Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Satovje


  • Prijavi se, če želiš komentirati
89 komentarjev na to temo

#51 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 13. december 2003, 23:34

Zelo lepo od naše vlade od kod pa ti ta podatek??

#52 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 14. december 2003, 00:06

tuki pravjo, poglej v uradni list, oz. pozanimaj se prec pri bližnjem amzs-ju. x8Dx

#53 Miro

Miro
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 317

Objavljeno: 15. december 2003, 13:13

To je popolnoma logično. Ne moreš zahtevat od nekoga, ki je kupil avto po takrat veljavnih standardih in zakonih, da bi s tem istim ispolnjeval sedaj veljavne.
Če z avtom nisi kupil katalizatorja, ti ne morejo meriti izpuha kot če bi katalizator imel.
Z dizli je pa sr ... saj so ti največji smrduhi na cestah. Vsebnost trdih delcev (saj) v izpuhu dizla je tolikšna, kot da bi doma kuril na premog....
Zdaj bo država dala subvencijo čebelarjem, da si bodo obnovili svoj vozni park s Scanio in pa Benzom .... x:Dx x:Dx

#54 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 15. december 2003, 15:06

hja, tale logika je tko neekološko zaudarjena, ampak zanimivo, da dopustijo..se čudim...potem bomo zanalašč kupovali stare avtomobile, da nam ne bo treba it niti na tehničnega, huhu xrolleyesx

#55 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 16. december 2003, 06:02

No ne vem kako je z tem vse skup bom res en dan šel vprašat samo tud dizel mora izpolnjevati normative njemu predpisane. Torej, če ni vse nastavljeno kot treba in mašina na psu, da olje žere potli dvomim, da bo to skozi šlo je tak??

x:Dx x:Dx x:Dx kaka subvencija za te namene pa ziher neb škodila :palec:

#56 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 18. januar 2004, 10:45

Pozdravljeni x!x x!x x!x
Eno vprašanje bi imel glede satja - izgradnje.
Do sedaj sem par let čebelaril v 3 AŽ panjih, zdaj pa sem si v sadovnjaku zgradil čebelnjak za 14 AŽ 10 satarjev + nekaj prašilcev. Letos mi je od treh družin ostala samo ena, kar pripisujem dejstvu, da sem jih nekoliko zanemaril...:blackeye: Sem začetnik, ki se izobražuje, da bo tudi praksa pokazala kakšen rezultat...
Nekaj malega rezervnega satja sicer imam, a še zdaleč ne toliko, da bi si z njim lahko pomagal izpolniti nove panje. Namen imam kupiti roje konec maja ali v juniju, ko bodo kolikor toliko poceni in z njimi napolniti plodišče, polno satnic. Ne nameravam točiti še letos.
x?x x?x x?x In vprašanje: Ali je nujno, da dokupim z roji tudi nekaj satja, če želim, da se družine normalno zazimijo in bodo spomladi dobro štartale. Ali je en roj čebel sposoben zgraditi dvajset satov v enem letu?:wOOt: Verjetno bi jih bilo treba izdatno hraniti s sladkorno raztopino.

Prosim za nasvet(e). x:)x

#57 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 18. januar 2004, 11:20

Bogdan pravilno razmišljaš en roj je sposoben zgraditi kar nekaj satja vendar 20 je le malo preveč. Vse je odvisno od paše samo hranjenje ne daje niti približnih rezultatov pri gradnji satja kot ga daje paša zunaj. Tudi problem nastane, ker tisto mlado satje ni za medišče zaleženo naj bi bilo vsaj enkrat drugače je točenje iz njega skoraj nemogoče. Dober roj je sposoben v enem tednu zgradit 12 satnic ( preiskušeno pri meni) in jih zabasat z akacijevo svežo medičino samo je redko tako dobra paša. Mogoče bi lahko opisal kakšno pašo, kdaj imaš v okolici kjer čebelariš itd...

Jaz bi ti priporočal nakup nekaj satov, cena je satnica+satnik, ko sem jaz kupoval je bilo tako in tudi jaz tako prodajam, seveda pa kakih par komadov tud šenkam tu ni težav.
Roj, ko bo zgradil vso satje in bo to tudi začleženo treba razširit v meišče PAZI nikoli prej kot zgradi vse satnice kajti drugače si z....stvar. Čebele se preselijo gor in gradnja se zelo upočasni dosežeš nasprotni učinek. Ko zgradi vse prestaviš 2 sata pokrite zalege gor, spodaj dodaš 2 satnici zgoraj pa še + 8 izdelanih satov. Z tem razbremeniš plodišče matica dobi prostor za zaleganje in razvoj gre v pravo smer. V kolikor imajo široke venca medu okoli zalege tega malo nastrgaj z vilico za odkrivanje, čebele ga bodo prenesle v medišče in sproščale plac za zaleganje. O tem boš lahko bral tudi v pisanju mojih navodil v Slovenskem Čebelarju. Seveda pa, če ni paše treba pomagat z umetnim virom hrane vendar NE pogačo raztopino vsak drug dan po 0,4 litra redke raztopine ( 1:1) upam sem jasno opisal, če ne pa izvoli na dan z besedo.

#58 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 18. januar 2004, 18:47

Hvala za izčrpno pojasnilo. :8):
Kakšno pa je vaše mnenje o sledečem: Sodelavec mi je pripravljen odstopiti staro (skoraj črno) izločeno satje. Kljub temu, da je resen in izkušen čebelar, ki vsako leto da čebele na vet. pregled, ima med s priznano blagovno znamko kontrolirane kakovosti..., pa bi bilo treba to staro satje dobro razkužiti. Kako naj to storim?
Seveda bi potem čebele zazimil na novem satju in starega potem čimprej nadomestil z novim.
Kako pa je s pitalniki? Ali je originalni pitalnik v AŽ na zadnjem plodiščnem okencu dovolj dober za dražilno krmljenje? Ali ne pobirajo od tam hrane prehitro? G. Ivan Videčnik je na predavanju pokazal preprost pitalnik: plastenka od FRUCa z nekaj luknjicami v pokrovčku, ki jo narobe obrnemo in postavimo na primerno stojalo, da je čebelam dostopno. Žal je v standardnem AŽ zadaj zanjo premalo prostora, razen če okenca odstranimo...

#59 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 18. januar 2004, 19:18

Ja črno satje, če je črno to je dvoumno črno pomeni podplati in tega v panj jaz nebi dajal. Vsak, ki je vključen v sistem KBZ česa take sploh nebi smel ponujat. Pravim na pamet, če bi mi poslal sliko tega bi ti lažje svetoval. Vsi satje izločamo sedaj rjavo bi še razumel..
Nadalje od vsakega katerega boste satje kupili ali dobili zahtevajte veterinarsko spričevalo in kar je najpomembnejše preverite ali je oddal med na pregled spor hude gniloge kajti temu je največ pozornosti posvetit. Razkužuje se z ocetno kislino, kako se pozanimajte prui območnem veterinarju za čebelarstvo kajti nisem pristojenza take nasvete. Veterinar bo pojasnil vse vendar to ne uniči spor hude gnilobe, da smo si na jasnem.

Pitalnik je povsem OK razen, če ne morete vsak drug dan nalit potem je težava drugače pa jaz imam čez 100 družin in vse oskrbujem prek teh pitalnikov. Kot pišem vsak drug dan po max. 0,4 dcl 1:1 raztopine!?

#60 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 1. februar 2004, 11:42

Eno družino mi je pokončala varoja in je ostalo lansko in predlansko lepo satje polno nekristaliziranega sladkorja. Kako naj se to ohrani do konca marca, ko bi to dal novi družini - ko jih dobim x?x x?x x?x x?x

#61 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. februar 2004, 16:29

Sate shrani v star zamrzovalnik, ko je hladno ni bojazni kasneje boš moral zažveplat drugače bo vešča svoje opravila!

#62 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 1. februar 2004, 19:16

Hvala. A mora zamrzovalnik delat ali se ga uporabi samo kot neprodušen zaboj xrolleyesx :vio: :o|o:

#63 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 1. februar 2004, 19:25

Če dela je to super pšotem ne rabiš žveplat drugače pa kot neprodušen zaboj sem mislil....

#64 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 2. februar 2004, 15:36

Ja bom pa kar žveplal ker kompresor že leta ne dela. Kaj bo s predelanim sladkorjem v satju a bo še užiten :sori: xrolleyesx :inocent:

#65 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 2. februar 2004, 16:14

Ja seveda bo hrani v satju ne bo nič hudega....

#66 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 2. februar 2004, 17:04

Hvala x:px x^x x;)x :palec:

#67 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 2. februar 2004, 18:44

Ni za kaj.....

#68 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 11. februar 2004, 20:46

Sem pogledal nekaj o satovju za nazaj… Tudi jaz imam nekaj satov z ostanki delno pokritega medu, ki jih mislim shraniti v dobro zatesnjen prazen panj, ker pač skrinje nimam… Ali bo v redu, če ga zatesnim s spužvastimi trakovi za zatesnjevanje oken, da mi vešča noter ne pride? x?x Kaj pa žveplanje satov potem, ko se otopli… Ali ni sežiganje trakov žvepla malo nevarno – za kresovanje je še malo prezgodaj… x:Dx Včasih je treba čebeljo družino zaradi bolezni… zažveplati. Ali žveplen trak kaj zaščitite, da ne pride do neželenega ognja v okolici? In potem ni nobenih težav s sprejemanjem satja, ki je bilo izpostavljeno dimu? x?x
V radiu 3 km od tam, kjer imam čebele ni sosednjih čebel. Pa me zanima, če je nespametno zdaj dati čebelam nekaj starih satov z nekaj medu polizati kar zunaj panja, da panja ne bi odpiral. (Imam zaenkrat le eno družino.) Te dni, ko je lepo vreme, so kar pridno nosile cvetni prah, tako da se verjetno življenje v družini živahno prebuja.
x:)x

#69 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 11. februar 2004, 21:41

Ja ''lizanje'' satja zunaj je nespametno početje in ga nebi priporočal v nobenem primeru odločitev pa je vaša.
Kar se tiče žveplanja satja se izognete kakemu kresovanju tako, da alu dozo ( od piva) odrežete na 3/4 zgoraj naredite luknjico, napeljete skozi debelešjo žico, ki jo na vsaki strani zavijete. Za en del obesiti na vrh panje ali skozi matično ršeko še najbopljše na drugem koncu, ki je v alu dozi pa pritrdite trak in ga prižgete torej ogenj bo na varnem mestu gorel.
Pa še to za en panj satja je dovolj tretjina palčke ne celo, treba pa ob vročini vak teden ponovit OBVEZNO kajti panj ne dihta dobro kot hladilnik.......če je kaj nejasno pa izvolite sem na voljo še naprej!

#70 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 12. februar 2004, 15:55

Ej če jaz žveplam v panju pol pa zaprem ali malce bolj zadihtam a se še vedno lahko dajo čebele konec marca v kišto x:px :o|o: xrolleyesx :inocent:

#71 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. februar 2004, 17:24

Ja seveda saj toimse zlufta v eni uri fantje....

#72 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 12. februar 2004, 20:15

Kakšna mora biti piksna od piva v kateri žveplaš v panju x;)x velka x;)x ali x^x mala x^x . Pa od katerega piva x:Dx x:Dx x:Dx

#73 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 12. februar 2004, 20:33

x:px Od tistega piksna katerega ne sprazniš sam x:Dx x:Dx drugače si že sam žveplan x:Dx x:Dx x:Dx

#74 primozroze

primozroze
  • NeČistZačetnik
  • Pip
  • Št. objav: 4

Objavljeno: 28. december 2009, 21:30

Zdravo
Sem nov član foruma,in eden izmed mladih čebelarjev.Zanima me po prebiranju teme,me muči isto kot druge mlade čebelarje,nabava oziroma, kje bi se dalo nabavit že izdelano satje,nekaj za v plodišče,predvsem pa za v medišče.V preteklem letu sem ob dve družini.Ampak drugo leto,bi malo povečal,dokupil nekaj družin in satja.Če mi lahko kdo svetuje kaj bi bilo naj boljše,in varno glede odkupa satja zaradi bolezni.
Hvala vsem skupaj srečno novo leto
Naj medi

#75 janko

janko
  • Lunatik
  • Št. objav: 9 704

Objavljeno: 28. december 2009, 22:23

Zdravo
Sem nov član foruma,in eden izmed mladih čebelarjev.Zanima me po prebiranju teme,me muči isto kot druge mlade čebelarje,nabava oziroma, kje bi se dalo nabavit že izdelano satje,nekaj za v plodišče,predvsem pa za v medišče.V preteklem letu sem ob dve družini.Ampak drugo leto,bi malo povečal,dokupil nekaj družin in satja.Če mi lahko kdo svetuje kaj bi bilo naj boljše,in varno glede odkupa satja zaradi bolezni.
Hvala vsem skupaj srečno novo leto
Naj medi


z mano si sicer ne boš pomagal, ampak glih tolk, da ti zaželim, da boš najdu in pol užival pri čebelarjenju.
moja tiha želja je, da bi tut jest. pa ne zarad meda in drugih pridelkov, ampak samo zato, ker čebele moramo imet.
skratka... obilo sreče x:)x
sploh nimam besed... miiiissslllmmmmmm....




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0