Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Zdravo spanje!


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
10 komentarjev na to temo

#1 askrab

askrab
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 22

Objavljeno: 12. oktober 2003, 06:28

Veliko ljudi danes spanju ne posveča dovolj velike pozornosti, za ohranjanje zdravja in psihofizične kondicije. Posebno mladi ljudje, zamenjajo dan za noč in v zgodnjih jutranjih urah budni hodijo od lokala do lokala, ali po drugih zabavah. Danes se vse nočne zabave praviloma začenjajo od 23 ure naprej in trajajo do zgodnjih jutranjih ur. Tako so mladi ljudje vedno bolj utrujeni, ne da bi se tega sploh zavedali, pa tudi njihovo psihofizično stanje vedno bolj slabi.

Spanje predstavlja organizmu globoko sprostitev ter obnovitev vseh fizičnih, duševnih in vitalnih potencialov. Od kvalitete spanja, pa so odvisne naše psihofizične sposobnosti.
Posledice neprespane noči kot so utrujenost, razdražljivost, raztresenost lahko trajajo še več dni.
Stopnja regeneracije, pa ni odvisna samo od dolžine spanja, ampak tudi od kvalitete.
Zelo važno je tudi, kaj oseba pred spanjem misli.
Velikokrat ljudje razmišljajo o preživelem dnevu in o možnosti reševanja tekočih življenjskih problemov. Take misli vodijo, da tudi med spanjem človek rešuje probleme in posledica tega so bujenje, nočne more, burne sanje, ipd….Velikokrat se zgodi, da se človek zbudi bolj utrujen kot je odšel spat. Pred spanjem, bi bilo dobro, da bi človek mislil na prijetne dogodke. Priporočljivo je tudi izvajanje kratkih vaj avtogenega treninga, dihalne vaje, nekatere druge vaje sproščanja, pa tudi molitev,…
Tudi ni vseeno, kdaj gre človek spat.
V času med 22-2 ure so najmočnejši pretoki vitalnih energij iz okolice, ki jih človek najlažje sprejema v času sna, zato je zelo priporočljivo, da spimo v tem času, ker ima tako največjo regeneracijsko vrednost.
Tudi kraj spanja lahko vpliva na kvaliteto spanca. Priporočljivo je, da je naša glava obrnjena v smeri proti S ali V.Pri zelo občutljivih osebah, pa na kvaliteto spanja vplivajo tudi vrsta ležišča, njihova konstrukcija, vrsta posteljnine, mikroklima v spalnici in še drugi faktorji….
Tudi preobilen obrok pred spanjem, ne deluje blagodejno in za preprečitev težav je priporočljivo, da bi ničesar ne zaužili tri ure pred spanjem.

Spočit človek bi se tako lahko izognil marsikateri nevšečnosti, ki izvirajo iz preutrujenosti, marsikakšen prepir bi bil preprečen in ljudje bi bili predvsem bolj delavni, zbrani, tolerantni in prizanesljivi tudi zato, ker so se dovolj naspali in obnovili svoje energije.
Ni pa spanje edini dejavnik za ohranjanje zdravja in psihofizičnih sposobnosti, a o tem, kdaj drugič.

Lepo vas pozdravljam in želim veliko kvalitetnega spanca.

#2 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 12. oktober 2003, 09:58

Fina tema, Askrab! x^x :palec:
(*ceprav smo spanje ze nekoliko obdelovali, res pa je, da ne v tem konkretnem forumu in tudi ne na ta nacin)...
Nudim pa link, da bo vse lepo povezano: Spanje.
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#3 bigm

bigm
  • D član
  • Št. objav: 907

Objavljeno: 12. oktober 2003, 11:39

Askrab, povsem se strinjam s teboj, dodal bi le, da k dobremu spanju zelo pripomore zmerno športmo udejstvovane, zlasti v naravi. Urica ali dve sprehoda po gozdu, da se misli umirijo, potem pa ni vrag, da ne bi dobro spali.
Naj vam bo vsak dan najlepši dan!

bigm

#4 Volk K.L.

Volk K.L.
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 848

Objavljeno: 12. oktober 2003, 20:53

Ja še posebej pri meni je problem ker imam troizmensko delo. To nekako kompeziram z gibanjem v naravi, vendar imam težave da vstanem dovolj zgodaj, da se odpravim in ko se enkrat odpravim, dobim moč da bi gore premikal, potem se mi bioritem lepo nazaj uravnava na normalo, ko delam popoldne. Za kaj takega rabiš kar veliko volje. To ve vsak ki ima tri izmene ker ima enake probleme.
Ja sam ka mali pao s lipe

#5 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 12. oktober 2003, 21:10

Volk :palec:

Jaz sem tudi delal 3izmesnko delo(pol leta pripravnik in 1 leto dela -malo več, pa ne picajzlajmo x:px ) na takem delovnem mestu, ko je skoz nekdo tam,vikende, praznike - skozi. In vam rečem, ni ga čez 8ih do 16ih! x:)x

#6 nataly

nataly
  • D član
  • Št. objav: 8 410

Objavljeno: 13. oktober 2003, 10:33

Jaz še res zaenkrat zaspim takoj ko se uležem.
AMpak danes sem se zbudila ob 4:44...mi je bilo ful hecno..takele številke...in še sanjala nekaj v zvezi s tem x:Dx

Življenje je to, kar se ti dogaja, medtem, ko planiraš druge reči.

 


#7 Mick

Mick
  • D član
  • Št. objav: 18 126

Objavljeno: 13. oktober 2003, 11:07

Fijuuu...jaz tudi 2 leti delal "ruski" turnus........ :xx!: ...mi ni blo na koncu več nič jasno......kdaj bi spal in kdaj bedel x:Dx ...
Sicer pa spim.....zaenkrat še dobro....med tednom 6-7 ur dnevno.....kakšno urco premalo.......če pa ni časa x:Dx .....čez vikend pa glih kolk mi paše x^x ....tudi 12 ur mi rata x:Dx x:Dx
Nikogar ne obrekujem, samo govorim, kar mislim.
K. Čapek

#8 Trubica

Trubica
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 268

Objavljeno: 13. oktober 2003, 12:51

Jaz sem ti zadnja leta ratala pravi zaspane in zapečkar .. Rabim sicer samo 7-8 ur spanca, ampak nekako po točno določenem urniku . Med tednom se moram spokat (no, ja.. saj me kar "zmanjka") tam nekako najkasneje do 23.30 ure... pa kave ne smem piti po 17.uri..

Danes sem pa spala slabo... imela ene obiske, s prijateljico spili en litrček, njen gospodič viski.. jedla ob 23.uri... Prebrodila krizo, potem pa imela probleme zaspat... Tudi TV me ni uspaval, kot me ponavadi.. In se tako matrala tam nekje do druge zjutraj.. uf, kriza ...

Drugače sem pa zadnjič brala , kaj pomeni drža telesa med spanjem.. Jaz racimo ne morem drugače zaspati kot na trebuhu.. mogoče delno na boku.. Okrog sebe imam dva "pouštrčka" , eden je kao anatomski..(?) .. Menda sem kar OK .. x:Dx ,

Spim pa glava-vzhod .. jasno potem, kje so noge x:Dx
Če pomislim, že vse življenje spim v tej smeri.. Imela pa obdobje, ko sem "morala" spati v smeri..glava-jug.. spala NIČ.. Katastrofa, in taka hodila v službo..ej,je..


Zdravo spanje.. uf, vse kar telesu paše.. Preveč spanja tudi ni dobro. Je pa res, da leta prinesejo svojo.. Kot "mladinka" sem hudičevo veliko zdržala brez malo spanja... Ampak sem bila pa tudi potem sposobna spati po 14 ur skupaj.. Danes tega enostavno ne morem.. "Telo" se zbudi okrog 7.ih in konec veselja.. ne gleda kdaj grem spat.. In to je groza.. Mogoče bi rabila čisto tišino, kar je pa v našem koncu pač nemogoče..



:sleeping: :sleeping: Uf, kako si včasih želim čiste tišine , nekje med samim zelenjem, samo kakšen ptiček zažvrgoli..

Ravno sedaj bi se bilo lepo nakam "ruknt dol".. pa še en tak lep komad je po radui...

#9 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 13. oktober 2003, 15:29

.... .wem, da ni nobeno spanje vsakodnevno enako. Fajn pa bi blo x:Dx

#10 borism

borism
  • Lunatik
  • Št. objav: 14 562

Objavljeno: 14. oktober 2003, 17:55

Lepo napisano,da se spanju ne posveča dovolj pozornosti.Otroci do 14 leta najbolj čutijo katera smer za spanje jim odgovarja,zato se ponoči radi obračajo v te smeri,ali bežijo iz neugodnih smeri.To je tudi res,da moraš misliti na lepe prijetne stvari pred spanjem,duhovniki tisti pravi ne jejo 4 ure pred spanjem(pohvalno),ker če ješ prepozno,si zjutraj še bolj lačen.
Mnogi trdijo,da je najbolj kvalitetno spanje do polnoči,kolikor se najbolj naspiš se do takrat.
Pri nekaterih narodih hodijo spati ko sonce zaide(zato ni vmesno se norčevati iz kokošk),ampak se obvezno dvignejo/vstanejo pred sončnim vzhodom.
Kraj spanja ima tudi razloge za kakovost spanja.Tam ko mačkam paše ni za ljudi,tam ko spijo psi je OK,ker jih privlači pozitivno.Včasih so proti J spale čarovnice,za danes žal ne vemo.
Glede smeri za spanje pa sem tudi jaz tako mislil,da je najboljše v smeri proti severu ali vzhodu(saj je če ne veš kje,kam,kako…,dokler nisem prebral knjig o Feng shui-ju in številu »kua«.
Tam je 9 KUA števil(prvenstveno zahodne in vzhodne)in vzhodnim ne odgovarja smer proti zahodu za spanje,učenje,za družinsko srečo,za bogastvo…(moški in ženske imajo ločene tabele)in nasprotne smeri od ugodnih so neugodne ali nekateri jih imenujejo HO HAI,VU KVEI,LUI ŠAR,ČUEH MING…
Samo en primer,da moški rojen leta 1962,1971….če spi proti vzhodu prinaša družini,če je hranitelj(tisti z večjimi prihodki)nesrečo v obliki bolezni in žalovanja,postane sam večni grešnik in malo kateri trud obrodi sadove…Spomnite se samo,če ste kdaj slabo spali na drugi lokaciji(morje,hotel…)
Pa ostri robovi garderobnih omar,nočnih omaric,ogledala,radijske budilke,tramovi nad posteljo,energetska sevanja,sevanja iz zemlje,svetilke nad posteljo-to so eni od možnih vzrokov slabega spanja in ob večletni izpostavljenosti tudi hudih bolezni…(potrebno jih je pokriti-robove ali premakniti predmet,da ne škodujejo)!
Samo tole še,da mogoče letos spijo slabše tisti,ki imajo spalnice na JV(jugovzhodu)ali na S(severu),drugo leto pa tisti,ki imajo spalnice na JZ in sredini svojih stanovanjskih prostorov.Nič hudega,malo smisla za orientacijo je potrebno imeti in se prilagajati,ni pa obvezno.
Mlajših nisem omenjal,saj glede UR ni fer do njih,spomnimo se,da smo bili tudi mi enkrat mladi ter,da smo radi »žurirali«,dobro nekateri z omejitvami.Takšno je moje mnenje o spanju,več ljudi več ve….!

Lp,Borism
:palec:

#11 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 14. oktober 2003, 18:26

..res je ...
...in zemeljski, vodni tokovi se spreminjajo nonstop, ne samo letno, temveč večkrat letno




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0