Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Čebelarjenje v 3 etažnem AŽ panju


  • Prijavi se, če želiš komentirati
111 komentarjev na to temo

#26 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. maj 2003, 17:11

Marko jaz sem napisal čisto posplošeno in razumljivo kajti vse tole strokono marsikomu ne bo niti malo ''potegnilo'', trot daje seme naprej vendar to za nadalnji razvoij trotov nima vze dejanske ne... x:Dx

#27 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 26. maj 2003, 08:39

Zojko!
Seveda sem gledala tisto odajo, pa še kar nekaj gradiva prebrala na ta račun.
Ušlo je sedem čebel......Ko so ugotovili, kaj so poustvarili, so se odločili uničiti te novonastale živalce. Pa jim ni ravno najbolj uspelo.

Sicer je zdaj že kar nekaj povedanega. Če hočeš dobiti večji donos medu, so cena za to agresivnejše čebele.

Glede križanja še eno popolnoma laično mnenje.
Niso vedno vse lastnosti vidne. Narava marsikaj skriva. Zato so potem čebelarji(pa ne samo čebelarji) presenečeni kaj nastane iz križanja.
Križanci ne poberejo vedno samo dobre lastnosti. Tudi tiste skrite, prikrite. In ni nujno, da je vedno kriv samo trot.

Če primerjam: v semensko banko, so svoje sperjime prispevali nekateri Nobelovi nagrajenci.
Nekaj "inteligentnih" žensk se je odločilo za oploditev s temi semeni. Pričakujoč, da bodo njih potomci vsaj tako inteligentni kot očetje....
Pa ni bilo ravno tako.

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#28 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. maj 2003, 14:51

Sam izraz killer bees se je močno razpasel po enem filmu, katerega naslova se ne spomnim, sem ga pa gledal. Neko znanstvenico napadejo čebele, ki so jih vzgajali na raziskovalni postaji... Nič kaj posebnega xcivx Seveda se je potem našlo ogromno ljudi s fobijami (proti čebelam), po nekaterih zveznih državah so čebelarjenje hoteli tudi prepovedati, ljudje bi raje imeli za soseda črnca ali nacista kot čebelarja ipd V glavnem izrazita negativna propaganda. :\:
Jaz dam dosti na številke in brez ene statistike, koliko ljudi so dejansko ubile te čebele, ne verjamem preveč govoricam. Ljudje, ki so umrli zaradi enega pika tu ne štejejo. Kolikor se meni zdi, pa so tako agresivne verjetno kje v bližini panja, ne pa da bi ravno v rojih iskale ljudi in jih poskušale ubiti :xx!:

>nataly:Če hočeš dobiti večji donos medu, so cena za to agresivnejše čebele.

To ni nujno res, je pa možno. Ljudje pravijo, da je najboljši razvoj tak, kot je v naravi. Vendar pa je v naravi le ena od 1000 sprememb (le te se dogajajo vedno!) uspešnih. Jaz gledam na človeške posege v križanje kot na naravni način, ki naj bi izboljšal lastnosti organizmov. Po domače, narava je naredila človeka, da bi bila evolucija hitrejša in učinkovitejša. Ni ga pa naredila nezmotljivega.
------------------------------------
PS: To je samo moje mnenje, ni napad na nikogar, in spoštujem tudi različna mnenja ostalih. To je glede na predstavitev mojega mnenja na skupini potreben dodatek tega posta.

#29 zojko

zojko
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 23

Objavljeno: 26. maj 2003, 21:26

V primerih križanja se moram strinjati z Danilotom, prva generacija križancev je
celo boljša od "čistokrvnih" sivk. Sem pač napodročju kjer prihaja do križanja.

#30 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 27. maj 2003, 20:49

Zojko seveda je prva boljša samo kasneje se zalomi x^x upam, da si ne bomo vse ''zasrali'' kot Italjani, ki sedaj probajo rešiti svojo avtohtono čebelo saj so navlačili in skrižali vse!?

#31 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 29. maj 2003, 12:56

Vem da je naslov te teme čebelarjenje v tri etažnem AŽ panju, vendar pa samo eno kratko vprašanje; pri prestavljanju satov (navaden AŽ) z pokrito zalego iz plodišča v medišče se poleg čebel izležejo tudi troti. Ker nisem pri čebelah vsak dan me zanima, ali je lahko poleg spodnjega odprto tudi zgornje (mediščno ) žrelo. S tem bi imeli troti možnost odleteti iz panja ... Kaj pa čebele, oz. njihovo življenje v panju (razvoj, donos...) - bi bil s tem ukrepom njihov sistem porušen? x?x

#32 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. maj 2003, 15:39

Trote spustiš, ko prideš kadaj pogledat sam sicer NIKOLI ne odpiram mnediščnih žrel, če kdo ve kaj več pa bo napisal.... :palec:

#33 Boštjan Grom

Boštjan Grom
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 11

Objavljeno: 29. maj 2003, 17:09

Pozdravljeni !

Tudi jaz imam mediščno žrelo odprto, vendar ne opažam nobenih nenormalnih dogajanj v panju, zelo malo čebel zapušča in prihaja nazaj skozi mediščno žrelo. Torej imate žrelo brez skrbi odprto.

S spoštovanjem in naj medi !!! :vragec:
Lepo pozdravljeni in naj medi !!

#34 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 23. julij 2003, 08:00

Polovici panjev sem odprl tudi mediščna žrela in sedaj, pri primerrjavi z ostalimi opažam, da ni nobene razlike. Morda je mesec in pol premalo za kakšen bolj objektiven rezultat, zadevo bom vsekakor ponovil v naslednji sezoni. Je pa fajn, ko lahko trotki nemoteno odletijo, kajti če sem pri čebelah vsake 10 dni, jih nekaj tudi podleže in zabašejo matično rešetko.

#35 PAVEL

PAVEL
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 11

Objavljeno: 13. januar 2004, 19:13

Razmišljam o nakupu nekaj 3etažnih AŽ panjev. Zanimajo me mnenja in izkušnje drugih čebelarjev,pa tudi, kako razviti do akacijeve paše družino tako, da ne bo panj napol prazen.

#36 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 14. januar 2004, 18:21

No sam imam le enega trietažnega samo do sedaj mi je ( 2 leti ga imam) na žalost obakrat izrojil. Velik del krivde je na meni saj sem ga malo zanemarjal z razvojem pa ni bilo težav prav nasprotno. Uporabil sem samo eno etažo kot plodišče lahko bi dve pa bi mogoče bilo boljše. Vse je odvisno kje čebelarite, če imate težave z razvojem standardnega AŽ panja potem 3 etažni ne bo uspešen. Tudi matico v tak panj treba ta pravo skratka vse je odvisno od vas!? Kot pišem meni je izrojil kar kaže na velik razvoj in kljub prostoru ne mislit, da ne bo rojil. Tudi 12 satni standardni mi rojijo in sam prostor ni dejavnik....

#37 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 14. januar 2004, 22:46

Jaz sem prvič preizkusil trietažni panj tako, da sem vanj naselil družinico na 5 satih, ta pa se je dobro razvijala in v isti sezoni napolnila panj. Sprva sem imel plodišče v 1. in 2. etaži, da je matica lahko nemoteno zalegala in čebel je bilo dovolj. Pred pašo pa sem matico omejil le na prvo etažo, v drugi pa se je polegala zalega, nastajal je prostor za med in bilo je več čebel.Vem, da sem bil takrat z donosi zelo zadovoljen.To se mora narediti ob pravem času,tik pred pašo in uspeh je ob dobri matici tu.

Letos pa bom naredil malo drugače. V trietažnem prezimujem v spodnjih dveh etažah normalno gospodarno družino, v tretji etaži pa rezervno na 10 satih. Če bo vse po sreči se bosta obe družini razvijali, tako spodnja kot rezervna zgoraj in ju bom združil. Na ta način bom upam dobil močno družino. Ker se bo tista rezervna pred združitvijo tiščala na 10 satih bom izkoristil priložnost in iz nje naredil novo rezervno iz dveh satov zalege in čebel. Ta rezervna bo nadomestek te združene za naslednje leto. Na ta način ne izgubimo veliko, pridobimo pa lahko veliko drugo leto. V tisti rezervni lahko pred združitvijo vzgojimo novo matico za naprej in še in še. Načinov je veliko, treba bo poiskati sebi najprimernejšega,ugodnega in učinkovitega. Mislim, da trietažni panj ponuja veliko, problem je njegova cena, ki je kar huda.
Muha ne mara lenuha.

#38 PAVEL

PAVEL
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 11

Objavljeno: 14. januar 2004, 23:26

Danilo, vem da s večjo prostornino panja na bom preprečil rojenja, mislim pa, da mi ne bo potrebno prestavljati zalege v medišče, če bo plodišče v dveh etažah.Čebelarim na postonjskem kjer je razvoj čebel kar pozen.Akacija medi na goriškem takoj po prvem maju, jaz pa nekaj dni pred tem prvič prelo+im zalego v medišče.Slišal sem, da dodajanje pogač nima nobenega učinka.Jernej, tvoj letošnji način mi je zelo všeč. Tudi jaz bom poizkusil z dvema maticama preko zime

#39 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 15. januar 2004, 06:13

No ne poznam razmer na Postonjskem vendar, če akacija cveti tako zgodaj bi morale biti družine takrat na višku??? Moje so okoli 20 aprila na 90% moči in takrat so že prvi roji na pohodu, če ne pazim. Priporočam ti branje mojih navodil pa boš lažje razvil družine samo predpostavka je, da take zazimiš kot se šika.

Jernejev način je zelo dober in o tem sva se že pogovarjala midva samo postavlja se en veli x?x , je racionalen??? Dve matici, dve družini pomenita dvoje stroške in smo spet na klasičnem AŽ-ju je tak? Potem samo pridelek kolko pridelamo z 3 etažnim glede na navadnega enega ali dva?
Malo razmislite tudi o tem kajti, če imamo tolko dela kot z dvema navadnima AŽ-jema potem ni racionalno in subvencija je manj????

#40 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 15. januar 2004, 11:21

Če je vseskupaj ekonomično je pa druga. Treba bo probat več načinov in se posluževat boljšemu. V redu bi bilo, da bi nas več skupaj stoplo in vsak bi preizkusil kar se njemu zdi najbolje, po končani sezoni bi pa poročali o uspehih, težavah...

Na koliko satov pa imate široke 3etažne panje?
Muha ne mara lenuha.

#41 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 15. januar 2004, 14:16

Moj je na 10 satov, Tomaž Zajc ima na 12 satov x^x

#42 PAVEL

PAVEL
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 11

Objavljeno: 15. januar 2004, 19:42

Za pričetek bom kupil dva 3etažna desetsatarja.pa bomo videli kako se bodo obnesli.Sedaj imam desetsatarje inko je plodišče polno zalege, medišče pa odkritega nezrelega medu - - - tu mi zmanjka idej.Rešitev vidim le v večji prostornini panja.Strinjam pa se, da je vprašanje ekonomičnosti. Poskusimo, pa bomo videli, kakšni bodo učinki.

#43 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 15. januar 2004, 20:12

Sedaj imam desetsatarje inko je plodišče polno zalege, medišče pa odkritega nezrelega medu - - - tu mi zmanjka idej.


Glede zalege ni nobenih težav to lahko uporabiš za izenačevanje družin, narejence ali pa za štarterje oziroma rejnike. delanje narejencev je edina učinkovita metoda zamenjav matic konec julija ali v avgusti oziroma za rotacijsko čebelarjenje!

#44 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 16. januar 2004, 16:48

Danilo a se ti da napisat en šnel kurs rotacijskega v 3 etažnem panju :vragec: x:)x x8Dx x8Dx

#45 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. januar 2004, 17:04

Hej to ni za šnelkurs ampak za langsam kurs x^x
Hja jaz bi se lotil teh trietažnih, če bi jih imel več tako, da bi jih dobesedno sesul na kaki gozdni paši. Jasno prej treba naredit narejence na 7 satih in jih lepo nakrmit in ozdravit varoje itd...Po prihodu z gozdne paše pa bi matice odstranil ter naselil rezerve noter. To je način za izoriščanje poznih paš drugi je milejši. Po končani akacijevi paši ali za kak drug konec Slovenije verejetno smrekovi bi panj razdelil na 2 dela. V tretjo etažo bi prestavil najmanj 4sate zalege. Počakal bi 7-10 dni in dodal oplojeno matico, lahko tudi cepiš zrel matičnik po 24 urah odvisno kdaj to delaš saj rabiš najmanj 14 dni, da mlada matica začne zalegat, ČE se kaj ne zalomi. Če bi čakal 7-10 dni kar bi bilo najboljše bi ta čas sesul varojo ali za MK ali kako drugače. Preden se začne krmljenje družin bi staro matico odstranil, mlado preselil iz 3 etaže v sredinsko in tretjo etažo pregradil z matično rešetko. Torej prva in druga etaža bi služili za prezimovanje kot gnezdo prezimil bi na vseh treh etažah. To bi morala bit zelo močna družina, krmil bi pa le eno. Če prezimiš dve matici moraš krmit obe družini kar podvoji strošek. No to je moja teorija sem pa prepričan, da bi bila uspešna. Uporabno bi bilo za 10 ali več takih družin z eno ali 3 ne moreš nič dokazat.

#46 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 16. januar 2004, 17:57

Thanks! Ampak tole si moram jaz sprintat in premislit zgleda fulll razumljiv ampak glede na to da so me kot začetnika pred leti učili da je treba matičnjake trgat namesto matice vzgajat .- mi malce bolj počasi vse preklopi x;)x x^x x:px x8Dx

#47 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. januar 2004, 18:11

Saj uporaba rojevih matičnikov res ni priporočljiva, ker prenašaš oziroma vzpodbujaš rojivost je pa to še vedno zeloooo kvalitetna matica, da veš :palec:
Moraš najti neko srerdnjo rešitev in ta ne sme biti predraga kajti po moje krmljenje dveh družin za zimo je predrago!

#48 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 16. januar 2004, 18:13

Za presajanje jajc in vzrejo matic imam doma samo špohtel in kelo in rojivost matic me ne ori kaj preveč - gajstne ženske so mi bile vedno všeč x:px x;)x x^x

#49 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. januar 2004, 20:28

rojivost matic me ne ori kaj preveč - gajstne ženske so mi bile vedno všeč x:px  x;)x  x^x

Ja in kaj ti več niso všeč????? x:Dx

#50 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 17. januar 2004, 09:40

Bolj živahne matice balj smo troti nakurjeni x;)x x^x

Ej a bi ti enkrat te dni scimpral rotacijsko mesec po mesec in tehnologijo. Pa jaz to na stran od ČZS nalimam x:Dx :palec: x:Dx




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0