Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Ozimljanje čebel


  • Prijavi se, če želiš komentirati
76 komentarjev na to temo

#26 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 29. november 2003, 20:18

Kemija je žal :xx!: nuja in brez nje ne bo šlo ali vsaj kompinacijo kake ''alternative'' tu neke vmesne poti ni kot pri vsem drugem. Jabolko je lahko črvivo in tisto izrežeš, ko ješ pa ni nujno špricat ampak mrtva družina pa žal ne koristi :V:

#27 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 30. november 2003, 19:04

Kar se tiče prezimovanja čebel oziroma ventilacije. Panji katere imam nimajo zgornje rešetke za prezračevanje. Kako torej glede ventilacije. Imajo pa na zadnjih vraticah zgornjo in spodnjo loputo za odpret. Čemu služijo te lopute.
Čebele pa mi zasedajo različno spodaj ali zgoraj.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#28 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. november 2003, 19:09

Nekaj si narobe prebral ali razumel ali pa jaz napisal???
Te lopute zadaj na vratih so tisto kar sem omenjal, da teba odpret ( zgornjo loputo), da se kondens odvaja. Služijo pa tudi oziroma kvečjemu pri prevozu takrak se obe odpreta drugače bi se čebele zadušile razumljivo sedaj???

Kakšno zgornjo rešetko misliš to te ne razumem????

#29 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 30. november 2003, 19:26

Štekam. Nekateri panji imajo na sprednji strani zgoraj vratca in za vratci pritrjena
mreža. Nekateri panji pa imajo na prednji steni izvrtano 1 ali 2 luknji FI 3 cm in ravno tako z notranje strani mrežico. z zunanje pa loputa za zapiranje ali odpiranje. Naj omenim da so ti panji stari tudi 20 - 30 let. Če bo le prilika jih bom poslikal.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#30 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. november 2003, 19:29

Ja razumem mam tudi jaz enih par ampak ti so stari 3× tolko kot ti pišeš da boš vedel. To so stare izvedbe Žnidaršičev in so to uporabljali, ko so čebele z VLAKOM v VOJVODINO vozili takrat je to bilo hudo zato tako zračenje!

#31 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 30. november 2003, 20:17

KAKO PA KAJ GLEDAŠ NA KLIMATSKE RAZMERE , PRI TEBI DOMA IN PRI NAS NA OBALI, NE VEM KAKO JE DRUGOD A PRI NAS PONAVADI TOČIJO ŽE 1 MAJA. PA TUDI GLEDE PAŽENJA SO VERJETNO RAZLIKE. KER NIMAMO MI PONAVADI NIČ ALI PA SKORAJ NIČ SNEGA TO TUDI VERJETNO UPLIVA NA UČINEK ČEBEL. SO BOLJ MILE ZIME. x:)x
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#32 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 30. november 2003, 20:25

:palec: Ja ne vem, če tisto vašo burjo lahko štejemo za milejšo??? Točenje česa akacije ali kaj drugega tudi pri nas točimo konc aprila ali začetek maja cvetlični med in kaj dosti za vami NE zaostajamo edino akacija tam prej zascveti žal pa je blo lani inl etos enako!?
Ne poznam glih ne vem kako razmer ziher imate nekaj prdnosti vendar sam sneg ne vpliva na prezimovanje prav nasprotno je idealen dočim pa burja ni prijetna....

Opiši malo kako so razmere pri vas malo rasipaj tud ne sam pobirat heee x:Dx

#33 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 30. november 2003, 21:09

pravijo da je pod snegom toplo. To je res Ni mi pa takoj kapnilo za burjo katero marsikdo tu sovraži. Boljše je -5 C kot pa +5 C z burjo. Ja glede tega ti dam pošteno prav. Prekmurci pa dobro poznate burjo. Ja če hodiš na Kras jo spoznaš še boljše. Ta najde vsako luknjo. Na hlačnici ti vstopi in na ovratniku gre ven. Sem pač mislil da je razlika pa vidim da sem se uštel. x:Dx zatorej moram dobro zaščitit . Burja , sploh nisem pomislil na njo :sori:
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#34 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. december 2003, 06:26

Ja vidiš tak je to včasih so male stvari pomembne. Burja je tud koristna, ker suši vlago v panjih vendar je tam na vašem območjo malo preveč ''divja'' brrr....tud pri nas ni prizaneslijiva je pa vseeno malo milejša.
najbolj sovražim veter kot pišeš prepiha te celega....

#35 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 1. december 2003, 12:34

Primorska, ali Notranjska .... ali pa Prekmurje ... paži se lahko z enakimi materiali, brez problema. Glede burje ti ne pomaga nobeno paženje, pač pa vetrobran, ki bo veter odvračal od žrel....

#36 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 1. december 2003, 13:17

Hej, so čebele lahko prehlajene?.......si že kaj napisau o vrstah bolezni,ki jih lahko dobijo? ....Kak sploh lastnik ugotovi,da je panj okužen..?

#37 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. december 2003, 16:40

poki široka tema, čebele ne lahko pas e podhladi zalega ob pregledu na spomlad vendar je verjetnost mala, če le nismo preveč površni1
Bolezni pa je kar nekaj in simptomi so znani odpri novo temo pa gremo, da ne mešamo vse....samo ena od čebelji bolezni je zoonoza se pravi prenos tudi na človeka vendar nikjer nisem zasledil, da bi bilo žarišče....

#38 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 1. december 2003, 22:12

NEKATERI SO DODAVAJO ČEBELAM ANTIBIOTIKE - ČEMU
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#39 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 2. december 2003, 06:18

Uporaba antibiotika in kakršnegakoli je v čebelarstvu prepovedana in če to najdejo v medu potem adijo ves med... :xx!: :xx!:
ponavadi samo za dve vrsti antibiotika gre fumagilin DCH ( edino učinkovito sredstvo proti nosemi) in kakšni geomicini ali streptomicni , aktvna snov oxitetraciklinklorid ( uporaba proti hudi gnilobi)
Opozarjam uporaba je prepovedana zato se tegas ne lotevati kajti, če se najde v medu je ta med treba uničit in to je zelo drago zato pozor :O:

#40 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 11. december 2003, 09:21

A se huda gniloba sploh zdravi, ali gre za popolno odstranitev okužene družine?

#41 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 11. december 2003, 09:58

Ko je pri nas eden imel gnilobo, so tiste panje, kjer je bilo že kar satje gnilo-izbruh bolezni, komplet zažgali. Samo ne komplet čebelarstva, samo posamezne družine. Mogoče so ostale dobile kakšne antibiotike-o tem pa tako ali tako ni zaželjeno govoriti.

#42 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 11. december 2003, 16:11

Fantje huda gniloba se zdravi edino z ognjem v današnjem času res pa SAMO ukužene družine tudi, če se najde samo ena gnila celica je družina odpisana in se mora skurit. Možno je pretresanje suhih čebel ostalo pa gre, tudi panj, če je novejši se lahko obdrži vendar je vse bolj kilavo boljše skurit.


Antibiotik je prepovedan in noben veterinar vam ga ne sme predpisat razen uporaba na črno. Problem pi gnilobi je in tudi vsem ostalem čebeljem svetu, da ne ubija spor lete so pa pri hudi gnilobi zelo dolgožive. Preživijo 100 let v vosku in medu ter vsem ostalim zato je to tak zoprno in od tod naziv KUGA. Antibiotik deluje na vegetativno obliko torej na bakterijo ( prehod iz spore) pomeni, da je korist od njega v akutni fazi kar BRRR :xx!: :O:

Ni rečeno, da družina v kateri je ugotovljeno, da so spore prisotne tudi oboli, dejavniki tveganja, oslabelost, slab čistilni nagon. stres itd..pripomore k izbruhu :V:

#43 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 12. december 2003, 10:36

Se pravi, da se moraš znebiti samo satja in eventuelno panja. Čebele ti ostanejo, ravno tako matica.
Grozljivka bi bila, da bi moral sežgati prav vse. :V:

#44 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 13:11

ZANIMA ME KAKO VI DOLOČITE KOLIČINO ZDRAVIL V TEM PRIMERU
O.K. KOLIKO V GRAMIH ALI TO TOČNO STEHTATE ALI PRIBLIŽNO. KOLIKO JE POTREBNO DATI PRAH O.K. VETERINAR MI JE DAL NAPOTKE A VENDAR ME ZANIMA VAŠA PRAKSA.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#45 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 15:49

Ja najboljše je in se tud to sprovaja, da se vse uniči. Ko so vse čebele v panju to je zvečer se panj zapre in zažvepla :V: :V: vem grozno ampak drugače ne gre in se potem izkoplje velika luknja v zemljo vse sežge in ostanke zakoplje.
pretresanje je zelo hakl zadeva in za nekaj družin ni rentabilna in je tud vprašljiva :O:

BONI nobena zdravila se ne dajejo več in niso dovoljena kar se tiče antibiotikov in nobeden veterinar ti jih ne sme predpisat, ker je to kaznivo.
Ne vem kaj bi ti rad v panje dal to mi povej pa ti potem napišem kako????

#46 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 19:12

NE NISMO SE RAZUMELI. NISEM SPRAŠEVAL ZA ANTIBIOTIKE TEMVEČ ZA OKSALNO KISLINO
KATERO ZDAJ DAJEJO NAŠI ČEBELARJI OB TEM ČASU. ZA ANTIBIOTIK SEM VPRAŠAL ZATO KER
SEM SLIŠAL DA SE JE TO MENDA DAVALO. ZANIMA ME ZA OKSALNO KISLINO KER SEM ZASLEDIL
DVE VARIJANJTI POSTOPKA PA BI RAD MALO BOLJE SE SEZNANIL S TEM.
KAKOR SI ZAPISAL DA " ANTIBIOTOK NE " SE BOM TEGA TUDI STROGO DRŽAL
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#47 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 19:28

Ja OK se raje izognem ker je ne uporabljam vndar se uporablja metoda kapanja submilacija je malo blj komplicirana in za začetnika brez praktičnega prikaza se je ni za lotit.
Tu je nekaj čebelarjev, ki metodo kapanja sprovajajo verjetno se bo kateri oglasil vsaj upam no...

#48 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 19:42

KAPAL SEM JIH ŽE Z PERIZINOM KAKOR MI JE POVEDAL VETERINAR IN Z OKSALNO PRAVI DA JE ČISTO ISTO LE DA MORAŠ TO ZMEŠAT SAM OSTALO PA ITAK VEM . JE DELO ZAMUDNO RES AMPAK KAJ HOČEM MORAM POSKUSIT TUDI TO. TUDI JAZ BI RAD PREVZEL ZDRAVE IN MOČNE DRUŽINE , ČE PA ŽE NISEM BODO PA V BODOČE. JA KOT PRAVIŠ NOREC SE UČI NA LASTNIH NAPAKAH. TAKIH NAS JE DOSTI.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#49 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 19:45

:V: Perizin uhh sam tega ne :xx!: :xx!: :xx!:

#50 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 19:54

JA TO MI JE DAL VETERINAR KER DA ZA MRAVLJIČNO KISLINO JE BILO PREHLADNO IN JE NAJBOLJŠI
PERIZIN. JA NE ME STRAŠIT KAJ JE NAROBE Z PERIZINOM.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0