Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Rastline v naravi pomebne za čebele


  • Prijavi se, če želiš komentirati
204 komentarjev na to temo

#151 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. september 2003, 19:42

Žal NE po moje kajti obeti za hojo so klavrni drugega pa ne bo več razen cukra...

#152 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 1. september 2003, 19:57

So pa danes na veliko nek živo rdeč cvetni prah not nosile x?x xrolleyesx :inocent:

#153 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. september 2003, 20:03

Kar naj to je kruh za čebele brez cvetnega prahu ni zalege :palec:

#154 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 1. september 2003, 20:15

A ne obstaja ena zadeva ki se ji reče jesensko resje x:Dx x:px x:Dx

#155 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. september 2003, 20:31

Tole je za skupino ki deluje na Yahoo in se ukvarja z medovitimi raslinami prikluči se jaz sem bolj laik pri tem...

#156 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 3. september 2003, 13:43

Ja sem srečal Šimenca na Apimondii - dobro bi bilo dobit od njega vse fotke medovitih rastlin in opise da to objavimo na int. ali pa kar z buklo šetat po hosti x:Dx :palec: x;)x

#157 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 3. september 2003, 13:46

Raje dajte na net, da se kdo še ne izgubi .... x:Dx :palec:

#158 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 3. september 2003, 18:44

Jasno, če ne bo zahteval kakega velikega honorarja za slike x:Dx bi bilo to zelo v redu

#159 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 4. september 2003, 07:54

:palec:

#160 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 5. september 2003, 08:30

OK bomo malo Šimencu na dušo pihali x:Dx x8Dx pa da pripravi fotke z besedili in opisi x;)x x^x :palec:

#161 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 5. september 2003, 15:48

Ja kar daj in veliko uspeha....

#162 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 10. september 2003, 09:25

Pa informacija o tem, kakšna mora biti zemlja ipd za uspešno rast, če bi se odločil, da jih nasadim oz. posejem na domačem dvorišču ....

#163 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 10. september 2003, 09:38

x:Dx x:Dx ti bi mel kar lastna pasišča hudooo...malo za šalo

#164 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 12. september 2003, 07:07

Tole jesensko resje raste ponavadi na bolj slabo založenih tleh, morda celo na bolj kislih. Pri nas ga imamo malo ob robu enega travnika in če vržeš malo mineralnega gnojila kam v njegovo bližino, je že konec.
Boljša je facelija, ker cveti in verjetno tudi medi v jeseni dokler ne pade sneg. Pa še cvetnega prahu je vedno dovolj. Toplo priporočam.
Glede setve na nepreorano površino. To je zelo zanimivo agronomsko vprašanje. Privč bi sigurno šlo, samo če kar poprek pomečeš najbrž ne bo ravno veliko zraslo. Če ima kdo v bližino sejalnico za direktno setev, potem bi rasla kot nora. Jaz sem facelijo sejal vedno na strnišče - plitvo oranje, povlekel, posejal in plitvo zamešal. To na koncu niti ni grozno pomembno, če ni preveč ptic okoli.

#165 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 12. september 2003, 08:16

Facelija ki je bila zasejana junija se je osemenila in danes 13. septembra je novo pognala velika ze 7 cm ampak malce dvomim da bo letos zacvetela :eek: xrolleyesx je pa faj ker prekrije plevel in ce jo naslednjo spomlad podorješ je še fajn gnojilo :palec: x:Dx x8Dx

#166 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 16. oktober 2003, 12:14

Facelijo sem že imel doma, ob čebelnjaku, na zapuščeni njivi in ni bilo slabo. Že zaradi tega, ker se jo je dalo podorat. Sedaj imam čebelnjak na drugi lokaciji, na travniku , kjer raste poleg trave še detelja; lucerna, vendar pa je je tako malo, da ni omembe vredno. So pa čebele na tisti, ki je in človek začne razmišljat v to smer, da bi muhcam omogočil še nekaj več, kot le nekaj borih rastlinc. Oranje pa ne pride v poštev, saj ne morem orati med drevesi ipd. Zato razmišljanje v tej smeri, da bi deteljo posjal na obstoječo površino.
Vsaka bilka prav pride, pomladi, poleti in jeseni ...

#167 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 24. januar 2004, 18:39

Počasi bo treba razmišlajati o letošnjem flancanju rastlin. Tole sem našel ko sem urejal nek arhiv na ČZS danes x;)x x^x x;)x


SADIKE RASTLIN – TRAJNICE GOLOB – KLANČIČ



1. ANGELICA (Angelica archangelica)
2. BALDRIJAN (Valeriana officinalis)
3. KOMARČEK (Foenicum vulgare)
4. ROŽENKRAVT (Pelargonium odoratum)
5. SIVKA (Lavandula officinale)
6. RUDBEKIJA (Rudbeckia sp.)
7. HOSTA ( Hosta sp.)
8. BODOGLAVEC (Ehinops ritro)
9. RABARBARA (Rheum sp.)
10. ZIMZELEN (Vinca minor, major)
11. PEHTRAN (Artemisia dracunculus)
12. KOMARČEK (Foenicum vulgare)
13. KAMILICA (Chamaemelum nobile)
14. AMERIŠKI SLAMNIK (Echinacea purpurea)
15. SLADKA KORENINICA (Polypodium vulgare)
16. POPROVA META (Mentha piperita)
17. VINSKA RUTICA (Ruta graveolens)

#168 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 25. januar 2004, 20:43

Ali mi lahko kdo pove, kj bi dobil semena mehurke (Colutea arborescens)? To je grm brez trnov, drugače pa ima enake liste kot robinija, cvetovi pa so rumeni, spet podobni robinijinim, ki pravijo, da dobro medi. Njeni plodovi - stroki pa so značilno zelo napihnjeni (ime).

Kdaj je zadnjič medil "žepek" - šetraj (Satureja montana)? Menda medi zelooo poredko... Škol nad Ajdovščino ga je poln, a ne spomnim se, da bi kdaj na njem opazil čebele.

#169 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 17:03

Bogdan, mogoče se lahko obrneš na koga iz sekcije za medovite rastline, če pozna koga s semeni. Samo zgolj ena rastlina bo bolj malo haska, dokler ni vsaj kakih 30 arov, je vse skup bolj pljunek v vodo. Treba delat na veliko :palec:
Moram pa reči, da sam precej spremljam tole okoli medovitih rastlin, pa do sedaj še nisem opazil teh rastlin.

Največ športa za malo denarja na mali površini je pa po mojem mnenju še vedno facelija. Poleg tega jo pa še lahko planiraš na določen termin +/- 10 dni.

JJ, ja je kar treba začeti, če imaš kako seme. Pri meni Jurkovičeva evodija že kali, imam pa še nekaj drugih semen pripravljenih. Pred leti so neki Prekmurci v Celju prodajali neko varianto akacije-po njihovo-ampak gre za nekaj drugega. Lani je že sproducirala nekaj semena in moram sedaj poskusiti, če bo hotlo kalit.

#170 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 26. januar 2004, 19:05

Če bi čebele na "gandži" med nosile bi bili mi čebelarji brez problema glede na to da je takoj za krompirjem in koruzo najbolj razširjena rastlina v Sloveniji. x;)x x^x x:px

Vsaj tko pravjo :vragec: x:px :vragec: x:px

#171 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 20:04

Ja in kolk tega smrdljivega sranja pa lahk skadimo, da bi bla najbolj razširjena rastlina pr nas x:)x x:)x ? Pa itak je zarad zaraščanja že praktično 60% Slovenije hosta, tak da če vidiš, da s kje kej zarašča, samo greš pa hitro zasadiš kako evodijo :vragec:
Pol bomo pa spet čebelarji prašički x:Dx

#172 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. januar 2004, 20:06

Aja, kar te tiče khm tistga- problem je tudi v tem, da morš moške rastline odstrant, pol pa nimajo kje nabirat peloda. ŠIT, ah ne ne mislim ŠIT-a, mislim sranje x:Dx

#173 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 26. januar 2004, 22:15

Tudi jaz sem prišel do semena evodije in ga imam še vedno v kuverti. Daj Marko napiši kako, kdaj, kam posejati, da dobim dobre sadike.

A kdo ve, če akacija raste in medi tudi malo višje ali le v nižini. Pri meni ni nič akacije in tule v bližini se ravno zarašča en travnik in da ne bo tu raslo robidje ipd, bi vskočil vmes in nažgal notri akacijo. Se mi zdi, da spomladi pri razvoju igra veliko vlogo vrba iva in zadnje čase sem na vsak vogal kjer je količkaj vlažno potikal polmeterske šibe od ive, to se hitro prime in mislim da je od tega efekt dober.
Muha ne mara lenuha.

#174 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 27. januar 2004, 09:44

Jaz sem del semena posejal kar v en lonček za rože, po približno 10 dneh je nekaj začelo kalit. Ko bo jasno, da so vzkalile parave stvari :vragec: , bom presadil v jogutrove lončke, pri višini nekje 25 cm pa ven ali pa v večje teglce. Tak je plan zaenkrat. Posej pa recimo 1/3 semena že kar zdaj. Prej kot je, bolš. Sicer pa menda privč zacveti šele po šestih letih. Tiste kupljene so zacvetele pri meni sicer že po 5 letih, ampak mi mamo jedrsko bliz x:Dx

Akacija: Kaj je zate malo višje. Do nekje 600 m nadmorske višine bi še šlo v celinskem delu. Pri nas na 400 ni problema. A seme maš? Če ne bi bilo snega, bi ti ga lahko malo poslal, ga je kolikor češ.

Iva se pa res lepo prime, pa spomladi je neverjetno koristna, samo če je ravno ne opere dež pol pa še malo zamrzne :xx!:

#175 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 27. januar 2004, 09:58

Marko, letos sem posadil na parceli (1 ha), kjer imam čebelnjak (nov, še nenaseljen), kakih dvajset sadik evodije, ki sem jih zastonj dobil pri sodelavcu. x^x pod drevesom, starim kakih deset let jih je bilo kar nekaj. Ampak na mehurko sem pač mislil, ker je naša avtohtona rastlina, po knjigi Čebelarstvo (Šivic ured.) sodeč pa dobro medi, zakaj je ne bi med kakim grmovjem namnožili... Se pa strinjam, da mora biti cvetja kar nekaj, če naj vsaj čebelice imajo kaj od tega. Če bom kje staknil seme, vprašati moram še v botaničnem vrtu, vam bom povedal. Edino mislim, da razen na primorskem po sloveniji ne uspeva, ker je toploljuben submediteranski grm. :sori:
Facelijo pa itak mislim sejati med drevesi češenj in marelic, ki jih imam na zemljišču zasajene... :8):




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0