Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Čebelarjenje v 3 etažnem AŽ panju


  • Prijavi se, če želiš komentirati
111 komentarjev na to temo

#51 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 17. januar 2004, 11:03

Joj trenutno sem tolk zaposlen, da ti ne morem obljubit nič!?

#52 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 17. januar 2004, 11:40

Boš že ko utegneš, nič se ne mudi :palec: x:Dx :palec:

#53 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 17. januar 2004, 14:22

Ja obljubim žal nič :V:

#54 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 18. januar 2004, 20:10

Spoštovani g. Martin Bajc! Čestitke in pohvale za članek o medečem škržatku v Proteusu! :palec:
En dan, preden sem po pošti prejel decembersko številko Proteusa, sem si na spletu ogledal vašo spl.stran. Lepo! x8Dx
Povabilo tudi drugim ljubiteljem čebel, da si v omenjeni reviji preberejo članek Medeči škržatek v Sloveniji ter ogledajo spletno stran čebelarstva Bajc. x:)x
Na našem koncu (Ajdovščina) je pomen škržata za čebelarjenje predvsem za dopolnitev zaloge v panju za zimo.

#55 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 18. januar 2004, 20:20

Mogoče lahko daš naslov strani, da ne tavamo po iskalniku in škržata ja sam vinogradniki in še kdo drug ga pa ni in ne bo vesel, ker je škodljivec!?

#56 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 19. januar 2004, 10:55

http://bajc.netfirms.com/
Jaz mislim, da škržatek kake posebne škode na kulturnih rastlinah ne povzroča več, odkar imamo osico. Je pa vnašanje tujerodnih vrst v neavtohtona območja drugače vprašljivo, ker nikoli ne vemo, kako se bo organizem tu obnašal. Pomislimo samo na kostanj in njegovega raka, ki smo ga zanesli v Evropo prav s sadikami iz vzhodne Azije - Kitajske, če se ne motim... <_<

#57 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 20. januar 2004, 08:52

Sicer je sedaj od mojih predavanja iz fitopatologije minilo že nekaj časa, ampak se mi zdi, da so kostanjev rak najprej prenesli v Severno Ameriko, od tam pa v Evropo.

#58 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 20. januar 2004, 15:09

Mal nazaj k 3ETŽ. Jaz jih mislim nabavit v februarju ene par. A bi blo smiselno ker bom dal noter nove 5S ali 7S familije dat eno v prvo eno v tretjo etažo in mi v enem letu scimparjo satje skupaj, naslednje leto pa iz zgornje matice (2S) delat novo družino. Čist na kratko predstavljena ideja x?x x?x x^x x:px

#59 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 20. januar 2004, 15:59

JJ jaz bi rekel, da bi moral vsaj eno, če ne dve točenji iz teh 3 etažnih dobit poleg satja, če boš delal pravilno. Jaz bi to preselil nekje konec marca ali začetek aprila in do konca maja to mora biti vse nabito, eno matico potem vstran vzet in to je vsa umetnost.

#60 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 20. januar 2004, 16:48

Torej eno matico že kar letos dat v drugo kišto - pa točit seveda x;)x x^x x:Dx :palec: :palec: :palec:

#61 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 20. januar 2004, 18:34

Jasno kaj si pa mislo sam seveda ta pravo odbirop moraš met, da to zalaufa drgač nimaš kaj čakat.!?

#62 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 26. januar 2004, 10:55

Zivjo.

Rad bi začel s čebelarjenjem... zanima me če bi mi bil kdo pripravljen podariti čebeljo družino, ter načrt kako izdelati panj...

Zanima me še če je primeren kraj za postavitev čebelnjaka kozolec...torej da bi čebelnjak stal cca 7 metrov od tal....?

#63 AndrejR

AndrejR
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 16

Objavljeno: 26. januar 2004, 14:48

Ja glede panja... predlagam nakup (reklam za posameznega izdelovalca ne bomo delal)... če bi jih delal 10 in več, potem se ti splača doma ustvarjat. Za AŽ panje sem načrt zasledil v debeli rjavi knjigi(sodobno čebelarstvo 2...se mi zdi) je trenutno že malo zastarel ... se splača en panj kupit, pa potem sam po njem izdelaš naslednjih 5...20.
Čebele 7m nad zemljo... predlagam, da jih postaviš na bolj človeško višino.... kam stran od kozolca. Problema ni, če je na 7 metrih zadosti prostora za delo z njimi... da jih lahko pregleduješ... odpiraš, pripiraš žrelo... kar pa močno dvomim.

Za panj s 3 etažami pa bi vprašal, kako prezimujete(v katerih dveh etažah, ali v celem panju).
Sam čebelarim z zakladami, ki se mi zdijo prostorsko bolj zanimive.
Lep pozdrav!

Andrej iz Bohinja :8):

Glede čebel pa je tako: Pri nas na Gorenjskem... v Bohinju se čebele na satju plačajo... začetnikom pa kak roj tudi podarimo. Je pa letos tudi v našem koncu šlo kar nekaj družin in bo povpraševanje večje od ponudbe.

#64 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 26. januar 2004, 14:58

Ja pomoje da je prostora dovolj...kozolc je topler in ma seveda "podest" tko da ni problema (panji bi recimo postavu metr od roba kozolca ki je zaključen s karo vzorcem narejenem iz tramov)....edino kar je mogoče problem je to da bi bil čebelnjak povsem pod streho in torej v senci...kaj mislte?

Kaj pa sicer....je problem če jih maš preveč v bližini hiše...?Torej cca 20 do 30 metrov...

Pa še to...kolk pa stanejo panji (recimo 10 satni) z vso opremo ki jo rabiš da not naseliš čebele?

Aja pa še to me zanima, kakšen je recmo letni strošek...za sladkor, zdravila. itd...

#65 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 26. januar 2004, 16:02

Sanjacek res malce sanjaš ampak to je tudi dopuščeno. glede nato, da moja malenkost kozolcev ne pozna glih iz prakse ampak le po videzu sama višina ne bo problem, če je kozolec v dolini. V kolikor čebele morajo lete gor z paše torej v breg ni priporočljivo, če letijo z brega dol polne potem je to kul zadeva. senca ni ovira je celo dobra pred poletno vročino, spet druga tema je če si kje v kaki kotlini, da je bolj hladno potem seveda SONCE :palec:

Bližina hiše ni problem, če bo panj višje in, če ne bo obrnjen direkno v dvorišče oziroma vhod. Nadalje panj mora gleda na jug oziroma točno tja kamor ob 11:00 sije sonce upam sem dovolj jasen.


Panj, cena je okoli 20.00 ali kaj manj za 10 satni panj, rabiš potem še satnice pa malo žice, da zažičiš satnike in vtreš stnice. Satniki so pri novem panju zraven, da se razumemo. Zdravilo recimo 1000 SIT pa kakih 20 kil sladkorja za en panj pišem čist povprečno.
Svetoval bi ti, da kupiš panj, se zmeniš z enim čebelarjem, da ti vse pripravi in ga naseli z rojem, ko bo satje izdelano pa ga odpelješ. Vsak ti bo dal tudi izdelane sate za medišče verjetno zastonj kar pa se rojev tiče bo cena okoli 8-10000 za dober roj. Cena družin silovito narašča zaradi velikega povpraševanja jaz sem skoraj razprodal vse oziroma je rezervirano, cena za 5 satarja pa je pri meni 9.000, upam sedaj lahko potegneš računico kolko te bo stalo.


Jaz prezimujem 3žnega na vseh treh etažah tudi vse ostale AŽ-je na obeh etažah in družin nikoli ne ožam, ker je brezpredmetno oziroma po mojih opažanjih slabše prezimujejo na eni etaži. kako je z nakladnimi sistemi pa ne vem, ker ne prakticiram!

#66 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 17:18

Glede kozolca: tole pa kaže dobro premisliti. Ker bi bili panji toliko od tal, je treba malo računati, da bo veter prenašal čebele malo okoli==>več mešanja čebel med panji. Dobro, morda ni tako kot hud problem.

Bolj tečno je nekaj drugega. Povej, kako boš nosil panje na kozolec? Ali pa karkoli drugega težekega? A imaš možnost narediti dvigalo? Ali vsaj možnost montaže škripca? Tole zgleda zelo odklonilno stališče, vendar pa lahko opišem kakšno dogodivščino, ko je moj stric imel čebele nad garažo. Vedno je moral nositi težke gajbice s satjem v klet, kjer so točili. Vedno so bile tudi težave s prenašanajem polnih panjev na drugo stojišče, če je bilo potrebno premikati zaradi ropa. Ob enem takem odogodku je celo padel s panjem, ki se je odprl :eek: :eek: :xx!: ==> okoli 50 šusov v manj kot minuti!
Ostalo sta ti pa že Danilo in AndrejR povedala.

Dober načrt ti lahko kasneje prihrani kakšen siv las. :palec:

#67 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 17:23

Glede prezimovanja nakladnih: Jaz imam 2/3 naklade, pa mi najbolje prezimljajo družine v dveh nakladah, s tremi imam neke probleme-vendar pa imaajo ponavadi 3 naklade družine s starejšimi maticami, kar bi morda lahko bil vzrok problema. AŽ sem vedno prezimoval v plodišču in medišču, zaklado pa sem umikal in prestavljal satje nekje v začetku avgusta.

#68 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 26. januar 2004, 19:04

Še par stvari me zanima….sicer mam zdej nekej literature doma samo je lažje če nekdo po kmečk pove.

Doma sem ugovotu mamo en star panj…podolgovat, nizek, s pokrovom, notr ima pa majhne štirikotne satnice in še kovinsko mrežico…a se komu sanja kako more bit to not postavljen? Pa verjetno se je satnic že nekaj zgubilo ker je precej lufta med njimi…aja pa satnice visijo in je pod njimi proctor..cca 1 cm…

Pa še par informacij…v 10 satnem AŽ panju je predvidevam ena družina? Ali se motim?

In če je vse uredu ali lahko potem že v tekočem letu pridobim novo družino?

Pa še glede etaž in nakladah…mi lahko pojasne kdo kaj to sploh je…sej vem da zveni trapasto samo sem začetnik in pojma nimam.

Marko glede kozolca imaš verjetno prav..nisem pomislil na to da panj nima ravmo 5 kilJ

V kolikor se komu da pisat bi prosil da mi svetuje kakšen panj naj kupim (AŽ) da bom lahko morebiti tudi širil zadevo…ali je zato potreben nakup novega panja….

Hvala

#69 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 26. januar 2004, 19:25

Ja moj sanjalcek v enem panju je ena družina za AŽ panj pišem kateri ima 2 eteži torej medišče in plodišče. Ta dva sta ločena z matično rešetko. Če je panj trietažni potem ima pač 3 etaži ali 3×po 10 satov je 30, če je 11 ali 12 satni potem pač tolk več. Naklade izraz za nakladne panje več lahko opiše Marko!
Lahko pa npr. imaš v 3 etažnem 2 družini ali dvomatični sistem, tudi v normalnem AŽ panju lahko imaš 2 družini vendar kot začasna rešitev.
Kakšen koli panj kupiš vsak panj je za eno družino torej, če boš hotel imeti 10 družin boš pač panje moral dokupit, če se hočeš vozit z 10 avti jih moraš kupit ali na lizing, kredit, keš lahko pa tud si jih sposodiš x:Dx x:Dx x:Dx jasno napisano in čist kmečko bo dobro x?x x?x

Panj, ki ga opisuješ-sprašuješ je lahko takozvani najzer ali pa kak Kobariški panj malo ''povohaj'' na www.lucka-sp.si če sem prav napisal naslov. Svetujem ti ogled tudi moje, Gromove pa še kake spletne strani, vzami si čas in malo preberi, poglej slike pa se boš veliko naučil!
To naj ne izpade, da ti nočemo pomagat vendar je tam veliko napisano in se lahko izbrska, da vse ne ponavljamo, če pa kaj ni seveda smo ti z našim skromnim znanjem na voljo. Na moji strani najdeš tudi nasvete za tekoči mesec popolnoma enake kot jih pišem za revijo Slovenski Čebelar!

#70 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 19:35

Sanjaček, če boš slučajno začel kaj gledat o nakladnih panjih, ti bom z veseljem pomagal, če pa se boš odločil za AŽ, pa ti rajši ne bom težil z nakladami ipd, ker bi te samo po nepotrebnem zmedel x:)x

Največ tehnične podopore boš prav gotovo imel za AŽ 10 satarja, konec koncev je tu Danilo x:Dx , ostalo pa zahteva malo eksperimentiranja, kaj najbolj ustreza tvojemu okolju.

Mimogrede, jaz bom prodajal na spomlad par AŽ-jev 10S, samo sem iz Krškega :vragec:

#71 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 27. januar 2004, 07:46

Hvala za odgovore, mi je mal bl jasno...edin to še ne zastopm..ali naklado oz. etažo kjer je plodišče izberejo ebele same ali to ubistvu določiš sam s premikanjem satnic? PA še to me zanima...matična rešetka je ubistvu "satnica" s kovinsko mrežco? Čemu to služi?...čebele iz ene naklade lahko pridejo v drugo verjetno?

Moram reč da sem včer pregledval tisto knjigo od čebele do medu in sem se bolj navdušu za nakladni panj...nekak se mi zdi da ga je tudi bolj enostavno izdelat doma kot AŽ panj....

#72 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. januar 2004, 09:33

Ja v tisti knjigi sta se Poklukar in Rihar res potrudila z opisi nakladnih panjev, zato ravno tista poglavja marsikoga pritegnejo k nakladnim panjem. Tak primerek je tudi moja sestrična.
Izdelava: moj bratranec, ki prakticira mizarstvo, je v prvo naredil kar dobre podnice in naklade, nekako posneto po Debevčevih nakladah v razsutem stanju. Samo les je bil problem, ker je rezkar kar precej trgal na tistih delih, kjer je bilo treba narediti oprijem za roko. Samo pri nas smreka zraste tudi več kot 2 cm na leto, če je dovolj dežja, in les ni dovolj kvaliteten.

Čebele načeloma vzpostavijo plodišče v spodnjem delu panja. Če imaš knjigo Od čebele do medu, mislim da je notri shema, kako gradijo v naravi. Malo se seveda da tudi premikati satnice, npr Preussova metoda pri AŽ, da narediš prostor v plodišču.

Matična rešetka je kovinska ali plastična mreža, ki se jo vstavi med plodišče in medišče, da matica ne zalega v medišču, ker bi to otežilo točenje medu. Matica in troti ne morejo skozi to mrežo, čebele delavke pa lahko. To ni satnica.

#73 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 27. januar 2004, 09:44

Ahaa...no to v bistvu sprašujem zato ker tist star panček ki ga mam doma ma eno rešetko...ampak kukr mam v spominu je okrog nje kar precej lufta...no al sm pa pozabu...se prav če prav razumem je bstvo panja lesen okvir ki je tako ali drugače razdeljen v najmanj dve etaži...ločuje ju matična rešetka ki preprečuje da bi matica zalegala v vse satje...kar bi pomenl da bi bla zalega in med povsod skupej in ne bi mogl točit...kaj pa ta matična rešetka...a vsa umetnost je da da čebele ki so v panju in so manjše lahko pridejo čez luknjice v mreži, troti in matica ki so večji pa ne?

#74 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. januar 2004, 10:39

matična rešetka ki preprečuje da bi matica zalegala v vse satje...kar bi pomenl da bi bla zalega in med povsod skupej in ne bi mogl točit...kaj pa ta matična rešetka...a vsa umetnost je da da čebele ki so v panju in so manjše lahko pridejo čez luknjice v mreži, troti in matica ki so večji pa ne?

Nekako tako, ja.

Tega tvojega panja pa ne morem komentirat, ker sem ga v živo videl morda enkrat

#75 sanjacek_hlacek

sanjacek_hlacek
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 27. januar 2004, 11:53

Aha pol pa mam že zgodovinsko vrednost doma:)

Še ena zadeva se mi je utrnla v glavo...pri nakladnih panjih...kje je smisel da se reicmo nalaga naklade eno vrh druge (tut do osem nakllad sem slišou da eni naložijo če je res močna družina...zakaj se enostavno ne zamenja naklade s praznimi satnicami...pa še to...a za LR panje obstajajo druge satnice al so iste k za AŽ...oz. tko bom reku...glede mer...velja tukej standard al ni tko važno...remo da maš večje okvirje kot so satnice...a čebele dogradijo rob...oz če ma manše okvirje a lahko pol satnice obrežeš (vejretno ni ekonomično)...sicer pa ne vem......pa zanima me če satnice kupujete...al so potem ko stočiš med satnice še uoprabne in jih lahko daš nazaj v panj. Al je recimo varjanta tut da satnic sploh en daš not in prepusti čebelam to zadevo...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0