Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Zdrava hrana


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
37 komentarjev na to temo

#1 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 11:52

Rada bi načela še eno temo in prosila bralce za mnenja; to je zdrava hrana. Resnično sem zmedena in nevem kaj spada v sklop zdrave hrane. Imela sem težave s kožo(nečista,aknasta) in kilogrami. Z zdravo hrano sem odpravila skoraj oboje; s kožo imam še vedno malček težav, a je veliko veliko boljše.
Uglavnem problem je v tem...da sem prebrala nekaj knjig presnojedcev in ti trdijo, da samo pri takšni hrani ostaneš zdrav...Prebrala sem tudi veliko knjig Louise L.Hay,katera pa je ozdravila raka res z veliko presne hrane,ampak sedaj uživa tudi drugo(ona pravi kar raste jej(npr.žita),kar ne raste (mleko,meso) pa ne).
Sedaj nekaj mesecev sem jedla pretežno presno hrano,nekaj žit,mlečne izdelke sem popolnoma opustila. Sedaj pa postaja mraz in popijem več toplega sojinega (ali riževega mleka) pa tudi več žit (kaše,kosmiči,polnozrnat kruh,testenine) pojem,ker če ne se moje telo preveč ohladi.Jem pa še vedno veliko sadja,zelenjave in pijem veliko sokov.
Problem je v tem, da se grozno bojim,da se mi poslabša koža in da pridobim na teži...Sem že nekako s tem obsedena.
Res bom vesela,če mi kdo pomaga z nasvetom.Pa hvala!

#2 laja

laja
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 68

Objavljeno: 16. oktober 2003, 12:36

Hej ustavi konje.
Življenje je še vse kaj več kot lepa koža in idelalna teža.

Sicer pa ne obstaja univerzalno zdrava hrana. Je precej individualno ... Nekateri trdijo da je odvisno od krvne skupine, drugi od tipa človeka ...
Moje mnenje je, da je najboljši pokazatel lastno počutje. Tista hrana po kateri se počutiš dobro in zdravo je zate zdrava. Velja pa tudi poslušati telo, ki je dostikrat pametnejše od naše zavesti. Če ti torej nenadoma nekaj zadiši, mirne duše pojej, ker očitno to tvoje telo potrebuje ...
V neomejenih količinah je po tao prehrane priporočljiva le zelena zelenjava. Ostalo pa z pravo mero.

#3 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. oktober 2003, 12:42

:vragec:


je zhe res, de je vech kot samo to...
ampak...
zachne se pa glih pr idealni tezhi pa lepi kozhi...
pol pa idealn partner, pa tko naprej.... x:Dx


:vragec: x:)x x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#4 laja

laja
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 68

Objavljeno: 16. oktober 2003, 12:58

ja seveda
če je kekec k te ocinjuje sam po kilah in koži idealen pol ga pa res dobiš
pol pa cel živlenje sam skrbiš da ne bo tvoj idelani opazu kake bolj idealne od tebe ki se ji je koža npr. že pretvorla v čisto svilo
pa idealne sodede mata ko se vama tak lepo smehljajo in pol lepo skupaj klanfe serjete (vsi pojeste veliko železa) v resnici si pa grete hudo na živce
pa maš idealno hišo
v njej pa stanuje duh in ga ne znaš pregnat

#5 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:05

laja strinjam se s tabo. Imam fanta ka se mava res fajn skupi, samo je pa res pecajzl...ful kritičen...in mogoče je to tisto kar me mori, da ne najdem prave sredine...a si nočem priznat.
danes je pa življenje itak že nekako "kruto" kar se tiče fizičnega pogleda na telo...težko je priznati, samo je pač tako...večina te ocenjuje samo po videzu...saj se ni za obremenjevat s tem...konec koncev se vsi staramo in smo vedno manj "popolni"....Ahhhhhh..kdo ve...

#6 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:30

:vragec:


hehe laja...
bi prau rad vidu, kuko zgledash.... x:Dx


:vragec: :xx!: x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#7 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:41

aakhut a bi ti dal meni rajši en nasvet!? Mislim pameten nasvet!

#8 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:43

:vragec:


lahko...


:vragec: x:)x x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#9 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:45

Bombonček,

to je za presnojedce značilno, da trdijo, imajo edini kaj pojma o človeškem prehranjevanju. Kar mene po svoje malce odbija. Morda res imajo, ne vem, ampak verjetno imajo tudi podobne težave kot vegani - predvsem z vitaminom B12, katerega pomanjkanje se lahko pokaže čez 20, 25 let. Edini neživalski viri vitamina B12 so alge, predvsem Clorela in Spirulina. Vprašanje pa je, kako se v debelem črevu le-ta vsrka v kri, napram B12 živalskega izvora. Železo se nekoliko težje, predvsem mora biti prisotnega več vitamina C. Sicer pa če si se prej prehranjevala z hrano živalskega izvora, se ti ni treba hitro bati, ker imaš dosti skladiščenega. Vitamina B12 je bilo včasih povsod dovolj, sedaj pa je intenzivno kmetijstvo vse zjeb***, človeško telo pa ga ne zna sintetizirati samo.

Zdrava hrana - to je široko vprašanje. Tudi na tem forumu boš našla marsikakšne odgovore, verjetno bo najbolje, da ga poiščeš sama. Baje je zdravju škodljivo tudi homogenizirano mleko, ker se kalcij ne nalaga v kosti ampak oblaga žile, saj sam postopek homogeniziranje mleka le-tega naredi takšnega. In še bi lahko naštevali.

#10 aakhut

aakhut
  • Lunatik
  • Št. objav: 19 138

Objavljeno: 16. oktober 2003, 13:52

:vragec:


jesh kar pach jesh...se veliko zuanj gibljesh...sexash....in zopet jesh kar pach jesh


:vragec: x:)x x;)x
tut che pisker okol obrnesh pa se nanga vsedesh.....she zmeri sedish na dnu piskra

#11 laja

laja
  • Vajenček
  • PipPipPipPip
  • Št. objav: 68

Objavljeno: 16. oktober 2003, 14:03

:vragec:
ja kak neki da zgledam
ziher boljše kot si me predstavljaš
če ne b blo mojga karakterja bi še ker reku da idealno x:Dx x:Dx

bombonček ti ga pa ne preveč lomt
če boš ostala na presni hrani bi si blo mogoče dobro omislit kake prehrambene dodatke npr. živo vodo, probiotike
obstajajo tudi neke koncentrirane beljakovinske tablete (rastlinskega izvora) - map se jim reče

pa fejst premislo kaj delaš zase in kaj predvsem zaradi nekoga drugega in mal pretehtaj če mogoče ne zahteva preveč
je pa vseeeno boljše met mal slabšo koži in kako kilco preveč pa se fajn počutit

#12 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 14:06

Živ Rachek,

Hvala za odgovor.

Tudi mene me to presnojedstvo odbija, saj nekaj časa je koristno, da prečistiš telo...Potem pa ti po moje začne primanjkovat določenih mineralov,vitaminov...pa to mi gre na živce,kr tdijo da je edino to zdravo-narvano..in da kuhanje ni zdravo.......ampak če se gremo takšne ekstreme potem bi morali hoditi okrog nagi, pa bosi, in zob si ne bi umivali itd...
Verjetno je za zdravje res najpomembnejše res to, da ješ čim bolj naravno hrano, čim manj predelano, konzervirano..itd. Problem je v tem, da smo "pametni" ljudje z vsako generacijo bolj osiromašili hrano, ki nam jo ponuja narava...sedaj pa se kopljemo v civilizacijskih boleznih...
Aja ...še glede mleka...verjamem v škodljivost homogenizacije...že nekaj mesecev ne pijem ne mleka, ne mlečnih izdelkov...pred časom pa sem popila tudi do 1 litra mleka....potem mi je prišlo v roke nekaj člankov in tudi forum na luninem netu sem prebrala...Mislim...to je res ena packarija...

#13 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 14:13

laja...

hvala za nasvet...ne bom ga lomila...svoj čas me je privlačila makrobiotika....sedaj mislim, da je dobra rešitev nekje vmes...ampak saj veš...če prebereš preveč člankov od teh presnojedcev te nekako potegne notr...in res ne veš več kaj je prav in kaj ne...

#14 Bombonček

Bombonček
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 147

Objavljeno: 16. oktober 2003, 14:20

Mick
......mislim da je to tisto pravo, prava pot....Moj način je tudi podoben tvojemu...

#15 rachek

rachek
  • D član
  • Št. objav: 1 681

Objavljeno: 16. oktober 2003, 14:57

Tudi mene me to presnojedstvo odbija, saj nekaj časa je koristno, da prečistiš telo

:palec: Ja, poznam 2 debeluheca, ki imata sedaj čisto fejst postavo in sta par mesecev bila na presni prehrani in dosti gibanja.

#16 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 6. november 2003, 09:30

Dobil po mailu od R. in se mi zdi vredno objaviti kot info;
(ne ustrasi se, razumi kot moznost in ne kot 'negativne' afirmacije):

Smrt iz tanjira
BSE – bolest ludih krava


(Ovaj tekst je napravljen na osnovu predavanja koje je 20. 01. 2001. u Ofenbachu održao Dr sci. Robert Elez. On se profesionalno bavi lečenjem i istraživanjem raka, ali ima znanje i o drugim bolestima današnjeg sveta.)

Posle čitanja ovog teksta mnogima će biti pokvaren apetit za neke namirnice, ali ćemo bar biti u mogućnosti da se sačuvamo od mnogih zala današnjeg sveta. Nemojte da delite ljude na one koji jedu ovakvu ili onakvu hranu, naročito nemojte radi ovog predavanja. Svako od nas ima razum i slobodnu volju, pa treba da napreduje onom brzinom kojom ga Bog poziva da nešto menja u svom životu. Saslušajte ove informacije, pa se zatim odlučite sami šta ćete da radite.
Zato, evo za početak jedne ilustracije. Nekada davno, persijski car Darije pozvao je Grke na svoj dvor. Pitao ih je: -Šta hoćete da vam dam da biste pojeli vaše roditelje kad umru? Grčki narod se zgrozio. Naravno, nije postojala cena za koju bi uradili nešto tako gnusno. Darije je zatim pozvao jedan indijski narod iz plemena Halatije. Oni su imali običaj, da kada njihovi roditelji umru, njihova tela bez ostatka pojedu. Darije je njima dao malo drugačiju ponudu: -Koliko zlata hoćete da vam dam da vaše roditelje, kada umru spalite ili zakopate, to jest sahranite? Oni su se takođe zgrozili i razbežali. Zato nemojte da se delite u dve grupe, za ili protiv. Običaji, religija i kultura su toliko ukorenjeni u nama da je mnogima teško da razlikuju univerzalne principe od lokalnih zabluda.
Ova ilustracija je upravo slika onoga što danas ljudi rade stoci koju uzgajaju, a kasnije jedu. Telad i junad ljudi hrane prerađenim leševima njihovih roditelja, zatim piju njihovo mleko i jedu njihovo meso. Ali idemo redom.

Bolesti izazvane jedenjem mrtvog mesa
Nije slučajno stavljen naslov “mrtvo meso”, jer ono zaista jeste mrtvo. Kada ubiju životinju, prva faza raspadanja počinje od prva 3 minuta posle smrti, pa do sledećih 6 sati, kada sva tkiva počnu da se raspadaju. Posle 6 sati ceo organizam počne da se raspada. Zanimljivo je da same ćelije umrle osobe luče otrove koji nju samu razaraju.
Evo samo nekih bolesti čiji se uzročnici nalaze u mesu: rak (tu mislim na mnoge viruse, retroviruse, adeno-viruse, papiloma viruse), hepatitis (žutica), SIDA, Krojcfeld-Jakovljeva (Kreuzfeld-Jakob) bolest, Alchajmerova bolest, amiloidoza, bruceloza, itd.
Jedna skorašnja studija je pokazala da se uzročnici raka nalaze u različitim tkivima ljudi i životinja u procentu od 10-100%! Uzročnici tuberkuloze nalaze se u stopi od 5-50% zavisno od vrste i podneblja gde živimo.
U ovaj spisak nije slučajno dospeo virus side (AIDS). Danas se tvrdi da je predak side jedan virus koji postoji kod nekih majmuna, a jako je sličan virusu side. Tvrdi se da je virus side nastao tako što se virus ovih majmuna našao na nečijim stolovima... O tome ćemo kasnije.

Prioni
Ovu zadnju grupu bolesti izazivaju prioni. Šta su prioni? Sami Kosinea je dobio Nobelovu nagradu pre 3 godine za ovo otkriće. On kaže da su prioni u stvari infektivni proteini, proteini koji prenose infekcije. To je bilo senzacionalno, jer do pre 3-4 godine nije postojala ni pomisao da protein sam za sebe bude infekcioni agens (uzročnik infekcije).
Prioni izazivaju subakutnu upalu mozga, sunđerasto rastakanje moždane supstance, gde moždana supstanca biva fizički uništena. Na mestima gde je bolest zahvatila mozak nastaju rupe, pa makroskopski gledano mozak izgleda kao sunđer. Zato je bolest i dobila naziv Bovine spongiform encephalophatie - BSE.
Kod ljudi, BSE izaziva Krojcfeld-Jakovljevu bolest i kuru. Kod ovaca slična stvar se zove skrejpi, a kod miševa i pacova slična proteinska bolest zove se “mink”.

Kako je počelo?
Priča je počela 1736 godine na ostrvu Nova Gvineja. Tamo je vekovima pre toga bio ukorenjen kanibalizam. Ljudi su jeli druge ljude. U istočnim delovima Nove Gvineje ljudi su jeli ljudske mozgove, oči i druge delove tela. To je za njih bila najveća poslastica. Samo izabrani su mogli to da jedu. Verovali su da će biti pametniji, inteligentniji, da će uzeti svu pamet čoveka kojeg su pojeli. Smatrali su da će se tako umnožiti njihovo znanje, pamet i svest. Međutim, umesto toga dobili su neobične bolesti. Kompletna plemena, negde i po 200 ljudi oboljevali su od bolesti kuru. Kuru je skoro iskorenila ove kanibale. U to vreme, nije se znalo šta izaziva tu bolest.
Na primer, jedan dečak starosti 7 godina koji je jeo ljudski mozak, umro je za oko 3 meseca. O njemu se brinuo deda koji je oboleo od iste bolesti, ali je bio u nešto boljem stanju, jer inkubacija kod odraslih traje nešto duže nego kod dece.
Ova bolest pokreće na agresivnost, izaziva motorne ispade (ove disfunkcije se vide naročito kod krava obolelih od Krojcfeld-Jakovljeve bolesti), pa su se ljudi međusobno ubijali. Neki ljudi su izvršili samoubistvo skočivši u provaliju. Naravno, te ljude niko nije sahranjivao, a tamo dole u dolini pasle su ovce. Naučnici još nisu sigurni, ali se smatra da su se ovce zarazile pasući travu u blizini leševa. Ovce naravno, nisu jele ljudsko meso.
I onda, 1730-ih godina, Holanđani kao kolonizatori Nove Gvineje prenose gvinejske dobre ovce u Evropu. U Irskoj su te ovce ukrštali da bi dobili još bolju rasu. Tako je cela jedna generacija ovaca izumrla i skoro ništa od nje nije ostalo. Nastala je pauza do sredine prošlog veka, kad se ponovo dogodio još jedan pomor ovaca. Došao je trenutak kada nije bilo praštanja. Zašto? Ljudi u Engleskoj i Irskoj su preradili leševe uginulih ovaca. Put unošenja bolesti u organizam bio je da su ovce koje su imale bolest skrejpi takođe samleli i servirali stoci koja se tovi za klanje, a zatim su servirali utovljenu bolesnu stoku ljudima na tanjir.

Životinjsko brašno
Životinjsko ili stočno (koštano) brašno tako se zove ne zato što je namenjeno za ishranu životinja, nego zato što se pravi od leševa životinja. To je “brašno” od životinja, a ne životinjsko brašno. Izraz “stočno brašno” ne znači brašno za stoku, nego brašno od stoke.
Postavlja se pitanje da li je ono što ljudi zovu meso i što jedu, da li je to zaista meso? Mora se priznati da spolja gledano zaista izgleda kao meso, međutim unutra ima svega drugog više nego mesa. Proizvođači “mesa” su godinama bez smetnji vlasti varali narod, da bi došli do profita. Novac je bio u pozadini cele ove priče.
Cilj je bio da se stvori odraslo govedo spremno za klanje, u roku od 6 meseci umesto za dve godine. Jedini način da se to postigne, jeste da se životinji daju gotovi životinjski proteini kao hrana. I zaista, goveda su narasla za 6 meseci do veličine koju normalno dosegnu za dve godine. Goveda koja su hiljadama godina bila vegetarijanci, dobijala su samlevenu hranu od mrtvih životinja.
Po nemačkom zakonu, ako ugine neko govedo ili ovca, ono ne sme da se zakopa niti spali. Mora da se dovede veterinar, plati se neka taksa i životinja se odvozi u fabrike koje melju leševe. Melje se zajedno krv, salo, kosti, sve. Isto tako, ako u zoološkom vrtu ugine krokodil ili neka druga životinja, ona završava na istom mestu. Svi psi i mačke koje ubiju zbog bolesti, starosti ili agresivnosti, takođe dospevaju u ove fabrike. Onda se ta samlevena smesa u ogromnim kotlovima kuva da bi se uništili mikroorganizmi. Kuva se na 121oC, pod pritiskom od 3 atmosfere i zatim prerađuje. Tako se dobija životinjsko “brašno”.
Svi su bili ubeđeni da je ovaj proces dovoljan da uništi sve uzročnike bolesti iz ovih leševa. Mi danas znamo da to nije istina. Prione nije moguće uništiti ni na 1000oC! Goveda koja su bila BSE pozitivna spalili su na 1000oC, a u pepelu ovih životinja još uvek su bili aktivni uzročnici ove bolesti! Dakle, kuvanje ne pomaže, pečenje ne pomaže. Postoji hipoteza da visoka temperatura ove degenerisane prione čini još opasnijima.
Tako se ovi prioni unose u organizam. Svi koji su učili fiziologiju pre 10-15 godina misle da se hrana u organizmu razlaže na amino-kiseline, šećere, proste šećere, masne kiseline, itd. Međutim, to nije tako. Postoji jedan deo koji je otporan na sve sokove želudca, pa dospeva u creva. U sluzokoži creva postoje transporteri koji aktivno preuzimaju kompletne DNK, kompletne RNK, kompletne gene! Tako ove materije dospevaju u organizam.
Životinje koje nikad u istoriji nisu jele meso, čovek je prisilio da postanu kanibali. Krava će možda neko vreme da odbija ovu hranu, ali kad joj se ne daje ništa drugo, počeće da je jede.
Ova perverzna priča znači da se proteini svih ovih životinjskih vrsta, zajedno sa svim otrovima iz njihovih leševa, skupi na jedno mesto i pomeša, pritom ne mareći za njihove međusobne reakcije.

Šta se događa sa prionima?
Ljudi koji jedu meso unose prione preko usta, unose ih u želudac, ali oni ne budu uništeni u želudcu. Prioni dospevaju u creva, ulaze u krvotok i dolaze do mozga. U mozgu mi ljudi imamo te iste proteine, ali su oni kod nas zdravi. Prioni koji su preko mesa unešeni u organizam su bolesni. Sada se događa nešto zanimljuvo, što je otkrio gore pomenuti naučnik i za to dobio Nobelovu nagradu. Ovo još nije dovoljno razjašnjeno. Taj pogrešni protein uzročnik je jedne reakcije kristalizacije, tako da naši zdravi proteini počinju da se kristališu, deformišu se na isti način kao i ovaj uneti protein. Dakle, možemo reći da je on infektivan, da je preneo bolest, infekciju. On počinje da se taloži u mozgu. Ovaj proces traje od 2-40 godina, koliko traje inkubacija, dok se ne ispolje prvi znaci bolesti.

Simptomi
Početni simptomi Krojcfeld-Jakovljeve bolesti su: dekoncentracija, malaksalost (molim vas nemojte pomisliti da je svi već imate), poremećaja očiju, gubljenje ravnoteže i naročito motorički ispadi (atonija, katatonija). Javljaju se nekontrolisani pokreti mišića, budući da su naročito oštećeni delovi mozga u zoni precentralis, gde su centri za motoriku. Kod ove bolesti prvo je napadnuta zona precentralis, kao i produženi deo kičmene moždine, mali mozak i oči. Bolesna osoba je jako agresivna, a potencijalni je samoubica ako je motorički sposobna da izvrši samoubistvo. Smrti su grozne, užasne. Ili klasičnom slikom Krojcfeld-Jakovljeve bolesti ili hroničnim oblikom, kao što je Alchajmerova bolest ili amiloidoza. Simptomi su različiti, individualni. Ima ljudi koji skoro tiho dođu do kraja života i nestanu bez velike drame. Ali je veliki broj ljudi koji izvrši samoubistvo.
Jedan oboleli mladić iz Francuske bio je tako mršav kao da je u koncentracionom logoru. Ne moze da govori, ruke i noge su mu u neprirodnom, iskrivljenom položaju. Njegovi roditelji kažu da je pitanje da li ih on sada išta razume.
Ako me pitate za lečenje, pomoći za sada nema. Jedini je savet da pazite dobro šta jedete.

Uzgoj stoke i klanje
Kako uopšte danas nastaju goveda? Veterinar prođe sa jednim velikim špricom, oplodi recimo oko 600 krava. Tele koje se rodi odmah se odvaja od majke da ga krava ne bi polizala. Ako krava poliže svoje tele, celi njen mlečni sistem se menja u pravcu dojenja teleta. Međutim, to se ne događa ako radnici odmah odnesu tele. Materinski instinkt se onda ne pokreće, a endokrini sistem tako radi da proizvodi veliku količinu mleka. Ne više 10 litara, nego 40 litara. Tele dobija kao zamenu za majčino mleko, takozvano “mleko” koje se pravi od mrtvih životinja. To se zove “životinjsko mleko”, ali nemojte da vas taj izraz zavara kao “stočno” brašno. Naravno, tele onda ne raste 2 godine, nego raste 6 meseci i onda bude zaklano. U ovom procesu nema ništa prirodno, sve je čovek poremetio radi svojih ciljeva.

Mleko
Problem je što uzročnik BSE može da se otkrije kod krava starijih od 32 meseca, dok mlađe ne mogu da se testiraju do sada poznatim metodima.
Majka i dalje daje 30-40 litara mleka i mi to mleko pijemo. U mleku se nalaze krvne pločice, a u krvnim pločicama se nalazi puno priona, potencijalnih uzročnika BSE i drugih prionskih bolesti. Međutim, niko o tome ovde ne govori. Svi kažu da je mleko zdravo. Mleko sada izgleda čisto, jer se današnjim testovima ne može dokazati prisustvo priona. Ali ne zaboravite da osoba koja će možda tek za 10 godina dobiti prionsku bolest, Alchajmerovu ili Krojcfeld-Jakovljevu bolest, već je sad ima.
Hormoni rasta su se ranije davali deci koja zaostaju u rastu. To je trenutno popravljalo stvar, ali je kasnije dolazilo do komplikacija. Dolazilo je do nesrazmernog sazrevanja kostiju, dolazilo je do tumora mozga, na hipofizi su se pojavljivali adenomi, pa su ova deca često umirali od toga. Zato je to izbačeno. Deci se ne daju hormoni rasta, ali se zato daju govedima! Ta goveda naravno završe u stomacima ljudi.
Čudno je to da se vrlo malo ljudi zanima za stanje životinja pred klanje. Zaprepašćujuće je koliko životinje znaju šta će im se desiti kad idu na klanje. Jedan čovek koji je stanovao preko puta klanice pričao mi je, da otprilike negde na sredini mosta počinje takva strašna rika goveda, da to niko nije mogao da objasni. I ljudi koji rade u klanici na ubijaju životinja kažu da životinja zna da će je on ubiti. U stanju takvog stresa, životinja luči hormone agresivnosti, endorfine i toksine iz vlastitih ćelija. Ljudi sve to naravno jedu.

Ozbiljna bolest
To što kažu da je u Nemačkoj trenutno zaraženo 15-20 goveda, uopšte ne treba verovati, jer je inkubacija kod ove bolesti veoma duga i pitanje je koliko je ogroman broj goveda koji je stvarno infektivan. U Engleskoj postoji 200.000 legalno registrovanih slučajeva! Cifre na crno govore i o pola miliona goveda. Oni to kažu na osnovu malo boljih testova, a u većini zemalja koje su zahvaćene BSE-om, još ne postoje ni takvi testovi.
Sve životinje koje su jele ovu smesu, a 98% životinja je hranjeno životinjskim leševima, potencijalni su prenosioci uzročnika ovih bolesti.
Donedavno se nije ni znalo šta je uzročnik bolesti, a nedavno je odobreno davanje 20 miliona maraka različitim laboratorijama za istraživanja. U Nemačkoj skoro svakog dana BSE je na vestima prva, udarna informacija. Svet takođe stalno izveštava o BSE.
Za BSE se danas ne može znati koliko ima inficiranih ljudi na svetu, pošto je inkubacija do 40 godina, a zavisi i od količine koja je uneta u organizam. Eksperti procenjuju da nas do 2010 godine očekuje tako strašna epidemija BSE, da neće biti ispod 300-500.000 mrtvih u Evropi! Ne bih hteo da vas plašim, ali neki kažu da je realno očekivati i milione mrtvih.
Kod BSE čovek može da kaže: -Dobro, neću jesti meso. Ali ko se do sada inficirao, nema pomoći. Za sada nema leka. Jasno je da ako prion ne može da se ubije toplotom od 200 oC, onda ne pomaže ni sterilizacija kod hiruških zahvata. I prioni i virus side mogu se preneti transfuzijom ili transplantacijom organa. Znam neke pacijente koji ne spadaju u rizične grupe, a imali su peh da obole od side. Leže u bolnici kao beznadežni slučajevi koje kao da niko ne može da uteši.

Da li ste zaista vegetarijanci?
Niko od nas ne brine puno oko toga da pročita etiketu na nekom proizvodu, da bi video šta sve on sadrži. Proizvod je spolja lep, možda je glavni sastojak veoma zdrav. Nekad je vrlo teško spolja prepoznati šta je to zapakovano, jer je proizvod toliko prerađen da je postao neprepoznatljiv.
Poznajem jednog momka koji ne jede meso. Sedim u kantini na Univerzitetskoj klinici i gledam kako ovaj moj prijatelj vegetarijanac istresa iz flaše “Magi” na svoju salatu, i to u solidnoj količini. Onda sam se začudio koliko ljudi malo znaju o tim stvarima. Par dana pre toga, slučajno sam saznao kako se “Magi” pravi. Sve što krepa, ugine, umre od životinja, bukvalno sve, bez obzira na bolest, donosi se u jednu prostoriju koja nije čak ni hladnjača. Skaču okolo pacovi... Da to vidite ne biste verovali svojim očima. Kako to zaudara! Čini mi se da bi spaljivanje Zemlje vatrom bio pravi raj. Ono tamo bi moglo sav svet pomoriti smradom.
I sada dolaze dizalice, male ili velike, zavisno od životinje, i te naduvene životinje koje se raspadaju stavljaju u jedan veliki lonac. U tom loncu ključa sona kiselina (HCl). Ti leševi ključaju u toj sonoj kiselini dok se potpuno ne rastoče, praktično do pojedinačnih atoma. Onda se u tu smesu stavlja natrijum hidroksid da bi se PH (kiselost) svela na 7,4 da bi to moglo da se unosi u ljudski organizam.
U “to” se stavljaju veštačke arome. Nekad su se stavljale prirodne arome, ali zar to uopšte menja stvar? “To” se zatim hladi, flašira, zalepi se privlačna etiketa koja mami kupca i završava servirano na stolu u salati, a nekada i kod vegetarijanaca kao što je ovaj moj prijatelj.
Znam da je većina vas sada zgrožena. Tako sam se i ja osećao kad sam ovo saznao.
Neki ljudi kažu: “Mi smo vegetarijanci, samo još jedemo mleko i jaja." Danas to izgleda vise ne vazi. Onaj ko jede mleko i jaja, izgleda da jede i najgore otpatke (prerađene leševe) koji su samo malo preformirani u stomaku krava, ovaca, svinja i kokošaka.

SIDA iz tanjira!
Da vam ispričam nešto o dva brata, inače šimpanze. Jedan se zvao Merlin i živeo je do 1985 godine. Koristili su ga u američkim vazduhoplovnim jedinicama u Kongou, da regrutuje druge majmune za neke američke čudne vojne ciljeve. 1985 godine Merlin je umro, a uzročnik bolesti je bio virus SIV (Simian Imuno-deficiency Virus). Danas znamo da od SIV-a potiče virus AIDS, to jest virus side. Ova dva virusa se skoro uopšte ne razlikuju. Zeleni majmun je prirodni nosilac virusa SIV. Zanimljivo je da postoji 16 vrsta virusa za imuno-deficiency kod zelenih majmuna, šimpanzi, a čak i gorila, a nijedan nije patogen za majmune. Oni su zdravi nosioci tih virusa. Oni žive s njima i umru, a da se ne razbole od njih. Međutim, ljudi u Kongu, u zapadnoj i centralnoj Africi jako su voleli da jedu majmune. Ubijali su ih i za njih je majmunsko meso bilo najveća poslastica. Čak nisu cedili ni krv, jer je kod afrikanaca običaj da ostave krv da bi meso bilo ukusnije.
Dugo godina se nije ništa dogodilo. Međutim, 1959. godine dogodio se biološki skok ovog virusa sa majmuna na čoveka putem konzumiranja majmunskog mesa. Afrikanci su jeli majmune u ogromnim količinama. Postoji oko 160 vrsta majmuna, a skoro svi majmuni u zapadnoj i centralnoj Africi su normalni nosioci jednog od 16 majmunskih virusa za nedostatak imuniteta (imuno deficiency).
Ja vam ne pričam bajke, ovo su stvari koje je nauka već dokazala. Ranije se smatralo da je virus side nastao putem polio vakcinacije 1957 godine koju je u Africi sprovela Svetska zdravstvena organizacija. Međutim, danas je ta teza odbačena, pošto je nađeno 95% sličnosti virusa side sa majmunskim SIV virusom. Danas se smatra da je virus side mutirani majmunski SIV virus.
Virus side je prvi put izolovan kod muškarca iz Kongoa koji je umro 1959 godine. Danas imamo 50 miliona inficiranih u svetu, od čega je 20 miliona već umrlo. U poređenju sa srednjovekovnom “crnom smrti” kada je ¼ Evropljana umrlo (25 miliona), ili sa španskim encefalitisom 1918-19 godine kada je isto umrlo 25 miliona, mogli bi da pomislimo da je vreme da ova epidemija prestane. Međutim, ona neće prestati iz prostog razloga što se stalno događa seoba naroda, svakog dana na svakom aerodromu i što se skoro ništa ne čini da se spreče putevi širenja ovog virusa. Virus tako brzo mutira da skoro da nije moguće imunološki se boriti protiv njega.
1969 godine, jedan dečak iz Sent Luisa (USA) umro je od tada nepoznate bolesti. Pre par godina iz njegovog tela je izolovan virus side. Kako se ovaj dečak uopšte zarazio? 1976 godine iz leša jednog Norveškog mornara, takođe je izolovan virus side.
U Zimbabveu u velikim gradovima 70% žena je HIV pozitivno, imaju virus side dokazan u krvi. Skoro da i nema ljudi između 15 i 40 godina u nekim regionima. Ostali su skoro samo deca i starci. Sahrane su tamo masovne, svakog dana. Jedan grobar je za jedan dan 108 grobova. Prolazi se mnogo kilometara a da ne možete sresti odraslog čoveka, naročito u Zimbabveu. Deca lutaju okolo i ne može im se pomoći. Ne idu u školu, jer škole ne rade. Ako su još dedovi i bake živi, ta deca su srećna jer ima ko da ih zbrine.
Od 50 miliona HIV pozitivnih u svetu, u Africi se nalazi 40 miliona.

Otrov na stolu
Zamislite sada ovu sliku: Svi leševi daju se prerađeni jednoj kravi da ih jede. Ta krava ugine, ponovo je samelju i daju drugoj kravi da je pojede. Ponovo ugine, ponovo je pojede druga krava, i tako u krug. Pre nego što to meso dospe na vaš sto, može da se dogodi da svaka ćelija 20 puta prođe svoju smrt! Možete da zamislite kakvo smeće se jede.
Osim prionskog smeća, unutra u tom mesu su antibiotici. Antibiotici se daju da bi stoka mogla brzo da naraste bez bakterijskih infekcija.
Stoci se daju hormoni, na primer hormon rasta, ili hormoni štitne žlezde. Preko 1500 tona hormona godišnje daje se stoci u Nemačkoj preko stočnog brašna.
Preko 50% mesnih namirnica zaraženo je razlim klicama, bakterijama tuberkuloze, ešerihije, salmonele... 70% jaja su puna salmonele! Informacije su dostupne i na internetu, pa svako od nas može da vidi šta u stvari jede.

Kiseonik ili meso?
Slične stvari se kriju iza restorana McDonald’s. Cela priča se sastoji u tome da se što pre, što jeftinije proizvede što više mesa. Kako se proizvodi to jeftino meso?
Površina Nemačke je oko 400.000 km2, a toliko se godišnje poseče šume Amazona. Postoji 13 kompanija koje seku šume Amazona. Kako se to radi? Slično kao što se hrane goveda. Poseče se jedno najveće drvo, ono sruši puno malih stabala oko sebe i onda se to sve zapali. Ono što se izvuče veoma je jeftino i koristi se za pravljenje papira i slično. Većina toga izvozi se u Japan, pošto je Japan najveći otkupitelj amazonskog drveta. Iza toga dolaze bageri i buldožeri i sve to poravnaju. Seje se trava kojom se hrane goveda za Mc Donald’s. Mc Donald’s voli da se pohvali time.
Postavljam svima nama jedno pitanje: Šta je važnije - kiseonik koji našoj planeti daje Amazon ili meso koje se proizvodi tako što nam se oduzima taj kiseonik? Šta je bitnije? To je zatvoren krug koji je teško prekinuti. Na svetu danas živi milijardu ipo goveda, a jedno govedo godišnje proizvede 80 kg otrovnog gasa metana. Taj metan je mnogo više odgovoran za efekat staklene bašte nego ugljen monoksid i dioksid koji ispuštamo iz svih fabrika. To svi znaju, i industrijalci i Green Peace i sve humanitarne organizacije.

Genetski promenjena hrana
Jedan deo goveda McDonald’s hrani sojom i kukuruzom, ali genetski promenjenom sojom i kukuruzom. Genetski promenjena soja i kukuruz nisu ništa bolji ili lošiji od životinjskog brašna, to jest samlevenih i skuvanih leševa, jer su manipulisani. Da bi se dobila ova promena unutra mora da se stavi jedan antibiotik. Taj antibiotik je otpad genetske manipulacije i kasnije nije potreban. Koristi se da bi se izvršila selekcija u laboratoriji. Ovi proizvodi iz laboratorije odlaze na njivu, u štale, u radnje i završe na stolu za ručak. Jedan Mađar je u Engleskoj pre 3 godine dokazao i objavio da kada se pacovi i miševi hrane genetski promenjenom sojom i kukuruzom, bukvalno im eksplodiraju unutrašnji organi! Zbog toga je izgubio posao. To je druga oblast za koju sada nema vremena da se objasni.
Zanimljivo je da je vlada EU predložila da se umesto životinjskog brašna kao hrana za goveda koristi genetski promenjena soja i kukuruz! Možemo samo da zamišljamo šta će iz toga da se izrodi. Sva stoka će se hraniti genetskim proizvodima, jer se mora održati cena mesa i broj goveda, mora se biti među prvima u svetu po proizvodnji hrane. Mora se puno prodati, mora se puno zaraditi. Ako slučajno jedemo tu hranu, ona dolazi u naš probavni trakt. Geni genetskih proizvoda koji su odgovorni za rezistenciju na antibiotike ulaze u naše ćelije i ulaze u bakterije koje čine normalnu floru našeg probavnog trakta. Oko 1/3 do ¼ tih bakterija su naša normalna bakterijska flora. One nam omogućuju da živimo, jer proizvode u nama ono što mi ne možemo sami da proizvedemo. Kad ljudi dobiju antibiotik iz genetski promenjene soje, oni postaju rezistentni (otporni) na taj antibiotik. Ako se zbog toga dogodi da se ta bakterija u našem telu razmnoži više nego što nam je potrebno, možemo umreti od banalne infekcije jer više ne postoji nijedan antibiotik koji nam može pomoći. Aleksandar Fleming koji je otkrio penicilin i antibiotike, sada bi se začudio i rekao: -Ljudi, to što sam učinio da se više ne umire od mnogih infekcija, vi ste sve to uništili! Otkriće penicilina neće ništa vredeti ako se antibiotici ovako koriste, ako mi jedemo hranu koja je puna gena za rezistenciju na antibiotike.

Profit
Od profita zavise mnoge stvari. Uskoro u Nemačkoj treba da bude ubijeno 400.000 goveda, ne zato što su BSE pozitivni, nego da bi se održala viša cena goveđeg mesa. U Engleskoj je ogroman broj goveda ubijen i zamrznut. Samo se čeka da se skine embargo da bi krenuo izvoz. Svi se nadaju da će ovaj trend ne jedenja goveđeg mesa izaći iz “mode” i da će se ova bolest zataškati za 2-3 meseca, da bi trgovina opet procvetala.
Sve se to radi da bi pojeftinili komad mesa na 5-6 DM. Jeftino meso će na kraju biti plaćeno životima mnogih ljudi.

Moral?
Zanimljivo je da je zapadna civilizacija toliko arogantna da smatra da ima moralno pravo da ubija goveda, da prisilno pravi kanibale od životinja. Niko ne postavlja pitanje zakonitosti takvih postupaka. Najnovija stvar koja se događa je prijavljivanje patenata na ljudski život, na ljudske gene. Jedna australijska grupa naučnika ove sedmice prijavila je evropski patent na dozvolu za pravljenje himere, mešavine između životinje i čoveka! I patent je dobijen! Dozvoljen je.
Engleski parlament je pre 3 sedmice izglasao rad na kloniranju čoveka! To znači da život polako postaje privatizovana stvar, nečije vlasništvo. Život je postao biznis. Naravno, zakon je ušao na mala vrata: dozvoljeno je kloniranje samo u terapijske svrhe. Znači, bogati ljudi će platiti par miliona nečega da se za njih privatno napravi još jedan isti takav. Ako mu kojim slučajem zatreba jetra, on ne bi čekao transplantaciju jetre od Marka Markovića uz rizik da je on odbaci kao strano telo, nego će oni da ubiju i zalede klon, i da jetru tog klona presade nekom moćniku. Naravno da je on neće odbaciti jer je to njegova jetra. Dakle, u Engleskoj je taj zakon izglasan. Kao da klonirani čovek nije živo biće sa pravom na život. Pitam se otkud pravo bilo kome da ima monopol na ljudski život? Ili na ljudske gene, na genetsku informaciju? Kako to može da se patentira i da se kasnije prodaje kao industrijski proizvedena roba? Niko od tih “velikih” pronalazača nije izmislio gen za prion, ili gen za na stotine hiljada proteina od kojih je sastavljen naš organizam.
Već 10 godina unazad zabranjena je upotreba goveđe jetre, slezine, limfnih čvorova i mozga, kao hrana za mačke i pse. Zanimljivo je da ovi delovi goveda nisu bili zabranjeni za ljudsku upotrebu! Tek od skoro se postavilo to pitanje, onda kad je postalo pitanje života ili smrti za ljude. Lepo je brinuti za životinje, ali je čudno da ljudi jedu hranu koju ne bi dali ni životinjama.
Apsurdno je da u našem svetu 30.000 dece dnevno umire od gladi, a u istom tom svetu postoji preko 660 stranica na internetu za držanje dijete i skidanje prekomernog sala i kilograma.
Postavlja se pitanje ko to gura životinjske leševe u bezmesnu hranu? Zar to nije zločin?
Možda je dobro to što se pojavila prionska bolest, jer inače niko ne bi ni znao šta nam se nalazi na stolu. Na internetu se čak pojavljuju članci gde ljudi tvrde da je šteta da kad mi umremo da nas zakopaju ili spale, nego da nas lepo prerade i iskoriste, znate već kako. Ovaj korak ne bi bio dalek da se nije pojavile prionske bolesti. Za onoga ko je pokrenuo da životinje jedu leševe drugih životinja, nije ništa manje prihvatljivo da životinje jedu leševe ljudi, ako to donosi zaradu. Da se nije pojavila prionska bolest, možda bi pod izgovorom manjka hrane na Zemlji, ljudi od biljojeda stvorili ljudoždere.

Hrana koja je potencijalni prenosilac ove bolesti
Ljudi lepo uđu u prodavnicu, nakupuju mleko, sir, jogurt, kajmak, buter, jaja (i kokoške se hrane koštanim brašnom), keksiće, čokoladice, idr. - ubeđeni da nema takvih ljudi koji bi im podvalili trojanskog konja u hrani.
Danas je prisutna jedna varka koja se tiče mleka. Svi kažu: mi nismo dokazali prisustvo priona u mleku. Nismo dokazali prione u stočnoj hrani, dakle nema ih. Kada ugine jedna životinja koja ima infektivne prione u sebi i ugine stotine drugih životinja bez infektivnih priona, i sve se pomeša u stočno brašno, naravno da će se broj priona svesti na izuzetno mali broj koji današnji testovi ne mogu da otkriju, ali ih još uvek ima dovoljno da izazovu bolest. Danas je pasterizacija uobičajeni put prerade mleka. Zakon inače dozvoljava da se u mleku smeju nalaziti krvne pločice, trombociti. Zna se da su krvne pločice kod BSE pozitivnih goveda pune priona.
Kako se stvara mleko? Mleko je sekret jedne žlezde koja ima specijalni molekularni filter, koji filtrira mleko. Jedan deo hormona, trombocita i ostalog, ipak završi u mleku. Taj filter kod krava koje daju 30-40 litara mleka dnevno je veći, pa je u njihovom mleku veća količina trombocita. Upravo zato zakon dozvoljava prisustvo trombocita u mleku. Ako u mleku ima trombocita, onda teoretski, a i praktično, ima i priona. To znači da nije bezbedno jesti mleko i mlečne proizvode, osim od krava za koje se sigurno zna da pasu negde u planini, a takvih je malo.
Preporučuje se da majke doje svoje bebe, a ako to nisu u stanju, da bebama daju neku bio zamenu za mleko (Bioladen u Nemačkoj). Sojino mleko je odlična zamena za mleko, ali soja koja nije genetski manipulisana.
Što se tiče mesne hrane, mesnih prerađevina i svih proizvoda koji sadrže žele ili želatin, koji se bar u zadnjih 10 godina od stoke, mudar savet je: što dalje od toga.
Želatin se takođe proizvodi od životinjskih ostataka i takođe je mogući put za dobijanje prionske bolesti. Želatin se vrlo često stavlja u raznu primamljivu hranu. Ima ga tamo gde ne bi ni pomislio da ga može biti. Nedavno sam slučajno pogledao sastav prženog kikirikija koji je društvo jelo. Nisam mogao da verujem. Pisalo je: kikiriki, so, ulje i želatin! Želatin se inače stavlja u pekmeze, kolače, bombone, kremove, ali nikad se ne zna gde ga sve ima. Pre nego što kupite nešto u prodavnici, pogledajte šta piše na kesici i nadajte se da je proizvođač bio dovoljno iskren da napiše šta je sve dodao.
Kao jedno od sredstava koji su potencijalni prenosioc BSE je i šminka. Ruževi za usne, senke i slično prave se od sličnih “sirovina” i preko njih se može dobiti BSE.
Ribe se u ribnjacima isto hrane životinjskim brašnom. Reke su pune svakakvih otrova, pa i rečne ribe. Reke završavaju u morima gde je zagađenje manje, ali postoji.
Što se tiče svinja, dokazano je da preko 80% svinja sadrže ešerihiju koli, ali ne obolevaju. Taj podatak možete naći na internetu. Da li svinje imaju BSE? Pitanje je da li ga nemaju. Ne treba se zareći da nema, jer se i svinje hrane istim otpadom kao i krave. Do sada nije dokazano da svinjski prion može izazvati prionsku bolest, ali to nije ni isključeno kao mogućnost.
Još uvek se malo zna o prionskim bolestima, ali verovatno razvoj bolesti, početak kristalizacije zavisi i od količine priona koja se unese u organizam. Zanimljivo je da se još ne zna da li se ova bolest može preneti sa jednog na drugo živo biće. Ako može, onda bi to bilo strašno. Otkriveno je na preko 1000 mačaka i drugih kućnih ljubimaca da imaju prionsku bolest koja je slična BSE. I hrana za kućne ljubimce je iz tog lanca ishrane koji je baziran na preradi leševa. Ako se prionska bolest može preneti i nekim drugim putem osim jedenjem zaražene hrane, na primer preko zaraženog kućnog ljubimca, onda bi se epidemija umnogostručila. Čovek je stvorio užasan svet u kojem je u stanju sve da učini, da bi dobio novac.

Rešenje?
Zaista nam je svima potrebno da dobro razmislimo šta jedemo, da li imamo pravo ubijati sebe i ubijati druge, i da nešto konkretno popravimo na sebi i koliko je moguće u svetu. Ako se prekasno zapitamo šta jedemo, možda će biti kasno i neće nas biti. Kamikaze i ubice ovog sveta neće se zaustaviti ni radi čega da bi ostvarili svoje ciljeve. Zato im ne dozvolite da i vas povuku za sobom.
Ne sadrži svaka namirnica infektivne prione. Jelo je danas postalo ruski rulet. Svako treba da razmisli šta će da kupi kad uđe u prodavnicu, jer je u nekim namirnicama smrtonosni otrov koji ima sporo ali mučno dejstvo.
Kako stvari stoje, najsigurnija zdrava hrana bi bila ako mi sami obrađujemo zemlju, da sami proizvodimo hranu i ne ubacujemo štetne materije u nju. Efikasne zaštite od industrijske hrane u gradu nema. Mi smo u lancu proizvodnje i potrošnje koji je međusobno uslovljen i nije ga lako promeniti.
Kada govorimo o zdravstvenoj reformi, ne možete se zaštititi u visoko urbanim sredinama, ama baš nikako. Na selu je to koliko – toliko bolje. Nemačka sela se ne razlikuju mnogo od urbane sredine. Zdraviji izbor su ipak balkanska sela.
Da li je neophodno da se ljudska bića hrane mesom zaklanih životinja?
Mnogi kažu na primer, da je za multiplu sklerozu dobro jesti meso. Međutim, naučnici kažu da najverovatnije uzročnik multiple sleroze potiče baš iz mesa. Još se ne zna jasno ko je uzročnik, ali se zna da je u Nemačkoj odnos obolelih više od 1 na 1000 ljudi, a da jedno pleme u severnom Kašmiru nema multiplu sklerozu. Oni su svi vegetarijanci. Ne bih hteo da pravimo špekulacije. Za mnogo toga još se ne zna, ali svako od nas trebalo bi da uzme što novije knjige sa novim informacijama, ili da pogleda na internetu, pa da za sebe napravi neki svoj jelovnik.
Možda ima ljudi koji još neko vreme moraju da jedu meso. Poznato je da indijanci nemaju gen za alkohol dehodrogenazu koji mi svi ostali imamo. Mi imamo enzim u jetri koji razgrađuje alkohol. To je čudno, ali oni ne mogu da podnesu alkohol. Indijanac ne sme da pije alkohol, jer je od jedne čaše pijan tri godine. Postoje individualne razlike od ljudi do ljudi.
Neki kažu da vegetarijanci ne mogu da biljnom hranom unesu vitamin B12. Međutim, vitamin B12 proizvode bakterije u našem želudcu. Koliko ja znam, vitamin B12 postoji u mahunarkama, grašku, orasima, gljivama, u kikirikiju. Vegetarijanci u svim biljkama imaju i sve druge potrebne vitamine.
Da li nam je neophodno da jedemo meso? Po informacijama koje daju dijetetičari koji prate najnovija otkrića i prema informacijama koje je dao Bog u Svetom Pismu, odgovor glasi: NE. Već na drugoj stanici Biblije piše da je Bog propisao ljudima šta treba da jedu: “Evo dao sam vam sve bilje što nosi seme po svoj Zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme. To će vam biti za hranu (1.Mojsijeva 1.29).”
Kada su Izraelci izvedeni iz ropstva u Egiptu, Bog je između ostalog hteo da ih očisti i od egipatske loše hrane, pa im je dao manu, nebeski hleb. Međutim, Izraelci su hteli egipatske lonce, egipatsku hranu, kukali su i tražili meso. I Bog je rekao: -U redu, dobićete ono što tražite, sa čime ja nisam saglasan. I jato prepelica je sletelo u Izraelski logor. Halapljivo žderanje tog mesa mnoge je tog dana stajalo života.
Čitajući knjigu “Saveti o životu i zdravlju”, koju je Elen Vajt napisala pre 150 godina, pročitao sam da ona kaže da ona sama nema znanje o tome o čemu piše, ali da joj je Bog otkrio da će životinjsko meso biti sve zaraženije, i da neće biti dobro ljudima koji jedu meso. Još pre 150 godina rečeno nam je da će životinje uskoro biti toliko bolesne da će Božji narod napustiti životinjsku hranu. Izgleda da je to vreme zaista došlo.
Pre 3500 godina Bog je Mojsiju preneo svoj zakon u pisanom obliku. Šesta Božja zapovest glasi: Ne ubij. Ovde ne kaže ne ubij samo čoveka, nego ne ubij. Niko od nas ne mora da ima ovaj zakon pred sobom da bi znao da je loše ubiti. Osnovna premisa našeg života treba da bude ne samo ne ubiti nego i ne povrediti, i ne samo ne povrediti nego i pomoći. Otkud ljudima pravo da uzmu život nekom drugom biću? Kako može neko da kaže da ceni Božji zakon, a da ne drži i šestu Božju zapovest?
Solomun je napisao: “Kad sedneš da jedeš sa gospodinom (jevrejski “mašal” što znači “vladar”), pazi dobro šta je pred tobom.” Priče Solomunove 23.1 Zna se za čijim stolom preti opasnost. Siromašni imaju manje, ali obično su sami proizvodili svoju hranu, koja je bila kvalitetnija od hrane bogatih.
Isus je bio još jasniji: “Ali se čuvajte da kako vaša srca ne otežaju žderanjem i pijanstvom i brigama ovog sveta, i da vam ovaj dan (Hristov drugi dolazak) ne dođe iznenada (Luka 21.34).”
Moram ovde da naglasim zavisnost od hrane. Kao što postoji zavisnost od droge, od cigareta ili alkohola, tako postoji zavisnost i od čokolade ili od mesa. Sve su to zavisnosti. Ko nije u stanju da stavi znak stop na svoja usta, on je zavisnik. To je tako.
Ogroman je broj goveda koja treba uskoro da budu spaljena kao potencijalni prenosioci BSE. To podseća na sliku iz Otkrivenja, kada je opisano da će Bog morati da planetu Zemlju spali vatrom, da bi na njoj uništio svaku klicu zla (Otkrivenje 20.10).

Zaključak
Ovde mora da bude jasna jedna stvar: BSE i AIDS su nastali ljudskom rukom. Ko god da je zamislio to, da ljudi nisu radili tako gnusne stvari sa životinjama, ovih bolesti ne bi bilo. Za te bolesti su ljudi odgovorni. Sada kada je otvorena Pandorina kutija sa ovim bolestima, biće vrlo teško vratiti stvari na neku nultu tačku.
Zanimljivo je da svi ovi ljudi koji su ovo sve izglasali i sproveli u praksu veruju u evoluciju. Da imalo poznaju nauku, ne bi im palo na pamet da sve životinje, koje imaju međusobno potpuno različitu strukturu, mešaju zajedno, i da time hrane hiljadugodišnje biljojede.
Apsolutno čiste hrane nema. Kao što nema apsolutno čistog transplantata. Ako jednom čoveku ne presadimo jetru umreće za 3 dana, ali ako mu je presadimo umreće možda za 3 godine. Možemo da idemo na ovaj izbor: hrana koju su ljudi manje upropastili (hrana koja je što sličnija onoj kakva je izašla iz Božjih ruku). Jednog mog profesora u Sarajevu pitao sam: -Pa dobro, zašto se daju pesticidi i konzervansi kad se zna da izazivaku rak? On mi je odgovorio nešto što je filozofija koju mnogi prihvataju: “Bolje je da umre 100.000 ljudi od raka, nego milion ljudi od gladi.”

Čini mi se da je Sotona postavio svoje ljude u prehrambenoj industriji koji guraju svakakve otrove u hranu, otrove sa vrlo privlačnim ukusima. Kao da hoće da ljude što pre uništi da se ne bi vratili Bogu.


#17 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 14. december 2005, 16:53

esencialne mascobe, esencialne beljakovine, c vitamin, minerale, elektrone, elektrolite, etc.. je potrebno vnasati v organizem! razen ce ne zivimo od zraka. glede an to, da je vecina hrane iztrosena, mrtva je le te sestavine potrebno dodajati.
za obnovo celice potrebujemo VSE! in celica se NE MORE obnoviti ce nima vseh potrebih sestavin!!!!!!!!

#18 krokodil

krokodil
  • D član
  • Št. objav: 2 868

Objavljeno: 14. december 2005, 16:59

Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno, kako su ljudi disali prije toga.

#19 lia

lia
  • D član
  • Št. objav: 8 590

Objavljeno: 14. december 2005, 17:13

x:Dx x:Dx x:Dx svašta...danas dišem na škrge ovaj mraz če uništit sve male sive čelije x:o)x
....ŽIVLJENJE JE KOT OTROŠKA SRAJČKA, ZMERAJ PREKRATKO IN ZMERAJ USRANO....neznani avtor

#20 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 14. december 2005, 17:14

x:Dx x:Dx :palec:

#21 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. december 2005, 14:54

x:Dx x:Dx x:Dx svašta...danas dišem na škrge ovaj mraz če uništit sve male sive čelije x:o)x

Neće x;)x

#22 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. december 2005, 15:11

:palec:
...za obnovo celice potrebujemo VSE! in celica se NE MORE obnoviti ce nima vseh potrebih sestavin!

#23 Gost_sstane_*

Gost_sstane_*
  • Gost

Objavljeno: 18. december 2005, 15:20

:palec:
...za obnovo celice potrebujemo VSE! in celica se NE MORE obnoviti ce nima vseh potrebih sestavin!

Točno, slano vodo v kateri je malo Sonca, beljakovin in antioksidantov x:Dx :palec:

#24 free

free
  • Srebrni član
  • Št. objav: 16 801

Objavljeno: 18. december 2005, 15:37

vprasanje je le ali je to 'malo' DOVOLJ!! za danasji cas. verjetno za nekatere da, mislim pa, da ne za vecino.

#25 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 18. december 2005, 15:55

Bombonček,

to je za presnojedce značilno, da trdijo, imajo edini kaj pojma o človeškem prehranjevanju. Kar mene po svoje malce odbija. Morda res imajo, ne vem, ampak verjetno imajo tudi podobne težave kot vegani - predvsem z vitaminom B12, katerega pomanjkanje se lahko pokaže čez 20, 25 let. Edini neživalski viri vitamina B12 so alge, predvsem Clorela in Spirulina. Vprašanje pa je, kako se v debelem črevu le-ta vsrka v kri, napram B12 živalskega izvora. Železo se nekoliko težje, predvsem mora biti prisotnega več vitamina C. Sicer pa če si se prej prehranjevala z hrano živalskega izvora, se ti ni treba hitro bati, ker imaš dosti skladiščenega. Vitamina B12 je bilo včasih povsod dovolj, sedaj pa je intenzivno kmetijstvo vse zjeb***, človeško telo pa ga ne zna sintetizirati samo.

Zdrava hrana - to je široko vprašanje. Tudi na tem forumu boš našla marsikakšne odgovore, verjetno bo najbolje, da ga poiščeš sama. Baje je zdravju škodljivo tudi homogenizirano mleko, ker se kalcij ne nalaga v kosti ampak oblaga žile, saj sam postopek homogeniziranje mleka le-tega naredi takšnega. In še bi lahko naštevali.


Ni nujno, da so presnojedci že po defaultu tudi veganci. Tok, tok! x;)x Da bi pa kdo ugotovil, kaj mu škodi in kaj koristi, bo pa moral zelo veliko probavati. Jaz sem tudi eden takih, ki iščejo ...




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0