrojeno" proti kruhu x:)x
Kako pa to, da te zanima tema 'O kruhu', ce nad njim nisi niti najmanj navdusena?

Vis, meni je pa kruh ne le dober, ampak se mi tudi zdi, da ni "nic za jest", ce ni kruha x:)x
Kruh kot osnovno zivilo. Obicajno za zajtrk in vecerjo. Pa tudi nisem debela x;)x

#18 MINI

MINI
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 86

Objavljeno: 26. april 2003, 17:45

Aja!
Tudi mi NE mecemo kruha stran!
Dajem ga sosedovim zajcem x^x

#19 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 26. april 2003, 23:48

menim, da je skoz zgodovino kruh že postal kot nek čaščeni˝ predmet .
......
pozna kdo kaki mit o kruhu?

:eek:

#20 Kljuka

Kljuka
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 861

Objavljeno: 27. april 2003, 02:14

Tukaj se zahvaljujm Danici, ki mi je tako lepo povedala tehniko zelenega gnojenja. včeraj sem sedi facelijo. Je to pilotna zadeva, posebno mi je še všeč, ke r je tam velikov žvali.

Bom poročal o uspeho pire! x;)x :palec:
Lep pozdrav!

Objavljena slika

#21 Helena

Helena
  • D član
  • Št. objav: 1 180

Objavljeno: 27. april 2003, 07:37

:palec:  Kruh redi,zaradi kruha so nekateri preveč debeli,danes je kruha preveč in ga nekateri mečejo stran.


Če ga pojemo preveč, definitivno redi. x^x
En rezina na dan pa najverjetneje ne.

V globalu je kruha ravno dovolj,
vendar ni enakomerno porazdeljen po naši obli...

Nekje ga mečejo stran,
na istem kraju pa kruha lačni pobirajo iz smetnjakov.

Pri nas doma nismo metali kruha nikdar v smeti,
smo ga posušili in je bil za zajce.

Še danes kruha ne mečem stran,
ker ne morem,
pri fantu doma ostaja včasih,
ker smo danes tako "naštimani,
da mora biti svež...

Potem ostanke kruha zbiram.
ga posušim in nesem domov k mami,
da imajo še naši zajci kaj od njega.
Suh jim najbolj godi. x:px

Sicer pa se od posušenega kruha,
dajo narediti drobtine,
samo zmleti ga je potrebno xokx.

Pa še rek:

x:)x Brez dela ni jela,
brez kruha pa ni trebuha x;)x

x:)x Helena

p.s. Sama pa imam najraje svež topel kruh,
Pekarne Vrhnika, ki ga kupim zjutraj,
ampak samo eno žemljico posuto s sončnimi semeni :wub:

Helena


#22 x astya x

x astya x
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 24

Objavljeno: 27. april 2003, 12:03

No tukaj v tej temi o kruhu sem se oglasil samo zato,čeprav ne jem kruha in nekaterim to ni najbolj po godu,vendar se mi je smiselno zdelo se oglasit kajti danes lahko vidiš marsikje,od košov za smeti,kant,po ulici in po stopniščih polno kruha.
Namreč sam živim v zelo velikem bloku in vidim marsikaj,zadnjič je na stopnicah ležalo pol kile kruha,negdo ga je pač vrgel stran in sem ga pobral ter ga odnesel v bližnji park in ga metal pticam.
In kaj so bile besede nekaterih,ki so videli da jaz nosim tisti kruh,ki je ležal na stopnicah,lahko si samo zamišljate,kakšni izbruhi zajebancije,žaljenja............vendar mene Astyo se to ne prime.
Samo to sem hotel povedati.
Pa to,da pač sam ne jem kruha.
In,da se od kruha redi.
Je tako hudo sprejeti kar napiše Astya x?x
Čao.

x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx
Trening 1
ena,dva,ena,dva

#23 bigm

bigm
  • D član
  • Št. objav: 907

Objavljeno: 27. april 2003, 12:18

Kot otroka me je mama učila in naučila :

"Če kruh pade ti na tla,
poberi in poljubi ga"!

To navodilo sem prenesel tudi na svoje otroke.
Naj vam bo vsak dan najlepši dan!

bigm

#24 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 27. april 2003, 15:23

Za kruh potrebuješ: moko, toplo vodo, vzhičen kvas, sol.....
Omesiš. Paziš zraven, da ga ne omesiš premehko ali pretrdo. Za reguliranje imaš vodo v katere namakaš roke.
Preveriš ali je dovolj dobro omešano tako, da maso prerežeš z nožem. Če ni nikjer več grudic moke, je testo omeseno, če so vidne grudice mesiš tako dolgo, da je testo gladko. Prav tako paziš, da na sami posodi(skledi) ne ostaja neporabljena moka oz. testo. Nauk moje mame: dobra gospodinja ima skledo v kateri mesi že takrat čisto, dokler mesi testo! Velja si ga zapomniti x;)x .
Testo pustiš vzajati. Ko je vzičeno ga daš v pečico. Namažeš z vodo, lahko prerežeš, da ti ne poči. Krušnih peči ne več....sicer pa velja zlato pravilo.
TEMPERATURA JE PRAVA TAKRAT, KO LAHKO NOTER ZADRŽIŠ ROKO!!!!
To je vsa umetnost!!!!

Še moja izkušnja: ko sem prvič dajala kruh v krušno peč mi je razletel - sem se bala da bo kaj narobe in pol je res bilo!!! MOja draga tašča je vsakemu, ki je imel 5 minut časa to natanko razložila :eek:

Najraje imam sadni kruh - ki ga spečem sama. Na srečo ne prepogosto, ker bi potem resnično imela težave s kilami....heh.


Kruh se da porabiti tudi tako: namočiš ga v mleko, sladkaš, dodaš 1 vanilijev sladkor, 1 vanilijev puding, 1/2 - 1 l mleka, 1 - 2 jajci, razžvrkljaš in poliješ po namočenem kruhu.
Naribaš 1 ali 2 jabolki, malo sladkorčka, mletega cimeta in hajd v pečico.....
Temu rečemo (žemelšak). Uradnega naziva ne vem. Je pa dobro...njam.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#25 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 27. april 2003, 15:29

:palec: x^x x8Dx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0