Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Blagodejni vpliv Aventurina


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
61 komentarjev na to temo

#1 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. marec 2002, 01:00

Aventurin je že po samem videzu zelo blagodejen kristal.
Spada v skupino kremenov.
Je blage zelene barve - od srebrnozelene do močneje zelene.
Vsebuje drobne srebrne pikice.

Učinkovito ga uporabljamo proti bolečinam in pri VSEH težavah s kožo.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. marec 2002, 01:00

Sama sem aventurin odkrila povsem po naključju - bil mi je podarjen.
Zanimivo pa je bilo to, da sem ga dobila od prijateljice dva dni pred mojim kirurškim posegom.
Ker mi je na pot prišel ravno ta kristal, se mi je zdelo primerno ravno tega vzeti s sabo na poseg, brez da bi karkoli že tedaj vedela o njem, razen imena.
Vseskozi sem ga držala v roki.
Zdravnica je bila zelo prijazna, toliko, da sem si jo upala vprašati, kaj je po horoskopu. :)
Rojena je bila v istem znamenju kot jaz - to se mi je zdel že dober znak.
Ko je potekal sam poseg, me - na moje veliko začudenje - ni prav nič bolelo (čeprav gre za boleč poseg)..
Tega seveda nisem pripisala izključno kamenčku, zdelo pa se mi je zanimivo.
Ko pa sem to povedala prijateljici, je dejala, da je nekje slišala, da je prav aventurin priporočljiv pri bolečinah.

Toliko bolj všeč mi je bilo, ker sem sama to ugotovila, brez da bi o tem bila že poučena.

Od tedaj vsi nosimo na vse posege ta kristal s sabo (Mitja je imel ruvanje zoba in ga s kamnom ni nič bolelo in pravi: "ne vem, če dela ta kamen, a brez njega ne grem več nikamor").

***

Zdaj mi poleg tega služi tudi kot izvrsten energizator kože in je prav tako primeren za eliksir - tako za pitje kot za obloge.

Če damo aventurin čez noč v vodo, imamo izvrsten tonik.

V kreme, ki si jih delam že desetletje, pa si zadnje čase poleg kamene strele izmenično dajem tudi aventurin.

...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. januar 2004, 18:22

Avanturin - Nosorogovo dodano zrno

Zelen je zaradi vključkov sljude, poliran pa ima poseben optični učinek, imenovan avanturizacija - zaradi vključkov fuchsita, goethita in hematita pride do rahlega lesketanja (zaradi razlike med odbojem svetlobe na različnih vključkih) - po tem ga ločimo od odtalih zelenih kamnov.
Energija - element zrak. To je tudi razlog, da raztaplja blokade, dobro deluje na pljuča in kožo (ki ima tudi funkcijo dihanja). Eliksir niža holesterol in deluje proti vnetjem in alergijam.
Velja za prinašalca sreče in materialnih dobrin (tradicionalno je veljal za kamen igralcev na srečo). :eek:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 12. januar 2004, 19:11

:palec: :palec: x^x
Fajn, da si komentiral...
Morda pa je izrazito ugoden npr. za polozaj Saturna v 3. hisi ali v 6.?
Meni ima specialno blagodejne energije. xsrcx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. januar 2004, 19:19

Nisem pravi naslov za debato o Saturnih in hišah. Sončna znamenja in ascendenti še nekako, Luna za silo, potem pa se z mojo astrologijo neha - lahko mi naložiš karkoli, pa bom veselo odnesel x:Dx x:Dx x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#6 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 088

Objavljeno: 12. januar 2004, 20:46

O, ne mi o avanturinu! Mam eno želvico iz modrega avanturina...............matr me glava boli če jo nosim............. :xx!: !

#7 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 12. januar 2004, 21:52

Kristalka!

Midva sva itak dogovorjena. Ko se februarja vidiva, jo imej s seboj in ugotovila bova vzroke ter rešila problem. :eek: x:Dx :eek:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#8 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 12. januar 2004, 22:50

Aventurin je ..
Učinkovito ga uporabljamo proti bolečinam in pri VSEH težavah s kožo.

A to je tist, k sem ga dobu od tebe??
ta turkizen mali bug???
:o

#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 13. januar 2004, 10:25

Kok si hecen Free. :)
Ce je ta turkizern, potem je najbrz turkiz. :)
Turkizno mocno moder, ne prosojen, je turkiz, aventurin pa je blage zelene barve z belimi oz. srebrnimi pikicami...
Saj nekje je fotka... hm... kje je ze to?
Saj jo fliknem se semle..

Nosorog - OK, pol lahko kar zacnem nakladat - kar pa itak ze pocnem... x:)x x;)x

Aja, Kristalka - cudno, to imas ti nekaj cudnega, dvomim, da je to aventurin oz. ce je, cudno da ti hude glavbobole ipd. povzroca... zelo cudno...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 13. januar 2004, 12:20

Kok si hecen Free. :)
Ce je ta turkizern, potem je najbrz turkiz. :)
Turkizno mocno moder, ne prosojen, je turkiz, aventurin pa je blage zelene barve z belimi oz. srebrnimi pikicami...

kva cem, vcasih sem pa res mal bil smotko x:o)x
mah, sem neku hotu pomagat dekletu, pa zabluzo... s temi kamni zdej.. x:o)x x:Ix x:Dx

#11 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 13. januar 2004, 15:28

Jaz imam pa modrega... pa sem se zacela sprasevat, ce je sploh pravi, ko samo o zelenem govorite...

Sem hotela aventurin, pa je prodajalka rekla a modrega al zelenega, pa sem se odlocila za bolj 'mojo' barvo...

A torej obstaja tudi moder in a je kaksna razlika v delovanju?




Aliana
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#12 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 13. januar 2004, 19:11

Aliana!

Zeleni avanturini so resda najpogostejši, najdemo pa jih še v drugih različicah, ne le v modri:
- avanturin je zelen, kadar v njem poleg kremena prevladuje fuchsit (sljuda)
- rjavo barvo mu dajo primesi pirita
- zelenorjavi so tedaj, kadar je poleg fuchita v njem tudi veliko goethita (železova ruda)
- obstajajo še modrobeli, modrozeleni in oranžni. Žal ne vem, kateri vključki povzročijo takšno barvo niti v kakšnem procentu so v sestavo vključeni, tako da ti žal ne morem povedati, koliko drugačno je delovanje modrega avanturina. Ne bi rad ugibal glede primesi, povsem mogoče pa se mi zdi, da ima modri avanturin poleg zračne energije tudi precej izraženo energijo elementa vode.

Moram pa poudariti, da se vsa tradicionalna izročila o avanturinu nanašajo na zeleno varianto, saj je bil ta odkrit najbolj zgodaj (leta 1700 so ga odkrili italianski menihi). Avanturine vseh ostalih barv so dali v isti koš z zelenim šele v 20. stoletju.

V vsakem slučaju se bom pozanimal o primeseh in se dopolnil. :eek:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#13 Aliana

Aliana
  • D član
  • Št. objav: 9 772

Objavljeno: 13. januar 2004, 19:29

Nosorog... :palec:




Aliana
WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY
BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM


loesje


Spet nazaj - Cats & bikes

#14 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 088

Objavljeno: 13. januar 2004, 21:08

Kristalka!

Midva sva itak dogovorjena. Ko se februarja vidiva, jo imej s seboj in ugotovila bova vzroke ter rešila problem. :eek:  x:Dx  :eek:

Yeah!

Absolutno, pa flint tudi, ne? x:Dx

#15 Kristalka

Kristalka
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 088

Objavljeno: 13. januar 2004, 21:09

Kok si hecen Free. :)
Ce je ta turkizern, potem je najbrz turkiz. :)
Turkizno mocno moder, ne prosojen, je turkiz, aventurin pa je blage zelene barve z belimi oz. srebrnimi pikicami...
Saj nekje je fotka... hm... kje je ze to?
Saj jo fliknem se semle..

Nosorog - OK, pol lahko kar zacnem nakladat - kar pa itak ze pocnem...  x:)x  x;)x

Aja, Kristalka - cudno, to imas ti nekaj cudnega, dvomim, da je to aventurin oz. ce je, cudno da ti hude glavbobole ipd. povzroca... zelo cudno...

Nujno ga je treba očistit......mentalno! Sva z Nosorogom dogovorjena! x;)x x:Dx x:Ix x:o)x

#16 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 14. januar 2004, 08:47

Aliana!

Malo sem pobaral dva geologa, katera primes bi lahko dala avanturinu modro barvo, pa mi nista znala povedati. Nastanek barve v mineralih je namreč zelo zapletena zadeva, povezana s pojmom barvni centri - prisotnost neke npr. kovine lahko obarva mineral zelo različno.

Možno je, da je ta podatek v knjigi Sistematska mineralogija, avtorja F. Tućana. To je knjiga, ki si jo že več let prav peklensko želim, a je ni za dobiti, saj je bil zadnji natis 1958. Sem se pa že pred časom dogovoril z nekim geologom, da mi jo bo konec tedna posodil. Tako vseeno obstaja velika verjetnost, da bova izvedela o modrem avanturinu kaj več. x:Dx
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#17 VEČNOST

VEČNOST
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 234

Objavljeno: 30. oktober 2004, 01:02

Prejšnji teden sem si kupila aventurin (zeleni). Ker sem izvedela bolj malo o njem, te dragi Nosorog, prosim, da napišeš kaj več o tem kristalu.

#18 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 30. oktober 2004, 09:23

avanturina:

aja, Ruby, a ves da je po novem namesto ascendent ascandent?
Ja ja, zdej bo treba zacet tko govorit. x:Dx x:o)x x;)x

... dajte v iskalnik ava(?)nturin - boste nasli dva, dajte aventurin, jih boste nasli tisoce. x:)x :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#19 Tina

Tina
  • D član
  • Št. objav: 2 142

Objavljeno: 31. oktober 2004, 17:59

Za začetek ... x;)x

Aventurin
Objavljena slika

#20 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 31. oktober 2004, 20:53

O, thanx Tina, vidis tu pa vse pozabim pa se mislila sem pac, da tole razlagico je mroda vecnost ze videla, pozabila pa sem, da je Mitja napedenal fotke pri vseh kristalih - zadnjic sem sla samo pogledat, ce je slucajno ze na LNM pri kristalih.

Thanx! :vio: :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#21 nosorogovoproda

nosorogovoproda
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 22

Objavljeno: 1. november 2004, 01:41

... dajte v iskalnik ava(?)nturin - boste nasli dva, dajte aventurin, jih boste nasli tisoce. x:)x :palec:[/quote]

Valjda. Aventurin je ime, ki ga uporabljajo na angleško govorečih področjih in še kje, avanturin pa pravimo temu kamnu v slovenščini (pa še to redkokdo). Za katerikoli kamen boste v brskalniku našli neprimerno več, če boste vpisali angleško, namesto slovenskega imena. x:Dx x:Dx x:Dx


AVANTURIN
Trigonalni SiO2, z vključki Cr – muskovita (fuchsita), monoklinskega
KAl2 [(OH, F)2 | AlSi3O10], hematita – trigonalnega Fe2O3 in/ali goethita,
rombičnega FeOOH
Trdota: 7
Gostota: 2,64 – 2,69 g/cm3
Element: zrak

Avanturin je kremen z vključenimi zelenimi listki sljude – Cr-muskovita (fuchsit), goethita in hematita, ki povzočijo na površini značilno lesketanje (avanturizacija). Lahko je tudi bel, siv, rumen, modrikast, rdečkast ali rjav. Rahlo je topen v KOH. Brusijo ga kabošonsko.

Izvor imena:
Ime izhaja iz 17. stoletja in je italijanskega izvora (ventura – slučajen, neenakomerne oblike) in asociira na neenakomerne vključke sljude.

Nahajališča:
Najpomembnejša nahajališča avanturina so v Braziliji, Indiji in Rusiji, najdemo pa ga tudi v drugih delih sveta, npr. v ZDA, Japonski in Tanzaniji.

Možnosti zamenjave:
Podoben mu je prasem, kremen z vključki aktinolita, ki pa je običajno temnejši in za razliko od avanturina v njem ne zasledimo svetlih kovinskih zrnc, zaradi katerih se kamen na svetlobi značilno lesketa.

Ponaredki:
Avanturina zaenkrat še ne ponarejajo.

Tradicionalna uporaba:
Od nekdaj je veljal za zelo priljubljen kamen vsakovrstnih igralcev na srečo, saj pravijo, da njegova zelena barva privablja denar. V magijskih postopkih so ga uporabljali tudi za okrepitev kreativnosti in percepcije. V poznem srednjem veku so ga polagali na veke, da bi si okrepili vid.

Uporaba danes:
Zaradi prevladujoče energije zraka krepi individualnost, izvirnost in sproščenost. Položen na srčno čakro izredno ugodno deluje na pljuča in srce, pri blokadah v predelu hrbtenice pa ga položimo na trtico, od koder s svojo energijo počasi raztaplja blokade. Eliksir iz avanturina niža holesterol, krepi vezno tkivo, deluje proti vnetjem, turom in alergijam. Z ugodno vibracijo preplavi telo in nas, razen s čistimi fizičnimi učinki, ki so posledica raztapljanja vsakovrstnih blokad, napolnjuje tudi z optimizmom, samozavestjo, tolerantnostjo in stimulira sanjanje. Tako kot smaragd, tudi avanturin uporabljamo za energiziranje krem, saj njegova vibracija deluje ugodno tudi na kožo. Lesket, viden na površini avanturina, simbolizira radost, veselje in razum.
Običajno ga programiramo za priklic sreče in materialnih dobrin, nosimo pa kot obesek in ročni kamen.

Astrološke povezave:
Pripisujejo ga astrološki kombinaciji dvojčka – dvojčka, energijsko pa uravnoteža
rojene v sončnem znamenju škorpijona in ascendentom v biku.

#22 VEČNOST

VEČNOST
  • ŽeČistoDomači
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 234

Objavljeno: 1. november 2004, 02:44

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor, še posebej pa tebi - Nosorog.

#23 nosorogovoproda

nosorogovoproda
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 22

Objavljeno: 1. november 2004, 07:48

<{POST_SNAPBACK}>Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor, še posebej pa tebi - Nosorog.


Smrc - Nosorog ne more več do imena Nosorog. Geslo, za katerega je prepričan, da je pravilno, ne prime, včeraj zvečer pa je izvedel postopek za "pozabljeno geslo", pa se ni zgodilo nič. Smrc, uuuuueeeeeeeeeeeee!!!!!!!! uuuuuuuueeeeeeeeeeeeee!!!!!!! smrc, smrc ...

To temo je popravil/a nosorogovoproda: 1. november 2004, 07:48


#24 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 1. november 2004, 08:07

a si vprašal marso, če ti lahko pkmaga pri tem? mogoče se pa da kaj nardit x:)x :palec:
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#25 nosorogovoproda

nosorogovoproda
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 22

Objavljeno: 1. november 2004, 08:46

<{POST_SNAPBACK}>aja, Ruby, a ves da je po novem namesto ascendent ascandent?
Ja ja, zdej bo treba zacet tko govorit.  x:Dx  x:o)x  x;)x

... dajte v iskalnik ava(?)nturin - boste nasli dva, dajte aventurin, jih boste nasli tisoce.  x:)x  :palec:


Ker prikazuješ, kot da smo si začeli v zadnjem času izmišljati nova imena, te obveščam, da je ime avAnturin za ta kamen uporabljal že Žiga Zois. Mimogrede - velja nepisano pravilo, da se v mineraloškem jezikoslovju ime nekega kamna uporablja v obliki, ki je bila v našem prostoru prvič zapisana. In prvič je bilo zapisano avanturin. Torej si je naknadno nekdo izmislil ime avEnturin in ne obratno.

Sicer pa - če pri nas rečemo namesto (tuje) emerald - smaragd, diamond - diamant, ruby - rubin itd., ne vem, zakaj bi bilo čudno in nenavadno namesto tuje besede aventurin, uporabljati slovensko - avanturin.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0