Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Ajurveda


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
73 komentarjev na to temo

#1 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 24. december 2003, 11:57

prosim, če je kdo tako prijazen, da nam napiše kaj o ajurvedi. po raznih prilogah in časopisih je kar nekaj člankov. mene pa zanima, če kdo od lunatkov to malo bolj obvlada in nam kaj napiše x:Ix

(presneta radovednost x:Dx )
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#2 candlelight

candlelight
  • D član
  • Št. objav: 464

Objavljeno: 24. december 2003, 12:07

Ajurveda se osredotoča predvsem na individualizirano prehrano in človekove vsakodnevne navade. Obravnava specifično naravo vsakega posameznika.
Ajurveda in Vasati (Vastu) sta dve veličastni vedi, ki sta med seboj nerazdružljivo povezani.
Vasati pa se ukvarja z bivalnim prostorom. Da bi bili v celoti zdravi, moramo obe področji upoštevati kot obširno celoto. Usklajen bivalni prostor mora biti podprt z zdravim načinom življenja in obratno. Znanji Vasatija in Ajurvede sta medseboj združljivi in natančno usklajeni, obe namreč uporabljata iste izraze pri opisovanju bodisi bivalnega prostora bodisi človeškega telesa.

Na zdravje stanovalcev močno vplivajo Vasati lastnosti hiše ali stanovanja, ker biopolje hiše neposredno vpliva na bioenergetsko polje njenih stanovalcev. Do tega vpliva pride na ravni elektromagnetnega polja kot tudi na bolj subtilnih ravneh, kar je poglavitni vzrok, da Vasati okvare (poškodbe prostora) na človeško telo delujejo šele po daljšem obdobju. Medtem ko te okvare takoj vplivajo na blaginjo in energijo stanovalcev, pa navadno preteče nekaj let, preden se pojavijo kronične bolezni.
BOLEČINA JE KRIK TKIVA PO PRETOČNI ENERGIJI

#3 candlelight

candlelight
  • D član
  • Št. objav: 464

Objavljeno: 24. december 2003, 12:31

Ajurveda je v Indiji znana kot celoviti sistem zdravljenja. Korenine tega znanja pa segajo daleč nazaj v obdobje pred več kot 5000 leti. Definicija popolnega zdravja označuje človeka kot zadovoljno, srečno bitje, polno energije, z bleskom v laseh, bistrih oči, sijočo poltjo in prijetnim vonjem celega telesa.
Ajurveda trdi, da je naše popolno zdravje, naše naravno stanje, ki smo ga izgubili zaradi porušenega notranjega ravnotežja. S ponovno vzpostavitvijo tega ravnotežja si omogočimo našo ozdravitev in s tem normalen pretok življenjske energije.
Jedro vedenja Ajurvede predstavljajo doše. Te tri doše so : vata, pita in kapha. Vata je v našem telesu odgovorna za vse kar se giblje : peristaltika,pretok krvi, kisika... in omogoča izražanja čustev, misli.... Lastnosti Pite so : lahko vroče, mastno, ostro, tekoče, kislo...V telesu omogoča prebavo, sij oči in kože, ohranjanja telesne temperature, intelektualno razumevanje... Lastnosti Kaphe pa so : težko, mrzlo, počasno, stabilno, gosto, sladko... V našem telesu je odgovorna za čvrsto strukturo telesa, moč, stabilnost duha, maščobne celice in sluznico... To so vitalne energije, ki sestavljajo telesni ustroj vsakega človeka. Različna razmerja v dušah povzročajo, da je konstitucija ljudi zelo različna. Če se to razmerja poruši, človek ne more več popolno delovati. Razmerje med došami se nenehno spreminja glede na to kaj počnemo.

Obstaja pa kar nekaj literatur v katerih si lahko bolj podrobno preberete o sami vedi.
Naprimer knjge Deepaka Chopre, potem Judith h. Morrison : Knjiga o Ajurvedi, Vodnik za dobro počutje...
BOLEČINA JE KRIK TKIVA PO PRETOČNI ENERGIJI

#4 nosorog

nosorog
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 147

Objavljeno: 1. januar 2004, 13:09

75 ur ajurvede je vključeno tudi v "I. Šolo integralne biorgonomije", ki jo je v sodelovanju z GZS ustanovil center za razvoj alt. metod zdravljenja... Enost (glej www.center-enost.com). Šola se začne ta mesec (prijave do 10.01.04), ajurvedo oz. indijsko tradicionalno medicino pa bo predavala dr. Vesna Šipka. :palec:
http://tadej-pretner.com

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

#5 Amis

Amis
  • D član
  • Št. objav: 15 191

Objavljeno: 1. januar 2004, 18:05

x^x madonca, radovednost je drag šport x^x ups :o :D
you see things; and you say WHY?
but i dream things that never were; and i say WHY NOT?

#6 Gost_brest1_*

Gost_brest1_*
  • Gost

Objavljeno: 17. januar 2004, 17:26

Oj,

zanima me ayurveda olja, masaža......
Mi lahko pomagate poiskati vire, morda koga , ki se ukvarja z ayurvedo.

Lep večer ,
Brest xrolleyesx

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 17. januar 2004, 17:39

Brest, zivjo, tamle zgoraj je podanega nekaj infota (tudi bolj konkretno, naslovi oz. www), pa si se malo poglej, upam pa tudi, da bo se kdo kaj odgovoril (ki morda prej sploh ni opazil te teme), ali pa seveda Candlelight. :palec:
Obstaja pa tudi knjiga Ayurveda - v slovenscini...
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#8 Gost_brest1_*

Gost_brest1_*
  • Gost

Objavljeno: 18. januar 2004, 23:35

: xrolleyesx

Hvala Marša za poslana obvestila. Knjigo o Ayurvedi že imam, bolj bi me zanimalo , če se kdo ukvarja z njo in izkušnje.

Noč!
Brest
:palec:

#9 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 19. januar 2004, 09:58

OK, saj to sem bolj zato postnila, da spet spomnim na temo (in da bos tudi ti opazila, ko sem prikljucila), pa da povezem vse skupaj.
Morda kdo opazi, pa se kaj komentira, morda uleti Candlelight, ki -kot kaze- veliko ve o ajurvedi. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#10 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 6. junij 2004, 13:58

:palec: Ali je mogoče kdo na tem forumu,ki pozna ayurvedo x?x bi bilo fino malo podebatirati o tej temi :inocent: :inocent: :palec:


lp,D :2src:
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#11 opij

opij
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 988

Objavljeno: 6. junij 2004, 15:28

Ja kar zanjimiva veja yoge :palec:




najbolj mi je všeč pomirjanje vare,res zanimivo :palec:
Vsaka ovira je priložnost.

#12 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 17. junij 2004, 21:26

xrolleyesx Hojla

Kako ste vate,pitte in kaphe x?x
Ali je bil že kdo na ayurvedski masaži x?x
Je super x:Dx sprosti se telo in duh :onfire:

Lp,D :flower:
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#13 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 14. november 2004, 18:54

<{POST_SNAPBACK}>Ajurveda je v Indiji znana kot celoviti sistem zdravljenja. Korenine tega znanja pa segajo daleč nazaj v obdobje pred več kot 5000 leti. Definicija popolnega zdravja označuje človeka kot zadovoljno, srečno bitje, polno energije, z bleskom v laseh, bistrih oči, sijočo poltjo in prijetnim vonjem celega telesa.
Ajurveda trdi, da je naše popolno zdravje, naše naravno stanje, ki smo ga izgubili zaradi porušenega notranjega ravnotežja. S ponovno vzpostavitvijo tega ravnotežja si omogočimo našo ozdravitev in s tem normalen pretok življenjske energije.
Jedro vedenja Ajurvede predstavljajo doše. Te tri doše so : vata, pita in kapha. Vata je v našem telesu odgovorna za vse kar se giblje : peristaltika,pretok krvi, kisika... in omogoča izražanja čustev, misli.... Lastnosti Pite so : lahko vroče, mastno, ostro, tekoče, kislo...V telesu omogoča prebavo, sij oči in kože, ohranjanja telesne temperature, intelektualno razumevanje... Lastnosti Kaphe pa so : težko, mrzlo, počasno, stabilno, gosto, sladko... V našem telesu je odgovorna za čvrsto strukturo telesa, moč, stabilnost duha, maščobne celice in sluznico... To so vitalne energije, ki sestavljajo telesni ustroj vsakega človeka. Različna razmerja v dušah povzročajo, da je konstitucija ljudi zelo različna. Če se to razmerja poruši, človek ne more več popolno delovati. Razmerje med došami se nenehno spreminja glede na to kaj počnemo.

Obstaja pa kar nekaj literatur v katerih si lahko bolj podrobno preberete o sami vedi.
Naprimer knjge Deepaka Chopre, potem Judith h. Morrison : Knjiga o Ajurvedi, Vodnik za dobro počutje...




xDDx Lep pozdrav

.....zanima me ,če se tudi ti ukvarjaš z Ayurvedo...? x?x x?x :palec:
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#14 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. september 2005, 15:23

mal osvezhujem, zdaj nas je velik vec, pa Macona je ravno zadnjic omenjala nekaj o tem v Dnevniku, morda doda kak kamencek semle. :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#15 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 26. september 2005, 15:30

Bravo Marsa...ayurveda je zelo fajn...je veda o življenju.
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#16 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 26. september 2005, 15:35

Heh, še ena religija od mnogih pač... Ampak čeprav je religija opij za ljudstvo, je izbira še vedno v rokah posameznika.

#17 tinka

tinka
  • Lunatik
  • Št. objav: 5 486

Objavljeno: 26. september 2005, 15:42

xrolleyesx

ne vem, kje si ravno ayurvedo nasel, da ji reces 'religija'...?
a si ti cisto preprican v tole?
Variety is the spice of life.
Kdo lahko spremeni svet?

#18 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 26. september 2005, 16:02

Trenutno ne najdem druge besede razen religija...hm, mi lahko predlagaš? :inocent:

Ajurveda je spet ena taka čudežna "znanost", ki naj bi pomagala vsem po vrsti. Podobno kot joga, pa makrobiotika, ... Saj se najdejo v njih koristne zadeve, samo kot celota mi pa deluje kot sumljiva filozofija, po kateri se v svojem življenju nočem omejevati, saj je preveč nenaravna, kot mnoge druge...
Marsikdo se pa najde v ajurvedi in mu privoščim, če mu sede... xrolleyesx

#19 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 26. september 2005, 16:11

@Mačona, ne bodi no tako agresivna, saj ti nič nočem. S tem samo dokazuješ, kako zelo "poduhovljena" si.

Dobro je poznati ajurvedo pa še kako drugo vejo. Ampak ne zato, da se ravnaš po nekih pravilih, zaradi katerih imaš dober občutek, ker si naredil nekaj "prav" ampak zgolj kot razširjanje svojega obzorja.
Zanimiv primer so veganci. Tudi sam sem silil za svoje čase v te vode, pa sem si komaj priznal, da to ni v redu in da nisem nič slabši od drugih. Sem se pa veliko novega naučil (ne govorim samo o hrani). Pa prav tako agresivno sem se branil kot ti, @Mačona.

#20 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 26. september 2005, 16:17

xDDx

urejam forum Zdravje, to je vse...
zadnjic sem ujela da je macona napisala da je 'cist kapha' (al nekaj tacga x;)x) in ko sem dons zagledala temo, sem jo osvezhila.

:palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#21 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 26. september 2005, 21:07

<{POST_SNAPBACK}>Trenutno ne najdem druge besede razen religija...hm, mi lahko predlagaš? :inocent:

Ajurveda je spet ena taka čudežna "znanost", ki naj bi pomagala vsem po vrsti. Podobno kot joga, pa makrobiotika, ... Saj se najdejo v njih koristne zadeve, samo kot celota mi pa deluje kot sumljiva filozofija, po kateri se v svojem življenju nočem omejevati, saj je preveč nenaravna, kot mnoge druge...
Marsikdo se pa najde v ajurvedi in mu privoščim, če mu sede... xrolleyesx



Sebastjan ..ayurveda je 5000 let stara znanost o načinu življenja,o energijah(vata,pitta ,kapha)...je povezava med zemljo ,dušo in telesom...ni pa religija.

O tem bi se dalo veliko pisati...morda pa res kdaj kaj napišem :palec:
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#22 Sebastjan

Sebastjan
  • Legenda Foruma
  • Št. objav: 1 586

Objavljeno: 26. september 2005, 21:23

Ajurveda je res po svoje zanimiva, sem že bral o njej. Ni pa edina veda. Vseeno kaj napiši, bomo kaj novega in zanimivega zvedeli... x;)x

#23 Dadika

Dadika
  • SkorajOdvisnik
  • Št. objav: 495

Objavljeno: 26. september 2005, 21:29

Seveda bom....trenutno berem eno knjigo o tem..
LEPOTA ŽIVLJENJA JE SKRITA V LJUBEZNI DO ŽIVLJENJA.BREZ NJE JE VSAKO ŽIVLJENJE DOLGOČASEN SPREHOD.

#24 tomazslo

tomazslo
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 039

Objavljeno: 26. september 2005, 21:31

<{POST_SNAPBACK}>sita sem že teh nejevernih Tomažev, ki vsem, ki nas zanima še kaj, kar ni samo za dati v usta in za prijeti v roke, "ovce".  :xx!:


he he...saj res..a smo vsi Tomaži tak ??????

Smo robotki, ki imamo datodeko "duša" zato, da mislimo, da nismo robotki ...


#25 tomazslo

tomazslo
  • Lunin Odvisnik
  • Št. objav: 2 039

Objavljeno: 27. september 2005, 10:54

<{POST_SNAPBACK}>AJURVEDSKI NASVETI ZA VSAKODNEVNO ŽIVLJENJE


saj veliko tega bi blo čist ok, če bi bil pozoren in bi to potreboval.............kaj pa če o tem sploh ne premišljuješ in esnostavno živiš, ješ in spiš, lulaš, "prdiš", itd kot ti odgovarja.......ali ni to najbolj zdravo...saj če bi te kaj motilo bi že vedel........ali ne.........

Kakor hitro pričnemo razmišljati o tem, kaj je dobro in kaj ni, smo že v tem, da nas bo motilo, če nekaj ne bomo počeli po teh regelcih in učinek motnje se bo kar hitro sprevrgel v dejstvo....

prav vsaka terapija od meditacij do jog, telovadb, zdrave prehrane, zdravega načina življenja je v bistvu samo samodisciplina zato, da verjamemo da bomo nekaj izboljšali zase, zato ker verjamemo, se tudi v to sprogramiramo in da nam zaželjen učinek, če se pa pregrešimo smo pa v zosu....

Tu je tudi odgovor o nejevernih Tomažih in o tistem, kaj se da prijeti in kaj ne...še vedno prav vedno trdim..."čarovnic ni, če v nje ne verjameš, če pa samo misliš, da bi lahko bile, jih boš pa srečeval na vsakem koraku"

Smo robotki, ki imamo datodeko "duša" zato, da mislimo, da nismo robotki ...





Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0