Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Ozimljanje čebel


  • Prijavi se, če želiš komentirati
76 komentarjev na to temo

#1 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 20. november 2003, 22:46

BI MI LAHKO KAKŠEN ODGOVORIL NA KAKŠEN NAČIN ALI KAKO OZIMIT AŽ PANJE. IN ČE SE JIH LAHKO ZDAJ OB TEM ČASU PREMIKA NA DRUGO RELACIJO. MORAL BI NAMREČ POPRAVITI OZIROMA PORUŠITI SEDANJI ČEBELNJAK. SKORAJ BARAKA KATERA SE RUŠI. OD TASTA KATERI JIH JE PREJ IMEL IN ZARADI BOLEZNI NI MOGEL VEČ SKRBETI ZA NJIH SEM JAZ PO PARIH MESECIH PREVZEL 10 PANJEV A SE MI JE 5 ZROJILO IN JIH NI VEČ.KAR JE OSTALO JE IMELO VAROJO KATERO SEM S POMOČJO VETERINARKE LE NEKAKO ZATRL.SVETOVALA MI JE DA JIH KAM PRESELIM IN NAPRAVIM KAJ MANJŠEGA KER BODO MORALI BITI ČEBELNJAKI DO DECEMBRA 2004 REGISTRIRANI. NEKJE SEM BRAL DA TE ČEBELE PREVZAMEJO IN TAKO SO TUDI MENE. VSAK SLEHRNI PROSTI ČAS SEM PRI NJIH IN JIH OPAZUJEM IN POTEM LISTAM IN SRFAM ZA INFORMACIJAMI. ZATO PROSIM ČE MI KDO KAJ SVETUJE. VEČ GLAV VEČ VE. HVALA
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#2 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 21. november 2003, 19:35

Predvidevam, da te zanima paženje AŽ panjev??
Sam uporabljam 3 sloje zlepljene kartonske lepenke in filc, uporabiš lahko spužvo, ki jo dobiš v kaki tehnični trgovini, Astra ali podobne in jo lepo zrežeš na mero panja, preg spužvo daj 3 sloje časopisnega papirja in odpri zgornje prezračevalne lopute.

Želim ti dobrodošlico in uspešno prezimovanje, na voljo smo ti za vse kar te zanima, če tu ne najseš kar rabiš potem ne vem??

#3 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 22. november 2003, 07:05

Predvidevam, da te zanima paženje AŽ panjev??
Sam uporabljam 3 sloje zlepljene kartonske lepenke in filc, uporabiš lahko spužvo, ki jo dobiš v kaki tehnični trgovini, Astra ali podobne in jo lepo zrežeš na mero panja, preg spužvo daj  3 sloje časopisnega papirja in odpri zgornje prezračevalne lopute.

Želim ti dobrodošlico in uspešno prezimovanje, na voljo smo ti za vse kar te zanima, če tu ne najseš kar rabiš potem ne vem??

JA SUPER, ZELO SLIKOVITO x:)x TULE PRI NAS NA OBALI SE TRENUTNOM TEMPERATURE GIBLJEJO OD 4 PA TJA DO 13 STOPINJ. KAKO PA JE GLEDE PREMEŠČANJA NA DRUGO LOKACIJO ZDAJ V TEM ČASU IN ZA KOLIKO ČASA

UPS hvala za dobrodošlico !
sedaj sem lahko brez skrbi, ker vem, kam se lahko obrnem za pomoč.

Pozdrav in še se beremo.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#4 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. november 2003, 12:10

Ja sem spregledal glede premeščanja sedaj jih lahko brez skrbi premakneš vendar stori to pred izletom oziroma tik pred kajti, ko jih razložiš bodo izletele in se stabilizirale.
Premakniti jih pa moraš najmanj 5 km stran drugače bodo prišle domov in bodo težave!

#5 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 22. november 2003, 16:49

Ja sem spregledal glede premeščanja sedaj jih lahko brez skrbi premakneš vendar stori to pred izletom oziroma tik pred kajti, ko jih razložiš bodo izletele in se stabilizirale.
Premakniti jih pa moraš najmanj 5 km stran drugače bodo prišle domov in bodo težave!

Bravo, si pa hiter z odgovori.Danes sem bil pri čebelah in so izletavale čeprav ni bilo sončno ampak oblačno brez dežja.Masovno so prinašale cvetni prah.Kar en čas sem jih sede pred panjem opazoval in poslušal kako priletavajo kot teški helekopterji-VENDAR sem opazil, da je ena čebela prišla iz panja na brado a brez kril,oziroma je imela krila kod da ji ožgal-samo štrcli po domače.JE to posledica voroje.Saj vem sem polhen vprašanj in še jih bom postavljal.Saj imam glavo napolnjeno z vsemi mogočimi vprašanji in nesigurnimi odgovori x:Dx pač rabim potrditev od profesionalcev.Pa še eno vprašanje.Ali lahko čebele prestavim v drugi panj, ker je sedanji tako slab ,da je nevarno da se mi razpade.To bi opravil čez dan ko je sonce, jih zložil po istem vrstnem redu in starega takoj vrgel na ogenj, ker je hin. Ali bi lahko... ne bo dovolj za danes. x?x
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#6 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 22. november 2003, 17:48

Ja pešaki ( čebele brez kril) so posledica varoje torej sedaj, ko so tako lepi dnevi jih kar lepo zadimi z hemovarjem, da sesuješ te varoje vsaj nekaj. Kasneje bi prav prišla še OK ali pa uporaba aerosola z aparatom VAT1 ( češki)!

Prestavljanje iz panja v panj je izključeno sedaj in ga NE :O: smeš izvajat kajti družina rabi nekaj di, da se stabilizira in to sedaj ne gre. Čebele so si oblikovale zimsko gručo in ni jih dobro motit tudi sam premik ni preveč dober je pa bistveno manjša obremenitev!

No kaj te še zanima???

#7 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 22. november 2003, 20:10

je ta HEMOVAR in OK v prosti prodaji ali moram klicati veterinarja in če moram dodati pogačo ker imajo skoraj prazno satovje - brez medu - in kakšna pogača je zdaj najbolj primerna ali je boljše sirup 1/1
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#8 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 23. november 2003, 12:43

OK je v prosti prodaji Hemovar pa pri območnem veterinarju vendar za uporabo oba se posvetuj z obočnim veterinarjem specializiranim za zdravstveno varstvo čebel.
Sedaj nimaš več kaj krmit in družina, ki je brez hrane ji ne moreš dodat razen polno medeno satje ''ki bi ga naj imel'' vsak čebelar nekaj v rezrvi! Kje pa so sati prazni in za kakšen panj gre???
Priporočam ti včlanjenje v ČD na tvojem območju in jasno v ČZS z tem dobiš revijo Čebelar in dobro upoštevaj navodila, ki jih pišejo za posamezen panj vsako leto! BERI in BERI ter se ranaj po tem, če hočeš bit uspešen. Meni ni težko ti lahko pomagam in tud malo na Yahoo ( http://groups.yahoo....roup/cebelarji/ ) se lahko včlaniš in slediš debatam kajti drugače ne boš uspešen.
Pogače pa itak odsvetujem sam imam 100 družin ali nekaj čez in pogač ne uporabljam....

#9 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 23. november 2003, 20:05

Bilo je govora o premeščanju čebel na drugo lokacijo. Danilo je zapisal da je dobro če se prestavijo za 5 km stran. Moja izkušnja s prestavljanjem pa je taka, poleti smo prestavili vse čebele zaradi prenove čebelnjaka 2,8 km zračne linije stran, pa se ni vrnila nobena čebela. Malo sem razkiral vendar sem upal, da bo dovolj daleč stran. Prestavili bi dlje stran vendar je bila to izmed izbora najboljša lokacija. Seveda je bolje preventivno peljati dlje stran, vendar če je sila še hudič muhe žre. Moram pa dodati, da je pa bila nadmorska višina malo večja.

Boni niste edini, ki je željan čebelarskega znanja tudi jaz sem v podobnem položaju. Dobrodošlica tudi z moje strani novemu članu.
Muha ne mara lenuha.

#10 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 24. november 2003, 06:10

Jernej tule lahko vsak izve marsikaj le vprašat morate kajti mi ne moremo odgovarjat, če ni vprašanja in ne vemo kaj koga zanima.
Ja tole je res bilo malo oddaljeno in imel si srečo :palec: tule eden je premaknil 3 km ali več pa so se čebele vrnile in jih je moral spet domov pripeljat.
Je pa odvisno od paše, če najdejo pašo v okolici potem ne letijo daleč, če pa letijo daleš potem je aut kajti se vrnejo na staro mesto, ker poznajo teren....

#11 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 24. november 2003, 13:19

danes sem izvedel da obstaja snov za zatiranje varoe - substanca prah , katera se vsipa v kadilnik in se s tem okadi čebele in za neke lističe na katere se nakaplja zdravilo / ne vem kakšno / se te lističe obesi v panj in se jih prižge. kako je kaj s tem. verjetno je komu kaj znano. x?x x?x
kaj za vraga pomenijo tile smeškoti - ima mogoče vsak svoj pomen.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#12 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. november 2003, 14:30

Boni, pozdrav še z moje strani. Tisto drugo zdravilo je verjetno Hemovar. Dobiš ga ali pri veterinarju ali pa v društvu. Glede na velikost panja je potrebno nakapljati nekaj kapljic na listič-pivnik in ta listič posušiti (to je v kakih dveh do treh urah od kapljanja, odvisno od temperature prostora). Nato te lističe zažgeš in daš odzadaj v AŽ panj- vsaj tako naredim jaz. Dam ga pa na tlečem Dimaku, ki je v starem pokrovčku za vlaganje. Tako listič zagotovo zgori. :palec:

Tisto prvo- a je to mogoče sublimacija oksalne kisline? Na tak način bi jo bilo zelo nevarno uporabljati. x!x Naj poskusi to razložiti kdo drug, ki ima več izkušenj. Jaz itak ne uporabljam nobenega zdravila iz kadilnika.

Pri vseh metodah zdravljenja pa je skoraj toliko kot samo zdravljenje pomembno tudi spremljanje odpada varoje, ki kaže na učinkovitost sredstva


Smeškoti-to je za tiste, ki so se na forume preselili z irca. Saj so obrazki dokaj zgovorni, jih boš pa ja pogruntal x;)x
Npr takole sem jaz gledal, ko sem prvič imel kaj bolj resnega opraviti s čebelami :eek: :O: kot posrano tele v nova vrata x:Dx

#13 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 24. november 2003, 15:37

Marko, a ti potem, ko nakapaš Hemovar sušiš? Jaz tega nikoli nisem počel. Zakaj pa je to dobro? Tudi jaz uporabljam Dimak, kje pa bi se še dalo dobit tiste originalne lističe?Z njimi je bolj gosposko delat. En čas sem delal tako kot ti, da sem jih polagal na podnico, vendar so radi zatajili, sedaj jih obešam na žico in horuk na mrežico pa zgori kot listič.
Aja, pa naj bi bilo tudi bolje z dimakom, ker počasneje izgoreva hemovar.
No, Marko kako je letos pri tebi padala varoja?
Muha ne mara lenuha.

#14 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. november 2003, 16:20

Jernej, kar se tice sušenja, je to pri original papirčkih potrebno, ker so se drugače lističi vžigali-zagoreli so s plamenom, ne pa tleli kot bi morali. Samo v našem društvu poznam več kot pet ljudi, ki so jim listki iz tlenja prešli v gorenje, ta pojav sem opazil tudi sam pri preveč mokrih listkih. Lističi seveda niso povsem suhi, saj te včasih baše čas, poleg tega pa naj bi se Hemovar uporabil v šestih urah po nakapljanju. Hemovar ima pri nas te listke priložene, sicer pa lahko v papirnici kupiš pivnike, ki so praktično enako narejeni.
Glede odpada varoje ti ne morem dati "natančnih" številk, ker jih nimam pri sebi, mogoče čez 14 dni, ko pridem spet domov. Se pa spomnim, da je bilo po prvem zdravljenju vse rjavo, večinoma preko 200 varoj/vložek, zdravil sem, če se spomnim prav 3 ali 4x. Zadnji odpadi v oktobru so bili od 0-20, kar mi ponavadi zadostuje. Bolj me skrbi, ker sta dva panja nerazumljivo lahka, pa sta bili to dobri družini nakrmljeni tako kot treba. xnckrivx Verjetno je bil kak rop konec septembra ali začetek oktobra, takoj po mojem odhodu v Avstrijo. Spomnim se, kako so takrat (ko je cvetel bršljan) na listi vsi pisali, kako čebele dobro letajo. Zdaj pa lahko itak samo gledam, januarja ali pa februarja, ko se temperatura v panju poveča, pa poskusim z domačo pogačo, česar se zelo nerad poslužujem, ampak bo verjetno potrebno.

#15 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 24. november 2003, 17:32

Boni kar se tistega praha tiče upam, da ne gre za KUMAFOS ta je prehudddd :O: :O: samo se posipa po satnikih in ne prek kadilnika malo bolj opiši to zadevo.

MARKO malo ''zeleno'' tole z sušenjem in ni preveč dobro kajti Hemovar izgublja na vrednosti čim ga imamo na zraku torej :O: to nebi rekel, da je ok!?
Jaz imam čez 100 družin in do sedaj nisem nikoli sušil lističev ampak žena nakapava jaz pa kar takoj kurim ne glede, če uporabim Hemovar ali Taktic!? nakapava sproti tak, da ne stojijo niti 10 sekund.... Nikoli se mi po tlenju ni vžgalo vžge se takoj, ko zakuriš in potem upihneš plamen, če zagori. Kot drugo ne smeš kapati do kraja lističa ampak mora ostati 1-2 cm spodaj suho in to zakuriš pa je zdravo zate, ker ne vdihneš strupa in tudi zagori oziroma zatli pravilno.
Tole so spet male tajne velikih kuharskih majstora z Oliverjem Mlakarjem x:Dx x:Dx x:Dx
Polaganje na pod ni dobro kajti čebele so mojstri ventiliranja in ti dim oziroma večino tega potisnejo ven in korist je slabša, Jernejeva metoda ( ki je moja v bistvu x:Dx ) takrat je izkoristek super....

#16 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. november 2003, 19:12

Danilo, lahko ti zagotovim, da so se nam lističi vžigali nazaj, npr ob prepihu, ki je nastal ob zapiranju vratc AŽ panja. Vem, sliši se zelo nelogično, mislim, kako bo moker list zagorel, pa vendar. Dokazano v praksi. Sicer pa tud sam puščam del lističa brez Hemovara, zažigam pa vedno z "gas masko", verjemi, že vem, da se je treba pazit. Tudi ob kapljanju vedno vedno uporabljam masko in gumijaste rokavice, kar je verjetno pretirano, ampak sem pri vseh kemičnih pripravkih zelo previden, tudi ko škropim breskve, nikoli brez maske ali vsaj s ščitnikom in z rokavicami. Stvari se znajo namreč tudi nabirati, samo poglej DDT. Strupena je pa itak skoraj vsaka zadeva, pa ni važno, koliko ti kdo prodaja lepe zgodbice o naravnem izvoru. Gre samo za vprašanje, kakšno dozo fašeš ali ti ali čebele.
V AŽ panju dajam star pokrovček za vlaganje NA pitalnik, v ta pokrovček pa tleč košček dimaka, nanj pa listič. Tu torej ne dajam na pod. Žal pa nekako nimam druge rešitve pri LR panjih. Pokrovček z dimakom in lističem gre na podnico. Če je odpad na vložek preko 200 varoj po drugem zdravljenju, pač ne boš oporekal, da kakega velikega zmanjšanja učinkovitosti ni. Se pa priporočam za nasvet, kam se še lahko da hemovar v LR panju. Dodatna naklada odpade iz povsem praktičnih razlogov.
Sem pa že razmišljal o kapanju na dimak neposredno, samo bom moral še enkrat določiti velikost koščka in potencialno zmanjšanje doze Hemovara. Mogoče se bova v Celju malo pogovorila na to temo.

#17 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 24. november 2003, 19:56

Ja Marko potem ste pa imeli neke lističe za k... kajti pravim jaz dimim že nekaj let in vsako leto sem moral zadimit od 8-16× tam pred leti, ko je bila invazija huda in to pomeni povprečno 10 dimljenj × po 100 ali več je to 1000 lističev in teh težav NIKOLI nisem imel. se pravi sem pokuril 5000 ali več lističev in to se nikol ni dogajalo. Moker ni bistvo, bistvo je to, da Hemovar, Taktic ali Mitac so snovi, ki gorijo zato se vžge, če je listič nekvaliteten potem pa gori. Lističi morajo bit namočeni v posebno kemikalijo in potem posušeni takrat so ta pravi samo to je druga tema spet neke mojstrovine :palec: :palec:
Nekateri so kurili ali rezali naveden papir iz knjgarne kateri pa ni dober kajti res gori....
LR panji tu ti žal ne morem pomagat, ker se z tem ne ubadam ampak eni, ki imajo pitanike zgoraj so to delali v pitalnikih sedaj kako imaš to ti ne vem. Jaz bi verjetno to rešil drugače kajti spodaj ni idealno to sam več in, če je LR na več nakladah potem je vprašljivo.
Poglej sem napisal na Yahoo kako je bilo sedaj pri meni in vse družine sem imel na zadnjem dimljenju v oktobru pod 10 varoj torej ali je bila gruča stisnejena in dim ni prodrl, ali je bilo še tolko v zalegi, lahko pa tudi, da so varojo prinesle, če te zanima pogled na varoje ti sliko lahko pošljem, madonca so pa lepe stare in rejene kot se šika uhh :vragec: :xx!:

#18 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 24. november 2003, 20:57

Za slikce varoj se priporočam, sploh če maš zraven slikano še kaj, da se da določit velikost varoj.
Da bi kuril zgoraj v pitalniku, ne vem, mogoče, samo itak bo počasi potrebno preiti na kakšno drugo snov od amitraza.
Sam da si pa 10x dimil, kapo dol, zgleda če bi jaz tud tako kadil, bi zdaj mel že preko 50 družin. Pri meni je večinoma za zbijanje pod 20 zadostovalo do 6 dimljenj, samo v treh nakladah obvezno 6 poštenih kapljic, za dve pa 5.

#19 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 24. november 2003, 21:28

:vragec: in ostali razlagate , jaz :O: no pa se bom že nekako navadil in naučil. si zapisujem Lepi strokovni izrazi - politična igra kajne, razumem. napište hudiča kaj naj naredim - konkretno moj primer ........
konc tedna ali drugi teden, če ne bo dežja mislim preselit 5 AŽ panjev in 1LR 2nakladi to je pa tudi vse, kar je ostalo od 15 AŽ in 2 LR 2nakladnih. LR mislim preseliti na drugo lokacijo ( je še kar močna družina ) to pa zato , da bom kasneje lahko naredil novo družino in prenesel nazaj na sedanjo , kjer mislim narediti nov čebelnjak , le da bi dal vse v AŽ panje, ker imam LR zelo v slabem stanju.-razen- če bi kje dobil (rezervne dele)
tako bi torej lahko delal počasi nove družine - kot sem razumel vas tukaj gori in iz čtiva. JEDNOSTAVNO KO PASULJ ALI JA NEZNAM DA KUVAM. Torej, ko jih prestavim jim moram zj.... varojo in ozimiti ,Februarja pa že dati kaj za nafutrat. POPRAVTE ME ČE SE MOTIM V POSTOPKU
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#20 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. november 2003, 05:51

Marko slike bodo odromale na tvoj naslov. jasno ne moreš jih sesuti, če jih je dosti z 6× dimljenjem in vsako dimljenje ni učinkovito do potankosti.....
No nisem slikal ne vem kako malo za tak bolj ne vem, če boš lahkokaj posebnega razvidel iz tega...no jaz sem za AŽ-je uporabil po 5 kapljic torej bi ti za lR lahko zihr več---

BONI sedaj ne moreš naredit nič drugo kot se povezat z veterinarjem in se zmenit, da ti pokaže kapanje z oksalno kislino in to sedaj naredi čim prej. Kot drugo prestaviš na drugo lokacijo lahko kot sem ti predlagal vendar nimaš kaj sedaj več krmit, po toči zvoniti je prepozno. lahko edino zmoliš kakšen očenaš :V: , da vsaj to prezimi čebelarsko novo leto se začne v sredini julija oziroma po končani kostanjevi paši takrat se začne lepo krmit in tudi varojo sesuvat......

Jaz dražilno ne krmim torej na spomlad sploh ne vsi, ki ste člani ČZS in prejemate revijo čebelar za naslednje leto pišem nasvete za AŽ panj jaz torej sledite mojim napotkom. Jasno ti boš imel težave, če si premalo nakrmil ( kolko si pa dodal po družini) boš moral dodajat vendar je to zoprno in, če vreme ne bo šlo na roko hmmmm :V:
Februarja je prezgodaj in uporabit bš moral toplo raztopino, če bodo družine slabe hrane ne bodo jemale tu je veliko težav...

#21 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 25. november 2003, 17:39

Danilo, pisal boš mesečna navodila? U, to bo pa dobro brat. Upam, da ti urednik ne bo preveč kratil umetniške svobode.
Hvala za slike.

#22 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 25. november 2003, 19:02

Marko z težavo sem sprejel to pisanje kajti to je zelo zahtevno delo in tudi časovno se meni to ne izide najbolje ampak veliko me sprašuje to in ono in kako to, da je to tak pa bom probal to skoz spravit.
G. Mihelič je razumevajoč človek in sva do sedaj dobro sodelovala mislim, da ne bo težav tudi vnaprej....
Vesel bom vsakega komentarja glede pisanja in, da se bo vsak kaj naučil tako začetnik kot izkušen čebelar...

#23 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 29. november 2003, 01:25


Preprosto sem ostal brez besed. malo sem pogledal za PERIZIN , KUMAFOS, HEMOVAR , TAKTIC , MITAC OKSALNA KISLINA , MRAVLJIČNA KISLINA možno, da sem kaj izpustil. Saj ni čudno, da moramo iz leta v leto uporabljat vedno bolj močne strupe . Pravijo da je KUMAFOS premočen - 1 ml raztopine Perizina vsebuje 32 mg kumafosa. nadalje MITAC spada v 3 skupino strupenosti in karenca za sadje traja 28 dni , za zelenjavo pa celih 42 dni. Še najbolj blaga se mi je zdela Mravljična kislina, a le to direktno na kožo takoj občutiš. z raztopino jedilne sode - natrijev hidrogenkarbonat se te nevšečnosti rešimo, ker kislino neutraliziramo. Kako so te probleme reševali naši dedje, če so jih imeli seveda. Vsa ta " ZDRAVILA " so bila nekoč bojni strupi. in vse to je v hrani katero še naprej zastrupljamo. V katero jabolko pride črv - le v zdravo x:Ix
sem preveč natvezil x?x
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#24 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. november 2003, 14:13

Ja BONI več ali manj so to sredstva, ki so nujno zlo. Edino Perizian oziroma Kumafos se izogibaj izpustil si timol pa rotenon in mogoče še kaj vendar je vse to tuje in v panj ne sodi samo :V: :V: na žalost brez tega družine ne preživijo.
Nobena od sredstev se ne kompenzira v vosku razen perizin jasno pa je, da se toi ne uporablja pred pašo in najbolje 30 dni nikoli ne v aktivni sezoni itd...

Naši dedje žal niso poznali varoje in tega niso rabili zato pa je marsikateri starejši opustil (nehote) čebelarjenje, ker ni uspeval v boju z vsemi nadlogami....
Na področju zdravsva pa je taka anarhija vsaj kar se čebel tiče BOG POMAGAJ vsem nam in našim čebelam....

#25 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 29. november 2003, 20:00

TOREJ VZAMI ALI PUSTI. SE STRINJAM. JA SPREMLJAT JE TREBA DOSEŽENE NAPRETKE IN SE Z NJIMI UPELJEVAT V UPORABO.
Z NAŠIMI ZDRAVILI NI NIČ BOLJŠE.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0