Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Ozimljanje čebel


  • Prijavi se, če želiš komentirati
76 komentarjev na to temo

#51 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. december 2003, 20:03

strup strupov in se kopiči v vosku kar je najbolj zoprno :xx!:

#52 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 12. december 2003, 22:03

Poslušaj Danila in stran od Perizina. Uporabi oksalno ali pa naj ti nekdo iz društva čebele trtira z Wattom. Ga imate - v društvu?
Kda pa ti je veterinar dal mravljično kislino?

#53 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 12. december 2003, 23:21

VETERINAR MI NI DAL MRAVLJIČNE KISLINE NITI JE NI PONUJAL LE POVEDAL DA JE PREMRZLO ZA NJO
ZA ZDAJ PA MI JE SVETOVAL OKSALNO KISLINO IN NAPOVEDAL DOZO V GRAMIH. AMPAK TO IMERIT NI TAKO LAHKO IN BOM VERJETNO MORAL KUPITI TEHNICO. KAKO TI DELAŠ S TEM.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#54 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 13. december 2003, 18:57

Z oksalno kislino imam nekaj malo izkušenj jaz. Zdravil sem že tako na način sublimacije predlani kot tudi kapanje lani. Meni se bolj dopade kapanje. Pri uparjevanju OK sem imel težave, ker ponekod kislina ni izparela, drugod je svečka ugasnila v sublimatorju, pa takrat je bilo toliko toplo, gruča je bila razbita in pri nekaterih panjih so čebele znorele zaradi ognja. Lani sem kapal okrog novega leta, ko je bilo toplo,pred tem pa je bil mraz in zalega verjetno ni več bilo. 65 g kisline sem vmešal v 1 L vode segrete na 35 stopinj + 0,5 kg sladkorja. To sem dal v eno staro termovko, da se ni shladilo in šel sem kapat. Na vsako zasedeno ulico 5 ml. Pri AŽ-jih je bilo malo težje kot pri LR-ju, ki ga imam za probo. Takrat je bilo zunaj 12 stopinj. Kar dobro je imeti natančno vago. Jaz sem to natehtal na tehtnici za pisma na pošti. Lani po zdravljenju ni bilo kakih mrtvic ali kaj čudnega. Prezimile so čudovito, razvoj je bil lani sanjski, tak kot si ga lahko samo želim.

Kapal bom tudi letos, verjetno enkrat v drugi polovici decmbra oz., ko bo vreme tapravo. BONI, tole me pa čudi, izgleda, da sta dva pola veterinarjev. Tule na Celjskem ne dobim od veterinarjev niti besedice in nasveta za kisline. Poleti sem klical za informacije o mravljični kislini, pa so me hitro odslovili, da ne dajejo izjav o tem. Enako se je zgodilo zadnjič, ko sem hotel izvedeti še nekaj o oksalni. Bil sem res razočaran nad to veterino. En mlad čebelar hoče kaj izvedet pa dobi nogo. :xx!: Fora pa je v tem, da so taisti še marca letos na dolgo in široko predavali našemu društvu o kislinah in nam govorili kako je to fajn. Pri vas na Primorskem je zgleda drugače???
Muha ne mara lenuha.

#55 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 13. december 2003, 19:29

Bravo Jernej tak se dela in svetuje....

#56 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 13. december 2003, 19:29

Za natančno tehtanje boš rabil tudi natančno tehtnico. Sam sem že pred časom nabavil digitalno tehtnico. Cena takšne tehtnice je okoli 17.000 SIT.

V enem izmed čebelarjev je bila objavljena doktrina, ki zajema zdravljenje z alternativnimi sredstvi. O kislinah je napisano praktično vse, tako da je na tebi le še to, da se odločiš za ustrezno varianto. O tem bi morali vedeti tudi veterinarji, ki se ubadajo z zdravljenjem čebeljih bolezni. Na našem koncu je že tako.
Praksa pa kaže, da je uporaba teh sredstev premalo in da jim je treba dodati še kaj drugega...

#57 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 13. december 2003, 21:19

JERNEJ HVALA ZA NASVET IN BOM TVOJ NAČIN TUDI UPORABIL. KARSE PA TIČE KAPANJA V AŽ PANJU NEVEM KAKO TI TO POČNEŠ PA TI BOM OPISAL KAKO SEM JAZ KAPAL Z PERIZINOM KER JE ISTI POSTOPEK,
NABAVIL SEM SI BRIZGO PLASTIČNO NA KATERI JE OZNAČENO DO 20 ML IN PLASTIČNO TRDO CEVKO KATERO NATAKNEŠ NA BRIZGO TAKO IMAŠ ENO BRIZGO ZA 4 ULICE. CEVKO VTAKNEŠ POČASI V PANJ NAD ULICO IN S PRITISKOM NA BRIZGO POČASI VLEČEŠ VEN IN PAZIŠ DA NE
PRESEGAŠ 5 ML. ENOSTAVNO VENDAR ZAMUDNO. VERJETNO TI POČNEŠ ISTO. TEHNICA JA TO BO PA TREBA NABAVIT SEM SE ŽE POZANIMAL V TRGOVINI Z MEDICINSKIMI PRIPOMOČKI KJER TUDI DOBIŠ KAR RABIŠ ZA KAPANJE. KO SEM SE PA ZANIMAL ZA TEHNICO SO ME MALO ČUDNO GLEDALI KER ME JE ZANIMALO KOLIKO JE TOČNA IN KOLIKO IMA ODSTOPANJA. SO MISLILI DA SEM DILER ZA DROGE. TOREJ TEHNICA JE OD 1g DO 3 kg IN STANE NEKAJ MANJ KOT 7.000,- SIT DIGITALNA SEVEDA IN JO BOM ŠEL DRUGI TEDEN NAROČIT KER JO NIMAJO NA ZALOGI.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#58 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 15. december 2003, 13:24

Evo, si že "zacahnan". Takoj, ko se bo na tvojem koncu pojavil presežek takšnih ali drugačnih omamnih substanc, te bodo obiskali naši vrli kriminalpolicaji... x:Dx x:Dx

#59 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 15. december 2003, 15:39

x:Dx x:Dx x:Dx x:Dx :xx!: pa kriminalci in vse skup!?

#60 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 16. december 2003, 22:44

ZACAHAN GOR ALI DOL , AMPAK JAZ MORAM DOZIRAT MOJO FARMO PA NAJ BO SUBSTANCA OMAMNA ALI ŠOKANTNA. JE ŠE KAKŠEN KI NI DOZIRAL OB TEM ČASU SVOJIH ČEBEL. MRAZ STISKA NAŠO ČEBELARJI PA ŠE ČAKAJO. NEKATERI PRAVIJO DA JIH PREJ ZDRAVIJO Z LISTIČI - MITRAZ ALI KAJ DRUGEGA POTEM PA ČEZ 10 - DO 15 DNI Z O.K. ALI NI TO PREMOČNA DOZA V TAKO KRATKEM ČASU.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#61 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 17. december 2003, 06:24

ja kaj vse se ne počenja in dela z čebelami :O: pa še vedno prebašajo vse skup :V:
Jaz ti kaj drugega ne morem svetovati vsekakor pa ni nuič od koristi kar vnašamo samo je nuja.
jaz dimim le to takrat ko je temperatura ugodna kasneje potem kot sem pisal se lotim Aerosola in to je vse OK ne uporabljam tud MK samo za kak test drugače pa ne!

#62 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 18. december 2003, 22:59

DANES SEM BIL V HRVAŠKI ISTRI KJER IMAM - SEM IMEL 4 PANJE LR.
SE PRAVI IMAM ŠE LE DA NI VEČ ČEBEL . SO ODŠLE V TOPLE KRAJE ?
ŠE PRED NEDAVNIM KO SEM JIH PREGLEDAL SO LEPO IZLETAVALE DANES PA NIČ. LE PRAZNI PANJI IN PRAZNO SATOVJE JE ŠE OSTALO.
JE BIL TIHI ROP ALI KAJ ? VSE KAŽE NA UGRABITEV. :O: :sori: :sori: :sori:
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#63 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 19. december 2003, 06:03

:V: tole pa res ni dobra novica in zelo čudna ne vem ne morem komentirat, če ne vidim. Če je satje prazno potem rop sam sedaj bi moralo biti veliko drobirja, če bi jih ropale????
Kaj pa, če si jim premalo zaloge dal kolko si pokrmil in kakšne raztopine za 1 LR panj???

#64 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 19. december 2003, 21:25

NE VERJAMEM DA BI IMELE PREMALO HRANE SAJ SO BILE EDINE PRESKRBLJENE. TUDI SOSEDU KATERI SE JE LOTIL ČEBELARJENJA MU JE OD 8 AŽ PANJEV OSTALO 5 PA ČEPRAVSO BILE VSE ENAKO TRETIRANE IN OSKRBLJENE. :sori:
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#65 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 20. december 2003, 07:22

Ja potli pa povprašaj mal v okolici 3-4 km kako je z tistimi??? Če so kjer preživele in so tretirane drugače potem imaš eno varianto. Lahko je vzrok nosema, pršica treba mrtvice na pregled itd...tu je lahkoveč vzrokov sam čudno mi je zakaj prazno satje???
Vseno bi rabil podatek kako si krmil, kdaj in količino potem bova videla kje sva???

#66 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 22. december 2003, 22:45

PO DOLGEM ČASU SEM SPET TU. DANES SEM BIL NA HRVAŠKEM KJER
SEM IMEL ČEBELE DA MALO POČISTIM IN SPRAVIM POD STREHO. PRI POBIRANJU PROPOLISA KATEREGA JE BILO OGROMNO IN SEM KAR Z ENE NAKLADE NABRAL 15 dag . NO V SATOVJU SEM PA DOBIL POLNO
TROTOVINE IN LUKNJICE NA POKROVČKIH KAR VERJETNO KAŽE NA VAROJO. KOT SEM SE POZANIMAL JO IMAJO TAM ZELO DOSTI. IN DOSTI ČEBEL JE ŠLO. TUDI DRUGI ČEBELARJI SE PRITOŽUJEJO KOT SEM IZVEDEL OD SOSEDA. SO PA JIH DOSTI HRANILI Z POGAČAMI KAKŠNIMI NEVEM. SOSED TUDI NE VE KER MU JIH JE ZRIHTAL NEKDO DRUG, SO PA TUDI MOJE BILE HRANJENE Z SIRUPOM KATEREGA SEM JAZ DAL IN Z POGAČAMI KATERE JE DAL SOSED. ZATO SUMIM DA JE BILO KAJ NAROBE Z POGAČAMI IN ŠE VAROJA JE NAREDILA SVOJE. :sori:
KAJ PA SE DOGAJA NA FORUMU - TAKŠNO ZATIŠJE - SO JEDLI TUDI POGAČO???????? AHA PRIPRAVE NA BOŽIČ
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#67 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 23. december 2003, 04:58

Hja fantje kje pa ste videli pogače za jesensko krmljenje??? Pa saj to ni res??? Pogača je za močne družine v brezpašni dobi in nič drugu pa še tega jaz ne delam.Pogača tolko obremeni čebele hjaaa....
Za jesensko krmljenje treba začet po kostanju, če ni paše lepo malo dodajat. Za LR se to da z vedrcami, ki držijo po 1 teden v AŽ-je treba vsak drug dan po 4 deci nalit, če hočemo družine držat na kondiciji. Istočasno treba udarit po varoji drugače se godi kod se pač godi :V: :O:

#68 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 26. december 2003, 13:19

Rotenon je prijel in so cebele za enkrat se žive. Je pa tudi res da sem ga dal dvakrat zapored xcivx :O: xrolleyesx Januarja pa ne vem ali bi kapal oksalno ali naj pocakan do konec marca in jim ruknem še dvakrat rotenon.

Mravljična v avgustu po končani paši se je ponekod izkazala za popolnega ubijalca čebel :C: :xx!: Vroče je pa še kislina vse skuri

#69 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 26. december 2003, 13:40

JJ, a imaš ti kakšne bolj dolgoročne plane z rotenonom? Ker če planiraš uporabljati več let, malo preberi na google-u o povezavi med rotenonom in Parkinsonovo boleznijo pri ribičih, ki so ga na veliko uporabljali :eek:

#70 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 26. december 2003, 13:47

HVALA si bom pogledal pravzaprav si mi dal idejo in bom dal med pregledat na Inštitut Jožef Štefan če ga je kaj not :vragec: Za ribiče pa vem da so ga v ribnike kar z žaklji razmetavali :V:

#71 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 6. januar 2004, 11:22

TAKO ME MANTRA FIRBEC KAJ SE DOGAJA V PANJU, VENDAR VEM DA NE SMEM POKUKAT IN DRAŽIT ČEBEL. BO TREBA POČAKAT NA TOPLEJŠE DNEVE DA POGLEDAM ČE IMAJO ŠE KAJ HRANE, :inocent:
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#72 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 6. januar 2004, 16:16

Lako pa pihneš na žrelo, če zašumijo in utihnejo je vse OK!?

#73 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 11. januar 2004, 00:11

DANILO MAR MISLIŠ DA LAHKO ŠE PRESELIM PANJE NA DRUGO LOKACIJO. TEMPERATURA BO V REDU
IN VČERAJ SEM JIH OKAPAL Z O.K. PREJ JIH NISEM HOTEL SELITI DOKLER JIM NISEM DAL ZDRAVILO IN TUDI DRUGI SO MI SVETOVALI DA NAJ POČAKAM DO KONEC DECEMBRA POTEM PA JE VREME NAGAJALO. DANES SEM PA ŽE VIDEL DA BO VSAK ČAS LESKA ZAČELA POGANJATI , NO TU IN TAM ŽE POGANJA.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#74 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 11. januar 2004, 07:52

Ja lahko samo kot sem ti pisal temperaure morajo bir take, da bodo kaj letele po preselitvi, pri nas žal niso take...

#75 PAVEL

PAVEL
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 11

Objavljeno: 29. januar 2004, 19:51

Danilo, vidim da pomagaš z nasveti čebelarjem.pa bi te tudi jaz prosil za nasvet.Danes sem odmetal sneg izpred panjev približno 5m daleč. ko je popoldan posijalo sonce so čebele pričele izletavati.Sedale so na sneg tudi 20 do 30m od čebelnjaka intam tudi ostale. Zanima me, če lahko v takih primerih zaprem panje, in jih spet odprem ko se ohladi.




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0