Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Opazovanje na bradi


  • Prijavi se, če želiš komentirati
43 komentarjev na to temo

#1 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 31. januar 2004, 13:55

Na bradi sem danes opazil poleg nekaj mrtvic še dve zgrizeni bubi. Vroe na njih nisem opazil. Kaj bi to lahko pomenilo x?x
:sori:

#2 branko

branko
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 25

Objavljeno: 31. januar 2004, 16:18

Lahko je družina brez matice in so že zalegale trotavke. Lakho pa so se čebele ob velikem mrazu potegnile v gručo in sedaj občasno, ko se malo otopli čistijo odmrlo zalego.
Če bi to našel spomladi bi lahko družini primanjkovalo hrane

#3 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. januar 2004, 18:26

Ne trotarke tako hitro ne začnejo zalegat oziroma začneje šele marca. To se dogaja občasno lahko, da primanjkuje hrane in čebele ''pijejo'' zalego, lahko gre za ličinko z genetsko napako te se mečejo ven.....

#4 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 31. januar 2004, 22:11

KAAJ, a tut zato poskrbijo....same, če je invalidna˝čebela?

#5 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. januar 2004, 22:46

Jep gre za spolni alel ampak to je mal dolga zgodba...

#6 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 31. januar 2004, 23:06

neverjetno ha, same poskrbijo za sistemsko moralno zadoščenje, hahhja
pa nobena ne gre na sodišče x:Dx
to ti je res vzorec reda.
ah in ah in sploh ah :vio:
mah pravi čudež,no.
Lahko napišeš kakšno zgodbico s primirom,sej itak ostane videnje tukle,ko boš imel seveda čas.

#7 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 31. januar 2004, 23:22

To ni zgodbica ampak realnost spolni alel ( baje jih obstaja pri čebelah nekje do 20 ) torej če je to A1 in A2 je vse ok, če je to A1 in A1 je to narobe kajti to je nekaj kar čebele ne rabijo. Taka ličinka oddaja nek znak ( vonj ne vem kaj) da jo je treba odstranit. Čebele jo odstranijo kajti iz nje bo nek trot, ki ne bo ploden torej defektni.
Zato se matica mora parit z troti, ki so iz ''tujega'' legla kajti parjenje v sorodstvu pomeni premalo razlišnih alelov namesto 14 jih je potem lahko samo 7 in to pomeni, da se bo a1 in a1 ali a6 in a6 pojavljal pogosteje. Tole spet pomeni velik % izgube upam je sedaj razumljivejše.
Alela na spolnem lokusu ne smeta biti enaka ampak različna, če sta enaka je to genetski odpad kot pišem.....

#8 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 3. februar 2004, 14:37

Kako kaj letijo danes vaše čebelce, prijatelji čebelarji? Mojih žal danes nisem šel pogledat, ker sem še v službi... :o|o:

#9 BONI

BONI
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 133

Objavljeno: 3. februar 2004, 14:45

MOJE SO TUDI V NEDELJO SAJ JE BILO OB 13.00 URI 12 STOPINJ.
ME JE PA MIKALO DA BI KAR NOTER POKUKAL. BOM ŠE MALO POČAKAL
NA DRUGO LEPŠE VREME.
ČE NIMAŠ KAJ POČETI, NE POČENJAJ TEGA TUKAJ !

#10 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 3. februar 2004, 16:41

Danes so poletele vse družine. Nakladne so v 4-6 prostorih, AŽ panj verjetno v sedmih. Bog daj, da bi vse prezimile tako kot je treba. Bo treba zapavšat. Pa ne me tepst, ker še nisem. Nočem, da mi prehitro nekaj bezlajo.

Primorci (pa tudi ostali), a pri vas leska že cveti?

#11 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 3. februar 2004, 16:47

No sam nisem bil prisoten danes ampak kolkor mi je povedano je bil kar velik direndaj pred čebelnjakom in okolici super ni kaj x:Dx

#12 Jernej S.

Jernej S.
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 21

Objavljeno: 3. februar 2004, 20:45

Tudi pri meni so danes vse družine letele in zelo sem bil vesel, ker sem jih letos prvič videl vse res ornk letet. Tu leska že cveti in vse družine so danes nosile cvetni prah. Pred parimi dnevi, ko sem gledal leska še ni cvetela je pa bila tik pred tem, danes pa se že rumeno kadi od nje, če jo streseš.
Bog daj, da bi bilo normalno vreme spomladi in ne kak hud mraz aprila, maja.

Marko, kaj misliš s tem zapavšat? A je to paženje? Prvič slišim za to in sem radoveden.
Muha ne mara lenuha.

#13 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 4. februar 2004, 08:13

Pravilno si razumel. Gre za narečni izraz za izolacijo panjev. Treba bo pač neke kartone gor dat.

Zdej grem pa še jaz malo gledat okoli leske, ker včeraj niso nosile nobenega cvetnega praha, zato sem nekoliko presenečen. Sicer pa bo treba očitno še malo počakat. x:)x

#14 AndrejR

AndrejR
  • NeČistZačetnik
  • PipPip
  • Št. objav: 16

Objavljeno: 4. februar 2004, 08:47

Tud pri meni so kar lepo letele... iz dveh krajnih panjev sicer ne... ko sem poslušal zadaj, so tudi v krajnih kar lepo šumele --- torej je vse preživelo. Pri nas leska še ne cveti(Bohinj je kakih 14 dni za toplejšimi predeli Slovenije). Te februarske otoplitve po mojih izkušnjah niso ravno najboljše... ker se družine kar preveč razživijo. Zima pa se kar noče in noče posloviti tja do sredine marca.
Lep pozdrav!

#15 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 4. februar 2004, 08:50

Ne rese ne leske ne nič. Jaz imam sneg pa sanke x:px x;)x x^x

#16 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 4. februar 2004, 18:16

No tud pri meni je bilo danes živahno in to zelo, sem šel prej z službe, da vidim kaj se dogaja. Nisem opazil še vnosa cvetnega prahu tak, da tu bo še nekaj dni treba počakat.
Glede nato, da imam dopust preostanek tedna in cel nasldnji upam bo vreme lepo, da še mal uživam pred čebelnjakom. Moram malo popazit kaj se dogaja kajti ena družina mi je sumljiva in kaže na nek rop moram to mal bolj pofirbcat.... :O:

#17 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 4. februar 2004, 18:27

Moram malo popazit kaj se dogaja kajti ena družina mi je sumljiva in kaže na nek rop moram to mal bolj pofirbcat.... :O:

Misliš na rop sedaj ali v jeseni?

#18 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 4. februar 2004, 20:05

Sedaj kaj jeseni, če bi jeeni ga dajale bi bil sedaj prazen. Jeba je to, če je slučajno BM potem ga bodo sesule ali so ga že tak, da moram malo pogledat sumljiv mi je in to zelo :C:

#19 Bogdan

Bogdan
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 36

Objavljeno: 4. februar 2004, 20:34

Tudi pri meni so bile danes veselo živahne x:)x , sem in tja je kakšna prinesla nekaj cvetnega prahu - oranžne barve, torej ne z leske. x?x So se pa tudi leskove mačice že lepo raztegnile in se iz njih vsipa pelod, predvsem s tistih na bolj sončnih legah. x8Dx Bub na bradi danes nisem več opazil, kot zadnjič. Tako da upam, da ne bo nič hudega. xrolleyesx

#20 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 4. februar 2004, 20:50

Sedaj kaj jeseni, če bi jeeni ga dajale bi bil sedaj prazen. Jeba je to, če je slučajno BM potem ga bodo sesule ali so ga že tak, da moram malo pogledat sumljiv mi je in to zelo :C:

Za vsak slučaj sem vprašal, ker sem mislil, če so bile slučajno oslabljene od jesenskega ropa. Namreč ravno danes opazoval podobno situacijo, pa sem si rekel, da pa menda ne bi tako zgodaj že ropale. Nmareč družina glede na drobir ni ravno najmočnejša, sem pa danes videl, da tudi nosijo cvetni prah. Kažejo pa ali nenavadno čistilno vedenje ali pa začetek ropa. Ni bilo sicer tiste izrazite agresivnosti, zgledalo je sicer kot da bi se zaganjale druga v drugo nekako s strani, kot pravim, kot neko obiranje, ene pa so vlekle druge še žive in brcajoče stran. Ni pa bilo nobenega tistega izrazitega napada z želom. Vedenje je povsem drugačno kot pri drugih družinah.
Kakšna ideja, kaj bi bilo to? x?x
Skrajni cajt za nabavo kamere :vragec:

#21 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 4. februar 2004, 20:57

Ja marko gre za rop podobno se dogaja pri meni, vedet moraš, da sedaj rop izgleda malo drugače kajti družine niso v ''zaletu'' in, če je katera slabša je po njej. Po moje gre pri meni za težavo kajti to je panj kjer je vedno zaklada torej nima matične rešetke. Posledično to pomeni, da je ziher gnezdo zgoraj in spodaj je raj za tatove to je to!???

Drobir ni nuja ropa pri meni ga ni v tisti družini ampak pomeni, da so začele čistiti, imajo slabši čistilni nagon oziroma je družina šibkejša in ne uspe pomest ven ampak pometa za vrata x:Dx x:Dx :xx!:

#22 drago1

drago1
  • NeČistZačetnik
  • PipPipPip
  • Št. objav: 29

Objavljeno: 4. februar 2004, 21:28

Pozdravljeni!!!ker se do sedaj nisem oglašal na nobeno temo :palec: čutim potrebo da mal pokomentiram o naših ljubljenkah.Sem iz Bele krajine, danes je bila temperatura kar 15 stopinj in so čebelice veselo izletavale in nosile cvetni prah rumene barve.Imam 30 naseljenih panjev in še 20 pripravljenih za napolniti s čebelami.Več naprej ne bo šlo ker v čebelnjaku ni več prostora,upam da mi bo uspelo tistih 20 družin razrojiti in napolniti v čim krajšem času x?x .Zaenkrat je tole vse od mene,vsem čebelarkam in čebelarjem pa veliko uspeha v novi medeni sezoni.

#23 Marko Hrastelj

Marko Hrastelj
  • Vajenček
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 199

Objavljeno: 4. februar 2004, 22:06

Drago, pozdravljen na forumu x!x :palec: Upam, da boš pridno sodeloval in prispeval k uspehu tega foruma


Ja marko gre za rop podobno se dogaja pri meni, vedet moraš, da sedaj rop izgleda malo drugače kajti družine niso v ''zaletu'' in, če je katera slabša je po njej. Po moje gre pri meni za težavo kajti to je panj kjer je vedno zaklada  torej nima matične rešetke. Posledično to pomeni, da je ziher gnezdo zgoraj in spodaj je raj za tatove to je to!???

Drobir ni nuja ropa pri meni ga ni v tisti družini ampak pomeni, da so začele čistiti, imajo slabši čistilni nagon oziroma je družina šibkejša in ne uspe pomest ven ampak pometa za vrata  x:Dx  x:Dx  :xx!:

Ko sem govoril o drobirju in moči družine sem imel v mislih predvsem število prostorov, ki ga zasedajo. Rop se mi je zdel malo manj verjeten predvsem zaradi nošenja cvetnega praha v panj. Visok položaj gnezda ni izključen, ker gre za ne ravno močno družino v treh nakladah. Zazimljena je bila dokaj močna, ampak je pa definitivno družina z največ mrtvicami pred žrelom.
Prometa je res pri tisti družini največ, bom še malo priprl žrelo, da vidim efekt.

#24 Danilo

Danilo
  • Nepogrešljivi
  • Št. objav: 1 007

Objavljeno: 5. februar 2004, 09:04

:palec: Drago tudi z moje strani prisrčen pozdrav. Razrojit tu ni problem mi se bolj ubadamo z zaviranjem tega x:Dx x:Dx no želim ti uspeh, delaj naropbe kot pišem v čebelarju pa bo rojilo vsevprek x:Dx x:Dx x:Dx

Marko čimmočnejšo družino zazimiš tem več mrtvic bo pred panjem to je zagotovljeno. Lahko se zgodi, da gre v zimo veliko starih čebel in kljub močni zazimitvi izzimi slabše kot pričakujemo ne se sekirat vse se bo popravilo!

#25 BeeKeeper

BeeKeeper
  • ŽeČistoDomači
  • Št. objav: 293

Objavljeno: 6. februar 2004, 16:52

Ej danes so tudi pri meni letale da je bilo prav veselje gledat x:Dx x:px x^x . Cvetni prah je bil - samo ne v kanglah ali kantah ampak čisto malo popacane nogice x:px x:px x:px :palec:




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0