Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Čmrlji


  • Prijavi se, če želiš komentirati
27 komentarjev na to temo

#1 spilferderber

spilferderber
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 6

Objavljeno: 22. julij 2003, 13:24

vprašanje popolnega laika na tem področju: kako začeti z "vzgojo" čmrljev? Ali imamo kakšno pametno literaturo, spletno stran, mogoče se kakšen član foruma bavi s tem, koliko se ta zadeva razlikuje od čebel, ipd..

hvala! x:)x

#2 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 22. julij 2003, 15:10

V okviru Čebelarske zveze Slovenije deluje tudi sekcija za vzrejo čmrljev. Poleg tega imamo Slovenci na tem področju vrhunskega strokovnjaka, dr. Jožeta Starca, ki deluje na Univerzi v Uppsali na Švedskem. Iz sekcije je najbolj poznan dr. Janez Grad.
Bil sem na enem izmed njegovih predavanj, kjer je podal tudi nekak "šnelkurs" za vzrejo čmrljev. Če želiš, lahko izbrskam zapiske iz tega predavanja in jih objavim. Sicer bi moral tudi google izpljuniti kaj pametnega, če vanj vpišeš bumble bee breeding/rearing.
Čmrlji so sicer ena izmed želja za prihodnost pri meni, ker mi letos spomladi ni uspelo ujeti in obdržati nobene matice. Ena mi je pobegnila, eno sem poskušal podhladiti v hladilniku, pa ni uspelo, ...
Spomladi pri nas matic leta kar precej okoli. Jaz sem eno ujel celo pri poskusu infiltracije v čebeleji panj. Samo so ji čebele pokazale, kdo je glavni.

#3 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 22. julij 2003, 15:12

Poslanstvo čmrljev?
Vsako živo bitje ima po mojem mnenju zaradi samoreplikativne narave DNK željo po širjenju svojih genov. Torej bi bilo primarno poslanstvo čmrljev preživeti in nadaljevati rod.
So pa čmrlji pomembni tudi kot opraševalci rastlin. Njihova anatomija (dolg rilček) jim omogoča opraševanje nekaterih rastlin, ki jih čebele ne morejo. Uporabni so menda pri nekaterih deteljah in rastlinah, ki rastejo tam, kjer čebel originalno ni, npr nekih brusnic na severu Švedske
Evolucijsko so bolj dovršeni kot čebele. Če bi prišlo do kakšne večje katastrofe, imajo čmrlji večje možnosti za preživetje od čebel in so zopet po mojem mnenju nekak varnostni mehanizem narave, če bi iz nekega razloga čebele odmrle.
Te prednosti so manjše družine (kolonije ali zadruge), ki jih člani družine najdejo tudi ob morebitnem premiku na krajše razdalje, prezimi matica sama, matica se lahko oplodi tudi "znotraj panja" (to je sicer dvorezen meč), matica lahko preživi tudi kakšno leto zaprta brez izleta, ...

#4 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 22. julij 2003, 15:57

Kdo koga oplaja, oz. kaj delajo ostale cebele, poleg rutinskega delavnika?
oz. so delavke cebele neplodne?

#5 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 22. julij 2003, 17:56

Oplajajo seveda troti, tako pri čebelah kot pri čmrljih. Delavke navadno niso nikjer neplodne, vendar jim za leženje jajčec manjka ustrezna prehrana, da se razvijejo njihovi jajčniki. Seveda pa delavke (govorim za čebele) ne morejo zalegati oplojenih jajčec, ker niso bile na prahi in tudi ne poznam primera za carnico, da bi se trotovska delavka oplodila.
Verjemi mi, da čebelam normalna panjska opravila povsem zadostujejo in treba, da bi delale še kaj več. Če pa nimajo kaj za delat (brezpašna doba) v panju, potem delajo pač tisto, kar delajo vse ženske, če imajo preveč časa - probleme.

#6 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. julij 2003, 18:28

Marko si kdaj imel priliko opaziti, da se trotovec sanira sam??? Iz jajčeca, ki ga izleže čebela delavka se v zelo redkih primerih razvije matica, KI NE leti na praho ampak nekako sama sebe reproducira???? :O:
Povprašaj o tem dr, Pklukarja on je to razlagal samo nisem preveč poslušal takrat....nekoč se je pri meni tudi trotovec sam saniral samo sem mislil na kako priletelo matico, ko pa je dr. Poklukar to razlagal sem takoj pomislil sam sem preplitek za te zadeve... x;)x

#7 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 22. julij 2003, 18:36

Ne, jaz imam s trotovci grozno slabe izkušnje. Včasih je bilo satje že neuporabno, ko sem opazil, da je družina trotovske (vešča uničila recimo v roku 14 dni ali kaj podobnega). Fej in Fuj :\:
Dr. Poklukar je pa precej časa kar zaposlen, zato ga kontaktiram samo takrat, ko je res potrebno.

#8 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 22. julij 2003, 19:06

A HOČE ZDEJ KDO RAZLOŽIT xcivx KUA ZDEJ RAZLAGATE DA TROTOVCI SAMI SEBE KLONIRAJO x?x :vragec: xrolleyesx :inocent:

#9 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. julij 2003, 19:06

Ja v kolkor boš imel priliko ga vprašaj o tem...trotovec pa itak je najboljše RD dodati in konc zajebancije!

#10 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. julij 2003, 19:12

Ja v izjemnih primerih neki podbnga se zgodi, tudi temu bi lahko rekli narava in boj za obstanek!?
Vsak ve, da trotovci probajo preživet to je dejstvo in čebele vlečejo matičnike iz tistih celic zaleženih. Tako je razalagal dr. poklukar, da v izjemnih primerih se zgodi, da se razvija čisto normalna matica, KI PA NE IZLETI na praho ampak nekako reprodukcira sama sebe ali tako nekak saj ne vem kako je to imenoval bi moral zapiske za nazaj gledat, če jih imam!? :palec: V glavnem zalega jajčeca iz katerih se razvijejo čebele delavke tak naj bi to zgledalo.
Podoben primer sem imel nerkoč pa sem kar pustil se mi ni dalo ubadat z družino mislil sem itak se bodo čebele sesule pa bom potem ven pobral sate ampak družina je pozneje dobila matico kako ne vem!?

#11 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 23. julij 2003, 07:47

Dr. Grad; članek v petkovem ali sobotnem delu 19.07.03 / 20.07.03; vse, kar vas zanima o čmrljih.

#12 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 23. julij 2003, 09:44

Svaka vam cast!
Kako je fino prebrati kaj, ko nekdo napise, ko se vidi, da veliko ve! :palec:

Tudi mene je zanimalo tole s cmrlji - nisem vedela, da so tako pomembni... Ravno zadnjic sem enega opazovala - imel je kake 3 cm ali vec v dolzino in kake 2 v sirino! :eek:
Takega korenjaka se nisem videla!
Pa sem ga opazovala, kako je res rilckal, cvetovi pa so se upogibali od njegove neznanske teze...
Pa sem tole razmisljala, kaksno funkcjo pravzaprav imajo... laiki pac mislimo, da so cebele point, cmrlji pa kao itak samo zase si tole pedenajo. :)
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#13 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 23. julij 2003, 11:42

Mene zanima za začetek kako sploh prideš do matice čmrlja (ujameš ali kakorkoli???)

#14 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 23. julij 2003, 15:11

Ponavadi se lovijo matice spomladi, ko začnejo letati. To so tiste bolj debele. Delavke so kar občutno manjše, ampak še vedno večje od čebel. Pri nas spomladi opazim nekako dve vrsti, sivčke (ti delujejo bolj neumni in jih je lažje loviti :vragec: ) in črnčke. Teh mi še ni uspelo uloviti.
Ko ujameš žverco, daš na hladno, da se umiri, potem pa moraš imeti pripravljeno kakšno škatlo od čevljev ali nekaj podobnega, notri pa mah in staro čmrljevo satje (to menda zagotovi, da ti ne spizdi). Dodati ji je treba še nekaj izkopanca, morda nekaj medu, da ima za začetek. Potem pa škatlo nekam na toplo, npr pod posteljo, dokler zunaj niso primerne razmere.
To je kratek povzetek šnelkursa za nestrpneže. :palec:

#15 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 23. julij 2003, 19:14

Imam dva gnezda v t.i. mrtvih koprivah a pol spomlad kar tam pošnofam :inocent: mal mi ni štos it čmrljem gnezda razkopavat xcivx :o|o: a se da kje to nabavit x?x čehi hodijo k nam v rastlinjake opraševat s čmrlji x8Dx niso od muh tile čehi kaj x:Dx

#16 Jernej Steničnik

Jernej Steničnik
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 13

Objavljeno: 23. julij 2003, 21:31

Tudi jaz sem spomladi lovil matice čmrljev in sem jih dajal v majhen panjič z mahom. Notri sem jih pustil zaprte kak dan in jim dal malo medu v upanj, da se tu nastanijo. Ampak vedno, ko sem odprl žrelo le frrrr in čmrlja ni bilo nikjer več. Potem sem izgubil voljo.
Kako dolgo se pa podhlaja matica čmrlja v hladilniku x?x

Pravijo, da so čmrlji že redkost in jih je zmeraj manj. Toda letos jih je bilo ogromno glede na druga leta in včasih sem imel občutek, da jih je zunaj v naravi več kot čebel. Opazil sem, da čmrlji obiskujejo nekatere rastline za katere se čebele ne zanimajo. xrolleyesx

#17 Vojko

Vojko
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 343

Objavljeno: 23. julij 2003, 22:15

Hoj fantje, vi ste znalci in prav zanimivo je čitat tole vaše čtivo.
Prav lepo, da vam je Marsa dala na voljo tale forum.

Čmrlji so mi od nekdaj zanimivi, tako optično, po obnašanju kot tudi po vonju.

Nekoč, ko sem bil še najstnik je oče od nekje prinesel malo čmrljega satja in ker sem nor na med,
sem malo polizal tudi tistega. Mi je zelo všeč.

Lepo delajte še naprej.

Si želiš več od življenja?
Privošči si življenjski coaching!


Vojko J Kalan

e: vojko@9zvezd.com

t: @vojko_9ki

t: @vojko629


#18 Mateja

Mateja
  • D član
  • Št. objav: 5 354

Objavljeno: 23. julij 2003, 22:23

Tole pa je res zanimivo brat x8Dx

#19 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. julij 2003, 07:18

Ja mrtve koprive imajo zelo radi. Jaz jih ponavadi tam lovim.
Kar se tiče hlajenja, sem pogledal v zapiske s predavanj dr. Starca. On pravi, da je matico potrebno ohladiti v škatli, v kateri je vlažen mah, na 2 st. Celzija, potem pa temperaturo divgneš na 5 st. Celzija. Samo to menda velja za prezimovanje. Če jo uloviš spomladi, pa jo moraš dati v hladilnik za eno do dve uri, pri tem pa mora biti temperatura nižja od 8 st. Celzija. Če dodam lastne izkušnje. Jaz sem jo hotel podhladiti v zamrzovalni skrinji. 15 minut ni zadostovalo, 30 pa je bilo preveč. [na tem mestu sam sebe mahnem z nečim trdim po glavi]
Ko uloviš matico, jo moraš dati s panjičkom vred v temen in nekoliko hladnejši prostor. Lahko ji daš tudi eno čebeljo celico, iz katere se bo v kratkem času (~1 dan) izlegla čebela. To čebelo si črmlja matica potem podredi in ta čebela ji pomaga. Matice ne smeš spustiti ven ali na svetlobo, dokler ne začne zalegati.. Zaprta pa je menda lahko celo do dve leti.
Če bo kdo želel gojiti čmrlje, se mora zavedati, da imajo precej bolezni. Menda je celo vsaka tretja matica bolna - ti poddatki veljajo za raziskave na Švedskem. Poleg precej čebeljih imajo še svoje variante bolezni.
Kaj potrebujemo? Akacijin med za hrano. Orodje: mikroskop, škarje, mreža za lovljenje, povečevalno steklo, ki se namesti na glavo, škatlo (npr. od čevljev - za panj), eno drugo škatlo, v katero spravljaš stare matice, ko umrejo (tole je opcijsko, zna pa pridet prav za kasnejša preučevanja)
Zelo prav pride tudi staro čmrljevo satje, zato če najdemo kakšno gnezdo, ga spravimo.
Matice, ki letajo pozno poleti, so ponavadi bolne!
Paziti je potrebno še na nekaj. Število članov družinice in njena agresivnost sta močno korelirani (povezani) lastnosti, zato je potrebno družine razdeliti, ko pridejo nekje do 40 članov. (Tukaj moram dodati, da je verjetno to število za različne vrste čmrljev drugačno).
Za opraševanje je menda primerna vrsta Bombus terrestris. Zdej pa hitro na google.

#20 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 24. julij 2003, 11:12

Menda so družine črmljev Bombus Terrestris najbolj optimalne pri velikosti do 300 članov?

Ker imaš izkušnje me zanima, koliko časa ti v povprečju vzame ena družina napram čebelje družine?

#21 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 25. julij 2003, 06:20

Na faceliji je bilo letos čmrljev ko šus samo kako ujet matico med tisočimi???? xcivx :\: :o|o:

#22 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 25. julij 2003, 07:48

Verjetno težko ....
Mislim, da bi moral matico - kot edinega člana družine čmrljev, ki preživi zimo - iskati spomladi?!

#23 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 25. julij 2003, 08:25

Ma pravzaprav še najbolje tiste koprive pustiti pri miru in naj čmrlji se plodijo in živijo kukr jim paše sam da so :palec: x^x

#24 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 25. julij 2003, 08:51

Za Bombus terrestris je res optimalna velikost družine 300 članov.
Kolikor sem imel možnost videti v rastlinjakih med terenskimi vajami, so čmrlje družine bile v kartonskih škatlah velikosti okvirno 20x30x30 cm. Mislim, da imam v zapiskih nekje zapisane točne mere, a sem trenutno v Ljubljani in ne morem pogledati. Bom dodal zvečer, ko pridem domov.
Matice je vsekakor lažje iskati spomladi. Tisti, ki ve več o čmrljih, bi jih verejtno našel tudi poleti v gnezdu, morda še v celicah. Sam tega ne bi znal. Enkrat sem s kosilnico zadel v gnezdo in sem kasneje poskusil poiskati matico, pa ni šlo. Delavk veliko, tudi enega trota sem našel, matice pa nikjer :sad:

#25 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 25. julij 2003, 09:53

Včasi je lažje "kupiti" kot "dobiti".
Predlagam ti, da pokličeš dr. Grada, ki vsako sezono razdeli kar nekaj družinic ostalim ljubiteljem ... :palec:




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0