Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Drugačni otroci


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
143 komentarjev na to temo

#26 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. oktober 2003, 19:02

Bravo, punce!

Materinska ljubezen je res sposobna gore prestavljat.

To je pa res - carat se da tedaj...
Tigrica, samica... vse 'vloge', ki so potrebne...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#27 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 14. oktober 2003, 19:25

x:Ix x:Xx

Mi je takoo...ne vem no...saj nisem mislila tako...da bi zdaj tukaj neka priznanja dobivali...saj sem mama kt čist vsaka druga...in vsak je sposoben ...za svojga otroka nardit...čudeže...
Jaz mam sam to srečo...da sem mal bl neuklonljive sorte...in pač ne dovolim...da mi kr tko nekdo reče...to pa ne gre... :xx!:
in fino mi je...ko Mucamaca tole bere...da ve...

Sicer sem pa danes takooo utrujena...prav izčrpana..ker sem v odločbi..ki smo jo prejeli...našla eno pomanjkljivost...pa zdaj ne vem...kaj to pomeni... xrolleyesx ...pa menda ja ne še enkrat... :xx!: :xx!: ...na ministrstvo...

Hvala...za podporo...včasih jo človek res rabi...

x:Xx x^x x:)x

Astra
Per aspera ad astra

#28 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 14. oktober 2003, 19:43

Tkole ko berem o drugačnih otrocih...  Astra, pa MucaMaca... jst vaju občudujem.. (sej zdi se mi da je MucaMaca tud neki takega napisala..)... Kolk poguma, srčnosti, energije moraš imeti, da se soočiš s tem, da si vztrajen, zaupaš da bo tvoje delo obrodilo sadove... Jst pa se še otroka bojim imet.... Pa ko je toliko stvari, ki lahko grejo narobe, in življenje se že brez težav spremeni, če pa je z otrokom še kaj drugega narobe, bodisi fizično al pa duševno je še toliko huje... Pa zakaj, kako do tega pride, a ste opravile kakšne teste v nosečnosti, a lahko kaka poškodba nastane pri porodu? Zakaj? Zakaj :?:  x?x  x!x

:inocent:
zanimiv napisan, res x^x


Astra, pravš nekje zgori, da se boriš zase, zakaj že_

Ena taka mama kt ti na en 100o vzorcev mamic, to cenm pr teb x^x

Sanjauca; a sam do 18 let xrolleyesx

#29 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 14. oktober 2003, 19:51

...ne vem no...saj nisem mislila tako...da bi zdaj tukaj neka priznanja dobivali...

:zoro:
Kaj te briga? Kaj pol, kaj si mislila... Zdaj je pac tkole... x:o)x x:o)x :vragec: x:px :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#30 nada

nada
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 134

Objavljeno: 14. oktober 2003, 20:04

Astra... zmogla boš!... tvoja ljubezen je tako velika, da ti bo sigurno uspelo!... kljub pomankljivosti, ki si jo našla! :palec:

MucaMaca... tudi tebi bo in tvojemu otroku :palec:
Vem kako hudo je, ko ne moreš spati... moj se sicer ni rodil življenjsko ogrožen, je pa bil kandidat za "smrt v zibki" in je jedel poživila od 3 mesecev do enega leta vsakih osem ur. Je pa nagrada za nespanje neprecenljiva, kajne? xDDx xDDx

Ampak prav neverjetno je, kako nam nikoli ne zmanjka energije za borbo. So trenutki izčrpanosti, obupavanja... :xx!: .. ampak vedno priplava na površje tista energija odločenosti in odločnosti x:)x

Vse, ki pa nimate otrok in se čutite še nezrele zanje.... počakajte, da boste začutile željo... ko bo želja, bo tudi zrelost x:Dx ...
Pri prvi nosečnosti sem bila mlada (ni bila namerna) in res me je bilo strah, da nisem dorasla nalogi vzgajati otroka in skrbeti zanj. Potem pa je to kar nekako šlo samo po sebi. Povem pa vam iz lastnih izkušenj, da v otrocih veliko bolj uživaš, ko si starejši x;)x

Držim pesti za vse vas... da bi imeli čimveč veselja in sreče z otroci! :palec: :palec:
BODI SVOBODEN, TO JE TVOJE POSLANSTVO!

#31 Gost_sanjalica_*

Gost_sanjalica_*
  • Gost

Objavljeno: 14. oktober 2003, 20:16

Sanjauca; a sam do 18 let xrolleyesx

Po osemnajstem ti dajo že kak dan, dva...dihat x^x x:Dx x:Dx x;)x (upam, smo komaj pri sedemnajstih :eek: )

#32 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 14. oktober 2003, 21:24

Astra, MucaMaca in vse ostale mamice, ki imate otroke s posebnimi potrebami: VSAKA VAM ČAST ZA POTRPEŽLJIVOST, VOLJO, LJUBEZEN IN VSE OSTALO, KAR POTREBUJETE PRI VZGOJI VAŠIH OTROK IN KAR POTREBUJEJO VAŠI OTROCI OD VAS... :palec: :palec: :palec:

Vendar ob prebiranju teh postov so se mi začela postavljati vprašanja:
A res ne obstajajo nobene šole za otroke s posebnimi potrebami?
A res za te otroke, ko odrastejo, ni delovnih mest, ki bi bila primerna za njih, da bi lahko z veseljem delali, služili in živeli?
A se res ne da ničesar prilagoditi njim, ki imajo pač take potrebe?

Včasih, ko sem hodila po starem delu Kopra, ki ima kar nekaj stopnic, sem se tudi spraševala, kako to, da poleg tako širokih uličnih stopnic ne naredijo potke za invalide, da bi se lahko tudi oni z vozičkom vozili po Kopru... No, potem so enkrat ene stopnice (v Čevljarski ulici) renovirali, in sem si mislila: končno bodo naredili kaj tudi za invalide...
In figo so naredili! Nič! Samo renovirali so stare stopnice, da so take, kot so bile prej, le da so zdaj bolj nove! :eek: To mi ne gre v račun... A bi res moral imeti kdo od občinarjev (oziroma tistih, ki načrtujejo urejanje okolja) doma invalida, da bi se spomnil tudi na njih? :o|o: :sori:

#33 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 15. oktober 2003, 07:44

A res ne obstajajo nobene šole za otroke s posebnimi potrebami?
A res za te otroke, ko odrastejo, ni delovnih mest, ki bi bila primerna za njih, da bi lahko z veseljem delali, služili in živeli?
A se res ne da ničesar prilagoditi njim, ki imajo pač take potrebe?

Šole obstajajo. To je v Mariboru OŠ Gustava Šiliha. Vendar se šele zadnje čase drugačne, invalidne otroke vključuje v "normalne" šole.

Delovnih mest ni. Itaq, še za zdrave ljudi z končano OŠ je težko .... Kaj pa si mislila? Celebralci (Zveza Sonček) delajo za izgubo. Pa še to invalidi *NOČEJO* delati, vsaj ene 90%, če ne več, ker pravijo, da je njihovo delo monotono(trganje papirja, barvanje voščilnic ... ). Pa da ne bo pomote, njihovo delo je *RES* monotono in skrajno dolgočasno, saj ima večina celebralcev težave z fino motoriko ali pa izjemno hudo paralizirano eno stran telesa. Obstaja še več drugih VDC-jev(Varstveno Delovnih Centrov), za katere država nekaj da zraven, ene orgranizira Center za socialno delo, tudi duševci (Zveza Sožitje) imajo svoje, tudi bivalni zavod z delovnim centrom imajo na Koroškem (Črna na Kor.?). V Mariboru je še Bodočnost, ki pa na delo jemlje tudi precej zdravih ljudi, ker samo z invalidi ne morejo preživeti. Saj direktorica ima prav - bolje službe vsaj za nekaj njih, kot pa da propadejo. :o|o:

Seveda se da prilagoditi. Če bi se več ljudi zavzemalo za njihove pravice, bi se dalo narediti več. Ampak ponavadi se zatakne pri denarju. A bi ti plačala 1% davkov več, da bi se za njih več naredilo? Recimo, da bi se vzdrževalo bistveno več bivalnih skupnosti ? Ti mogoče bi, kdo drugi pa mogoče ne.

Hja, meni je na sprehodih (Celebralci imajo v Elerjih 2 športno-turistično-rekreativna centra) po Kopru pošteno hrbtenica trpela. x:Dx

#34 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 15. oktober 2003, 08:00

Kaj te briga? Kaj pol, kaj si mislila... Zdaj je pac tkole...  x:o)x  x:o)x  :vragec:  x:px  :palec:

Ja...pa ME briga...

Predvsem se ne počutim kot žrtev.Pa tut kot kakšna mati...ki je do konca požrtvovalna...in se odpoveduje svojmu lajfu..ker je tako..."uboga"...ne.
Jaz imam takšnega otroka...drugi drugačne...ki zahtevajo morda še več.Saj...kdo pa pravi...da ima Sanjalica manj problemov kot jaz.Poznam vsaj dva...ki sta "superinteligentna"...pa jih je ravno nerazumevanje okolice..in učiteljev.. pripeljalo do tega...da si danes s svojimi super možgani nimajo kaj početi..

Še enkrat...hvala za razumevanje...za podporo...ziher se bom kak dan še cmerla v tej temi...pa mi bodo takrat dobre misli pomagale... x^x

Ampak point tega pisanja ...je bil drugje...
Malo je omenila Mushi...še več pa Tamara...
Tamara...prosim...ne zameri...ampak ravno to je tisto..kar želim preseči..
Otroke..ki so drugačni...izločiti iz okolja...in jih poslati v "posebne" šole...
In kaj potem?Kje, kako bodo živeli? V zavodih...daleč od drugih...ki bi jih morda motili?
Integracija, dragi moji.Saj ravno to je država z zakonom želela doseči.Vključiti invalide..."drugačne" otroke..v vsakdanje življenje.Na ta način...vzgajamo tudi sami sebe...in svoje otroke...morda bo potem manj..nestrpnosti...čez leta... x^x
Saj tole morda ne spada sem...pokaže pa kaj mislim...
Pred leti so v mb...odprli...krasen objekt z bazeni...savnami...tisti invalidi, ki potrebujejo plavanje...so se razveselili...pa jih je uprava kmalu postavila na hladno.Kopanje so jim omejili...samo na določene ure..ko ni drugih obiskovalcev...Utemeljitev???...da prihajalo ljudje tja na sprostitev...in jih v njihovem uživanju moti pogled na hendikepirane... xrolleyesx
Nisem bila osebno prizadeta...pa vendar sem se na smrt skregala s prijateljem, ki je bil član uprave...še danes se spomni...kaj sem rekla...da pa mene motijo...starci s svojo povešeno kožo...in debeluhi...zato želim, da tudi za njih naredijo poseben urnik...
Tako to gre...getoizacija...odstranimo iz svoje bližine vse...ki ne spadajo v "zlato sredino"...in upajmo...da ne bomo padli v kategorijo "odpisanih"...

Ah...mal sem zašla... xrolleyesx

V bistvu sem predvsem jezna...da ljudje, ki bi morali naše otroke tudi vzgajati...ne samo učiti...reagirajo tako, kot sem doživela na lastni koži...
Zakaj moram jaz kr naprej čepeti na šoli...in jim fotokopirati navodila...in jim pojasnjevati...in na koncu prositi...da se držijo navodil.. x?x x?x


Eh... xrolleyesx :xx!:

Astra
Per aspera ad astra

#35 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 15. oktober 2003, 08:31

Sicer sem to hotel napisati že prej, pa sem si premisli, pa sem si zdaj spet .... ampak izbrisal pa kasneje ne bom! x:Dx

Astra in MucaMaca: svaka čast! :palec: Upam, da bo tudi meni dano toliko volje in energije, če se mi bo kdaj rodil takšen otrok.

Bi pa opozoril na nekaj drugega: na pretiravanje v nasprotni smeri. Po mojih izkušnjah eni starši(kakšne par procentov) celo življenje hodijo okoli in buzerirajo vsakemu, s katerim se njihov otrok sreča. In celo, ko je otrok že star (več kot 30) in živi v bivalni skupnosti, klicarijo ne vem koga vse in opozarjajo na njihove pravice. Sam sem imel izkušnjo, da je v VDCju, kjer sem opravil nadomestno civilno služenje vojaškega roka, ena ženska vsake približno 2 meseca naredila štalo. Večinoma je na koncu spustila muciko iz žaklja in naravnost ali pa ne povedala, da je njen otrok drugačen in da bi se moralo z njim postopati drugače in ne vem kaj vse. Saj ne, da bi bilo s tem kaj narobe: z njim smo vsi postopali še boljše kot z ostalimi! Na račun ostalih! Ker smo vedeli, da lahko *RESNO* izsiljuje in na Ministrstvu za delo, družino, blablabla ... doseže tudi odvžem licence za VDC! Da ne bi o tem, da vsi tam vedo, da v VDC Polž, VDC Sožitje z invalidi znajo delati tudi zelo grdo in se že kar norda delajo, da če daš ljudem pravice .... :o|o: In ji je (odrasli)otrok rekel:"Pa daj no mama, sedaj pa se bodo spet vsi norca delali iz mene" in je rekla:"Nihče se ne bo norca delal iz tebe". Pa so se zmerom vsi norca delali iz njega, ne samo ob takih izpadih. Jaz pa se nikoli nisem hotel, ker vem, kako je to ... :o|o:

Pa tudi ne, da ne bi bil drugačen od ostalih: jaz sem tudi drugačen od vseh ostalih "normalnih" ljudi. Pa se z mano nihče ni nikoli posebej ukvarjal, vedno sem imel manj pravic, kot odličnjaki. Pa ne, da se učiteljem ne ljubi ukvarjati z čem, tudi pri "normalnih" otrocih ni nič drugače. Jaz v srednji šoli (rač. tehnik) edini v razredu nisem imel PCja doma (če bi vam zdaj razlagal, kaj so mi starši rekli :sori: ), pa sem že bil izjema pri enem profesorju. Pa nihče od mojih staršev ni šel nikomur razlagat mojih pravic. To se dogaja tudi pri ostalih!

In vsakič, ko sem pomislil na to, se mi je zdelo tako zelo hudo, da te okolica po strani gleda, potem pa te še doma nonstop nekam fursirajo v nekaj, kar enostavno ne moreš bit. Zato se mi zdi tukaj predvsem pomembno, da svojega otroka sprejmeš takšnega, kot je. In se za takšnega, kot je tudi zavzemaš za njegove pravice, ne pa za takšnega, kot bi hotel, da bi bil oz. smatraš, da bi moral biti. Tudi zaradi tega, ker se kasneje v življenju ne znajo postaviti zase, zaradi:
1.) ker nikoli ne vedo, ali je to, kar so rekli prav ali ne in včasih raje nič ne rečejo (pričakujejo pa!)
2.) ker se že v čem znajdejo, vedno pričakujejo, da jih bo nekdo, ki pozna(naj bi poznal) njihove potrebe, zaščitil.

Slišal sem še za eden primer, ko so stari mami(bivša profesorica matematike) želeli obzirno razložiti, da njen vnuk pač nikoli ne bo znal ničesar pametnega izračunati, pa ni, pa ni, pa ni šlo. In ga je ženska enostavno vzela v "uk" in se je menda zelo dolgo ukvarjala z njim. No enkrat pa tisto:"Imava toliko pa toliko jabolk, ti poješ 2, jaz pojem 1, Ana poje 2, koliko nama še jih ostane?", pa otrok po 5minutnem razmisleku:"Stara mama, ne se jezit, ampak za vse bo dovolj". x:Dx In je vrgla puško v koruzo. Če je tisti del možganov okvarjen, tako ali drugače ni kaj za naredit.

Samo na kratko ... x:Ix

Se pa strinjam, da lagodnost ljudi nima meja in da se imajo tile učitelji včasih za bogece. :o|o:

#36 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 08:39

Kolikor stekam, v bistvu ne omenjate prav invalidov...
Govora je bolj o... posebnih otrocih..... ki pa sicer (ocitno) lahko hodijo v normalne sole, predvsem ob totalni borbi starsev in ob podpori drugih, tudi uciteljev.

Vcasih pa ne gre drugace, pa mora otrok vseeno v posebno solo... Hocem reci, vcasih je ta tezava vecja od mamine borbe za to, da mu ubode najboljso varianto.

Ko smo pa ze pri taki temi in pozrtvovalnosti, pa naj na tem mestu izrazim svoje spostovanje do sestre, ki ima hendikepiranega otroka, ki pa je invalid. Ker se je rodil pred casom, se nima moznosti, ki bi sicer bile idealne zanj (racunalniki itd.).
Je pa zelo brihten in ima izvrsten spomin in neverjeten smisel za humor, tudi na svoj racun.
Hodi pa v posebno solo.
Dozivel je tezko operacijo na srcu (pred kakimi tremi leti), zelo tezko govori in tezko hodi (lahko kar pade), ker ima ne dovolj aktiviran center za motoriko.
Hocem reci... moji sestri seveda ne pase, da hodi v posebno solo, ker je bister zelo, cisto nekaj posebnega, dvojni vodnar.
Ampak nima cisto kaj... ker ne more oblikovati razumljivih besed...
Namesto (ali raje poleg) borbe s tole birokracijo mu pedena lajf drugace, na drugih podrocjih kul. Vozi ga jahat (ker je to zdravo zanj), plavat....
Nikoli nisem hotela tega pisat, ker nocem govorit o drugih, tudi ce gre za mojo druzino... Tudi meni ne bi bilo vsec, ce bi na nekem forumu videla, kako pise nekdo, kaksne tezave imam jaz...
Ampak tule berem vse tole...

Skratka - moja sestra in mi vsi z njo se lahko razpocimo, lahko gremo v nestete urade, na nesteto koncev, lahko se ob tla vrzemo pred vsemi psihologi sveta...
Tezko se bo kaj spremenilo, ker je pac tako, ceprav smo se tudi mi vsi borili, da ne bi 'pristal' v posebni soli, pa ni slo.
Od bioenergetika do drugih zdravilcev, casha zmetala sestra ful...
Vmes imeli se druzinske tezave, zaradi tega se jim je razsula tudi family...
Dvomim tudi, da se bo kdaj v lajfu odlocal, v katero gimnazijo bo sel...
Moja sestra je tako samo navadna mama enega stevilnih invalidov, ki nas obkrozajo.

Tudi se ji tukajle opravicujem, ker sem jo hotela prisiliti, da bo prisilila svet in vesolje, da bo drugace... Ker se mi je zdelo, da od sebe ne daje dovolj.... Ker ga ni peljala se k stotemu zdravilcu in ker ga ni znala sama zdravit... ker sem bila jezna nanjo, ker ni imela toliko moci...
Hocem reci - vcasih pa se pac NE zgodi cudez. Vcasih je oni pac invalid, njegova mama pa ne zanje nobenih pohval, cestitk, niti ne dobiva pomoci od nikogar. Ker je sama s svojim porblemom.
Dokler nisem imela tamalega, je nisem razumela.
Ko so mojemu sinu pritisnili eno grozno neozdravljivo bolezen, sem tedaj postekala, kaj to pomeni (pa ceprav samo za kratek cas), ce imas tole... ce je tvoj otrok res bolan - v noben dan v lajfu se vec ne bos zbudil brezskrben...

Ne poznam cloveka, ki bi od sebe dajal toliko in imel toliko energije, kot moja sestra... Kako ji zelim vse dobro, kolikokrat molim zanjo in se ji v mislih tudi opravicujem, ker sem bila krivicna in otrocja in sem mislila, da so VSE tezave resljive in vse bolezni ozdravljive... xsrcx xsrcx xsrcx
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#37 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 15. oktober 2003, 09:39

Marsa..Rachek... :palec:

Ne mislita...da sama v vseh teh letih...nisem stokrat razmislila...kaj če pa res pretiravam... xrolleyesx

In prav zato...sem dala narediti...vse možne dodatne preiskave...da vidim, kako in kaj...nekatere smo tudi sami plačali...
Prognoza pri treh letih je bila... :xx!: ...v zavod z njim...da boste imeli mir..
NIKOLI...ne bo naredil osnovne šole...in ne bo sposoben za samostojno življenje...pa je naredil osnovno šolo...z dobrim uspehom...ki mu ni bil podarjen...je pa zahtevalo veliko truda...
Še sama zdravnica...ki je to rekla...je zdaj komentirala...ja veste, ponavadi je tako...včasih se pač izkaže...da nismo dovolj natančno naredili preiskav..
Zato...tako vztrajam...ker je tudi strokovna komisija...z vsemi izvidi...in natančnimi pregledi...zdaj dala strokovno mnenje...da je otrok sposoben...vključitve v "normalno "šolo...samo potrebuje dodatno pomoč...in posebne pogoje...
Možganska poškodba sicer ni "ozdravljiva"...je pa lažje vrste...in tudi mnenje strokovnjakov je...da je treba poskusiti...zato so pa izdali pritrdilno mnenje za obdobje enega leta...potem se pa spet srečamo...da vidimo...kako in kaj...

Rachek...saj vem...kaj misliš s tem...da kr naprej težim...vsem birokratom...
Ampak preprosto MORAM...če me razumeš...ker je moj primer ravno takšen...da "spada"...v to kategorijo...
Preprosto ne vem...kaj bo...morda se bo pa izkazalo...da preprosto ne gre...in nikakor ne želim...da naj otrok preživi mladost pod pritiskom...nerealnih staršev...
Izkazalo se je...da sta na tej šoli še dva otroka..."z odločbami"...pa jih učitelji preprosto niso upoštevali...ker starši nikoli niso tega zahtevali...
Tukaj na LNF...sem mrbit bolj "borbeno" razpoložena...dajem iz sebe...kar mislim...na šoli sem veliko bolj priljudna... x^x
In kaj naj zdaj nardim...tako kot starši drugih otrok...molčim..in potem bodo vsi ti zakoni..."scanje v veter"...
Jaz ne zahtevam pozitivnih ocen...želim samo, da mu dajo možnost...pisati test dalj časa...če to potrebuje...želim, da mu dajo možnost...odgovarjati več ustno...ker na ta način lahko bolje pokaže svoje znanje...
In pravzaprav se vprašam...zakaj je za to potrebna odločba...zakaj normalno ne omogočijo vsem...poiskati njihove najboljše zmožnosti...in če test rešuejo dalj časa...ga pač naj...če znajo...
In nekateri otroci...so boljši pri pismenih nalogah...drugi pri ustnem odgovarjanju...saj to vsi poznamo...

Ja, Marsa...saj štekam, kaj hočeš povedati...ampak spomni se...tut teb se je zgodilo...da si preprosto VEDELA...kako je s tvojim otrokom...in nisi popustila...čeprav so te :eek: ...gledali...

Ok..težim...morda pričakujem preveč...in se bo izkazalo...da sem pretiravala... xrolleyesx ...
Pa saj ga nisem vpisala v gimnazijo...ampak v vrtnarsko šolo...ker je rad v naravi...in rad dela zunaj...in sam pravi, da je praksa...najbolj kuuul predmet...


Astra
Per aspera ad astra

#38 astra

astra
  • D član
  • Št. objav: 5 187

Objavljeno: 15. oktober 2003, 09:57

Marsa...tvoji sestri ...in vsem staršem...ki se po svojih najboljših močeh trudijo...za svoje otroke pa sam .. x:Xx :detelca:

Astra
Per aspera ad astra

#39 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 10:07

Astra - dbest se je odolcil, kul izbral! x^x x8Dx
Prav zares mu privoscim in tebi mir in zadovoljstvo...

Ampak saj ravno zato... hocem reci, bodite vseeno srecni, ker otroci hodijo, govorijo, slisijo, vidijo, imajo vse ude,...
Vcasih je to najvec, kar dobis.
Vsak ima svojo zgodbo...
V bistvu nisem hotela nic konkretnega povedat... tole sem prebirala, pa sem pomislila na vse to... ker zelo velikokrat mislim na svojo sestro in ji posiljam energy in njenima otrokoma (hcerka je zdrava in zelo uspesna)... ker je toliko starejsa, nisva imeli pravega stika, nekako... zdaj jo izjemno spostujem in mi je zanjo tudi hudo, ceprav me moti, da tako cutim, ker ne potrebuje nikakrsnega mojega usmiljenja, ker ima 5x vec energije kot jaz - na sreco. Res, svaka ji cast.

Hocem reci tudi to, da tedaj, ko si sam v situaciji, pac vozis, peljes, izbiras poti, delas korake in upas, da si se prav odlocil v vsaki majhni posamezni stopinjici... Imas pa to, kar imas - to, kar ti je dano...

Ona pa je drugo pot ubrala... ni se vec borila z mlini na veter, ampak sta zacela pac ziveti - v eni taki kul skupnosti... Zaradi tega se je zacela ukvarjati tudi malo s sabo, kvalitetnejse jesta, ze dolgo sta vegetarijanca, zjutraj gresta skupaj tec, frajerka pa ima se dva psa. xDDx
Skratka - ni niti malo skrusena in pomilovanja vredna, vdana v usodo. Ampak pac zivi - kot ve in zna - s tem, kar ji je v zivljenju bilo namenjeno. Jasno, da hoce najboljse, samo vprasanje ne, ce bo to tudi dobila, pac pa, ce ni to ze to, kar je...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#40 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 10:18

O, Astra - sele zdajle sem videla. Hvala ti xsrcx :vio:
Tudi jaz ji to zelim in prav tako tebi in Janu in MuciMaci in njenemu sincku in Strelkinemu necaku in vsem, ki so v kakorkoli podobni kozhi! xsrcx :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#41 nada

nada
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 134

Objavljeno: 15. oktober 2003, 11:32

Vsem vam in vašim, ki se vsakodnevno srečujete s takimi in podobnimi problemi čestitam :palec:

Res je... ko imaš otroka... enostavno veš... veš kakšen je in kako čuti... del tebe je...

Res je tudi, da naredimo zanje vse.... včasih mogoče preveč...

Res pa je tudi, da vsi delamo po svojih najboljših močeh in točno tako, kot tisti trenutek mislimo in čutimo, da je prav.... največkrat se izkaže, da je bilo res prav....


Nada
BODI SVOBODEN, TO JE TVOJE POSLANSTVO!

#42 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 15. oktober 2003, 14:18

Ja Astra, hotel sem samo opozoriti na drugo skrajnost od pasivnosti. Samo to. x;)x

x:Dx

#43 MUCAMACA

MUCAMACA
  • D član
  • Št. objav: 1 056

Objavljeno: 15. oktober 2003, 15:33

Saj to je, ne moreš biti kar pasiven. Povejo ti toliko diagnoz, da če bi vanje verjel, bi takoj vrgel puško v koruzo. To je pa res neumno!

So mi rekli, da najbrž ne bo preživel... potem so mi rekli, da bo zelo hud invalid... potem so mi rekli.. kaj že? Skratka, zadnjič pri eni zdravnici tam poslušam, ja, saj kaj pa če ne gre za zaostanek v duševnem in telesnem razvoju, ampak je le zelo huda hipotonija (nizka mišična napetost) in takšni se zelo počasi razvijajo, razvijajo pa se! :eek: :eek:

Komu bi sploh še verjel? Zato se pa moramo mame (in očki seveda!) tem bolj borit. In hodit tudi k alternativcem in bioenergetikom in se doma OGROMNO ukvarjati z otrokom!

Naš rad gleda v kuhinjske lonce, komaj čakam da bo kuhar!! x:Dx In pri tem nikakor ne mislim, da MORA iti na redno šolo.., sicer pa, če pred dobrim letom sploh nismo vedeli, kako bo sploh z njim, zdaj pa je toliko napredoval! Ne gojim nobenih iluzij, da bo postal priznani matematik ali, da se bo vrgel po svoji mami in se šel magisterije in doktorate...sigurno pa lahko skrbna nega in ukvarjanje povečata možnosti za zboljšanje.

Če se nihče nikoli ne bi boril, če ne bi obstajale Astre... potem bi vse drugačne otroke še danes zapirali za debele zidove raznih prisilnih ustanov, ali pa bi jih imeli za vaške norčke, kakorkoli že, in karkoli že naj bi bilo z njimi narobe (če sploh kaj?!!)

Vrtce po sistemu Montessorri je na primer ustanovila nuna, ki je bila ob začetku svojega dela deležna izkušnje dela s takimi otroci v prisilnih jopičih za debelimi grajskimi zidovi. sedja se v takšne vrtce, ki poudarjajo nestorilnostno naravnanost vključujejo tudi normalni otroci.

Sem pa prepričana, da imajo drugačni otroci posebne sposobnosti, ki jih mi normalni nimamo.


xsrcx xsrcx xsrcx MucaMaca

#44 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 15:41

... Sem pa prepričana, da imajo drugačni otroci posebne sposobnosti, ki jih mi normalni  nimamo. ...

:palec: :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#45 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 15:54

Saj to je, ne moreš biti kar pasiven. ...

Pasiven pa itak nisi, MucaMaca, oz. skoraj nihce ni...
Vsaka mati (ali vsaj vecina mater) se bo borila za svojega otroka, zbrala pa bo za to natancno toliko energije, kot je bo potrebne...
Preizkusila se druge moznosti, pravzaprav VSE moznosti.
A otrok, 'normalen' in poseben, pa je vsak zase tako darilo, kot tudi 'moznost' za mamo. Tudi za njen razvoj in napredek.

... Povejo ti toliko diagnoz, da če bi vanje verjel, bi takoj vrgel puško v koruz...

Saj ne gre vedno za to, ali verjames ali ne v diagnoze...
Gre za to, da sam vidis, kaj in kako je z otrokom, si pozoren, spremljas... in vidis, ali otrok lahko hodi, govori, je, pise...
In ravnas po svojih najboljsih moceh - in to je vedno, ko das vse od sebe - in to v takih primerah najveckrat tudi das.
Tudi ne gre vedno za to, da vrzes pusko v koruzo... Vcasih je puska ze v koruzi...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#46 bigm

bigm
  • D član
  • Št. objav: 907

Objavljeno: 15. oktober 2003, 18:20

Astra, MUcamaca, še enkrat čestitke. Ne samo, da sta borbeni, priznavata tudi možnost, da otrok morda le ne bo zmogel. Siliti otroka v nekaj, česar ni sposoben, pa bi lahko res povzročilo več škode kot koristi. V nobenem primeru pa ne dovolite, da otroka getoizirajo. Nevarnost stigmatizacije je že tako dovolj velika. Koliko so ljudje pripravljeni sprejemati "drugačne" v kakršni koli obliki, pa lahko vidimo že kar na našem LF.

Da ne bom hvalil samo punc, tudi Raček zasluži :palec: . Če sem prav razumel, vojske ni služil s puško v roki, ampak je pomagal cerebralcem. Raček, tako si gotovo naredil več koristi, kot bi jo s puško. Spoznal si njihov svet in gotovo tudi ugotovil, da v bistvu niso nič drugačni od "normalnih" ljudi.
Naj vam bo vsak dan najlepši dan!

bigm

#47 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 15. oktober 2003, 18:41

Res je - Rachek ima srce na pravem mestu in je to tudi tu se potrdil. :palec:

Astra pa MucaMaca pa sta itak borki. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#48 Tamburin

Tamburin
  • D član
  • Št. objav: 2 762

Objavljeno: 16. oktober 2003, 00:15

Astra, saj s temi posebnimi šolami nisem mislila tako, da bi take otroke izločili iz drugega okolja - jih poslali v neke izolirane zavode! Zakaj le? Saj vendar niso kužni!!!
Kot primer sem dala problem invalidov. Seveda je telesna invalidnost povsem nekaj drugega kot bolezen tvojega otroka, vendar oboji imajo "posebne potrebe", zato sem omenila ta primer. Namreč: tako kot potrebujejo invalidi bolj ravne poti, da se lahko premikajo s svojimi vozički, tako potrebujejo taki otroci, kot je tvoj, bolj počasno razlago v šoli ipd...

V bistvu sem hotela povedati točno to, kar je povedal rachek. "Drugačne otroke" je treba sprejeti kot DRUGAČNE. Imajo pač "posebne potrebe" in te potrebe jim je treba zadovoljiti... Če potrebujejo bolj počasno razlago snovi, jim je treba bolj počasi razlagati.
Mislim, da mama, ki vztraja pri tem, da gre njen "drugačen otrok" v "normalno šolo", NE SPREJEMA svojega otroka kot DRUGAČNEGA.
Astra, upam, da mojih besed ne boš narobe razumela. Cenim tvojo požrtvovalnost! Verjamem tudi, da edino ti veš, kaj je za tvojega otroka najbolje! Zagotovo je bolje, da hodi na "normalno šolo", kot da bi bil zaprt v kakem zavodu in izoliran od drugega sveta...
Vendar se pa tudi zavedam, da je za enega učitelja praktično nemogoče, da bo celemu razredu razlagal neko snov na način, primeren večini otrok, hkrati pa še prilagojeno tistemu otroku, ki potrebuje daljšo ali drugačno razlago... Zato je moja vizija taka:
x:)x - šola ("normalna" oziroma navadna, običajna) bi morala imeti n.pr. en oddelek tak, ki bi bil prilagojen otrokom s posebnimi potrebami (kjer bi učitelj razlagal snov bolj počasi oziroma kakor je potrebno za take otroke...), ali
x:)x - šola bi morala otrokom s posebnimi potrebami nuditi nek dodatni pouk, kjer bi učitelj dodatno razložil otroku tisto, kar le-ta pri pouku ni razumel.
Torej, drugačnost je treba SPREJETI na tak način, da se je ne izolira nekam za debele stene, ampak da se sprejme to dejstvo in se omogoči dodatne ponudbe, ki zadovoljujejo potrebe tega otroka! Če se ga pa kar pomeša med ostale in pusti brez dodatne pomoči, pa po mojem tudi ni glih najboljše za otroka. Mislim, da lahko kaj hitro izgubi na samozavesti...

Ma ja... lastnih izkušenj s tem glih nimam, si pa predstavljam, da je najbrž težko točno vedet, koliko vztrajat - oziroma točno poznat mejo med vzpodbudo in prisilo. Pri tem mora biti že sam prizadeti otrok zelo iskren do sebe - kajti kaj hitro se lahko zgodi, da se sam pomiluje in reče: "Tega pa jaz ne zmorem", v resnici pa bi z malo truda zmogel... Ali pa n.pr. starši rečejo: "To pa zmoreš", v resnici pa ne zmore...

Ja, tisto z bazeni (kar je napisala Astra) pa je KATASTROFA! Sem se kar zgrozila nad tisto izjavo uprave, da ljudi moti pogled na hendikepirane! :eek:
V temi "Duševni bolniki" sem že omenila, da imam prijateljico, ki je invalid. Zame njeno telo ni niti malo sramotno ali kakorkoli moteče za moj pogled, njen značaj pa je itak nadpovprečno kul! :palec: Ko pride k meni (kjer delam), grem vsa ponosna z njo ven na pijačo - prav fajn se mi zdi, ker se obnaša in živi tako kot vsi ostali, in celo v marsikaterem pogledu je še boljša od ostalih, z mano vred!
NATAŠA, TE POZDRAVLJAM!!! :flower: x;)x :palec: (hehe... saj ima net doma - ji moram povedat za tale LNF x:)x )

#49 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 16. oktober 2003, 07:01

Uh, ste se razpisali. Sem prišla do spoznanja, da je verjetno prav vsak od forumovcov dobil vsaj eno zahtevno priložnost, kjer je potreboval vse znanje in moči, ki jih ve v tistem trenutku premogel in še nekaj dodatnega, kar smo si vsak na svoj način našli v duhovnosti. In prav vse vaše zgodbe kažejo na to, da se pogovarjamo sami veliki ljudje, vsak po svoje, čeprav dvomim, da imate vsi 182cm, kot jaz.

Bi rekla po naše, da je vsak deležen izkušnje, ki jo potrebuje, kjer lahko največ prispeva in najbolj odrašča. Tako se mi ti Astra ne zdiš žrtev, ampak si pač dobila priložnost s svojim otrokom, tam, kjer si lahko dosegla tako zelo veliko uspehov in se ob tem sama naučila drugačnega pogleda na svet. Mucamaca, ti si pravtako dobila priložnost, kjer se boš zagotovo dosti bolj razdajala kot ob kakršnemkoli študiju in ob tem osebnostno še naprej rastla. Marsa, ti si pa za sestro nič ne očitaj, svetovala si ji, kot si v tistem trenutku predvidevala, da bi bilo najbolje in za to ti je zagotovo hvaležna. Ti pa čestitam, da si sposobna tudi takšnega pogleda na njeno situacijo, kot si ga opisala tukaj. Ti Raček, si pa borec, kar se mi je zdelo že iz tvojih prejšnjih postov in gotovo si moral za veliko stvari poskrbeti zase sam, brez kakršnekoli pomoči, zato si v mojih očeh XL raca.

Jaz vas vse spoštujem in občudujem in na svoji poti počnite tisto, kar vam pravi intuicija, za take situacije ne obstajajo pravilniki. Prav je kot čutite vi. xrosex

#50 mushi

mushi
  • Lunatik
  • Št. objav: 3 376

Objavljeno: 16. oktober 2003, 09:13

Janja 182 cm????? Uaua... big girl! xrolleyesx
Mushi




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0