Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Izvirni greh


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
256 komentarjev na to temo

#1 nevednica

nevednica
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 17

Objavljeno: 24. junij 2003, 11:03

Ohoj. Vem, da ste ze pisali o krscanstvu vendar nisem nic zasledila o izvirnem grehu. Seveda sem prebrala veliko razlag o tem in vse so skregane druga z drugo. xrolleyesx Zanima me vase mnenje?! Res mislite da se otroci rodijo z grehom?
Krscanstvo naj bi bila simple, 10 zapovedi in basta, vendar vedno se najde nekaj.... x?x in ne vem zakaj mi prav ta izvirni greh ne da miru :sori: Upam, na vase odgovore. Lep pozdrav.

#2 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 24. junij 2003, 12:51

Hja, če bi moji starši vztrajali pri tem, da nadaljujem z veroukom, bi meni tudi podobne norije šle po glavi ... x:Dx

Eeee, ja ne, mislim, da se ne, in da je to še eden katoliški "no sense" - nesmisel, da tam z nekim peklom in podobnimi stvarmi strašijo svoje vernike. Sorry vsem katolikom(vem, da jih tukaj ni dosti x:Dx , no eden precej goreči je, a ne x:Ix ), ampak to so za mene ustrahovani ljudje.

Še najdlje, kolikor se tako spominjam, bilo mi je kakih 6 ali 7 let ... smo imeli koline ... grozno ... zakaj otroci nochejo ubijat ? :sori: Starejši pa to kr mimogrede ?

#3 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 12:59

:vragec:

klele je treba najprej povedat, da izvirni greh ni niti >katolishki<, niti >krshchanski< izum....korenine izvirnega greha segajo hudo nazaj v zgodovino religije, po nekaterih ocenah kakih 1000 (bero tisoch) let pred slavni judovski izhod iz egipta...po grobi oceni nekje -4200 let...


kar se pa prestrashenosti raznih KATOLIKOFOBOU tiche, je pa itaq vsak komentar odvech



:vragec: x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#4 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 24. junij 2003, 13:25

klele je treba najprej povedat, da izvirni greh ni niti >katolishki<, niti >krshchanski< izum....korenine izvirnega greha segajo hudo nazaj v zgodovino religije, po nekaterih ocenah kakih 1000 (bero tisoch) let pred slavni judovski izhod iz egipta...po grobi oceni nekje -4200 let...

Cool, natančna razlaga. x;)x

kar se pa prestrashenosti raznih KATOLIKOFOBOU tiche, je pa itaq vsak komentar odvech

Kako to misliš ? :inocent:

#5 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 14:55

:vragec:

no no....


predvsem ne gre za strashenje


obljuba je tista

VSTAJENJE


:vragec: x:)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#6 El Nino

El Nino
  • Lunatik
  • Št. objav: 10 745

Objavljeno: 24. junij 2003, 17:33

kar se tiče krščanstva, je Nietzschejeva Volja do moči, najboljši priročnik... sicer pa izvirni greh ne obstaja, men se zdi da je najbolj izvirni izvirni greh, tisti od Primoža Trubarja, Človek ki ne izkoristi svojih potencialov, ta je grešnik.
:D Rad bi se z vami družil tudi v živo, povejte mi če se kdaj mudite v moji okolici LJ, Moste.

#7 nevednica

nevednica
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 17

Objavljeno: 24. junij 2003, 17:51

aakhut >kar se tice Egipta> a ni dogma o izvirnem grehu pac del Stare Zaveze in kljub temu, da je krscanstvo mlajse ta Zaveza predstavlja del filozofije krscanstva.Okej, mogoce krscanstvo res ni izumil izvirnega greha ga pa v nasem prostoru najbolj reklamira.
Point pa ni v okoliscinah ampak v pomenu izv.greha---tukaj sem zelela vase mnenje. x!x
x?x Ali se vam ne zdi da je to samo eno od psiholoskih orodij prisiljnega pridobivanja clanov religije. Namrec rojen si z grehom in samo krscanstvo te lahko resi. Ob taki strategiji in psiholoski labilnosti in podrejenosti vecine prebivalstva v tistem casu ni cudno, da je krscanstvo postalo tako dominantno in spolitizirano.
Danes se zdi blazno samoumevno, da je religija na osebni ravni subjektivna stvar, vcasih pa je bilo to popolnoma objektivna brez osebnih interpretacij posameznikov (razen redkih izjem Henrik itd.). Da bi religija imela cimvec privrzencev je zato morala biti cimbolj "trzno zanimiva" s specialnimi efekti (cudezi), superheroji (Samson) itd.Podobno kot danes v dirki za box office pocnejo filmi. :O: Te pravljice so sicer prisotne v vseh religijah in tudi krscanstvo jih je polno vendar se dogme v stilu izvirnega greha dotikajo clovekovega intimnega sveta(briga me za Samsona me pa moti, ce mi duhovnik rece, da sem ze od rojstva gresnica).Zato me toliko bolj zanima vase mnenje???

#8 artem

artem
  • D član
  • Št. objav: 625

Objavljeno: 24. junij 2003, 18:14

kar se tiče krščanstva, je Nietzschejeva Volja do moči, najboljši priročnik... sicer pa izvirni greh ne obstaja, men se zdi da je najbolj izvirni izvirni greh, tisti od Primoža Trubarja, Človek ki ne izkoristi svojih potencialov, ta je grešnik.

:palec: x:)x
www.rael.org

#9 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 19:10

:vragec:

BLAGOR NEVEDNIM...


lubica mal si pomeshala staro pa novo zavezo....

judje definitvno na bolj prefiden nachin reklamirajo izvirni greh, kot pa kristjani...

kar se pa >superherojev< v krshchanstvu tiche...ne vem , kaj dela samson zraven


:vragec: x:)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#10 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 24. junij 2003, 19:11

... x?x Ali se vam ne zdi da je to samo eno od psiholoskih orodij prisiljnega pridobivanja clanov religije. Namrec rojen si z grehom in samo krscanstvo te lahko resi. Ob taki strategiji in psiholoski labilnosti in podrejenosti vecine prebivalstva v tistem casu ni cudno, da je krscanstvo postalo tako dominantno in spolitizirano.
...

Zivjo, Nevednica - zelo zanimivo temo si odprla - pa tule tudi fajn razmisljala...
Pravis nekaksna strategija... ja, zanimivo in res se tako zdi...
Vendar pa vseeno mislim, da pomen - fora - le ni samo tak - no, ali pa pac ni to ta glavni, osnovni 'motiv'.
Po mojem je finta v bistvu zavedanja - da se moras kar takoj 'presaltat' na nekaksno 'resevanje' svoje duse (ki pa je recimo usmerjanje na visje nivoje)...
Da je pot, cilj... vsakega posameznika (vernika) k svetlobi... da se po defoltu prevesi na 'dobro'.
Da morda vsakdo razmislja o 'grehu', ki pa pac ima opraviti z vestjo... Da se zaveda, skratka.
Ker - ce ni teme... ...
Ma - ful se mi je dobro poblisnilo v mislih, pa sem izgubila nit.. :o|o:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#11 nevednica

nevednica
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 17

Objavljeno: 24. junij 2003, 21:21

Nekako sem ciljala na odgovore v stilu Marse in El Nina sploh v smislu koliko drugi razumejo oz interpretirajo simboliko v krscanskih prispodobah, koliko pa ljudje razumejo Biblijo skozi ozko kalupiran pogled, ki se je oblikoval sele po prevladi krscanstva. V teh odzivih se lepo vidi razlika med ljudmi, ki so duhovno razviti in razmisljajoci in tistimi, ki jim vera sluzi kot odgovornostni ventil za njihove grehe (pokesaj se in oprosceno ti bo ipd.)
Se par besed o stari Zavezi> Sveta knjiga krscanstva je Biblija, katere del je Stara Zaveza, katere del je dogma o izvirnem grehu. Ker je vecina od nas odrascala v pretezno krscanski druzbi (Slovenija) pac to dogmo navezujem na to vero, kar ne pomeni, da je druge ne poznajo.(to pac ni bila stvar debate).
Glede Samsona, ki je definitivno del Stare Zaveze in je sluzil le kot primer pa je zanimivo, koliko podobnosti ima z danasnjimi superjunaki>Pravicni borec na strani zatiranih, nadnaravna moc, sibka tocka, junaska dejanja,... Vendar pa je to stvar ze druge debate.


:inocent: Izvirni greh je meni sprejemljiv predvsem simbolicno. to da se clovek rodi kot gresnik razumem, da se rodi kot duhovno nerazvit in ima ves potencial, da postane ali dober ali hudoben na njem je ali bo v zivljenju duhovno rastel. V starih casih je za to podrocje skrbela religija, ki stakimi dogmami poziva ljudi k duhovni rasti. Vendar pa... v koliksni meri oz. na kaksen nacin je to potrebno danes?

#12 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 24. junij 2003, 21:41

to da se clovek rodi kot gresnik razumem, da se rodi kot duhovno nerazvit

:eek: x?x :eek:

jaz pa čisto nič od tega

misliš reči, da ti je tole razumljivo in logično ali, da razumeš krščanstvo v tem x?x

#13 Vojko

Vojko
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 343

Objavljeno: 24. junij 2003, 21:42

Ideja o izvirnem grehu!

Raj:

-"Človek" je zavedajoča se energija.
- rad bi skusil kaj več, kot samo ravnovesje
- Želi izvedeti vse - kar je vedel stvarnik
- utrga jabolko znanja (recimo, da prekopira CD z vsem znanjem) (izvirni greh)
- na CDju je film (program za film, ki si ga pišeš sam - sproti, saj si zavedajoča energija, ki je prekopiral tudi vse stvarnikovo znanje)
- stvarnik naredi tako (te kaznuje - zaradi kopiranja CDja), da se zavedaš le dela sebe - to je filma, ki ga sproti kreiraš sam z vsemi svojimi predhodniki in sodobniki - mi to imenujemo materialni svet.


****************************************
del analogije za lažje razmišljanje:

Grem v kino
vidim vse obiskovalce, slišim jih, čutim jih, vonjam njihov vonj
začne se predstava
film me zanima
vživim se vanj
ne slišim več gledalcel, sam živim v filmu.

******************************************
V resnici seveda ves čas obstaja cel človek, ki pa se zaveda dogajanja izven kinodvorane samo včasih - morda samo v "sanjah".

******************************************
Uf sem zakompliciral, pa morda kdo vseeno tudi razume kaj želim povedati!
******************************************

Si želiš več od življenja?
Privošči si življenjski coaching!


Vojko J Kalan

e: vojko@9zvezd.com

t: @vojko_9ki

t: @vojko629


#14 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 24. junij 2003, 22:03

zanimivo razmišljanje, Vojko

ob besedo "greh" pa je pripeto toliko zgodovine in čudnih prepričanj...

jaz temu že ne bi rekla greh...

in tudi ne bom!

x:)x x;)x

#15 Vojko

Vojko
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 343

Objavljeno: 24. junij 2003, 22:12

zanimivo razmišljanje, Vojko

ob besedo "greh" pa je pripeto toliko zgodovine in čudnih prepričanj...

jaz temu že ne bi rekla greh...

in tudi ne bom!

x:)x  x;)x

Mateja

Se strinjam s teboj
Manjka definicija greha

Vendar je vse odvisno tudi od tega, ali se zavedamo, da smo nekaj več, ne le materialna bitja z vgrajenim računalnikom (možgani) ali smo sposobni SPET zavedati se celega sebe in polno zaživeti kot celostno bitje.

Zato ni težko obljubljati nebes - saj v nebesih - morda v peklu (kar je najbrž isto) ( :vragec: kje si?) že smo ves čas. Pomembno je le to, ali se tega zavedamo ali ne. In ali je to samo matrica znotraj matrice - je dovolj, da bi se zavedali celega svojega energetskega bitja, ali je tam zgoram Nova MATRICA (se opravičujem tistim, ki filma niste gledali).

Si želiš več od življenja?
Privošči si življenjski coaching!


Vojko J Kalan

e: vojko@9zvezd.com

t: @vojko_9ki

t: @vojko629


#16 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 24. junij 2003, 22:36

Ja, to je res. Biti tam in se spraševati, kako do tja...

če je to izvirni greh, potem je vse tisto, kar so religije pripele nanjo, kaj drugega...

#17 Vojko

Vojko
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 343

Objavljeno: 24. junij 2003, 22:53

Ja, to je res. Biti tam in se spraševati, kako do tja...

če je to izvirni greh, potem je vse tisto, kar so religije pripele nanjo, kaj drugega...

Biti TU, Mateja! Vse je TUKAJ!. Samo zavedamo se le delčka sebe. Čutimo pa lahko kogarkoli oziroma karkoli. Ves čas smo celostna bitja.

Si čitala knjigo: Jogeshvar Muni (Charles Berner) - UM in čiščenje uma?

Si želiš več od življenja?
Privošči si življenjski coaching!


Vojko J Kalan

e: vojko@9zvezd.com

t: @vojko_9ki

t: @vojko629


#18 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 22:57

:vragec:

NEVEDNOST NI OPRAVICHILO....


stara zaveza je knjiga zase....

krshchanstvo....ki je po nekaterih trditvah nadaljevanje, ali nadgradnja judaizma, je samo prevzelo staroknizhje...tu mislim predvsem PENTATEUH (peteroknizhje, 5 mojzesovih knjig), ostalo pa so privzeli zato, ker drugache stvari kot stojijo izgubijo pomen; samo za primer: v knjigi Izaije je bila izvedena redakcija, zaradi: citiram:"Bog ti da zhiveti tolikokrat kot On hoche", (prichakujem vesele razlage x:o)x )saj s tem citatom pade oblujba vstajenja; v izvirniku je scitat she vedno prisoten.
Krshchanstva brez STARE ZAVEZE ni!


Vojko:

greh se definira zhe sam po sebi z greom,
kaj hochesh she vech?



:vragec: x:)x x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#19 cosma

cosma
  • D član
  • Št. objav: 5 694

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:00

Jaz mislim, da je greh vse tisto, kar nam je sporoceno od okolice kot greh, od nas samih je pa odvisno koliko smo ''labilni'' in dovzetni za merila, ki nam jih okolica postavlja.

Izvirni ali kaksen drug ...saj v bistvu imata isti imenovalec...naredimo ali pomislimo na nekaj kar ne bi smeli, nekateri zaradi tega trpijo , nekateri zmahnejo z roko ...so what?

Vcasih recem ...ufff tole je pa ful greh, ko pojem ze ne vem koliko cokolade ali peciva in imam slabo vest . ker vem da ne bi smela, ker potem bo.....
Vcasih pa nekaj, kar je potencirano kot greh si mirne duse privoscim brez da bi trznila...so what?

Itaq pa pojma nimam o krscanstvu tako, da kaj vec o tem ne vem ...imam pa mnenje o odprodaji odpustkov za storjene grehe.
Jas te mam tak rada
I am feeling very olympic today
Is time the only thing you are waiting for?
Ni nujno, da si nor, da pišeš tukaj - pomaga pa!

Old friends pass away, new friends appear. It is just like the days. An old day passes, a new day arrives. The important thing is to make it meaningful: a meaningful friend - or a meaningful day.
Dalai Lama
Majhne usluge prijateljstva so tisočkrat vrednejše kot bleščeča darila, s katerimi nas poniža nečimernost darovalca. (Goethe)

#20 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:03

:vragec:


cosm(AT)a


meshah izvirni greh z vestjo

vest je socjalno-geografskega porekla
izvirni greh pa stvarjenskega


ne meshat


:vragec: :vragec: :vragec:
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#21 cosma

cosma
  • D član
  • Št. objav: 5 694

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:07

ti si pa kar hud name....
ja mogoce ze mesam ..ampak greh so mi rekli je da naredis nekaj kar je proti pravilom ki so zapisana v tisti veliki debeli knjigi...ze toliko let ...ja in ce jaz nekaj storim...in ne cutim da sem gresila , ceprav tam pise da je to greh...ja so what...vest ali pa greh ...pri obojem je bad feeling...

mas prav aakhut pojma nimam, podala sem samo svoje skromno mnenje
Jas te mam tak rada
I am feeling very olympic today
Is time the only thing you are waiting for?
Ni nujno, da si nor, da pišeš tukaj - pomaga pa!

Old friends pass away, new friends appear. It is just like the days. An old day passes, a new day arrives. The important thing is to make it meaningful: a meaningful friend - or a meaningful day.
Dalai Lama
Majhne usluge prijateljstva so tisočkrat vrednejše kot bleščeča darila, s katerimi nas poniža nečimernost darovalca. (Goethe)

#22 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:10

:vragec:

cosm(AT)a


mash prou.....iz svojga stalishcha


ampak kle gre za termin:
IZVIRNI GREH


dam pa zram (v sploshno zabavo en citat):
CHE MI VEST NAREKUJE, DA MORAM POSTAT MUSLIMAN, MORAM TO POSTAT V TEM TRENUTKU,
DRUGACHE NISEM PRAVI KRISTJAN.

T.AQUINSKI



:vragec: x:)x x:)x x:)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#23 Vojko

Vojko
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 343

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:11

:vragec:

ne meshat


:vragec:  :vragec:  :vragec:

:xx!: Dej no Aakhut

Enkrat pravš Mešat x:Dx
Drugič pa ne mešat - odloči se no! x:o)x

P.S. Vidim, da zadeve dobro obvladaš, no saj kako jih ne bi če si :vragec: .
Všeč so mi tvoje razlage in medklici, ko gre za stvar

Si želiš več od življenja?
Privošči si življenjski coaching!


Vojko J Kalan

e: vojko@9zvezd.com

t: @vojko_9ki

t: @vojko629


#24 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:13

:vragec:


VOJKO x:)x x:)x x:)x

meshat pr sexu pa pr zmenkih...JA


pr religiji pa filozofiji....e, to pa NE
(NEMA TOGA)



:vragec: JE ZMERI ZA STVAR, sam ne za tardecho
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#25 cosma

cosma
  • D član
  • Št. objav: 5 694

Objavljeno: 24. junij 2003, 23:15

vcasih mislim da ti je najljubsa igra pink ponk :vragec:
Jas te mam tak rada
I am feeling very olympic today
Is time the only thing you are waiting for?
Ni nujno, da si nor, da pišeš tukaj - pomaga pa!

Old friends pass away, new friends appear. It is just like the days. An old day passes, a new day arrives. The important thing is to make it meaningful: a meaningful friend - or a meaningful day.
Dalai Lama
Majhne usluge prijateljstva so tisočkrat vrednejše kot bleščeča darila, s katerimi nas poniža nečimernost darovalca. (Goethe)




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0