Za nemoteno delovanje te spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z našo politiko piškotkov. Nadaljuj
Lunin net

Hitri skok na vsebino


Fotka

Sodbe


  • Prijavi se, če želiš komentirati
- - - - -
6 komentarjev na to temo

#1 Pujsita

Pujsita
  • D član
  • Št. objav: 8 988

Objavljeno: 18. februar 2004, 14:58

Upam, da ne bo prvi odgovor na tole Tinin ali Marsin :eek: :inocent: xcrossfingx. Sem poskušala iskati, če je kaj na to temo odprtega, pa mi ni našlo ničesar....

Torej. Sama sem nekako tako naravnana, da opazujem okolico, opazujem ljudi, opazujem ravnanja ljudi in že odkar se zavedam same sebe vem, da iz vsake situacije skušam razbrati, zakaj ljudje ravnajo kot ravnajo, kaj konkretno ima človek ob določenem ravnanju v glavi, kaj ga vodi do določenega ravnanja.

Pri tem ni šlo za to, da bi me zanimalo, npr. Zakaj Pepe vara Lojzko, ali pa zakaj Tine ne govori z mamo. Konkretne osebe me v bistvu sploh ne zanimajo, bolj me zanimajo razlogi (ne zanima me zakaj sosed ali kaj vem kdo počne to in ono, mi je čisto vseeno če sem s knjigo postavljena v določeno situacijo). Sprva sem reakcije ljudi presojala po sebi. se pravi, da sem izhajala iz sebe. Jaz bi ravnala tako in tako, če...... Kmalu sem ugotovila, da ima vsak svoje lastne razloge, ki so splet raznoraznih odnosov, izkušenj..... ki jih jaz kot zunanji opazovalec, včasih tudi dotična oseba ne more razvozlati ali izluščiti.

Nekako je moje osebno spoznanje iz zadnjega obdobja, da nisem poklicana da karkoli sodim (mišljeno v smislu presojati - ne obsojati), ker enostavno ne morem tega korektno narediti, ker je enostavno toliko raznih dejavnikov.

Prav letos se skušam distancirati od postavljanja sodb o odnosih in značajih ljudi, pa mi na moje veliko začudenje (tale zadevica je bogato vrsto let bila del mene) kar dobro uspeva.

Kaj mislite vi, zavzamete stališče v odnosih - kdo dela prav, kdo narobe, vas zanimajo razliogi zakaj kdo ravna na nek način? Lahko npr. kakšen psihiater kot strokovnjak za te zadeve pravilno oceni situacijo in ponudi prave rešitve ?
Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.

#2 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 18. februar 2004, 15:03

.se mi zdi,da je bilo nekaj v temi, - kaj je prav in kaj ni prav- x:Dx

.........................................http://www.lunin.net...t=ST&f=22&t=614

Jania, sm se nauču, da v momentu ,ko se za nekaj odločiš, ravno tisti moment je res tut Prav, ustreza našemu Egu in našemu zadovoljstvu.Pozneje se lahko opravičiš, sam ne žalvat in to je tisto, za kar ne smeš nasedat svojemu občutku tistega; kaj je prav in kaj ni. Ker v bistvu je vse prav in v bistvu je tut vse lahko narobe...Treba nekje v mes se furat.....
Ampak Prav določiš samo ti in tale prav vedno izhaja nekak iz naučenega.. Posluh talenta,ki ga imaš v sebi.

#3 pokowc

pokowc
  • Brez statusa
  • Št. objav: 5 844

Objavljeno: 18. februar 2004, 15:12

...opazujem ravnanja ljudi in že odkar se zavedam same sebe vem, da iz vsake situacije skušam razbrati, zakaj ljudje ravnajo kot ravnajo, kaj konkretno ima človek ob določenem ravnanju v glavi, kaj ga vodi do določenega ravnanja.

....Konkretne osebe me v bistvu sploh ne zanimajo, bolj me zanimajo razlogi (ne zanima me zakaj sosed ali kaj vem kdo počne to in ono, mi je čisto vseeno če sem s knjigo postavljena v določeno situacijo). ...

Kaj mislite vi, zavzamete stališče v odnosih - kdo dela prav, kdo narobe, vas zanimajo razliogi zakaj kdo ravna na nek način?

x^x :palec:

#4 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. februar 2004, 15:14

Hehe, na Pokowca pa nisi racunala... :)

Je ze kul, markantna tema. Vsec mi je (ja, smo ze kje kaj... a je ze kul). :palec:
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso

#5 rika

rika
  • D član
  • PipPipPipPipPip
  • Št. objav: 193

Objavljeno: 18. februar 2004, 19:28

Tole sem si lani poleti prepisala iz knjige SPOROČILO IZ VEČNOSTI (Morgan):

Človeško življenje ti je bilo podarjeno in ti ga raziskuješ. Lahko OPAZUJEŠ, kaj se dogaja, in se ne da bi sodil, odločiš kaj ima slab vonj in okus in intuitivno zaznavaš kot slabo za svojo pot.
BLAGOSLOVI IN STOPI NAPREJ. Tako izpolnjuješ zahtevo, da ljubiš vse ljudi, kar seveda ne pomeni, da ti ugajajo njihova dejanja ali izbira njihovega vedenja.

Vendar NE SODIŠ človeka kot SLABEGA. Preprosti NI DEL TVOJE POTI. Ne vlagaš energije v njegovo smer.

NOBENIH BESED, NOBENEGA DELOVANJA, NOBENIH MISLI.
ČE SODIŠ SE MORAŠ NAUČITI ODPUŠČANJA.

KO OPAZUJEŠ, NE DA BI SODIL, JE ODPUŠČANJE ODVEČ.
xsrcx

Lepo bi nam bilo, če bi se znali tega držati. x:)x
Rika

#6 daisy

daisy
  • D član
  • Št. objav: 889

Objavljeno: 18. februar 2004, 21:56

Tule lahko samo že 5.408 - tič napišem v post svoj stavek - KDO SMO MI, DA SODIMO ?
Utemeljevala pa ne bi, ker sem res že v ogromno postih pisala o tem.

Sodim (v glavnem x:)x ) ne več, opazujem pa in to z zanimanjem. Kdo dela prav in narobe, kdo je kriv (prav, narobe, krivda..teh besed ne želim več uporabljati) - o tem ne razmišljam, stvari so relativne in pogledov je vedno veliko- sploh pa- kdo smo mi, da sodimo.
Ob opazovanju pa lahko ocenim situacijo, občutke in nagibe, ki vodijo posamezne ljudi in v glavnem se ne zmotim. Vidim tudi rešitve, ker marsikdaj vidim, kaj koga muči, medtem ko sam tega ne zmore ali noče videti.. če me kdo vpraša, skušam pomagat .. svetovat... V glavnem pa opazujem in se učim o ljudeh, nagibih, značajih, reakcijah... To mi je izredno zanimivo in poučno!

Mislim, da je poglavitno pri vsem tem ravno to, da ne sodiš. Čim sodiš, gledaš iz perspektive svojih problemov in ne moreš pravilno oceniti situacije. Moraš biti kot neodvisni reporter... opazuješ, poročaš... brez sodb...
Zelo pomembno je opazovati samega sebe, svoje reakcije, čustva, dejanja... BREZ SODBE !! Tudi sebe ne smemo soditi !! Samo opazovati se in se sprejemati... potem se razvijamo in spoznavamo in spreminjamo samodejno....

Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dan razum, da ločimo med enim in drugim.

#7 Marsa

Marsa
  • Uredništvo
  • Št. objav: 60 730

Objavljeno: 18. februar 2004, 22:09

Tule lahko samo že 5.408 - tič napišem v post svoj stavek - KDO SMO MI, DA SODIMO ?....

xDDx x:o)x ... saj... res je, ampak tako nanese, pa vcasih se nam da ..09-ic, vcasih pa ne... x;)x
Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.
Picasso




Uporabniki, ki si ogledujejo to temo (0)

Člani: 0 - Gosti: 0 - Skriti člani: 0